Ruding wil dit jaar extra bezuinigingen ■Hl deurloobm deurlóo mode Wij staan voor ons aandeel in rampenbestrijding Arrestaties in zaak van verdwenen dioxine-afval Geen onderzoek naar stralingsrisico's GSMSl®®® Sociale dienst opgelicht Opbrengst parkeerboetes in eigen kas Ontslaggolf Britse scheepsbouw installatiebedrijf 313.000 leerlingen doen dit jaar examen FNV-leden wijzen kernenergie af Visserij kabeljauw en wijting verboden V erkeersongeluk 2 Binnenhalen via huursubsidie, benzine-accijns, ambtenarensalarissen en uitkeringen Advertentie DEN HAAG - Minister Ruding van financiën wil bij de voorjaarsnota twee van de 3,5 miljard gulden aan tegen vallers dekken. Daarvan moet circa één miljard worden binnengehaald door beperking van individuele huursub sidie (circa 800 miljoen) en verhoging van de benzine accijns (circa tweehonderd miljoen). Het restant van glo baal één miljard gulden moet worden opgebracht door beperking van ambtenarensalarissen en uitkeringen. Het minimum jeugdloon en de studiefinancieringsregeling zullen worden verlaagd. Premier Lubbers zei dit donder dag op de persconferentie na de ministerraad. Volgende week vrijdag moet het kabinet de knoop over Rudings voorstel doorhakken. Premier Lubbers voelt meer voor het voorstel van zijn minister van financiën dan voor het alternatief van verzwaring van premie- en belasting druk. Voor de ambtenaren stelt minister Ruding een arbeidstijdverkorting van 2,5 proeent voor met een salaris offer van twee procent. Tachtig pro cent van het aantal uren dat vrijkomt door de arbeidstijdverkorting zal worden opgevuld waardoor 20.000 a 25.000 jongeren bij de overheid aan de slag zullen kunnen. Wanneer die maatregel van kracht zal worden is nog in beraad. De omvang van de daaruit voortvloeiende bezuinigin gen staat dan ook niet vast BEIROET - De Libanese president Amin Gemayel heeft besloten het commando van de uit Syrische een heden bestaande Arabische vre desmacht (FAD) te ontbinden, zo is donderdag van welingelichte zijde in Beiroet vernomen. ARNHEM - Rechercheurs van de Sociale Dienst in Arnhem hebben in samenwerking met de politie de afge lopen weken vier gevallen van steun- fraude opgespoord waarbij de Arn hemse Sociale Dienst voor een to taalbedrag van bijna 450.000 gulden is opgelicht Procesverbaal werd onder andere opgemaakt tegen een 40-jarige vrouw uit die stad, die sinds haar scheiding in 1971 ten onrechte een bedrag van in totaal ruim 191.000 gulden aan uitke ringen ontving van de Sociale Dienst Ze had verzwegen dat ze kort na haar scheiding weer was gaan samenwo nen, aldus een politiewoordvoerder donderdag. Gemeente Amersfoort: AMERSFOORT - Het kollege van burgemeester en wethouders van Amersfoort gaat er bij het Rijk op aandringen om de opbrengsten uit par keerboetes in de gemeentekas te laten vloeien in plaats van de opbrengst naar het ministerie van justitie te brengen. De gemeenteraad van Amersfoort is met algemene stemmen akkoord ge gaan met een dergelijk voorstel van de WD-fraktie. B. en W. van Amersfoort zal er ook bij de Vereniging van Neder landse Gemeenten op aandringen bij het Rijk te pleiten de opbrengst van parkeerovertredingen ten goede te la ten komen aan de gemeenten. In Amersfoort wordt jaarlijks voor bijna 400.000 gulden aan bekeuringen uitgedeeld die voor het grootste deel betrekking hebben op parkeerovertre dingen. Het kollege van b. en w. en de gemeenteraadsleden willen deze gel den vooral besteden aan uitbreiding van het korps parkeerwachters om op die manier het grote aantal parkeer overtredingen, die vooral in de binnen stad worden gepleegd, te bestrijden. ^A/W\AAAA#W%AAAAfWWMVIA#yg Waaggebouw als pies paaltje AMSTERDAM - Doordat Amsterdammers er al eeuwen lang een gewoonte van maken tegen het Waaggebouw op de Nieuwmarkt in de hoofdstad te urineren, is het metselwerk en de voegen daarvan tot op een hoogte van een meter en onder de grond ook tot onge veer een meter diep ernstig aangetast Volgens een woordvoerder van de afdeling Monumenten zorg overweegt de gemeente dan ook natuurstenen paaltjes met daartussen kettingen rond het gebouw te plaatsen als een soort barrière tegen mensen met hoge nood. Dat zou onge veer een ton gaan kosten. Het Waaggebouw, waarin nu het Joods Historisch Museum is gevestigd, moet afgezien van de ..waterschade" toch al wor den gerenoveerd. Hiervoor is een bedrag van ruim 1.6 mil joen nodig. Bij een werkweek van 32 uur kun nen er in het plan van Ruding 25.000 jongeren aan de slag. Bij een werk week van 36 uur zullen het er iets minder dan 20.000 zijn, zo specificeer de de premier. De verhoging van de benzine-accijns komt vermoedelijk neer op een dub beltje per liter. Lubbers wilde dat donderdag niet bevestigen, maar sprak die raming evenmin tegen. Harde afspraken De ministerraad heeft donderdag „harde" afspraken gemaakt over de dekking van financiële tegenvallers als gevolg van het RSV-debacle. In totaal gaat het om een bedrag van 1,335 mil jard gulden over de gehele kabinets periode. Het ministerie van defensie draait voor de helft van de strop op, zonder dat de defensiegroeidoelstel ling van twee procent reëel per jaar gevaar loopt, aldus Lubbers. Het res tant komt ten laste van het financie ringstekort Dit jaar moet defensie cir ca 245 miljoen gulden opbrengen. Het „naar voren halen" van orders voor M- fregatten kan technisch pas zijn beslag krijgen begin 1984. De individuele huursubsidie zal dit jaar worden beperkt door alle inko mens „achter één deur" bij de toeken ning van de huursubsidie in aanmer- king te nemen. Volgend jaar zal de individuele huursubsidie verder aan banden worden gelegd. Tenslotte zal in de voorjaarsnota een „zeer beperkte" verhoging van de so ciale premies aan de orde komen. Lub bers wilde dit niet nader specificeren. In het licht van de tegenvallende aardgasopbrengsten voor de schatkist zal het kabinet zich buigen over een bijstelling van de afspraken in het ka der van het regeerakkoord. Het gaat daarbij om een bedrag van ruim drie miljard gulden dat volgend jaar zal moeten worden gedekt wegens de „structurele" aardgastegenvaller. Die dekking moet worden geregeld in de begroting voor komend jaar. NEWCASTLE, Schotland - Bij het staatsbedrijf British Shipbuilders Group gaan 8800 arbeidsplaatsen verloren als gevolg van de „gesubsi dieerde concurrentie" uit Zuid- Korea en Japan. Dat heeft de voorzitter van de raad van bestuur, Sir Robert Atkinson, donderdag bekendgemaakt. Over en kele maanden gaan de eerste ontslag brieven de deur uit en in maart 1984 moet de hele procedure achter de rug zijn. Volgens Sir Robert stellen Korea en Japan willekeurig prijzen vast die geen afspiegeling zijn van de werke lijke kostprijs. „Al zouden wij voor niets werken, dan nog zouden we niet aan hun prijzen komen", voegde hij eraan toe. Het zwaarst getroffen worden de werven in Clydeside in Schotland, Merseyside in Noordwest-Engeland en in Noordoost-Engeland. weekend servicedienst tel. (01110) 6255 DELFT - Zuidhollandse distribu tiebedrijven van elektriciteit liggen in de clinch over alternatieve energie met de producent van de stroom die ze betrekken, het electriciteitsbe- drijf Zuid Holland (EZH). Dit samen werkingsverband van stroomprodu- centen wil van zijn afnemers een ver goeding gaan eisen voor de investe ringen die ze gaan doen in warmte kracht installaties en windenergie. ARNHEM - De Stichting Kritisch Faunabeheer gaat toeristen die van plan zijn om de paasdagen door te brengen op het Waddeneiland Ter schelling, oproepen omdat eiland te boycotten uit protest tegen de jacht op rotganzen daar. FNV Zeeland: LA& UTRECHT - Minister Winsemius (volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer) heeft het dis trict Zeeland van de FNV laten we ten, dat er geen gevaar bestaat voor radio-actieve straling rond kerncen trales. Volgens de FNV baseert de minister zich daarbij echter op oude gegevens en heeft hij een anders lui dend ontwerp voor een brief aan de FNV in Zeeland in de prullenbak la ten verdwijnen. Het district Zeeland van de FNV heeft twee jaar geleden aan de toen malige minister van volksgezond heid en milieuhygiëne om een onder zoek gevraagd naar het eventuele verband tussen lage straling en leu kemie. Volgens de vakbondskrant van de FNV lag vorig jaar op het mi nisterie van volksgezondheid al een ontwerp voor een antwoord klaar. Het werd door een „oplettende werk nemer" tussen de papieren uit gevist. Er stond in, dat recente kritische onderzoeken serieus moeten worden genomen en dat de huidige stralings normen misschien verouderd zijn. Dat zou moeten worden onderzocht. Aanleiding tot het verzoek van de Zeeuwse FNV was een samen met het Imgo (een instituut voor milieuhy giënisch onderzoek) opgesteld rap port over door storingen veroorzaak te ongecontroleerde lozingen van de kerncentrales in Borssele en vlak over de Belgische grens. Weinig bekend Volgens medewerkers van het Im go wgs tot voor kort weinig bekend over de effecten van het langdurig ondergaan van lage doses straling. Zij stellen, dat minister Winsemius van verkeerde „oude" gegevens uit gaat. Volgens hen mag iemand op grond van de oude voorschriften bij voorbeeld nog worden blootgesteld aan vijf rem straling per jaar, terwijl deskundigen aan de hand van nieuwe berekeningen pleiten voor het verla gen van deze norm tot een halve rem. PARIJS - In Frankrijk is het hoofd van een bedrijf dat chemisch afval vervoert, aangehouden in verband met de verdwenen zending afval met het uiterst giftige dioxine van de che mische fabriek in het Noorditaliaan- se Seveso. Volgens de politie van het Noordfranse Saint-Quentin wordt Bernard Paringaud ervan beschul digd dat hij bij een uit het buitenland afkomstige zending niet de inhoud en de bestemming had vermeld. Woensdag hadden Franse functio narissen meegedeeld dat de 2,2 ton chemisch afval uit Seveso naar een ander land was vervoerd. Om diplo matieke redenen wilde het ministe rie voor milieubescherming de naam van dat land niet noemen. Wel deelde men mee dat het ministerie voor mi lieuzaken in dat land op de hoogte was gesteld. ARHNEM - Bijna 313.000 leerlin gen van MAVO. HAVO. VWO en LBO nemen dit jaar deel aan de cen trale schriftelijke eindexamens, die van 2 tot en met 18 mei worden ge houden. Hun aantal is in vergelij king met vorig jaar ongeveer gelijk. Een en ander blijkt uit cijfers van het Centraal Instituut voor Toetsontwik keling (CITO) in Arnhem, dat een be langrijke rol speelt bij de totstand koming van de examenopgaven en de verwerking van de resultaten. De grootste groep examenkandida ten is afkomstig van de MAVO (ruim 120.000 leerlingen). Het lager be roepsonderwijs levert dit jaar meer dtrn 78.500 eindexamenkandidaten, de HAVO ruim 67.300 en het VWO bijna 47.000. De uitslagen worden volgens het CITO op 3 juni bekendge maakt. De Centrale Schriftelijke eindexa mens van het voorbereidend hoger beroepsonderwijs vinden plaats op 10, 11 en 13 mei. In het middelbaar huishoud- en nijverheids onderwijs worden de centrale schriftelijke exa mens afgenomen tussen vrijdag 6 mei en vrijdag 27 mei. UTRECHT - Het merendeel van de 600 a 700 leden die aan 40 discussiebi jeenkomsten over de FNV-nota „Energie, ons een zorg" hebben mee gedaan, wijst kernenergie af en is voor sluiting van de bestaande kern centrales. Dit meldt de vakbonds krant van de FNV. Een minderheid, met name in Dodewaard en Vlissin- gen, denkt er anders over en heeft kritiek op de nota. Vooral werknemers van de kern centrale Dodewaard vinden dat ker nenergie helemaal niet moet ver dwijnen, ook niet als de huidige cen trale „op" zijn. Zij verweten de FNV een eenzijdig gebruik van beschikba re gegevens, waarbij vooral materi aal over gevaren van kernenergie zou zijn gebruikt. Volgens FNV-beleids- medewerker A. van den Biggelaar is wel een objektief gebruik van het bronnenmateriaal gemaakt. De FNV heeft zich nog niet uitgespro ken voor of tegen sluiting van de bestaande centrales. De bonden gaan de resultaten van de discussiebijeen komsten nu eerst bespreken met hun achterban. In juni komt de nota over kernenergie dan voor een definitieve standpuntbepaling van de FNV weer in de Federatieraad aan de orde. BRUSSEL - Vanaf 1 september zal in België niemand meer op grond van haar of zijn geslacht kunnen worden uitgesloten van een bepaalde beroeps opleiding. Dat is overeengekomen in de Belgische Schoolpact-commissie. Een wet van 4 augustus 1978 bepaal de reeds dat alle beroepen in België "open dienen te staan voor zowel vrou wen als mannen. Met de nu geaccep teerde regeling wordt er voor gezorgd dat jongens en meisjes ook zonder onderscheid voor alle beroepen ge schoold kunnen worden. MOSKOU - In Moskou is donder dag een proces begonnen tegen de dissidente Zoya Krakhmalniko, een schrijfster van religieuze werken, zo is in politiekringen vernomen. Ze wordt beschuldigd van staatsvijan- dige agitatie en propaganda, waar voor ze een straf van maximaal zeven jaar kan krijgen met aansluitend in terne verbanning. LOS ANGELES - De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft don derdag in een rede tot de „World Af fairs Council" in Los Angeles gezegd dat er steeds meer redenen zijn om te twijfelen aan de mate waarin de Sow- jet-Unie zich houdt aan de met de Verenigde Staten afgesloten verdra gen over wapenbeheersing. Hij ging hier niet nader op in maar zei dat hij dit wellicht in de nabije toekomst zal doen. Tengevolge van een ongeluk kwam in 1976 in het chemische bedrijf in Se veso dioxine vrij dat tienduizend- maal zo giftig is als Cyaankali. Dins dag werd een pakhuis in Saint- Quentin waar het gevaarlijke afval tijdelijk opgeslagen is geweest, ver zegeld. Eerder was daar een illegaal opgeslagen hoeveelheid ander giftig afval ontdekt. BUENOS AIRES - Italië heeft de le vering van ongeveer tweehonderd tor pedo's aan de Argentijnse marine uit gesteld omdat Argentinië achter is met zijn betalingen. Dit is vrijdag uit diplo matieke bronnen vernomen. Het gaat om torpedo's, die kunnen worden af gevuurd vanaf onderzeeboten, sche pen en helikopters. Zij zijn ruim voor het uitbreiden van de strijd om de Falkland-eilanden besteld, zo werd gezegd. ANKARA - De militaire openbare aanklager in Istanbul heeft woensdag de doodstraf geëist tegen drie leiders van vakbonden die deel uitmaken van de communistisch gezinde vakcentra le Disk. Dit is donderdag in justitiële kringen in Ankara vernomen. De be trokkenen, Haran Aykut Goker, Fikri sen en Ahmet Balamir, worden be schuldigd van „communistische pro paganda". In totaal is nu de doodstraf geëist tegen 68 voormannen van Disk. Het proces wordt op 22 april voortge zet DEN HAAG - Minister fSraks van landbouw en visserij heeft de visserij op kabeljauw en wijting in bepaalde zeegebieden verboden, omdat de aan ons land toegewezen hoeveelheden zij n opgevist Het verbod is woensdag ingegaan, zo heeft het ministerie don derdag meegedeeld. De gebieden die nu verboden zijn, zijn de Porcupine Bank, het Kanaal, het Bristol Kanaal, de zuidkust van Ier land en ten westen van Ierland. Voor kabeljauw komt daar nog de Golf van Biskaje bij. Zowel voor kabeljauw als voor wijting ging het - voorlopig voor 1983 - om een contingent van 100 ton. GOEDEREEDE - In Ouddorp, ge meente Goedereede (Z.H.), is donder dagmiddag de 34-jarige R. Hoekstra uit Sommelsdijk met zijn auto veron gelukt. Op een kruising vloog hij uit de bocht, botste op een tegenligger en kwam daarna met zijn wagen in een sloot terecht. Advertentie HEREN EN JONGENS MODE COORDINATED SPORTSWEAR Exclusief verkrijbaar bij: Mol 5-7, Zierlkieo WARSCHAU - De nieuwe wapen- voorstellen van president Reagan „zijn slechts een variant op de nul-optie en houden in ieder geval in dat in 1983 begonnen zal worden met de instal latie van nieuwe Euroraketten in West- Europa". Dit verklaart donderdag Ru- de Pravo, het blad van de communis tische partij van Tsjechoslowakije. JERUZALEM - Volgens premier Menachem Begin moet de waarschu wing van de Sowjet-Unie aan het adres van Israël zich van stappen tegen Syrië te onthouden serieus. Hij onderstreep te evenwel dat zijn land geenszins plannen koestert Syrië binnen te val len noch een aanval van Syrische kant verwacht BEIROET - Bij botsingen tussen pro- en anti-Syrische groeperingen in de Noord-libanese stad Tripoli zijn donderdag een dode en negen gewon den gevallen. Volgens de politie waren de incidenten kennelijk het gevolg van de dood van een Syrische militair op woensdag. De autoriteiten hebben kontakt met de twee groepringen om te proberen een eind te maken aan het geweld. Rode Kruis: DEN HAAG - Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis wijst in een reaktie op een deze week uitge lekt rapport de kritiek van de hand, dat deze organisatie niet in staat is om de verantwoordelijkheid in het kader van de direkte rampenbestrijding op zich te nemen. In het rapport dat circuleert bin nen het ministerie van binnenlandse zaken en dat binnenkort wordt toe gezonden aan staatssekretaris Van Amelsvoort, keren de opstellers zich tegen het plan van de regering de ta ken van de op te heffen BB over te hevelen naar de mobiele colonnes, de brandweer en het Rode Kruis. De opstellers, leidinggevende funktio- narissen binnen de hulpverlening in de randstad, stellen onder meer dat het Rode Kruis ook in de toekomst een blijvend tekort aan vrijwilligers zal hebben. Het Rode Kruis herinnert er nu aan. dat in 1980 de toenmalige mi nister van binnenlandse zaken aan het Nederlandse Rode Kruis heeft ge vraagd om deel te nemen in de toe komstige rampenbestrijdingsorgani satie. Ook de opvolgende bewindslie den hebben hun vertrouwen in het Nederlandse Rode Kruis uitgespro ken. De taak van het Nederlandse Rode Kruis is inmiddels nader ge- konkretiseerd in de zogenaamde kontourcnnota die het ministerie van binnenlandse zaken in maart 1982 heeft uitgewerkt. Hieraan is ook door vertegenwoordigers van het Nederlandse Rode Kruis meege werkt. Het hoofdbestuur wijst er tenslotte op, dat het inhoudelijk niet kan rea geren op een rapport, waarvan in houd en auteurts) onbekend zijn. Het Nederlandse Rode Kruis zal zijn voorbereidingen op, het verrichten van zijn rampenbestrijdingstaak on verminderd voortzetten. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel-café-restaurant Haamstede. Klaverjassen „Haamstede". 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Vrijdag 1 april Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Als je be grijpt wat ik bedoel. 14.30 en 20.00 uur. Zaterdag 2 april Zierikzee Bioscoop. Als je begrijpt wat ik be doel, 14.30 en 19.00 uur. Firefox, 21.30 uur. Haamstede Beatrixschool. Inschrijven Rode Kruis wandeltocht, 12.45; start wan deltocht 13.30 uur. Bruinisse Kerkstraat. Oud papier. 08.30 uur. Zondag 3 april Zierikzee Bioscoop. Als je begrijpt wat ik be doel, 14.30 uur. Firefox, 20.00 uur. Gasthuiskerk. Paaszangdienst. 17.00 uur. Maandag 4 april Zierikzee Bioscoop. Als je begrijpt wat ik be doel. 14.30 en 19.00 uur. Firefox, 21.30 uur. Zonnemaire Puzzelrit M.A.C. Sparta. Start vanaf 14.00 uur bij Paauwe Meubelen. Dinsdag 5 april Brouwershaven Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Woensdag 6 april Zierikzee „De Lichtboei". Good-News klub, feestmiddag met Paasspelen. 14.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Jaarvergadering S.V. Kwiek. 20.00 uur. Donderdag 7 april Zierikzee „De Lichtboei". Poppen maken van brooddeeg. 14.30 uur. Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Raadszaal Stadhuis. Vergadering ad vieskommissie financiën. 19.30 uur. Verenigingsgebouw. Spelmiddag voor de jeugd. 14.00 uur. Vrijdag 8 april Zierikzee „De Lichtboei". Volksdansen voor de jeugd. 14.00 uur. Maandag 11 april Zierikzee „Mondragon". Kursus Ken uw recht. 20.00 - 21.30 uur. Dinsdag 12 april Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Noordwelle Dorpshuis. Algemene ledenvergade ring PvdA Westerschouwen. 19.30 uur. Vrijdag 15 april Zierikzee Concertzaal. Donateursconcert „Kunst en Eer". 20.00 uur. Zaterdag 16 april Zierikzee Oudeweg 25. Stekkenruilbeurs, Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. 11.00 - 16.00 uur. Maandag 18 april Zierikzee „Mondragon". Kursus Ken uw recht. 20.00 - 21.30 uur. Woensdag 20 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Jaarfeest C F.O. in samenwerking met NCVB. 19.30 uur. Donderdag 21 april Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Vrijdag 22 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw; 50-jarig jubileum Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen", 16.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2