SGP hield forum-avond over jeugdwerkloosheid A. van Dongen na tien jaar weg als bestuurslid WV Scharendijke Middelburg wil lonen RSV-gieterij ook over april garanderen WATERSPORTERS WILLEN ZOUTE GREVELINGEN ERIC DE NOORMAN Nationale herdenking ïo de Groot Huge Verdachte van schietpartij Delft voorgeleid Joodse gemeenschap herdacht slachtoffers W arschau-opstand Zuidafrikaans Jongerenkoor trad niet op Noodenting tegen varkenspest Opslagloods Den Hoorn door brand verwoest P. Stroo vervangt A. C. van Boven als havenmeester De vlammende gesel 3 ZIERIKZEE - „Niet Gods woord is meer de basis van onze samenleving, maar het verbod om te discrimineren. Dat blijkt uit artikel 1 van onze nieuwe grondwet. We hebben jaren van economische vooruitgang achter de rug, maar beslist geen jaren van verbetering van het wel zijn. Alleen de terugkeer naar God en zijn woord kan lei den tot herstel van de huidige recessie en het arbeidskli maat." Met deze woorden begon de heer A. K. Van der Staay, direkteur van de sociale dienst te Tiel, vrijdag avond zijn toespraak tijdens een forumavond in de Chr. Gereformeerde kerk te Zierikzee. De avond was georga niseerd door de statenkring en de studievereniging „Schouwen-Duiveland" van de SGP. Het thema van de avond was „Jeugdwerkloosheid" en werd, behalve door Van der Staay, ook behandeld door de heer A. van der Toorn, gemeenteraadslid in Middelburg en leraar maat schappijleer. De heer Van der Staay ging in zijn toepsraak in op de werkloosheid, metname de jeugdwerkloosheid, en de oorzaken daarvan. Hij noemde de bestrijding van de jeugdwerkloos heid een heel belangrijke zaak: ,,De mens in dat stadium in een ontwik kelingsproces. Dan moeten er opti male omstandigheden worden gebo den om die ontwikkeling zo goed mo gelijk te laten verlopen. Het is daar om ook juist dat de regering daaraan volop aandacht besteed en de nodige financiële injekties geeft ter bestrij ding van de jeugdwerkloosheid. Het gevaar is namelijk groot dat de jeugd zich tegen de maatschappij gaat ke ren en dat zou een bedreiging zijn voor onze samenleving. Op sommige plaatsen is deze kentering al duide lijk merkbaar." Oorzaken Als mogelijke oorzaken van de (jeugd)werkloosheid noemde Van der Staay de grote opkomst van de ge huwde vrouw in het arbeidsproces: de roep naar emancipatie heeft volop bijgedragen tot de huidige werkloos heid. Ook de steeds stijgende premie druk is debet aan de huisige ontwik keling, volgens Van der Staay. „Wij zijn met Nederland gegaan van een nachtwakestaat naar een verzor gingsstaat. Ons stelsel van sociale ze kerheid veroorzaakt een onverant woorde stijging van de premiedruk." Een derde oorzaak zag Van der Staay in de hoogte van de sociale uit keringen. ,,Er blijft op deze manier voor de jeugd geen enkele prikkel over om aan het werk te gaan. Meni ge jongere krijgt meer aan uitkering dan hij of zij in de beginjaren ooit zou kunnen verdienen." Als vierde en laatste oorzaak noemde spreker de ontwikkeling van het wettelijk jeugdloon. Met name de koppeling van het minimumloon aan de sociale uitkeringen is er, volgens hem, mede oorzaak van dat de pre miedruk onrustbarend stijgt. Mogelijkheden De heer Van der Toorn sprak in zijn toespraak over de mogelijkheden, die er zijn om de jeugdwerkloosheid te bestrijden. ,,In de allereerste plaats is er een mentaliteitsverande ring nodig. We moeten leren aan- pkken wat we kunnen aanpakken. Het begrip „passende arbeid" zou ei genlijk heel wat minder opgeld moe ten gaan doen." In landelijk verband zag Van der Toorn mogelijkheden in een werkge legenheidsplan met als onderdeel een jeugdwerkplan. Dit laatste plan zou dan aandacht moeten besteden aan het verruimen van de mogelijkheid tot het volgen van een beroepsoplei ding en beperking van de duur van de werkloosheid. Tevens zou dan aandacht moeten worden besteed aan plaatsingsbevorderende en werkgelegen he ids verruimende maatregelen. Eén baan per gezin Een andere, persoonlijke opvatting van Van der Toorn is, dat per gezin één baan voldoende moet zijn. „De man zie ik dan duidelijk als kostwin ner, terwijl de vrouw geen betaalde baan heeft." Van der Toorn stelde echter dat een dergelijke oplossing in de praktijk niet erg haalbaar zal zijn, omdat de nieuwe grondwet een der- gelijke discriminatie verbiedt. „Wanneer echter het inleveren van arbeidstijd ten goede gaat komen aan een tweede baan in één gezin, dan vind ik dat we op de verkeerde manier bezig zijn." Van der Toorn zag voldoende ande re mogelijkheden, zoals de VUT, de deeltijdarbeid (voorzover deze niet ten goede komt aan de gehuwd wer kende vrouw) en een betere beroeps keuze op de scholen. Ook de verder gaande instelling van stage perioden, om praktijkervaring op te doen, noemde Van der Toorn een goe de zaak. Diakonie Tot slot stipte de spreker nog even de mogelijkheden aan, die de kerke lijke instanties op dit terrein hebben: „De kerkeraden, en dan met name de diakonieën, kunnen de jeugd stimu leren om werk te gaan doen bij hulp behoevende gezinnen en bejaarden. Na een pauze werd vervolgens een forumdiscussie gehouden. In het fo rum hadden, naast beide genoemde sprekers, de heer G. R. J. van Heuke- lom uit Nieuwerkerk, bestuurslid van de jongerenorganisatie van de SGP en ds. M. van der Sluys uit Kerkwerve zitting. MIDDELBURG - Burgemeester en wethouders van Middelburg willen de met sluiting bedreigde RSV-dochter Ijzergieterij Middelburg (RSV-G), een maand langer garantie verlenen om de uitbetaling van de lonen over april mo gelijk te maken. Op 21 februari besloot de raad van Middelburg om aan de werknemers van de ijzergieterij een salaris-garantie te verlenen over de maanden februari en maart. In die tijd zou geprobeerd worden een oplossing te vinden voor de met sluiting bedreigde gieterij. Minister Van Aardenne besloot in vraagd in verband met de voorgeno- februari om de ijzergieterij, een van men afslanking van de ijzergieterij, de modernste gieterijen in Neder- De gemeenteraad van Middelburg land, geen boedelkrediet te verlenen. zal vanmiddag beslissen of ze de Middelburg heeft de gieterij door het loongarantie tot en met april wil verlenen van de salaris-garantie de voortzetten, mogelijkheid willen bieden een oplossing te vinden. Maar dat is nog niet gelukt. Wel heeft de direktie van de ijzergieterij kans gezien om het bedrag van de lonen over februari te rug te betalen. Door opschuiving van het garantiekrediet tot en met april hoopt men nu alsnog de ijzergieterij te kunnen redden. Inmiddels is al voor 35 van de 115 personeelsleden ontslag aange- DELFT - In aanwezigheid van prin ses Julian heeft zaterdag in de Nieu we Kerk in Delft aan nationale plechtigheid plaats gevonden ter her denking van de 400e geboortedag op 10 april van Hugo de Groot in Delft. Prof. dr. S. Dresden, oud-president van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen, hield een rede over „Hugo Grotius, beeld van een verbannen intellectueel". De bijdrage van Hugo de Groot aan het internationaal recht werd uiteenge zet in een toespraak door de presdent van het internationale hof van justi tie. de heer T. O. Elias. De plechtig heid werd besloten met een kransleg- ging op het grafmonument in de Nieuwe Kerk door Prinses Juliana. In zijn welkomstwoord memoreer de de burgeemster van Delft, mr. R. M. Gallas, aan de afgelopen dinsdag op zo tragische wijze om het leven ge komen stadgenoten en sprak namens alle aanwezigen zin medeleving met de nabestaanden uit. Hierna werd een korte stilte in acht genomen. DEN HAAG - De 27-jarige Cevdet Y. uit Delft, die wordt verdacht van de schietpartij in café het Koetsiertje in Delft op 5 april, wordt maandag voorgeleid aan de officier van justi tie en de rechter-kommissaris in Den Haag. Dit heeft mevrouw mr. E. Cou- zijn, persofficier van justitie in Den Haag heden (maandag) laten weten. De schietpartij kostte zes mensen het leven, vier mensen werden gewond. Het opnebaar ministerie zal verder geen informatie verstrekken over het opsporingsonderzoek of over de resultaten van de verhoren door de Delftse politie. Ook gedurende het gerechtelijk vooronderzoek onder leiding van de rechter-kommissaris zullen geen nadere mededelingen worden gedaan over de resultaten, aldus mevrouw Couzijn. Volgens haar is dit gebruikelijk zolang een zaak onder de rechter is. AMSTERDAM - Ruim 400 mensen hebben zondagavond in de voormali ge Hollandse Schouwburg in Amster dam de herdenking van de joodse ge meenschap bijgewoond van de slach toffers van de nazi-terreur in de Tweede Wereldoorlog. Zij stonden met name stil bij de herdenking van de opstand in het ghetto van War schau, zondag precies 40 jaar gele den. Voorzitter Henoch Wajsberg van de Nederlandse Zionistenbond wees er op dat de nazi-terreur gericht was op de vernietiging van het Joodse ras, een begrip dat in zijn ogen de laatste tijd opnieuw in het middelpunt van de belangstelling staat bij de rechtza ken tegen de niet-Jood-verklaringen. Wajsberg laakte de opeenvolgende vrijspraken terzake door de Neder landse kantonrechters. Volgens Wajsberg wordt het lot van de zes miljoen Joden politiek misbruikt. „Zij dienen niet als argu ment gehanteerd te worden bij he dendaagse politieke beslissingen die blijkbaar geen overtuigingskracht op zich hebben". Anderzijds is de uit spraak van de PLO dat de Palestij- nen de werkelijke slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog zouden zijn een belediging voorde nagedachtenis van de zes miljoen, aldus de Zionis tenbond-voorzitter. ZIERIKZEE - Zo juist verschenen: „Het Oude Zeeuwse Woonhuis", een boek van Fred Jilleba, met, zoals de titel al aangeeft, de bouwkundige en bouw kunstige geschiedenis van het oude Zeeuwse woonhuis. Het werd uitgegeven door De Walburg Pers te Zutphen. Het is een rijk geïllustreerd (72 foto's en te keningen) en gemakkelijk raadpleegbaar boekje geworden met een encyclo pedisch karakter, bestemd voor degenen die in kort bestek iets meer willen weten over de Zeeuwse woningen in vogelvlucht. Jilleba, die bekend staat als een serieus onderzoeker, heeft zijn werk zodanig ingericht, dat de karakte ristieken die het oude Zeeuwse woonhuis kenmerken, helder en duidelijk naar voren komen. Foto's onder meer uit Vlissingen, Middelburg, Koudeker- ke, Zierikzee, Hulst, Grijpskerke, Aardenburg, Dreischor en Noordgouwe. Het boekje is verkrijgbaar in de boekhandel of rechtstreeks bij de uitgever. DEN HAAG - Nadat onlangs de georganiseerde Nederlandse sportvisserij zich uitsprak voor een zout Grevelingenmeer heeft nu ook het Koninklijk Ne derlands Watersport Verbond (KNWV) dat gedaan. Het verbond meent dat er wel een goede oplossing moet komen voor de toegankelijkheid van het meer. De kapaciteit van de huidige sluis bij Bruinisse, de enige toegang, is volgens het verbond veel te klein. wirrF.M Een koor van blanke leerlingen van een school uit het Zuidafrikaanse Pretoria heeft zon dag een bezoek aan Zuid-Limburg voortijdig beëindigd uit beduchtheid voor „rellen" van de kant van tegen standers van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. Het koor heeft afge zien van de opluistering van een eu charistieviering zaterdagavond in de parochiekerk van het Wittemse kerk dorp Mechelen in Zuid-Limburg om zoals pastoor H. de Wit de kerkgan gers meedeelde „amok in de kerk te voorkomen". De Wit en diverse parochianen wa ren niet te spreken over de actie van tegenstanders van de apartheidspoli tiek omdat het hier een kinderkoor (de meeste van de 70 leden waren der tien tot zestien jaar) betrof. „Die heb ben met politiek niets te maken". Het koor is inmiddels doorgereisd naar België. De tegenstanders, onder wie leden van de PSP- en PPR-afdelingen in Zuid-Limburg, hadden gedreigd met demonstraties als het aangekondigde optreden toch zou doorgaan. Enkele demonstranten waren wel met span doeken bij de kerk verschenen en deelden pamfletten uit waarin het optreden van het blanke koor werd beschouwd als „een erkenning van het bandieten regime in Zuid-Afrika en een aanfluiting van de oproep van zwart Zuid-Afrika aan de wereld om solidair te zijn met de gediscrimi neerde zwarte bevolking". Na de afsluiting van de Grevelin- gen in het kader van de Deltawet in het begin van de jaren zeventig is het Grevelingenmeer eerst brak gewor den en later door het inlaten van zee water weer zout. Het kabinet moet nog dit jaar een beslissing nemen over de uiteindelijke toekomst van het meer. De Nederlandse Vereni ging van Sportvissersfederaties en de Deltafederatie hebben onlangs aan staatssekretaris Ploeg van land bouw en visserij een rapport aange boden, waarin zij pleiten voor een zout Grevelingenmeer. Het Watersport verbond geeft als belangrijkste argument voor een zout meer de betere waterkwaliteit en de beheersbaarheid van het water peil. Een zoet meer zal in de zomer tot wateronttrekking door de land bouw leiden, wat weer tot gevolg zal hebben dat veel voorzieningen, zoals bijvoorbeeld aanlegsteigers, drij vend moet worden gemaakt. Derge lijke voorzieningen zullen aanzien lijk duurder zijn, aldus het KNWV. DEN HAAG - Staatssecretaris Ploeg Gandbouw en visserij) heeft vrijdagmiddag besloten dat in een deel van Noord-Brabant noodentin- gen moeten worden uitgevoerd tegen de varkenspest. Hij heeft hiertoe besloten, omdat de varkenspestsitu- atie in Noord-Brabant en Limburg zich ongunstig blijft ontwikkelen. Dit heeft het ministerie meegedeeld. In het bewuste gebied zullen vanaf 14 april alle varkens ouder dan twee weken worden ingeënt. Het gaat om ongeveer een miljoen varkens. Deze startenting wordt gevolgd door een na-enting van alle nieuw geboren biggen boven de leeftijd van vijf we ken en eventueel nieuw aangekochte dieren. Tot een nog nader te betalen bedrag komen de kosten van de noodenting voor rekening van het rijk. DEN HOORN - Een grote opslag loods aan de Hoornseweg in Den Hoorn, een gemeente in de buurt van delft, is vrijdagavond door een felle uitslaande brand volledig in de as ge legd. De hal, een voormalig veiling gebouw met een oppervlakte van cir ca 10.000 vierkante meter, was in ge bruik bij de firma Van Dijk, een ex- porthandel in groente en fruit. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De schade loopt in de miljoenen guldens. Volgens een woordvoerder van de brandweer is de brand, die gepaard ging met een enorme rookontwikke ling, in heel Delft te zien en te ruiken geweest. Naar de lucht te oordelen zijn er met name een groot aantal koelcellen met knoflook en spruitjes in vlammen opgegaan, aldus de woordvoerder. Ook waren er in het gebouw grote hoeveelheden verpak kingsmateriaal opgeslagen. De gehe le inventaris is verloren gegaan. SCHEEPVAART Abida, 11-4 te Freeport verwacht Acila, 13-4 te Djibouti verwacht Nedlloyd Barcelona, 10-4 van Bah rain naar Doha Nedlloyd Dejima, 9-4 van Hoek van Holland naar Busan Nedlloyd Delft, 8-4 te Hongkong Nedlloyd Houtman, 11-4 te Fos sur Mer Nedlloyd Rotterdam, 7-4 van Nor folk 8-4 te New York Nedlloyd Tasman, 7-4 195 noord noord oost la Corunna naar Port Said Onoba, 7-4 800 west zuid west Ques- sant naar Lymebay Vitrea (pass), 7-4 Wight naar Eleusis SCHARENDIJKE - Watersportvereniging Scharendijke hield in de plaatse lijke sporthal De Putmeet haar jaarvergadering. Ongeveer tachtig leden wa ren op deze vergadering aanwezig. Voorzitter H. J. Ruts heette de aanwezigen welkom, waarbij hij een speciaal welkomstwoord richtte tot burgemeester W. den Boer van Middenschouwen, wethouder Padmos en gemeentesekretaris Van Wijck. Hij stelde vervolgens begrepen te hebben, dat het raadzaam zou zijn aan een jaarvergadering een speciale attraktie te koppelen in de vorm van bijvoorbeeld een filmvertoning of iets van dien aard. BELFAST - Bij de ontploffing van een bom die onder een auto was ver stop is zaterdagochtend vroeg in het Noordierse Omagh een Britse sol daat omgekomen en werd een andere ernstig gewond. Dti heeft de poltie meegedeeld. Sekretaris J. W. van Riemsdijk las behalve de verkorte notulen ook het jaarverslag over 1982 voor. Hij deel de mee, dat de vereniging per 31 de- cemmber 1982 798 leden en aspirant leden telde. Op de wachtlijst voor een ligplaats in de jachthaven staan vijftig personen vermeld. Bestuurslid A. de Bode gaf vervol gens een toelichting op de jaarreke ning over 1982. Gekonstateerd werd, dat er eind 1982 nog 8.500,— aan lig gelden te vorderen was. De huidige achterstand bedraagt altijd nog 4.000,—. Het bestuur heeft inmid dels besloten tot gerechtelijke invor dering over te gaan. Bovendien zal de eigen invordering in de toekomst ef ficiënter gebeuren. Bij de behande ling van de begroting voor 1983 kon de voorzitter meedelen, dat het lig geld over 1983 niet verhoogd zal wor den. Bestuurslid A. van Dongen, alge meen kommissaris, besloot na tien jaar bestuurslidmaatschap te bedan ken. Voorzitter Ruts bedankte hem voor de eigen wijze waarop hij in het belang van de vereniging werkzaam was. Van Dongen is een van de oprich ters van de vereniging geweest. Het nieuwe erelid mocht de traditionele glazen karaf met inskriptie in ont vangst nemen. Burgemeenster Den Boer overhandigde Van Dongen na mens vereniging en gemeente een ko peren scheepsbel. C. Vingelring, die tien jaar deel uitmaakte van de wedstrijdkommissie en gedurende die tijd zijn technisch vernuft in bracht met betrekking tot de tijd waarneming, werd tot lid van ver dienste benoemd. J. e. prins en P. Stroo werden tot nieuwe bestuursle den benoemd. Prins als algemeen kommissaris en Stroo als haven meester in de vakature A. C. van Bo ven. J. W. Kirstelijn deelde namens de jeugdkommissie mee, dat het in- struktiezeilen van de kinderen een dusdanig groot sukses werd, dat de toeloop niet meer te verwerken is. De jeugdkommissie zal zich daarom voortaan meer gaan richten op kin deren van leden. Getracht zal worden om het ondergedeelte van het jeugd honk te huren. Verbetering van het gebouw is nodig in verband met de eisen van brandveiligheid. Namens de Evenementenkommissie deelde J. Houwink mee, dat de feestavond ge houden zal worden op 20 augustus aanstaande. Tijdens de rondvraag bepleitte erevoorzitter J. Lutgert het handhaven van de jaarlijkse vaar tocht op de Grevelingen met de be jaarden. J. Houwink deelde mee, dat dat ook gebeurt en dat de tocht-naar Zierikzee zal gaan. 8. „Kalm aan, mannen", roept Eric, terwijl hij de hand opheft. „We dachten, dat jullie no maden waren, daarom verborgen wij ons." „O, is dat zo!" gromt een der ruiters, na een korte aarzeling naderbij komend. „Wat voeren jullie uit zo dicht bij het nomaden-kamp?" „Ze houden onze mannen daar gevangen en die willen we helpen." „Met zijn tweeën!" zegt de ruiter verbaasd. Hij schudt het hoofd en vervolgt. „Dan staan jullie er in ieder geval net zo voor als wij. Mijn meester en nog een paar hoofdmannen zijn in hun handen gevallen. Drie hofsteden hebben die duivels verwoest. We zijn de bossen in ge vlucht om hulp te halen bij heer Boron, die ve le krijgers heeft, maar „Maar heer Boron blijft liever thuis," vult Eric aan tot verbazing van de krijgers. „We weten het, want we waren enige tijd geleden bij hem." „Maar dan", stoot de ruiter uit, terwijl hij bedachtzaam van Eric naar Svein kijkt, „maar dan moet ge de koning der Noren zijn, want het is bekend, dat die heer Boron bezocht heeft en dan is die lange kerel Svein Lang tand, die hem overal vergezelt." De lange Sakser kijkt zeer ingenomen en Er ic knikt glimlachend. „Goed geraden", zegt hij, „en als wij nu de koppen bij elkaar steken, zullen we die noma den er eens van langs geven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 8