Haringvlietstraat nieuwe lokatie voor bibliotheek Mattenlegger Cardium werkt even zonder afvoerleiding Open dag op werkeiland Krammersluizenkomplex DE ZIERIKZEESCHE COURANT Pleidooi voor gemeenschappelijke regeling Blubbermassa spuit als een fontein omhoog Geplooide bovenmat niet meer bruikbaar WA> W> PÊ eitr Schoenfabriek dicht: 94 man op straat jttotnlsM wuq^* '•7 ^r-L/JjO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Specialisatie fruittelers NFO-voorzitter J. L. Nijsten waarschuwt te- Jubilaris P. den Haan Schoolvoetbaltoernooi Sportbekers 1982 Omdat hij 25 jaar in dienst is van de Dienst Drieenveertig teams waren twee dagen ak- Turnster Carianne Berrevoets en de heren gen de gevaren van een te grote vorm van Gemeentewerken Zierikzee werd P. den tief op sportpark Bannink om vier kampioe- ploeg van handbalvereniging Delta Sport specialisatie onder de fruittelers. (Pag. 2) Haan gisteren in het zonnetje gezet. (Pag. 3) nen aan te wijzen. (Pag. 5) krijgen vandaag de Zierikzeese sportbekers 1982. (Pag. 6) VRIJDAG 8 APRIL 1983 139ste jaargang Nr. 23299 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De bibliotheken zijn de enige plaatsen ter we reld, waar de dwaling rustig slaapt naast de waarheid. P. Cl. V. Boiste ZIERIKZEE - De Haringvlietstraat in Poortambacht wordt thans genoemd als vestigingsplaats voor de nieu we bibliotheek in Zierikzee. Eerder werden, zoals be kend, de mogelijkheden onderzocht van vestiging in de Raamstraat (de voormalige J. W. v, d. Doelschool)'en in de Nieuwe Boogerdstraat (op de plaats van de inmiddels gesloopte oude school). Over de nieuwe lokatie in de Ha ringvlietstraat, in de direkte omgeving van de Rijks scholengemeenschap en de nieuwe L.T.S., blijken de nauwst betrokkenen het eens te kunnen worden. De plannen bevinden zich echter nog in prematuur stadium. Dat bleek donderdagavond tijdens een openbare verga dering van de kommissie financiën toen getracht werd van de raadsfrakties een uitspraak op tafel te krijgen be treffende de financiële kant van de zaak. Heel globaal werd gesproken over een totaal bedrag van 1,7 miljoen, zijnde de bouwkundige kosten. Een bedrag van ongeveer 260.000,— zou daar boven nog nodig zijn voor de in richting. Wethouder van financiën de heer L. J. van Gastel wilde van de fraktiewoordvoerders in deze kom missie weieens horen tot welke fi nanciële grenzen zij bereid waren te gaan voor de bouw van die nieuwe bibliotheek. Deze uitspraak sec kwam echter niet op tafel. Tijdens de diskussie werd aanvankelijk wat om de hete brij heengedanst om tenslotte wel te resulteren in één zeer duidelijk ad vies: via de vereniging van B.W. en S. •trachten te bereiken, dat de Stichting Gemeenschappelijke Bibliotheek voorziening op Schouwen-Duiveland wordt omgezet in een echte gemeen schappelijke regeling. „Dus geen verkering, maar een echt huwelijk", symboliseerde kommissielid de heer L. S. P. van Velthoven (CDA). Nadeel De huidige stichtingsvorm heeft volgens de kommissie als nadeel, dat de omliggende gemeenten plotseling op kunnen stappen en er geen water dichte afspraken mogelijk zijn. Met klem werd benadrukt, dat het hier niet ging om een kwestie van wan trouwen, maar om een goede regeling in plaats van de los-vaste afspraken, die er nu bestaan. De heer Van Velt hoven maakte de kanttekening, dat de gemeente Bruinisse - die thans niet deelneemt in de Stichting - bij een gemeenschappelijke regeling uiteraard ook van harte welkom zou zijn. De kommissieleden bleken het erover eens, dat bij de gemeente Zie rikzee uiteraard de bereidheid bestaat meer te doen dan de overige gemeenten in het kader van de bouw van die nieuwe bibliotheek. Men achtte het echter juist de zekerheid te bedingen, dat straks niet de één na de andere gemeente gaat afhaken. In dit verband werd ook verwezen naar de bijdrage per inwoner, die thans nog 6,83 bedraagt, maar in de nabije toekomst opgetrokken moet worden naar 9,95 of wellicht zelfs naar boven de 10,—. Hoe hard nodig de bouw van die nieuwe bibliotheek in Zierikzee is, verwoordde vanaf de publieke tribu ne, mevrouw C. P. M. Loth-Verwer, hoofd van de Zierikzeese biblio theek. Ze memoreerde de start eind 1975 met een semi-permanent ge bouw in het Groene Weegje. In de zo mer van 1976 werd dit onderkomen vergroot tot ongeveer 250 m2. Hier is de bibliotheek nog steeds gevestigd, terwijl de norm volgens de biblio theekwet 847 m2 bepaalt. Dit bete kent volgens mevrouw Loth, dat de werkzaamheden in Zierikzee zich tot een minimum moeten beperken: al leen het uitlenen van boeken. Een aparte lees- en studiezaal ontbreekt. Opsomming Het organiseren van tentoonstel lingen en lezingen behoort niet tot de mogelijkheden. „Alles krioelt door elkaar, er is ook geen aparte wer kruimte vcor het personeel", aldus mevrouw Loth, die verder een op somming gaf van slechte ventilatie, een lekkend dak, schimmelende boe ken, afbrokkelende muren en slijten de vloeren. Zij was ervan overtuigd, dat in een betere akkommodatie, het rubrice ren van de vele boeken veel verant woorder zou kunnen geschieden en de uitleenmogelijkheden veel groter zouden zijn. Mevrouw Loth liet des gevraagd weten,'dat de bibliotheek ongeveer 4.000 lezers telt, van wie 2.500 uit Zierikzee en de rest uit de omliggende gemeenten. Tot slot noemde zij de ligging van de huidige bibliotheek zeer onpraktisch en acht te elke andere lokatie beter. Uit de hierna volgende diskussie tussen de kommissieleden kwam naar voren, dat het Stichtings bestuur van de bibliotheek zich in middels min of meer had vastgebeten in een financiële bijdrage van 400.000,— door de gemeente Zierik zee. Dit bedrag was in één der eerste gesprekken genoemd, zijnde de boe it waarde van de vrijkomende J. W. v. d. Doelschool in de Raamstraat. De kommissieleden achtten het niet juist dat thans, in een geheel nieuwe situatie, aan dit bedrag zou worden vastgehouden. Men zag er ook geen toezegging van de gemeente in. De heer Asma (PvdA) drong erop aan de tekeningen voor de nieuwe bi bliotheek binnenkort in de kommis sie publieke werken te bespreken en eventueel bezuinigingsmogelijkhe- den op de plannen te bestuderen. Hij noemde in dit verband een lees zaal en achtte die overbodig. „Aan de overkant van de straat liggen straks prima leeszalen waar gebruik van ge maakt kan worden", aldus Asma, doelend óp de fraaie nieuwe akkom- modaties in de RSG en de LTS. Me vrouw Loth liet daarop weten, dat in de huidige tekeningen een dergelijke leeszaal al is vervallen. De heer Asma zag overigen al wel een moge lijkheid ergens wat geld vrij te ma ken voor de bouw van die nieuwe bi bliotheek. Afgezien van de aanleg van een sintelbaan, die al jaren wordt toegezegd, leek het hem beter maar af te zien van een herinrichting van sportpark Bannink. Een mening, waar hij bijval in kreeg van de heer W. F. Sprengelmeijer (R.U.). Aan het einde van de diskussie kwam de voorzitter tot de konklusie, dat de kommissie zich gunstig uit sprak over de lokatie Haring vlietstraat, dat voorshands nog geen financiële ruimte of limiet werd aan gegeven en dat sterk werd aange drongen op een gemeenschappelijke regeling bibliotheekvoorziening Schouwen-Duiveland. De kommissie adviseerde, vooraf gaand aan dit agendapunt, reeds wel een begin te maken met de vorming Vervolg pag. 4 ZIERIKZEE - Sinds december 1975 is de bibliotheek ondergebracht in een semi-permanent gebouw aan het Groene Weegje, Reeds enkele jaren wordt uitgezien naar een geschikte lokatie voor een nieuwe vestiging. Mevrouw C. P. M. Loth-Verwer liet donderdagavond duidelijk weten, dat het tijd wordt voor die nieuwbouw. Het huidige onderkomen is te klein, het lekt er, de muren brokkelen af en de vloeren vertonen slijtage. Zaterdag 16 april ZIERIKZEE - Zaterdag 16 april wordt er op het werkeiland Philipsdam „Open Huis" gehouden, om de belangstellenden in de gelegenheid te stellen voor het laatst een blik te werpen in het inwendige van de Krammersluizen. Op donderdag 28 april zal namelijk een aanvang worden gemaakt met het on der water zetten van dit sluizenkomplex, dat een onderdeel is van de Philips dam: één van de kompartiinenteringsdammen in het Oosterscheldebekken. De Krammersluizen zijn aangelegd op een kunstmatig eiland van 500 bij 1000 meter en zijn naast de Pijler- dam, het grootste waterbouwkundi ge werk dat op het ogenblik in Ne derland in uitvoering is. Zoet-zout scheiding Het sluizenkomplex telt twee duw- vaartsluizen en twee jachtsluizen. De sluizen zijn voorts uitgerust met een systeem om het zoute water te schei den van het zoete water, waarvoor een uitgebreid en ingewikkeld rio- lenstelsel met doorlaatwerken en DEN HAAG - De aardoliereserves in het Nederlandse deel van de Noordzee zijn sinds vorig jaar meer dan verdubbeld. Bedroegen de be kende reserves per 1 januari 1982 nog 20 miljoen kubieke meter (waar van 10 miljoen bewezen en 10 mil joen niet-bewezen), op 1 januari 1983 was dit. aangegroeid tot 49 miljoen (22 miljoen bewezen cn 27 miljoen piet-bewezen), zo heeft minister Ru- ding als minister van ekonomische .zaken aan de Tweede Kamer laten weten. AMSTERDAM - Het Eindhovens Dat is mogelijk, omdat op de loka tie waarheen het zand thans wordt afgevoerd nog geen matten liggen, want anders zou het opschoonkarwei straks uiteraard extra worden be moeilijkt. De komende weken zal er Nieuwblad, dat als enig dagblad in NEELTJE JANS - Het mattenlegponton Cardium werkt de komende weken zonder de enige honderden meter lange leiding, waardoor het vrijgekomen $and (met water) bij het opschonen thans als een fontein van 70 a 80 meter schuin de lucht in spuit. Dit gebeurde don derdagmiddag voor de eerste keer bij het leggen van de twaalfde ondermat in de Hammen. De leiding wordt namelijk gereviseerd. Omdat het in deze fase van het mattenleggen geen probleem is om de blubbermassa veel dichterbij af te voeren, werkt de Car dium gewoon door. Het mattenlegponton Cardium werkt de komende weken zonder de leiding waardoor onder normale mstandigheden het zand dat bij het opschonen vrijkomt, wordt afgevoerd. Deze afvoerleiding is namelijk in de revisie. Op deze loka tie, in de Hammen, kan het geen kwaad als het zand dichterbij terecht komt. Het is een spectuculair gezicht om de blubbermassa nu als een tientallen meters hoge fontein schuin de lucht in te zien spuiten. op deze wijze worden doorgewerkt^ totdat de uitmondingsbuis weer klaar is voor gebruik. Nieuwe mat Intussen is donderdagnacht de bo venmat die onlangs geplooid op de Oosterscheldebodem terecht kwam, weer opgerold. Deze bleek zo bescha digd, dat hij niet meer te gebruiken is. Er wordt daar dus een nieuwe mat gelegd. Markiezaatskade Bij de Markiezaatskade is het ont grondingsprobleem overwonnen. De sluitingswerkzaamheden zijn thans zo ver gevorderd, dat de kade op een halve meter boven NAP is opge hoogd. Rijkswaterstaat is nu bezig de hoogte op 1.25 boven NAP te bren gen, waarmee men ongeveer half mei gereed zal zijn. Direkt daarop wordt begonnen om de kade op de definitie ve hoogte van 3 meter boven NAP te brengen. Nu al is een getijreduktie van vijf tig procent bereikt, waardoor de stroomsnelheid uiteraard al minder is geworden. Het water stroomt nu bij hoog water nog wel het Markie- zaatsmeer in, maar het loopt er niet meer uit. Toch is het nog noodzake lijk dit zorgelijke gebied nauwlet tend in de gaten te houden, want er kan best nog eens een voorjaars- storm(pje) woeden. Eind mei echter zullen de zorgen om dit gebied bedui dend minder zijn, wanneer de defini- teive afsluiting een feit is. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. dubbele, geperforeerde sluisbodems werd gebouwd. Ten behoeve van de scheiding van zout en zoet water zijn bovendien twee bufferbekkens voor zout water aangelegd van 40 en 45 ha. Op zaterdag 16 april is dit alles voor het publiek geopend. Het werkeiland is te bereiken door bij Zijpe over te varen naar St. Phi- lipsland, waarvandaan borden de juiste route aangeven. Uiteraard kan men ook via de Haringvlietdani naar St. Philipsdam rijden en daar de bor den volgen. Nederland gratis huis-aan-huis be zorgd wordt, had na twee weken een exploitatietekort van naar schatting drie ton. Dit blijkt uit een berekening die het Cebuco, het Centraal Bureau Courantenpulbiciteit, gemaakt heeft. Bij deze berekening zijn de aanloop kosten buiten beschouwing gelaten en is alleen rekening gehouden met de dagelijkse exploitatie. WAALWIJK - Marathon Schoen en Lederwarenfabriek in Waalwijk gaat dicht Het bedrijf is in staat van faillissement verklaard. Voor de 94 werknemers (onder wie een aantal thuiswerkers) wordt collectief ont- slag aangevraagd. Dat heeft curator mr. J. Hoek donderdagmiddag des- gevraag meegedeeld. Het bedrijf is in moeilijkheden ge komen onder andere wegens concur rentie uit het buitenland Bovendien heeft zich in de afzet van schoenen in het algemeen een stagnatie voorge daan. Een beslissing om het bedrijf te sluiten werd definitief toen de bank niet meer krediet beschikbaar wilde stellen. Volgens mr. Hoek is het vrijwel uit gesloten dat een daal van de werkgele genheid kan worden gered. „Als een andere fabriek een deel van Marathon zou overnemen, moet ook een deel van de verplichtingen worden overgeno men. Daarvoor is men nogal huiverig", aldus de curator. Verwachting tot zaterdagavond: Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele bui en; minimumtemperatuur ongeveer 2 graden; middagtemperatuur om streeks 10 graden; matige zuidwesten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 12 april: Zondag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 9 gr. Windkracht: west 4 Maandag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 9 gr. Windkracht: n.west 5 Dinsdag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: n.west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 9 april Zon op 6.59, onder 20.26 Maan op 6.13, onder 15.52 10 april Zon op 6.56, onder 20.28 Maan op 6,33, onder 17.02 11 april Zon op 6.54, onder 20.29 Maan op 6.50, onder 18.14 Nieuwe Maan: 13 april (9.58) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 9 april 1.28 14.07 7.33 20.01 10 april 2.23 15.01 8.24 20.41 11 april 2.47 15.44 9.01 21.12 Springtij: 15 april HET WEERO VERZICHT DE BILT - Boven de Britse eilan den en Scandinavië bevindt zich al dagenlang een lagedrukgebied, dat koude lucht naar onze omgeving doet stromen. In deze situatie komt voorlopig niet veel verandering. Er kunnen za terdag opnieuw buien vallen. Af en toe is er ook wat zonneschijn. De temperatuur ligt in de middag rond 10 graden. Warmer is het in de landen aan de Middellandse Zee. In Spanje komt het kwik op 18 tot 25 graden. In Italië ligt de middagtemperatuur rond 18 graden. Ongeveer even warm is het in Griekenland. In Frankrijk veroor zaken storingen afkomstig van de oceaan plaatselijk regen. In het noor den is de temperatuur in de middag ongeveer 12 graden. Aan de Rivièra wordt ongeveer 20 graden bereikt. Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1