Inpoldering Markerwaard juridisch niet haalbaar Minister moet genuanceerder financieel beleid voeren KNMI onderzoekt gedrag wind en temperatuur Nieuw werkboek welzij ns- en gezondheidszorg Hoofdbestuur ZLM Met betrekking tot aanpassing landbouwprijzen LPG vrijdag duurder Vrouwen doen beroep op Andropov Syrië gebruikt Kussische militaire satelieten Engelse zeelieden staakten net niet Insekticide gevonden in zeehonden De Palestijnse vergiftigings affaire Nog onrustig in Sao Paulo De Brauw wil belangstelling energiediskussie opvijzelen Guerillaleider in Nicaraqua vermoord 5 BERGEN OP ZOOM - Door de wijziging van de diverse Europese munteenheden is de Nederlandse concurrentie positie ten opzichte van met name Frankrijk danig ver zwakt. Bovendien zijn door de monetaire wijzigingen de prijsonderhandelingen in Brussel opnieuw uitgesteld, terwijl toch het prijsjaar per 1 april afliep. Dc Z.L.M. vindt trouwens dat minister Braks van landbouw zich genuanceerder moet opstellen met betrekking tot de aanpassing van de landbouwprijzen. De minister onder vindt ook weinig waardering voor zijn opstelling inzake de nationale bezuinigingen, met name wat betreft de sociaal-economisch voorlichting (S.E.V.). Dat maakte het hoofdbestuur van de ZLM bekend, tijdens een verga dering in Bergen op Zoom. De ZLM is van mening dat het landbouwschap met het bod om 259ó van de SEV met eigen middelen te fi nancieren al ver genoeg is gegaan. Besloten wordt daarom middels een brief aan de minister het grote be lang van de SEV voor de land- en tuinbouw te onderstrepen. LONDEN - De veiligheidsfirma in Londen die in het Paasweekeinde doelwit was van een kraak en roof door zes gemaskerde mannen, heeft dinsdag bekendgemaakt dat hun buit 7 miljoen pond sterling - 28 mil joen gulden - bedraagt. De buit - overwegend in niet op te sporen ge bruikte bankbiljetten uit de kas van een supermarkt en winkels - is meer dan twee keer zo groot als die van de „grote treinroof" van 1963. BONN - De politie in de Bondsre publiek verhoort momenteel een Westduits bedrijf in verband met de verdwijning van twee ton zwaar gif tig dioxine-afval dat tot september vorig jaar in Frankrijk was opgesla gen totdat het naar onbekende bestemming werd afgevoerd. Dit heeft het ministerie van binnenland se zaken in Bonn woensdag meege deeld.. ROTTERDAM - Als gevolg van prijsstijgingen op de internationale produktenmarkt gaat BK-gas de prijs van auto-gas (LPG) met ingang van vrijdag met 2,5 cent per liter ver hogen. De prijs van een liter LPG zal dan 78,3 cent per liter bedragen. Hoewel andere maatschappijen nog geen prijsverhoging hebben aan gekondigd, wordt in kringen van de brandstoffenhandel in Rotterdam aangenomen, dat ook zij voor het be gin van de volgende week de prijs van autogas naar boven zullen heb ben aangepast. Benzine Volgens J. Oskam, sekretaris van de Nederlandse Organisatie van Olie- en Kolenhandelaren (NOVOK) hangt er ook weer een nieuwe prijs verhoging voor benzine in de lucht. De afgelopen dagen zijn de noterin gen voor super- en normale benzine op de Rotterdamse vrije markt ver der aangetrokken. Volgens Oskam is deze prijsstijging goeddeels tot stand gekomen onder invloed van seizoe ninvloeden. In april neemt de vraag naar bezine vanuit Amerika toe. Voorts plegen in het voorjaar de prij zen te stijgen met het oog op de nade rende zomervakanties in West- Europa. De jongste prijsstijging voor benzi ne dateert van afgelopen dinsdag, toen Shell en Esso hun benzineprij zen met 3 of 4 cent per liter verhoog den. Voor de feestdagen hadden de kleinere maatschappijen en de vrije pompen hun prijzen al naar boven bijgesteld. Deze prijsverhoging had eveneens te maken met de gestegen noteringen op de produktenmarkt. Zij viel samen met een accijnsverho ging van ruim 4 cent per liter. Het onderzoek wordt gehouden op de lijn Cabouw (Betuwe) en Noord- wijkerhout tot een hoogte van 300 meter en zal uiteindelijk een beter in zicht moeten kunnen geven in de ver spreiding van luchtverontreiniging en de toepassing van windenergie. Volgens een woordvoerder is het experiment op initiatief van het KNMI opgezet. Er wordt gewerkt met Dopplersonar (een akoestische techniek), meet vliegtuigen en radio sondes. De bedoeling is inzicht te krijgen in het gedrag van windrich ting en -snelheid in relatie tot de in vloed van zonnestraling (tempera tuursveranderingen) en het afrem- dat de 3-ledige funktie van het onder nemersinkomen namelijk consump tie, investering en reservering nog steeds niet uit de verf komt. Verder werd gepleit voor een eenvoudige loonberekening. Besloten werd er op aan te dringen dat wijziging van het boekjaar soepel geregeld kan worden maar het gaat om de voorraadaftrek. Nu loopt men de kans dat bij wijzi ging van het boekjaar men met een dubbele belasting komt te zitten. PEKING - China heeft woensdag avond krachtig geprotesteerd tegen het verlenen van asiel door de Vere nigde Staten aan de Chinese ten nisspeelster Hu Na. Een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken verklaarde dat de Ame rikaanse ambassadeur in Peking, Ar thur Hummel, een protestnota is overhandigd. Vooral de zwakkere bedrijven dreigen de dupe te worden van de be zuinigingen. Met name de begro tingsposten Algemeen, Natuurbe houd en Openluchtrekreatie en Staatsbosbeheer zou de minister nog eens kritisch moeten bekijken. Bij het beheer van de Grevelingen bij voorbeeld lijkt het er veel op dat daar een bepaalde hobby wordt ge realiseerd die met feitelijk natuurbe houd weinig te maken heeft. Ook werd gepleit voor maatrege len gericht op het individuele be drijf. Het onlangs door de Partij van de Arbeid geformuleerde werkgele genheidsplan voor de land- en tuin bouw werd als onwerkelijk veroor deeld. Akkerbouw Voor de akkerbouw zit het klimaat in dubbele zin tegen. Gezien de weersomstandigheden ziet het er steeds naar uit dat het een laat voor jaar gaat worden. Daarnaast is ook de markt voor akkerbouwprodukten verre van gunstig; voor de uien is dit seizoen een verloren zaak, terwijl er voor de aardappelen een wonder no dig is om de prijsvorming nog in gunstige zin om te buigen. Voor zo wel de uien als de aardappelen is het daarom zaak de afzet via de kwali teit veilig te stellen. Voor de akkerbouw is de herwaar dering van de nationale munteenhe den van diverse lidstaten in de EEG per saldo een onvoordelige zaak, om dat de voordelen niet' opwegen tegen de nadelen. Tenslotte werd ook nog gesproken over de wijze waarop de akkerbouw een bijdrage kan leveren aan de oplossing van de mestover- schottenproblematiek. Uit gangspunt daarbij is dat een en ander zakelijk verantwoord moet zijn. Door het Consulentschap voor de Akkerbouw en Rundveehouderij te Goes zijn daarover berekeningen op gesteld. Veehouderij De situatie in de pluxmveehoudex-ij blijft vooralsnog uiterst zorgelijk. Gezien de situatie in Nederland is het niet denkbeeldig dat (delen van) de sector pluimveehouderij zich naar het buitenland zullen verplaatsen. Tuinbouw Wat betreft de bestrijding van het bacterievuur kan het ZLM-bestuur zich geheel vinden in de opstelling van het landbouwschap. Naast het opsporings- en opruimingsbeleid dient het beleid vooral ook gericht te zijn op voorkoming van de ziekte. Gepleit werd voor een meer effi ciënte organisatie van het praktijk onderzoek waardoor inkrimping van dit onderzoek voorkomen kan wor den. Blij was het ZLM-bestuur met de financiële regeling voor de kleine verbruikers in de glastuinbouw. Ook voor de tuinbouw zijn de monetaire aanpassingen in Europa een nadelige zaak. Fiscale zaken Het ZLM-bestuur is van mening AMSTERDAM - Rosaline Carter, de vrouw van de vroegere president van de Verenigde Staten Jimmy Car ter, Loretta Scott-King, de vrouw van de vermoorde negerleider Mar tin Luther King en de zangeres Joan Baez hebben een telegram aan de Sowjet-leider Joeri Andropov gestuurd, waarin zij vragen om de vrijlating van de Sowjet-dissidente irina Griwnina. Dit heeft het Boekowski-comité in amsterdam woensdag gemeld. Irina Grwinina, lid van de psychia trische werkgroep in de Sowjet- Unie, die het misbruik van de psychi atrie in het land documenteerde, werd in september 1980 gearresteerd en vervolgens veroordeeld tot vijf jaar binnenlandse verbanning. In verband met het lange voorarrest loopt haar straftijd tot 26 juni dit jaar. Griwnina is zwanger en verwacht in juni een baby. De afgelopen maan den heeft men getracht haar te dwin gen abortus te plegen zodat zij, zo vreest het Boekowski-comité, ver volgens gearresteerd kan worden. De drie ondertekenaars van het te legram vragen Andropov om Griwni na om humanitaire redenen vrij te la ten en verzoeken alle vrouwen en moeders zich voor Griwnina in te zet ten. De vrouw van president Mitter rand van Frankrijk heeft een soort gelijk telegram naar Andropov gestuurd, waarin ook zij aandringt op de vrijlating van de Sowjet- dissidente. Langs Noordzeekust DE BILT - Het KNMI gaat in samenwerking met zusterorganisaties in Frankrijk en Duitsland alsmede enkele wetenschappelijke instituten, Iri de maanden april en mei een uitgebreid onderzoek doen naar het gedrag van wind en temperatuur in de onderste luchtlagen langs de kust van de Noord zee. mend effekt van de aarde, op ver schillende hoogtes in het overgangs gebied tussen zee en land. Het onder zoek is van weinig betekenis voor dc weersvoorspelling, aldus de woord voerder. Belangrijkste meetpunten zijn de 70 meter hoge mast in Noordwijker- hout en de 200 meter hoge mast van het KNMI-station in Cabouw. In mei zal er op de lijn Cabouw-Noordwij- kerhout gedurende enkele dagen met drie meetvliegtuigen worden gevlo gen. Twee daarvan worden geleverd door Frankrijk, de derde door het Nederlands- Lucht- en Ruimtevaart laboratorium CAIRO - De Sowjet-Unie is in janu ari van dit jaar begonnen Syrië aan te sluiten op het Russische systeem van militaire inlichtingensatelieten en het Syrische opperbevel direct in verbinding te brengen met de hoogste militaire commandocentrale in Moskou. Dit heeft een militaire correspondent van het Egyptische weekblad „Mayo" woensdag gemeld in de jongste editie. Volgens het blad heeft de Russi sche leiding hiertoe besloten nadat bleek dat het Israëlische elektroni sche verkenningsvliegtuig ,,E 2 O Hawkeye" is aangesloten op het Amerikaanse militaire sateliet- systeem S 31. De Amerikaans/Is raëlische samenwerking heeft tij dens de oorlog in Libanon bijgedra gen aan het grote verlies van Syri sche gevechtsvliegtuigen. Kapingtwee schepen LONDEN - De Engelse zeelieden- bond en de rederij „Blue Star Line" van de Engelse marine hebben woensdag overeenstemming bereikt in een loonconflict, dat heeft geleid tot een „kaping" van twee schepen en dreigde uit te lopen op een staking van Engelse zeelieden op de hele we reld. Inzet van het conflict was het 9.000 ton metende schip „Keren". Dit schip, dat vroeger voer op de route Harwich-Hoek van Holland, werd door de Engelse regering aangekocht voor troepentransport. Met „Blue Star Line" was overeengekomen dat de „Keren" met een burgerbeman ning zou blijven varen. Er ontstond een loonconflict en de bemanning driegde te verhinderen dat de „Ke ren" uit zou varen om mensen van de Falkland-eilanden op te halen. Met Pasen werd de bemanning op verlof gestuurd en zodra het schip verlaten was, kwamen er mariniers in burger aan boord, die het schip „kaapten" en de haven uit loodsten. Afgelopen dinsdag voerden de be manningsleden van het vrachtschip „Browning" een tegenactie uit. Zij bezetten het schip, dat eigendom is van een zustermaatschappij van de „Blue Star Line" en verhinderde het vertrek uit Harwich. De zeeliedenbond dreigde na de ka ping van de ..Keren" met een staking van alle 28.000 Engelse zeelieden. BRUSSEL - Voorlopige cijfers, die afkomstig zijn van het Europese Bu reau voor de Statistiek, zeggen dat het olieverbruik van de tien EG- landen, afgemeten aan de leveranties van olieprodukten op de binnenland se markt van de EG, vorig jaar is te ruggevallen tot 398 miljoen ton. Dat is twintig miljoen ton minder dan in 1981. Het verbruik liep daarmee 4,9 procent terug. TOKIO - Voor het eerst is in orga nismen van zeehonden uit de Poolzee het gevaarlijke insecticide Chloor- daan gevonden. Dat hebben weten schappelijke onderzoekers van een Japanse universiteit woensdag be kendgemaakt. Chloordaan, een gechloreerde kool waterstof, wordt onder meer in Ja pan en de VS gebi'uikt voor verdel ging van insecten in de bodem. Het insecticide, dat in grote hoeveelhe den wordt geproduceerd in de Vere nigde Staten is gevaarlijk voor de mens. De onderzoekers van de universi teit van Ehime hebben 62 nanogram Chloordaan per gram gevonden bij mannelijke zeehonden en 35 nano gram bij vrouwelijke zeehonden. Een nano is een miljardste gram. TEL AVIV - Bijna alle Palestijnen die de afgelopen dagen met vergifti gingsverschijnselen in ziekenhuizen waren opgenomen, zijn inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen. De afgelo pen dagen werden 850 Palestijnen, voornamelijk meisjes en vrouwen, opgenomen. Woensdag lagen nog maar vier van hen in het ziekenhuis. Het Israëlische kabinet nam woensdag kennis van een rapport over de mysterieuze ziekte die op de westelijke Jordaanoever heeft toe geslagen. Israëlische onderzoekers hebben geen bewijzen gevonden dat de Palestijnen vergiftigd zijn. Israël wacht nu op drie teams van buiten landse deskundigen om het onder zoek naar de zogenoemde vergifti gingsaffaire af te ronden. In verband met de affaire van de mysterieuze vergiftigingsverschijn selen bij palestijnse schoolmeisjes heeft de Israëlische politie woensdag opnieuw vijftig Palestijnen aange houden. de arrestatiebevelen waren door minister van defensie Mosje AS- rens persoonlijk uitgevaardigd. On der de arrestanten zijn 38 Palestijnse stud enten., Volgens de Israëlische.ra dio worden ze ervan -yerdacht de massale ziektegolf „georganiseerd" te hebben. SAO PAULO - In de door sociale onrust getroffen grootste Braziliaan se stad Sao Paulo hebben zich woens dagavond na een korte pauze als ge volg van regen opnieuw incidenten voorgedaan. Een massale politie macht van 10.000 man verhinderde echter voorlopig grote botsingen en plunderingen. De twee dagen durende rellen ont stonden maandag nadat betogers in de wijk Santa Amaro de straat op gingen na een oproep van een „Comi té ter bestrijding van de werkloos heid". De demonstraties mondden maandag en dinsdag uit in plunde ringen. In het centrum van Sao Paulo verzamelden zich woensdagavond opnieuw demonstranten, maar ze werden door veiligheidstroepen met traangas en wapenstok uiteengedre ven. De regering van de deelstaat Sao Paulo had woensdag per decreet iedere demonstratie verboden. In het centrum van de Braziliaanse economische metropool openden winkeliers woensdag hier en daar weer hun zaken. Volgens een eerste balans werden dinsdag bij de rellen en plunderingen ruim 300 winkels beschadigd, voor een deel zwaar. ZIER1KZEE - Eén dezer dagen is bij de vier organisaties voor maatschappe lijk aktiveringswerk in de province Zeeland een werkboek verschenen over het thema „Systeem kontra mens in welzijns- en gezondheidszorg". Dit werk boek is gemaakt naar aanleiding van een onlangs gehouden themadag over dit onderwerp. In het werkboek wordt gekonlclu- deerd, dat de mensen zelf verant woordelijk zijn voor de systemen, die ze zelf gemaakt hebben. De sa menstellers van het werkboek zijn van mening, dat het ook mogelijk moet zijn de betreffende ox^ganisaties aan te passen aan de veranderde in zichten over welzijns- en gezond heidszorg. Problemen Dit zal echter niet zomaar vanzelf gaan omdat de problemen zoals deze binnen welzijns- en gezondheidszorg tot uitdrukking komen grotendeels het gevolg zijn van ons maatschappe lijk systeem. Veel aandacht wordt in de werkmap besteed aan de principes van het recht op zelfbeschikking en verantwoordelijkheid van de patiënt cliënt. In het werkboek worden verschil lende strategieën uitgewerkt om tot verbeteringen te komen. Als moge lijkheden om te hanteren worden ge noemd: - het opgang brengen van diskussies op deskundigen»ivo binnen organi sa ties - het opstellen van regels voor inter ne en externe demokratisering - het aangaan van dialogen tussen gebruikers en werkers binnen de or ganisaties. Zelfwerkzaamheid In het werkboek worden verschil lende handreikingen gedaan en me thodes besproken om de gewenste veranderingen te bereiken. De na druk ligt bij alle handreikingen op de zelfwerkzaamheid van groepen binnen de samenleving en binnen de organisaties. Diegenen die geïnteres seerd zijn in dit werkboek kunnen deze bestellen bij de Provinciale Dia- konale Commissie der Ned. Herv. kerk, p/a provinciaal Kerkcentrum, Postbus 27, 4330 AA Middelburg, te lefoon 01180-15353. DEN HAAG - De stuurgroep Maat schappelijke Discussie Energiebeleid van jhr. mr. Dc Brauw heeft donder dag via een advertentie in vijf lande lijke dagbladen opgeroepen mee te doen aan de discussiebijeenkomsten. De bijeenkomsten, zo'n zeshonderd tot nu toe, werden matig bezocht. Het aantal deelnemers varieert tus sen de twintig en zestig. Hoewel de meningen en wensen die via de discussiebijeenkomsten en het daar uitgereikte vragenformulier niet de enige richtlijn zijn (er komen een opinie-onderzoek en een besluit- vormingsonderzoek) voor het sa menstellen van het eindrapport, meent De Brauw dat politiek Den Haag alleen kan luisteren naar de be volking als die ook wat zegt. De poli tiek op haar beurt zou de discussie naar de mening van De Brauw ook wel eens een zetje in de goede rich ting kunnen geven. Volgens de stuurgroep is een punt van zorg voor potentiële discussie deelnemers de vermeende koppeling tussen de persoonlijke gegevens die WELLINGTON - De NieuwzeelanÖ- se atletiekbond heeft al vijf atleten geselecteerd voor de wereldkampi oenschappen (7-14 augustus) in Hel sinki. Het zijn: John Walker (1500 meter), Anne Audain, Lorraine Mol- ler (beiden 3000 meter), Peter Ranner (3000 meter steeple) en Mike O'Rour- ke (speerwerpen). CHARLEVILLE MEZIERES - De Fransman Bruno Wojtinek heeft woensdag de proloog van het „Cir- cuit des Ardennes", een etappe wedstrijd voor amateurs gewonnen. Zijn tijd over de 2000 meter (indivi duele tijdrit) was 3.42,29. De Neder lander Henk Boeve werd tweede in 3.42,69. SZOMNABATHELY - De West- duitse dames volleybalploeg, dit weekeinde door een zege op Neder land winnaar van het toernooi om de lentebeker, heeft tijdens het toernooi om de Savaria cup al drie keer verlo ren, Woensdag gingen de Westduitse dames in Szombathely (Hon) in drie sets ten onder tegen de Verenigde Staten. De nummer drie van de we reldtitelstrijd won met 15-6, 15-4 en 15-12. SEOEL - Zes dagen nadat hij zich officieel uit het internationale wedstrijdtennis heeft teruggetrok ken, heeft Björn Borg in Seoel een partij tegen de Amerikaan Jimmy Connors in vijf sets verlox-en. De de monstratiepartij werd door 20.000 toeschouwers bekeken. Borg en Con nors voeren de komende dagen in To kio nog twee shows op. op het discussieformulier gevraagd worden en de uilkomsten van dc dis cussie. Veel deelnemers menen dat zo'n relatie tussen die gegevexxs en de standpunten in het eindx-apport de mogelijkheid opent voor regering en fracties om alleexi rekening te hou den met de wensen van hun aanhang, of er andex'zins mee te manipuleren. De Brauw zegt dat die koppeling niet plaatsvindt. De gegevens zullen, zo als altijd de bedoeling was. gebi'uikt worden'om de samenstelling van de groep deelnemers aan do bijoen- komsten te schetsen. Twijfel Voorts bestaat er nogal wat twijfel aan de mate waarin regering en par lement rekening zullen houden met de BMD-uitkomsten. Vandaar dc slo gan „Den Haag kan alleen naar u luisteren, als u iets zegt". Het eind rapport zal meer gewicht in de schaal leggen naarmate meer burgers aan de discussie deelnemen, luidt De Brauws redenering. DEN BOSCH - In Italië is de 32- jarige Italiaan Gian Franco C. aange houden die door de politie wordt ge zien als een van de „breinen" achter de ontvoering van mevrouw Va» do- Valk uit Nuland. Twee rijkspolitie mensen zijn donderdag naar Italië vertrokken voor assistentie bij het verhoor van C. MANAGUA - Gewapende mannen hebben woensdag in Nicax'agua een Salvadoriaanse guerrillaleider, Meli- da Anaya Montes vermoord. Dit heb ben Nicaraguaanse funktionarissen meegedeeld. Het is de eei-ste moord op een vooraanstaande Salvadori aanse guerrillaleider iix Nicax'agua. Mevrouw Montes werd doodge schoten in een huis op 14 km zuide lijk van Managua. Volgens Nicaragu aanse regeringskringen is een x-echts „doodseskader" verantwoordelijk voor de moord. Zij was een van de leiders van het Marxistisch Volksbevrijdingsleger, de radikaalste van de vijf Salvadori aanse guerrillabewegingen. Mevx'ouw Montes leidde het Salva doriaanse Nationaal Vci"bond van Onderwijzers tot zij in 1979 in het ge wapend verzet ging. Ze was de op een na hoogste leider van het Marxisti sche Volksbevrijdingsleger, dat wordt geleid door Caytano Cax-pio. Stichting Natuur en Milieu: UTRECHT - De inpoldering van het Markermeer is ju ridisch niet meer haalbaar. Nederland heeft zich in de loop der jaren verbonden aan een aantal internationale verdragen die niet met inpoldering te rijmen zijn. Dit schrijft de Amsterdamse „milieu-advocaat" mr. K. Lan- gelaar in het maandblad Natuur en Milieu van de gelijk namige stichting. Volgens Langelaar is de inpolde ring van het Markermeer nog niet eerder juridisch getoetst. Uit onder zoek van verschillende internationa le milicuverdragen is hem gebleken dat inpoldering juridisch gezien on mogelijk is. Tijdens een internatio nale konferentic van 1971 is vastge legd dat water- en moerasgebieden die regelmatig een procent van de to tale watcrwildbevolking herbergen, van internationaal belang zijn. Deïe norm is later overgenomen in een EG-rapport waarin het behoud van de vogelstand is vastgelegd. Het Markermeer-gebied voldoet volgens Langelaar ruimschoots aan de EG-norm. In het rapport neemt het Markermeer zelfs een voor aanstaande plaats in. Daardoor kan de kwalifikatie van „internationaal belang", zoals die ook in de rege ringsnota over de Markerwaard staat, niet vrijblijvend zijn, aldus de advocaat. Bovendien heeft de Neder landse regering in 1981 verdragen on dertekend die voorzien in de bescher ming van trekkende diersoorten en het behoud van wilde dieren en plan ten in hun natuurlijke leefmilieu in Europa. „Het is onmiskenbaar dat Nederland daardoor de verplichting op zich heeft genomen een gebied als het Markermeer te behouden", aldus Langelaar. Geen strafmaatregelen Als Nederland dc verdragen uit 1981 niet naleeft, staan daar geen strafmaatregelen tegenover. Bij de EG-richtlijnen is dat wel het geval. „Als Nederland tot inpoldering zou besluiten, kan de Europese Kommis sie in het geweer komen om naleving van de richtlijn af tc dwingen. Men mag verwachten dat zij dit ook zal doen". Dc plannen om het Markermeer in tc polderen dateren uit 1918. Sinds die tijd zijn grote delen van het IJs- selmcer (tot 1932 do Zuiderzee) droog gelegd en in gebruik genomen voor landbouw en bewoning: de Noord Oostpoldor, Zuidelijk Flevoland en Oostelijk Flevoland. Sinds enkele ja ren is de inpoldering van het Marker meer tol Markerwaard op losse schroeven komen te staan door ver anderde denkbeelden over ruimtelij ke ordening en milieu en door de steeds minder gevulde schatkist l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5