Fietsplezier sterk afhankelijk van juist gekozen fiets Rabbelaar FILMFESTIVAL IN BIG S FRANK BOEYEN IN BROGUM 4 PLAAT- PRAET ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 april 1983 Nr. 23296 5 ZIERIKZEE - Ieder jaar worden in ons land ruim een miljoen nieuwe fiet sen gekocht. Dat is een indruk wekkend aantal. De fiets is bij ons dan ook het meest beschikbare vervoer middel. Ruim veertien miljoen Neder landers bezitten samtn een kleine elf miljoen fietsen en de "'ietsdichtheid is hierdoor ongekend ho#g, hoger dan in welk ander land ook. De fiets wordt gebruikt voor de meest uiteenlopende doeleinden. Je kunt he", zo gek niet be denken of de fiets worit er wel bij in geschakeld. Het meest wordt de fiets gebruikt voor dage lijkse verplaatsingen zo als het woon-werkver- keer en het woon-school- verkeer en daarnaast voor het doen van bood schappen. Daarnaast is de fiets een steeds groter wordende rol gaan ver vullen in de rekreatie. Fietsen in de vrije tijd is tot het levenspatroon van velen gaan behoren. Dat fietsen gezond is, be tekent voor velen een be langrijke stimulans. Sportief en ontspannen bezig zijn; tochten en tochtjes maken, rondkij ken, van de natuur ge nieten en lekker uit waaien. Het is niet voor niets dat fietsvakanties op het ogenblik zo „in" zijn en niet alleen bij jongeren. Je mag wel zeggen dat de fiets de mensen plezier biedt. Dat fietsplezier is sterk afhankelijk van de fiets die gebruikt wordt. Toen de fiets door velen vooral als een noodzake lijk vervoermiddel en betrouwbaar zijn en lang mee kunnen. Je hoort altijd nog verha len van mensen die wel twintig jaar met een' fiets deden en dat bij da gelijks gebruik. Kwaliteitsfiets De vraag naar dege lijkheid en betrouw baarheid is gebleven; ze ker in Nederland waar een kwaliteitsfiets nog/ altijd -de hoogste ogery gooit. Maar er is iets bi gekomen. Meer en j wordt gezocht naar komfortabele fiets, fiets moet moeitel/os rijden, licht 1 technisch zo min mbge- lijk inspanning vr/gen. Een fietser wil beit in spanning leveren,/maar dan om een extra presta tie te leveren, ian de vraag naar kom/ortabel fietsen is in rui/ie mate voldaan. Technisch is de fiets de laat/te jaren aanzienlijk ve/beterd en denogelijkheden, die de fiet: te bieden heeft, zijn daardoor vergroot. Een pun hierbij is dat je als je jlezier aan de fiets will beleven, je wel de juis:e fiets moet kiezen. Dasr wordt vaak te wei- nig oij stil gestaan. Fiets voor iedereen E' is een uitzonderlij ke grote keus aan fiet sen Niet alleen doordat ove*al fietsen te koop zijr, maar vooral door de jrote variatie. Bij het sanenstellen van hun kolekties gaan fietsen- fabrikanten en fietsen- haidelaren ervan uit dat er 2en fiets voor iede- reei moet zijn en dat met allerlei individuele wersen zoveel mogelijk rekoiing moet worden gehcuden. Dat heeft een nadeel, want het is na- tuurijk veel gemakke lijke- en ook goedkoper om naar een paar soor ten fietsen te maken, maar dat nadeel wordt volledig weggecijferd door het voordeel dat een b*eed scala van meer indivduele aanpassin gen fc^edt. Dairdoor is de fiets van somaar een stuk ij zer een persoonlijk ver voermiddel geworden, waaraan je echt genoe gen bleeft, dat voldoet aan je behoeften en ver- wachtigingen. Er is echt veel verschil tussen de ene fiets en de andere. Als koper van een fiets, moet je daarvan profite ren en de fiets kiezen, die het meest bij je past en bij de wijze waarop je je fiets wilt gebruiken. Het is dan ook goed om bij aankoop van een fiets aan de fietsenhan delaar goed duidelijk te maken wat je precies zoekt. Vanuit zijn vak kennis zal hij dan weten in welke richting hij je moet adviseren.- Waaraan denken? Je moet natuurlijk niet blind gaan varen en een aantal zaken goed in de gaten houden. In de eerste plaats moet de fiets goed passen, af gestemd op de persoon lijke lichaamsafmetin gen. Dat wil zeggen dat het frame de juiste hoog te moet hebben (er is wat dit betreft veel variatie), dat zadel en stuur de juiste vorm en de juiste stand moeten hebben en dat de afstand tussen stuur en zadel moet af gestemd zijn op de berij der. Aanpassing is vrijwel altijd mogelijk. Kies weloverwogen een be paald remsysteem. Bij een fiets met versnellin gen is het goed te weten wat je van het versnel lingssysteem verwacht en hoeveel versnellingen je redelijkerwijs zult ge bruiken. Dat bepaalt de keuze. Zadelpijn Kijk eens extra naar het zadel. Je hoeft als fietser geen zadelpijn te lijden en je moet lekker zitten. Dat betekent wel dat je een zadel moet kiezen dat zowel bij de fiets als bij jezelf past. Het is altijd mogelijk om bij de fiets een ander zadel te kiezen en dat geldt ook voor verschil lende andere onderdelen en toebehoren. Dat ook naar kwaliteit moet worden gekeken is van zelfsprekend. Goedkoop materiaal leidt gemak kelijk tot teleurstellin gen en is minder veilig. De aardigheid is er dan al gauw af. Koop bij voorkeur bij een fietsenvakman, die immers ook repareert en servicebeurten verzorgt. Het is voor de gebruiker belangrijk als hij steeds terug kan vallen op ie mand die er alles van af weet en deskundige ad viezen kan geven. Wie over keuze en gebruik van de fiets zich goed wil informeren, moet zich het in de serie „Fietso- tlieek" verschenen boek je „Wat voor fiets?" aan schaffen, dat door over making van 8,50 op postgirorekening nr. 234567 kan worden aan gevraagd bij stichting: fiets! in Amsterdam. In ruim honderd blad zijden wordt uitvoerig uit de doeken gedaan welke soorten fietser) er zijn, wat de onderlinge verschillen zijn met voordelen en nadelen van verschillende syste men. Ook uitvoerige voorlichting over rem- systemen, versnellingen en alles wat op en aan de fiets zit. Basiskennis, die iedere fietsgebruiker bij de hand moet heb ben. Je leert de fiets hierdoor beter kennen en dat betekent dat je dan alle mogelijkheden kunt benutten die de fiets te bieden heeft. En dat zijn er heel veel. Volvo presenteerde tijdens de landelijke dealershow vorige week een nieuwe va riant in de 340-serie: een Volvo 340 DL. Dit voorjaarsmodel onderscheidt zich van de standaarduitvoering door een aantal toegevoegde extra's. Van dit, in witte ex terieurkleur uitgevoerde model, worden slechts 350 exemplaren geleverd. Extra's hij deze Volvo zijn onder meer: getint glas, sierringen op de wielen, chroom bumperstrip, steenslagbeschermers, een vierv er snelling sbak en een ver licht kontaktslot. De prijs is nog net onder de 20.000,- gehouden. T ZIERIKZEE - Het lijkt er op, dat jul lie begrepen hebben wat er van jullie gevraagd wordt. Een behoorlijke sta pel brieven kregen we op ons buro. Het was niet zo, dat de postbode de stapel niet kon tillen, maar het begin is er. Bedankt alvast. De vraag om een eigen naam voor deze rebriek heeft ook goede resultaten gehad. Er waren heel erg leuke en originele namen bij: we kunnen nu een goede keuze maken. Hier komen ze allemaal: De Zeeuwse Babbelaar, De Mompelbus, Kinder- kibbelaar, Kindernieuws, Ons Hoek je, de Schouwse jeugdbode, De Kin derbode, 't Hoekje, Kinderhoekje, De Kauwgomballenboom, Kinderkisse- bis, Nieuwsgierigaagje, Groot Nieuws in het Klein, Babbelhoek, De Schouw se Letterbak, Zierikzees Snuffelhoek- je, Jongerenbrievenbus, Jongeren Af deling en Snuffelhoek. Negentien na men! Zoals je al gemerkt zult hebben hebben we er één uitgekozen: De Zeeuwse Babbelaar, ingezonden door Kees Steketee uit Bruinisse, die de boekenbon krijgt toegestuurd. We hopen dat jullie het er mee eens zijn. Andere erg mooie namen vonden we „De Schouwse Letterbak" van Ronald Beilsma (Nieuwerkerk) „Groot Nieuws in het Klein" van Eveline (Zierikzee) en „Babbelhoek" van Nicole de Jonge (Zierikzee). Dus vanaf nu: als je een verhaaltje of tekening of ge dicht voor de krant hebt, zet op de enveloppe „De Zeeuwse Babbelaar". Bij al die brieven za ten ook verhaaltjes en tekeningen, waar we erg blij mee zijn. De paas haas was een veelvoor komend onderwerp. Flo- ris, Bart en Jeroen de Vos uit Brouwershaven schreven alle drie een verhaal over de paas haas. Het verhaal van de geheimzinnige kip (met prachtige tekening!) is van Nicole de Jonge uit Zierikzee. Irma Pieper (Oosterland) maakte een puzzel, die we voor de volgende week bewa ren, evenals de brief van Ronald Vaes (Zierikzee). Eerst maar even de paas- verhaaltjes als jullie het goed vinden. Dan was er verder nog een brief van een stel meiden: Anita, Evelien en Mariandel uit Zierik- zee (Hebben jullie geen achternaam?) die drie namen bedachten voor de krant. En verder ver telden ze dat ze wel eens een verhaaltje zouden opsturen. We wachten af, meisjes! Maar, omdat het bijna Pasen is, eerst de paas- verhalen, de rest van de post (en de nieuwe!) komt volgende week aan de beurt. Schoolkrant Het paasnummer van de schoolkrant van de openbare kleuter- en la gere school ,,'t Kwetter- nest" en „de Meerpaal" uit Bruinisse, staat hele maal in het teken van „Kind en huisdier". Co- ra de Ronde en Marjo lein Padmos zijn naar de dierenwinkel van me vrouw Van Klingen ge weest en hebben in de schoolkrant geschreven wat ze daar beleefden. Verder is in de krant te lezen, dat, omdat er overal zuiniger met geld moet worden gedaan, dit misschien wel gevolgen heeft voor de onderwij zers van deze scholen. En, al deed Bruinisse niet mee aan de landelij ke boomplantdag, in de schoolkrant staat een natuur-kleurplaat waar mee menig vakantie uurtje gevuld kan wor den. In de rubriek logo pedie (spraakles) gaat juf Els de Zeeuw dieper in op de behandeling van neus- of keel-amandelen. P.S. Alle schoolkran ten zijn welkom bij de redaktie van De Zeeuw se Babbelaar! Toen de krant al bijna gedrukt was, kwamen er nog meer namen met de post. We kunnen ze nog Paaseieren Er was eens een paas haas, die was héél lief en vond alle kinderen ook lief. Deze paashaas ver zamelde heel veel eieren en alle lieve kinderen kregen een paasei van hem. De haas woonde in een heel groot hol, en één kind kreeg zo'n groot paasei. Dat kind heette Kees. (van Bart de Vos) Er was eens een paas haas die was erg lief. Want hij bracht altijd ei eren voor de kinderen. En dat vonden de kinde ren heel erg fijn. Alleen de stoute kinderen niet, maar zij krijgen nog een kans als ze lief zijn. Dan krijgen ze ook een ei. (van Floris de Vos) De geheimzinnige kip Een paar maanden voor Pasen begon Klaartje-Kip heel geheimzinnig te doen. Als de boerin kwam, wou ze niet opstaan, ze verstopte telkens haar eieren en je zag haar alleen als ze eten kreeg, maar dan ging ze gauw weer naar haar plaatsje terug. De boerin begon zich af te vragen wat Klaartje van plan was. Ze liet daarom de kinderen naar eieren zoeken. „Zoek ook ...naar het nest van Klaartje" zei ze. De kinderen zoch- ten en vonden alle eieren, alleen die van Klaartje konden ze niet vinden.,De boerin werd een beetje nij dig en ze besloot om Klaartje te achtervolgen als ze om eten kwam. De volgende dag dacht Klaartje: „Vandaag komen ze uit" en ging daarom maar niet eten. „Stel je voor dat de eieren koud worden", dacht ze nog. De boerin ging dus maar eieren rapen voor mor gen, want dan is het Pasen. De kinderen verheugden zich er al op om de verstopte eieren te gaan zoeken na de Paasdienst. Toen ze de volgende morgen aan tafel zaten te eten, riep de jongste dochter opeens: „Hè, wat loopt daar?" Ze liep van tafel en stapte naar bui ten waar ze Klaartje zag lopen, héél parmantig. En ze zag ook waarom: achter Klaartje liepen negen kui kentjes te wagelen. Ze riep haar vader en moeder en allemaal keken ze met plezier naar Klaartje en haar kroost. Nu wisten ze waarom Klaartje zo geheimzin nig had gedaan, maar iedereen zei: „Dat is het leukste op Pasen dat ik heb beleefd". (van Nicole de Jonge) nèt vermelden: De Zie- rikzeese Krukelkrant, De Mini-Bode, Klets kous, Schouwse Bolus, Prietpraat, Rommelpot en het Roddelhoekje. Ook kwam er nog een enveloppe met 13 brie ven (van een Zierikzeese schoolklas?) die we tot een volgende keer bewa ren. Elke brief komt in de krant, daar kun je op rekenen. Verder waren er ook een heleboel oplossingen voor de re bus bij de post. Nou, die mag je wel insturen, maar het hoeft niet hoor! De Paashaas Een paashaas liep door het bos, hij was erg moe. Hij was verdwaald en helemaal de weg kwijt. Dat was niet leuk, want hij was nog maar op de helft. Hij hijgde er van, hoor maar: „puf, puf, puf". En wat hoorde hij toen? Er kwam een ge luidje uit de eieren! Hoor maar: „krak, krak". En opeens brak er een ei. „Ook dat nog", dacht de paashaas. Hij keek om zich heen en zag een kui kentje. Hij zei: „Dag kuiken tje, waar kom jij van daan?" „Uit het.ei", zei het kuikentje. „Ooooo", zei de paas haas, „dus daarom hoorde ik krak krak". „Weet jij de weg", vroeg dé haas aan het kuikentje.-. „Nee, maar kijk daar: een muis. Zullen we het aan hem vragen?" „Piep" zei de muis, „ik weet wel de weg. Een eindj.e verderop is het bospad en dan nog honderd meter lopen, en dan ben je. er". „Bedankt", zeiden ze beiden," en gingen weer op weg. De paashaas maakte grote sprongen en het küikentje mocht op z'n hoofd zitten. En toen de kinderen met pa sen uit d'r bed kwamen lag er een prachtig paas ei! (van Jeroen de Vos) O ja, we waren bijna vergeten de oplossing van de vorige puzzel te geven, die rebus. Nie mand stuurde een foute oplossing in: het beroep van de man op te teke ning was kruidenier. Brieven naar: De Zeeuwse Babbelaar, Zie- rikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA in Zierikzee. Tot volgende week en fijne paasda gen! Anywave-fesüval ZIERIKEE - Op zaterdag 24 juni organiseert de Zie rikzeese jeugdsoos Brogum het jaarlijkse Anywave- festival. In tegenstelling tot andere festivals wordt dit keer de openingsmanifesta tie op de vrijdagavond ge houden, op 23 juni dus. Als speciale openingsattraktie treedt die avond de Neder landse groep Gruppo Spor- tivo op. BURGH-HAAMSTEDE - Op maandag 4 april organi seert jeugdsoos Big S in Burgh-Haamstede een film festival waarop drie prima films worden vertoond, 's Middags wordt begonnen om 13.30 uur en de avondvoorstelling begint om 20.00 uur. In het mid dagprogramma wordt een thriller (The Chain Reacti on) en een komedie (Wie het laatst lacht) vertoond en 's avonds staat de horrorfilm Suspiria op het pro gramma. Dat ook de allerjongsten door Big S niet worden vergeten, blijkt op zaterdagmiddag 2 april, wanneer tijdens de kinderklub van 6 tot 11 jaar de film Sjors en Sjimmie op het witte doek verschijnt. Al met al mag gesteld worden, dat de Paasdagen in Big S in het teken van de film staan. „The Chain Reaction" behandelt een ongeval van katastrofale omvang, waarbij de atoomgeleerde Heinrich bloot staat aan direkte bestraling, omdat een aardschok breuken veroorzaakt in de containers waardoor kernafval vrijkomt. Hij stelt alles in het werk om het publiek op de hoogte te stellen van het voorval, maar wordt daarbij op de huid gezeten door een sinister veiligheidsteam. „Wie het laatst lacht" is een film van Gearard Ou- ry, die eerder furore maakte met „De eend en de Ca dillac" en „Samen uit, samen thuis". Het betreft ook hier een superklucht met David Niven, Jean-Paul Belmondo en Eli Wallach. I ZIERIKZEE - Op Paaszaterdag 2 april treedt in de Zierikzeese jeugdsoos Brogum de vijfmans formatie van zanger Frank Bocy- en op. Boeyen wordt begeleidt door gitarist Wil Theunissen, bas sist Nels Busch, drummer Henk Wanders en toetsenman Jos Haag mans. Het optreden hegint om streeks half tien. De Frank Boeyen Groep werd opgericht in januari 1980. toen nog met z'n vieren. Toetsenman Jos Haagmans kwam pas in juni 1982 bij de groep. In augustus 1980 ondertekent de groep een platen- kontrakt bij Killroy en in april 1981 verschijnt de eerste elpee, die simpelweg de naam ..Frank Boey en Groep" draagt. De vier muzi kanten werkten ongeveer een half jaar aan de realisering van de debuut-elpee. In juli 1981 bereikte Frank Boeyen met zijn groep de eerste mijlpaal. De eerste single Ver jaardagsfeest" wordt bijzonder goed ontvangen en klinkt vele malen via de luidsprekers van de Hilversumse zenders duizenden huiskamers in. Vrij kort na de suksessen van de single wordt de onontbeerlijke fanklub opgericht en in oktober ziet de tweede sing le al het levenslicht. ..Vrijdag- avond" levert de groep het eerste tv-optreden op bij Veronica. Uit de jaarlijkse populari teitspoll van het toonaangevende muziekblad „Muziek Express" blijkt, dat de Frank Boeyen Groep een van dc meest beloven de groepen is. In januari 1982 ver schijnt de derde single „Blok Aan Mijn Been" en kort erna starten de opnamen voor de tweede elpee „Frank Boeyen Groep Twee", die in september 1982 in de winkel verschijnt. Voor die tijd liepen er echter nog twee singles van de persen. „Fantasie" en „Zo Mooi" deden het zeer goed. In de tweede helft van 1982 ver scheen de groep, die inmiddels was uitgebreid tot vijfman, regel matig op de beeldbuis. Op 7 ja nuari 1983 verscheen de meest re cente single ..Het Antwoord". De Frank Boeyen Groep mag zich in middels verheugen in een zeer grote aanhang, hetgeen tussen de echtegrote" groepen zeer opmer kelijk genoemd mag worden. Sozen- agenda Big „S", Burgh-Haamstede Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot .24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 uur en van 20.00 uur tot 24.00 uur; maandag film festival van 13.30 tot 18.00 uur en van 20.00 tot 23.00 uur. De Pul, Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 23.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur. Brogum, Zierikzee Vrijdag van 20.00-24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 01.00 uur met vanaf 21.30 uur een live- optreden van De Frank Boeyen Groep; zondag van 15.00 tot 18.00 uur. Trace, Scharendijke Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 17.30 uur; woensdag van 19.00 tot 23.00 uur gezellige avond met klaverjassen, schaken of dobbelen. ZIERIKZEE - Het Doe Maar- virus heeft opnieuw toegeslagen. Nog voordat de vierde elpee van de super-populaire Nederlandse groep uit was, haalde 4-Us de platina-status en doet dat de groep maar eens na. 4-Us doet even anders aan dan de voorgaan de drie elpees van het duo Hennic Vrientcn en Ernst Jansz, maar de sondanks is het weer grote klasse wat het illustere duo in dc groe ven liet persen. Via een aantal korte, maar ze ker spitsvondige nummers over alle problemen en probleempjes die de jeugd - hun voornaamste groep aanhangers - bezig houden, skoort Doe Maar bijna logisch weer hoog. Resumerend mag worden ge- konkludeerd dat 4-Us gewoon een leuke elpee is zonder spannende en/of opwindende muziek, die echter wel weer lekker in het ge hoor ligt en die gewoon aansport om de beentjes te laten wapperen. Doe Maar heet het met 4-Us alle maal weer gedaan. De fans zullen beslist blij zijn met wat Hennie Vrienten en Ernst Jansz weer voor elkaar stoomden. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5