Sirjansland hoopt nog dit jaar te starten met eigen experimentele basisschool 'ZIN IN... Raad Duiveland worstelde met krediet kleed- en klubgebouw tennisvereniging Zeeman textielSupers geopend in Zierikzee Hoorzitting Integraal dorpsplan EO-bijeenkomst in Zierikzee STREEKNIEUWS LESCOPlNESj (,IIoItv* irjode ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Een vervolgverhaal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - Vrijdag 1 april 1983 Nr. 23296 3 SIRJANSLAND - Er bestaat goede hoop, dat het Rijk de aanvraag voor het opzetten van een experimentele ba sisschool in Sirjansland zal goedkeuren. Dit experiment houdt in dat al in augustus dit jaar een basisschool wordt opgericht. Verder biedt dit experiment de mogelijkheid een extra leerkracht aan te trekken. De mogelijkheid van voortbestaan van de (basis)school in Sir na 1985 is gunstig. Het aantal leerlingen zal waarschijnlijk boven de (voorlopige) norm van 29 leerlingen liggen. Op de eerste dag was er volop drukte in het donderdagochtend geopen de Zeeman-pand. ZIERIKZEE - In een totaal verbouwd pand aan de Poststraat is donder dagochtend een vestiging van Zeeman textielSupers geopend. De zaak is eigendom van de heer A. Deurloo. Het pand met een oppervlakte van 300 m2 heeft twee jaar lang leeggestaan en deed hiervoor dienst als ma gazijn voor Electra. Voordat Zeeman textielSupers de deuren voor de donderdag in groten getale binnenstromende bezoekers kon openen heeft het verwaarloosde pand een grondige verbouwing ondergaan. On der meer werden de muren vervangen door nieuwe, werd een nieuwe fundering aangebracht en er kwamen nieuwe vloeren in. In de winkel, die aan de achterzijde grenst aan de Meelstraat, zijn voor namelijk textiel en enkele huishoudelijke spullen te koop. Zeeman staat bekend om de goedkopere prijzen, van vooral jacks, kinderkle ding en ondergoed. In de zaak staan overwegend bakken opgesteld, waaruit de mensen makkelijk hun keuze kunnen maken. De kleding is zowel voor dames als voor heren en kinderen bedoeld. De heer A. Deurloo, eigenaar van de zaak, denkt dat de mensen in deze tijd, met een teruglopende economie, meer dan enkele jaren geleden op de kleintjes letten. Daarom gelooft hij dat de zaak zeker aan zal slaan bij de bevolking van Zierikzee en niet te vergeten de toeristen. Goed kope prijzen spreken de mensen enorm aan, dus ik heb wel vertrouwen in de toekomst van Zeeman in Zierikzee", aldus de heer Deurloo. De verbouwing heeft zeven weken geduurd en is uitgevoerd door aan nemersbedrijf Roggeband uit Zierikzee, het schilderwerk is gedaan door Hagesteijn uit Zierikzee, de electra is verzorgd door fa. Steutel uit Zierikzee en de staalkonstruktie en de cv zijn aangebracht door fa. Han- se uit Sirjansland. Deze mededelingen kwamen aan de orde tijdens een hoorzitting, die deze week in Sirjansland werd ge houden in het kader van de Integrale Dorpsplannen. Evenals in de vier an dere kernen, die aan dit projekt deel nemen, werden met medewerking van het bureau Stad en Landschap oplossingen aangedragen voor eerder dit jaar gesignaleerde in een rapport vastgelegde knelpunten. Hoewel de toekomst voor de school in Sirjansland er niet al te somber uitziet, moet er bouwkundig nog heel wat gebeuren. Zoals bekend werd de aanvraag voor nieuwbouw van de school reeds afgewezen. Wel werd door het ministerie toestemming ver leend voor het aanpassen en uitbrei den van het huidige schoolgebouw. Naar aanleiding van een desbetref fende vraag uit de zaal, antwoordde burgemeester J. van Bommel, dat eerst de definitieve beschikking van de minister wordt afgewacht, voor dat met de werkzaamheden zal wor den gestart. Bij enkele bewoners leefde de vrees, dat het afkomen van die ministeriële beschikking nog wel enkele maanden op zich laat wachten en men vroeg zich af, waar de kleu ters op Sirjansland na de grote va kantie dan ondergebracht moeten worden. Andere oplossingen De burgemeester antwoordde, dat het experiment basisschool zo snel mogelijk van start dient te gaan en dat er derhalve andere oplossingen gezocht moeten worden voor het on derbrengen van de kleuters als het aangepaste schoolgebouw niet tijdig gereed zal zijn. Voor de knelpuntn betreffende de woningbouw werden voor Sirjans land gelijkluidende mogelijkheden aangedragen als in de overige kleine kernen, waar deze problemen spelen. Ook in Sirjansland werd gespro ken over regionale samenwerking ten aanzien van kontingentering en bouwplanontwikkeling. Verder werd ook hier verwezen naar het be lang van zelfbouw in de sociale sfeer en op het versterken van de positie van de kleine kernen binnen de ge meente, door bijvoorbeeld extra kon- tingenten voor kleine kernen te be pleiten bij provincie/rijk. Voorwaarde voor de toekenning uit een reserve kontingent is een sa menhangende visie op de gewenste ontwikkeling van de kern, een dorpsplan met een daarop gebaseerd beleidsprogramma. Verder werd de mogelijkheid aangedragen een reser vefonds in te stellen, ter bevordering van het „dure" bouwen in kleine ker nen. Deze reservepot zou gevuld kun nen worden met bijvoorbeeld gelden uit het fonds dorpsuitleg, meevallers in grondopbrengsten en dergelijke. Stad en Landschap erkent zelf, dat ZIERIKZEE - Donderdag 7 april wordt in Zierikzee een EO- bijeenkomst van ongeveer een uur gehouden in de bovenzaal van de Ge reformeerde kerk, St. Domusstraat 35. Deze bijeenkomst begint om half elf. EO-directeur drs. L. P. Dorenbos en een aantal medewerkers van zijn omroep zullen er zelf aanwezig zijn om iets te vertellen over hun werk, het suksesvolle verloop van de huidi ge ledenwerfactie en vooral de toe komst van de EO. Verder zal de werkwijze uiteen worden gezet van de Nationale Aktie Huisbezoek ten behoeve van de EO. De Nationale Aktie Huisbezoek is erop gericht dat mensen die sympa thiek staan ten opzichte van de EO of lid van deze omroep zijn, op huisbe zoek gaan bij vrienden en bekenden om zodoende te proberen enkele tien duizenden leden te winnen. van het vormen van een reservefonds in de huidige tijd niet veel terecht zal komen. Woningverbetering In Sirjansland bevindt zich een vrij groot aantal te verbetern partikulie- re woningen, waarvan de meeste ge legen zijn in het dorpshart. Ook dat werd als een knelpunt ervaren. Als mogelijke oorzaken van het uitblij ven van woningverbetering in het verleden worden aangedragen: het voornamelijk partikuliere eigen dom, de onbekendheid van bestaan de subsidiemogelijkheden, moeiza me en/of ingewikkelde procedures en geen stimulering van buitenaf. Stad en Landschap wijst er op dat woningverbetering voor één enkele dorpskern moeilijk te realiseren kan zijn. Bepaalde zaken zullen in een groter verband moeten worden be zien en afgewogen. In een uitvoeringsplan kunnen meerdere kernen worden betrokken. Bovendien wordt de haalbaarheid van bepaalde maatregelen erdoor vergroot. In dit verband valt, vol gens Stad en Landschap, te denken aan een bundeling van de bij het pro jekt integrale dorpsplannen betrok ken kernen ten aanzien van overeen komstige problemen en gezamenlij ke oplossingsmogelijkheden. Ge dacht kan dan worden aan: planop zet, bundeling van renovatieplannen van verspreide woningen, het aan trekken van een gemeenschappelijke projektkoördinator en dergelijke. Gerichte aanpak Het relatief! grote aantal te verbe teren woningen in het dorpshart van Sirjansland maakt, volgens het rap port, een meer gerichte aanpak van de woningverbetering in dit deel van het dorp gewenst. „Een aktieve voor lichting aan de bewoners van dit be perkte gebied, verdient op korte ter mijn overweging", aldus Stad en Landschap. Het gemis van een speelterreinlje voor kleine kinderen en de behoefte aan meer groenvoorziening zou opge lost kunnen worden door het gekom- bineerd situeren van het speelter- reintje en de groenvoorziening op het bestaande sportveld op de hoek Zandweg/Sportweg. Een herindeling voor een dergelijk gekombineerd gebruikt wordt zeker mogelijk geacht. Een tweede moge lijkheid vormt het situeren van een speelterreintje achter de school. De omvang van deze lokatie is ook zoda nig dat een kombinatie met een groenvoorziening tot de mogelijkhe den behoort. Een derde lokatie zou kunnen zijn het „bosje van Van Dijk". Als speelterrein voor kleine kinderen is deze lokatie echter onge schikt door de afstand en de geïso leerde ligging. Het probleem van overlast van ca fébezoek zou volens Stad en Land schap alleen opgelost kunnen wor den door het instellen van vaste slui tingstijdens. In acht nemend de ge ringe zwaarte van dit probleem, wordt deze oplossing echter als te ri goureus beschouwd. Nog steeds is er geen postvoorzie- ning op Sirjansland. Burgemeester Van Bommel deelde mede, dat we derom getracht gaat worden, thans in een gesprek met de nieuwe direk- teur van het postkantoor te Zierik zee, Sirjansland op te nemen in de route van het rijdend postkantoor. Ijsbaan Door Staatsbosbeheer werd, in ver band met lichtoverlast voor vogels, een verbod ingesteld om 's avonds te schaatsen op het Dijkwater. Ook dit ervaarden de Sirjanslanders als een knelpunt. Inmiddels heeft nieuw overleg plaatsgevonden tussen ge- meent een Staatsbosbeheer, maar dit heeft geen resultaat opgeleverd. De verlichting zou een te grote versto ring betekenen voor het levensritme van de vogels. De enige oplossing is volgens Stad en Landschap dan ook het aanleggen van een nieuwe ijs baan. Een goede lokatie hiervoor vormt het sportveld aan de Sport weg. De dorpsraad heeft hier al een plan voor opgesteld. Het aanleggen van een ijsbaan is echter een vrij kostbare aangelegenheid. Zelfwerk zaamheid zou die kosten' wel sterk kunnen verminderen. Ten aanzien van de verkeerspro blemen werd opgemerkt, dat eventu eel getracht kan worden een proef te nemen met éénmaal per week 's avonds een buurtbus te laten rijden. Faktoren als behoefte, kosten en vrijwilligers spelen daar een grote rol bij. Als uitbreiding van de dienstregeling in de avonduren niet mogelijk is, zou het instellen van een lift-stop experiment overwogen kun nen woren. Het funktionercn van een dergelijk experiment staat of valt bij de bereidheid van autobezittende be woners van Sirjansland daar aktief aan mee te werken. Uit een oogpunt van verkeersvei ligheid en leefbaarheid in het dorp, wordt het noodzakelijk geacht snel- heidsbeperkende maatregelen te ne men. Meer ingrijpende maatregelen kunnen zijn: politiekontrole, plaat sen van borden, o.a. adviessnelheid 30 km/uur, „denk aan onze kinderen" en verandering/aanpas singen van de Lageweg. Bij dit laatste wordt gedacht aan: het ver smallen van de weg door boombe planting/trottoirs en/of het aanleg gen van fietssugestiestroken. Het aanbrengen van obstakels als ver keersdrempels en dergelijke wordt als erg ingrijpend omschreven. Mogelijkheden om de overzichte lijkheid van de kruising Brede weg/ Lageweg nog meer te ver beteren dan reeds geschiedde door het snoeien van de beplanting, zou den kunnen zijn: het verkleinen van de bocht Bredeweg/Lageweg en het aanleggen van een verhoogde ver- keersdruppel en het plaatsen van borden, o.a. gevaarlijke kruising. Een probleem, waar de bevolking van Sirjansland verder mee kampt, betrof het ontbreken van een eigen rekreatieve voorziening. In de zomer wordt wel gebruik gemaakt van het kleine strandje aan de Grevelingen (bij de kas van Van Dijk). De moge lijkheden voor zwemen en surfen worden echter belemmerd door de stenen die er in het water liggen. Een verbetering van deze situatie vormt: het verwijderen van de ste nen en het opspuiten van een klein zandstrandje. Veel mogelijkheden voor uitbreiding van rekreatie zijn hier echter niet in verband met liet nabijliggend beschermd natuurge bied het Dijkwater. Het verhaal over de bouw van een kleed- en klubakkommodatie begon destijds met het beschikbaar stellen van een krediet van 150.000,—. Ach teraf bleek het kollege in deze een te optimistische visie te hebben gehad. Dit bedrag bleek niet toereikend om de gewrenste akkommodatic te reali seren. De raad werd derhalve gekonfron- teerd met een volgend voorstel het eerste krediet te verhogen met een extra krediet van 25.000,—. De meerderheid van de raad kon zich verenigen met het feit, dat de tennis vereniging nu in totaal de beschik king kreeg over 175.000,—Voor waarde was wel, dat de bouw uitge voerd zou moeten worden door een plaatselijke aannemer. Het bestuur van de tennisvereniging kon zich met die voorwaarde verenigen, ondanks het feit, dat men het werk voor een aanzienlijk lager bedrag bij een aan nemer in Rotterdam kon aanbeste den. Bovendien zou in dat geval het aandeel zelfwerkzaamheid belang rijk minder kunnen zijn. Meerderheidsvoorstel Ten slotte moest gekonstateerd worden, dat ook het bedrag van 175.000,— niet toereikend zou zijn voor de bouw van de kleed- en klu bakkommodatie. Er zou een stich tingskapitaal van 200.000,— nodig zijn. Een meerderheid van het kollege (burgemeester J. van Bommel en wethouder A. L. Bakker (PvdA) stel de de raad nu voor de toegekende bij drage van 175.000,— te handhaven en voor de resterende 25.000,— een garantie te verstrekken voor een aan te gane geldlening door de tennisver eniging. Wethouder J. Op 't Hof (CDA) kon zich daar niet mee verenigen en stel de voor de gemeentelijke bijdrage van 175.000,— tot 150.000,— terug te brengen en garantie voor een geld lening van 50.000,— te verstrekken. Uit de toelichting van wethouder Op 't Hof kwam naar voren, dat hij om financiële overwegingen dit min derheidsstandpunt binnen het kolle ge innam. Hem ontbrak nu nog een duidelijk inzicht in de financiële si tuatie van de gemeente Duiveland en hij had derhalve liever gewacht met de kredietverlening aan de tennis vereniging tot hij de beschikking zou hebben overeen duidelijk financieel DELFT - De gemeenteraad van Delft heeft met 22 stemmen voor en 13 stemmen tegen een motie aangeno men, waarin zij de Delftse bevolking oproept de voorbereiding van de vre desdemonstratie in oktober met vol le kracht ter hand te nemen en mas saal aan de demonstratie deel te ne men. De motie was ingediend door de fracties van PSP-CPN-PPR, de PvdA en D'66. AMSTERDAM - De Amsterdamse hoofdcommissaris van politie J. Val ken heeft de rechercheurs en de vak- bondsvertegenwoordiges in de hoofdstad donderdag namens de corpsleiding opgeroepen de actie „Amsterdam huilt" te beëindigen. In die actie stellen de actievoerdende rechercheurs de kwaliteit boven de kwantiteit, wat tot grote vertragin gen in het politiewerk leidt. Nieuwe VVV-rekreatiegids Voorzien van een kleurrijke om slag is de nieuwe 132 pagina's dikke VVV-Recreatiegids Zeeland 1983 ver schenen. De gids bevat gedetailleer de informaties over alle mogelijkhe den, die Zeeland op recreatief gebied te bieden heeft aan toeristen en eigen inwoners. De onderwerpen variëren van bolderwagenverhjuur, te bezich tigen kerken, molens, boerderijen, mogelijkheden tot het maken van rondvaarten, zwembaden tot dienstregelingen van veerdiensten, enz., enz.; in totaal bijna honderd on derwerpen, duidelijk gerubriceerd per gebied. Bijzondere aandacht is besteed aan de Deltawerken in de monding van de Oosterschelde; voor ts wordt uitvoering ingegaan op de nog bestaande klederdrachten. De Recreatiegids Zeeland 1983 heeft een formaat van 20 x 28 cm; de oplaag is 25.000 stuks. Verkrijgbaar bij VVV's, boekhandels en tijdschrif tenkiosken f 3,50. ZIERIKZEE Val met brommer Bestuurder A. S. uit Ouwerkerk is donderdag om 11.15 uur voor het po litiebureau te Zierikzee onderuit ge gaan met zijn brommer. Door de gladheid van het wegdek kwam S. ten val. Mede-passagier E. B. uit Ou werkerk liep een gekneusde voet op. overzicht (donderdagavond steevast „het financiële plaatje" genoemd). Steun van fraktie De CDA-raadsfraktie liet bij mon de van de heer J. van der Maas weten het minderheidsvoorstel van de wet houder te steunen. De heer C. J. Hillebrand (PvdA) had een geheel andere mening. Hij vond dat de tennisvereniging recht heeft op het volledige krediet van 200.000,— en pleitte er dan ook voor, indien de gemeentelijke finan ciën dit zouden toelaten, geen garan tie, maar wederom een extra krediet van 25.000,— te verstrekken. Hij wees erop, dat de tennisvereni ging in het verleden bereid is ge weest zich eerst zelf in de schulden te steken om zoveel mogelijk zelf te fi nancieren. Dc S.G.P.-fraktie stemde bij de beide voorgaande voorstellen steeds tegen kredietverlening aan de tennis vereniging, hoofdzakelijk uit princi piële overwegingen. De heer A. van Klinken liet weten ook tegen de hui dige voorstellen te zullen stemmen. Desalniettemin maakte hij de kanttekening, dat in een voorgaande raadsvergadering op demokratische wijze het besluit werd genomen een krediet van 175.000,— te verstrek ken en aan dat besluit wilde de Advertentie Fijn om te weten dat alle topmerken weer r turn zijn vertegenwoordigd in onze nieuwe voorja.irskollektie Ook voor hoeden en shawls Dam 15-19. 2>enkzee Telefoon 0)110 - 28)6 S.G.P.-fraktie verder dan ook niet tornen. De heer W. Stouten (VVD) kon zich in principe akkoord verklaren met het meerderheidsvoorstel van het kollege. Hij kreeg desgevraagd de mededeling, dat de akkommodatie bij de gemeente terug zou komen bij een eventuele liquidatie van de tennisvereniging. Verwarrend Na deze eerste diskussieronde voorzagen alle partijen een verwar rende situatie opdoemen. Er ontbra ken tijdens deze raadsvergadering twee leden, te weten; mevrouw A. C. Hoogendoorn-Herfkens (PvdA) en de heer E. P. Kuin (VVD). Raadsvoorzitter burgemeester Van Bommel liet weten het een te zware belasting voor de tennisvereniging te vinden haar voor een lening van 50.000,— te plaatsen. Hij (en wet houder Bakker) konden derhalve niet meegaan met het minderheids- voorstel van wethouder Op 't Hof. De voorzitter zei te streven naar „een stuk redelijkheid" in vergelij king met andere sportverenigingen in de gemeente. Hij kwam dan tot de konklusie, dat de gemeente de afge lopen jaren 1,7 miljoen heeft uitge geven voor de voetbalverenigingen en dat de jaarlijkse lasten voor de voetbalvelden en -akkommodaties 300.000,— bedragen. De totale lasten voor de tennis zou den ongeveer 25.000,— bedragen. Bovendien onderhoudt de tennisver eniging zelf de banen, een zaak waar de voetbalverepigingen ook niet mee worden belast. Ten aanzien van het „financiële plaatje" deelde de voorzitter mede dat dit inmiddels vrijwel gereed is en dat in deaprilraad duidelijkheid ver schaft kan worden voor de financiële positie van de gemeente. Dit ontlok te Hillebrand het voorstel nu een ga rantie voor 25.000,— te verstrek ken, maar indien de financiën dit toe laten, de garantie om te zetten in een aanvullend krediet. Schorsing Om wat lijn te krijgen in de diverse meningen, die inmiddels op tafel la gen, besloot de voorzitter tot schor sing. Deze leidde echter niet tot wij ziging in de standpunten. Dit bracht Hillebrand tot het verwijt aan het adres van de CDA-fraktie, dat zij de zaak volledig afkapte. Die mening was ook Stouten toegedaan. Hij had verder de indruk, dat de tennisver eniging nu de dupe dreigde te worden van het gemis aan dat „financiële plaatje" op dit moment. „Laten we daar even op wachten en eventueel een spoedeisende raad beleggen", was zijn voorstel. Een spoedeisende raadsvergadering vond dc voorzitter echter wat te ver gaan. Van zijn kant werd wel getracht in overweging te nemen de voorwaarde te laten vallen om een plaatselijke aannemer in te schakelen. Die voor waard c wilde echter zowel de CDA- als de SGP-fraktie gehandhaafd zien. „Dat gaat wel ver", vond Hille brand: „dan willen je het ene niet, maar ook het andere niet". De voorzitter had inmiddels de in druk gekregen, dat de tennisvereni ging, die nu al vijf jaar wacht op een eigen kleed- en klubakkommodatie. een maandje extra ook nog wel aan kon. Na overleg met de beide wet houders, besloot hij dan ook het raadsvoorstel terug te nemen en zo snel mogelijk de zaak opnieuw in de raad aan de orde te stellen. ZIERIKZEE Auto vernield bij botsing Op de hoek Weststraat-Balie te Zie rikzee botsten donderdagochtend om 09.10 uur twee auto's tegen elkaar. Mevr. P. G.-H. uit Noordgouwe reed in haar auto op de Balie en wilde rechtdoor de Raamstraat in. Van rechts (de Weststraat) naderde auto mobilist K. G. uit Zierikzee, die te gen de wagen van G.-H. reed. De auto van G.-H. raakte totaal vernield en de wagen van G. raakte zwaar be schadigd. Bij de botsing werd ook nog een lantaarnpaal geraakt, die la ter door PZEM-personeel werd gere pareerd. Takelbedrijf Jan de Jonge takelde de auto's weg. Schoolklub De schoolklub van de LHNO en LTS heeft woensdag een filmavond gehouden in de kantine van de LTS. Deze avond vormde de afsluiting van het seizoen. Vele aanwezigen (120) keken naar de film van Bud Spencer en Terence Hill. Ondanks de verhui zing naar het nieuwe gebouw wil de schoolklub het komende jaar aktief blijven. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: R. A. Huneman, D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging.' J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) (37,00; per jaar (141,00; losse nummers 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven; 45 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 5,60. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W. DUIVELAND - De bouw van een kleed- en klubak kommodatie voor Tennisvereniging- „Duiveland" begint een vervolgserie te worden in de Duivelandse gemeente raad. Donderdagavond werd in het gemeentehuis te Nieuwerkerk de derde aflevering gedraaid. Dat bracht de serie echter nog niet tot een happyend, want in de ge meenteraadsvergadering van april zal dit onderwerp op nieuw aan de orde komen. Donderdagavond werd na een lange diskussie, onderbroken door een schorsing, beslo ten het raadsvoorstel, een gemeentegarantie voor een le ning van 25.000,— te verstrekken, terug te nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3