P O P c Ford produceert droomauto Beurs over fietsvakanties O R N E R PLAAT-PRAET Vergiftiging Paaspost Derde Anywave-festival krijgt vastere vormen Band X in jongerensoos Veronica drive in-show Sozen- agenda ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdae 8 april mi w. 23299 11 „De glanzend-zilveren auto verliet de snelweg en reed de uitgestrekte buitenwijken van de stad binnen. De bestuurder was een volslagen vreem deling in deze stad. Toch wist hij ogen blikkelijk waar hij was. Door een sim pele druk op een sensortoets onder het beeldscherm op het dashboard ver scheen voor hem het stratenplan van de stad. Een bewegende pijl op de plat tegrond gaf de positie van de wagen aan en de richting waarin deze reed". Een enkele keer is de werkelijkheid even vreemd als bovenstaande fantasie. Satelliet-navigatie bestaat, en het is een van de opvallendste kenmer ken van de Continental Concept 100, een experimen tele wagen, die door Ford in de Verenigde Staten is gebouwd en waarvan mag worden aangenomen dat hij de grootste hoeveelheid electronica bevat die ooit ter wereld in een automobiel is samengebracht. De Satellet-navigatie is slechts één funktie van de boord-monitor. De bestuurder kan door het indrukken van keu- zetoetsen het milieu bin nenin de wagen kontro- leren, de technische wer king in de gaten houden, kontroleren of de portie ren goed gesloten zijn en of de banden wel hun juiste spanning hebben. Verder wordt de bestuurder gewaar schuwd: ,,Let op", „Ge vaar" of „Onderhoud" dat respektievelijk op brandstof-minimum, oververhitting van de motor of op het laten uit voeren van een onder houdsbeurt slaat. Terugpraten Door middel van een spraak-kommando sys teem kan de chauffeur opdracht geven om de ruitenwissers aan te zet ten, de verlichting in-of uit te schakelen, en de radioantenne uit te De Boord-monitor met keuzetoetsen in de wagen van de toekomst: de Continental Concept 100 van Ford. schuiven. De wagen kan ook „terugpraten" mid dels een spraak-synthe- sizer, die vertelt over het oliepeil, koelvloeistof, ruitensproeier-nivo, het remsyteem of dynamo, om maar een paar voor beelden te noemen. De Continental Con cept 100 beschikt uite raard ook over hoogst geavanceerde geluidsap paratuur met afzonder lijke bedieningspanelen vóór en achterin de wa gen. De cassette-speler werkt met mini-bandjes. Tot de verdere appara tuur behoort een weer- scanner om aktuele weersinformatie te ge ven en een video-spel computer voor de achter passagiers. AMSTERDAM - Meer dan vijftig organisaties en bedrijven zullen vertegenwoordigd zijn op de eerste Fietsvakantiebeurszaterdag 23 en zondag 24 april in de Koopmansbeurs in Amsterdam. Belangstellenden zullen daar van alles kunnen vinden dat met een fietsvakantie te maken heeft: binnen- en buitenlandse ar rangementen, individuele mogelijkheden van Alaska tot Nieuw-Zeelandvan Frankrijk tot Scandinavië en er zal ook voorlichting zijn over fietsvakantiemogelijkheden in eigen land. Tevens wordt informatie gegeven over fietsen, fietstassenen lichtgewicht kampeer uitrustingenfietsaanhangwagentjes en reis verzekeringen. Enkele verkeersbureaus, vervoersondernemingen - trein en bus -, een leverancier van kaarten en gidsen en een aantal fietsorganisaties zijn eveneens present om het publiek voor te lichten over de fietsvakantie. Tijdens de beurs worden ook diverse lezingen ge houden over de mogelijkheden voor fietstochten in het buitenland, onder meer door Ierland, Indonesië en Afrika. De Stichting Reiswijzer organiseert dit evenement en stelt alle bezoekers aan de beurs in de gelegenheid zijn of haar postcodenummer in zijn/haar fiets te la ten graveren. Dit is volgens de organisatie, die hoopt dat dit initiatief door anderen wordt overgenomen, een beter middel ter bestrijding van fietsdiefstallen dan het framenummer. Honda en B.L. hebben overeenstemming be reikt over de gezamenlij ke ontwikkeling van een „direktiewagen" in Ja pan en Groot Brittannië, zo heeft de Japanse fa briek meegedeeld. De auto krijgt een twee liter motor en zal vermoede lijk in 1985 op de markt komen. De details moe ten nog worden uitge werkt, maar het wordt waarschijnlijk de groot ste personenauto waar aan Honda tot dusver heeft meegewerkt. Na twee jaren verlies geleden te hebben heeft het Duitse Opel autocon- cernt (onderdeel van het Amerikaanse General Motors), weer winst ge maakt. Uit een voorlopi ge berekening komt een positief resultaat te voorschijn van ongeveer negentig miljoen mark. Opel heeft weer vertrou wen in de resultaten van dit jaar: er zal meer dan 900 miljoen Mark wor den geïnvesteerd. Ford Motor Compag- ny heeft in 1982 een ver lies geleden van 658 mil joen dollar. Dit was overigens 402 miljoen dollar minder dan het voorgaande jaar. De da ling van de verliescijfers is onder meer te danken aan het uitblijven van koersverliezen, die in 1981 een zeer nadelige in vloed op het nette resul taat hadden. In samenwerking met Alcredits Bank B.V. heeft Skoda importeur De Binckhorst een aktie ontwikkeld om het fi nancieren van de aan schaf van een nieuwe vier-deurs nog goedko per te maken. Het Skoda drie-stappen-plan komt er in het kort op neer, dat de auto in drie fase betaald wordt: één deel bij aanschaf,' één deel na een half jaar en één deel na een jaar. De rente komt voor rekening van Skoda. Auto's zullen over eni ge tijd wellicht met el kaar kunnen praten. Na de sprekende Austin Maestro wordt nu de pratende Renault 11 voorgesteld. De Renault komt in april op de markt, maar het is nog niet bekend welke taal de wagen gaat spreken. De Austin spreekt in elk geval Engels, kent 32 woorden en heeft een „rustige vrouwenstem". De Renault 11 gaat nog. verder, omdat deze niet alleen gesproken waar schuwingen geeft, maar ook gaat vertellen wat er gedaan moet worden om een eventuele storing te verhelpen. ZIERIKZEE - Kees (10) en Philip (12) Steketee hebben hun boekenbon ge kregen. De bon wordt eerlijk gedeeld, want het waren de twee broers die sa men op het idee kwamen als naam voor de kinderrubriek „De Zeeuwse Babbelaar" in te sturen. We zijn de bon zelf wezen brengen aan de Steinstraat in Bruinisse, waar het dubbel feest was, want hun moeder was die dag jarig. Het was tegelijk een mooie gelegenheid om kennis te ma ken met een zeer aktieve schrijver: Kees heeft een stapel zelf geschreven boekjes, waaruit de Zeeuwse Babbe laar naar believen kan putten! Kees schrijft al zelf verzonnen verhaaltjes vanaf het moment dat hij een pen kon vasthouden, op kleu terschool De eerste Stap" dus. Nu zit Kees in de vijfde klas van „Op Dreef" en heeft (uiteraard) een heel goed cijfer voor Nederlands. Het schrijf-cijfer is niet zo best, maar dat komt volgens K<ees, omdat als hij inspiratie heeft, hij dan heel vlug alles moet op schrijven. Daar gaat hij nu wat aan doen: typles. In de komende tijd zul len we af en toe eens een verhaal van onze Bruse schrijver in de krant zet ten. Soms ook met een tekening van Kees, wat dan kan hij ook. Het is niet de eerste keer dat de verhalen van Kees in druk verschijnen, want op school hebben ze eens een boekje gemaakt „Lolbes en lolbos" door Kees geschreven en gete kend. Alle leerlingen uit zijn klas hebben toen zo'n boekje gekregen. Een andere hobby van Kees is hutten bouwen, maar hij zei niet waar hij die bouwt! Lezen doet hij ook veel en was daarom erg blij met de (gedeelde) boekenbon. Waarschijnlijk wordt daar het boek „Het ge heim van de toren" voor gekocht. Nogmaals: Phi lip en Kees, gefeliciteerd met jullie prijs. Het volgende (zielige) verhaal is van Henk van der Lee en Mischa Schouwenburg. Het gaat over poezen. Wie ook iets weet te vertellen over je poes of hond, of ander huisdieren: schrijf het aan De Zeeuwse Babbe laar! Ik schrijf over vergiftiging, omdat onze poes vrij dag 25 maart is gestorven door vergiftiging. Dit ge beurt de laatste tijd steeds vaker. Ik heb een poes ge kregen van een tante, die eerst dertien katten had en een week later nog maar één. Dit kwam, omdat er in de buurt een man was, die de katten vergiftigd had of ze de nek omdraaide. Die ene kat die nog over had heb ik gekregen. We hebben hem met de fles grootge bracht, hij is zeven jaar geworden. We hebben in de krant gelezen dat Tholen een kattenmepper op het spoor waren gekomen, die ongeveer dertien katten had vergiftigd. Wij vinden het erg zielig en wij hopen dat de kattenmeppers snel opgepakt zullen worden. Laten we dan nu maar meteen beginnen met de paas-post te behandelen die de vorige week niet meer in de Zeeuwse Babbelaar mee kon. Op de vraag: wat ga je doen in de vakantie kregen we erg veel brieven. Hier komen ze. Martijn Andernach (Zierikzee) is thuisgeble ven. Zijn zus ging loge ren, maar hij heeft met z'n vader en moeder eie ren geverfd. Miranda Wiltenberg (Zierikzee) heeft beide gedaan: ge kleurd en gelogeerd bij haar oma. Bij oma is ze in het bos gaan wande len. Ze vindt het wel leuk om vrij te zijn maar ook een beetje jammer dat er geen school is. Een naamloze brief (vergeten je naam er onder te schrijven?) uit de Kee tenstraat meldt, dat „wij gewoon thuisblij ven. We gaan nooit met vakantie. Ik vind het thuis veel leuker, daar kun je lekker spelen", aldus de brief. „Wij wil den met Pasen een huisje nemen, maar alle huisjes waren vol", schrijft Su zanne van Dam (Zierik zee). Eerst bij oma loge ren en dan met de bus naar het Zuidplein gaan, dat deed Wouter. Angeli Apon schreef dat ze ging zwemmen op het strand. Dat zal wel niet zijn doorgegaan, want het was veel te koud.' „Ik ga naar mijn oma in Kat wijk", schreef Andrea van Dijk. „En als het kan gaan we elke dag naar het strand". Een heel eind weg ging Ser ge: „Onze auto staat in de garage, want hij heeft een opknapbeurt nodig. De eerste tekeningen, of liever gezegd: schilderijen kwamen ook met de post mee. De eerste was van Ivor uit Zierikzee, die jullie vandaag in de Babbelaar zien staan. Jammer dat de krant (nog) niet in kleur wordt gedrukt, want het schilderij in het echt is véél mooier! De Lentetekening van Ronald Beilsma bewa ren we tot de volgende keer. We gaan er mee naar Eindhoven en ook naar de Dordogne, dat is wel 1000 km hier vandaan". Op 30 maart was de broer van Debby Scheen jarig, dan gingen ze zwemmen. Debby is na de paasvakantie jarig: op 11 april. Vast gefelici teerd hoor! Jolanda Ou- desluis begint met Hoi!, en schrijft dat ze niets bijzonders gaat doen in de vakantie. „We gaan eieren zoeken in het Slingerbos". Is dat niets bijzonders, Jolanda? Re- né uit de Wielingestraat zou met Wouter gaan skateboarden en voet ballen, en lekker lang buiten spelen. Natascha in 't Veld bedacht nog (net als veel anderen) een naam voor de krant „Kinderkrant". Zoals je al wel gezien zult heb ben, hebben we een pri ma naam. Marco uit de Kreeftstraat ging eerst eierenverven en dan naar karate en dan nog knikkeren. Cynthia Bes- ling is naar een hotel ge weest in Duitsland. Met een verwarmd zwembad (dat was wel nodig!) en we gaan alles bekijken in Düsseldorf. Jordi de Bruin had een feestje in de vakantie: zijn oma was jarig. Het werd een feest met veel mensen, want z'n oma is hele maal alleen. Marieke Polderman ging eieren verven in de caravan, 's Avonds verstopte de paashaas de eieren die dan weer door de kinde ren op de camping ge zocht moesten worden. Eieren versieren deed Maike, die verder nog naar haar oma en nichtje ging. Omdat haar broertje nog te klein is bleef Joyce van de Berg met Pasen thuis. Zo, dat waren alle paas-brieven van kinderen van 't Kof schip in Zierikzee. Het zijn de leerlingen van een kombinatieklas 2 en 3. Op school werd aan dacht besteed aan de „Zeeuwse Babbelaar", dat we een heel goed idee vinden! Jammer ge noeg waren er ook brie ven bij zonder naam. Denken jullie daar voor taan om? Zo, dat was het weer voor deze week. Lang niet alle post hebben we kunnen behandelen, maar dat komt een vol gend keer wél goed. Nieuwe brieven, teke ningen, gedichten en zelf verzonnen verhaaltjes kunnen jullie sturen naar De Zeeuwse babbe laar, Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA in Zierikzee. Tot volgende week. ZIERIKZEE - In jeugdsoos Brogum in Zierikzee wordt zaterdagmiddag van 14.30 tot 17.00 uur weer een middag gehouden voor de .jeugd van elf tot en met vijftien jaar. Voor de tweede keer staat er direkt na de start een play-backwedstrijd op het program ma. Dit vanwege het sukses dat de eerste editie hier van had. Vanaf kwart voor vier treedt er voor het eerst tijdens dit sinds enkele weken suksesvolle on derdeel van Brogum een band live op. De Zierikzeese groep „Band X" speelt gedurende een uur eigentijdse swingende puberdeunen voor zo wel tante Marie als sjofele Sjors, zoals de leden het repertoire kort, maar bondig omschrijven. Band X trad voor het eerst in de openbaarheid tijdens het tweede Anywave-festival van 1982. Op onderstaande foto vier van de vijf leden van de Zierikzeese forma tie. Op de voorgrond Roel (Mastermind) Jansen, die de bas bespeelt. Daarachter van links naar rechts drummer Mark Knoflook Romein, sologitarist Peter (alias Pcdo)en slaggitarist en mondharmonikaspeler René (alias de Tiep). Zanger Ron E. T. Brown was op het moment dat de fotograaf zijn werk deed even weg. Zaterdagmiddag zal hij er echter in zijn volle glorie bij zijn. Zoals gebruikelijk is de toegang voor de jongerensoos op de middag gratis. ZIERIKZEE - Op vrijdag 24 en zaterdag 25 juni wordt in de uitge breide jeugdsoos Brogum voor de derde keer het inmiddels populai re Anywave-festival gehouden. In onze Popcorner van de vorige week meldden we reeds, dat als top-act op de vrijdagavond Grup- po Sportivo zal optreden. „Het ligt in de bedoeling, dat er nog een voorprogramma komt, maar daar is nog geen beslissing over geval len, wat dat zal worden", deelde woordvoerder Cor van der Sluys mee. Ook het zaterdagse programma is in grote lijnen rond. Vanaf ne gen uur tot om en nabij elf uur is er een speciaal programma voor de allerkleinsten van acht tot en met tien jaar. Zij krijgen spellet jes, toneel, tekenfilms en clowns voorgeschoteld. Vanaf elf uur tot. ongeveer een uur is er vrij baan DIRKSLAND - Op zater- dagavond 9 april komt de Veronica drive in-show in de Victoriahal in Dirks- land. De Stichting Thunder- bird tekent daar voor de or ganisatie. Voor deze show zal geen kaartverkoop wor den gehouden. Men kan de entree normaal aan de kas sa van de Victoriahal vol- .doen. De aanvang van de avond is 19.30 uur. voor de „soosleden" die sinds en kele weken ook de zaterdagmid dag vullen, de jongeren van elf tot en met vijftien jaar dus. „Er wordt een programma geboden, dat door deze leeftijdsgroep zelf wordt opgezet", legt Perry Bes- ling uit, „maar vast staat dat het om toneel, muziek en opnieuw een play-backwedstrijd gaat. Vanwe ge het sukses, hè". Opgeven Om kwart over twee wordt er in de soos, de aangebouwde tent en het wagenhuis begonnen met di verse optredens van Schouwen- Duivelandse artiesten. Momen teel kwamen er zo'n vijftien aan meldingen binnen, „maar er mo gen er nog meer komen", zegt Cor van de Sluys. „Tot 20 april kan men zich nog opgeven bij Brogum, postbus 95 of via de Zierikzeese telefoon nummers 5500, 5185, of 3476. Daarna gaan we selekteren en sa menstellen". Dit jaar zullen de groepen, de kabaret-items en de toneelgroepen optreden op vier podiums, een meer dan voorheen. Het programma loopt tot half elf 's avonds, waarna Anywave 1983 vanaf elf uur in het eigenlijke soosgebouw wordt afgerond tot ongeveer een uur met een nog niet vastgelegde groep. Anywave 1983 is voor iedereen weer gratis toegankelijk en bo vendien is er door de organisatie gezorgd, dat hij of zij die wil de hele dag kan blijven, omdat er volop te eten en te drinken zal zijn. Big „S", Burgh-Haamstede Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 uur en van 20.00 uur tot 24.00 uur. De Pul. Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 23.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur. Brogum, Zierikzee Vrijdag van 20.00-24.00- uur; zaterdagmiddag 14.30 tot 17.00 uur soos voor de jeugd van 12 tot en met 15 jaar; zaterdag avond van 20.00 tot 01.00 uur; zondag van 15.00 tot 18.00 uur. Trace, Scharend ijke Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 17.30 uur; woensdag van 19.00 tot 23.00 uur gezellige avond met klaverjassen, schakên of dobbelen. ZIERIKZEE - Rob de Nijs is een man, die al vele jaren aan de weg timmert in Nederland-Muziek land. De sympathieke, altijd herkenbare zanger hoeft derhalve dan ook nog nauwelijks enige ver dere toelichting. Een dezer dagen liet de Amster dammer zijn zoveelste elpee het levenslicht zien. „Gisteravond" is de titel van een op het oog wat ongewone verzamel-elpee. Het werd een produkt met daarop voor een keer eens niet de overbeken de hits, integendeel, diverse liedjes zijn voor de meeste mensen volkomen onbekend. „Het idee voor deze elpee is ontstaan na veelvuldig vragen naar liedjes, die ik wel op de bühne zing, maar die niet of niet meer op de plaat te krijgen zijn", legt Rob de Nijs zelf uit. In enkele gevallen gaat het om nummers, die op B-kanten van beroemde hits werden geperst, om dat daar nu eenmaal ook wat moet staan, maar die in de grond een veel betere waardering verdie nen. De Nijs koos de dertien nummers zelf uit en vereerde onder andere enkele schitterende pro- dukten van Boudewijn de Groot, Joop Stokker- mans. Piet Souer en van zichzelf uit. Voor de ware Rob de Nijs-fan een welkome aanvulling in zijn of haar diskotheek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 11