HET FLAT-MYSTERIE Bonden zeggen vertrouwen op in direktie „Schelde" Dit biedt de beeldbuis Half miljoen spreeuwen maakt Utrechtse wegen onveilig STREEKNIEUWS Geslaagd Nieuwe wagen, meer ruimte Addy Bij de Vaate opende winkeltje in curiosa Akteur Willy Ruys overleden Filmaktrice Gloria Swanson overleden Twee doden, twee vermisten Fraude Terneuzense Chili-aktie blijft binnenskamers Ilolty* njode 4 VLISSINGEN - De gezamenlijke vakbonden in Zeeland willen niet langer met de directies van de Koninklijke Maatschappij de Schelde (KMS) praten over het door de directie ingediende overlevingsplan van het bedrijf. In een brief aan de directie van de KMS zeggen ze grote twijfels te hebben over de in zet waarmee de directie en met name algemeen directeur ir. B. Propper zijn op 25 maart ingediende overlevingsplan verdedigt bij de overheid en de bewind voerder. Volgens dat overlevingsplan zou de marine-sector bij de Schelde een ca paciteitsplanning moeten houden van 1.235.000 uren scheepsnieuw- bouw om concurrerend marinesche pen te kunnen blijven bouwen. De overheid gaat uit van een miljoen uren. De bonden vinden nu dat de di rectie daar niet voldoende tegenspel tegenover zet. In de brief zeggen de bonden dat bij hen een groot wan trouwen bestaat over het functione ren van de Schelde-directie. Ze zijn bang dat de Schelde-directie mee werkt aan een opdracht van de over heid om ten behoeve van een stuk herstructurering van de Nederlandse industrie, te zorgen voor de afbouw van een deel van De Schelde. De bonden willen alvorens ze ver der gaan praten over het overle vingsplan antwoord van de directie op de vraag inhoeverre de directie weigert mee te werken aan een ont manteling van het bedrijf. De brief aan de directie van KMS is ondertekend door de FNV, de Unie BLHP en het CNV. UTRECHT - Een zwerm van naar schatting een half miljoen spreeuwen heeft op zaterdag- en zondagavond het verkeer op de rijksweg 27 ter hoogte van Utrecht-Noord zo afge leid, dat de politie er aan te pas moest komen om de automobilisten tot de orde te roepen. Door de onge wone aanblik van de vele duizenden vogels die boven de snelweg in het rond vlogen, ontstonden verschillen de aanrijdingen met blikschade, zo heeft een woordvoerder van de Utrechtse politie maandag meege deeld. Automobilisten die zaterdag- en zondagavond om acht uur ter hoogte van Utrecht-Noord op de A-27 reden, raakten zo geboeid door de spreeu wenmassa, dat zij langzaam gingen rijden, midden op de weg afremden of zelfs op de vluchtstrook stopten om de zwerm goed te kunnen bekij ken. Een enkeling vergat zelfs te stu ren, zodat verschillende auto's uit de bocht raakten, aldus de politie woordvoerder. Na ongeveer een uur zochten de vogels een slaapplaats in de nabijgelegen polders. Volgens ornithologen verzamelen de spreeuwen zich 's zomers zo uit een soort gezelligheidsdrang. Op ver schillende plaatsen in ons land zijn al eerder soortgelijke zwermen waarge nomen. OOSTERLAND Serenade Oosterlands Fanfare Fanfarekorps en drumband van de Muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" brachten zaterdag een sere nade aan het echtpaar C. J. van Langeraad-Verjaal aan de Steen- grachtstraat no. 15. De heer en mevr. Van Langeraad vierden hun 50-jarige echtvereniging. Ondanks de koude waren een aantal belangstellenden op de been, evenals de familie Van Langeraad op het gazon voor de wo ning. Eierzoekwedstrijd Jeugdsociëteit ,,De Pul" organi seerde op Tweede Paasdag een eier zoekwedstrijd voor de jeugd van Oosterland. Ongeveer 40 kinderen gingen in alle vroegte op pad voor het zoeken naar 290 verstopte eieren in de omgeving van de Hofweg. De leiding van dit evenement was in handen van Rianne Kwaak, terwijl Johnny van Dijke zich bijzonder had ingezet bij het verven van de eieren. SIRJANSLAND Reformatorisch Contact Orgaan Het Reformatorisch Contact Or gaan „Schouwen en Duiveland" ver gadert op donderdag 7 april in het verenigingsgebouw te Sirjansland. Spreker op deze avond zal zijn ir. J. v. d. Graaf, secretaris van de Gere formeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vra gen. De bijeenkomst begint om 19.45 BRUINISSE In de flank gereden Automobilist J. v. P. uit Bruinisse kwam maandag vanaf de Bredeweg en reed aan de overkant van de N 59 tegen automobilist M. v. d. B. uit Ede op. B. reed op de invoegstrook en werd in de flank geraakt door V. P. Beide voertuigen raakten bescha digd. Onze plaatsgenoot de heer Donald Welters is geslaagd voor de opleiding Marine Fire Fighting Stratgy en Tac tics aan de universiteit van Texas. De heer Welters is eerste stuurmand op cruise-schepen van de Holland Ame rika Line. Paasfeest bejaardensoos Tijdens de bijeenkomst van de soos van mevrouw IJzelenberg werd het Paasfeest gevierd. De voorzitster gaf in haar lezing inhoud aan de lithur- gie: „Pasen is een strijd van leven en dood, van Bethlehem tot het kruis. Uitkomst is er voor wie in Hem ge loofd". Tussen de liturgie werden toepasselijke liederen gezongen. Door enkele dames werd gedecla meerd en gezongen. Allen kregen een traktatie aan het eind en konden te rug zien op een devotievolle middag. H.V.G. „Helpt Elkander" Vanavond, dinsdag, hoopt de Herv. Vrouwenvereniging „Helpt Elkan der" haar jaarvergadering te houden in het Ned. Herv. verenigingsgebouw aan de Deestraat. Aanvang half acht. Belangstellenden zijn hartelijk wel kom. Modeshow Pleune kleding In het Pleintheater Aquadelta houdt de fa. J. Pleune uit de Nieuwstraat vanavond, dinsdag 5 april een Paas-modeshow. Door en kele modellen zal de nieuwste trend op kleding modegebied gede monstreerd worden. Aanvang 20.00 MBuma-zending Ten behoeve van de MBuma- zending werd in de maand maart ge- kollekteerd door Leo van Dommele, Martin van Dommele (JPzn), Jos de Jonge en Martin van Dommele (Jzn). De opbrengst was 183,05. Alle ge vers en kollektanten hartelijk dank. GOIRLE - Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag in gebroken bij de Amro-bank aan de Tilburgse weg in Goirle en uit de nachtkluis tussen de 100.000 en 150.000 gulden buitgemaakt. Vorige week dinsaag begon SRV-melkman Jan de Feiter te Renesse zijn dage lijkse ronde met een nieuwe wagen. Hij schafte deze nieuwe, ruimere wagen aan omdat de oude dringend aan vervanging toe was en onvoldoende ruimte bood. De nieuwe wagen is met een lengte van elf meter ruim twee meter lan ger dan de vorige. De extra ruimte biedt in de eerste plaats aanzienlijk meer werkruinte vóór in de wagen. Tevens is de mogelijkheid ontstaan om het assortiment wat uit te breiden. Zo is er meer ruimte voor verse groenten en fruit en zullen ook bui tenlandse kaassoorten in het assortiment worden opgenomen. Het brood (van de warme bakker) zal in het vervolg in de wagen zelf worden gesneden. Aan St. Anthoniesdam Curiosa in het nieuwe winkeltje aan de St. Anthoniesdam. ZIERIKZEE - Gekke eierdopjes, oude camera's, prachtige glaasjes of gezellige Ot en Sien-boekjes. Het zijn slechts een paar voorwerpen uit het verle den week geopende curiosa-winkeltje van Addy Bij de Vaate-Stenhuis aan het St. Anthoniesdam. „Ik verkoop leuke spulletjes die nog betaalbaar zijn. Duur antiek heeft in deze tijd volgens mij geen zin". In het winkeltje van Addy kan men inderdaad terecht voor een aardigheidje of een origineel ka- dootje vanaf tien gulden. Tussen de voorwerpen uit grootmoeders tijd, liggen ook enkele antieke stukken, zoals horloges of siera den. „Die liggen er meer voor de aardigheid" legt Addy uit. „Ik doel eigenlijk meer op het goed kopere spul". Verzamelen Haar hobby om oude of bijna antieke spulletjes te verzamelen kan Addy nu prima kombineren met het inkopen van voorwerpen voor haar zaak. „Ik verzamelde al zo lang curiosa, terwijl ik soms niet wist waar ik het laten moest. In mijn zaakje kan ik het nu prachtig uitstallen. Als ik dan weer het één en ander heb ver kocht, dan is dat voor mij weer een reden om de beurzen af te lo pen, op zoek naar nieuwe dingen. De kollektie in mijn zaak wisselt dus steeds". Oude fototoestellen zijn bijzon der goed vertegenwoordigd in het nieuwe zaakje. Verder verkoopt Addy Engelse beddekruiken, ou de schoolboekjes, bordjes, kopjes, klokjes, kortom echt een curiosa winkeltje. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SAN SALVADOR - Linkse guerril lastrijders in El Salvador hebben maandagt vier steden in de Oosterlijke provincie San Vicente veroverd en 17 mensen, onder wie een burgemeester, gedood. Dit hebben Salvadoriaanse functionarissen meegedeeld. JAKARTA - Bij een krachtige aard beving op de Noordpunt van het Indo nesische eiland Sumatra zijn maandag een honderdtal mensen gewond. Veel gebouwen in Banda Acen (het vroege re Kotaradja), hoofdstad van de pro vincie Aceh (Atjeh), liepen grote scha de op. Veel mensen vluchtten in pa niek de straat op. HILVERSUM - Na een kortstondi ge ziekte is afgelopen vrijdag de ac teur Willy Ruys op 73-jarige leeftijd in een Utrechts ziekenhuis overle den. Henri Guillaume Gerard Corneille Ruys, bekend vooral door zijn rol van „Dikke Deur" in de televisiese rie „Pipo de Clown", groeide in zijn geboorteplaats Amsterdam op met toneel. Zijn vader Guillaume Ruys was toneelspeler, evenals zijn ooms Anton en Cor. Van het gezelschap van zijn ooms, het Vrije Toneel, heeft Willy enige tijd deel uit gemaakt. Hij maakte zijn debuut in 1930 in de revue Goed Nieuws, en-maakte vervolgens deel uit van verscheidene gezelschappen zoals het Rotterdams Toneel, Louis Davids, Wim Kan en de NTS-toneelkern. Bekende rollen heeft Willy Ruys onder meer gespeeld in de Barbier van Sevilla, de Kleine Lord, Willy's trouwdag en, als laatste in het midden van de ze ventiger jaren een gastrol in De Aan nemer van de toneelgroep Globe. Vanaf 1964 tot vlak voor zijn overlij den was Willy Ruys actief bij de hoorspelkern van de NOS. Advertentie Zeilbootongeluk: LEEUWARDEN - De rijkspolitie te watèrTieeft tot het invallen van de duisternis op de avond van tweede paasdag gezocht naar twee van de vier opvarenden van een zeilboot, die vrijdag op het Sneekermeer was om geslagen. De lichamen van de andere twee opvarenden, twee studentes uit Leeuwarden, waren toen al gebor gen. De twee vermisten zijn een 36- jarige leraar uit Leeuwarden en zijn 24-jarige broer, student aan het con servatorium in Groningen. Zij waren vrijdagavond gaan zei len op het Sneekermeer, in een zoge naamde kleine BM. Het bootje werd zaterdagmorgen gevonden, onderste boven aan de oever van het startei land. Volgens de politie verkeerde het scheepje technisch in goede staat. Er stond vrijdagavond een straffe noordoostenwind, toen het viertal uit Terhorne vertrok. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend, maar vermoed wordt dat de open zeilboot op de terugweg, pal tegen de wind in, is omgeslagen. De giek zou zijn geknapt. Zoekakties Nadat een uitgebreide zoekaktie op gang was gekomen werden zater dag en zondag de lichamen gevonden van de twee vrouwelijke opvaren den: Henriëtte Tijhuis (23) uit Em- men en Harriet Hummel (22) uit Ro den. Beiden studeerden in Leeuwar den. De politie heeft maandagavond alsnog de namen van de twee manne lijke opvarenden vrij gegeven. Het gaat om Jaap Andringa (36), tennisle- raar te Leeuwarden, en zijn broer Antonie (24), student te Groningen, afkomstig uit Leeuwarden. De zoekaktie wordt vandaag ver sterkt voortgezet. Ook de rijkspoli- HAMBURG/KIEL/LONDEN/- WEST-BERLIJN- In tientallen steden in de Bondsrepubliek en Groot-Brit- tannie zijn zondag tienduizenden men sen op de been gekomen om te protes teren tegen de mogelijke plaatsing van middellange-afstandsraketten in deze landen. Met uitzondering van enekele kleine incidenten hadden de betogin gen een ordelijke en vreedzaam ver loop. HONGKONG - De Chinese ambas sade in Washington heeft dinsdag scherp geprotesteerd tegen het poli tiek asiel dat de Verenigde Staten hebben verleend aan de Chinese ten nisspeelster Hu Na. Volgens de Chi nese verklaring gaat het om een er nstig incident dat de betrekkingen tussen beide landen schade zal toe brengen. Het protest werd gemeld door het nieuwsagentschap Nieuw China in een uitzending die in Hong kong werd opgevangen. GRONINGEN - De Groninger poli tie heeft tijdens de wedstrijd FC Groningen-Feyenoord maandagmid dag drie Feyenoord-supporters in gesloten. Het zijn de 22-jarige W. G. H.. de 25-jarige J. M. en de 16-jarige R. J. de G.. allen uit Rotterdam. Het drietal zal dinsdag worden gehoord in verband met openlijke geweldple ging en vernielingen. tie te water uit Harlingen zal dan meedoen, aldus de politie. Het zoe ken is tweede paasdag gedaan met zes boten. NEW YORK - De filmactrice Glo ria Swanson, een van Hollywoods grote sterren in de jaren '20 en '30, is maandag in een ziekenhuis in New York overleden. Ze was 84 jaar. Gloria Swanson begon haar carrière in de stomme film. Zestig jaar later, in de jaren '70, speelde ze nog in de film „Airport". Tot haar bekende films be hoort „Sunset Boulevard" uit 1950. Gloria Swanson werd in 1899 geboren in Chicago en speelde al op 16-jarige leeftijd haar eerste rol in een stomme film. Ze was de eerste filmster die in Hollywood miljonair werd. TERNEUZEN - De PvdA-afdeling Terneuzen stapt niet naar de rechter om de verduisteringspraktijken van de penningmeesteresse van het Ter neuzense Chili-komité, M. van V. uit Sluiskil, aan de kaak te stellen. De vrouw drukte de afgelopen drie maanden 10.000 gulden achterover van het geld dat de leden bijeen had den gebracht voor steun aan ver drukte vakbondsleiders in Chili. De afdeling Terneuzen van de PvdA gaat wel een arbitrage-kommissie in stellen die een terugbetalingsrege ling met de vrouw moet opzetten. Volgens de afdelingsvoorzitter A. Soomers uit Terneuzen gaat het hier om een „vervelend incidenteel voor val". „We hebben meer van dit soort humanitaire kassen die allemaal ge- kontroleerd worden. Bij dit geld is het mede door slordigheid onzerzijds en doordat de Chili-werkgroep z'n zaakjes altijd prima voor elkaar had, niet gebeurd". De penningmeesteres se is inmiddels op eigen verzoek geen lid meer van de PvdA. De ABVA/KABO, de landelijke koördinator van het Chili-komité heeft 1500 gulden toegezegd als start kapitaal voor een nieuwe Chili-aktie in Terneuzen. Leden van de afdeling zelf hebben nog eens 600 gulden in de pot gestort. Soomers verwacht dan ook dat de steun aan de gezinnen van Chileense vakbondsleiders die neer komt op zo'n honderd gulden per ge zin per maand over twee maanden hervat zal kunnen worden vanuit Terneuzen. Fijn om te weten dat alle topmerken weer ruim zijn vertegenwoordigd in onze nieuwe voorjaarskollektie. Woensdag 6 april Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Vara's filmclub 18.25 uur Teleac 18.55 uur De zesde klas 19.20 uur Kenmerk 19.45 uur Socutera 20.00 uur Journaal 20.28 uur Van Kooten en de Bie. Sati risch programma rond liet bekende duo Kees van Kooten en Wim de Bie. 21.15 uur Dear mr Wonderfull. De film draait om Ruby Denis een Itali aanse zanger die avond aan avond optreedt in zijn eigen bowlingcen trum te New York. Hij wordt be dreigd door gronspeculanten. Als echter de nood het hoogst is stapt een oude Hollywoodster zijn zaak bin nen 23.00 uur Teleac 23.15 uur Journaal 23.20 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.15 uur Studio Sport 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen 19.20 uur Van gewest tot gewest. Delft en Nijmegen staan onder ande re in de belangstelling. 20.10 uur Mensch durf te leven. TV- spel naar het leven van de beroemde cabaret-revue-ster Jean Louis Pisuis- se. 22.00 uur Studio Sport 22.30 uur Journaal Donderdag 7 april Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Aktua matinee 16.15 uur Surfles 16.30 uur Sons and daughters 17.15 uur Jan Pelleboer 18.55 uur Slakkie en puntmuts 19.00 uur Zo moeder, zo dochter 19.25 uur Silas 20.00 uur Journaal 20.28 uur Kwistig met muziek. Quiz- nrogramma rond muziek. 21.35 uur Hier en nu 22.10 uur King's royal. Robert zet zijn vader onder druk door te vertel len dat Mary zwanger is. Vader be trapt zijn schoonzoon, wiens vrouw in verwachting is, met een artieste. 23.00 uur In stemming 23.40 uur Journaal Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.10 uur Daar vraag je me wat. Po pulair wetenschappelijk program ma. 20.45 uur Robots, monsters en machi nes. Samengesteld uit allerlei speel films rond monsters en robots. 21.30 uur Maritiem. In deze afleve ring wordt een kijkje genomen bij de Nederlandse vissersvloot en bij de vuil dumping op zee. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven 36 Je was z'n buurman en hij kwam wel bij jullie over de vloer. Niet als ik thuis was. Precies, zei Koppenol en spande z'n spieren, want op dat ogenblik leek het of Jan van Tol over de tafel heen op hem toe zou springen. Maar hij beheerste zich en ging trillend zitten. J(j geméne... begon hij, maar Koppe nol hief de hand op. Daar schiet je niks mee op. Mis schien vind je dit allemaal helemaal niet leuk, maar het gaat om een moord. En het kan me niet schelen of je het leuk vindt, maar ik moet de- geen vinden die het gedaan heeft. En je denkt dat ik... Ik denk niets. Ik moet alleen wéten. Van Tol, tien jaar geleden heb je een vent het ziekenhuis ingeslagen voor een grietje. Ja, en daar heb ik voor gezeten. En toen ik er uit kwam was die meid met een ander. Heb je héér toen niet... Ik sla geen vrouwen, zei Jan van Tol verachtelijk. Juist, zei Martijn. Nou, laten we nou es veronderstellen dat een vent het jouw vrouw lastig maakte... Dan. zei Jan van Tol honend, ging ik er naar toe en dan sloeg ik hem z'n hersens in. Dat is toch wat je horen wou, niet? Als je 't gedaan had. ja. Als ik het gedaan had, zou ik het jou niet aan je neus hangen. Nee, zei Koppenol. Ze zwegen allebei, de stilte werd be klemmend. Nou, zei Jan van Tol, hoe is het? Sluit je me op? Waarvoor? Nou, als je denkt dat ik... Ik zei al: ik denk niets. Ik vind het alleen jammer dat ik niet gewóón met je praten kan. Dat van tien jaar geleden zit je veel te dwars; je knijpt 'em als een ouwe dief. Misschien spreken we mekaar nog wel. Hij stond op. Zal ik je effe thuis laten brengen, of terug naar je werk? Ik króóp nog liever, zei Jan van Tol. Zoals je wilt. Nou, bezjoer dan. Hij liep nijdig heen en weer toen van Tol verdwenen was. Zo'n vent de dampen injagen, alleen omdat ie ja ren geleden... maar hij wist geen an dere manier. Zodra Jan van Tol poli tie rook, zou die z'n kaken sluiten als een oester. Nu had ie tenminste ge- próót. Hij zou 't wel natrekken, van dat café en van Tienus en Freek. Je wist nooit hoe een koe een haas vangt. Hij kwam bij Nel en die zag al aan zijn gezicht dat het mis was. Het loopt jullie niet mee, hè? Dries- sen heeft opgebeld. Hij heeft dat grietje laten lopen, je hoort nog wel van 'em. 't Is alleen maar, zei die, dat jij er niet weer achteran gaat, dat zou een vertoning wezen. We komen niet verder, zei Martijn moedeloos. Ik heb vanavond een vent uitgeschud, nou die kon me wel ver moorden. maar ik zie het niet zitten. Je jaagt alleen de halve stad tegen je in 't harnas en je bereikt niks. door TOM LODEWIJK Als Martijn in de put zat, zat hij diep. Ben je nou als es bij hóór geweest? Ze hoefde niet te zeggen wie ze be doelde. Nee, zei hij lusteloos, Driessen wel. Nou, die is niet gek, zoals je weet. Maar lauw loenen. Wie was die vent die je vanavond had Zijn buurman. Dat vrouwtje is een beetje gemakkelijk; hij werkt over dag en 's avonds; moes voelt zich een beetje eenzaam. Heeft vermoedelijk wel c-en beetje aangepapt met de leuke buurman. Hoeft niet serieus te zijn. Maar die vent heeft al eens uit jaloezie iemand het ziekenhuis inge slagen, tien jaar geleden. Goeie genade... hij zal toch wel ééns volwassen zijn geworden Hoe oud is ie? Ik schat vijfendertig, zo ongeveer. Nou, en dóórom... Ach welnee. Maar je moet toch al les nagaan? 't Zou toch kunnen. Ben je al es bij hóór buurman ge weest Nel, jij zit nog altijd op je stokpaard je. Je mag dat mens niet en je bent romantisch. Stel je voor dat zij het gedaan had! Je zegt altijd dat je van iedereen alles kunt verwachten en móet ver wachten, als politieman. Niet het waarschijnlijke, maar het onwaar schijnlijke!, gaf ze terug. (wordt vervolgd) 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4