Ontwerp verpleeghuisplan voor Zeeland gereed Zierikzee te gast bij Herman Emminkvanuit Concertzaal New wave, disco of jazz in Sint Domusstraat Zonnebloemschip maakt weer jaarlijkse tocht voor regio-passagiers STREEKNIEUWS Koningin op Koninginnedag naar Lochem en Vaassen Raad van State waarschuwt tegen overijling Stikker afgetreden als kommissaris Amrobank Radio-uitzending: maandag 11 april 4 Eerste provincie in Nederland Gedeputeerde staten van Zeeland hebben een eerste ontwerp gepubliceerd van een verpleeghuisplan. Het omvat niet de hele provincie. Tholen en Sint-Philipsland behoren namelijk tot de „gezondheidsregio" Breda. Aangezien Zeeland de eerste pro vincie is die van het rijk opdracht kreeg een plan te maken, is het ook de eerste provincie in ons land die een verpleeghuisplan heeft. Het plan beperkt zich niet tot de gewenste aantallen en capaciteit van de ver pleeghuizen, maar schenkt ook aan dacht aan de kwaliteit van de zorg. Er zijn op het ogenblik in Zeeland (afgezien van Tholen en St. Philips- land) acht verpleeghuizen met een of ficieel beddenaantal van in totaal 1.223. Volgens het nu gelanceerde plan moeten er tot en met 1987 138 bedden bij komen. Toekomstplannen Het verpleeghuisplan ontvouwt vier plannen die nodig zijn om voor de naaste toekomst de zorg op een goede manier aan te pakken en te verdelen. Dat zijn: uitbreiding van de Blaauwe Hoeve in Hulst met 46 bedden tot een totaal aantal van 120; nieuwbouw en uitbreiding van de Corneliastichting in Zierikzee tot 120 bedden; bouw van een tweede verpleeg huis op Walcheren (in Middelburg) met een voorlopige capacaitiet van 150 bedden (gelijktijdig wordt het aantal bedden in Der Boede terugge bracht van 370 tot 280); samenvoeging van de verpleeg huizen Maria Terweel (Goes) en tot één gecombineerd verpleeghuis in Goes; (dit betekent een vermindering van 24 bedden). Dagbehandeling Volgens het plan moet in elk ver pleeghuis dagverpleging mogelijk zijn. Daartoe noodzaakt de situatie in Zeeland. Men reist er niet zo een voudig van de ene naar de andere plaats. In Zierikzee zouden er vijf plaatsen voor dagbehandeling bij moeten ko men. Gs willen er via een experiment achter komen of op een verantwoor de manier kan worden voorkomen dat inwoners van een bejaardente huis worden overgeplaatst naar een verpleeghuis. Het Jacob Roggeveen huis in Middelburg (een bejaardente huis) heeft al een afdeling met 20 ver pleeghuisbedden. Een paar jaar zal worden bekeken hoe deze afdeling in de praktijk functioneert. Nieuwe platenzaak ZIERIKZEE - Het komt de laatste tijd nog maar zelden voor dat jongelui met ondernemingsgeest de kans krijgen deze te ontwikkelen. Voor de achttien jarige Michel van Luijk en de éénentwintigjarige Jurgen Gudde kwam het aanbod om een platenzaak te leiden dan ook als een donderslag bij heldere he mel. Met twee handen hebben de jongens de kans ge grepen en zaterdag openden zij in het pand St. Do musstraat 17 hun nieuwe zaak' die ze „The Record shop" hebben genoemd. De nieuwe platenzaak aan de St. Domusstraat. Het idee kwam van de heer J. W. Meerdink, eigenaar van bar/disco De Steeg. Hij zag blijk baar toekomstmuziek in een nieu we platenzaak en nam Jurgen en Michel in dienst om dit te verwe zenlijken. ,,Na mijn middelbare school heb ik diverse banen ge had, maar om zelf een platenzaak te mogen runnen, dat leek een jon gensdroom", zegt Jurgen die nog even moet wennen aan zijn nieu we status. Muziek die in de Steeg wordt gedraaid, was veelal niet te koop op Schouwen-Duiveland. Het is bekend dat velen hun platen ko pen in Rotterdam, omdat ze in de ze omgeving niet konden slagen. Dat betekende dat er nog een gat in de markt zat en daar zijn we in- gesprongén", legt Michel uit. Ervaring: Ook Jurgen is er van overtuigd met deze nieuwe platenzaak aan een grote vraag te kunnen vol doen. ..We hebben beiden nogal wat ervaring op muzikaal gebied. Ik ben twee jaar disc-jockey ge weest in Brogum en muziek heeft toch al mijn grote interesse. Mi chel werkt nog steeds als DJ in De Steeg en is bijzonder goed op de hoogte van wat er zoal te koop is op disco-gebied", vertelt Jurgen. ..Verder lezen we veel (vak)bla den om goed geïnformeerd te blij ven over de muziekstromingen in eigen land, maar vooral in Enge land en Amerika. Volgens Michel is er in Neder land een nieuwe rage op komst, die in Engeland al razend popu lair is. ,,Ze noemen het New- wave-dance. De nieuwe plaat van David Bowie kan bijvoorbeeld onder die noemer gebracht wor den. Het is niet direkt disco- muziek terwijl er wel goed op ge danst kan worden". Boembox Over muziek raken ze kortom niet uitgepraat. Ze verwachten beiden dan ook de klanten goed te kunnen adviseren over hun pla- tenkeuze. Een nieuwtje in The Re cordshop is de zogenaamde Boem box. In een kleine goed geïsoleer de (geluiddichte) ruimte staat een professionele disco installatie, waar de klanten naar een plaat kunnen luisteren zoals je die in een discotheek zou kunnen horen. Twee 300 watt speakers zorgen voor het effect. Degenen die het wat rustiger aan willen doen kun nen in een zithoekje terecht waar men via koptelefoons rustig naar een plaat kan luisteren. Maxi Het repertoire in de nieuwe pla tenzaak loopt uiteen van klassiek tot disco of new wave. Het zoge naamde easy listening program ma (openhaard muziek volgens Michel) is goed vertegenwoor digd Verder zijn ook ,maxi- singles in The Record shop ver krijgbaar. GS zijn van mening dat in dc ver pleeghuizen moet worden gestimu leerd dat de bewoners zelf meer voor elkaar kunnen doen. De beroeps krachten zouden meer aanvullende zorg moeten geven, ook al zou dat een verlies aan orde, netheid en doelma tigheid betekenen. Ook dit idee moet via een experi ment aan de praktijk worden ge toetst. Het verpleeghuisplan schenkt ook aandacht aan de privacy van de bewoners, de instelling van familie- of patiëntenraden, klachtenbemidde ling, scheiding van (echt)paren, nachtopname en tijdelijke opname, levensbeschouwelijke zaken, jongere somatische patiënten en de samen werking met andere voorzieningen zoals de eerstelijnsgezondheidszorg (huisarts, wijkverpleegster etc.), de ziekenhuizen en de verzorgingstehui- Samenvatting verkrijgbaar Het is de bedoeling dat provinciale staten in oktober van dit jaar het plan in ontwerp vaststellen. Daarna gaat het naar de minister van wel zijn, volksgezondheid en cultuur, die het laatste woord heeft. Tot 7 juni a.s. kan een ieder com mentaar leveren op het plan. In april en mei zullen enkele voorlichtings- en inspraakbijeenkomsten worden gehouden. Daar zal nog nader be kendheid aan worden gegeven. Van het plan is een samenvatting ge maakt, die gratis verkrijgbaar is bij het bureau voorlichting van de pro vincie Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180- 31395. Het plan zelf is ook verkrijgbaar. Het kost 25,— en is verkrijgbaar bij de derde afdeling van de provinciale griffie (zelfde adres en postcode als hiervoor), telefoon 01180-31422. SCHARENDIJKE Zang- en muziekavond Sursum Corca De Chr. Gemengde zangvereniging .Sursum Corda" onder leiding van de heer J. Schouls houdt vrijdag 15 april haar tweejaarlijkse zang- en muziekavond in de Ned. Hervormde kerk te Scharendijke. Verdere medewerking zal worden verleend door kle Chr. Gemengde zangvereniging „Een in Geest en streven" o.l.v. mevrouw Balkenende-Mol uit Serooskerke op Walcheren, begeleid door Rien Balkenende, orgel mej. Balkenende en mevrouw Noordhoek- Balkenende, dwarsfluit, verder de kopergroep van het Fanfarecorps „Luctor et Emergo" o.l.v. de heer H. J. Blom uit Renesse. De begeleiding van deze avond zal worden verzorgd door Kees Groen- leer, orgel en Jaap Moerland trom pet. Het bestuur van „Sursum- Corda" houdt deze avond voor de ve le donateurs die de vereniging steu nen, maar iedereen is welkom. Na af loop van deze avond zal aan de uit gang worden gecollecteerd. Aan vang: 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Rode Kruis wandeltocht De afdeling Brouwershaven van het Nederlandse Rode Kruis organi seert voor zaterdag 23 april een wan deltocht. De deelnemers kunnen kie zen tussen de acht en vijftien kilome ter. De start is om 14.001 uur vanaf café-restaurant Graaf Floris V aan de Markt. NOORDGOUWE Schilderwerk Het schilderwerk van het pas geo pende pand van Zeeman textielSu- pers te Zierikzee is verricht door Hagesteijn-Verboom uit Noordgou- we en niet door Hagesteijn uit Zie rikzee. DEN HAAG - De Haagse politie heeft de afgelopen dagen zes Hage naars in de leeftijd van 15 tot 24 jaar aangehouden in verband met her haalde verkrachting van een 14-jarig meisje uit Den Haag op 27 en 28 maart. Dit heeft de politic donderdag meegedeeld. DEN HAAG - Koningin Beatrix en haar kinderen zullen op Koninginne dag, zaterdag 30 april, de feestelijk heden in Lochem en Vaassen bijwo nen. Daarbij zullen ook aanwezig zijn prinses Margriet, Mr. Pieter van Vollenhoven en hun kinderen, aldus heeft de Rijksvoorlichtingsdienst woensdag meegedeeld. De koninklijke gasten zullen die dag om half tien 's morgens in Lo chem aankomen. Het gezelschap vetrekt om half elf per auto naar Vaassen. De koninklij ke gasten worden daar om half twaalf verwacht bij kasteel ,,Can- nenburgh". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG - De tegenvallers in de begroting 1983 zijn niet toe te schrij ven aan het overheisspersoneel en de trendvolgers (gezondheidszorg, wel zijn, spoorwegen). De tekorten zijn het gevolg van de algemene proble matiek en dienen dan ook door alle inwoners van dit land gezamenlijk te worden gedragen. DEN HAAG - Volgens oud minister Van Kemenade, thans voor dè PvdA lid van de Tweede Kamer, is het parlement „wel degelijk" in staat nu reeds te beslissen over een nieuw stelsel van voortgezet onder wijs. Die beslissing, zo meent hij, hoeft niet enkele jaren te worden uit gesteld, zoals bij de formatie van het kabinet-Lubbers door de regerings- frakties CDA en VVD is afgespro ken. LEEUWARDEN - Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft donderdagmor-^ gen de 29-jarige portier Auke de G." uit die stad wegens doodslag en po ging tot doodslag tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De Pro cureur-generaal mr. S. R. Ybema had tegen de portier drie jaar gevange nisstraf geëist, maar dan wegens moord. De portier had in mei vorig jaar in een bar in Leeuwarden de 34- jarige aannemer Roelof Hartmans uit Wirdum in de rug geschoten na een ruzie over een flesje bier. Het slachtoffer overleed later aan inwen dige verwondingen in een zieken huis. DEN HAAG - De Raad van State, het hoogste adviescollege in ons land, heeft een waarschuwende vin ger geheven tegen het toenemend ge vaar van overijling in de wetge vingsprocedure. In het woensdag verschenen jaarverslag wordt gewe zen op de steeds toenemende druk om in korte tijd adviezen uit te brengen, op overijling bij in het bijzonder de regelgeving op financieel, econo misch en sociaal terrein en bij de wet geving rondom de rijksbegroting. Naar de mening van de Raad kan die haast in de politieke besluitvor ming tot problemen leiden. Ook roept die overijling het gevaar op, dat regelingen tot stand komen, waarvan na kortere of langere tijd blijkt, dat zij inhoudelijk of naar de vorm (of beide) niet voldragen zijn. Bij de verlangde spoed kan ook de adviserende functie van de Raad niet altijd voldoende tot haar recht ko men, aldus de klacht in het jaar verslag. Vice-president mr. W. Scholten van de Raad van State wijst er in het jaarverslag op, dat de toevloed van het werk het afgelopen jaar enigszins is gestabiliseerd. Het aantal zaken, dat rijp is voorbehandeling, evenwel is niet verminderd, reden waarom hij concludeert dat van enig terugnemen van gas voorlopig geen spraken kan zijn. Donderdag 28 april ZIERIKZEE - Donderdag 28 april maakt „De Scheldevallei", het schip van de Stichting „De Zonnebloem" weer een dagtocht voor zieken en gehandecapten op Schouwen-Duiveland. Het be looft een interessante bootreis te worden, want het doel is: de Oosterscheldewerken. Om de passagiers zoveel mogelijk informatie te geven, zullen in haven „De Schelphoek" deskundigen aan boord komen, die gedu rende de tocht langs het werkeiland Neeltje Jans en langs de bijzon dere werkschepen een uitgebreide toelichting zullen geven. Verder zullen aan boord van „De Scheldevallei" ook dia's ver toond worden over de bouw van de Oosterscheldepijlerdam. Honderdtachtig mensen zullen aan de tocht met de Zonnebloem boot kunnen deelnemen. Voorgaande jaren bestond er altijd veel be langstelling voor deze- jaarlijkse bootreis, zowel van de kant van partikulieren als van bewoners van de rusthuizen in de regio. Inschepen Tussen acht en negen uur 's ochtends op die 28e april vindt aan 't Luitje de inscheping plaats. Omstreeks vijf uur 's middags zal „De Scheldevallei" weer het Havenkanaal binnenvaren. Na de bezichtiging van de Oosterscheldewerken zal nog wat ver der worden gevaren, zodat de passagiers het binnenkomen van de vissers in het haventje van Colijnsplaat kunnen aanschouwen. Naast de medewerksters van „De Zonnebloem" zal de tocht wor den meegemaakt door de heer P. Dijkstra, luitenant van het Leger des Heilskoprs in Zierikzee, mevrouw L. de Kok, direktrice van het bejaardencentrum „Borrendamme", door de arts mevrouw E. Vleu gel Schutter-Spit en door enkele verpleegkundigen. Voor opgave of nadere inlichtingen kan men zich wenden tot me vrouw Kouijzer, tel. (01110) 3342. ROTTERDAM - IHC Holland in Pa- pendrecht heeft van het staatsbag- gerbedrijf van India opdracht ont vangen voor de bouw van een sleep- hoppenzuiger met een inhoud van 4.500 kubieke meter. De sleephopper zal worden gebouwd op de werf in Kinderdijk en biedt gedurende drie maanden werk aan 1.250 man. De or der is tot stand gekomen door kon takten vanuit het ministerie van eko- nomische zaken en door het beschik baar stellen van financieringsfacili teiten door het ministerie voor ont wikkelingssamenwerking. De sleep hopper wordt in maart volgend jaar opgeleverd. IHC wil niet bekend ma ken welk bedrag met de order is ge moeid. DEN HAAG - De Nederlandse Ver eniging Bescherming Voetgangers (VBV) viert op 22 december het 30- jarig bestaan. De vereniging telt vierduizend leden en behartigt de be langen van de voetganger. In dit jubi leumjaar zal het publiek op grote schaal de verkeersveiligheidsproble- men van voetgangers onder de aan dacht worden gebracht, zo werd op een perskonferentie in Den Haag meegedeeld. ROTTERDAM - Per 6 april is ir. A. Stikker op eigen verzoek afgetreden als lid van de raad van kommissaris- sen van de Amrobank. De heer Stik ker heeft hiertoe besloten in verband met zijn aftreden per 1 april als voor zitter van de raad van bestuur van Rijn-Schelde-Verolme, zo heeft de Amrobank bekendgemaakt. HILVERSUM - Vijf leden van de dameskernploeg schaatsen hebben zich in een brief tot het bestuur van de KNSB gericht. Zij willen volgend jaar Henk Louwmans weer als coach van de kernploeg. Het vijftal (Ria Visser, Yvonne van Gennip, Ingrid Haringa, Thea Limbach en Ineke Kooiman) schrijft de brief mede na mens Boukje Keulen, die momenteel als lid van de Nederlandse short- trackploeg in Tokio verblijft. ZIERIKZEE - De TROS heeft Zierikzee ontdekt, ten minste daar lijkt het wel op: vorige week donderdag een kwartiertje „Zierikzee in Vogelvlucht" op de televisie; op maandag 27 juni de T.V.-opname voor het programma „Fiets 'm d'r in" en maandag 11 april een rechtstreekse TROS-radio-uitzending vanuit de Concertzaal in Zierik zee. Laatstgenoemde betreft het programma „Zierikzee te gast bij Herman Emmink", maandagmiddag op Hil versum I van 12.03 - 13.00 uur. Mensen, die deze rechtstreekse radio-uitzending willen bijwonen in de Concertzaal kunnen gratis toe gangskaarten verkrijgen bij restau rant Mondragon, het V.V.V.-kantoor aan het Havenpark en bij tabak- en souvenir-handel Viergever hoek Ha venpark Kraanplein. Belangstellenden (boven de zestien jaar) dienen uiterlijk half twaalf aanwezig te zijn, zodat er voldoende tijd is voor enige voorbereiding voor dat Zierikzee rechtstreeks in de ether zal komen. te gast bij Herman Emmink" betreft een amusementsprogramma met muziek en korte gesprekjes, waarin de stad of het dorp van waaruit de uitzending plaats vindt, centraal staat. Gesprekje Presentator - uiteraard - Herman Emmink zal voorafgaand aan het programma heel wat informatie over Zierikzee doorgespeeld krijgen. Veel van die gegevens zal hij tijdens de uitzending door zijn teksten larde ren. Verder zal een gesprekje worden gehouden met iemand, die geboren en getogen in Zierikzee, op aardige wijze iets over stad en streek kan vertellen. Verder zal Herman Emmink een praatje houden met een woordvoer der namens een welzijnsorganisatie in Rotterdam; een niet-streek- gebonden maar landelijk item. liet programma biedt verder een quiz en optredens van twee bekende artiesten, te weten: Anita Meijer en Ben Cramer. De muzikale begelei ding wordt verzorgd door De Michael Mill Compagny onder leiding van Pe ter Bochcm. Het optreden van Anita Meijer in Zierikzee zal insiders niet verbazen. Deze populaire zangeres begon haar carrière twaalf jaar geleden immers pas echt met het winnen van een ta lentenjacht in de C.T.V.-hal te Zierik zee. Na die tijd is ze bovendien altijd een trouwe bezoekster gebleven van Schouwen-Duiveland, want in haar vrije tijd heeft ze heel wat uurtjes in de Westhoek vertoeft. Herman Emmink zal j de rechtstreekse uitzending besluiten met wat korte, informele gesprekjes met mensen uit het publiek ovèr hel wonen en leven in Zierikzee. Dé pro- duktie van dit TROS-radiopro- gramma is in handen van Wou( Ver- wey en Piet Daalhuisen. Anita Meijer treedt maandagmiddag op tijdens het TROS-radioprogramma ..Zierikzee te gast bij Herman Emmink", dat rechtstreeks zal worden uitge zonden vanuit de Concertzaal in Zierikzee. Op de foto hier met Hans Vermeu len met wie ze haar eerste hit ..The alternative way" scoorde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4