MARITIEME EXPOSITIE IN GEMEENTEHUIS BRUINISSE Kleine scholenmanifestatie in Heinkenszand 23 april Gekompliceerd ongeluk bij Renesse STREEKNIEUWS Illegaal gedrukte stripboeken in beslag genomen Staatssekretaris houdt inleiding in Zierikzee Brouwershaven Diskussie- bijeenkomst energiebeleid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Toekomst kleine basisschool ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 april 1983 Nr. 23298 3 BRUINISSE - Met enkele welgemeende, goed gekozen woorden en eenbeetje trots, opende burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse woensdagmiddag een expositie van schilderijen van de schilderes AddiKubbinga- Kwakkelstein. Een expositie van overwegend maritie me zaken, die vanaf heden in het Bruse gemeentehuis is te zien. Voorafgaande aan de opening voerde de heer Hekman in de raadszaal het woord, gevolgd door de streekarchivaris W. Keikes. BURGH-HAAMSTEDE - De Christelijk Gereformeerde Kerk van Burgh-Haamstede aan de Dapperweg is sinds woensdagmorgen getooid met een schitterende bronzen luidklok. Werknemers van de Koninklijke Eijsbouts. klok kengieterij en fabriek van torenuurwerken te Asten, hebben de klok gemonteerd in de klokketoren. De naam van de klok is ..Sjaloom" en het randschrift aan de onderzijde is de bijbelspreuk: ,,Ik was verheugd toen men mij zeide: Laten wij naar het Huis des Heren gaan.,, De klok heeft een gewicht van 75 kilogram, is vanuit het kerkgebouw elektrisch te bedienen en werd geschonken door een lidmaat van de zustergemeente te Zierikzee. De burgemeester zei bijzonder ver heugd te zijn dat deze kunstenares, groot van allure, in het kleine vis sersplaatsje wilde exposeren. De heer Hekman sprak zelfs van een eer voor zo'n kleine gemeente om van een dergelijk hoogstaande kunst te mogen genieten. RENESSE - Op de Vroon weg tus sen Renesse en Haamstede vond van ochtend om 05.30 uur een gekompli ceerd ongeluk plaats, waarbij drie auto's betrokken raakten. Bestuurder F. M. K. uit Renesse reed in zijn auto over de Vroonweg en zou met te hoge snelheid door een bocht zijn gereden. K. remde, de auto ging slingeren, gleed over het fietspad, kwam in de sloot terecht, vloog de sloot weer uit en kwam on dersteboven op de Vroontveg tot stilstand. Uit de richting Renesse na derde J. K. uit Harlingen. K. stopte naast de wagen van F. M. K. om hulp te bieden. Een wat ongelukkige ma noeuvre, want op dat moment kwam uit de richting Haamstede R. E. L. uit Amsterdam aanrijden, die bovenop de wagen van K. reed. Twee auto's raakten total loss en werden weg gesleept door takelbedrijf Jan de Jonge uit Zierikzee. De betrokkenen liepen geen persoonlijk letsel op. ZIERIKZEE Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Woensdag 13 april houdt de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Schouwen een bijeen komst in het Huis van Nassau te Zie-i rikzee. De heer A. van Goethem, ma nueel fysiotherapeut uit Zierikzee zal tijdens deze bijeenkomst vertel len over werk. Donderdag 21 april wordt in de Prins van Oranje te Goes de provinci ale jaarvergadering gehouden. Deze vergadering begint om half elf. Jaarvergadering FNV In het Huis van Nassau wordt woensdag 12 april de jaarvergade ring gehouden van de FNV afdeling Schouwen-Duiveland. Als spreker wordt uitgenodigd Tjeu Strous, die zal spreken over het onderwerp: ,,Is er nog solidariteit tussen werkenden en (betaald) niet werkenden. De ver gadering begint om 19.45 uur. Kommissie publieke werken De kommissie publieke werken van de gemeente Zierikzee vergadert vrijdag 15 april in het stadhuis. Op de agenda staat een krediet voor het aanbrengen van scheidings wanden bij typekamer en kamer re gistratuur van bureau interne zaken ter secretarie, een krediet voor het treffen van voorzieningen in verband met de aansluiting van de in aan bouw zijnde lagere technische school in Poortambacht op de openbare la gere school, aanbod PZEM tot het kiezen uit twee schakeltijden (22.00 en 23.00 uur) voor het doven van de avondbranders van de openbare ver lichting, krediet voor vervanging lampen openbare verlichting door energiebesparende lampen (le fase), aanbod PZEM in kader energie besparing openbare verlichting tot VLISSINGE - De rijkspolitie van de groep Borssele heeft woensdag in samenwerking met de distriktsre- cherche van de rijkspolitie in Middel burg, in een offsetdrukkerij in 's- Gravcnpolder (Zuid-Beveland), 15.000 illegaal gedrukte stripboeken in beslag genomen. Daaronder bevonden zich onder an dere stripboeken van Kuifje, Aste- rix, Suske en Wiske en de Smurfen. Tijdens het onderzoek door de poli tie werd duidelijk, dat vanuit deze drukkerij in 's-Gravenpolder meer dere partijen illegaal gedrukte strip boeken in de handel zijn gebracht. Tegen de opdrachtgever, een boek handelaar uit het Zuidhollandse Bergambacht, is proces verbaal opge maakt. Volgens een politiewoordvoerder is de Zeeuwse politie met het onder zoek gestart na tips van bockhande laren uit geheel Nederland die de il legale praktijken op het spoor waren gekomen. De eigenaar van de offset drukkerij gaat volgens de politie vrijuit, omdat hij de drukopdracht te goeder trouw uitvoerde. Overigens erkende de burgervader ruiterlijk geen enkel verstand van kunst te hebben, en het daarom ook moeilijk vond iets zinnigs bij een dergelijke opening te zeggen. De heer Hekman noemde de expositie een waardevolle, prachtige kollektie, die vooral tot stand is gekomen door het werk van gemeentesekretaris B. de Groot, die zich met de organisatie be zig houdt. Dat mevrouw Kubbinga in de korte tijd die tussen het eerste kontakt en het inrichten van haar ex positie lag, ook nog kans had gezien twee schilderijen van Bruinisse te maken, was een wapenfeit waarvoor de burgemeester zich bijzonder er kentelijk toonde. 19e Expositie Streekarchivaris Keikes, aangekon digd als kunst-kenner maar zich lie ver als kunst-liefhebber en beschei den beoefenaar wilde noemen, wees in zijn woorden op de toch nog onge bruikelijke entourage van deze expo sitie: de hal van een gemeentehuis. Sinds de bouw van het gemeentehuis wordt er nu voor de 19e keer met veel sukses een kleine expositie gehou den, uitgegroeid tot een manifesta tie. Beginnen met iets dergelijks is niet zo moeilijk", vond de heer Kei kes, „maar volhouden des te meer". Daarmee zette de archivaris een pluim op de hoed van de heer De Groot, die zoals gezegd voor de orga nisatie tekent. Enige kritische noten had de heer Keikes ook: het paneel in de vestibu le is eigenlijk te klein, zeker voor dé ze tentoonstelling, en de verlichting laat te wensen over. Visserij De expositie is vooral gericht op de regionale bevolking: visserijschepen is het hoofdthema. ,,Dat kan ook niet anders", volgens Keikes," omdat de schilderes een nakomeling is van de beroemde visserijreder uit Vlaardin- gen, het geslacht Kwakkelstein". Het geheel is een aantrekkelijke kombinatie van aquarellen en krijt tekeningen: van alles wat. Een van de betere exposities vond de heer Keikes, zonder voorgaande daarmee te kort te doen. Tot slot sprak hij de wens uit voor een doorslaand sukses, dat mogelijk een vervolg in de regio zal krijgen. Uit Vlaardingen Addi Kubbinga Kwakkelstein werd in Vlaardingen geboren waar zij de H.B.S. bezocht. Haar schilders opleiding kreeg zij onder meer aan de de academies van Den Haag en Amsterdam. Verder volgde zij kur- sussen in Salzburg en Chicago. Vanaf 1957 tot 1969 verbleef zij in Amerika waar ze illustraties voor kranten en vervanging 1 TL S-Buis in armatuur lichtmasten door aluminium spiegel, uitvoering diverse baggerwerken in haven en het verzoek van de visserij- vereniging tot aanpassing van de bankhelling in de haven. Aanvang: 19.30 uur. Voorjaarsvergadering ZOC De Zierikzeese Ondernemers Cen trale houdt op dinsdag 12 april haar jaarlijkse voorjaarsvergadering in restaurant Mondragon te Zierikzee. Op deze vergadering worden de le den geïnformeerd over de komende Najaarsaktie; met betrekking tot dit onderwerp zal een toelichting wor den gegeven door de heer W. J. Per- quin van de Maatschappij Verkoop bevordering Midden- en Kleinbe drijf. Ook zullen de leden worden geïnformeerd over de overgang van de Evenementencommissie van de V.V.V. naar de Z.O.C. De agenda meldt ook een bestuurs verkiezing. Aftredend en herkies baar zijn de heren J. Littooy, F. de Jager en H. de Vries; het bestuur stelt de heer T. Volkeri voor als kan didaat voor de dubbelfunktie sekre- taris penningmeester. De vergade ring begint om 20.00 uur. Ongeluk op Zeelandbrug Automobilist P. W. uit Zierikzee reed woensdagavond om 21.20 uur in zijn wagen over de Zeelandbrug toen de spanning van de auto wegviel. W. en zijn dochter D. v. B. verlieten de auto en W. probeerde het achteropko mende verkeer te waarschuwen voor zijn stilstaande wagen. Uit de rich ting Goes naderde een vrachtwagen, bestuurd door W. N. uit Numans- dorp, die de auto van W. niet meer kon ontwijken. De auto vart'W. raak te door de klap total loss, terwijl de vrachtwagen geen schade opliep. Er deed zich geen persoonlijk letsel voor. Vandaag stelt de technische re cherche een onderzoek in naar de oor zaak van het mankement aan de auto van W. Derde inbreker LTS aangehouden De Rijkspolitiegroep Schouwen- Duiveland heeft op Tweede Paasdag de derde dader aangehouden, die be trokken was bij de inbraak in de la gere technische school te Zierikzee. tijdschriften verzorgde. Haar vak manschap heeft ze onder meer kun nen uitdragen door les te geven aan het Vincent van Gogh Museum en (nu nog) in Amsterdam. Voor haar werk ontleent ze inspiratie aan haar naaste omgeving. Specialisatie vindt men in landschappen en portretten, hoewel die niet in Bruinisse te zien zijn, en alles wat te maken heeft met de visserij; duidelijk beïnvloed als reders-dochter. Het is de achttienjarige P. v. H. uit Zierikzee. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden de twee andere in brekers op heterdaad betrapt bij de school aan 't Vrije. Het drietal heeft inmiddels vijftien in Zierikzee ge pleegde inbraken bekend. Donateursconcert Kunst en Eer De Koninklijke Harmonie Kunst en Eer geeft vrijdag 15 april in de Concertzaal te Zierikzee een dona teursconcert. Onder leiding van diri gent Richard van Soest worden elf nummers ten gehore gebracht. Daar naast staan optredens van de drum band en de leerlingen op het pro gramma. Het programma ziet er als volgt uit: Show Time mars (Abel), Alte Ka meraden mars (Teike), American Folk Suite (Wolkers), Marche Militai re Francaise (Saint Saëns), Ragtime Suite (Huggens), Moonlight Serenade (Miller), optreden drumband, optre den leerlingen, B.B. en C. F. Mars (Hume), Hongaarse mars (Berlioz), St. Louis blues march (Handy), Man hattan beach mars (Sousa) en de fina le met drumband: Abanda (Scheffer) en Stand by (Beck). Aanvang 20.00 uur. Voorrangsfout Op de hoek van de Laan van St. Hi- laire en de Zuidwellebrug botsten dinsdag een auto en een motor op el kaar. De motorrijder, J. L. uit Nieu- werkerk, reed richting stoplichten en zou geen voorrang hebben verleend aan de automobilist, R. F. uit Zierik zee, die vanaf de Zuidwellebrug na derde. Beide voertuigen liepen mate riële schade op. Lezingen in lona Centrum lona, Poststraat 25 orga niseert binnenkort twee lezingen, na melijk op woensdag 13 april „Geeste lijke groei" en woensdag 20 april „Astrologie". De lezingen beginnen om 20.00 uur. Nallica Andree-Wiltens psychologe w^rd uitgenodigd om oyer haar erva ringen te vertellen óp hét gebied van geestelijke groei. Betty Kadlubik, eveneens psychologe, zal een uiteen zetting geven over astrologie. Men kan zich telefonisch opgeven voor de lezingen bij Joke Enserink, 01110- 5433. Op CDA-bijeenkomst ZIERIKZEE - De staatssekretaris van sociale zaken, de heer L. de Graaf, zal op maandag 2 mei een in leiding houden na de ledenvergade ring van het CDA, afdeling Zierik zee. De staatssekretaris spreekt dan over het onderwerp „Sociale zeker heid en de aktuele politiek". Voorafgaande aan de lezing van de heer De Graaf zal een ledenvergade ring worden gehouden voor de CDA- leden uit Zierikzee. Tijdens deze ver gadering zal een bestuursverkiezing worden gehouden om een nieuwe voorzitter te benoemen. Het bestuur stelt voor de heer H. van Essen te be noemen als opvolger van de heer M. v. d. Veer. Eén en ander wordt gehouden in het Hervormd Verenigingsgebouw aan 't Vrije te Zierikzee; de ledenver gadering begint om 19.00 uur en de le zing van de heer De Graaf om 20.00 uur. Vragen die spelen bij de overgang van kleine school naar kleine basis school vormen tijdens de manifesta tie het uitgangspunt. Mensen uit de onderwijspraktijk en andere deskun digen geven in stands middels gesprekken, affiches, video-film, dia's expositiepanelen, informa tiestencils, brochures, ens. antwoord op genoemde vragen van onderwijs kundige, organisatorische of bestuurlijke aard. Een aantal Zeeuwse kleine scholen laat vanuit de onderwijspraktijk zien hoe ze zich voorbereiden op de basischool. Bijvoorbeeld aan de hand HAAMSTEDE Lezing voor Huisvrouwen In hotel Haamstede hield mevrouw A. G. Steendijk, chiropist - podoloog te Zierikzee, voor de afd. Wester- schouwen van de Ned. Ver. van Huis vrouwen een lezing over de noodzaak van goede voetverzorging. De presi dente, mevrouw Murel sprak een welkomstwoord tot de 20 aanwezige dames, waarna mevrouw Steendijk de dames adviseerde over gezonde voeten, nu en later en van babyvoet tot bejaardenvoet. Zij was van mening dat baby's be ter blootsvoets en op zand kunnen lo pen. Gymschoenen moeten alleen voor gymnastiek worden gebruikt. Bejaarden moeten het lopen zo lang mogelijk volhouden. Bij ca. 30 jaar beginnen de eerste voetklachten waarvan hoofdpijn soms het gevolg kan zijn. In de pauze bekeken de dames vele hulpmiddelen zoals steun- en inlegzo len, bruggetjes, kussentjes en schoe nen die veel voetleed wat draaglijker kunnen maken. Bij de aanköop van schoenen wordt aangeraden op bewe gingsruimte te letffëh/*Er moet ruim te zijn in hoogte en in breedte. Het leer moet soepel zijn. Orthopedisch schoeisel is wel goed maar erg duur. Er werden veel vragen gesteld en deskundig beantwoord. De presidente dankte mevr. Steen dijk met bloemen voor haar interes sante lezing. RENESSE Kledingbeurs in Trefpunt Woensdag 13 april organiseert bestuur en leiding van de peu terspeelzaal te Renesse een kleding beurs in het Trefpunt. De opbrengst van deze beurs zal worden gebruikt om de speelzaal, die na de grote va kantie in gebruik zal worden geno men, in te richten. Verder brengt ook de verhuizing kosten met zich mee. De beurs begint 's middags om drie uur en duurt tot vijf uur. Belangstel lenden kunnen er terecht voor ge bruikte, in goede staat verkerende kleding en speelgoed. Verder is er koffie met cake verkrijgbaar en voor kleintjes is er limonade en een grab belton. Materiaal voor de beurs wordt dinsdag 12 april ingezameld tussen elf en twaalf uur in de peuterspeel zaal. Verder kan men kleding of speelgoed inleveren bij mevrouw A. v. d. Waal-Troost, tel. 01116-1745. NOORDWELLE Reisje Plattelandsvrouwen De reiscommissie van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou- van het werken met 4-7 jarigen; wer ken in hoeken; oriëntatie in ruimte en tijd als aspekt van wereldoriënta tie; taalgebruiksituaties; het werken in groepen met verschillende aktivi- teiten; enz. Aanwezigen Eveneens zijn op de manifestatie aanwezig het Projekt Ondersteuning Besturen Kleine Scholen uit Gronin gen, het Kleine Scholen Projekt Friesland o.a. met de sociaal- kulturele funktie van de school, een wen afd. Noordwelle en omstreken heeft de jaarlijkse reis vastgesteld op 26 april. Men gaat tijdig op pad want rond kwart voor tien wordt het gezelschap verwacht in de Monafabriek van de Melk Unie in Woerden. Na het ge bruik van een kopje koffie zal een film over het bedrijf worden ver toond en daarna zal men door de fa briek worden rondgeleid. Rond één uur zal in restaurant De Zes Sterren in Gouda de lunch wor den gebruikt, waarna een bezoek aan de aardewerkfabriek de Drietand op het programma staat. Daar wordt uitgelegd en gedemonstreerd hoe het produktieproces van Delftsblauw in elkaar zit. De reis zal daarna worden ver volgd naar Alphen aan de Rijn, waar als de tijd het toelaat, nog even zal worden gewinkeld. Rond half zeven wordt de dag afgesloten met een di ner. SEROOSKERKE Kind onder auto Op de hoek Dorpsplein-Dijkweg is dinsdagmiddag het tweejarige jon getje M. V. onder een auto geschoten en ernstig gewond geraakt. Bestuur der C. O. uit 's Gravenpolder wachtte in zijn auto op de SRV-wagen. O. hoorde geluiden onder zijn wagen, stapte uit om te kijken en zag het kind met een step onder de auto lig gen. Het jongetje werd per ambulan ce naar Bergzicht in Goes vervoerd. DUIVELAND Burgerlijke stand Geboren 9. Hubrecht, z.v. J. Kik, en van A. Verwijs (Nieuwerkerk); 14. Janna Lena, d.v. P. M. Dooge, en van E. N. van der Wielen (Oosterland); 22. Ma- norma Angelique, d.v. H. Kalloe, en van D. S. Ganesh (Oosterland), gebo ren te Goes; 26. Jan Marinus, z.v. M. P. Boogert, en van J. G. van der Maas (Oosterland). Gehuwd 25. Adriaan Gerard Stouten, en Ca- tharina Dooge (beiden Oosterland). Overleden 6. Berend Hendrik ten Brinke, e.v. Jannetje Heijboer, oud 59 jaar (Nieu werkerk), overleden te Zierikzee; 14. Adriana Lena Jonker, e.v. Adriaan Frans Schoof, oud 64 jaar (Ooster land); 30. Jan van der Werf, e.v. Tan netje Versprille, oud 65 jaar (Ooster land). OUWERKERK Surfmode De nieuwe surfmode van het merk groep Drentse kleine scholen-n.l. de ontwikkelingsprojekten Anloo, Bor ger en Orvelte, het Coördinatiepunt Kleine Basisscholen Zeeland met on der meer de E.A.J.-projekten (Expe rimentele Arbeidsplaatsen voor Jeugdige werklozen) waar veel Zeeuwse kleine scholen bij betrok ken zijn, het Kleine Kernen Experi ment Schouwen-Duiveland, het Steunpunt Kleine Kernen Zeeland en de onderwijsvakorganisaties. Verder laten enkele Zeeuwse klei ne scholen zien welke sociaal- kulturele funktie hun school vervult. Er zal tevens een film over het dorp Nisse worden vertoond. Tijdens de manifestatie zal worden ingehaakt op aktuele ontwikkelingen rondom de kleine school. De manifestatie duurt van 11.00 uur tot 16.00 uur. De groep „Wannes Raps" zorgt voor de muzikale om lijsting. Mistral zal vrijdagavond worden ges howd in Bar-restaurant „De Vier bannen" te Ouwerkerk. De organisa tie van de show is in handen van de heer J. Bolijn; de aanvang is gepland op 20.00 uur. BRUINISSE Autowielen gestolen Op het rekreatiepark Aquadelta te Bruinisse werden drie wielen van een Mercedes gestolen. De eigenares se is M. uit München. BROUWERSHAVEN - Op dinsdag 12 april wordt er in het Tonnenmaga- zijn te Brouwershaven een informa tiebijeenkomst belegd over energie en energiebeleid. Tijdens deze bijeen komst wordt een nadere toelichting gegeven op het door de Stuurgroep Maatschappelijke Diskussie Energie beleid gepubliceerde tussenrapport. Daarbij kunnen de deelnemers met elkaar van gedachten wisselen over de informatie uit dit rapport. Aan het eind van de bijeenkomst in het Tonnenmagazijn ontvangen alle deelnemers een persoonlijk vragen formulier. De informatiebijeen komst wordt op maandag 18 april ge volgd door een diskussiebijeen- komst, waar het vormen en uiten van meningen centraal zal staan. Voor-en tegenstanders van de verschillende richtingen, die met het energiebeleid kunnen worden ingeslagen, kunnen op deze bijeenkomst met elkaar in diskussie gaan. Het onderhavige tus senrapport is te verkrijgen bij de af deling voorlichting op het stadhuis te Zierikzee, voor een bedrag van 5,—. Naast dit rapport geeft de Stuurgroep een gratis informatie krant uit „Energiebeleid voor mor gen", welke krant op de postkanto ren verkrijgbaar is. De avonden in Brouwershaven beginnen om 20.00 uur. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: R. A. Huneman. D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 37,00; per jaar M41.00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 45 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W. ZIERIKZEE - Zaterdag 23 april organiseert de Belan gengroep de Kleine en Kleiner wordende School (K.K.S.) in ontmoetingscentrum „De Stenge" in Heinkenszand een landelijke kleine scholen manifestatie met als the ma: „Van kleine School naar Kleine Basischool in Zee land".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3