,,Dr. P. P. C. Hoek" gezonken in gemeentehaven Bruinisse Kosten herinrichten Visserijhaven van Bruinisse: 600.000 Serie inbraken op Schouwen-Duiveland STREEKNIEUWS Zangdienst in Gasthuiskerk Gemeenten en provincies voeren nauwelijks emancipatiebeleid Spreiding rijksdiensten Werktuigdagen Liempde Acht miljoen voor Tilburgs textielmuseum Komende jaren minder nieuwbouw Man dood door messteek Jongetje verdronken Vijftien jaar cel voor doodslag Sijtje Boes overleden Oud-kontroleur Produktschap overleden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 april 1983 Nr. 23301 BRUINISSE - Op nog niet opgehelderde wijze von den de twee bemanningsleden van de ,,Dr. P. P. C. Hoek", het in Bruinisse gestationeerde vaartuig van de tiisserijinspektie, maandagochtend hun scheepje gedeeltelijke onder water in de gemeentehaven. De scheepsklok was om 2.20 uur blijven stilstaan, het tijdstip naar mag worden aangenomen dat het schip onder water kwam de staan. Het schip is eigendom van de Dienst Rederij, schipper is de heer A. Wie- brens, inspekteur is de heer J. van Dijk uit Zierikzee, in dienst van de Dienst Kustvisserij. Met het schip wordt gekontroleerd op Krammer en Grevelingen. Grote vraag is: hoe geraakte het vaartuig onder wa ter? De Rijkspolitie te water uit Willemstad ver moedt, dat bij het afmeren de stalen manchet om de meerpaal is blijven steken, waardoor bij opkomend water het schip niet met het tij mee naar boven kwam. Zeker is dit in geen geval: nader onderzoek wordt nog gedaan. Intussen is wel een flinke schade post voor de Dienst Rederij ontstaan. Alle (moderne) apparatuur in de ,,Dr. P. P. C. Hoek" (12 meter lang en 3Vz meter breed) is defekt: de radar, echo-loding, marifoon, maar ook de betimmering. De totale scha de beloopt tussen de 60.000 en 70.000 gulden, In de loop van de maandag is het scheepje leeggepompt en op het droge gezet bij scheepswerf Duivendijke, al waar eerst verder naar de oorzaak zal worden ge zocht en verder bekeken zal worden in hoeverre de schade te repareren zal zijn. Op de foto: het half ge zonken inspektievaartuig (schipper A. Wiebrens op het voordek) en de Rijkspolitie te water bezig met het onderzoek. ot i: BRUINISSE - De cijfers die bij het financiële deel van de herinrichting van de visserijhaven horen, zijn nu bekend, hulde het kollege van b. en w. zich op de hoorzitting nog in stilzwijgen omtrent het prijskaartje dat aan een op nieuw ingerichte haven zou komen te hangen, nu blijkt, dat het geheel op (af gerond) 600.000,— komt. Voor dit projekt is een subsidie aangevraagd voor een bedrag van 200.000,—. Aangevraagd en welwillend ont vangen. maar nog geen definitieve toezegging. Bij de vijf projekten die in 1983 subsidie krijgen van de pro vincie Zeeland, in het kader van het zogenaamd voorwaardenscheppend industriebeleid", behoort de herin richting van de visserijhaven bij de reserveprojekten. Andere subsidia bele projekten van de provincie zijn: de Julianahaven te Yerseke (vergro ting ad 2,3 miljoen en negen ton subsidie), de verlenging van de Zeve- naarhaven (kosten 14,7 miljoen en subsidie van 2 miljoen) de kolenha- ven van de PZEM te Borsele (kosten 28,2 miljoen en subsidie 2,2 mil joen) verplaatsing Verburg-Holland b.v. (kosten 3,2 miljoen en subsidie 0,5 miljoen) en het vijfde projekt is een verzamelgebouw in St. Maar tensdijk (kosten 1,3 miljoen en sub sidie van de provincie 30.000,—). Bij al deze toch grote subsidiebedra gen moet Bruinisse nog even afwach ten of er voor de visserijhaven nog iets in de subsidiepot overblijft. SCHOUWEN-DUIVELAND Nationale hartweek Van 18 tot 24 april zal de kollekte worden gehouden ten bate van de Ne derlandse hartstichting. Het doel van deze stichting is hart- en vaat ziekten te bestrijden. Verleden jaar gaf de stichting hiervoor meer dan 14 miljoen uit. ZIERIKZEE Geslaagd Aan de Nutsacademie voor Pedago gische en Maatschappelijke vorming te Middelburg slaagde vorige week G. F. C. van den Ende uit Zierikzee voor het M.O.-A examen Engels. ZIERIKZEE - Zondagavond 17 april wordt in de Gasthuiskerk te Zie rikzee een zangdienst gehouden. Me dewerking wordt verleend door het Hervormd kerkkoor ondef leiding van de heer .1, P. Knop en organist Mar van der Veer. Voorganger is ds. C. L. de Rooy. Evenals tijdens de vorige zangdienst zullen er psalmen, oude gezangen en liederen (o.a.) uit de bundel vanJoh. de Heer) worden gezongen. De liederen hebben allen betrekking op het thema van deze dienst, namelijk: „Heb je me werkelijk lief'. Ingegaan zal worden op de vraag: wat moet je doen als je leven je werkelijk lief is. Opvoeren van de veiligheid en je heil zoeken in de bewapeningswedloop, protesteren en via spandoeken je gaJ spuwen? Of zijn er andere wegen. De dienst begint om kwart over zevea Rommelmarkt Teneinde de inrichting van de kin derboerderij, naast ..Brugzicht" in Poortambacht, te kunnen bekostigen heeft het bestuur van de Stichting Kinderboerderij ,,De Punt" zaterdag een rommelmarkt georganiseerd in de Beuze te Zierikzee. Gedurende de afgelopen weken is een grote hoeveelheid materiaal voor de rommelmarkt verzameld; tot za terdag kan men trouwens nog rom mel" aanbieden en wel bij de volgen de bestuursleden: J. P. de Lang, Schouwenbank 13, tel. 6443; C. A. Verheijen. Schouwenbank 43, tel. 5736 en fam. Sijswerda, Schouwen bank 55, tel. 3315. Indien nodig kan een en ander thuis worden afgehaald. De rommelmarkt wordt gehouden van 09.00 tot 17.00 uur. Oliebollenaktie Zaterdag 16 april wordt ten bate van het jubileumfonds van het Ne derlands Hervormd Verenigingsge bouw een oliebollenaktie gehouden in Zierikzee. Van 's ochtends negen uur af zullen de oliebollen huis-aan- huis worden verkocht. De opbrengst zal onder meer worden gebruikt voor de aanschaf van een nieuwe C.V.- installatie voor het verenigingsge bouw. DREISCHOR Oud papier Muziekvereniging Crescendo haalt aanstaande vrijdagavond 15 april oud papier op vanaf 18.00 uur. Graag het papier gebundeld aan de weg ge reed te zetten. DUIVELAND Programma Plattelandsvrouwenbond De Plattelandsvrouwenbond, afde ling Duiveland, heeft het programma voor het komende seizoen samen gesteld. Op 20 april a.s. vindt om 19.30 uur jen bijeenkomst plaats in het dorps huis te Ouwerkerk. Het onderwerp van deze avond vormt ,,het weer". Uitgenodigd wordt een deskundige van het K.N.M.I., zodat kennis van zaken kan worden opgedaan over dé weersomstandigheden. Het reisje valt dit jaar op 10 mei a.s. De tocht voert o.a. naar het Hei- neken Brouwerij te Zoeterwoude. Verder naar Leiderdorp en Gouda. Na een bezoek aan de gerestaureerde St. Janskerk is er tijd om op eigen ge legenheid de stad te bekijken. Opgave van deelname aan het reis je kan worden gedaan op maandag 25 april a.s. van 19.00 tot 21,00 uur bij mevrouw Mijwaard (tel. 01114-2495) en bij mevrouw Zwart (tel. 01114- 1908). Tijdens de Duiveland-dag op 25 ju ni a.s. zal weer een kraampje van de Plattelandsvrouwen geplaatst wor den in Nieuwerkerk om zelfgemaak te produkten te verkopen. SEROOSKERKE Rommelmarkt De werkkommissie dorpshuis Se- rooskerke zal op zaterdagochten tus sen 10.00 en 12.00 uur spullen ophalen voor de rommelmarkt die zaterdag 18 juni wordt gehouden ten bate van de inventaris dorpshuis. Degenen die spullen beschikbaar willen stellen kunnen kontakt opnemen met T. Stoel, tel. 01117-1993 of W. Kloet, tel. 01117-1864. BRUINISSE Oudste inwoner vandaag 101 De oudste inwoner van Bruinisse, mevrouw M. Wesdorp-Hoek is van daag (dinsdag) 101 jaar geworden. Mevrouw Wesdorp-Hoek woont in ,,In 't Opper", alwaar burgemeester T. C. Hekman en zijn echtgenote haar vanochtend kwamen feliciteren met deze heugelijke dag. Onder het genot van de koffie werden ongetwijfeld goede herinneringen opgehaald. Aanleg fietscrossbaantje Het verzoek dat een twintigtal jon gens en meisjes in de paasvakantie deden aan wethouder H. Schot: de aanleg van een fietscrossbaantje, zal worden gehonoreerd. Gemeentewer ken zullen op het braakliggend ter- reintje aan de Nieuwstraat, daar waar de supermarkt moet komen, tij delijk voorzieningen treffen. Dit houdt in: de aanleg van ribbels en heuveltjes, op een eenvoudige ma nier. De fietscross-rage is duidelijk ook naar Bruinisse overgeslagen. Naar schatting zijn er zo'n kleine honderd jeugdige crossers die van de nieuwe voorziening gebruik zullen gaan ma ken. Het kollege van b. en w. hoopt echter wel. dat de crossers nu voor taan uit de gemeentelijke plantsoe nen zullen wegblijven. Vooral het struikgewas bij ,,De Pul" moest het de laatste tijd ontgelden, hetgeen voor de gemeente een aanzienlijke schadepost opleverde. Naar een defi nitieve oplossing voor de crossers wordt nog gezocht. Met nadruk stelt b. en w., dat het niet de bedoeling is, dat ook bromfietsers van het crossterreintje gebruik gaan maken. IJMUIDEN- De veerboot European Gateway, die momenteel zwaar be schadigd aan de kade bij de Amster damse Droogdok Maatschappij ADM in Amsterdam ligt, zal daar binnen tien tot veertien dagen in een droogdok worden geïinspekteerd. Het gaat dan imet name om de schade onder water, waar nog steeds een open gat van on geveer vijf meter doorsnee zit Daar door moet dag en nacht gepompt wor den om het schip drijvende te houden. Ook staat de hoofdmachinekamer nog onder water en heeft men die niet goed kunnen inspekteren op schade. DEN HAAG - Van een provinciaal en gemeentelijk emancipatiebeleid is nog nauwelijks sprake. Wel zijn er veel verzoeken om subsidie, zodat provincies en gemeenten worden ge dwongen zich met emancipatie bezig te houden. Dit blijkt uit het verslag over de uitvoering van de tijdelijke rijksbij drageregeling die er speciaal is om het emancipatiewerk te stimuleren. Het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur heeft het verslag gepubliceerd. Het is samengesteld uit de rapportages van de hoofden van de bureaus Landelijk contact. Het is erg moeilijk na te gaan of de werking van de rijksbijdragerege ling meer op emancipatie gerichte ac tiviteiten tot gevolg heeft gehad. Binnen de traditionele vrouwenorga nisaties werd wel een voorzichtige verschuiving in deze richting waar genomen. Uit het verslag wordt dui delijk, dat alleen de grotere gemeen ten en van de provincies alleen Noord-Holland een visie op emanci patiebeleid hebben ontwikkeld. WARFFÜM - De CDA-fraktie in de Tweede Kamer zal vasthouden aan de spreiding van rijksdiensten. Dit zei CDA-fraktievoorzitter De Vries maandagavond tijdens een toespraak in Warffum. Hij voegde daar aan toe dat het spreidingsbeleid echter bezien moet worden tegen de achtergrond van de financiële armslag die het rijk heeft. „Dat mag echter in geen geval gaan ten koste van het aantal FIT'ers dat naar Groningen zal worden overge plaatst", aldus De Vries, die hiermee reageerde op de mededeling van pre mier Lubbers vorige week, dat de kosten van verplaatsing van de cen trale directie van de PTT naa^'Gro- ningen onverantwoord zal zijn. Met de premier en de burgemeester van Groningen plaatste De Vries gro te vraagtekens bij de realiteitswaar de van de door PTT berekende kosten - 1,6 miljard gulden - voor die overplaatsing. „Ik ben er van over tuigd dat dit bedrag nogal wat lager kan. Die 1,6 miljard zou inhouden dat overplaatsing van de centrale di rectie per arbeidsplaats 550.000 gul den zou kosten en dat lijkt mij toch een beetje te duur". LIEMPDE - In het Brabantse Liempde worden van maandag 9 tot en met woensdag 11 mei op het Land goed Velder voor de dertigste maal de Werktuigendagen Liempde gehou den. Ruim 500 exposanten tonen er op zo'n 100.000 vierkante meter de nieuwste ontwikkelingen op het ge bied van de mechanisatie in de land en tuinbouw. De Werktuigendagen Liempde heb ben een eigen-uniek-karakter, door dat het gebeuren wordt gekenmerkt door het feit, dat alles wordt geëxpo seerd, daar waar de boer en tuinder gewend is om te werken, namelijk buiten. Dus geen show van alleen maar mooie glimmende werktuigen die niet worden aangeraakt, integen deel, demonstraties van het getoonde materiaal moeten het praktisch nut van het aan te schaffen materiaal be wijzen. Voorlichtings- en informa tiestands completeren Liempde tot een volwaardig land- en tuinbouw tentoonstelling. Voor diegene, die de ontwikkelingen in de moderne land en tuinbouw wil volgen, is een be zoek aan de Werktuigendagen zeker de moeite waard. De Werktuigendagen Liempde zijn te bezoeken op maandag 9, dinsdag 10 en woensdag 11 mei en wel van 0.900 uur tot 17.00 uur. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG - Vorig jaar is voor de Koninklijke Luchtmacht een veilig vliegjaar geweest Er ging geen enkel vliegtuig of vlieger verloren. Wel nam het aantal vogelaanvaringen toe. In 1982 vonden 282 konfrontaties met vogels plaats tegen 747 in de periode 1977 tot en met 1981. Deze aanva ringen vorig jaar veroorzaakten in 57 gevallen schade en brachten tevens ernstig risiko met zich mee voor de vlieger. DEN HAAG - Dc premieverhoging die het kabinet voor de werknemers in de Voorjaarsnota in gedachten heeft, zal met name de WAO-premie betreffen, zo lichtte premier Lubbers de kabinetsbesluiten van vrijdag op zijn persconferentie toe. Gemiddeld moet dc WAO-premie met 0,75 pro cent omhoog. De verhoging zal echter samenhangen met dc hoogte van het inkomen van de premiebetaler. ZIERIKZEE - Het is toch ieder jaar weer opvallend dat het aantal inbra ken toeneemt, naarmate we dichter bij de zomer komen. Het afgelopen weekend kreeg de rijkspolitie een voorproefje. In totaal deden zes per sonen aangifte van diefstal. UTRECHT - Bij het elektrotechni sche bedrijf Elektroschmelzwerk in Delfzijl is met ingang van deze maand in een klap een 36-urige werk week ingevoerd. Hiermee wordt voorkomen dat 15 van de 150 werkne mers van het bedrijf worden ontsla gen. DEN HAAG - Voortaan zullen in de haven van IJmuiden alleen nog die schepen vrijgesteld worden van het betalen van havengelden die hun vangsten aanbieden via de visafslag van het staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden. Tot nu gold de vrijstelling van havengelden voor alle vissers schepen die hun vangsten verkochten door tussenkomst van een visafslag in Nederland. Dat heeft het kabinet vrijdag besloten. TILBURG - De gemeenteraad van Tilburg heeft maandagavond een krediet van iets meer dan acht mil joen gulden beschikbaar gesteld voor een nieuw onderkomen van het Ne derlands Textielmuseum in Tilburg. Het bedrag is nodig om een gedeelte van de voormalige textielfabriek van Lommers en Co geschikt te ma ken voor het museum. Omdat het fabriekscomplex wordt beschouwd als een industrieel monu-, ment verwacht de gemeente 1,25 mil joen gulden restauratiesubsidie van de provincie. Daarnaast hoopt de ge meente één miljoen loonkostensubsi die in het kader van de werkverrui- mende maatregelen van het rijk te ontvangen. De textielmachines van het museum zullen in de nieuwe be huizing worden opgesteld zoals dat zestig jaar geleden het geval was. Het is de bedoeling dat het Neder lands Textielmuseum eind 1984 naar het fabriekscomplex verhuist. Het museum kampte al jaren met een te krappe behuizing. DEN HAAG - In 1984 en 1985 zullen respektievelijk 90.000 en 85.000 nieu we woningen in de sociale sektor worden gebouwd: Dit jaar worden er nog 105.000 nieuwe gesubsidieerde woningen gebouwd. Een woordvoer der van het ministerie van volkshuis vesting heeft maandag verklaard, dat staatssekretaris Brokx nader uit gewerkte plannen op het terrein van volkshuisvesting en woningbvouw volgende week bekend zal maken. Van die plannen maken verder deel uit de beperking van de individuële huursubsidie en een nieuw pre miestelsel voor koopwoningen. Zoals bekend worden voor toekenning van huursubsidie vanaf 1 juli alle inko mens achter een huisdeur opgeteld. Ook worden huur- en inkomensgren zen waarboven geen subsidie meer wordt verstrekt, geweigerd. Hoe het nieuwe stelsel van premies voor koopwoningen er uit gaat zien, was maandag nog niet bekend. Daar wordt nog aan gewerkt, aldus de woordvoerder. ROTTERDAM - De 39-jarige S. De- mir uit Rotterdam is in de nacht van maandag op dinsdag in zijn woning aan de Mathenesserlaan dood aange troffen. De politie, die door de echt genote van het slachtoffer was opge roepen, trof de reeds overleden man dood op bed. De man is volgens de politie door een messteek om het le ven gebracht. De politie houdt het er op dat Demir terwijl hij de deur voor iemand opende is gestoken en dat hij op eigen kracht zijn bed nog heeft be reikt. Van een dader ontbreekt ieder spoor. ZWOLLE - De 2-jarige Roelof van Rossum uit Zwolle is tijdens het spe len vlakbij zijn huis in een vijver ge raakt en verdronken. Zijn broertje alarmeerde de vader, maar zijn hulp kwam te Iaat. Dit heeft de politie van Zwolle dinsdag meegedeeld. AMSTERDAM - Wegens het doden van drie mensen heeft de rechtbank in Amsterdam dinsdag de 27-jarige Romeo Glenn B. uit Amsterdam ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. De officier van justitie had twintig jaar tegen hem geëist. De rechtbank achtte bewezen, dat Romeo Glenn B. in 1977 in Utrecht een Potugees echtpaar doodde. In 1980 bracht hij volgens de rechtbank de Amsterdammer J. H. G. Tuyt- schaevers om het leven. Dat hij vorig jaar september de 78-jarige Pietertje Rupke dood heeft gestoken achtte de rechtbank niet bewezen. B. heeft de vier doodslagen altijd ontkend. Zowel in Haamstede als in Noord- gouwe werden bouwketen openge broken. Uit de bouwkeet in Noord- gouwe, eigendom van de firma Prin ce uit Haamstede, werden boor- en zaagmachines en diverse waardevol le apparaten ontvreemd. In Haamstede konden de daders door een ruit te forceren de keet van de firma Boogert uit Oosterland bin nen komen. Deze stond bij het rust huis Duinoord waar zorgwoningen worden gebouwd. Gereedschappen en diverse apparaten worden ver mist. Kleuren t.v.'s Kleurentelevisie's zijn blijkbaar ook nog steeds in trek. In Haamstede werden t.v.'s gestolen uit de zomer woning van P. M. H.-K. uit Voorburg en uit een bungalow op het bunga lowpark 't Zeepe. Wanneer deze inbraken werden ge pleegd is niet exact bekend. Het afge lopen weekend werden ze pas ge- konstateerd. Ten slotte nog een inbraak in Zie rikzee. Uit café De Banjaard werden sloffen sigaretten en geld uit de fruit automaat meegenomen. Verder wordt een nog onbekend bedrag ver mist uit een geldkistje waarin vreemde valuta werd bewaard. Van een tweede woning in Renesse van E. O. uit 's-Gravenpolder gingen zeven ruiten aan diggelen. De ruiten werden waarschijnlijk alleen uit bal dadigheid kapot gegooid, want er wordt niets vermist. MARKEN - In een verpleeghuis in Purmerend is afgelopen zondag op 87-jarige leeftijd Sijtje Boes overle den. De naam Sijtje Boes is al sinds het begin van deze eeuw verbonden aan het eiland Marken, waar zij de personifikatie van het toerisme was. Haar winkeltje aan de haven was voor vele toeristen van iedere natio naliteit een attraktie die eenvoudig niet gemist kon worden. Sijtje Boes werd in Marken gebo ren en liep op 12-jarige leeftijd al met klompjes en molentjes te venten bij toeristen. Tussen 1925 en 1927 betrok zij haar winkeltje aan de haven, waar zij tot 1977 de scepter zwaaide. Toen verkocht zij het winkeltje aan haar nicht Sijtje Zeeman, die nu sa men met haar man daar de direktie vormt. In 1978 vertrok Sijtje Boes naar het verpleeghuis „Overwhere" in Purmerend. Sijtje Boes wordt don derdag begraven. BRUINISSE - Een dezer dagen overleed te Goes, op 77-jarige leef tijd, de heer P. de Waal Cz. De heer De Waal is geboren te Bruinisse, waar hij na de lagere school werk zaam was ter gemeentesekretarie. Onder leiding van gemeentesekreta- ris B. J. van Oeveren raakte hij inge werkt in de gemeente-administratie. Omdat deze baan in de twintiger jaren te weinig perspektieven bood, werd De Waal na enige jaren schip per op een mosselvaartuig van de fir ma, waartoe hij door geboorte be hoorde. Toen de naderende Tweede Wereldoorlog de aanstelling van tal van ambtenaren noodzakelijk maak te ter controle op de naleving van de crisis-wetten, greep De Waal deze kans om over te schakelen en werd hij ambtenaar bij de daarvoor in het leven geroepen instantie; uit deze in stantie groeide later het Produkt schap voor Vis en Visprodukten. Als kontroleur bij deze dienst had hij een uitgebreid rayon, dat hij tot aan zijn pensionering (in 1970) tot zijn ambts gebied mocht rekenen. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: R. A. Huneman, 0. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 37,00; per jaar (141,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 45 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3