Jan Raas niet te stuiten in door Raleighs van begin tot einde geregeerde klassieker Toren Boys ongeslagen winnaar van toernooi VV Oosterschelde Beter percentage brengt winst distrikts-biljartbeker bij debutant Witte van Haemstede Cor Vriend weer winnaar van Westland-marathon Ronde van Vlaanderen voor tweede keer voor Zeeuw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Di„sdag 5 apru 1983 Nr. 23297 7 was met maar liefst acht renners bij zonder sterk vertegenwoordigd in de top-dertig, een overmacht die later volledig zou worden uitgebuit. De Taaienberg zorgde voor de definitie ve scheiding.Tien man voorop en dit keer drie mannen uit de Post-trein: Jan Raas, Ludo Peeters en Johan van der Velde. Verder vijf eenlingen uit verschillende Belgische ploegen plus de stalgenoten Duclos-Lasalle en de Australiër Phil Anderson. Duclos- Lasalle en Versluys vielen door pech terug en vanuit het groepje jagers kon alleen de bijzonder knap rijden de Luc Colijn de sprong naar voren maken. Kleppers als Fons de Wolf. Francesco Moiser en Hennie Kuiper slaagde daar ondanks verwoede po gingen niet in. Schepje bovenop ,,Er is", verklaarde Jan Raas, ,,van achteren regelmatig geprobeerd om het gat dicht te rijden. Af en toe kon ik zien, dat de groep dichterbij kwam, maar dan gooiden we er een schepje bovenop en was de moeite weer vergeefs geweest voor de ach tervolgers". Raas memoreerde dat de vlucht slaagde, omdat niet alleen de drie Raleighs goed rond draaiden, maar ook omdat de zes medevluchters goed meewerkten. ,,We waren na tuurlijk sterk voorin met drie man, maar ik wilde het toch niet op een eindsprint laten aankomen. Daarom had ik tegen Peeters gezegd, dat ik voordat we voor de eerste keer in Meerbeke zou zijn, weg wilde probe ren te komen. Ik had daarvoor twee plaatsen in mijn gedachte, maar met name op de Bosberg was het onmoge lijk, omdat er toen bijzonder hard werd gekoerst. Zo'n kilometer of ze ventien voor de eindstreep heb ik het echt geprobeerd en Peeters deed pre cies wat hij doen moest". Op het moment, dat Raas aanzette, gooide Peeters de deur even dicht en vervolgens weer wagenwijd open om achtervolgers tot éen uitzichtloze achtervolging te verleiden. Mare Ser geant probeerde het een paar keer, Anderson zocht steun om Raas tot de orde te roepen. Zij vonden echter geen medewerkers aan het wiel, maar dwarsliggers in Johan van der Velde en vooral Ludo Peeters die vrijwel iedere uitlooppoging van eni ge importantie onmiddellijk in de kiem smoorden. Met zo'n geweldige rugdekking kon de aanval van Raas niet mislukken. In de eerste kilome ter pakte hij al tien sekonden en op de eindstreep bij het ingaan van de plaatselijke ronde van twaalf kilo meter was de marge al een halve miu- nuut. Tijdens de rondrit om Meerbe ke kwam er nog een minuut bijRaas werd een verdiend winnaar, niet al leen vanwege de solo op het eind, maar vooral omdat hij de hele koers op een vorstelijke manier had gere geerd. De uitslag van de 67e Ronde van Vlaanderen is als volgt: 1. Jan Raas (Ned.) 272 km in 6.37.14; 2. Ludo Peeters (Belg) op 1.38; 3. Mare Sergeant (Belg) op 1.41; 4. Luc Colijn (Belg)z.t.; 5. Guy Nulens (Belg)z.t.; 6. Paul Haghedoren (Belg) z.t.; 7. Mi chel Polentier (Belg) z.t.; 8. Johan van der Velde (Ned) z.t.; 9. Phil An derson (Aus) z.t.; 10. Jan Bogaert (Belg) op 6.22; 12. Adrie van Houwe- lingen (Ned) z.t.; 13. Hennie Kuiper (Ned) z.t.; 15. Johan Lammerts (Ned.) op 6.28; 18. Leo van Vliet (Ned.) op 8.25; 19. Fons de Wolf (Belg) z.t.; 23. Henk Lubberding (Ned.) z.t. 25. Jos Schipper (Ned.) z.t.; 34. Adrie van der Poel (Ned.) op 14.30; 36. Jos Lammer- tink (Ned.) op 16.30; 37. Aad van den Hoek (Ned.) z.t. DAMMEN Anton Saman versterkt positie op ranglijst ZIERIKZEE - In de onderlinge kompetitie van Damklub Zierikzee werden vier partijen gespeeld. Anton Saman versterkte zijn positie door zelf te winnen van Rinus de Wild. De Wild overzag een doorbraak naar dam en moest even later in verlies berusten. Cor Boot raakte een punt achter bij Saman doordat Rinus van de Wielen hem góed op remise hield. Dirk van de Velden versloeg J. L. Smalheer, nadat hij in het middenspel een schijf voorsprong had genomen. C. M. van de Velde klopte C. Monteban. De stand is nu als volgt: Eerste groep: J. de Wild 13-19; A. Saman 11-17; C. L. Boot 11-15; M. van de Wielen 13-15; J. Honig 11-13; M. de Wild 12-13. Tweede groep: C. M. van de Velde 13-12; J. L. Smalheer 12-11; D. van de Velden 6-8; A. J. Flikweert 11-8; C. van de Wielen 10-3; C. Monteban 11-0. HAVANNA - De Cubaan Alberto Juantorena zal na de Olympische Spelen van 1984 met topatletiek stop pen. De tweevoudige Olympische kampioen van 1976, die enige jaren oppermachtig was op de midden afstand, heeft na een reeks blessures nooit meer het oude niveau bereikt. LONDEN - De universiteit van Ox ford heeft zaterdag op de Thames voor de achtste achtereenvolgende keer de jaarlijkse roeiwedstrijd met Cambridge over zeven kilometer tus sen Putney en Mortlake gewonnen. WIELRENNEN - De Italiaan Guido Bontempi heeft maandag de eerste etappe van de Ronde van het Basken land gewonnen. Hij legde de 188 km met start en finish in Legorreta af in 4 uur, 58 minuten en 20 sekonden. Zijn landgenoot Moreno Argentin werd in dezelfde tijd tweede en de Belg Benny van Brabant eindigde in de sprint als derde. PARIJS - Bernard Hinault zal op vrijdag 8 april het startschot lossen voor de „Ronde van Amerika", waarna hij in Europa terugkeert om te starten in de voorjaarsklassieker Parijs-Roubaix. De tourwinnaar nam deze beslissing in overleg met zijn werkgever en Felix Levitan, de organisator van de klassieke weg wedstrijd. PARIJS - De wedstrijd die op 10 ju li op het circuit van Dijon voor for- mule-1 wagens wordt gehouden gaat om de „Grote prijs van Europa". De negende race in de strijd om het we reldkampioenschap zou eerder de ge schiedenis ingaan als de GP van Zwitserland. De Fisa heeft in Parijs besloten een oude traditie in ere te herstellen. Jaarlijks mag één van de races de naam van GP van Europa dragen. BRNO - Edwin Jongejans is zondag tijdens de strijd om de Europa Cup schoonspringen in Brno zesde gewor den op de drie-meterplank. De Euro pese bekerstrijd werd gewonnen door de Oostenrijker Niki Stajkovic. Alleen overwinning voor damesteam Mevo '80 basketball ZIERIKZEE - Het damesteam van basketballvereniging Mevo '80 was dse enige Zierikzeese formatie, die tot winst kwam in de op z'n eind lo pende basketballkompetitie. Dyna mo '70 III kreeg met 32-25 klop. De herenformatie verloor voor de vierde keer in suksessie, nu met 40-51 van Matador. Het tweede herenteam ver loor met 32-16 van Marathon III. Ver lies was er verder ook voor de meisjes-junioren en de meisjes- kadetten van Mevo '80. Ploegen van Dynamo '70 en Valkenisse bleken te sterk. Het damesteam speelde tegen Dy namo '70 een uitstekende wedstrijd, waarin van begin tot eind hard werd gewerkt. Aanvankelijk ging de skore gelijk op, maar naar gelang de eerste helft vorderde raakte Dynamo '70 in de verdrukking en kon Mevo '80 uit lopen. Via skores van Marianne Gle- rum en Greet Schipper kon de Zierik zeese ploeg toen uitlopen naar 20-13. In het begin van de tweede helft kwam Dynamo '70 weer in het kiel zog van Mevo '80 door een fel ope ningsoffensief. Dit betekende voor de thuisploeg echter het momeiii om er weer wat feller aan te gaan trek ken. Josee Velders skoorde twee keer kort achter elkaar en toeg gaf Dyna mo '70 het op. Mevo '80 hield de voor sprong tot het eind vast (32-25). Balverlies De herenploeg van Mevo '80 kon met name in het begin van de wedstrijd tegen Matador niet tot goe de kombinaties komen. Ook werd er erg veel balverlies geleden. Halver wege de wedstrijd leidden de bezoe kers derhalve vrij gemakkelijk met 14-24. In de tweede helft waren de rollen omgedraaid en speelde Mevo '80 aan merkelijk beter dan de tegenstander, maar de achterstand kon niet meer worden weggewerkt, voornamelijk omdat Matador het spel vertraagde, waardoor het skoren uitbleef. De marge van tien punten bleef gehand haafd (40-51). In de wedstrijd van het tweede herenteam werd Paul van dei- Sneppen topskorer. Omdat de overi ge spelers erg weinig aan treffers toe kwamen was verlies het logische re sultaat: 32-16 voor Marathon. TEMPE (ARIZONA) - Ria Stalman is zaterdag tijdens internationale at letiekwedstrijden in Tempe tweede geworden achter de Amerikaanse Leslie Deniz. De Nederlandse record houdster discuswerpen kwam tot 64,32 meter. Leslie Deniz won met 64,61 meter, hetgeen een nieuw Ame rikaans record is. MAASSLUIS - Voor de vierde maal en voor de derde keer in suksessie heeft nationaal marathon-kampioen Cor Vriend de Westland-marathon gewonnen. Zaterdagmiddag ging de Eindhovenaar na 2 uur, 13 minuten en 29 sekonden over de eindstreep. Vriend was daarmee slechts een sekonde langzamer dan in 1982, toen hij in 2.13.28 nationaal kampioen werd. In 1977 zegevierde Vriend voor de eerste keer in de marathon door de Glazen Stad. Ii\ 1978 en 1979 bezet te hij de tweede plaats. Gezien de omstandigheden waren de prestaties van Cor Vriend en Jac ques Valentin, die op 22 sekonden tweede werd, van zeer goed formaat. Valentin, de plaatselijke favoriet, die Vriend kort voor het 40 kilome- terpunt moest laten gaan, verbeterde zijn persoonlijke rekord met bijna anderhalve minuut. Die beste per soonlijke tijd dateerde uit 1981 in de marathon van Rotterdam. In dat jaar won Valentin ook de Singelloop in Zierikzee. Valentin klom met zijn prestatie in Maassluis naar de vierde plaats op de ranglijst aller tijden ach ter Gerard Nijboer (2.09.01), Cor Vriend (2.12.15) en Rudi Verriet (2.13.48). Cor Vriend wil op 7 mei in de mara thon van Amsterdam een poging wa gen om aan de KNAU-limiet van 2.13.00 te voldoen, die hem een ticket naar de wereldkampioenschappen van 7 tot en met 14 augustüs in Fin land bezorgt. Er mogen maximaal drie Nederlanders naar de WK-strijd en zowel Vriend als Valentin ver wachten, dat Gerard Nijboer en Cor Lambregts tijdens de Rotterdamse marathon van aanstaande zaterdag een geslaagde greep zouden kunnen doen naar de limiettijd, waardoor er eventueel nog slechts een plaatsje over zou blijven. In Maassluis werd de sterke Belgi sche bijna-veteraan Karei Lismont derde op bijna twee minuten en zijn landgenoot Julien Grimont pakte alsnog de vierde plaats, nadat de Pool Kopiasz in het zicht van de ha ven in elkaar was geklapt en met veel pijn en moeite een zevende positie kon binnenhalen, nog achter de Nederlander Henk Mentink, die zijn eerste marathon liep in 2.58.58. De resultaten: Witte van Haemstede-DOS 7-2; J. den Haan-L. Hokke 2-0; K. Bakker-H. Linthout 2- 0; J. Jansen-A. v. d. Wiel 2-0; T. Stoel- R. van Veen 0-2. Renesse-Phoenix 0-9; J. L. Dorreman-W. Remeeus 0-2; J. C. Everaers-P. Vijverberg 0-2; R. Boerma-R. Hage 0-2; J. Meganck-D. van der Werf 0-2. Finale: Witte van Haemstede- Phoenix 5-4; J. den Haan-W. Remeeus 0-2; K. Bakker-P. Vijverberg 0-2; J. Jansen-R. Hage 2-0; T. Stoel-D. van der Werf 2-0. 3e- en 4e plaats: Renesse-DOS 5-4; J. L. Dorreman-L. Hokke 2-0; J. C. Everaers-H. Linthout 2-0; R. Boerma- W. a. d. Wiel 0-2; J. Meganck-R. van Veen 0-2. (van onze sportredaktje) MEERBEKE - De 67e Ronde van Vlaanderen is er een geworden waarin de Raleighs wel moesten winnen. Van af de eerste kilometer regeerden de mannen van Peter Post de wedstrijd. Zeventien kilometer voor de finish ontsnapte klassieker-koning Jan Raas met steun van zijn vazallen Ludo Peeters en Johan van der Velde uit een negenkoppige leidersgroep om niet meer terug ge zien te worden voor na de meet. Om de suprematie van de Post-brigade nog eens extra te onderstrepen sprintte Ludo Peeters ruim anderhalve minuut na de Zeeuw als tweede over de eindstreep, die na 272 kilometer in Meer beke was getrokken. Mare Sergeant, die als enige nog een serieuze poging ondernam om in ieder geval nog de meest aansprekende troostprijs in ontvangst te nemen, werd zo naar de derde plaats verwezen. Jan Raas is weer koning van Vlaanderen. Hij herhaalde met zijn puike solo-zege zijn revolte van 1979, toen hij in de slotfase wegreed van drie sterke konkurrenten, waaronder Ro ger de Vlaeminck. Jan Raas toonde zich in de 67e editie van de Ronde van Vlaanderen een waar heerser. Niet alleen gooide hij op de Taaienberg de knuppel in het hoender hok, maar zeventien kilometer voor de meet trok hij ook alleen op avontuur uit om met ruim anderhalve minuut voorsprong op ploeggenoot Ludo Peeters winnaar te worden. Het favoriet-zijn beklemde Jan Raas niet in het minst. De man uit 's- Heerenhoek weet zich sterk in het voorseizoen. Zijn tweede plaats in de Omloop van het Volk en zijn derde klassering in Milaan-San Remo staan daarvoor als bewijs. Net als de in stelling waarmee hij vertrok op Paaszondag. De schiftingen in de Ronde van Vlaanderen vinden plaats in de Vlaamse Ardennen. Kleine taaie, koppige heuveltjes met pas sende namen als de Koppenberg en de Taaienberg, met slordig neer gesmeten kasseien als wegbedekking en stijgingspercentages, die niet zel den tot valpartijen leiden en grote delen van het peloton dwingen te voet te gaan. Verontschuldigingen Wereldkampioen Beppe Saronni houdt zich het liefst ver van dit soort wedstrijden en Bernard Hinault heeft de Vlaamse klassiekers in de ban gedaan onder het motto: „Ik ben wielrenner, geen circusartiest of evenwichtskunstenaar' Jan Raas lacht met dergelijke ver ontschuldigingen. De Zeeuw laat zich juist als het moeilijk wordt voor in het veld zien. „Bij die bergjes zit ik voorop. Daar loop je niet het minste risiko, het kost wel iets meer kracht, maar je loopt niet het gevaar later iets meer te moeten geven, omdat je door welke omstandigheid dan ook achterop bent geraakt", vertelde de uiterst tevreden oud wereldkampioen tussen de heftige hoestbuien door kort nadat hij in Meerbeke over de finishlijn was ge bold. De Koppenberg splitste het veld in een eerste groep van dertig en een honderdtal kanslozen. Peter Post op het wedstrijdformulier. Brogum verlpor met 1-2 van De Steeg en De Bevelanden werd naai* de derde plaats verwezen door een 3-1 nederlaag. Vierde plaats Met vier punten was de vierde plaats voor de organiserende vereniging. De beide hekkesluiters Stella Boys en Brogum moesten het onderspit del ven. Brogum kreeg met 2-1 klop en tegen Stella Boys was een treffer vol doende voor de twee winstpunten. In de taatste wedstrijd speelden Stella Boys en Brogum met 2-2 tegen elkaar gelijk, waardoor zijn beide het toernooi afsloten met een enkel punt uit vijf wedstrijden. De prijzen wer den uitgereikt in Restaurant Mon- dragon. Voorzitter Willem van de Velde kweet zich voortreffelijk van zijn taak, terwijl dj Edwin van de Velde er voor zorgde, dat de stem ming er via muziek uitstekend in- bleef. De uitslagen van het W Oos- terschelde-Mondragon-toernooi op een rijtje: Bevelanden-Stella Boys 1-0; Bro- gum-Toren Boys 0-3; De Steeg-VV Oosterschelde 1-0; Toren Boys-Beve- landen 6-4; W Oosterschelde-Bro- gum 2-1; Stella Boys-De Steeg 0-1; Brogum-Bevelanden 1-2; De Steeg- Brogum 2-1; W Oosterschelde-Beve- landen 1-3; Toren Boys-Stella Boys 2- 0; Bevelanden-De Steeg 1-3; Brogum- Stella Boys 2-2; Toren Boys-W Oos terschelde 3-1. Eindstand: 1. Toren Boys 10 pnt; 2. De Steeg 8 pnt.; 3. De Bevelanden 6 pnt.; 4. W Oosterschelde-Mondragon 4 pnt; 5. Stella Boys 1 pnt; 6. Brogum 1 pnt caramboles werden er door DOS 27452 gemaakt of te wel 87.56%. Re- nesse, dat er 21181 moest maken kwam tot een totaal van 18476 of 87.29%-. Dit biljartvereniging KVL uit Noordgouwe eindigde op de derde plaats met 17046 gemaakte carambo les van de 19563 zijnde 87.13%. Van de kompetitie voor teams werd in de C 2 klasse Renessc kampi oen, in de C 3 klasse: Witte van Haemstede; de C 4 klasse: Witte van Haemstede; de C 5 klasse: d'Eule en B-klasse KVL. Op deze distriktsdag werden ver der aan de individuele kampioenen van het afgelopen seizoen de bekers uitgereikt waarbij de voorzitter weer kon spreken van een geslaagd seizoen waarin de liefhebbers van de biljartsport weer volledig aan hun trekken zijn gekomen. Na de gespeelde wedstrijden werd door de voorzitter van het distrikt de heer J. A. Vasscur aan de aanvoer ders van de teams dc prijzen over handigd waarbij Witte van Haemste de dc beker in ontvangst mocht ne- Het viertal van BV Witte van Haemstede. dat in Oosterland de distrikts- biljartbeker voor zich opeiste door in de finale via een beter percentage de BV Phoenix uit Ouwerkerk van het lijf te houden. V.l.n.r. Karei Bakker. Jaap de Haan. Jan Jansen en Toon Stoel. VV Oosterschelde-Mondragon-voorzitter Willem van de Velde overhandigt Rini Verwest van Toren Boys de fraaie trofee voor de toernooizege. OOSTERLAND - Dank zij een beter percentage van het aantal gescoorde ca ramboles is het team van Witte van Haemstede in de finale wedstrijd tegen het Ouwerkerkse Phoenix winnaar geworden van de bekerkompetitie voor teams van het distrikt Schouwen-Duiveland van de KNBB. Op de zaterdag in de biljartzaal van cafetaria d'Eule te Oosterland gehouden distriktsdag wer den de halve finales en de finale gespeeld. In de halve finale, welke 's middag werd gespeeld behaalde Witte van Haemstede een 7-2 overwinning op het Nieuwerkerkse DOS, terwijl Renesse met 9-0 het onderspit moest delven te gen Phoenix. De finale gaf een bijzonder spannende strijd te zien tussen Witte van Haemstede en Phoenix. ZIERIKZEE - Toren Boys is zaterdag winnaar geworden van het jaarlijkse «aalvoetbaltoornooi van W Oosterschelde. De toernooiwinnaar hoefde niet een nederlaag te inkasseren tegen de vjjf konkurrerende teams. Het verste bracht de Goese vereniging De Bevelanden het nog tegen de latere winnaar. Na een enerverend duel hield Toren Boys de winst echter via 6-4 in eigen zak. Tijdens een geanimeerde feestavond in Restaurant Mondragon, de sponsor van de organiserende vereniging, overhandigde voorzitter Willem van de Velde de bij de toernooizege behorende trofee aan Rini Verwest. Beide ploegen slaagden erin twee keer winst te boeken, waardoor uit eindelijk het percentage van het door beide ploegen aantal gescoorde ca ramboles de doorslag moest geven, waarbij Witte van Haemstede net iets beter uit de bus kwam dan de Ouwerkerkers. De ontmoeting voor de 3e en 4e plaats tussen Renesse en DOS eindigde, eveneens dank zij een beter percentage van het aantal ge scoorde caramboles, in een 5-4 over winning voor de Renessenaren. men. Verder werd door de voorzitter het resultaat bekend gemaakt van de strijd om het bezit van de prestatie beker. Winnaar werd dit seizoen de bil jartvereniging DOS uit Nieuwerkerk met een verschil van maar 27/100ste op Renesse. Van de 31352 te scoren eindigde in het vlot verlopen en door de arbiters Arjan Bolle en Jan Ooster- boer goed geleide toernooi als tweede met vier overwinningen en een neder laag tegen Toren Boys. W Ooster schelde werd met 1-0 geklopt en de zelfde uitslag kwam tegen Stella Boys Naast de 6-4 overwinning op De Bevelanden klopte Toren Boys in de openingswedstrijd Brogum met 0-3 en werden vervolgens ook de Steeg (0-2), Stella Boys (0-2) en W Oosterschelde- Mondragon (1-3) aan de verkeerde kant van de skore gehouden. De Steeg

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7