OR Stork Ketels boos op OR De Schelde M!9c Rijksbijdrage Zeeuwse veren wordt hoogstens 36 miljoen GS boos: veertarieven te hoogrijksbijdrage te laag Konsumptie vorig jaar minder gedaald Belastingdienst gaat diepgaander kontroleren Rijn stijgt meer dan verwacht Waarschuwing tegen gevaren van budgettering in ziekenhuizen Werkloosheid gedaald Volgende week Kamerdebat over De Schelde WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Washington waarschuwt Sowjet-Unie en Cuha EEN BAIALJON MALLE MEIDEN 2 MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn bang dat minister Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat met haar voorstellen om de Zeeuwsvlamingen meer te laten betalen voor de bootverbinding tussen Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Zeeland, de voorstan ders van een inlijving van Zeeuws-Vlaanderen door Bel gië een argument in handen geeft om zich voor een derge lijke inlijving te beijveren. In een brief aan de ministers van verkeer en waterstaat en van binnen landse zaken zeggen gs woensdag dat Zeeuws-Vlaanderen nog steeds bij het Koninkrijk der Nederlanden be- DEN HAAG - D'66 wil dat minister De Koning (sociale zaken) de wet op de ondernemingsraden zodanig wij zigt dat de uitzonderingsbepalingen die ontslag van leden van onderne mingsraden toelaten komen te ver vallen. De D'66-er Nypels dringt hierop aan in schriftelijke vragen aan de minister. DEN HAAG - De consumptieve bestedingen zijn vorig jaar 1,5 pro cent gedaald ten opzichte van 1981. In 1981 werd er 2,5 procent minder besteed dan in 1980. Het ministerie van ekonomische zaken heeft dat woensdag meegedeeld, de daling van de bestedingen nam in de tweede helft van vorig jaar echter af ten op zichte van de tweede helft van 1981. Het ministerie schrijft de wat min der sterke daling van de bestedingen vooral toe aan het feit dat er vorig jaar weer wat meer auto's werden ge kocht en wat meer aankopen werden gedaan die samenhingen met de aan trekkende woningmarkt, zoals meu belen en woningtextiel. Per hoofd van de bevolking namen de consumptieve bestedingen met twee procent af, waarmee de con sumptie per hoofd van de bevolking vorig jaar onder het niveau van 1977 is terechtgekomen. DEN HAAG - Moeilijke aangiften voor de belasting zullen diepgaander worden bekeken. De voorlichting en het helpen van belastingplichtigen wordt verbeterd. De controles van de belastingdienst zullen intensiever worden zodat de pakkans bij frau deurs groter wordt. De bevoegdheden van de belasting dienst worden overigens niet ver ruimd. Binnen de dienst zal automa tisering een steeds belangrijker rol gaan spelen. Dat staat in een memorandum dat staatssecretaris Koning van finan ciën donderdag aan de ambtenaren bonden gaat voorleggen in het geor ganiseerd overleg voor de belasting dienst. Het memorandum is het re sultaat van een interne studie van fi nanciën. DEN HAAG - Het water op de Rijn stijgt meer dan verwacht. Bij Lobith is woensdagmorgen om acht uur een stand van 15.18 meter boven NAP ge meten, twee uur later bedroeg deze 15.24 meter boven NAP. Volgens Rijkswaterstaat stijgt het water met twee centimeter per uur. Voor don derdag wordt een stand van 15.70 me ter verwacht en voor vrijdag van 15.85 meter, daarna zal, volgens Rijkswaterstaat, het water weer zak ken. Eerder deze week zei Rijkswa terstaat op donderdag een hoogste stand van 15.40 meter te verwachten. Er zal voor de scheepvaart op de grote rivieren in Nederland geen vaarverbod worden ingesteld, hooguit zal men overgaan tot een snelheidsbeperking om beschadiging, van de dijken te voorkomen. Volgens Waterstaat kan het water zonder pro blemen op te leveren nog een halve meter stijgen boven de te verwachten hoogste waterstand van 15.85 meter. Degenen die last ondervinden van het hoge water zijn de campinghou ders op de uiterwaarden, de steenfa brieken en boeren die hun vee op de ze uiterwaarden laten grazen. Dijkbewaking Een woordvoerder van het ministe rie van verkeer en waterstaat deelde later nog mee dat vrijdagmiddag bij Lobith een waterpeil van 16.10 meter boven NAP wordt verwacht. Er is besloten tot een voorlopige bezetting van de bovenstations op de grote ri vieren boven Arnhem, donderdag wordt overgegaan tot bezetting van de middenstations. Vanuit die stati ons gaan ambtenaren van Rijkswa terstaat de gang van zaken op de ri vieren nauwkeurig in het oog hou den. Het gaat hier om achtereenvol gens de eerste en de tweede fase van drie fases, die voorafgaan aan de ..ri viercorrespondentie", te vergelijken met een uitgebreide dijkbewaking. hoort. Als Zeeuws-Vlaanderen extra wordt geïsoleerd door veel te hoge veertarieven, dan valt te vrezen dat een afscheidsbeweging op gang komt en dat is volgens gs niet in het belang van het koninkrijk. Boze reaktie Het provinciaal bestuur heeft ook boos gereageerd op de voorstellen van minister Smit-Kroes om de rijks bijdrage aan de exploitatietekorten van de Provinciale Zeeuwse Veren te bevriezen op 36 miljoen gulden per jaar. Daarbij is volgens gs voorbijge gaan aan de exploitatie van de nieu we dubbeldekker die over enkele ja ren in gebruik moet worden geno men. De minister stelt gs voor om de veertarieven voor 1984 extra te ver hogen om de kostenstijgingen in 1985 te kunnen opvangen. De provincie moet volgens de ministers ook stre ven naar beperking van d exploita tiekosten en bovendien zal de provin cie zelf moeten bijdragen in de ex ploitatiekosten. Dat voorstel roept bij gs grote weerstand op. Immers, zo stellen ze in de brief aan de ministers, de pro vincies hebben door hun kortingen op uitkeringen van het provincie fonds al onevenredig veel bijgedra gen aan de sanering van 's rijks fi nanciën. Zeeland zou nu door haar ei gen bijdrage aan de exploitatietekor ten van de provinciale veerdiensten nog eens extra gepakt worden. Gesprek nodig In de brief aan de ministers stellen gs dat de rijksbijdrage van 36 mil joen niet aanvaardbaar is. Ze vragen de ministers om een onderhoud waarin deze zaak besproken moet worden. Voor die tijd zullen er geen voorstellen worden gedaan voor her ziening van de veertarieven, aldus gs. DE LIER - Minister Ruding van fi nanciën is tevreden over de twee mil jard gulden extra ombuigingen die in de voorjaarsnota zijn overeengeko men. Hij sprak woensdagavond op een CDA-bijeenkomst in het West- landse De Lier van een evenwichtig pakket. Hoewel de tegenvallers ter grootte van 3,5 miljard gulden maar deels zijn omgebogen is Ruding voor al tevreden over de doorwerking van de ombuigingen van twee miljard gulden in volgende jaren. AMSTERDAM - De man die woens dagochtend met ingeslagen schedel dood in een woning in de Albert Cuypstraat in Amsterdam werd aan getroffen, is de 37-jarige Duitser E. Fischer. Een politiewoordvoerder zei woensdagavond dat de man al een jaar of acht in Nederland woonde. De bewoners van het huis, de 24-jarige J. D. en diens 20-jarige vrouw, werden later op de dag aangehouden. UTRECHT - De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Zieken huisdirecteuren, drs. T. M. J. van der Zanden, heeft donderdag op de leden vergadering van de NVZD in Utrecht gewaarschuwd tegen het gevaar, dat bij het afwegen van prioriteiten bin nen het ziekenhuis gemakshalve naar uitwijkmogelijkheden wordt gezocht waarvan patiënten de dupe kunnen worden. GEORGETOWN De Surinaamse regering overweegt de ontwikke lingslanden in de Derde Wereld te mobiliseren tegen Nederland, omdat de Nederlandse regering de ontwik kelingshulp achterhoudt waar Para maribo recht op zegt te hebben. Dit hebben Surinaamse funktionarissen woensdag in de Gyanese hoofdstad Georgetown gezegd. DEN HAAG - Het aantal werklo zen is eind maart ten opzichte van eind februari gedaald met 11.000. Dat blijkt uit de eerste voorlopige cijfers van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Er stonden eind maart 767.700 mensen als werkloos ingeschreven. Dat waren 8600 man nen en 2400 vrouwen minder dan eind februari. Volgens een woordvoerder van het ministerie was ook vorig jaar het aantal werklozen in maart gedaald, maar veel minder dan nu. Toen liep het aantal geregistreerden werklo zen terug met 4700. NEW YORK - Exxon Corporation, de grootste oliemaatschappij ter we reld, neemt weer de eerste plaats in op de lijst van vijfhonderd, naar'om zet gemeten, grootste bedrijven die het ekonomisch tijdschrift „Fortune" jaarlijks opstelt. General Motors, de grootste automobielfabri kant (omzet zestig miljard dollar), kwam op de tweede plaats door Mo bil (verkopen 59,9 miljard dollar) naar de derde plaats te verwijzen. Het afwegen van prioriteiten wordt nodig, nu de ziekenhuizen de komende vier jaar een bezuiniging van twee miljard gulden moeten op brengen, onder meer via een systeem van budgettering. Daarbij wordt vooraf vastgesteld, welke kosten eèn ziekenhuis jaarlijks mag maken. Bij de verdeling van de middelen kunnen volgens Van der Zanden ar bitraire en machtselementen een rol gaan spelen. Zo noemde hij de moge lijkheid-, dat binnen een instelling fa ciliteiten worden onttrokken aan minder interessante of belangrijke afdelingen, bijvoorbeeld die voor sterk hulpbehoevenden, langdurig zieken en bejaarden. Ook is het mo gelijk dat moeilijk behandelbare pa tiënten of mensen die intensieve zorg nodig hebben worden doorgestuurd naar academische ziekenhuizen om het budget te ontlasten. De directie moet er volgens Van der Zanden uiterst attent op zijn, dat de besluitvorming voldoet aan nor men van objectiviteit en zorgvuldig heid. Volgens hem kan een systeem van toetsing van zorg en behandeling en ook van de daarvoor gebruikte middelen hierbij onmisbare diensten bewijzen. DEN HAAG - De Tweede Kamer zal volgende week met minister Van Aardenne van ekonomische zaken debatteren over de toekomst van de Koninklijke Maatschappij de Schel de in Vlissingen, een onderdeel van het failliette RSV-concern. De PvdA-er Van der Hek, voorzit ter van de vaste kamerkommissie voor ekonomische zaken, vroeg het debat woensdag aan. Een belangrijk punt in het debat zal de toekomst van de marinebouw bij de Schelde zijn. Van Aardenne wil dat de capaciteit van de marine- bouw bij KMS wordt teruggebracht tot een grootte die is afgestemd op de hoeveelheid orders die er vanuit Ne derland te verwachten is. Zaterdag 16 en zondag 17 april Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080,neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Dorrestein. Tandarts R. C. A. Backer, Poststraat 14, Bruinisse, Tel. (01113) 2666, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zr. W. Verkaart, Hofferstraat 20, Zierikzee, tel. (01110) 6565, neemt waar voor Zierikzee. Zuster P. Waasdorp, Oosterland, Ko- ninginneplein 12, tel. (01114) 1707 neemt waar voor Bruinis se en Duiveland. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 1341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie en Cu ba officieel gewaarschuwd voor de gevaren die het sturen van Cubaanse militairen en moderne gevechtsvlieg tuigen naar Nicaragua heeft. Dit heeft de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor intera- merikaanse aangelegenheden Enders verklaard. In een verklaring voor de senaats commissie voor buitenlandse zaken zei Enders dat zich „een gevaarlijke situatie zou ontwikkelen die onaan vaardbaar zou zijn niet alleen voor Midden-Amerika maar voor alle Amerikaanse landen". „Wij hebben Moskou en Havanna ervan op de hoogte gesteld hoe gevaarlijk zo'n optreden zou zijn". WASHINGTON - Er bestaat geen enkele twijfel dat de Verenigde Sta ten betrokken zijn bij geheime akti- viteit die erop is gericht de regering van Nicaragua ten val,te brengen. Bouw zware ketels in Hengelo is een gerechtvaardigde eis" HENGELO - De ondernemingsraad van Stork Ketels in Hengelo heeft dins dag met verontwaardiging gereageerd op de verklaring van de ondernemings raad van concurrent De Schelde in Vlissingen over de ketclbouw in Neder land. In een telegram aan de OR van De Schelde merkt de ondernemingsraad van Stork op, dat maandag in Vlissingen ten onrechte is gesteld als zou Hen gelo de zware kctelbouw „claimen". De OR van Stork wijst erop dat die con centratie van de ketelbouw „geen eigen bedenksel" is, maar „een gerecht vaardigde eis die voortvloeit uit het standpunt van het parlement om aan de bouw van zware ketels in Hengelo prioriteit te geven". Advertentie STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal a.s. zaterdag 19.00 uur a.s. zondag 20.00 uur MÉÉR DAN EEN THRILLER. - DIN DE BIOSCOPEN! 16 jaar a.s. zaterdag 21.30 uur (LES FILLES DU REGIMENT) ean film van CLAUDE BERNARD-AUBERT alle leeftijden A -iVlr binnenkort verwacht i.t., annie, aas der azen DEN HAAG - De Stichting van dp Arbeid, het overlegorgaan van die werkgevers- en werknemerscentra les, stemt in met een versoepeling in de regelingen voor variabele werktij den. Wel wil zij enige wijzigingen op de regeling zoals de toenmalige mi nister De Graaf van sociale zaken die heeft voorgesteld. Dat blijkt uit een advies dat aan de huidige minister, De Koning, is uitgebracht. !lllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het personeel van Stork verwijt de OR van De Schelde ook dat deze on juiste cijfers hanteert over het aantal medewerkers van Stork dat bij de ketelbouw is betrokken. Volgens Stork zijn er dat duizend, terwijl De Schelde uitgaat van ongeveer 630, hetzelfde aantal dat bij dit Vlissingse bedrijf in de ketelbouw werkt. De ondernemingsraad van Stork onderstreept in de boodschap even eens dat „alle pogingen in het verle den om te komen tot een overeen komst tussen Vlissingen en Hengelo omtrent de ketelbouw zijn gestrand op pure onwil van de RSV en De Schelde". Afschriften van de bood schap heeft het Storkpersoneel gestuurd naar minister Van Aarden ne van economische zaken en de tweede-kamercommissie voor econo mische zaken. De OR van De Schelde heeft in een telex aan die commissie er inmiddels voor gepleit de beide Nederlandse ketelbouwbedrijven te handhaven. Volgens Stork Hengelo is er in Ne derland echter geen ruimte voor twee ketelbouwbedrijven. Het in stand houden van beide ondernemingen zou voor deze bedrijfstak desastreus zijn, aldus Stork Hengelo. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Vrijdag 15 april Zierikzee Concertzaal. Donateursconcert „Kunst en Eer". 20.00 uur. „Huis van Nassau". Bingo-dansant voor alleenstaanden en paren. 20.00 uur. Zeeuwsche Pannekoekenhuys, Ap pelmarkt 6. Prijsklaverjassen. Aan vang: 20.00 uur. Scharendijke Ned. Herv. Kerk. Koor- en samen- zangavond „Sursum Corda". 20.00 uur. Dreischor Muziekvereniging „Crescendo" haalt oud papier op, vanaf 18.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Uitvoering „Ooster- lands Fanfare". 19.30 uur. Zaterdag 16 april Zierikzee Oudeweg 25. Stekkenruilbeurs. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. 11.00 - 16.00 uur. Bioscoop de Concertzaal. De vierde man, 19.00 uur; Een bataljon malle meiden, 21.30 uur. Zondag 17 april Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. De vierde man. 20.00 uur. Maandag 18 april Zierikzee Koffiekamer Rode Kruis Zieken huis. Bijeenkomst begeleidingsgroep borstkanker patiënten. 14.00 uur. Marktzicht. Fraktievergadering Par tij van de Arbeid. 19.30 uur. „Mondragon". ZVU-kursus Ken uw recht. 20.00 - 21.30 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Philatelica. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Diskussiebijeen- komst Energie- en energiebeleid. 20.00 uur. Dinsdag 19 april Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Herv. verenigingsgebouw. Vergade ring C.P.B. 19.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Bijeenkomst Plat telandsvrouwen, afdeling Brouwers haven. 20.00 uur. Woensdag 20 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Jaarfeest C.F.O. in samenwerking met NCVB. 19.30 uur. lona, Poststraat 25. Lezing Astrolo gie. 20.00 uur. Dorpshuis. Informatie inspraakbij eenkomst nota Bewoningspatroon 1983. 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Bijeenkomst Ned. bond van plattelandsvrouwen. 20.00 uur. Donderdag 21 april Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. J. W. v. d. Doelschool. Feest-ouder- avond. 19.30 uur. Vrijdag 22 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw; 50-jarig jubileum Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen", 16.00 uur. J. W. v. d. Doelschool. Feest-ouder- avond. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Uitvoering L.R. en P.C. Westelijk Schouwen. 19.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering S.V. Ouwer kerk. 20.00 uur. Zaterdag 23 april Brouwershaven Markt. Start Rode Kruis wandel tocht. 14.00 uur. Oosterland Ophalen spullen rommelmarkt. 09.00 uur. Maandag 25 april Zierikzee „Mondragon". ZVU-kursus Ken uw recht. 20.00 - 21.30 uur. Dinsdag 26 april Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. Aanvang 14.30 uur. Haamstede Konditorei Hoogenaar. Vergadering en demonstratie bloemschikken, Ned. Ver. van Huisvrouwen afdeling Westerschouwen. 19.30 uur. Scharendijke De Putmeet. Groene Kruisavojnd hart- en vaatziekten. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Opening energiecentrulm. 15.00 uur. Dorpshuis. Energie-aktie CEZ 15.( 17.30 uur en 19.00 - 21.00 uur. Woensdag 27 april Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, Havenpark 2. Openbare bestuursvergadering, Stichting Jeugd. 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Energie-aktie CEZ 15.00 - 17.30 en 19.00 - 21.00 uur. Donderdag 28 april Zierikzee Verrenieuwstraat 30. Vdra- gespreksgroep „Schouwen- Duiveland". Aanvang 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Energie-aktie CEZ, 15.00 - 17.30 uur en 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag 29 april Renesse Bowlingcentrum Renesse. Bowling avond CPJ. 20.00 uur. Maandag 2 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Leden vergadering CDA, afdeling Zierik zee. 19.00 uur. „Mondragon". ZVU-kursus Ken uw recht. 20.00 - 21.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw Lezing staatssekretaris L. de Graaf, na af loop van de CDA-ledenvergadering. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2