HET FLAT-MYSTERIE Reizende tentoonstelling Energie Expresse in Goes 'ZIH IN... I Dit biedt de beeldbuis Van 14 tot en met 24 april VNU wil dit jaar 300 mensen kwijt Nieuwe voorzitter akkerbouw- produktschap Prins Claus naar vrienden in West-Duitsland Bom uit tweede wereldoorlog Overstromingen in West-Duitsland Geen tandheelkundige noodgebieden meer •HoltV* iijpde Paul Newman wil geld zien TWEE VRIJWILLIGERS MAKEN KLOKKESTOEL Hoog water op de Rijn dreigt campings blank te zetten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 april 1983 Nr. 23301 7 GOES - Wie een goed beeld wil krijgen van hetgeen Nederland op dit mo ment te bieden heeft aan direkt toepasbare, energiebesparende methoden, technieken en apparatuur, moet een bezoek brengen aan de energiebeurs die van 13 april tot en met zaterdag 24 april te zien is in Goes. De Energie Expres se, zoals deze rondreizende beurs wordt genoemd, is te vinden op het Evene mententerrein aan de Zaagmolenstraat. De reizende energiebeurs Energie Expresse. Donderdag 14 april, 21.30 uur, Nederland 2: „Maritiem". Een bevoorradings schip van Smit-Lloyd legt aan bij het booreiland Transocean I. Ruim dertig fabrikanten, (over heidsinstellingen en adviesbureau's, wilen door middel van de Energie Expresse" heel Nederland laten zien, hoe er zo efficiënt mogelijk op de energierekening bespaard kan wor den. Zij richten zich daarbij op de ge- HAARLEM - VNU Verenigde Ne derlandse Uitgeversbedrijven zit nog midden in een proces van personeels inkrimpingen. Vorig jaar daalde het aantal werknemers met ruim 500 tot 7585 en voor het lopende boekjaar stelt de raad van bestuur nog een ver lies van 300 arbeidsplaatsen in het vooruitzicht. Grootste struikelblok voor het con cern is, zo bleek uit een door het bestuur vertrekte toelichting op het jaarverslag, de tijdschriftengroep. Daar zullen op een totaal van 900 werknemers dit jaar zo'n 140 mensen dienen te verdwijnen van wie 90 door het natuurlijk verloop. Voor de ande re vijftig is nog geen oplossing ge vonden en gedwongen ontslagen zijn daarom niet onwaarschijnlijk. Over igens behoeft dit volgens het bestuur niet per definitie te betekenen dat tijdschriften moeten verdwijnen. Gedwongen ontslagen In de boekengroep zijn vorig jaar 130 arbeidsplaatsen opgeheven en daar bedroeg het aantal gedwongen ontslagen ongeveer de helft. Ver wacht wordt dat het personeels bestand eind dit jaar circa 7300 zal bedragen (eind 1981: 8.000) en om streeks 1986 nog omstreeks 6800 zal schommelen. PEKING - China heeft zondag pre sident Reagan persoonlijk er van be schuldigd de Chinese tennisspeelster Hu Na aan haar familie „ontrukt" te hebben om de betrekkingen tussen China en de Verenigde Staten te on dermijnen. BURGH-HAAMSTEDE - De he ren J. Nortier en J. J. van der Ha ve uit Haamstede tonen de ge meente V/ester schouw en en de Hervormde kerk in Haamstede een staaltje vrijwilligerswerk. Beide mannen zijn bereid om in hun vrije tijd een klokkestoel te maken, waarin een luidklok zal worden geplaatst. Deze histori sche klok, met een doorsnee van 55 cm en een hoogte van 56 cm werd in 1532 gegoten door Jacob Waghevens. De luidklok is af komstig uit de kerk of de to renspits van de Hervormde kerk. Zowel het kollege als de kommis sie financiën van de gemeente Westerschouwen vinden dat de klok een passende bestemming dient te krijgen en thuis hoort in de Hervormde kerk. meentelijke overheden en politieke besluitvormers, de industrie, oplei dingsinstituten, georganiseerde be langengroepen en natuurlijk het gro te publiek. Kleinschalig In de informatie ligt de nadruk op recentelijk ontwikkelde methoden en produkten die moeten leiden tot een efficiënter gebruik van energie. Daarbij wordt speciale aandacht besteedt aan kleinschalige toepassin gen die al op korte termijn rende ment kunnen opleveren. Een uniek aspect van deze energie beurs is het uiterst flexibele karak ter. De expositie is namelijk inge richt in mobiele, schakelbare eenhe den, waarbij een opblaasbaar theater in de vorm van een gloeilamp als blikvanger functioneert. DEN HAAG - Dr. ir. M. P. M. Vos is per 1 mei benoemd tot voorzitter van het hoofdproduktschap voor akker- bouwpodukten en de daaronder re- sorterende produktschappen voor aardappelen, granen, zaden en peul vruchten, landbouwzaaizaden en veevoeder. Tevens wordt hij voorzit ter van de Stichting Herstrukture- ring Broodbakkerij. Vos (49), die de onlangs met pensi oen gegane dr. C. H. J. van Beuke ring opvolgt, voltooide in '63 zijn stu die aan de Landbouwhogeschool in Wageningen, waaraan hij zes jaar als wetenschappelijk medewerker was verbonden. Daarna werkte hij bij het Instituut voor Veelteeltkundig On derzoek „Schoonoord". Sinds 1973 werkt hij bij het ministerie van land bouw en visserij, waar hij thans di- rekteur algemene zaken van het direktoraat-generaal voor landbouw en voedselvoorziening is. In deze ruimte met een capaciteit van circa 350 mensen zullen Totalvi- sionshows worden vertoond. Dit zijn presentaties waar beeld, geluid en speciale eftecten een integraal geheel vormen. Deze voorstellingen duren een half uur. Lokale deelnemers De Energie Expresse biedt overi gens ook ruimte aan lokale deelne mers, zoals adviesburo's, energiebe drijven, bouwers, winkeliers, kor tom aan iedereen die ter plaatse of in de regio aktief bezig is met energie- kostenbesparende aktiviteiten. De beurs is dagelijks geopend van 9.00 tot 23.00 uur. DEN HAAG - Prins Claus zal de ko mende tyd doorbrengen by vrienden in West-Duitsland. Hiertoe is maan dag besloten na een gesprek van de prins, die kampt met klachten van depressieve aard, met zijn behande lende geneesheer prof. Nijdam. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst maandagmiddag meegedeeld. De prins keerde zaterdagmiddag sa men met koningin Beatrix en hun drie kinderen terug in ons land na een va kantie in het Italiaanse Tavernelle. Hoewel de gezondheidstoestand van prins Claus duidelijk is verbeterd, be treurt hij het aan de viering van Konin ginnedag en aan de plechtigheden van de vierde en vijfde mei nog niet te kunnen deelnemen, aldus de Rijks Voorlichtings Dienst DEN HAAG - Rijkswaterstaat ver wacht dat de waterstand van de Rijn bij Lobith donderdag een hoogste stand zal bereiken van 15.40 meter boven NAP als gevolg van de zware regenval in de afgelopen week in het stroomgebied van de Rijn in Zwitser land en West-Duitsland. Deze stand komt in de buurt van de 15.70 meter boven NAP die drie jaar geleden, in februari 1980, werd bereikt. Volgens Rijkswaterstaat bedraagt het normale gemiddelde in deze tijd van het jaar rond 11.10 meter boven NAP. De te verwachten stijging van zo'n vier en een halve meter heeft tot gevolg dat vele uiterwaarden onder water komen te staan. Dit leidt er dan weer toe dat campings die in de ze uiterwaarden liggen waterover last zullen krijgen. Een woordvoerder van Rijkswa terstaat noemt de stijging van het water op de Rijn een normaal voor- UTRECHT - Het is droevig gesteld met de kennis van verkeersregels bij fietsers en bromfietser van tussen de 14 en 20 jaar. Dat is de eerste conclu sie uit een enquete van Veilig Ver keer Nederland (VVN) onder ruim tweeduizend scholieren. Volgens VVN ish et grote aantal ver keersslachtoffers in die leeftijds groep mede te wijten aan het ontbre ken van verkeerslessen bij het voor tgezet onderwijs. Öm die reden vindt VVN het onaanvaardbaar dat de leer lingen van middelbare scholen ver stoken blijven van verkeersonder- wijs. LONDEN - Een deel van het cen trum van Londen is maandagmorgen op het spitsuur afgesloten door de vondst van een onontplofte bom uit de Tweede Wereldoorlog. De bom was zondagavond door een bagger- molen uit de Theems gedregd en op een boot gestort De politie, die niet direct wist om wat voor kaliber bom het ging, sloot tijdens het werk van mijnopruimingsdeskun- digen toegangen tot de rivier, drie bruggen en naburige stations van de spoorwegen en de ondergrondse af en leidde alle verkeer binnen een straal van 800 meter om, waardoor het ver- keer vrijwel tot stilstand kwam. Een politiewoordvoerder zei dat de maatregelen nodig waren vanwege de vele hoge gebouwen in de buurt met hun risico van rondvliegend glas. MAINZ/STUTTGART - Hevige re genval heeft rivieren, beken en me ren in het zuiden en zuidwesten van West-Duitsland buiten de oevers doen treden. De scheepvaart moest zaterdag als gevolg hiervan in enkele gebieden worden gestaakt. Op de ri vieren Neckar, Lahn, Saar erl Moezel wordt niet meer gevaren. De Rijn is bij Karlsruhe-Maxau en Koblenz af gesloten. Talrijke veren over Rijn en Main hebben hun diensten gestaakt. DEN HAAG - Het aantal ter kennis van de politie gekomen misdrijven bedroeg in 1982 909.975 tegen 800.235 in 1981, een toename van 13,7 pro cent. Per 100.000 inwoners kwamen 6.370 misdrijven ter kennis van de politie (in 1981: 5.632). Dit blijkt uit tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. DEN HAAG - De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met een nieuw ontwerp voor een politiestop- wet. Het ontwerp gaat naar de Raad van State. Verschil met het eerste stopwetje, dat door de Eerste Kamer werd verworpen, is dat er geen spra ke meer is van een terugwerkende kracht tot 1 januari 1983. UTRECHT - De Werkgroep Tand heelkundige Noodgebieden van de Ziekenfondsraad heeft voorgesteld zichzelf op te heffen, omdat er dank zij het toegenomen aantal tandart sen geen noodgebieden meer zyn. De werkgroep is in 1968 ingesteld met het doel een eind te maken aan bestaande noodsituaties. Ze heeft drie rapporten uitgebracht aan de staats- sekretaris van volksgezondheid en mi lieuhygiëne. Daarna heeft ze zich nog beraden over problemen in Zuid-Lim burg en Sliedrecht en omstreken. Uit brieven van de betrokken ziekenfond sen blijkt inmiddels echter, dat ook in deze gebieden geen sprake meer is van een noodsituatie. Vrijstelling De Ziekenfondsraad meldt dat het Militair Tandheelkundige Contact Or gaan (MTCO) het begrip „noodgebied" ook niet meer kan gebruiken als cri terium voor vrijstelling van dienst plichtige tandartsen. De minister van defensie is het daarmee eens. Er is nog wel een tekort aan ortho- donisten, maar dat wordt zo snel klei ner dat er geen aanleiding meer is voor extra maatregelen. jaarsverschijnsel dat door smeltende sneeuw en regenval van enige bete kenis wordt veroorzaakt. Alleen wordt een stijging van dit niveau doorgaans in februari verwacht. Van de zijrivieren van de Rijn stijgt alleen nog het waterpeil op de Moesel en de Main hoewel die stij ging al minder is dan zondag eh in de komende vierentwintig uur zeker tot staan zal komen, aldus rijkswa terstaat. De waterstand op de Neckar is in de afgelopen 24 uur tamelijk snel met bijna anderhalve meter ge daald. Advertentie Fijn om te weten dat alle topmerken weer ruim zijn vertegenwoordigd in onze nieuwe voorjaarskollektie Ook voor hoeden en shawls Dam 15-19. Zierikzee Teleloon 01110 - 2816 40 Da's nogal duidelijk, meende Tillie. Ten eerste staat vast dat zij die avond in de flat was, ten tweede had ze een duidelijk motief. Met uw verlof, maar dat duidelijk motief zie ik nog niet zitten. Ik dacht juist, dat ze er alle belang bij had dat Nieuwolda in leven bleef. U hebt ons zélf gezegd dat u al beslist had toe te stemmen in dc scheiding. Dat was dus voor héór een kans, zou ik zo zeggen. Tillie lachte smadelijk. Dar, kent u Henri niet. Mijn advo- kaat, mr. van Weerhem, zei het me en met één wist ik dat hij gelijk had. De mannen die bij een vrouw altijd maar klagen, dat ze niet kunnen scheiden, vinden dat bést. Daarmee houden ze 2ich keurig op de vlakte. Verandert de zaak. kunnen ze wél scheiden, dan gaan ze er meteen An ders aan staan. Dan stappen ze niet opnieuw in de huweli!ksboot met het eerste het beste grietje. Als ze nog eens hertrouwen, dan kijken ze wel uit.' En in het geval van Henri, die altijd op zwart zaad zat. is duidelijk dat hij nooit zou trouwen met een vrouw die geld gaat kósten. Daarbij is ze veel jonger dan hij zei ze schamper hij kon haar vader zijn! Goed. stemde Driessen toe, maar het motief? Hebt u nooit gelezen, vroeg Tilüe minzaam, dat er geen gevaarlijker .schepsel is dan een afgewezen vrouw? En dan zo'n primitief schep- szl als die... dat meisje Volkers? Je ziet met één oogopslag waar ze Woensdag 13 april Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.00 uur Teleac 15.30 uur Kinderbios 18.25 uur Teleac 18.55 uur De zesde klas 19.20 uur Kenmerk 19.45 uur Socutera 20.00 uur Journaal 20.28 uur BGTV 21.00 uur De vooruitgang. Eerste af levering uit een driedelige serie. Van avond staat het thema Werkloosheid in de uitzending centraaL 21.55 uur Paul de Nooycr, Review. Filmpje rond een tentoonstelling. 22.05 uur Hier isAdriaan van Dis. Praatprogramma. 23.00 uur Teleac 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voordoven 18.25 uur Staatsloterij 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen 19.20 uur Van gewest tot gewest. O.a. wordt een bezoek gebracht aan De- demsvaart en Haaksbergen. 20.00 uur Het korte spek „De doden akker". Het stuk speelt zich af in het begin van deze eeuw op een vervallen boerenhofstede in Groningen. Daar is de zoon Matthias hard bezig het bedrijf nieuwe adem in te blazen 20.45 uur Op zoek naar Europa. Hans van der Werf gaat in op de verkiezin gen van de leden van het Europese parlement, die in 1984 zal plaatsvin den. 21.30 uur Cinevisie. Filmrubriek. 22.00 uur Studio Sport 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven Donderdag 14 april Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.30 uur Schooltelevisie 16.00 uur In vogelvlucht. De stad Utrecht wordt vanmiddag onder de loep genome a 16.15 uur Sons and daughters 17.00 uur Jan Pelleboer 18.25 uur Teleac 18.55 uur Slakkie en Puntmuts 19.00 uur Harold Lloyd show 19.25 uur Silas 20.00 uur Journaal vandaan komt... een produkt van de goot, met een hoop seks en een vlies dun vernisje van wat ze beschaving noemen. Ze kan waarschijnlijk wel met vork en mes eten! Haar lach klonk schril. Koppenol die haar op merkzaam gadesloeg, bemerkte hoe dit gesprek haar opwond. Dus vroeg Driessen verder hoe zou het volgens u dan zijn gegaan? Och Tillie haalde haar schouders op u zult als vékman natuurlijk wel denken, dat ik te veel romans ge lezen heb. Maar ik zie het vóór me. Henri, mooie smoesjes verzinnend om met fatsoen van dat schepsel af te komen, en zij had de zaak natuurlijk dóór! Ze wist dat hij kon scheiden u had het haar zelf verteld, nietwaar? Waarom eigenlijk? Om haar te waarschuwen! Juist. En dan zou ze in een opwelling van blinde drift hem hebben neerge slagen. Dat lijkt me niet onwaarschijnlijk, in- spekteur. Mij ook niet. mevrouw. Maar het klopt niet met de feiten. Dat meisje is inderdaad in de flat geweest, laat in de avond, maar toen was Nieuwol da waarschijnlijk al enkele uren dood. Daar komt nog iets bij. Hij is neer geslagen met een zware bronzen vaas. die met kracht op zijn schedel is neergekomen. Hij zat aan zijn bureau en i3 van achteren neergesla gen. De wond zit aan de rechterzijde van de schedel. Het meisjes Volkers is links, schrijft zelfs links. Dat 20.28 uur King's Royal. Alhoewel Ro bert sukses heeft met zijn nieuwe whisky komt hij toch in moeilijkheden als het genootschap zijn nieuwe vin ding niet erkent Gelukkig kunnen vader en zoon het weer goed met el kaar vinden. 21.20 uur Hier en Nu 22.00 uur Showroom. Opmerkelijke landgenoten komen weer voor het voetlicht, om over hun leven te vertel len. 23.00 uur Kerk vandaag 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Op volle toeren. Nederlands talig muziek programma 20.00 uur Onze ouwe. In deze afleve ring gaat het om een dubbele moord. Een echtpaar dat teruggetrokken leef de wordt door bijlslagen om het leven gebracht Taak van de politie de da dels) te vinden. 21.00 uur Aktua tv special. Deze af levering is geheel gewijd aan Neder landers met of zonder vrouwen die in« Saoedië leven. 21.30 uur Maritiem. De bevoorrading van olieplatforms wordt nader beke ken. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven LOS ANGELES, Californië - De Amerikaanse filmakteur Paul New man heeft een proces aangespannen tegen Time-Life ProductionsInc., die hem zijn aandeel in de winst op de film ..Fort Apache, the Bronx zou onthouden. Volgens Newman staat in een kon- trakt uit 1980 met Time-Life dat hij 15 procent krijgt van de brutowinst op de film. Dit komt er volgens hem op neer dat hij aanspraak maakt op minstens 450.000 dollar. De akteur eist nu wegens kontrakt- breuk vaststelling door de rechtbank van de winst op de film, een schade vergoeding van 1 miljoen dollar en boetes voor Time-Life van samen 2 miljoen dollar. door TOM LODEWIJK maakt het erg ongeloofwaardig, dat zij die klap heeft toegebracht. Zfjn er dan geen vingerafdrukken? O zeker, de hére! Maar het is dui delijk dat zij de vaas heeft opgeno men, bekeken. Het is natuurlijk hij greep een kandelaar van de tafel heel iets anders of die met kracht wordt omvat, zó... om iemand een lï'ap te geven, r'.an wel of }c die op neemt om hem te bekijken. De dader heeft naar alle waarschijnlijkheid handschoenen gedragen... och dat weet tegenwoordig iederéén. Oppas sen voor vingerafdrukken! Daardoor krijg ik de indruk dat de dader moord met voorbedachten rade heeft gepleegd naar de flat is gegaan met het dóel hem te vermoorden. En fin, misschien gebeurt cr iets onver wachts, maar zoals de zaken nu staan hebben we geen termen om haar vast te houden, al heeft ze in haar paniek heel domme dingen ge daan. Bijvoorbeeld: hear vingeraf drukken op die vaas achtergelaten en op de deurknop. De dader was slim mer! Hij zweeg cn keek somber -"oor zich uit: Koppenol bewoog zich onrustig cn staarde verbaasd raar £tjn chef. Nu ja, besloot Driessen. ik zal u niet langer met die nare détails bezig houden. Ik begrijp dat het voor u een bijzonder moeilijk te verteren geval is. Hij greep zijn hoedje, dat naast hem lag. (wordt vervolgd) Wie de eigenaar van de klok is valt niet te achterhalen. Het kollege gaat er van uit dat de gemeente Westerschouwen het eigendomsrecht bezit. Een bespreking tussen een delegatie van het kerkbestuur en het kollege van b. en w. heeft ertoe geleid dat de luidklok in een klok kestoel geplaatst zal worden in de zogenaamde loopkerkvan het kerkgebouw in Haamstede. De kosten aan materiaal bedragen 495,-, terwijl de loonkosten door de dienst gemeentewerken op f 4.542,- zijn begroot. De gemeente-timmerman, de heer Nortier is bereid om samen met de heer J. J. van der Have in zijn vrije tijd de klokkestoel te maken, mist hij voor deze werkzaamheden gebruik mag maken van de gemeente werkplaats. Het kollege gaat daarmee akkoord. Het gemeentebestuur stelt maandag 18 april aan de raad van Westerschouwen voor de materi aalkosten voor rekening van de gemeente te nemen. Betreffende de klok zal met de kerkvoogdij een bruikleenovereen komst worden gesloten. De materiaalkosten zijn ook in de kommissie financiën van 28 maart aan de orde geweest. De kommissie adviseerde het kollege het materi aal beschikbaar te stellen. De kommissie was zeer te spreken over het initiatief van beide heren en sprak van een geweldige geste". Voor luidklok in Haamstede

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7