HET FLAT-MYSTERIE Met de lente in de bol en met de dood op de hielen 'ZIN IN... Dit biedt de beeldbuis ELEKTRO LIEVENSE deurloo mode De padden gaan op pad: Aktieplan voor Midden-Amerika van Reagan Voortvluchtige Italiaanse ex-generaal gepakt Prinses Margriet bezoekt Noord-Nederland 'Holtf it|ode Sittard eert Toon Hermans Veronica komt naar Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 april 1983 Nr. 23299 9 Padden hebben een rare kronkel. Eind maart/begin april gaan ze massaal op pad naar de waterplas waar ze ooit zelf zijn geboren. Soms hoeven ze daarvoor maar honderd meter te lopen, maar af en toe moeten ze vele ki lometers afleggen. Sloten en ander water dat ze onder weg tegenkomen, laten ze links liggen. Alleen die plas vol jeugdherinneringen is goed genoeg. Daar ook willen zij zich weer voortplanten. Een pad op pad naarzijn" plas vol jeugdherinneringen. Foto:Grasduinen". Zondag 10 april, 21.45 uur, Nederland 1: ,,De witte raa/". Met nog eens aan dacht voor hetFestival of Fools" uit 1980, met o.a. Django Edwards. In het maartnummer van het na- tuurtijdschrift „Grasduinen" staat een uitgebreid artikel over dit merk waardige trekgedrag van de alom be kende gewone pad, die nog overal in Nederland te vinden is: in vennen, duinen, moerassen, op heidevelden, eilanden, in bossen en zelfs in stadsparken met voldoende water. 's Winters rust de pad ondergronds uit van de enerverende zomermaan den en komt dan in het vroege voor jaar naar buiten. Zaken als tempera tuur en vochtigheid zijn bepalend voor de aanvang van de jaarlijkse paddetrek. Bij een minimumtempe ratuur van 5 graden Celsius en een hoge vochtigheidsgraad van de lucht gaat het paddeleger 's nachts op pad. Zonder eerst op zoek te gaan naar voedsel. Het waarom van deze bede vaart naar de eigen geboorteplaats is nog steeds niet duidelijk. Op het eerste gezicht heeft het alleen maar enorme risico's. Riskante tocht Tijdens de trek staat de pad bloot aan het dodelijk gevaar om platgere- den te worden. In ons overbevolkte land is de kans dat er onderweg een autorijbaan overgestoken moet wor den bijzonder groot. Padden zijn koudbloedige dieren en daardoor traag bij lage tempera turen, hetgeen de pad extra kwets baar maakt. Bovendien hebben deze beesten de neiging om in het licht van een naderende auto te verstar ren. Het trieste gevolg is dat er jaar lijks duizenden, misschien wel tien duizenden padden het leven laten tij dens de voorjaarstrek. Kontakten onderweg Vaak lopen de honderden trekken de mannetjes- en vrouwtjes elkaar Advertentie Voor een paar guldens meer een beste kwaliteit Mc. Gregor Hermiel Wilson Glenny Tenson Robe di Kappa LaCoste Melka (reeds „merk"-overhemden vanaf f 25,—) onderweg, al tegen het lijf. De heren maken van deze ontmoeting direkt misbruik door de andere sexe zonder omhaal te bespringen en hen tijdens de rest van de trek als draagbaar te gebruiken. De vrouwtjespadden zijn ver in de minderheid. Op ongeveer zes man netjes is er slechts één vrouwtje. Het is dan ook niet ongebruikelijk dat die door meerdere mannetjes tegelijk als lastdier wordt gebruikt. Bovendien kampt de pad met een beperkt gezichtsvermogen èn een mager gevoel voor logica en bespringt regelmatig alle beesten en voorwerpen die gelijkenis vertonen, zoals kikkers en grote salamanders maar ook een kluit modder of een stuk hout. Wilde taferelen Eenmaal bij het watertje van bestemming aangekomen, vormen zich kluiten en kluwens van padden die elkaar, om in de gunst van een vrouwtje te komen, naar het leven staan. Soms zijn deze taferelen zo wild dat de vrouwtjespad in het vuur van de strijd om haar gunsten onder wa ter wordt geduwd en verdrinkt. Gaat alles echter goed dan zeult de aan staande moeder haar ega dagenlang op haar rug mee door het water tot dat de eierafzetting begint. Het man netje bevrucht de eitjes; blijft daarna nog een dag of wat in de plas rond hangen en verdwijnt dan naar zijn droge zomerresidentie. Het vrouwtje maakt het werk af door de ongeveer twee meter lange wirwar van eitjes behendig tussen twee plantenstengels te spannen. Daarna vertrekt ook zij naar een zo merverblijfplaats, die nooit ver van de broedplaats vandaan ligt en waar bij voorkeur veel voedsel te vinden is. Beide echtgenoten doen zich tot september tegoed aan insekten en spinnen om dan terug te keren naar het winterkwartier onder de grond, waarna de hele geschiedenis zich her haalt. Ondertussen groeien de duizenden padde-eieren in tien dagen uit tot le venslustige zwemstaarten. Om streeks juni/juli zijn ze volgroeid en wemelt het langs de oevers van klei ne padjes, die net als hun ouders ie der jaar weer naar hun eigen geboor teplaats zullen terugkeren om te pa ren. Aktiegroepen Alle amfibieën in ons land mogen dan wel beschermd zijn, de auto walst ongestraft over deze bescher mende levens heen. Op sommige plaatsen in ons land worden dan ook heel wat paddenvolken ernstig be dreigd. Hopelijk komt het hier niet zo ver als in Engeland, waar grote padden- populaties geheel uitgestorven zijn. Zo niet, dan zal dat voor een groot deel te danken zijn aan de vele tien tallen aktiegroepen en de Landelijke Werkgroep Amfibieën en Reptielen (WARN), die zich inspannen om de pad een veilige doortocht te verle nen. In sommige gemeenten worden op paddetrekavonden en nachten zelfs wegen geheel afgesloten om de padden de ruimte te geven. MANAGUA - Salvadoriaanse gue- rillastrijders hebben de Amerikaan se inlichtingendienst CIA beschul digd van het organiseren van de moord op guerillaleidster Melida Amaya Montes. „Een verraderlijke misdaad begaan voor de sinistere bendes van de CIA", aldus een in Ma nagua uitgegeven communique van het bevrijdingsfront FMLN. BRUSSEL - De nieuwe leider van de Sowjet-Unie, Joeri Andropov, zal waarschijnlijk de hoogste prioriteit geven aan versnelling van de econo mische groei en zal daartoe de import uit de westerse landen sterk vergro ten. Dit heeft een Amerikaanse des kundige op het terrein van de ekono- mische betrekkingen tussen oost en west, Jan Vanous, donderdag gezegd. NEW YORK - President Reagan heeft vorig jaar zijn goedkeuring ge geven aan een breed opgezet plan voor Midden-Amerika. Het plan voorzag in heimelijke operaties, poli tieke druk en direkte militaire en economische hulp om te voorkomen dat er in Midden-Amerika meer „sta ten naar Cubaans model" gevestigd zouden worden. Dit blijkt uit een ge heim document dat donderdag in de New York Times werd gepubliceerd. Het betreft een document van de Nationale Veiligheidsraad. Het be vat een verslag van een vergadering van president Reagan en zijn voor naamste adviseurs over de Ameri kaanse politiek in Midden-Amerika. Volgens het verslag was het plan be doeld om te beletten dat Nicaragua „de revolutie exporteert". Ook was het gericht op een versterking van de pro-Amerikaanse elementen in El Salavador en Guatemala. De New York Times voegt eraan toe dat de deelnemers aan de vergadering het erover eens waren dat Nicaragua door middel van clandestiene activi teit onder druk moest worden gezet. ROME, BARCELONA - De sinds november 1980 voortvluchtige 61- jarige ex-generaal van de Italiaanse semi-militaire financiële politie Do- nato Lo Prete, is in Castell de Fels bij Barcelona in Spanje aangehouden. Dit is donderdag van officiële zijde in Rome vernomen. Lo Prete werd gezocht in verband met een omvangrijke zwendelzaak ten nadele van de Italiaanse staatso liemaatschappij. Talrijke firma's in deze branche hebben jarenlang, ge dekt door ambtenaren van de finan ciële politie, de oliemaatschappij voor vele miljoenen opgelicht. Lo Prete was toen commandant van het korps voor Milaan en omstreken. DEN HAAG - Prinses Margriet opent donderdag 14 april in het Gro ningse Haren de orthopedische in strumentmakerij Noord-Nederland. Aansluitend zal de prinses een kort bezoek brengen aan het Nationaal Rijtuigenmuseum te Leek in het ka der van de zomertentoonstelling ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft dit meegedeeld. Advertentie topmerken weer ruim zijn vertegenwoordigd in onze nieuwe voor/aarskollekbe Ook voor hoeden en shawls Dam 15-19, Zierikiee Telefoon 01110 2816 LEIDEN - Drie commissarissen van de Vleeschmeesters, met 3.000 werknemers het grootste slagerijcon cern in ons land, en de enige direk- teur hebben gedreigd af te treden. Ze zijn het niet eens met enkele groot aandeelhouders, die vijf nieuwe kommissarissen - onder wie zij zelf - willen benoemen en de direkteur wil len vervangen. SITTARD - De uit Sittard af komstige cabaretier Toon Hermans onthult zaterdagmiddag in de hal van het cultureel centrum van Sit tard zijn bronzen borstbeeld, dat is verwaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer Erwin de Vries. Het ge meentebestuur van Sittard heeft dit meegedeeld. Het beeldje is een geschenk van de gemeente en van bedrijven, die aan de (inmiddels voltooide) renovatie van het cultureel centrum hebben meegewerkt. Die renovatie vond plaats in verband met het 25-jarig bestaan van de Sittardse stads schouwburg. Bij de onthulling van het borst beeld zal een Toon Hermans ge vraagd worden om zijn geboortestad videobanden van zijn laatste tv- optreden te schenken. Die uitzending hebben vele Sittardenaren door sto ring toen niet gezien, aldus het ge meentebestuur van Sittard. Het wil de video-banden alsnog vertonen via het centrale kabelsysteem in de ge meente. RENESSE - Veronica zal woensdag 10 augustus een live programma uit zenden vanuit Renesse. Donderdag hebben medewerkers van Veronica dit besloten, in samenwerking met de Evenementenkoimmissie en de VVV van Renesse. Ook de gemeente zal toestemming hiervoor verlenen. Het programma duurt van 's och tends zeven uur tot s middags vijf uur. Er zullen diverse reportages worden gemaakt op het strand en op de weekmarkt. Wie er geïnterviewd zullen worden en welke artiesten er zullen optreden is nog niet bekend. Zaterdag 9 april Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Teleac 15.30 uur RVU 16.00 uur Captain Caveman 16.10 uur Niels Holgersson 16.35 uur Dick Turpin 17.00 uur Orgelcursus 18.10 uur Teleac 18.55 uur De Minibios 19.05 uur Toppop 20.00 uur Journaal 20.28 uur Dallas. De opening van Jocks testament brengt de gemoede ren in beweging. Miss Ellie dient al haar taktische talenten aan te wen den om JR en Bobbie te kalmeren. 21.20 uur De Versierders. De vrien den Lord Bhett en Danny worden door een Russische hertogin te hulp geroepen om haar identiteit van we duwe van de rijke prins Ozerov aan het licht te brengen. 22.10 uur Sportpanorama 22.35 uur Televizier 23.15 uur De toestand in de wereld 23.25 uur Journaal, 23.30 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.40 uur Marathon Rotterdam. Ma rathon in de stad Rotterdam met vele internationale tópsporters. 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Toeristische tips 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De eerste de beste. Een pro gramma waarin enkelen trachten re- kords te verbeteren. 38 Mevrouw, menéér, zei hij nadrukke lijk, het lijkt me beter er geen doek jes om te winden. Zoals u zult weten is meneer Nieuwolda... vermoord. Onze taak is het uit te vinden, wie dat gedaan heeft. Al moet de onder ste steen boven. Daartoe moeten we dile3 weten van élle personen die er bij betrokken zijn. U wilt toch niet insinueren, dat me vrouw van Herwijnen betrokken is bfj de moord op die persoon? Ik insinueer niets, mevrouw. Me vrouw van Herwijnen ik zal haar gemakshalve maar zo noemen, want zo was ze wel algemeen bekend is er in zoverre bij betrokken, dat hij héér man was. Dat is, dacht ik, een zeer nauwe betrekking. In dit geval niet. Zoals u het waarschijnlijk bedoelt, zeker niet. Hij glimlachte, maar ze bleef hem ijskoud aanstaren met harde blauwe poppe-ogen. Johan moest voor die mooie blauwe ogen gevallen zfjn, dacht Martijn, die er een sport van maakte na te gaan: wat zag die man in die vrouw? H|j had een man gekend die een vrouw getrouwd had om haar zielvolle ogen, alléén om later te merken dat ze hy sterisch was. Nou ja Adèle, waagde Johan, meneer bedoelt natuurlijk... Ze bevroor hem met haar blik. Als u iets over mevrouw Herwfjnen wenst te weten, sprak mevrouw Bronkhorst (ze zei nooit iets, maar ze sprókdan kan ik u vertellen wat iedereen weet, dat het een bijzonder 19.50 uur Kieskeurig. Konsumenten- rubriek. 20.10 uur Showbizzquiz. Ron Brandsteder zal als artiesten kunnen begroeten o.a. Jóhnnjf Kraaykamp en het danspaar Chantal en Dumont. 21.20 uur Derrick. Ludenke wordt er van verdacht een moord gepleegd te hebben, maar het lukt de inspekteur maar niet het nodige bewijsmateri aal bij elkaar te krijgen. Op een dag belt een dame die een afspraak maakt maar niet komt opdagen 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport 23.35 uur Als twee druppels water. Het verhaal naar het boek De Donke re kamer van Damocles, van de hand van Willem Frederik Hermans, speelt zich af in de oorlogszomer van 1944 in Voorschoten. In de tuin van een zekere Ducker belandt een para chutist Dorbeck, die een geheim agent blijkt te zijn en bovendien sprekende vergelijkenis vertoont met Ducker Zondag 10 april Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.15 uur Teleac 16.00 uur Nieuws 16.05 uur Stuif es in 17.05 uur Honderd beroemde schilde rijen. Een doek van de hand van Paul Cezanne zal nader bekeken worden. 17.15 uur Ontdek je plekje. Harder wijk staat dit keer in het middel punt. 17.20 uur Studio Sport 18.00 uur Sprekershoek 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Uit de mond gespaard 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Nieuws 20.10 uur Panoramiek 20.40 uur Humanistisch verbond 20.45 uur De achterkant van het ge lijk. Marcel van Dam zal o.a. in dit programma ontvangen: de heer Vre- deling, Marein de Koning en psychia ter A. van Dantzig. 21.45 uur De witte raaf. Een impres sie van het Festival of Fools dat in Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. hoogstaande vrouw is, die heel veel goed werk gedaan heeft en nog doet, en die alleen maar de fout van zovele vrouwen heeft gemaakt, namelijk met de verkeerde man te trouwen. Ze keek niet naar Johan, die Martijn met iedere sekonde sympathieker werd, al was het maar uit medege voel. U hebt haar al lang gekend? van vóór haar eh- trouwen. Een be treurenswaardige misstap. Leek een geschikte vent, murmelde Johan, en zweeg, verrast over z|jn eigen stoutmoedigheid. Adèle had niet geluisterd. U kende haar reeds als zuster Tillie, zoals ze algemeen bekend stond? Ja. Ze neeft die werkkring toen op gegeven. Ze ging nog wel es... begon Johan. Ik zei, ze heeft haar werkkring opge geven. Ja maar Adèle Johan was niet zel den zeker van zijn zaak, en verheugd dat hij wist. wat zijn vrouw blijkbaar niet wist ik heb haar verleden week nog in uniform gezien. O ja? vroeg Martijn. Verleden week nog? Adèle was één en al afwijzing, maar Johan, verheugd met het zeldzaam gebeuren van een aandachtig gehoor, liet zich niet stoppen. Ik weet het nog goed, want het was dezelfde dag van eh... die avond. Wat raaskal jc nu toch, Johan. Die dag van die avond! Ze keek met iets van verontschuldi ging naar Martijn. 1980 in de fabriekshallen van de ADM werd gehouden. 22.35 uur De verbeelding. Kunstma gazine. 23,25 uur Journaal, 23.30 uur Nieuws voor doven Ned. 2 12.00 uur Capitool 12.45 uur Schooltelevisie 15.30 uur Teleac 17.00 uur Wie weet 17.55 uur Teleac 18.25 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Teleac 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Mr. Merlin. De scheikunde leraar van Zac probeert de vondsten van mr. Merlin uit. 19.30 uur Countdown 20.10 uur Dynasty. Fallon neemt de wijk naar Haïti maar ze slaagt er niet in anoniem te blijven. 21.00 uur Vakwerk. Palingvisser en boswachter zijn de beroepen die cen traal staan. 21.25 uur Capricorn one. Een ruimte schip wordt bemand naar Mars gestuurd. Verwikkelingen treden op als blijkt dat de konstruktie van de ruimtepakken niet deugt. 23.25 Journaal, 23.30 uur Nieuws voor doven Maandag 11 april Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Mr. Merlin. Herhaling 16.25 uur Countdown. Herhaling 18.25 uur Teleac 18.55 uur Maja, de bij 19.20 uur Tom en Jerry 19.25 uur The Flintstones 20.00 uur Journaal 20.28 uur Lou Grant. Lou komt in ak- tie als op een bijeenkomst het ge rucht de ronde doet dat een ontvoe ring op stapel staat. 21.20 uur Brandpunt, in de markt. Nieuwe ontwikkelingen op econo misch gebied staan hierin centraal. 22.15 uur Slaapwandelaar. Een En gelse thriller, waarin een vrouw lijdt aan slaapwandelen en gedurende haar verblijf in Londen weet ze niet of ze een man in haar slaapkamer in werkelijkheid of in droomtoestand heeft gezien. 23.25 uur Journaal, 23.30 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Slakkie en Puntmuts. 19.15 uur Zo moeder, zo zoon 19.40 uur Een piano voor mrs. Cimi- no. Zij beheert na de dood van haar man een muziekzaak. Ze vereen zaamt door het verlies aan haar con tact en begint tekenen van seniliteit te vertonen. Het komt zelfs zover dat haar zoons haar onder curatele stel len. 21.15 uur Rondom tien. Reageerbuis baby's. Dis is het thema van deze af levering. 22.05 uur Praten in het voorhuis 22.30 uur Journaal 22.45 uur Teleac 23.15 uur Nieuws voor doven. door TOM LODEWIJK Die avond van het Nut, we zijn er toch allebei geweest? Het stond in de krant. Martijn was op zijn quivive, hij moest Adèle een slag vóór blijven. Ging ze diezelfde dag diezelfde avond, nog eh uit verplegen? Ooh Johan, zei Adèle schouderopha lend, wat próót je nu toch. Zie je wel? Jc had beter die boeken... Hoe weet u dat. meneer Bronkhorst. Hebt u het gezien En of! Ik stond hier, achter de gor dijnen. Sta dikwijls zo maar es te kij ken, wat er langs komt. Zag haar duidelijk. Groene Morris. Zwarte sluier, donkere bril. Dacht nog: wat een vrouw; moet vanavond uit, en éérst nog de plicht. Hoe laat was dat? Nou, 't was al donker. Na vijven in ieder geval. We zouden juist gaan dineren. Hoe kun je haar dan gezien hebben, Johan?, vroeg Adèle, zoals men spreekt tot een kind. Het was don ker! Johan weifelde. Tja Adèle, lieve, dat is natuurlijk zo. Maar ik zag die Morris en ik dacht... Als mensen zeggen dat ze hebben ge dacht, blijkt dat ze meestal niet heb ben nagedacht, sneed mevrouw Adèle en Martijn moest haar. zijns ondanks, in de geest een instemmend applaus doen geworden. Want het klopte vol komen met zijn eigen ervaringen. (wordt vervolgd) 4 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 9