l Broer van verdachte Delftse moorden weer vrijgelaten Amerikaanse senatoren pessimistisch over Geneefs overleg Challenger-bemanning raadpleegt arts Zes doden bij schietpartij TV-rechten „Ghandi" voor 22 miljoen dollar Frans parlement akkoord met bezuinigings plannen WEEKEINDE- ARTS EN DIENST DIEREN ARTS APOTHEEK Minder werkloosheid in Bondsrepubliek Die Bleierne Zeit DELFT - De broer van de in verband met de dodelijke schietpartij in Delft gezochte Cevdet Yilmaz is woens dagavond na enige uren weer vrijgelaten, zo heeft een woordvoerder van de Delftse politie meegedeeld. De man werd eerder op de avond op de snelweg bij Leid- schendam aangehouden, nadat het kenteken van zijn au to via de televisie was verspreid. De auto stond gesigna leerd omdat de initialen van de verdachte en zijn broer dezelfde zijn. Uit het verhoor is gebleken dat de broer, die in Amsterdam woont, op weg was naar zijn familie in Delft. Over Cevdet Y,. met wie hij een slechte relatie zegt te hebben, kon hij verder geen bruikbare inlichtin gen verschaffen, aldus de politie. De namen van de zes slachtoffers van de schietpartij maandagavond in het café „Het Koetsiertje"zijn:de31- jarige A. C. Smits, de 50-jarige W. van Baarle, de 41-jarige W. Janssen, de 47-jarige J. van Drongelen, de 38- jarige mevrouw A. P. C. S. Sneekes en haar 12-jarige dochter C. Sneekes, allen Delftenaren. De vier gewonden zijn inmiddels buiten levensgevaar. Het gaat hier om de 39-jarige J. C. de Hoog, de kastelein van het café, de 34-jarige P. Kardoles, de 51-jarige G. Sneekes, de echtgenote van de overleden me vrouw Sneekes en de 66-jarige me vrouw C. L. van Tigchelhoven- Berkenaar. Ruzie Een van de drie cafébezoekers die de schietpartij lichamelijk onge schonden heeft overleefd, wist woensdag te vertellen dat het ver dachte Y. te doen is geweest om het slachtoffer Smits. Met hem had hij twee weken eerder ruzie gehad. Toen Y. dinsdagavond „Het Koetsiertje" binnenkwam, laaide de ruzie weer op en kwam deze tot een climax toen Y. zijn wapen trok en Smits als eerste doodde, aldus ooggetuige. „Ik dook achter de bar en hield me zelf verborgen. Alles speelde zich binnen zeer korte tijd af. Ik zag het strakke, lijkbleke gezicht van Y. en verder niets. Ik hoorde alleen dat het een slachting moest zijn. Binnen een minuut was die een feit". Signalement De Delftse politie gaf woensdag de indentiteit en het signalement vrij van de verdachte. De naam van deze man is Cevdet Y. Hij is in Turkije ge boren, maar heeft de Nederlandse na tionaliteit. Hij is 27 jaar oud en 1.77 meter lang. Hij heeft een slank postuur, zwart haar en zwarte wenk brauwen, een lichtbruine huidskleur en bruine ogen, een iets kalend voor hoofd en een licht baardje. Hij was gekleed in een lichtbruin colbert, een lichte broek, een lichte trui en een pullover. Woensdagavond werd via de televi sie een opsporingsbericht uitgezon den. De politie attendeert het pu bliek er op dat de man waarschijn lijk nog in het bezit is van het vuur wapen. Mensen die de verdachte sig naleren, wordt verzocht onmiddel lijk de politie te waarschuwen en goed op te passen. Het openbaar ministerie in Den Haag deelde mee, dat minister Kor thals Altes van justitie zelf toestem ming heeft gegeven, dat in dit geval op de televisie de volledige naam is genoemd van een verdachte. Woedend Het Regionaal Centrum Buitenlan ders in Den Haag heeft woedend ge- rageerd op het hoofdredactionele commentaar dat de Haagse Courant woensdag heeft gewijd aan de schiet partij. De krant, zo meent het RCB, sugge reert „dat personen uit de niet- Nederlandse cultuur eerder tot een dergelijke misdaad in staat zouden zijn dan een Nederlander". Boven dien wordt geïnsinueerd „dat buiten landers een groter gevaar zijn voor de Nederlandse samenleving dan kernwapens", aldus het bestuur van het RCB in een open brief aan de Haagse Courant. Ook de buitenlandse gemeenschap pen in Delft zijn over het hoofdarti kel gevallen. In een vérklaring, die is ondertekend door Turkse, Surinaam se, Antilliaanse, Marokkaanse, Spaanse en Italiaanse vereniging, be schuldigen zij de Haagse Courant van „publicaties met een racistische teneur". Begrafenis slachtoffers Vrijdag worden twee en zaterdag vier slachtoffers van de nog voort vluchtige schutter begraven. De ge wonden liggen nog in het ziekenhuis. Dit heeft de politie in Delft donder dag meegedeeld. Uit getuigenverhoren is de politie inmiddels duidelijk geworden dat de verdachte schutter Yilmaz in Ton Smits zijn eerste slachtoffer vond na een korte ruzie. Ook is uit onderzoek gebleken dat kastelein Hans de Hoog - gewond na de schietpartij - achter de bar clandestien een pistool had verborgen. Aan gebruik van het wa pen is De Hoog niet toegekomen, om dat hij er niet bij kon. De politie maakte verder bekend dat het speciale arrestatieteam van de Rijkspolitie is teruggetrokken maar op afroep beschikbaar blijft. De Delftse politie heeft wel bijstand gekregen van vijf rechercheurs van de Haagse politie. Na de bekendmaking van de iden titeit van de vermoedelijke dader op de televisie heeft de Delftse politie ruim tweehonderd tips binnengekre gen. De „gouden tip" zat daar nog niet tussen, aldus de politie. WASHINGTON - Vooraanstaande leden van de commissie voor buitenland se zaken van de Amerikaanse senaat hebben woensdag hun pessimisme geuit ten aanzien van de kansen op een akkoord over kernwapens tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie. Ze deden dit na overleg achter gesloten deu ren met de twee Amerikaanse onderhandelaars in de besprekingen in Genève, Paul Nitze voor de Euroraketten en Edwin Rowny voor de strageschie kern wapens. hebben gemist op belangrijke ak- koorde over wapenbeheersing", zei hij. Volgens Cranston heeft president Reagan de kans op een overeenkomst verknoeid door „verwarde signalen" uit te zenden. „Hij heeft mensen be noemd die onbekend zijn met wapen beheersing of vijandig staan tegen over wapenbeheersing en de illusie hebben superieur te worden aan de Sowjet-Unie", zei Cranston. Zijn partijgenoot en collega Paul Tsongas beschuldigde de regering ervan in koude-oorlogsrethoriek te vervallen, die de Europeanen van het Ameri kaanse standpunt vervreemdt. Volgens de republikeinse senator en voorzitter van de commissie Char les Percy blokkeert de Sowjet-Unie vooruitgang in de onderhandelingen om te pogen de plaatsing van Pers- hing 2- en kruisraketten in Europa te voorkomen. De Russen hebben niet echt de bedoeling met een tegen voorstel te komen op het „tussen voorstel" voor de Euroraketten dat de Amterikaanse president Reagan heeft gedaan, aldus Percy. Ook de democratische senator Alan Cranston toonde zich pessi mistisch. „Ik denk dat we de kans Advertentie ffilaemen <rueuwb luwt SPc/iouw&n- Oèuiwe/amtJ „PADMOS BLOEMEN EN PLANTEN" in Zierikzee gaat verhuizen en bovendien samenwerken met „BRABER GROENVOORZIENING" te Renesse. Door deze samenwerking zijn wij in staat om de bloemen- en plantenliefhebbers onder u nog beter van dienst te zijn. De nieuwe winkel aan de Mol 17 in Zierikzee biedt niet alleen de mogelijkheid om een ruimer assortiment te voeren, ook kan het dienstenpakket en de voorlichting aanzienlijk vergroot worden. De „vers" kwaliteit en service blijven natuurlijk gehandhaafd. U hoort nog van ons. KWEKERIJ PADMOS BRABER GROENVOORZIENING Zierikzee Renesse LOS ANGELES, Californië - De Amerikaanse en Canadese televisie hebben voor een „astronomisch be drag" de televisierechten gekocth op de Britse film „Gandhi" van 22 mil joen dollar. Dit heeft Lord lew Gra de, de Britse hoofddirecteur van „Embassy Communications Interna tional" woensdag bekendgemaakt. De transactie is tot stand gekomen tussen de regisseur van de film, Sir Richard Attenborough, en Jake Eberts, hoofddirekteur van „Gold- crest Films", die met „Gandhi" is geassocieerd. Iemand van „Embassy" wilde over het „astronomisch bedrag" alleen zeggen dat het in de zeven cijfers liep en dus tussen de 1 en 10 miljoen dol lar. Lord Grade zei dat de film waar schijnlijk in september 1984 voor het eerste op de televisie te zien zou zijn. PARIJS - Na rpenle ven dig mara thondebat heeft de Franse algemene vergadering donderdagochtend met 323 tegen 155 stemmen haar vertrou wen uitgesproken in de socialistische regering-Mauroy en daarmee in haar bezuinigingsvoorstellen. Het is de eerste stap naar formele goedkeuring van de harde maatrege len die de regering wil nemen om het tekort op de Franse handelsbalans te beteugelen. Vermoedelijk zal de nati onale vergadering volgende week het kabinet de macht geven bepaalde maatregelen bij decreet uit te voeren. De stemming verliep donderdagoch tend strikt via de partijlijnen, met de parlementariërs van de socialisti sche, communistische en linkslibera- le partijen vóór. De socialistische partij heeft overigens alleen al de meerderheid in parlement. Volgens premier Pierre Mauroy is het pakket bezuinigingsmaatregelen noodzakelijk om de economie van Frankrijk weer gezond te maken en het land weer „in de eerste lijn van de industriële naties" te brengen. Be langrijkste voorwaarden daarvoor zijn volgens Mauroy bestrijding van de inflatie en van het tekort op de handelsbalans en de op de toekomst gerichte opleiding van de jeugd. Zaterdag 9 en zondag 10 april Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Verbeek-van Beek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Dorrestein en dokter Speelman Tandarts A. Broere, Meekrapstraat 7, Brouwershaven,tel. 01119-1588 neemt waar voor geheel Schou- wen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde,Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Lange Achterweg 10, tel. (01114) 2050 neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zr. W. C. Steutel, Bughseweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d.Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. NEURENBERG - Het aantal werk lozen in de Bondsrepubliek is vorige maand met 149.337 afgenomen tot 2.386.499, zo heeft het Westduitse Centrale Arbeidsbureau in Neuren berg meegedeeld. Het werkloos heidspercentage zakte van 10,4 tot 9,8 procent. Het aantal vacatures nam vorige maand met 13.200 of 19 procent toe tot 82.000. Het aantal werknemers met een verkorte werk tijd nam met 125.300 of elf procent af tot 1.022.900. CAPE CANAVERAL - De bemanning van het Amerikaanse ruimteveer Challenger heeft woensdag privé de vlucht-arts in het vluchtleidingcentrum geraadpleegd, maar de Nasa weigert bijzonderheden te geven met een beroep op nieuwe richtlijnen waarbij ziekteverschijnselen van de astronauten niet naar buiten worden gebracht. Het privé medische onderhoud duurde drie minuten, terwijl het ruimteveer zijn 35ste baan rond de aarde draaide. „De vluchtarts heeft vastgesteld dat het geen gevolgen heeft voor de vlucht", verklaarde een woordvoerder in Houston. Het gesprek met de arts is het eerste te ken dat zeker één van de vier beman ningsleden van de Challenger ziek is geworden in de ruimte. Misselijk Bij ongeveer de helft van alle ruim- tevluchten hebben astronauten last gehad van een zekere misselijkheid om nog onbekende redenen. Bij deze „ruimtemisselijkheid" kwamen nog problemen als huiduitslag en hoofd pijn. De kwestie van het geven van bij zonderheden over de gezond- AMSTERDAM - Ziekenfondsen en belastingkantoren graaien zoveel naar zich toe, dat sommige gepensio neerde bouwvakkers met een pensi oen naast hun AOW-uitkering er nog geld op toe moeten leggen. Aldus donderdag het Bedrijfspensioen fonds voor de Bouwnijverheid in een brief aan de vaste kamercommissie voor sociale zaken en volksgezond heid. Advertentie STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal a s. vrijdag 20.00 uur met o.a. Barbara Sukowa Jutta Lampe Rüdiger Vogler 16 jaar a.s. zaterdag 20.00 uur a.s. zondag 20.00 uur 16 jaar heidstoestand van de astronauten rees vorig jaar november tijdens de vijfde vlucht van een ruimteveer toen astronaut Lenoir misselijk werd en een ruimtewandeling een dag moest worden uitgesteld. Volgens plan maken de twee we tenschappelijke onderzoekers aan boord van de Challenger, Story Mas- grave en Donald H. Peterson donder dag een ruimtewandeling in de „laadbak" van het ruimteveer, on der meer om de nieuwe ruimtepak ken te testen. AMSTERDAM - De FNV gaat op zaterdag II juni een landelijke de monstratie houden tegen het bezuini gingsbeleid van de regering. De ma nifestatie, die in april en mei zal wor den voorafgegaan door regionale de monstratieve bijeenkomsten van de FNV-bonden, zal plaatsvinden in Utrecht. UTRECHT - Bij de afdeling Tele communicatie van de PTT zullen nog dit jaar 250 schoolverlaters in dienst worden genomen op basis van een tweejarig Ieercontract. Dat zijn de di rectie van PTT-Telecommunicatie en de vakbonden woensdag overeenge komen in het kader van de ar beidstijdverkorting van drie dagen bij alle overheidsdiensten dit jaar. Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland: 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Burgh-Haamstcde Hotel-café-restaurant Haamstede. Klaverjassen „Haamstede". 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw. 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Donderdag 7 april Zierikzee „De Lichtboei". Poppen maken van brooddeeg. 14.30 uur. Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Raadszaal Stadhuis. Vergadering ad vieskommissie financiën. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Spelmiddag voor de jeugd. 14.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Voorlichtingsbijeen komst Multiple Sclerose. 14.30 uur - 16.30 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Bijeenkomst Reformatorisch Contact Orgaan. 19.45 uur. Vrijdag 8 april Zierikzee „De Lichtboei". Volksdansen voor de jeugd. 14.00 uur. Chr. Geref. Kerk, Zevengetijstraat. Forumavond Jeugdwerkloosheid, studievereniging SGP statenkring. 19.30 uur. Bioscoop de Concertzaal. Die Bleier ne zeit. 20.00 uur. Ouwerkerk Bar-restaurant „De Vierbannen". Windsurf modeshow. 20.00 uur. Zaterdag 9 april Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Ik, de rech ter. 20.00 uur. Zondag 10 april Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Ik, de rech ter. 20.00 uur. Maandag 11 april Zierikzee „Mondragon". ZVU-kursus Ken uw recht. 20.00 - 21.30 uur. Dinsdag 12 april Zierikzee Restaurant Mondragon. Voorjaars vergadering ZOC. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Ned. Ver. van Huisvrouwen afdeling Westerschouwen, bezoek aan zuive ringsinstallatie Koudekerkseweg, vertrek 13.45 uur parkeerterrein AMRO-bank. Noordwelle Dorpshuis. Algemene ledenvergade ring PvdA Westerschouwen. 19.30 Uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Informatiebijeen komst energie en energiebeleid. 20.00 uur. Woensdag 13 april Zierikzee Verenigingsgebouw. NCVB bejaar denmiddag. 14.30 uur. „Huis van Nassau". Jaarvergadering FNV Schouwen-Duiveland. 19.45 uur. Concertzaal. Voorstelling I. Colom- baioni. 20.00 uur. Trefpunt, Oude Moolweg. Kleding en speelgoedbeurs peuterspeelzaal. 15.00 - 17.00 uur. Vrijdag 15 april Zierikzee Concertzaal. Donateursconcert „Kunst en Eer". 20.00 uur. Scharendijke Ned. Herv. Kerk. Koor- en samen- zangavond „Sursum Corda". 20.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Uitvoering „Ooster- lands Fanfare". 19.30 uur. Zaterdag 16 april Zierikzee Oudeweg 25. Stekkenruilbeurs, Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. 11.00 - 16.00 uur. Maandag 18 april Zierikzee „Mondragon". ZVU-kursus Ken uw recht. 20.00 - 21.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Diskussiebijeen- komst Energie- en energiebeleid. 20.00 uur. Woensdag 20 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Jaarfeest C.F.O. in samenwerking met NCVB. 19.30 uur. Donderdag 21 april Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Vrijdag 22 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw; 50-jarig jubileum Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen". 16.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Uitvoering L R. en P.C. Westelijk Schouwen. 19.30 uur. Zaterdag 23 april Brouwershaven Markt. Start Rode Kruis wandel tocht. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2