biev*e HET FLAT-MYSTERIE DE VIERDE MAN KOMEND WEEKEINDE IN ZIERIKZEE Nieuw fotoboek: Zeeuwse eilanden in beeld Dit biedt de beeldbuis Koningin opent herinnerings centrum Westerbork Eindhovens Nieuwsblad stopt tllilN Strengere normen voor nieuw en verbouw ziekenhuizen 'Ilolty* xqode Surinaamse regeringsverklaring op 1 mei Nederlandse speelfilm Groeiende markt voor landbouwmachineindustrie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 april 1983 Nr. 23302 7 ZIERIKZEE - Zeeland wint terrein. Niet alleen op toe ristisch gebied, maar ook de uitgeverijen hebben Zee land ontdekt. De afgelopen maanden zijn er diverse boe ken verschenen over deze provincie en deze week ligt al weer een nieuwe uitgave in de boekenwinkels: „Zeeuw se eilanden in beeld" van de Belgische uitgeverij Heide land. Het boek is rijk geïllustreerd met honderden kleurenfoto's die een goed beeld geven van het landschap, de dorpjes en steden in Zeeland. De tekst is vlot geschreven en om die re den kan het boek ook dienen als reis gids. Summier wordt bij historische panden of toeristische trekpleisters stilgestaan. Het is zodoende vrij be knopt, maar daarom wel goed lees baar. Reisgids Het hoofdstuk Schouwen-Duive- land begint met een beschrijving van Bruinisse en de bezienswaardighe den in dat dorp. Van Bru af wordt de lezer meegenomen langs de dorpen Oosterland, Nieuwerkerk en Ouwer- kerk en de stad Zierikzee. De beeld bepalende poorten, torens en de mu sea passeren de revue en de reis gaat verder naar Serooskerke, Burghsluis en Haamstede. De bouw van de stormvloedkering in de Oosterschel- de wordt slechts in vier zinnen be handeld. De tocht gaat verder en in vlot tempo worden alle dorpen op ,,het eiland" aangedaan. Het is een aardig platenboek, een leuk souvenier van Zeeland. Een paar opmerkingen in het woord voor af zijn echter niet helemaal juist. Bij voorbeeld: ,,De grote tegenspeler van alles is en blijft het water. Het kan de Noordzee zijn, of een afgesloten zeegat zoals de Oosterschelde". Dan vraagt men zich toch af of het nieuws over de waterdoorlaatbare storm vloedkering in de Oosterschelde de kranten in België niet heeft gehaald. Of: Schouwen-Duiveland is niet langer een eiland in de enge zin van het woord; het werd door de Greve- lingendam met Zuid-Holland ver bonden en is vanaf Noord-Beveland bereikbaar via de Zeelandbrug". MADRID - De sinds vier jaar aan houdende droogte in Spanje wordt steeds erger. Volgens gegevens van de Dienst Bescherming Burgerbevol king lijden al ongeveer anderhalf miljoen mensen onder een acuut wa tergebrek. West- en Zuid-Spanje zijn met de Canarische eilanden het zwaarst getroffen. PARIJS - President Francois Mit terrand heeft de Franse regering op geroepen de strijd tegen de drugs verslaving te versterken. Regerings woordvoerder Max Gallo zei na af loop van het wekelijkse kabinetsbe raad dat de hele staat tegen de drugs moet worden gemobiliseerd. Schrijver vergeet de Brouwersdam, die Schouwen-Duiveland met Goeree verbindt. Maar dit is misschien mug- geziften, want later in dit hoofdstuk wordt de Brouwersdam wel genoemd in het kader van de rekreatie. Het boek telt 100 pagina's en is te koop voor 39,50. DEN HAAG - Het Nederlandse Ro de Kruis geeft 25.000 gulden voor de hulp aan slachtoffers van de over stromingen in Ecuador. Ook wordt binnenkort een nieuwe zending hulp goederen naar Polen gestuurd. De goederen hebben een waarde van ruim 371.000 gulden. Een deel van dit bedrag wordt gefinancierd uit bij dragen van de EG. Een woordvoer der van het Rode Kruis heeft dit woensdag bekendgemaakt. UTRECHT - Bij het vaststellen van WAO-uitkeringen - op basis van het vroegere dagloon van de arbeidson geschikte - moet regelmatig over werk worden meegerekend. Dat heeft de centrale raad van beroep, dë hoogste rechterlijke instantie voor sociale verzekeringszaken, woens dag bepaald. MILHEEZE - Onderzocht wordt of de landelijke anti-kernwapen demonstratie van het IKV op 29 okto ber bij het vliegveld De Peel gehou den kan worden. De mogelijkheden daartoe zijn inmiddels afgewogen en er wordt serieus over doorgedacht. Dat zei IKV-secretaris Mient Jan Fa- ber dinsdagavond in Milheeze na af- lop van een werkbezoek aan onder andere het college van B. en W. van Bakel en een aantal vredesgroeperin- gen uit de omgeving van het vlieg veld. WESTERBORK - Koningin Bea trix heeft dinsdagmiddag het Herin- nerinscentrum Kamp Westerbork of ficieel geopend door het naambord naast het nieuwe tentoonstellingsge bouw te onthullen. Het officiële ge deelte dat aan deze plechtigheid vooraf ging vond plaats in het Pro vinciehuis in Assen, waar de mi nister van WVC, drs. L. C. Brinkman, een openingsrede hield. De bewindsman zei dat men aan het tentoongestelde in Westerbork kan zien waartoe rassenwaan kan leiden en waarschuwde voor verbor gen sluipende discriminatie op grond van huidskleur, geloof of geslacht. Voor het officiële gedeelte in de As ser Statenzaal legde minister Brink man een krans bij het monument op het terrein waar het voormalige kamp Westerbork gedurende de oor logsjaren fungeerde. Dit monument dat op 4 mei 1970 door toenmalige ko ningin Juliana werd onthuld is een ontwerp van Ralph Prins. Het stelt het stootblok voor waartegen de trein tot stilstand kwam, die tijdens de oorlog wekelijks 106.000 Joden vanuit Westerbork naar een van de Duitse vernietigingskampen ver voerde. EINDHOVEN - Het Eindhovens Nieuwsblad, de krant die vanaf 21 maart dagelijks gratis huis aan huis werd verspreid in Eindhoven en om geving, stopt ermee. Woensdag is het laatste nummer verschenen. Dat heeft direkteur H. Schalkwijk woensdag meegedeeld. Hij wil vanaf volgende week donderdag op de markt komen met een weekblad on der dezelfde naam Eindhovens Nieuwsblad. Volgens direkteur Schalkwijk" wordt voor 37 van de 44 werknemers ontslag aangevraagd. Het merendeel van hen zit nog in de proeftijd, aldus Schalkwijk. Ontslagen zullen vallen onder de journalistieke medewer kers, het sekretariaat en de ver koopafdeling. Het Eindhovens Nieuwsblad ver keert volgens Schalkwijk niet in fi nanciële moeilijkheden. Er zijn vol doende middelen om alle lopende verplichtingen na te komen. „Een voortzetting van de exploitatie op de huidige basis is echter onverant woord", aldus Schalkwijk. Hoeveel verlies het Eindhovens Nieuwsblad tot nu toe heeft geleden wil hij in dit stadium niet zeggen. „Dat is ook niet te overzien maar het is in ieder geval een bedrag van zeven cijfers". Advertentie LEEUWARDEN - Binnen twintig jaar na het in gebruik nemen van een ziekenhuis, zwakzinnigeninrichting of psychiatrisch ziekenhuis mag geen ingrijpende renovatie worden uitge voerd en binnen tien jaar geen ingrij pende verbouwing. Vervangende nieuwbouw of algehele renovatie van ziekenhuizen die nog geen vijftig jaar oud zijn zal evenmin worden toe gestaan. Dit zijn twee van de belang rijkste kriteria die staatsekretaris Van der Reijden (welzijn, volksge zondheid en kuituur) wil gaan hante ren bij het (opnieuw) beoordelen van bouwplannen in de gezondheidszorg. Hij maakte dit woensdag in Leeu warden bekend bij de viering van het 100-jarig bestaan van het Bonifatius Hospitaal. De staatssekretaris heeft een maand geleden een bouwstop tot 1^ oktober afgekondigd omdat hij nog, niet aan aanbouw genomen projek- tën opnieuw wil beoordelen. Woens dag heeft hij het kollege voor zieken huisvoorzieningen en de provinciale besturen een brief gestuurd met een groot aantal kriteria waaraan hij de bouwplannen wil toetsen. Zij krijgen een maand de tijd om er op te reage ren. In Leeuwarden zei Van der Reij den, dat ^beslissingen over (ver)nieuwbouw een belangrijk ef- fekt hebben op de exploitatie van de inrichtingen en dus op de kosten van de gezondheidszorg. Globaal gaat het om een jaarlijkse stijging van de ex ploitatiekosten met 250 miljoen gul den. Aangezien de kosten van de ge zondheidszorg vanaf 1986 niet meer mogen stijgen, zou een ongewijzigd bouwbeleid tot gevolg hebben, dat elders in de gezondheidszorg 250 mil joen moet worden bezuinigd, bij voorbeeld door het ontslaan van per soneel. Fijn om te weten dat alle topmerken weer ruim zi/n vertegenwoordigd in onze nieuwe voorjaarskollektie. Ook voor hoeden en shawls Dam 15-19, Zierikzee Telefoon 01110 2816 LISSABON - De man die er van verdacht wordt betrokken te zijn ge weest bij de moord zondag in het Por tugese Montechoro op Issam Sarta- wi, de diplomatieke adviseur van PLO-leider Yasser Arafat, is dinsdag definitief in hechtenis genomen. Uit officiële bron in Lissabon is verno men dat de verdachte niet het recht heeft, op borgtocht vrij te blijven. De man, die een pas in zijn bezit had op naam van de 26-jarige Marokkaan M. Al-Awat Yousef, was zondagavond in Lissabon ingerekend en is sinds dien verhoord. Vrijdag 15 april Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Showroom. Herhaling. 17.00 uur Bijbels prentenboek 18.25 uur Teleac 18.55 uur Pipi Langkous. Avonturen- serie van een Zweeds meisje. 19.20 uur Vijf tegen vijf. Spelpro- gramma. 20.28 uur Achter het nieuws 21.10 uur Fame. Terwijl Lydia zich druk maakt over het verlies van haar bijbaantje, gaan de vader van Bruno en de professor om de tafel zitten om de toekomst van Bruno te bespreken. 22.00 uur Pisa 22.15 uur De ombudsman 22.45 uur Sonja op vrijdag. Praatpro gramma. 23.50 uur Journaal 23.55 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Klassewerk 20.25 uur Lou Grant. De krant waar Lou werkt raakt bij een rechtzaak betrokken. 21.10 uur Alle zegen komt van boven. Kapelaan Neil moet een blindendarm-operatie ondergaan. 21.35 uur Stad in de polder. Een kijk je wordt genomen in Leleystad. 22.10 uur Praten met de minister president. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Vuurland. Reportage van een tocht door Zuid-Amerika naar Vuurland per openbaar vervoer. 23.25 uur Raid on Rommel. Richard Burton vertolkt hierin de hoofdrol. Hij speelt de Britse kapitein Foster die zich aan sluit bij.een groep krijgs gevangenen van de Duitsers om zo doende bij de zware geschutsopstel- ling van Tobroek te komen en deze te vernietigen, zodat de geallieerden kunnen landen op de Afrikaanse noordkust. PARAMARIBO/DEN HAAG - De nieuwe Surinaamse regering van premier Alibux zal op 1 mei de rege ringsverklaring afleggen. Dat is dinsdag vernomen van het Suri naamse persbureau SNA. Aanvanke lijk was het de bedoeling dat de rege ringsverklaring morgen zou worden uitgesproken. SNA gaf geen reden voor het uit stel. Naar uit welingelichte kringen in Paramaribo is vernomen zijn de door de verschillende ministeries in gediende concepten dermate om vangrijk dat premier Alibux meer tijd nodig zou hebben deze te bestu deren. Bovendien zou de regering 1 mei verkiezen omdat deze dag tradi tioneel als dag van de arbeid in Suri name wordt gevierd. ZIERIKZEE - Bioscoop de Concertzaal krijgt zaterdag 16 en zondag 17 april de Nederlandse film „De vierde man" binnen haar deuren. De film werd in Vlissingen opgenomen en is het zoveelste suksesvolle produkt van producer Rob Houwer en regisseur Paul Verhoeven en scenario-schrijver Gerard Soete- man. Eerder verschenen: „Wat zien ik", „Turks Fruit", Keetje Tippel" en „Soldaat van Oranje". Het verhaal van de film is gebaseerd op het gelijkna mige boek van Gerard Reve. De hoofdrolspelers zijn Jeroen Krabbé, Renée Soutendijk (de meest op de voorgrond tredende filmactrice van deze tijd), Thorn Hoffman, Geert de Jong en Dolf de Vries. Het boek van Reve werd door de opdrachtgevers geweigerd, nadat de CPNB het als boekenweekgeschenk had besteld. De mythe bleek te vreemd en onrustbarend. Een ver haal vol raadselen, dood en merk waardige variaties op het onderwerp erotiek, overspel^ drankzucht en krankzinnigheid wilde men niet als propagandageschenk voor het Ne derlandse Boek uitgeven. Rob Hou wer, Gerard Soeteman en Paul Ver hoeven vonden het de ideale stof voor een Nederlandse speelfilm. Christine Een Nederlands auteur (in de film gespeeld door Jeroen Krabbé, toeval lig ook Gerard Reve geheten), drank zuchtig en met een nogal ongebruike lijk liefdesleven is tot lezingen in de provincie gedwongen om tot een ka rig minimumloonle geraken. Tijdens de pauze in zijn Voordracht in de ha venstad Vlissingen ontmoet hij de mooie, rijke en bovenal geheimzin nig Christina (gespeeld door Renée Soutendijk). De schrijver mist - is het toeval of opzet? - zijn laatste trein te rug naar het Westen. Hij belandt voor de nacht in het huis van Christi ne, in haar bed en haar macht. Geobsedeerd door de ondoorzichti ge Christine en haar - eerst nog afwe zige - minnaar (in de film: Thom Hoffman), door wiens foto hij eve neens wordt aangetrokken, mist Ge rard ook de volgende dagen de kracht uit Vlissingen naar het veilige Amsterdam terug te gaan. Hij blijft en gedurende de volgende 48 uur spe len Gerard en Christine met naar het schijnt als inzet haar spoedig ver schijnende minnaar, in werkelijk heid de Dood als jackpot. Maar is wat Gerard denkt mee te maken en te zien wel de werkelijk heid? Opent zich voor men in „De vierde man" niet alleen de afgrond van de dood, maar ook de hemel van het leven? Schouwt hij als kunste naar de waarheid en blijkt in Zee land, in Vlissingen notabene, de Ne derlandse femme fatale in de traditie van de Lorelei, Cleopatra en Salomé in een eenzaam huis aan de strand- boulevard te huizen? Zeker is, achter de peilloze groene ogen van Christine verbergt zich een onzichtbaar Iets. En in de film „De vierde man" kan het dodelijk blij ken, dit geheim te ontraadselen Aanvang 19.00 en zonag 20.00 uur. Bataljon malle meiden Zaterdagavond om 21.30 uur draait de film „Een bataljon malle meiden". Malle meiden zijn leuk. Een heel bataljon malle meiden is natuurlijk nooit weg. Maar als ze gaan bakkelei- ne met hun mannelijke kollega's, waarbij de vrouwelijke trukendoos behoorlijk ver wordt opengetrok ken, is het einde zoek. Het verhaal gaat over een bataljon, dat de samenwerking met dames op een manoeuvre niet ziet zitten. Een inspektie wijst echter uit dat er op de meiden niets valt aan te merken, ze blijken zelfs over een tank te be schikken. Na enig vals gemanipuleer wordt besloten dat een rugbymatch zal beslissen over de deelname van de dames. Deze laten nu alle terughou dendheid varen. Ze gooien alles in de strijd en maken vrolijk misbruik van hun fysieke „zwakheden". Renée Soutendijk, Dolf de Vries (m) en Jeroen Krabbé zijn enkele hoofd rolspelers uit de film De vierde man. DEN HAAG - Er bestaat een groeiende markt voor de Nederlandse land bouwmachine-industrie. Vooral in het buitenland is een groei van de afzet mogelijk. De vraag zal zich vooral richten op aanpassingen en verbeteringen van bestaande produkten. De huidige kleinschaligheid van deze bedrijfstak biedt enkele voordelen, zoals een grote flexibilitiet, waardoor bedrijven ge makkelijk kunnen inspelen op nieuwe ideeën cn op veranderende wensen van de afnemers. Bij het bevorderen van de export is samenwerking tussen de be drijven wel wenselijk. Dit blijkt uit een onderzoek van het produktiviteits- centrum metaalonijverheid in De Bilt. Het onderzoeksrapport is dinsdagmid dag in Den Haag aangeboden aan staatssekretaris Van Zeil van economische zaken. een subsidieregeling voor investerin gen aan. Op organisatorisch, com mercieel en technisch-administratief gebied moeten verbeteringen worden aangebracht, eventueel met hulp van deskundigen van buiten. Omdat het aanboren van nieuwe markten finan ciële risico's met zich meebrengt be- De onderzoekers hebben een aantal aanbevelingen gedaan om de be drijfstak verder te ontwikkelen. Om de bestaande investeringsach terstand in machines en gebouwen op te heffen en invoering van nieuwe hoogwaardige technologie te bevor deren bevelen zij instellingen van velen de onderzoekers samenwer kingsverbanden aan, evenals pro- duktstandaardisatie, gezamenlijke depots voor onderdelenverkoop, en uniforme kwaliteitsnormering. De onderzoekers hebben becijferd dat van de overheid in de komende drie jaar ongeveer veertig miljoen gulden nodig is om de aanbevelingen te kun nen uitvoeren. Het onderzoek is medio 1982 begon nen op initiatief van de Metaalunie. De toenmalige minister van economi sche zaken, Terlouw, zegde voor het onderzoek een subsidie toe van twee derde van de kosten. De landbouw machine-industrie, die door de „Commissie Wagner" (die de rege ring adviseert over het industriebe leid) als kansrijke bedrijfstak wordt gezien, biedt thans aan 4.700 mensen in ongeveer honderd bedrijven werk. De gezamenlijke jaaromzet bedraagt zeshonderd miljoen gulden. Van de produktie wordt ongeveer zeventig procent uitgevoerd. De vermo genspositie van de bedrijfstak is gunstig. Tweederde van de bedrijven heeft een eigen vermogen van dertig procent of meer. 41 Misschien zal de gemeenschap er wél bij varen, zei hij, doordat u niet lan ger de noodzaak ziet hier weg te gaan. Gaat u dan weer in de verple ging. als ik vragen mag? Ik heb de verpleegsterskap aan de wilgen gehangen, glimlachte Tillie koeltjes. Maar zo af en toe valt u misschien nog wel eens in? Hoe komt u daarbij? Ik dacht het maar zo. U hebt toch uw uniform nog wel? Nou..., zei Tillie aarzelend, dat weet ik eigenlijk niet. Die zult u heus nog wel ergens in de kast hebben hangen, zei Driessen glimlachend, 't Is een stuk van uw leven geweest, nietwaar? Is het te vrijpostig als ik vraag of ik mis schien mag zien, of u die verpleeg sters-uniform nog hebt? Tillie zag hem strak-verwonderd aan. Wat Interesseert dat u? U verwacht toch niet dat ik al mijn kasten over hoop zal halen, of u daarin zal laten snuffelen? In zal meneer van Loo- keren toch eens vragen wat de richt- lijen zijn voor zfjn eh- ondergeschik ten! Die richtlijnen zfjn duidelijk, me vrouw. de leiding van het onderzoek in de zaak Nieuwolda is mü opge dragen en ik heb machtiging, en ben ook verplicht, een onderzoek in te stellen naar alles, wat tot de oplos sing kan lelden. En als ik vragen mag haar stem was gevaarlijk beleefd in hoeverre heeft het feit of ik al of niet nog mijn verpleegsterskledij heb, daarmee tc maken Koppenol zat nu recht op zijn stoel en zijn blik was wel gespannen, maar niet meer twijfelend, gericht op zjjn chef. Dat zal ik u zeggen, mevrouw. Om ongeveer half zeven is een vrouw in verpleegsters-uniform gezien op de galerij van de flat... en een half uur later is een vrouw in verpleegsters uniform, rijdend in een groene Mor ris gesignaleerd, terwijl ze uw huiu binnenging. Koppenol zag c!c vrouw die tegenover hem zat. in enkele sekonden voor zijn ogen als het ware verstenen. Alleen haar ogen stonden als duister-gloei endo punten in haar strakgrauw ge zicht. Daarom, mevrouw, ging Driessen on- ver.ctoorbaar voort, zou ik twee din gen willen weten. Hebt u nog uw uniform En zo ja, mag ik die eens zien Ik heb dat uniform niet meer, zei Tillie met een stem die als een grauw klonk, dus die kunt u ook niet zien. Mag ik me daarvan overtuigen, me vrouw U wou mfln huis doorzoeken? Dat gaat zó maar niet? De kommissa- ris... o door TOM LODEWIJK Ik heb een bevel tot huiszoeking, me vrouw. Een bevel tot huiszoeking? Met an dere woorden... Wanneer u vrijuit gaat, kan het u alleen maar goed doen als we het bewijs daarvan kunnen leveren. Wanneer ik vrijuit ga? Wilt u insi nueren... Ik insinueer niets, mevrouw. Zolang de dader niet gearresteerd is cn het fccurfj'j geleverd, is iederëcn verdach te f En -- viel ze hem in de rede om dat de één of andere verpleegster daar rondgewandeld heeft, trekt u maar meteen de konklusie dat ik Ik probeer alleen achter de feiten te komen. Ik heb een theorie en als het u interesseert, wil lk ze u vertellen. Tillie haalde haar schouders op, greep rervcus een sigaret en stak die met trillende handen op. Ik heb een theorie, zei Driessen, dat de persoon die aansprakelijk is voor de dood van Nieuwolda, allereerst een goede bekende waa, en ten twe de werd venvacht. Dit klopt met de mededeling van het meisje Volkers, dat h»1 in de vóóravond „een relatie" verwachtte dnarnA was hij van plan, uit te gaan. Die persoon is tus sen zes cn zeven uur gekomen en is gezien door een bewoonster, die darht dat het een verpleegster was voor een zieke die verderop woonde. (wordt vervoled)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7