Oefenen met plaatsen van pijlers lukt uitsteke '•d Welzijnskommissie kiest voor ruimer gebruik Concertzaal Onverstoorbaar, maar niet ongestoord ear DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oosterscheldewerken Wel kontrakt met huidige exploitant WA> PÊ 4ti«tniu« ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Koopwoningmarkt gunstig Struktuurschets Westerschouwen Kantongerecht Zierikzee Volgens de Nederlandse Vereniging van Het koncept voor een struktuurschets voor De zitting van het Zierikzeese kantonge- Makelaars is 1983 het jaar bij uitstek voor de gemeente Westerschouwen werd door recht was gisteren een langdurige zaak. de koop van een woning. (Pag. 2) 22 instanties doorgelicht. (Pag. 3) (Pag. 4) Basketballtoernooi Mevo '80 basketball organiseert zondag in de Zierikzeese sporthal Onderdak haar der de toernooi. Acht dames- en acht heren teams zijn van de partij. (Pag. 5) VRIJDAG 15 APRIL 1983 139ste jaargang Nr. 23303 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een proefneming kan zó mislukken, dat zij voert tot gewichtige ontdekkingen. Otto Weiss WERKEILAND NEELTJE JANS - Het hefschip Ostrea en het afmeer- en opschoonponton Macoma zijn dezer dagen begonnen met de oefeningen voor het plaatsen van pijlers voor de stormvloedkering Oosterschelde. Dat ge beurt op een proeflokatie in de Oosterschelde, aan de Zuidbevelandse kant, waar voor dit doel funderings- matten zijn neergelegd. Woensdag zat ongeveer de helft van de oefeningen er op. Het resultaat was zeer positief, want het is gebleken dat de enorme betonnen gevaarten binnen de begren zingen nauwkeurig op de bestemde plaats kunnen wor den gezet Zelfs in de nacht van dinsdag op woensdag toen de weersomstandigheden bepaald niet gunstig waren, werd de Hammen 9, de pijler waarmee wordt geoefend, neergezet zoals dat volgens plan diende te gebeuren. De pijler men 9, waarmee de proefnemingen worden verricht, is een van de lichtste pijlers voor de stormvloedkering. Hij is 33 meter hoog, weegt „droog" 15.000 ton, terwijl de Ostrea hem - met aftrek van op waartse druk - 8650 ton moet heffen. De bodemdiepte op de proeflokatie is 22 meter onder NAP, terwijl in de Hammen op 24 meter onder NAP moet worden gerekend, dus dat maakt wei nig verschil. Terwijl met behulp van allerlei ingewikkelde instrumenten en beeldschermen exacte berekeningen plaatsvonden en konden worden ge volgd, was aan boord van de Ostrea duidelijk te zien hoe de pijler lang zaam maar zeker op de Oosterschel- debodem zakte. De eerste proefneming gebeurde in de nacht van dinsdag op woensdag de tweede woensdagnacht en de der de keer stond de pijler donderdag ochtend even na elven precies op zijn plaats. Omdat er voor de proeffundering stroken van matten zijn gebruikt, werd de pijler donderdag bewust enigszins scheef geplaatst, waardoor het gedrag Vervolg pag. 2 Zicht van de brug van de Macoma af op de Ostrea, waarop tussen de U-bogen de pijler zich bevindt. Bij het plaatsen der pijlers werken de Macoma en de Ostrea aan elkaar gekoppeld. Het ophalen van de pijlers uit de bouwdokken doet de Ostrea zonder Macoma. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Wanneer een pijler op de Oosterscheldebodem staat, steekt nog slechts een klein deel daarvan boven het dek van de Ostrea uit. Maar hoe groot dat kleine deel nog is, toont de vergelijking met de mensen aan dek. „Binnen de begrenzingen" betekent, zo legde projectleider ir. A. Burg uit, dat de vier hoeken van de 45 meter lange voet van de pijler op z'n hoogst 40 a 50 centimeter uitwijkruimte mo gen hebben, terwijl de pijler in de lengte maar 4 milimeter en in de breedte slechts 2 milimeter per meter mag afwijken van de loodrechtstand. Tijdens de proefnemingen worden de hijsklauwen niet losgemaakt van de pijlers en wordt deze nog voor twintig procent vastgehouden. De Ostrea blijft de pijler dus als het ware omarmen. Controles In deze fase van tachtig procent druk van de pijlers op de gefundeerde Oos terscheldebodem, worden (evenals straks bij het definitieve neerzetten) op 29 plaatsen met computers contro les uitgevoerd. Van een meetpost af worden die punten met een infrarood- zoeker afgetast Bovendien wordt er door duikers geïnspecteerd. Bij het definitieve neerzetten wor den bij een 100 procents plaatsing wederom nauwkeurige onderzoeken gepleegd. Dat geheel loslaten gebeurt op de proeflokatie dus niet, onder an dere om de matten waarop in dit geval zes toch acht keer steds opnieuw een pijler wordt neergezet, niet te bescha digen. Intussen is tevens gebleken, dat de zuigmonden waarmee de Macoma de matten van ongerechtigheden ont doet, uitstekend werken. ZIERIKZEE - „Was het wel goed, dat de gemeente Zie rikzee nooit geld heeft gereserveerd voor de Concertzaal. Juist omdat er in het verleden nooit gereserveerd is, zit ten we nu met een verwaarloosde Concertzaal". Dat was de mening van mevrouw M. R. de Jonge-van Loo (PvdA) donderdagavond tijdens een openbare vergadering van de welzinskommissie toen advies uitgebracht diende te worden over een nieuw op te stellen kontrakt betreffen de de exploitatie van de Concertzaal met ingang van 1 ja nuari 1984. Ondanks de poging van de voorzit ter, wethouder J. Groen, een duide lijk standpunt van de kommissie op tafel te krijgen, bleken de meningen over dit onderwerp op diverse pun ten danig uiteen te lopen. Eens waren de kommissieleden het wel over het feit, dat het voorshands aanbeveling verdient met ingang van 1 januari 1984 een nieuw kontrakt af te sluiten met de huidige exploitant van de Concertzaal, de heer N. J. W. van der Zwan. Verder waren ook alle kommissieleden van mening, dat de Concertzaal thans niet optimaal wordt gebruikt en dat gestreefd moet worden naar een aanzienlijk funktio- neler gebruik. Over de wijze waarop dat bereikt moet worden bleken de kommissieleden echter toch enigs zins van mening te verschillen. ZIERIKZEE - Onverstoorbaar, maar bepaald niet ongestoord, is dit zwanen- echtpaar begonnen aan haar jaarlijkse kraamperiode. Al sinds enkele jaren kiezen vaderen moeder Zwaan voor dit plekje aan de Grachtweg, bij de afslag naar de Rotonde. Het voortdurend langs denderende verkeer schijnt hen niet te deren. Des te meer ophef wordt er door Pa gemaakt wanneer voetgangers te dicht langs het nest lopen. En als er dan ook nog een lens van een fototoestel van zeer nabij op je wordt gericht, dan wordt het tijd om kenbaar te maken dat Ma beslist met rust moet worden gelaten. De Initiatiefgroep Kultureel Cen trum, bestaande uit enkele Concert zaalgebruikers en mensen uit het partikulier intiatief, stelde in 1981 een nota samen over de mogelijkhe den van de vorming van een Kultu reel Centrum in de Concertzaal en de daarvoor noodzakelijke verbouwin gen. Het gemeentebestuur achtte in 1981 nog niet het moment daar over dergelijke zaken te filosoferen, aan gezien pas eind 1983 het lopende kon trakt met de huidige exploitant ten einde zou zijn. Bovendien ontbraken op dat moment ook alle financiële middelen voor welke aanpassing in de Concertzaal dan ook. Wethouder Groen liet donderdag avond weten, dat in die financiële si tuatie inmiddels enige verandering is gekomen. De gemeente is nu be gonnen met het vormen van een re serve van 25.000,terwijl er bo vendien een voorstel aan de raad voorligt, dit bedrag nogeens met 100.000,— te verhogen. Tijdens de vergadering donderdag avond kwam naar voren, dat er ook op korte termijn enkele zaken aange pakt moeten worden. Zo zouden ei genlijk de stoelen in de Concertzaal vervangen dienen te worden en is de toiletakkommodatie ook dringend aan een opknapbeurt toe. Deze voor zieningen zullen aanzienlijk wat geld vergen, zodat grotere aanpassingen voorlopig niet aan de orde kunnen komen. „Geen prijskaartje" ,,Ik wil eerst het prijskaartje zien, voordat er over de vorming van een kultureel centrum wordt gepraat", vond de heer C. Bij de Vaate (CDA) dan ook. Hij erkende dat er thans geen optimaal gebruik van de Con certzaal wordt gemaakt en zei voor stander te zijn van verruiming van de mogelijkheden, maar vond dat pas op langere termijn definitievere plannen gemaakt kunnen worden in dit kader. De heer R. Kok vroeg zich in dit verband af of er door de gemeente dan bewust was getreuzeld of dat hier sprake was van het ontbreken van beleid. Hij achtte het niet juist dat het gemeentebestuur voorstelde pas na 1 januari 1984 over nadere plannen met de Concertzaal te gaan praten. Kommissiclid mevrouw R. Geluk, tevens lid van de Initiatiefgroep Kul tureel Centrum liet weten dat het doel van de destijds opgestelde nota was de Concertzaalgebruikers en mo gelijke toekomstige gebruikers na der bij het beleid te betrekken. Volgens haar (en de Initiatief groep) zou er dan ook een aparte werkgroep geformeerd moeten wor den om de plannen tot een funktione- ler gebruik van de Concertzaal nader uit te werken. Mevrouw Geluk voer- Vervolg pag. 2 Verwachting tot zaterdagavond: Zonnig lenteweer Zonnig; minimumtemperatuur om streeks 5 graden; middagtempera- tuur van 12 graden op de Wadden tot 19 graden plaatselijk in het binnen land; matige wind, draaiend van west naar zuid. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 19 april: Zondag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: zuid 5 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: var. 3 Dinsdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: var. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 16 april Zon op 6.43, onder 20.38 Maan op 8.27, onder 17 april Zon op 6.41, onder 20.39 Maan op 9.01, onder 0.39 18 april Zon op 6.39, onder 20.41 Maan op 9.44, onder 1.55 Eerste Kwartier: 20 april (10.58) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 16 april 6.04 18.26 11.53 17 april 6.58 18.50 0.08 12.36 18 april 7.35 19.21 0.46 13.14 Springtij: 22 april HET WEERO VERZICHT DE BILT - Het is zaterdag droog en zonnig. Een krachtig hogedrukge- bied, dat vrijdag ten westen van Frankrijk lag trekt naar het zuid oosten, richting Italië. De wind, die matig is draait naar het zuiden en voert lucht aan waarin de middagtemperatuur in het bin nenland plaatselijk tot 19 graden kan stijgen. Advertentie jn Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1