Oplossingen toegelicht van Integraal Dorpsplan Ostrea zet pijler op zeebodem Presentatie informatief jeugdboek over Zeeland en de Deltawerken AcMér dijken en dammen 4 STREEKNIEUWS Acht proef-plaatsingen Jan Terlouw: Ook voor volwassenen lezenswaardig ,Zonnemaire liet weer van zich horen, ZONNEMAIRE - De bevolking van Zonnemaire voelt zich ten nauwste betrokken bij de oplossing van bestaan de knelpunten in haar dorp. Dat bleek gisteravond, toen in het Dorpshuis ter plaatse het rapport werd toegelicht waarin mogelijke oplossingen staan vermeld voor pro blemen die door de dorpsbewoners zijn aangedragen. En dit laatste gebeurde enige tijd geleden tijdens een hoor zitting voor het Projekt Integrale Dorpsplannen in het kader van het Kleine Kernen Experiment. In zijn openingswoord moest bur gemeester C. Slabbekoorn konstate ren dat tijdens de eerste hoorzitting weliswaar meer mensen aanwezig waren, maar hij noemde het toch een bewijs dat de bevolking van Zonne maire, gezien de opkomst, mee wil denken en beslissen. De oplossingen staan weergegeven in een rapport, dat zal worden aange boden aan het gemeentebestuur van Brouwershaven. Zij zal, binnen haar mogelijkheden, trachten de aangege ven oplossingen te realiseren. Het rapport stelt dat ten aanzien van het punt Bevolking en Woning bouw dient te worden gestreefd naar een samenwerkingsvorm tussen de verschillende gemeenten, die zijn be trokken bij het Dorpenplan. Deze re gionale samenwerking zou moeten worden toegepast bij kontingente- ring van nieuw te bouwen woningen, waarbij door een goede planning en organisatie kan worden voorkomen dat toegewezen kontingenten wonin gen voor het eiland verloren gaan, wanneer één der betrokken gemeen ten op een gegeven moment wel mag, maar niet kan bouwen. Ook bij de bouwplanontwikkeling en de eigen lijke bouw kan goed worden samen gewerkt, bij voorbeeld door het ont wikkelen van een intergemeentelij ke bouwstroom, waardoor tevens goedkoper kan worden gewerkt. Bo vendien zou men moeten pleiten voor een apart kontingent woningen in de sektor sociale woningbouw. Ook noemt het rapport het opstel len en uitvoeren van bestem mingsplannen een goede bijdrage voor het oplossen van knelpunten in zake de woningbouw. Woning-kwaliteit Gebleken is dat een vrij groot aan tal woningen in Zonnemaire voor verbetering van de kwaliteit vatbaar is, ongeveer 25%. Als oplossing wordt aangedragen het aanstellen van een projektkoördinator, door de gezamenlijke gemeenten, die tot taak heeft onderzoek te verrichten naar de bereidheid van de betrokken bevolking om mee te werken aan kwaliteitsverbetering en naar de werkelijke kwaliteit van de wonin gen. Bovendien kan deze funktionaris worden belast met het geven van voorlichting en begeleiding, en het opstellen en realiseren van een uit voeringsplan. De aanstelling dient echter wel voor minimaal twee jaar te geschieden. Woonomgeving Op een aantal plekken in het dorp, een gedeelte van de Zuidweg, de Oostweg, de Trambaan en de Riet dijk, is nog geen riolering aanwezig. De aanleg van deze riolering is echter sterk afhankelijk van de subsidies, die het rijk hiervoor verleent. Een verbeterde inrichting van de Oprit wordt weinig aantrekkelijk ge noemd. Een beperkte verbetering is enige jaren geleden al uitgevoerd en verdere inrichting is moeilijk te rea liseren omdat het terrein geen eigen dom van de gemeente is. Het speelterrein tussen de Mar grietstraat en de Beatrixstraat, dat voor verbetering vatbaar werd geacht, zit al jaren in het schema van de gemeentelijke onderhoudswerk zaamheden. Volgens het rapport krijgt het terrein ieder voorjaar een opknapbeurt: het zand wordt ver verst, kapotte toestellen worden her steld, en dergelijke. De vervuiling en de vernielingen kunnen echter sterk verminderen door een groter verant woordelijkheidsgevoel van de om wonenden. Aldus het rapport. Voorzieningen De onderwijssituatie in Zonnemai re is, volgens het rapport, in de nabijetoekomst niet levensvatbaar. Bij het van kracht worden van de wet op het basisonderwijs zal uit de twee bestaande lagere scholen een nieuwe basisschool moeten worden gevormd. De daartoe noodzakelijke initiatieven dienen echter op korte termijn te worden ontplooid. Het plaatsen van een telefooncel in het dorp is voor de PTT een finan cieel onhaalbare kaart. Ten aanzien van de plaatsing van een postzegel automaat zal door de gemeente kon- takt worden opgenomen met de PTT. Het sportveld zal nog dit jaar wor- den geëgaliseerd en opnieuw met gras worden ingezaaid. Het ontbreken van een huisarts in het dorp is aanleiding geweest tot overleg met een arts; burgemeester Slabbekoorn kon gisteravond mee delen dat de onderhandelingen in een zover gevorderd stadium zijn geko men, dat mag worden verwacht dat op korte termijn door een huisarts spreekuur in het dorp zal worden ge houden. Verkeer Omtrent de gemelde problemen met het openbaar vervoer zullen de gezamenlijke gemeenten overleg ple gen met de ZWN. Met name de be- perkte dienstregeling, de bereik baarheid van het centrum van Zie- rikzee vanaf het busstation en het ontbreken van een telefooncel bij het busstation zullen de onderwerpen van gesprek zijn. Op korte termijn zijn in de gemeen teraad voorstellen te verwachten met betrekking tot het parkeerpro bleem in de Margrietstraat. Gedacht wordt daarbij aan het instellen van een eenzijdig parkeerverbod en de aanleg van parkeerplaatsen. Bij de begraafplaats is een tekort aan parkeerplaatsen gekonstateerd. Als eerste oplossing daarvoor bestaat de mogelijkheid tot het aan brengen van parkeerplaatsen langs de toegangsweg tot de begraafplaats. Een tweede mogelijkheid is datzelf de te doen langs de Trambaan. De problemen te aanzien van de Zuidweg en de Dijk van Bommenede: snelheidsprobleem, parkeerpro bleem en onoverzichtelijke kruisin gen, zijn als volgt aan te pakken. De snelheid kan worden beperkt door regelmatige politiekontrole, door het plaatsen van borden en door een rekonstruktie van de weg. Maar vooral deze laatste mogelijkheid zal in de praktijk niet direkt haalbaar zijn in verband met het kosten- aspekt. Het parkeerprobleem is op te lossen door het instellen van een (plaatselijk) parkeerverbod en door het aanleggen van parkeervakken. Vooral deze laatste mogelijkheid zal soulaas kunnen bieden, wanneer bui ten deze vakken een parkeerverbod wordt ingesteld, zodat uitwijkmoge lijkheden worden geschapen voor te gemoetkomend verkeer. De duurste oplossing is het aanleggen van par keergelegenheid langs de Bermweg. Het onveilige karakter van de ver schillende kruisingen met de Zuid weg dient te worden aangepakt door middel van een wijziging van de voorrangsregeling. De Zuidweg moet dan een voorrangsweg worden. Een nadeel daarvan is dat deze maatregel snelheidsverhogend zal werken. Met name de kruising Breedveld Zuidweg dient drastischer te worden aangepakt. Door het aanbrengen van markeringen en/of een verhoogde verkeersdruppel of eventueel door het versmallen van de bocht wordt het onmogelijk gemaakt om met gro te snelheid de Zuidweg óp en af te rij den. Rekreatie Het „eigen" strandje van Zonne maire aan de Grevelingen is door de plaatsing van een slagboom door Staatsbosbeheer niet meer bereik baar. Van gemeentezijde zal daaro ver overleg worden gevoerd met Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer om te komen tot een verbetering van de weg naar het strandje en het openstellen van de slagboom. Verdere maatregelen, zoals plaat sing van een toiletvoorziening, het verhogen van het strandje en derge lijke zijn vanuit natuurbelangen maar ook vanuit financiële overwe gingen zoals vernielingen niet te ver wachten. Volgens burgemeester Slabbekoorn is deze voorziening ge nomen in het rekreatieplan voor de Grevelingen en dient op de uitvoe ring van dat plan te worden gewacht. De verwachting is dat een en ander op redelijk korte termijn zal gaan ge beuren. HAAMSTEDE Eenzijdig ongeval Op de hoek Stolpweg-Provinciale weg te Haamstede vond dinsdag 29 maart een eenzijdig ongeval plaats. Een bestelauto, bestuurd door R. T. B. uit Bergen op Zoom, zóu, waar schijnlijk door een te hoge snelheid, uit de bocht gevlogen zijn. De wagen ging drie maal over de kop en kwam zwaar beschadigd in de berm terecht. De bestuurder werd per ambulance naar het Zweedse Rode Kruis zieken huis te Zierikzee vervoerd, maar kon na behandeling huiswaarts keren. De zwaar beschadigde auto werd door takelbedrijf J. de Jonge uit Zierikzee weggevoerd. SCHARENDIJKE Paasmiddag De bejaardensociëteiten van Elle- meet en Scharendijke, de Hervormde Vrouwengroepen van Kerkwerve en Scharendijke en de Gereformeerde Vrouwen Bijbelkring, hielden woensdagmiddag een gezamenlijke Paasmiddag. Verscheidene leden van de verenigingen namen deel aan de liturgie, terwijl mevrouw Duk de Bijbeloverdenking deklameerde. Na de pauze vertelde mevrouw Dirkse uit Goes over het werk van de SOS- kinderdorpen. De daaropvolgende kollekte bracht 443,—op. Mevrouw Duk besloot met dankgebed. BROUWERSHAVEN Jeugd EHBO Op maandag 28 maart hebben de kinderen uit de zesde klas van de O.L.S. „de Schoener" uit Brouwers haven examen gedaan voor de Jeugd EHBO. Het examen werd afgenomen door dokter Bruel. Alle kinderen zijn geslaagd. De geslaagden zijn: Mark Mar- chand, Lenny Fluyt, Jacco van Dienst, Martijn Bruel, Wilco van Dienst, Patrick Blommestein, Eddy van Ast, Yvonne Klaverkamp, Corri- ne v. d. Hoek, Jeanette Koelmans, Magda van Ast, Jeannette Waleboer, Colinda Bonte, Diany Stoel, Leonti- ne v. d. Ruyt. ZIERIKZEE - Met ingang van vandaag, donderdag, zal de komende weken een pijler voor de stormvloedkering in de Oosterschelde enkele malen als proef op de zeebo dem worden neergezet. Het hefschip Ostrea zal de pijler vanuit het bouwdok op het werkeiland Neeltje Jans naar een proeflokatie in de stroomgeul Roompot varen. Daar zijn al eerder, eveneens als proef, enkele funderingsmat- ten op de zeebodem gelegd. Op deze matten zullen de proefplaatsingen worden uitgevoerd onder verschillen de weersomstandigheden. Honderdtachtig graden-film van Oosterschelde- werken NEELTJE JANS - Een film ploeg is op. het werkeiland Neeltje Jans begonnen aan bij zondere opnamen van de O o ster schelde werken. Het be treft namelijk een film voor een 180 graden-scherm voor een nieuwe bioscoop in Parijs, dat daarmee de primeur heeft voor Europa. Een van de speci aal daarvoor gemaakte films draagt het thema ,,Mens en wa ter" en daarin spelen Neder land en de Deltawerken een niet onaanzienlijke rol. Doel is om meer inzicht te krijgen in het gedrag van de pijlers tijdens het plaatsen en om na te kunnen gaan of zich beschadigingen aan de matten voordoen bij het neerzetten van de pijlers. Ook is het van belang om na te gaan onder welke weersomstan digheden nog met voldoende nauw keurigheid kan worden geplaatst. De pijlers moeten namelijk met grote precisie op hun plaats in de stroom- geulen komen te staan, opdat de schuiven die er later tussen worden gehangen, goed zullen funktioneren. De komende weken zal - zoals wij reeds meldden - een pijler acht maal op de proef matten worden neergezet. Met de daaruit verworven ervaring zal in de tweede helft van dit jaar worden begonnen met het plaatsen van de pijlers in de stroomgeul Ham men. Dat is een paar maanden later dan aanvankelijk in de bedoeling lag, omdat de volgorde der werken wat is veranderd. Er wordt namelijk thans de voorkeur aan gegeven met het plaatsen van de eerste pijler te wachten totdat de gehele fundering in de stroomgeul Hammen - matten en de steenbestorting daartussen - is voltooid. Er is dan wat meer ruimte voor de Ostrea om te manoeuvreren. BRUINISSE Jeugdsoos-aktiviteiten Eieren zoeken Traditioneel houdt de jongerenso- ciëteit „De Pul" op 2e Paasdag weer de groots opgezette eierzoek-wed- strijd voor de jeugd. Lid of geen lid van de soos; iedereen is welkom. Deelnemers worden om 8 uur bij het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Het onder water zetten van de twee resterende bouwdokken waarin pij lers staan, zal daarom ten opzichte van de eerdere planning eveneens en kele maanden worden uitgesteld. Bezoekers aan het werkeiland Neeltje Jans kunnen dus voorlopig nog pijlers „ten voeten uit" in de bouwdokken zien staan. Deestraat verwacht. Het geheim van de plaats van handeling wordt nog even goed bewaard. De opzet van het zoeken is iets anders ten opzichte van vorig jaar, evenals de beschikbare prijzen. Op 2e Paasdag is de Pul normaal open. Deze dag is er geen strip-o- theek, deze wordt verzet naar dins dag 5 april. Filmfestival Op vrijdag 8 april wordt het soos- gebouw omgetoverd in een filmstu dio. Om vier uur 's middags wordt voor de jeugd de film „Wil de echte Zorro opstaan?" gedraaid. 's Avonds om acht uur is dit de film „De verschrikkelijke man van de saëlle", een politiethriller. Deze film is voor de jeugd boven de 14 jaar. De Pul breidt haar service aan de jeugd nog verder uit. Sinds kort kun nen er ook al video-cassettes gehuurd worden tegen een billijke vergoe ding. Oud papier De zendingscommissie van de Mbuma-zending haalt zaterdag 2 april oud papier op. Vertrek vanaf 08.30 uur vanaf de Kerkstraat. 99 RENESSE - Er was hem niet gevraagd een aanbeveling te doen, maar Jan Terlouw deed het toch: het had hem getroffen dat het boek voor de jeugd „Achter dijken en dammen" van zulk een kwalitatief goed gehalte is, dat het voor kinderen maar even zo goed voor volwassenen lezenswaardig is. En dat is voor hem als kinderboeken schrijver een belangrijk criterium bij het beroordelen van een dergelijk boek. „Kinderen kunnen beter lezen dan zich uitdrukken", stelde Terlouw. „Een kind dat veel leest kan beter lezen dan een volwassene die weinig leest". Dinsdagmiddag overhandigde de ex-politicus de eerste exemplaren van het boek, dat als ondertitel „Zee land en de Deltawerken" meekreeg, aan de samenstellers Ineke en Wim Wolff en eindredactrice Noortje van Leeuwen. Dat gebeurde in Slot Moer- mond tijdens een persbijeenkomst, die werd georganiseerd door Meulen- hoff Informatief (de uitgever) en de Deltadienst van Rijkswaterstaat. Tevoren had het gezelschap een be zoek gebracht aan het werkeiland Neeltje Jans, waar ing. L. Kneepkens informatie verschafte over de Oosterscheldewerken. De Deltadienst en ook het Delta In stituut voor Hydrobiologisch Onder zoek, stelde foto's voor het nieuwe jeugdboek beschikbaar en bovendien werd geput uit vele archieven. In de tekst is onder andere gebruik gemaakt van fragmenten uit de boe ken „Het verjaagde water" van A. den Doolaard en „Impressies van een simpele ziel" van Annie M. G. Schmidt. Noortje van Leeuwen was sa menstelster van het jeugdboek „Wijs met de Waddenzee", dat in 1981 werd bekroond met Vlag en Wimpel. Dr. Wim Wolff (bioloog) is onder andere auteur van „Op de grens van zout en zoet" en „Oosterschelde, het leven in en om het water". De tekeningen zijn van Bob Broddel, Armand Haye en Martin Hogeweg. Spanning moet Jan Terlouw noemde het een pluspunt dat informatie wordt afge wisseld met anekdotes, waardoor er spanning in het boek blijft. „Een kind houdt van spanning en het is daarom niet eenvoudig om de jeugd te laten blijven lezen in een informa tief boek", waarover hij in dit geval dus geen twijfel liet bestaan. Voordat Terlouw zijn „boek bespreking" begon, reageerde hij op een opmerking van hoofdredacteur G. A. de Kok van de Haagsche Cou rant, die een gesprek had aangehaald van hun heiden samen met het tegen woordige raad van state-lid Verburg, toen nog directeur van het Econo misch Technologisch Instituut en lid van de eerste kamer. Terlouw was in Middelburg om zich te oriënteren over het onder werp van zijn boek „Oosterschelde windkracht 10". De Kok, oud hoofdredacteur van de P.Z.C., kwam iets te laat en het gesprek was al b^ gonnen toen hij binnenkwam. „Ver burg keek mij met een gekweld ge zicht aan en zei: „Zeg jij het nou maar: wat is de invloed van de Delta werken op de Zeeuw?". Ik antwoord de oprecht: „Niets". Wim en Ineke Wolff met (midden) kinderboekenschrijver J an Terlouw bij Slot Moermond in Renesse. .Isolements-model' „Mijn voorstelling van Zeeland bleek, althans toen, een andere dan die van Terlouw. Hij ging nog uit van wat ik nu maar het „isolements- model" noem, aan welk model ramp en vooral Deltaplan schoksgewijs een eind zou hebben gemaakt. Voor mij waren ramp en deltaplan elemen ten die gevoegd moesten worden in een eeuwenlange keten van histori sche processen, waarin storm en vloed een belangrijke rol spelen, maar zeker geen alles dominerende, overheersende invloed hebben", zei De Kok. Jan Terlouw had zich die gedachte tot de zijne gemaakt. Hij deelde de opvatting van De Kok, dat de in vloed van dammen en dijken op de Zeeuwen niet groter is dan alle ande re impulsen. In dit verband noemde De Kok de industrialisatie van de landbouw waarin Zeeland zelfs voorop liep op het moment dat de ramp in '53 zich voltrok. Vervalste werkelijkheid „Het isolement van Zeeland - door velen als een onaantastbaar gegeven aangenomen - was in menig opzicht een vervalste werkelijkheid", aldus De Kok in zijn inleiding „Zeeland 1953-1983; Voorstelling en Werkelijk heid". Hij tekende tevens aan, dat Zee land ook nu nog wel wordt gezièn als een natuurreservaat, goed voor va kanties, een prachtig land welis waar, maar toch wel een beetje ach terlijk: „Een beeldvorming die naar mijn gevoel weinig met de werkelijk heid te maken heeft". Verschijnings datum: 6 april Het boek ..Achter dijken en dammendat tot stand kwam met steun van de provincie Zeeland, verschijnt op 6 april en kost f 34,50. De uitstekende vormgeving is van Ton Ellemers. die onder andere ook de Meulenhoff In formatief-uitgaven ..Wijs met de Waddenzee" en het boek van de maand ..Verleden Land" (1981) verzorgde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4