De buurtbus rijdt al weer vier jaar op Schouwen-Duiveland VEEL PAASGASTEN VERTROKKEN MAANDAGMIDDAG HUISWAARTS bij Reddingsboot Watersnip moest tweemaal uitvaren Kettingbotsing sluis Bruinisse Sinds de start: 75,000 passagiers Eerste Europese lijnvlucht op Taiwan ZIËR1KZEESCHE NIEUWSBODE Vergiftiging Palestijnen Koninginnedag ëruinisse Bruse Boys wint Ronde van Vlaanderen Onderzoek naar de vergiftigingsverschijn- Er heerst In Bruinisse verschil van mening Zaterdag tweede klasser Bruse Boys boek- Jan Raas toonde zich in de Ronde van selen op de westelijke Jordaan-oever. (Pag. over de opzet van het Koninginnedag- te de eerste thuisoverwinning: 2-0 tegen Vlaanderen een ware klassieker-koning via 2) programma. (Pag. 3) WHS. (Pag. 5) een solo-zege. (Pag. 7) DINSDAG 5 APRIL 1983 139ste jaargang 0 Nr. 23297 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) Gemakkelijk kunst. kritiek, doch moeilijk de Destouches Na een zonnige zondag T SCHOUWEN-DUIVELAND - Zoals overal elders in ons land is ook de Paasdrukte op Schouwen-Duiveland, zoals voorspeld tegengevallen in vergeleking tot het vorige jaar. De verkeersstroom was volgens een woordvoerder van de rijkspolitie wel beduidend drukker dan normaal, maar deze leverde nergens moeilijkheden op. „De aan komst van de Paasgasten was duidelijk verdeeld over een paar dagen. De stroom begon donderdag al en eindigde pas zaterdagochtend". Eén file door kop-staart-botsing bij brug van Bruinisse Waarschijnlijk door het slechte weer van paasmaandag kwam die middag echter vrij plotseling de grote stioom huiswaarts op gang, waarbij de piek lag tussen twee en vier uur. Hierdoor ontstonden enkele aanrijdingen, die echter alleen blikschade veroorzaakten. drukte was tegengevallen. De week voor pasen, toen alle bungalowparken reeds waren volgebor^ an vele Duit sers wegens hun l^.^e vakantieper iode al aanwezig waBn, deden de win kelbedrijven in de \fJsthoek toch goe de zakea Zo deed zich maandagmiddag rond half vier bij de brug van Bruinisse een kop-staart-botsing voor, waarbij vijf auto's waren betrokkea Daardoor ont stond er een kilometers lange file van thuiskerende vakantiegangers. In zijn geheel is de verkeersdrukte tijdens de Paasdagen niet opzienba- BRUINISSE - Op de N 59 ter hoog te van de sluis bij Bruinisse vond maandagmiddag rond 15.00 uur een kettingbotsing plaats. Zes auto's raakten bij de botsing betrokken en liepen schade op. De sluis was open geweest om het scheepvaartverkeer doorgang te verlenen en het verkeer op de N 59 kwam langzaam op gang. Door te snel optrekken zou de ket tingbotsing zijn ontstaan. De betrok ken automobilisten zijn: H. W. en R. W. uit Aken (W.D1.), H. H. uit Vlaar- dingen, B. K. uit Düsseldorf (W.D1.). A. d. V. uit Castricum en J. d. G. uit Krimpen a/d IJssel. Takelbedrijf Ista uit Oosterland voerde de zes wa gens af. De echtgenote van R. W. raakte bij de botsing licht gewond aan haar hand. Het verkeer op de N 59 ondervond gedurende een half uur vertraging. Er ontstond een kilo meters lange file. Een uur later, vier uur 's middags, botsten een bestelauto en een perso nenwagen tegen elkaar bij de sluis. Automobilist G. v. d. S. uit Strijen stopte in de file. De achter hem rij dende J. V. uit Amsterdam zou dit te laat hebben gezien en botste tegen V. d. S. op. Beide wagens raakten be schadigd, maar de wegenwacht kon de voertuigen weer op gang helpen. rend geweest", aldus de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland. Schril kontrast Wel opmerkelijk was het schrille kon trast, op Schouwen-Duiveland al thans, tussen de weersomstandighe den op eerste en op tweede paasdag. De zondag gaf het beeld van een heer lijke lentedag, die slechts werd ont sierd door een wat koude noorden wind. Het zonnige weer lokte echter zeer velen naar het strand voor een stevige wandeling. Hier en daar wer den uit de wind zelfs al genietende mensen in strandstoelen waargeno men. weliswaar in warme kledij ge huld. Er werden die dag ook veel toer- tochtjes over Schouwen-Duiveland gemaakt, maar het tijdverdrijf werd over het algemeen gevonden in de dorpskernen. InRenesse leek het wel bouwvakvakantie, zo druk was het daar. Toch lieten diverse ondernemers op het gebied van rekreatie weten, dat de Gure maandag Maandag was dus een dag, die soms zelfs winters aandeed, met een koude en gure zuidwestenwind, gepaard gaande met regen en af en toe zelfs wat vlokken sneeuw. Dat weerbeeld deed zich reeds in de ochtenduren voor en dat zal er toe hebben bijgedragen, dat de meeste vakantiegangers na de eerste ijzige druppels maar begonnen de koffers te pakken en de reis naar huis te aanvaarden. Minder buitenlanders Over het algemeen trok ons land tijdens de paasdagen relatief weinig buitenlanders. Slechts 600.000 buiten landers brachten een bezoek aan Ne derland, tegen 650.000 verleden jaar, blijkt uit schattingen van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) in Den Haag, aan de hand van tellingen bij de verschillende grensovergangen. Hoewei het tegenvallende buiten landse bezoek vooral wordt toege schreven aan de slechte weersvoor spellingen, heeft volgens deskundi gen echter ook de slechte ekono- mische situatie een roi gespeeld. AAnvankelijk waren de prognoses voor het buitenlandse paasbezoek aan Nederland erg pessimistisch, maar op eerste paasdag kwamen toch vrij ve£l Duitsers de grens over voor een een-of tweedaags verblijf in ons land. Het grootste aantal toeristen kwam uit West-Duitsland, gevolgd door bezoe kers uit Frankrijk en Engeland. De kust - en bollenstreek waren tijdens de paasdagen goed bezet, maar ook el ders in ons land was sprake van rede lijke bezetting. Er hebben zich volgens het NBT nergens problemen voorge daan bij het onderbrengen van bui tenlanders. ZIERIKZEE - Het winkelend publiek in het centrum van Zierikzee werd zaterdagmiddag aangenaam verrast door ecjt aktie van de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC). Onder het motto Kopen in Zierikzee - Goed idee" werden zo'n 750 orchideeën aan de man/vrouw gebracht ter gelegenheid van Pasen. Het uitreiken van de bloemen werd verricht door een tweetal dames in Schouiose klederdracht: mevrouw II. M Pannekoek-v. d. Weele en haar dochter, mevrouw E. H. Bil-Pannekoek. Het gebaar van de ZOC werd bijzonder op prijs gesteld, getuige de reakties van het publiek. Jachten in moeilijkheden KERKWERVE - De Watersnip, de partikuliere reddingboot van de fam. J. C. S. uit Kerkwerve heeft maan dagmiddag vlak voor de haven ZIERIKZEE - De buurtbus op Schouwen-Duiveland is de afgelopen vier jaar een begrip geworden. Zaterdag was het precies vier .jaar geleden, dat gedeputeerde W. Don het startsein gaf voor de buurtbus, die de kernen Sirjansland, Ouwerkerk en Kerkwerve weer openbaar vervoer zou bezorgen. Don deed dat met het kopen van het eerste kaartje en met het onthullen van de haltepa- len. De buurtbus rijdt al weer sinds 2 april J97y op Schouwen-Duiveland. Een tussentijdse verbetering betekende de halte onder de Beuze. Voorheen was die op het Kraanplein gesitueerddaar was het niet zo gerieflijk in regen en wind even op de buurtbus te moeten wachten. Onder de Beuze vindt men eehter altijd wei enige beschutting. Mevrouw T. E. Kuin-De Haan in Ouwerkerk, van het begin af voorzit ter van het buurtbuskomité, laat des gevraagd weten dat tot en met janua ri dit jaar in totaal al 75.000 passa giers door de buurtbus werden ver voerd. Dat is een aanzienlijk aantal, dat de norm van 12.500 passagiers per jaar ruim te boven gaat. Het buurtbusprojekt op Schouwen- Duiveland is een groot sukses geble ken. Vorig jaar kon nog met gepaste trots worden aangekondigd dat dit projekt op Schouwen-Duiveland lan delijk gezien als tweede stond geno teerd. Slechts in Friesland reed nog een buurtbus met iets betere resulta ten. „Beetje moeilijk mee" De vierde verjaardag van de buurt bus zaterdag ging in stilte voorbij. „Ik heb het daar echt een beetje moeilijk mee gehad", verzucht me vrouw Kuin. Voorgaande jaren orga niseerde zij op die 2e april steeds een zeer geanimeerd feest voor alle vrij willige chauffeurs met partners. Tij dens die plezierige bijeenkomsten ten huize van de familie Kuin wer den dan wat officiële woorden gesproken, wat ervaringen uitgewis seld en prettige onderlinge kontak ten gelegd. Mevrouw Kuin was om gezondheidsredenen dit jaar niet in staat een dergelijk feest op touw te zetten en dat spijt haar zeer, want juist die informele kontakten tussen de vrijwillige buurtbusbestuurders houden het enthousiasme voor het projekt erin. Ze heeft er nog wel op aangedron gen. dat anderen een bijeenkomst zouden organiseren ter ere van de buurtbus-verjaardag, maar dat is er niet van gekomen. Blijkbaar vond men dat zonder aanwezigheid van de trouwe voorzitter niet zo leuk en wordt de hoop gevestigd op volgend jaar, als de buurtbus ongetwijfeld het eerste lustrum gaat vieren. Terugblikken de op de afgelopen vier jaren, wijzen de boeken van me- Vervolg pag. 3 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Flaauwers te Kerkwerve een 9 in. lang jacht vlotgetrokken. Het jacht, de K 14 „Celesior" was met drie man aan boord op weg naar de haven van Burghsluis. Voor de haven Flaau wers voer het jacht op een zandbank. Om 16.00 uur werd het schip bij op komend water vlotgetrokken door de Watersnip. De „Celesior" voer op eigen kracht alsnog naar Burghsluis. Zaterdagavond kwam de Waters nip uit Kerkwerve ook al in aktie. Automobilist L. F. uit Colijnsplaat reed over de Zeelandburg naar huis en zag op de Oosterschelde een in moeilijkheden verkerend motor jacht. Ter hoogte van de werkhaven Kat op Noord-Beveland was het Bel gische jacht zaterdagavond in moei lijkheden geraakt. De motor was uit gevallen en de vijftien meter lange kruiser met drie vrouwen en twee mannen aan boord, onder wie eige naar K. P uit Deurne-noord, was aan de golven overgeleverd. Onder de be manning zou paniek zijn uitgebro ken. De automobilist waarschuwde de brugwachter, die op zijn beurt de reddingsboot Watersnip opriep De boot arriveerde rond 19.00 uur op de plaats van het jacht en nam de krui ser op sleeptouw. Even later kwam ook de Walrus van bergingsbedrijf V. d. Akker uit Wemeldinge bij de krui ser aan. De Walrus hoefde geen hulp te verlenen en keerde terug. De Wa tersnip bracht het motorjacht veilig in de haven van Colijnsplaat. TAIPEI - De eerste directe passa- gierslijnvlucht van West-Europa op Taiwan is zondag uitgevoerd door een Boeing 747 van de KLM. De nieu we KLM-lijndicnst wordt uitgevoerd „onder contract Martinair", daar Martinair geen vergunning heeft voor lijndiensten. De dienst is mogelijk geworden door een overeenkomst die in januari is gesloten tussen de luchtvaartmaat schappij van Taiwan „China Airli nes" (CAL). Martinair en KLM. Zij zal vanuit Nederland in het eerste jaar eenmaal per week met Boeing 747-toestellen van de KLM worden uitgevoerd. „CAL" maakt op 12 april zijn eerste wekelijkse passagierslijn- vlucht van Taipei op Amsterdam. Het CAL-toestel zal dan 13 april op Schiphol arriveren. Martinair opende zaterdag een vrachtdienst op Taiwan, zo werd meegedeeld door een woordvoerder van dc luchthaven van Taipei. Reizigers uit Europa moesten tot dusverre voor Taiwan overstappen in Tokio, Hongkong of Bangkok. wi ve. Bitr Verwachting tot woensdagavond: Regen Half tot zwaar bewolkt en enige tijd regen; minimumtemperatuur omstreeks 4 graden, middagtempera- tuur ongeveer 9 graden; matige zuid westelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 9 april: Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90%. Min.temp.: 6 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: zuidwest 5 Zaterdag: Kans op neerslag: 60 Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 6 april Zon op 7.06, onder 20.21 Maan op 04.45, onder 12.32 7 april Zon op 7.03, onder 20.23 Maan op 05.21, onder 13.35 Nieuwe maan: 13 april (09.58) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 6 april 10.11 22.37 3.41 16.22 7 april 11.37 - 5.00 17 44 Doodtij: 15 april HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer blijft onstand vastig. Een algehele drukcentrum handhaaft zich boven Engeland. Van daag bracht dit koude lucht naar ons land met zowel buien als opklarin gen. Boven de Oceaan staat een ster ke westelijke stroming in de boven lucht. Daarmee kwam vanochtend een kleine depressie bij zuidwest Ier land aan. Die zal vannacht boven Noord-Frankrijk liggen en dan waar schijnlijk afbuigen naar Noord- Duitsland. Dat betekent dat wij te maken krijgen met de regenzone er van, vooral in de nacht en ochtend. Voor donderdag ziet het er iets gunstiger uit, maar vrijdag kan al weer een volgende storing overtrek ken. In de afgelopen week kwam lucht uit noordelijke streken naar ons land. Dat gaat nu langzaam ver anderen. de aanvoer is meer weste lijk geworden. Dat kan later in de week iets hogere temperaturen ver oorzaken en misschien komen we in het weekeinde op de normale tempe ratuur voor deze tijd. van het jaar, dat is ongeveer 12 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1