1 „Fruittelers moeten zich niet te veel specialiseren" KMS: Marineorders als Ruding zijn zin van de baan krijgt Bodemverontreiniging door gemorst accuzuur MAQUETTE OOSTERSCHELDEWERKEN CDA wil nieuw stelsel ziektekostenverzekering Celstraffen geëist wegens oplichting sociale dienst ft installatiebedrijf Jaarlijks 140.000 klachten over ongedierte Nationale viering van bevrijding dit jaat in Arnhem 2 Voorzitter Nederlandse Fruittelers Organisatie: UTRECHT - De Nederlandse fruittelers moeten zich niet te veel specialiseren op een fruitsoort In het verleden is namelijk gebleken dat de bedrijven waarop meerdere fruitssorten werden geteeld, het best waren waren ge wapend tegen crississituaties. Verder zullen de fruit telers er naar moeten streven dat het huidige areaal wat betreft omvang wordt gehandhaafd. Dit heeft voorzitter J. L. Nij sten vrij dag gezegd op de algemene vergadering van de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) in Utrecht. De laatste tien jaar is het appelareaal in ons land met zesduizend hectare verminderd en het perenareaal met tweeduizend, terwijl de specialisatie sterk is toegenomen. Volgens Nijsten heeft de appelteelt als specialisatie daarby te veel aandacht gekregen. Het op het het huidige niveau handhaven van de omvang van het areaal is belangrijk om ook de voorzieningen op peil te kunnen houden. Nijsten wees in dat verband onder meer op het onderzoek, de voorlichting, het onderwijs, de toeleveringsbedrijven en de afzetkanalen. van uitzonderingsgebieden zoals bij voorbeeld natuurgebieden geen nieuwe fruitteeltbedrijven aan te leg gen, is niet acceptabel, aldus Nijsten. De fruitteeltbedrijven mogen in zijn ogen niet ondergeschikt aan het land schap worden gemaakt Over de beta ling van de kosten van bestrijding in partikuliere tuinen is onlangs een principe-akkoord tussen landbouw schap en ministerie gesloten die in houdt dathet bedrijfsleven (boomkwe kerijen en fruitteelt) daarvan 300.000 gulden voor zijn rekening neemt Nijsten zei echter vooralsnog niet zonder meer bereid te zijn daartoe bij te dragen. De beschikking uit 1979 die partikulieren verplicht zelf voor het opruimen van aangetaste planten te zorgen, moet volgens hem onverkort worden gehandhaafd en nageleefd. Belangstelling jongeren Net als in andere sectoren van de land- en tuinbouw is er in de fruitteelt een toenemende belangstelling van jongeren (vooral eigen kinderen) voor het bedrijf, omdat zij elders geen werk kunnen vinden. Volgens Nijsten is dat een verheugden zaak, omdat er voor moet worden gewaakt dat de bedrijfs tak verder inkrimpt Hij deed wel een beroep op de overheid in het kader van de bestrijding van de jeugdwerkloos heid jonge, beginnende fruittelers fi nancieel te steunen. Land- en tuinbouw, inclusief fruit teelt, behoren tot een belangrijke pijler van onze ekonomie en de over- heid zal met de schaarse middelen die tot haar beschikking staan een goed funktionerende landbouw met jonge ondernemers zoveel mogelijk dienen te steunen en te stimuleren, aldus Nijsten. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 6255 IlllUllllllilli AMSTERDAM - Ir. Stikker zal ook zijn commissariaat bij Heineken op geven. In onderling overleg met de overige leden van het bestuur van Heineken zal de heer Stikker volgens rooster in de jaarvergadering van 29 april aftreden en niet voor herbenoe ming beschikbaar zijn, aldus desge vraagd een woordvoerder van Heine ken. De appelteelt, zo voorspelde de NFO-voorzitter, zal ook in de komende jaren nog een sterke toename van nieuwe rassen laten zien. Er is een drastische verschuiving op komst wat betreft het aanbod. Dit vraagt alle aan dacht voor de weg die het fruit van producent naar consument heeft af te leggen. Nijsten noemde als probleem van het afgelopen seizoen de houd baarheid. Overrijp ^Consumentenorganisaties hebben onlangs na een onderzoek daarover geklaagd. Veel appels lagen overrijp in de winkels, aldus deze organisaties. Fruittelers weten dit onder andere aan het mooie weer van vorig jaar. Inmiddels staat op bijna 1.800 van de 16.000 hectare appels in ons land een zevental nieuwe rassen. Bijna de helft daarvan wordt ingenomen door Jonagold. Karmijn en Elstar delen de tweede plaats met ongeveer 300 hec tare ieder. De prijzen die de nieuwe rassen tot nu toe opleverden noemde Nijsten redelijk tot goed. Het afgelopen sei zoen heeft volgens hem wel duidelijk gemaakt dat er slechts voor een zeer goed produkt een redelijke prijs wordt betaald Er is een toenemende vraag naar kwaliteit Ook blijkt de konsu- ment de voorkeur te geven aan middel grote vruchten. Kritiek Forse kritiek uitte Nijsten op de invoer van fruit uit derde landen in de Europese Gemeenschap. Vorig jaar werd bekendgemaakt dat deze landen hun export op vrijwillige basis met tien procent zouden beperken, maar in de praktijk is dit, aldus Nijsten, een schertsvertoning gebleken. „De cijfers tonen aan dat van vrijwillige import beperking geen sprake is". In Europees verband zal er ook iets moeten worden gedaan aan het ge bruik van middelen om het gewas te beschermen en aan de financiële vergoeding voor fruit dat uit de markt wordt genomen (interventie), omdat het de minimumprijs niet haalt Op korte termijn moet een uniform Europees beleid komen ten aanzien van gewasbeschermingsmiddelen die wel en niet mogen worden gebruikt en de zogenaamd eresidu-toleranties (de hoeveelheid resten die van een middel in het produkt mogen achterblijven). De fruittelers zelf zullen er aliens aan moeten doen zo min mogelijk gewas bescherming toe te passen om het milieu te ontzien. Bodemprijzen Nijsten verklaarde wat de interven tie betreft dat de huidige bodemprij zen er niet toe mogen leiden dat sa nering van de fruitteelt in sommige landen achterwege blijft, omdat de bodemprijzen zo hoog liggen dat het aantrekkelijk wordt de fruitteelt in stand te houden. Het bacterievuur blijft ook bij de fruittelers de gemoederen bezig houden. Nijsten noemde het ver- heugend dat staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij met een nota is gekomen met bleidsvoorne- mens om deze ziekte aan te pakken. Ploeg wil speciale koncentratiege- bieden aanwijzen, waarbinnen boomkwekerijen en fruitteelt goede bescherming genieten. De aanbeveling om in de nabijheid Minister wil marinebouw KMS afstemmen op Nederlandse behoefte DEN HAAG - De regering wil alleen meewerken aan behoud van de marinebouwwerkzaamheden van de Ko ninklijke Maatschappij Schelde (KMS) in Vlissingen (onderdeel van het RSV-concern) als de capaciteit wordt afgestemd op de gemiddelde behoefte van de Nederlandse marine in de komende jaren. Vooruitlopen op mogelijke exportorders is de regering te riskant. aanstaande de KMS-zaak en dus ook de brief van minister Ruding behan delen. We hopen toch echt, dat de Kamer onze uitleg van de zaak zal willen betrekken bij haar overwe gingen, aldus een teleurgestelde ir. Propper. DEURNE - De bodem in het Bra bantse Deurne is plaatselijk ernstig verontreinigd door gemorst accu- zuur. Het gaat om het fabriekster rein van de firma Osbo aan de Fa- brieksstraat, een bedrijf dat handelt in nonferro-metalen. Partikuliere wateronttrekking in de direkte om geving wordt ten sterkste ontraden, dat heeft de burgemeester drs. A. van Genabeek donderdagmiddag meege deeld op een perskonferentie. Het bewuste stuk grond ter grootte van 800 vierkante meter is in gebruik geweest als opslagplaats voor accu's. Uit een onderzoek dat in opdracht van het gemeentebestuur door de grontmij is uitgevoerd, blijkt dat zo wel het grondwater als de bodem een extreem zuur karakter hebben. Bo vendien komt in het grondwater een hoog gehalte aan zware metalen voor zoals zink, koper, chroom, nikkel, lood en cadmium. Omdat zich vier meter onder het maaiveld een ondoordringbare laag bevindt is het diepere grondwater naar alle waarschijnlijkheid niet verontreinigd. Een watermonster, genomen op een diepte van tien me ter, bevestigt dat vermoeden. Of de gemeente een nader onder zoek vooruitlopend op een beslissing van de provincie op eigen kosten zal laten uitvoeren, bespreken burge meester en wethouders nog. De be volking is donderdagmiddag via een in de omgeving van de fabriek huis- aan-huis verspreide brief aangera den voorlopig geen zelf opgepompt grondwater te gebruiken. Het betref fende bedrijf ligt midden tussen de bebouwing. Dat staat in een brief aan de Tweede Kamer van het ministerie van economische zaken, die is onder tekend door de waarnemend minis ter voor dit departement, Ruding. Het verwerven van exportorders is in de afgelopen jaren geen eenvoudige zaak gebleken. Dat lukte eigenlijk alleen met aanzienlijke steun van de overheid. Het is dan ook ongewenst om de capaciteit van de KMS-mari- nebouw behalve op de behoefte van de Nederlandse marine af te stem men op een hoeveelheid exportor ders, omdat dat in feite gaat om or- ders die gekocht moeten worden. Bo- AMSTERDAM - Ieder jaar worden 140.000 klachten ingediend over overlast door ongedierte. Dit bete kent dat één op honderd mensen last heeft van muizen, ratten, kakkerlak ken, vlooien of faraomieren. Naast de gemeentelijke bestrijdings diensten behalen de particuliere on- gediertebestrijdingsbedrijven een omzet van 20 tot 30 miljoen gulden per jaar. Dit heeft ir. B. T. Bosman, hoofd van de afdeling bestrijding van onge dierte van het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer, donderdag gezegd tij dens een persconferentie over de beurs „Interclean Reimato". Volgens Bosman vormt van de ver schillende diersoorten de Duitse kak kerlak de meest ernstige overlast. ,,In vele duizenden woningen en ho recabedrijven is deze soort gesigna leerd en worden bestrijdingen uitge voerd", aldus Bosman. De faraomier is volgens hem op haar retour. Huismuizen komen nog veel meer voor, maar na de komst van twee nieuwe bestrijdingsmiddelen kan ook dit schadelijke knaagdier effi ciënt bestreden wordèn. vendien zijn er nog al onzekerheden rond het verwerven van exportorders in de militaire sfeer, meent Ruding. Niettemin moedigt hij het bedrijf wel aan om zijn best te doen exportor ders te krijgen, want het op de been houden van de marinebouw zal de komende jaren honderden miljoenen kosten. Exportorders kunnen dan de ruimte geven voor aanpassing van het bouwprogramma van de Koninklijke marine, aldus de minister in de brief. Teleurstelling In een reaktie noemt algemeen di- rekteur B. Propper van de KMS de brief een teleurstellende zaak. „Op deze manier wordt ons de mogelijk heid ontnomen om exportorders të verwerven en uit te voeren", zo meent Propper. „Dat is een heel vervelende zaak, omdat we goede hoop hebben in juli, augustus aanstaande exportcon tracten te kunnen afsluiten met andere landen. Als de Tweede Kamer instemt met het voorstel van minister Ruding, dan zijn onze exportkansen verkeken. De KMS kan namelijk met een zo beperkte capaciteit niet meer concur- rend werken". De vaste Tweede Kamercommissie van ekonomische zaken zal op 12 april Thema „Vrijheid" ARNHEM - „Vrijheid" is het cen trale thema van de nationale viering van de bevrijding, die op 5 mei in Arnhem zal plaatsvinden. Hoogte punt van die viering is een anderhalf uur durende manifestatie in de pas gerestaureerde Arnhemse Eusebius- kerk, waarbij onder andere koningin Beatrix, prinses Juliana, prins Bern- hard en premiers Lubbers aanwezig zullen zijn en die door de NOS rechtstreeks op televisie wordt uitge zonden. Dit heeft het comité Nationa le viering bevrijding donderdag in Arnhem bekendgemaakt. De manifestatie in de Eusebius- kerk begint om 2 uur 's middags en zal worden bijgewoond door honder den verzetsstrijders, veteranen, ex- politieke gevangenen en vervolgden. Verder zijn 300 jongeren uit Gelder land uitgenodigd om de manifestatie bij te wonen en talrijke vertegen woordigers van verschillende maat schappelijke instellingen en organi saties. DEN HAAG - De CDA-fraktie in de Tweede Kamer wil een nieuw stelsel voor de ziektekostenverzekering. Uitgangspunten daarvoor zijn onderlinge solidariteit en eigen verantwoordelijkheid, aldus blijkt uit een toelichting op het nieuwe systeem, donderdag verschenen in het partijorgaan CD-Aktueel. Het CDA-kamerlid dr. A. Lansink noemt herziening van het huidige systeem van ziektekostenverzekering dringend noodzakelijk, omdat de kosten ervan te hoog zijn en het stelsel zelf „een ontoereikende lappendeken is. Het CDA wil een stelsel, waarin de algemene (volks)verzekering dek king geeft voor risiko, dat niet te overzien en niet te dragen valt, ter wijl wel een stuk eigen verantwoor delijkheid wordt genomen voor dat deel van de zorg, waarin een eigen in breng verantwoord en gerechtvaar digd is. Naar de opvatting van het CDA moet het nieuwe stelsel bijdra gen tot behoud van de kwaliteit en tot beheersing van de kosten in de ge zondheidszorg. Eigen bijdrage In het nieuwe stelsel, waarbij uit drukkelijk gekozen wordt voor een eigen bijdrage voor bepaalde onder delen van de ziektekosten, moet wor den uitgegaan van het draagkracht beginsel: ook voor mensen met een laag inkomen moet een nieuw stelsel niet alleen betaalbaar, maar ook vol ledig toegankelijk zijn. In het artikel wordt het „niet uitgesloten" ge noemd dat, wat het CDA betreft, overeenstemming kan worden be reikt over de plannen voor de ziekte kostenverzekering, onlangs ontwik keld door staatssekretaris Van der Reijden (CDA) van volksgezondheid. Lansink verwacht dat de regering zo spoedig mogelijk een diskussienota uitbrengt over de herziening van het stelsel van ziektekostenverzekerin gen. Daarin moet, zo meent hij, een tijd schema voorkomen, dat is gericht op wettelijke invoering ervan uiterlijk in 1986. Nog dit jaar zouden tijdelijke voorzieningen moeten worden ge troffen voor het opheffen van een aantal knelpunten in de vrijwillige verzekering en in de bejaardenverze kering. In het informatiecentrum op het werkeiland Neeltje Jans is deze week rle maquette van de Oosterscheldewerken ge reed gekomen. Op een negen meter lange ondergrond zijn de werkeilanden Roggeplaat en Neeltje Jans aangebracht, voorzien van alle bijbehorende gebouwen. Op de huidige lokaties liggen de verschillende werkschepen, die op de ma quette slechts een hoogte van enkele centimeters hebben. Ook de 66 pijlers, verdeeld over de drie bouwdokken, ont breken niet. De maquette toont een aktueel overzicht van de monding van de Oosterschelde. Naarmate de werkzaam heden vorderen worden deze ontwikkelingen op de maquette bijgehouden, waardoor de bezoekers voortdurend op de hoogte kunnen blijven. Een aanwinst voor het informatiecentrum, deze maquette. DEN HAAG - De officier van justi tie bij de rechtbank in Den Haag, mr. E. Couzijn, heeft donderdag gevange nisstraffen tot anderhalf jaar geëist tegen vijf Hagenaars en een inwoner van het Zuidhollandse Rijswijk die tussen november 1980 en februari 1982 de Gemeentelijke Sociale Dienst in Den Haag hebben opgelicht voor ongeveer vierhonderdduizend gul den. Het ging hier om een komplot waarin de verdachten, twee ambte naren werkzaam bij de sociale dienst, een ambtenaar van bouw- en woningtoezicht en twee aannemers, samenspanden. In de bewuste periode werden tal van rekeningen van reparaties aan woonwagens van het woonwagen kamp aan de Haagse Viaductweg vervalst. De twee ambtenaren werk ten bij de afdeling woonwagens van de sociale dienst en waren belast met de behandeling van aanvragen om een uitkering krachtens de Bijstandswet voor reparaties aan woonwagens. Zo werden tal van re keningen (met bedragen van 9000 gulden en hoger) van valse handteke ningen voorzien, terwijl de repara ties in het geheel niet werden uitge voerd. Vrijdag 8 april Zierikzee „De Lichtboei". Volksdansen voor de jeugd. 14.00 uur. Chr. Geref. Kerk, Zevengetijstraat. Forumavond Jeugdwerkloosheid, studievereniging SGP statenkring. 19.30 uur. Bioscoop de Concertzaal. Die Bleier- ne zeit. 20.00 uur. Ouwerkerk Bar-restaurant „De Vierbannen". Windsurf modeshow. 20.00 uur. Zaterdag 9 april Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Ik, de rech ter. 20.00 uur. Zondag 10 april Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Ik, de rech ter. 20.00 uur. Maandag 11 april Zierikzee „Mondragon". ZVU-kursus Ken uw recht. 20.00 - 21.30 uur. Dinsdag 12 april Zierikzee Restaurant Mondragon. Voorjaars vergadering ZOC. 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Ned. Ver. van Huisvrouwen afdeling Westerschouwen, bezoek aan zuive ringsinstallatie Koudekerkseweg, vertrek 13.45 uur parkeerterrein AMRO-bank. Noordwelle Dorpshuis. Algemene ledenvergade ring PvdA Westerschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Informatiebijeen komst energie en energiebeleid. 20.00 Woensdag 13 april Zierikzee Verenigingsgebouw. NCVB bejaar denmiddag. 14.30 uur. „Huis van Nassau". Jaarvergadering FNV Schouwen-Duiveland. 19.45 uur. Concertzaal. Voorstelling I. Colom- baioni. 20.00 uur. Trefpunt, Oude Moolweg. Kledifig- en speelgoedbeurs peuterspeelzaal. 15.00 - 17.00 uur. Vrijdag 15 april Zierikzee Concertzaal. Donateursconcert „Kunst en Eer". 20.00 uur. „Huis van Nassau". Bingo-dansant voor alleenstaanden en paren. 20.00 uur. Zeeuwsche Pannekoekenhuys, Ap pelmarkt 6. Prijsklaverjassen. Aan vang: 20.00 uur. Scharendijke Ned. Herv. Kerk. Koor- en samen- zangavond „Sursum Corda". 20.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Uitvoering „Ooster- lands Fanfare". 19.30 uur. Zaterdag 16 april Zierikzee Oudeweg 25. Stekkenruilbeurs, Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. 11.00 - 16.00 uur. Maandag 18 april Zierikzee „Mondragon". ZVU-kursus Ken uw recht. 20.00 - 21.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Diskussiebijeen- komst Energie- en energiebeleid. 20.00 uur. Woensdag 20 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Jaarfeest C.F.O. in samenwerking met NCVB. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Bijeenkomst Ned. bond van plattelandsvrouwen. 20.00 uur. Donderdag 21 april Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. J. W. v. d. Doelschool. Feest- ouderavond. 19.30 uur. Vrijdag 22 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw; 50-jarig jubileum Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen", 16.00 uur. J. W. v. d. Doelschool. Feest - ouderavond. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Uitvoering L.R. en P.C. Westelijk Schouwen. 19.30 uur. Zaterdag 23 april Brouwershaven Markt. Start Rode Kruis wandel tocht. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2