Klachten patiënten materiaal voor toetsing gezondheidszorg Zwak verweer van V ervoex-combinatie Onderzoek in Zeeuws-Vlaanderen Hulp aan weggelopen kinderen niet altijd strafbaar meer Oproep tot vertrek adviseurs uit Midden-Amerika Walesa sprak in geheim met leiders van Solidariteit Twee dissidenten gearresteerd Doden bij aanslag in Guatemala Noordieren krijgen levenslang Saoedi-Arabië sluit ontziltings- installatie Uitdieping vaargeul Goereese Gat Zeesterren wegvissen erg moeilijk Aantal Hervormden gedaald, kerkbezoek gelijk Staatssekretaris heeft haast met nieuwe ziektekostenverzekering MIDDELBURG - De gezondheidszorg kan en moet zich laten controleren door patiënten en hun organisaties. Kwaliteitscontrole in de gezondheidszorg is niet uitslui tend een zaak van artsen, die ten onrechte de indruk wekken dat zij alleen kunnen oordelen over de kwaliteit van hun werk en dat van collega's. Klachten van patiën ten leveren, als ze systematisch worden opgevangen en verwerkt, een authentieke kijk op de zwakke plekken in de gezondheidszorg in de regio. Dat blijkt uit een onder zoek dat de socioloog Wim Blok tussen 1980 en 1982 uit voerde in de gezondheidsregio Zeeuwsch-Vlaanderen. ZIERIKZEE - Heel onopvallend, maar erg sierlijk staat dit oude hekje uit 1883 te pronken naast de woning van de heer Vermunt aan de Mosselboom gaard te Zierikzee. Het rapport over dat onderzoek is dinsdag in Middelburg, onder de titel „Tussen artsenmacht en patiënten klacht" aangeboden aan de Zeeuwse gedeputeerde W. Don en de genees kundig inspecteur S. Lelie. Dinsdag middag werd het rapport overhan digd aan de voorzitter van de vaste kamercommissie voor volksgezond heid, mevrouw I. Haas-Berger. In de onderzoeksperiode hebben zich 83 klagers gemeld bij een speci aal ingesteld klachtenbureu. Dat is het twaalfvoudige van wat jaarlijks officieel wordt geregistreerd en dan nog maar het topje van de ijsberg, al dus Blok. „Officiële cijfers bieden geen inzicht in het aantal klagers", zo stelt hij. Uit informale gesprek ken van patiënten met leden van de „werkgroep gezondheidszorg Zeeuwsch-Vlaanderen", die het on derzoek uitvoerde en financieel steunde en uit klachten die binnen kwamen bij andere instanties, maakt de onderzoeker op dat tussen 1980 en 1982 ongeveer 300 klagers rondliepen in het onderzoeksgebied. De meesten wilden echter niet mee doen aan het onderzoek, omdat zij dachten dat het toch geen zin zou heb ben of omdat zij bang waren voor re- pressailles uit de medische wereld. „We zitten in een kleine gemeen schap, dus als je iets mankeert kom je automatisch weer in datzelfde zie kenhuis terecht", aldus een klaagster. Anoniem De 83 klagers die wel aan de studie meededen, deden dat op voorwaarde dat hun klachten anoniem behandeld zouden worden. Uiteindelijk bleven na toetsing op geldigheid en contro leerbaarheid 56 klagers over. Een van de aanbevelingen uit „Tussen artsenmacht en patiënten klacht" is te komen tot de oprichting van regionale klachtenbureaus, waar de klachten van patiënten onafhan kelijk van de medische stand worden verzameld en verwerkt en waar de klager verder geholpen wordt als hij zijn verhaal wil halen: DEN HAAG - Degene die hulp ver leent aan weggelopen minderjarigen bij het verschaffen van onderdak zonder ouders, voogd of verzorgers over de verblijfplaats in te lichten, is onder bepaalde omstandigheden niet strafbaar meer. Dat komt door een wijziging van de strafbepaling met betrekking tot het verbergen van minderjarigen van Artikel 280 van het Wetboek van Strafrecht. Die wijziging gaat 2 mei in. Het ministerie van justitie deelt dit mee. Onder bepaalde omstandigheden wordt verstaan dat de verblijfplaats van het verborgen kind zo spoedig mogelijk aan de Raad voor de Kin derbescherming wordt gemeld, of wanneer er sprake is handelen in het kader van zorgvuldige hulpverle ning. De rechter maakt uit wat zorg vuldige hulpverlening is. Aan degene die het gezag over de minderjarige heeft, hoort in ieder geval te worden gemeld dat er hulp wordt verleend. Indertijd hebben de PvdA- Kamerleden Roethof en Haas-Berger het initiatief genomen om tot wijzi ging van de strafbepaling te komen. Van der Reijden doet dit in een brief waarin hij reageert op de mede deling van VNZ en KLOZ, dat ze gaan samenwerken. Bij de presenta tie van dat plan lieten beide organi saties blijken, dat naar hun mening de invoering van een beperkte volks verzekering (die de staatssekretaris aan het voorbereiden is) een zaak van langere termijn moet zijn. De parti- kuliere verzekeraars twijfelen zelfs aan de noodzaak van zo'n verzeke ringssysteem. Maar de staatssekreta ris heeft kennelijk haast. Hij juicht het toe, dat fondsen en verzekeringsmaatschappijen ook sa men gaan werken aan plannen voor een verdergaande kostenbeheersing. Ook wat dit betreft vraagt hij „op korte termijn" om konkrete voorne mens. Afgesproken is dat de partikuliere Hij stelt voor bij wijze van experi ment een regionaal klachtenbureau op te zetten in Zeeuwsch-Vlaanderen. De kosten van zo'n bureau beraamt hij op 125.000 gulden per jaar. Specialisten Voor Zeeuwsch-Vlaanderen komt de onderzoeker na analyse van de 180 klachten tot verschillende conclusies en aanbevelingen voor de verbete ring van de zorg in dat gebied. In het algemeen, zo stelt Blok, sluiten de voorzieningen in de Zeeuwsvlaamse gezondheidszorg niet genoeg aan bij de behoeften. Er is sprake van een ge ringe, onevenwichtig samengestelde bezetting van specialisten, die moet voorzien in een gevarieerde vraag. Zo beschikken de Zeeuwsvlaamse ziekenhuizen weliswaar over moder ne apparatuur voor hartpatiënten, De verhouding tussen belijdende leden, doopleden en overige leden is de afgelopen jaren enigszins veran derd. Het aantal doopleden nam het snelst af en het aantal belijdende le den het minst snel. In 1976 was 30,8 procent belijdend lid, 44,3 procent dooplid en 24,9 procent „overig". In 1980 waren die cijfers respektieve- lijk 31,5 procent, 43,3 en 25,2 procent, zo blijkt uit de statistieken. Van de ruim 203.000 leden die de Hervormde Kerk in dë-öiVderzochte periode verloor hebben ongeveer 193.00 de kerk bewust en vrijwillig verlaten, concludeert het rapport op basis van het aantal overledenen, emigranten en aan de andere kant nieuw bijgekomen Hervormden door geboorten. Bij deze laatste rekent het instituut kinderen van Hervormde ouders en kinderen die bij het bevol kingsregister als Hervormd staan ge registreerd. Uit cijfers van volkstellignen sinds 1947 blijkt dat het aantal mensen dat de kerk verlaat steeds groter wordt. Tussen 1947 en 1960 verloor de kerk per jaar ongeveer 8.400 leden, tussen 1960 en 1971 was dat aantal opgelo pen tot ongeveer 30.000. TOKIO - Japans regerende Liberaal Democratische Partij (LDP) heeft zon dag twee belangrijke nederlagen gele den in lokale verkiezingen, waardoor de kans dat premier Yasuhiro Naka- sone voor juni vervroegde algemene verkiezingen uitschrijft belangrijk kleiner is geworden. De uitslagen wer den maandagmorgen bekend. BREMEN - De minister-president van de Westduitse deelstaat Beieren, Franz-Josef Strauss, wil dat de Bondsrepubliek een belang van om streeks 36 procent houdt in het pro gramma van het Europese vliegtuig- bouwconsortium Airbus. Dit blijkt uit een vrijdag gepubliceerde brief die Strauss in zijn functie van voor zitter van de raad van commissaris sen van Deutsch Aribus GMBH heeft geschreven aan een vakbondsafde ling in Bremen. verzekeraars de ziekenfondsen 180 miljoen gulden zullen geven om tege moet te komen aan de financiële pro blemen bij de vrijwillige zieken fondsverzekering. Met het oog op die problemen wilde de staatssekretaris de vrijwillig verzekerden op 1 janua ri 1984 overhevelen naar de partiku liere verzekeraars. VNZ en KLOZ willen de vrijwillige ziekenfondsver zekering echter handhaven. Strukturele oplossing De staatssekretaris schrijft nu, dat hij er van uitgaat dat hun oplossing struktureel is. met andere woorden dat hij zelf in afwachting van een fundamentele herziening van het ge hele stelsel geen verdere formele of financiële maatregelen ten aan zien van de vrijwillige verzekering meer hoeft te nemen. maar is er in de hele regio niet één cardioloog of longarts werkzaam, zo dat de machines bediend worden door „gewone" internisten. Het komt in Zeeuwsch-Vlaanderen veel voor dat chirurgen en inter nisten zich bewegen op terreinen, waar elders in het land deelspecia- listen werkzaam zijn. Ook huisartsen oefenen in de Zeeuwse regio naast hun gewone praktijk allerlei nevenfuncties uit, biivoorbeeld die van apotheker, ver- zekeringsgeneeskundige en arts bij consultatiebureaus. De onderzoeker bepleit een uitbrei ding van het aantal specialisten van 42 naar 54, waarbij onder meer een aantal cardiologen en longartsen, een reumatoloog en een plastische chi rurg moeten worden aangetrokken. Het aantal internisten kan dan terug van negen naar zes, zo blijkt uit het onderzoek. Huisartsen Huisartsen moeten in Zeeuwsch- Vlaanderen althans een aantal ne venfuncties afstoten en overgaan tot versterking van hun eigenlijke func ties, mede in verband met de vermin dering van het aantal ziekenhuisbed den. Waar het de ziekenhuizen aan gaat komt Blok tot de conclusie dat de vier ziekenhuizen in de regio zul len moeten overgaan tot een verre gaande vorm van samenwerking, ter wijl de patiëntenorganisaties zitting dienen te krijgen in de ziekenhuis besturen. Volgens het rapport had de leden vermindering geen invloed op het aantal kerkeraadsleden (27.000). Voor ouderlingen en predikanten zijn er vacatures. In 1980 waren 1523 predikanten tegen 1725 in 1970. Het aantal vrouwelijke ambtsdragers (niet-predikanten) is duidelijk toege nomen, van 19,5 procent in 1977 tot 24,6 procent in 1981. 7S>J PANAMA-STAD - De presidenten van Colombia, Panama en Costa Rica hebben zondagavond opgeroepen tot het vertrek van alle buitenlandse mi litaire adviseurs uit Midden- Amerika. Het appel werd gedaan na een bijeenkomst van vijf uur tussen de presidenten Belisario Betancur van Columbia, Ricardo de la Espreil- la van Panama en Luis Alberto Mon- ge van Costa Rica. De drie staatshoofden drongen er ook bij niet nader genoemde staten op aan, de wapenleveranties aan midden-Amerika ter waarde van, volgens Betancur 1 miljoen dollar per dag, stop te zetten. Betancur was in Panama op het einde van een vredesmissie van drie dagen tijdens welke hij ook afzon derlijke gesprekken voerde met de presidenten van Mexico en Venezue la, Miguel de la Madrid Hurtado en Luis Herrera Campins. Hij zei dat de ministers van buiten landse zaken van Colombia, Mexico, Venezuela en Panama in de loop van maandag in Panama-Stad zouden bij eenkomen om het eens te worden over wijzen voor het tot stand bren gen van vrede in midden-Amerika. TEHERAN/LONDEN/BEIROET - Iraanse strijdkrachten hebben zon dag een nieuw offensief ontketend in de centrale sector van het front en daarbij 150 vierkante kilometer door Irak bezet grondgebied heroverd. Dit heeft Radio-Teheran maandag ge meld. Irak sprak dit tegen en zei dat het offensief was afgeslagen en dat men honderden Iraanse militairen gevangen had genomen langs een front van 30 km. PARIJS - Bij het nieuwe Iraanse offensief tegen Irak zijn 3.000 Iraak- sc soldaten gedood of gewond. Dit heeft Radio-Teheran gemeld. De ra dio baseerde zich op een communiqué van de Iraanse troepen hebben vol gens dit communiqué in het grens ge bied ten westen van Ein-Khoch een „belangrijke zone Iraans gebeid" be vrijd. Dit gebied was 36 maanden in Iraakse handen geweest. LONDEN - De angst dat de Britse historische vrijheden op het spel staan heeft ertoe geleid dat veel vooraanstaande Britse organisaties te hoop zijn gelopen tegen een wet van de conservatieve regering- Thatcher die de bevoegdheden van de politie verruimt. Geestelijken, ju risten en artsen hebben zich ge schaard achter de tallozen die menen dat de politie te veel bevoegdheden krijgt. BRUSSEL - Voedselhulp dat de Europese Gemeenschap naar door de droogte geteisterde mensen in Ethio pië stuurt wordt niet systematisch in beslag genomen om het leger te eten te geven of aan de Sowjet-Unie gege ven om leningen af te betalen. Dit ge bleken uit een onderzoek door de ge meenschap. TOKIO - Ondanks een achteruit gang van zijn export heeft Japan in het begrotingsjaar 1982/83, dat op 31 maart eindigde, een overschot op zijn handelsbalans geboekt van 9,3 mil jard dollar. Na de Tweede Wereld oorlog is het slechts twee keer voor gekomen dat er een groter handelso verschot was. WEST-BERLIJN - Twee Westduitse Neo-Nazi's die ervan verdacht wor den bomaanslagen op Amerikaanse vestigingen in de Bondsrepubliek te hebben gepleegd, hebben opgeroepen tot een samengaan van rechts en links in West-Duitsland voor een „bevrijdingsoorlog" tegen de Ameri kanen. WARSCHAU - Lech Walesa, leider van de verboden onafhankelijke Poolse vakbond Solidariteit, heeft afgelopen weekeinde een ontmoeting gehad met ondergrondse leiders van de vakbond. Dat heeft Walesa dins dag in een verklaring bekendge maakt. Volgens de verklaring, die via de telefoon werd voorgelezen door Wa lesa's vrouw, Danuta, vond de ont moeting plaats tussen zaterdag en maandag. Niet gezegd is op welke plaats. Het is voor het eerst dat melding wordt gemaakt van een ontmoeting van Walesa met zijn vroegere collega's van Solidariteit, die de on dergrondse campagne coördineren. Walesa heeft in het verleden ver klaard dat hij de doelstellingen, maar niet noodzakelijk ook de me thoden, ondersteunt van de onder grondse beweging die demonstraties en stakingen heeft georganiseerd te gen het verbod van Solidariteit. In het door Danuta Walesa voorgelezen communique staat: „het hoofd van het presidium van de nationale com missie van Solidariteit, Lech Walesa, heeft een ontmoeting gehad met de voorlopige coördinatiecommissie van Solidariteit op 9, 10 en 11 april 1983. Zij bespraken in bijzonderhe den de huidige situatie in het land en coördineren hun standpunten". In Sowjet-Unie BONN - Op 1 en 7 april zijn in Mos kou twee dissidente Sowjet-burgers aangehouden, zo heeft de Westduitse vereniging to behartiging van de mensenrechten „Konkret" maandag bekendgemaakt op gezag van anders denkenden in de hoofdstad van de Sowjet-Unie. Het gaat om de ex-secretaris van de Moskou-groep van Amnesty Interna tional, Wladimir Albrecht, en om Sergie Chodoro.vitsj, die het steun fonds beheerde dat Alexander Solzje- nitsyn en zijn vrouw Natalja hebben gesticht om politieke gevangenen en hun verwanten in de Sowjet-Unie te helpen. Konkret, die haar hoofdkan toor heeft in Bonn, legt zich speciaal toe op de Oosteuropese landen. „Wij hebben geen inlichtingen over de beschuldigingen tegen de twee, maar vermoeden dat ze zijn gear resteerd op verdenking van „anti- Sowjet-propaganda" en het „belaste ren" van de Sowjet-samenleving", aldus een woordvoerder van Kon kret. GUATEMALA-STAD - Bij een aan slag in de buurt van het regeringspa leis in Guatemala-Stad zijn twee le den van de presidentiële garde omge komen. Veertien anderen werden ge wond. Dit is vernomen uit officiële bron in de Guatemalaanse hoofd stad. De aanslag die werd toegeschreven aan de guerrillabeweging vond plaats tijdens de ochtendexercitie van de militairen. Volgens deze bron kwam een mijn tot ontploffing. De afgelopen maanden was de akti- viteit van de guerrillabeweging in de hoofdstad afgenomen. Begin april bood de met een staatsgreep aan de macht gekomen generaal Efrain Rios Montt amnestie aan aan guerillastrij- ders. Tot op heden meldde zich nog geen enkel lid van het verzet. Het leger maakte maandag bekend dat afgelopen dagen bij twee botsin gen in het westen van het land elf gu- erillastrijders zijn omgekomen. BELFAST - Twee Noordierse man nen zijn maandag tot levenslang ver oordeeld en 12 kregen bij elkaar 200 jaar gevangenisstraf nadat ze schul dig bevonden waren op grond van het getuigenis van een tipgever. De 14 personen, voo-het merendeel lid van een fanatieke protestantse groep, de Vrijwilligersbrigade van Ulster (UVF), werden schuldig be vonden aan meer dan 60 aanklach ten, waaronder moord, het plaatsen van bommen, het invoeren en in bezit hebben van vuurwapens. Twee ver dachten zijn vrijgesproken. Olievervuiling MANAMA/LONDEN - De Saoedi- sche autoriteiten hebben de fabriek te Al Khobar waar zout zeewater ont- zilt wordt, gesloten nadat ze ter hoogte van deze havenstad aan de oostkust van het land kleine hoeveel heden ruwe olie afkomstig uit de lek kende Iraanse bronnen te Nowruz hadden ontdekt. Het is de eerste kon krete maatregel van een van de over- staten aan de Perzische Golf die be dreigd worden door de gigantische olievlek die al enkele weken in de Golf drijft en onderweg is naar de kust van Saoedi-Arabië, Koeweit, Qatar en het eiland Bahrein. Iran heeft maandag per schip drin kwater gestuurd naar de oeverstaten van de Perzische Golf. Dit heeft radio-Teheran meegedeeld. Vrach tauto's brachten 400.000 liter water naar de zuidelijke havenstad Bandar Abbas, vanwaar het per schip ver voerd zal worden naar de landen aan de overzijde van de Perzische Golf. ISLAMABAD - Islamitische guer rillastrijders hebben sinds de Sow jet-interventie in 1979 meer dan de helft van de scholen en ziekenhui zen in Afghanistan en driekwart van de communicatielijnen vernietigd. Dit h^fl de Afghaanse premier Sul tan Ali Kishtmand maandag meege deeld in Kaboel. ANKARA - Een mijngasontplof- fing op 200 km ten noordoosten van Ankara heeft aan minstens negen mijnwerkers het leven gekost. Voorts zouden er zeker zes gewonden zijn. Dit is maandag uit officiële bron in de Turkse hoofdstad vernomen. LONDEN - De Britse autoriteiten hebben de verblijfsvergunning van de Zimbabwese oppositieleider Joshua Nkomo in Groot-Brittannië met een maand tot 12 mei verlengd. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken zaterdag mee gedeeld. Nkomo was op 13 maart via Botswana in Londen aangekomen waar hij zijn toevlucht zocht nadat volgens hem zijn leven in Zimbabwe in gevaar was. Het memorandum dat de Ver- voex, de vereniging van oesterex porteurs in Yerseke hebben sa mengesteld om zich te verweren tegen de aanvallen van de colle gae oesterkwekers en de politici, die aan hun lucratieve monopolie- postie een einde willen maken, had zeker beter niet geschreven kunnen worden. Dat het royaal moeder-oester bestand, dat nu in de Grevelingen voorkomt, te danken zou zijn aan aktiviteiten die sinds 1976 door hem zijn ontplooid, zoals zij in hun memorandum schrijven, zal zeker door niemand worden ge loofd, ook door hen zelf niet. De moederoesters waren al in de Grevelingen aanwezig, toen de ze op 1 mei 1971 werd afgesloten. Niemand die toen geloofde dat de ze oester voor een zo talrijk na geslacht zouden zorgen; ieder dacht dat het met het schelpdie- renbestaan in het Grevelingen- meer op korte termijn gedaan zou zijn. Dat dit niet het geval was werd in 1976 bij toeval ontdekt. BUENOS AIRES - De Argentijnse militaire regering heeft de sancties opgeheven tegen een twintigtal Pero- nistisch leiders die na de staatsgreep van 1976 van hun burgerrechten wa ren beroofd. Dit is vrijdag uit mili taire kringen in Buenos Aires verno men. De chefstaf van het leger, gene raal Crisino Nicalaides, heeft het besluit, dat volgende week officieel door de regeringsjunta bekendge maakt zal worden, op een bijeen komst van 400 officieren meege deeld. De firma Bode uit Krimpen aan de Lek begint maandag 18 april met de uitdieping van het Goereese Gat. De verontdieping van de vaargeul naar de Stellendamse haven, die voor di verse diepgaande kotters toch al een bezwaar was, om hun vangst in de thuishaven aan de visafslag te los sen, was door de stormen rond de jaarwisseling en daarna nog aanzien lijk toegenomen. Men hoopt nu van gemeentezijde dat de geul zoveel dieper zal worden, dat het voor geen enkele Noordzee visser meer een bezwaar zal zijn naar de thuishaven te komen. Reeds enke le jaren heeft genoemd gemeente bestuur alles in het werk gesteld, om het baggerwerk in het Goereese Gat te laten beginnen. In de Oosterschelde, speciaal ook op z.g. proefpercelen voor de mossel kwekerij in „Vuylbaart" en omstre ken komen veel zeesterren voor. Het wegvissen van genoemde zeesterren, blijkt een karwei te zijn, dat erg tegenvalt gezien het grote aantal dat blijkt voor te komen. Nau welijks denkt men enig resultaat te hebben bereikt, of men kan weer op nieuw beginnen. Zeesterren en mos selen zijn vijanden van elkaar: de zeester knijpt mosselzaad en mosse len tussen zijn poten en zuigt die leeg. Sinds 1976, de oesterkwekers van Vervoex geven zelf toe, moch ten zij experimenteren op het Gre- velingenmeer; zij doen het nu ech ter voorkomen alsof deze experi menten hen tot nu toe alleen maar geld hebben gekost. Maar wie een oester voor 22 cent inkoopt en die voor 1,60 of meer verkoopt, heeft wel een winstmarge waarin een en ander kan gebeuren. Enige verdienste valt de pio niers in het Grevelingenmeer ze ker niet te ontzeggen, maar ze zijn voor hun experimenten zeker wel geldelijk beloond. Om blijvend deze goudmijn in handen te spelen van een tiental ondernemende lieden, zou zeker bij de huidige economische toestand geen daad van wijs rc- geerbeleid zijn. Op de Grevelin gen kan werkgelegenheid worden geschapen voor tienatallen. die nu geen werk hebben. S. A. JUMELET Az. Bruinisse DEN HAAG - Tussen 1976 en 1980 is het aantal leden van de Nederlands Her vormde Kerk in ons land teruggelopen van ruim drie miljoen tot ruim 2.8 mil joen, een daling van 6,75 procent. Het NH-kerkbezoek is daarentegen in die periode ongeveer gelijk gebleven. Dit blijkt uit het rapport „Vijf jaar sta tistiek Nederlands Hervormde Kerk (1976-1980)", samengesteld door het Kas- ki (Instituut voor sociaal-wetenschappelijk onderzoek studie en advies). UTRECHT - Staatssekretaris Van der Reijden (WVC) heeft de Organisatie van Ziekenfondsen (VNZ) en partikuliere ziektekostenverzekeraars (KLOZ) laten weten, dat ze snel met voorstellen over veranderingen in het stelsel van ziek tekostenverzekeringen moeten komen als ze willen, dat hun suggesties daaro ver nog in de diskussie worden meegenomen. Hij raadt VNZ en KLOZ aan, nu al met de studie daarover te beginnen. 4 ft i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4