TIP1- Uw Gasbedrijf adviseert. PRU» Bestorting Havenkanaal gebeurt met stortsteen Oplossing mogelijk voor vele knelpunten in Serooskerke deurloo mode 'n Geiser of 'n boiler? Hoorzitting Integraal Dorpsplan Staatssekretaris van Onderwijs naar Noordwelle STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag; 31 maart 1983 Nr. 23295 3 De bewoners van Serooskerke hebben veel klachten over het feit dat het strandje aan de Schelphoek te vuil en te laag is tengevolge van de werkzaamheden van Rijkswaterstaat. SEROOSKERKE - Serooskerke hoorde dinsdagavond tijdens een hoorzitting in het dorpshuis de oplossingen voor de knelpunten, die werden aangedragen in het rap port („probleemanalyse"), dat werd opgesteld in het ka der van de integrale dorpsplannen. Serooskerke hoorde niet in alle gevallen pasklare oplossingen, maar wel de wegen, die bewandeld zullen worden om die oplossingen op korte of langere termijn te bereiken. Reeds tijdens de eerste hoorzitting - op dinsdag 11 januari dit jaar - bleek het gebrek aan goedkope huurwonin gen een zwaar liggend punt bij de be volking van deze kleine kern in de gemeente Westerschouwen. Kriti sche opmerkingen werden toen ge maakt over de situatie van leegstand en verkrotting van enkele woningen aan de Dijkweg. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer deelde dinsdagavond mede, dat er mogelijkheden bestaan, dat woningbouwvereniging Beter Wonen binnen afzienbare tijd deze woningen zal renoveren. In het kader van de Integrale Dorpsplannen is het volgens de burgemeester wellicht mogelijk er een extra kontingent uit NOORD WELLE - Mevrouw N. Gin jaar-Maas, de staatssekretaris van On derwijs en Wetenschappen zal op maandag 2 mei een lezing houden in het Dorpshuis van Noordwelle. Tij dens deze openbare bijeenkomst, die is georganiseerd door de ondercen trale van de WD, afdeling Schouwen- Duiveland, zal het onderwijs centraal staan. Na de lezing van mevrouw Gin jaar zal gelegenheid worden geboden tot het stellen van vragen. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Advertentie Sportieve slipover vein katoen/acryl met kabeldessin: Uitstekend te kombineren met b.v. een shirt met korte mouw. Verkrijgbaar in diverse modekleuren Mol 5-7, Zlerikzee te slepen. Zij zag derhalve wel perspektieven dat er op niet al te lan ge termijn ongeveer vijf woningen beschikbaar komen op Serooskerke. Woningverbetering Ten behoeve van de woningverbe tering en verbetering van de woon omgeving wordt getracht rijkssubsi die te verkrijgen voor het aanstellen van een projektkoördinator, die zich met alle facetten op dit gebied zal be zighouden. Zoeken naar mogelijkhe den voor verbetering van woning en woonomgeving door de woning bouwvereniging maar ook door par- tikulieren, zal één van zijn belang rijkste taken vormen. In dit verband wordt verder ge dacht aan regionale samenwerking ten aanzien van kontingentering, bouwplanontwikkeling en bouw. ,,Een grote bedreiging voor de kon- tinuïteit vormt de zeer beperkte om vang van de kontingenten voor ge subsidieerde bouw, die door het rijk aan de gemeenten wordt toegekend. Door regionale samenwerking kan meer invloed worden uitgeoefend op de kontingenteringsadviezen en besluiten ten gunste van het hele ei land. Door het ruilen van kontingen ten, bijvoorbeeld als er onverhoopt niet gebouwd kan worden, kan voor komen worden dat kontingenten voor het eiland verloren gaan", aldus het rapport van Stad en Landschap. Vrije sektor Een andere mogelijkheid, die wordt aangedragen betreft de vrije sektor en/of zelfbouw in sociale sfeer. Als de kontingenten voor Schouwen-Duiveland op een laag ni- vo blijven, is ongesubsidieerde en op eigen initiatief bouwen, volgens Stad en Landschap, een te overwegen alternatief. Er zal dan tegen zodanige kosten gebouwd moeten kunnen worden, dat de woonlasten vergelijk baar zijn met wat in de gesubsidieer de sektor aangeboden wordt. Met de verbetering van de woonomgeving werd inmiddels een begin gemaakt in de vorm van het uitdunnen van het bomenbestand rond de kerk, zodat de schaduwwer king wordt verminderd en er een be ter zicht op de kerk ontstaat. Het ruimtelijk karakter van de dorps- ring blijft evenw.el bewaard. De wens een achterpad te realise ren voor de woningen aan het Dorpsplein werd inmiddels door gespeeld naar Beter Wonen. Om het „Wieltje (de waterplas achter de dorpskom) te benutten als rekreatie- ve attraktie wordt in eerste instantie gedacht aan het ontsluiten door pa den aan te leggen langs het sportveld vanaf de Frederiksstraat en de Dorpsweg. Afhankelijk van het ge bruik kan in een latere fase tot een verdere aankleding met groenvoor ziening worden overgegaan. Uit de reakties dinsdagavond bleek, dat een aantal bewoners nog steeds voor stander is van demmen van het Wieltje. In de eerste hoorzitting bracht de bevolking ook naar voren, dat de zui veringsinstallatie zou lozen op het Wieltje. Gemeentewerken zal dit nader onderzoeken en eventueel overleg voeren met het Waterschap. Zonodig zullen ook maatregelen wor den genomen. Werkgelegenheid Ten aanzien van de werkgelegen heid werd in januari reeds vast- première van de dorpsfilm, die in het kader van het Kleine Kernen Experi ment door een groep dorpsbewoners werd gemaakt. De heer Jan Kloet vertoonde deze 8 mm rolprent met een speelduur van 42 minuten. De film leverde talrijke mooie tafereeltjes op van deze fraaie kleine kern. Dat was echter niet in eerste instantie de bedoeling van de ze film, zo bleek vrij snel. Het kom- mentaar, eveneens gesproken door Jan Kloet, loog er niet om en had af en toe zelfs hele scherpe kantjes, al of niet terecht aan een bepaald adres geuit. Sommige in deze film aange kaarte problemen bleken inmiddels achterhaald, andere vormen ook nu nog aanzienlijke knelpunten. De mu ziek bij deze film was te hard en af en toe zelfs storend. Een verademing was het derhalve te luisteren naar het muziekkorps, dat optrad tijdens het Strafeest, dat traditioneel op de derde zaterdag in maart in Seroos kerke wordt gehouden. Vooral deze scène van dit folklo ristische feest deed beseffen, dat de mensen in Serooskerke ook nog wel eens wat anders beleven dan proble men en knelpunten, hoewel dat in het kommentaar niet zo expliciet naar voren kwam. Advertentie Warm water. Haast een vanzelf sprekendheid. Kraan open en het is er. Maar misschien gaat u binnen kort verbouwen of verhuizen. Wat is dan in uw geval het beste? Een geiser of een boiler? Er zijn trouwens ook toestellen die in combinatie met een C.V.-ketel werken. Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. Dit is een publikafie van de in VEGIN samenwerkende Gasbedrijven. Z1ERIKZEE door het oog van de kunstenaar" Mevrouw Kikkert-Eikenbout, voormalig medewerkster van de edu- katiedienst in het Boymans-Van Be- mingenmuseum te Rotterdam, hield dinsdagavond een lezing met dia's voor de leden van de Teken- en Schil- derklub in ,,De Lichtboei". Het the ma van deze lezing door mevrouw Kikkert, thans woonachtig op Schou wen-Duiveland, was „Bekende vrou wen gezien door het oog van de kunstenaar". De Teken- en Schilder- klub in „De Lichtboei" wordt geleid door de kunstenares mevrouw Marja de Lange. HAAMSTEDE Rode Kruiswandeltocht Zaterdagmiddag 2 april organi seert het Rode Kruis afdeling Schou wen (Westhoek) een wandeltocht. De start vindt plaats bij de Beatrix- school in de Weststraat te 13.30 uur. Inschrijven voor dit evenement kan vanaf 12.45 uur. Er zullen twee rou tes uitgezet worden, die beide voeren door een gedeelte van de Domeinen. Gekozen kan worden uit een route over een lengte van 8 km en een van 16 kilometer. Vanaf het startpunt zullen de wandelaars „uitgezwaaid" worden door koninklijke muziekver eniging „Witte van Haemstede". BRUINISSE Jaarvergadering SV Kwiek Op woensdag 6 april houdt de SV Kwiek de jaarlijkse ledenvergade ring in de benedenzaal van het Dorpshuis. Naast de jaarverslagen van de volleybal en de gym vermeldt de agenda bij de bestuursverkiezin gen dat M. v. d. Spek en J. Jonker af tredend zijn en herkiesbaar. Niet herkiesbaar zijn T. Hanzen-v. d. Ber ge en J. v. d. Berge-Mol. Aanvang 20.00 uur. gesteld, dat rekreatieve ontwikke lingen in de Schelphoek een mogelij ke impuls geven aan de plaatselijke beroepsbevolking. De dorpsraad van Serooskerke heeft zich echter reeds uitgesproken tegen een grootschalige opzet als straks de Schelphoek zijn funktie verliest als werkhaven voor Rijkswaterstaat. Grote impulsen voor de werkgelegenheid behoeven, volgens Stad en Landschap dan ook niet verwacht te worden. Gedacht kan worden aan kleinschalige voor zieningen ten behoeve van surfen, zeilen en kleine watersport. De bewoners uitten reeds hun on vrede over het feit, dat het strandje bij de Schelphoek thans vrijwel niet toegankelijk is voor de eigen bevol king, omdat het vuil en te laag is. De gemeente Westerschouwen heeft in middels kontakt opgenomen met Rijkswaterstaat met het verzoek de situatie van het strandje nog dit jaar te verbeteren. Handhaving en waar nodig uitbrei ding of verbetering van het voorzie- ningennivo in Serooskerke zal in de toekomst, volgens het rapport, in spanningen vergen van gemeente en bewoners. Dit in verband met de be perkte mogelijkheden om het draag vlak van de voorzieningen te vergro ten (woningbouw, bevolkingsgroei) en met de afnemende financiële mid delen bij gemeente en rijk. Het voort bestaan van de (experimentele) ba sisschool in Serooskerke is voorlopig niet in gevaar. De gemeente zal ech ter voor de langere termijn een be leidsvisie moeten ontwikkelen. Hier in zal vermeld moeten worden wat de gemeente in de toekomst met de school aan wil. Dit in verband met de tendens tot teruglopende kinderaan tallen. Speelvoorziening Om te voozien in een speelvoorzie ning voor de wat oudere jeugd wordt gedacht aan de plaatsing van een bas ket op het schoolplein. In een latei- stadium zouden desgewenst wat in grijpender voorzieningen gereali seerd kunnen worden. In dit verband zal gegracht worden via Jantje Beton in aanmerking te komen voor een fi nanciële bijdrage. Het ontbreken van een spreekuur van een arts werd op Serooskerke ook als een knelpunt ervaren. De arts van Renesse is inmiddels bereid ge vonden om in Serooskerke in het dorpshuis spreekuur te houden. Hiervoor dient het dorpshuis wel aangepast te worden, hetgeen overi gens op korte termijn zal plaatsvin den. Burgemeester Niemantsverdriet zegde toe tijdens deze hoorzitting, dat de gemeente nog dit jaar zal ko men met een plannetje voor betere verlichting aan de Dijkweg. Een pasklare oplossing voor het probleem „sluipverkeer" kon niet worden aangedragen. Ten aanzien van de gevaarlijke situatie op de Se- rooskerkeweg, werd in het rapport opgemerkt, dat in het rijkswegen plan een vrijliggende langzaamver- keersroute staat opgenomen die ech ter pas na 1990 wordt gepland. Ge suggereerd wordt dat de gezamenlij ke gemeenten kunnen trachten deze weg versneld uitgevoerd te krijgen in overleg met de betrokken instan ties. Stankoverlast Klachten zijn er verder over de stankoverlast bij zuidenwind veroor zaakt door de vuilstortplaats aan de Serooskerkseweg. „In overleg met de Reinigingsdienst Schouwen-Dui veland kan bezien worden of er mo gelijkheden zijn de hinder te vermin deren. Op langer termijn zal het pro bleem zich vanzelf oplossen. Naar verwachting zal de vuilstortplaats tegen 1995 gesloten worden", aldus het rapport. Dorpsfilm Tijdens deze hoorzitting beleefde de Serooskerkse bevolking ook de Stortsteen, slakken stortsteen ZIERIKZEE - Tijdens een „ingelaste" vergadering van de Commissie Publieke Werken van de gemeente Zierik- zee kwam gistermiddag (opnieuw) de noodzakelijk geachte bestorting van een verdieping in het Havenka naal aan de orde. De daarvoor benodigde hoeveel stortsteen vraagt een investering van 31.000 gulden, zo'n 12.000 gulden minder dan de kostenraming tijdens de voorgaande vergadering op 10 maalt aangaf. „Uit de aanbieding van de leverancier van de stortsteen is geble ken dat we uiteindelijk veel goedkoper uit zijn dan we destijds hebben geraamd", aldus wethouder P. de Rijke. De bestortingen in het Havenka naal moest opnieuw op de agenda worden opgevoerd omdat de kom missie een nader onderzoek verlang de naar de mogelijkheid om een an der stortmiddel te gebruiken. Met name kommissielid J. J. Geleijnse (VVD) had daar op aangedrongen om dat naar zijn mening het gebruik van hoogovenslakken eenzelfde resultaat zou geven, terwijl dat materiaal aan zienlijk goedkoper is. Intussen werd door de gemeenteraad wel al vast het noodzakelijke krediet verstrekt. Ook tijdens de gisteren gehouden vergadering kon de heer Geleijnse niet worden overtuigd van het feit dat het gebruik van slakken om tech nische redenen onaanvaardbaar zou zijn: „Met name de technische onder bouwing van het door deskundigen uitgebrachte advies komt mij enigs zins vaag voor. Ik blijf bij mijn standpunt dat het gebruik van slak ken zeker tot de mogelijkheden be hoort." Eén van de problemen, die zich bij de storting voordoen, is de vrij grote hoek waaronder gestort moet wor den. De kans is daardoor aanwezig dat het gestorte materiaal gaat rol len, waardoor het beoogde resultaat niet volledig wordt bereikt. Het ad vies van het waterschap en de pro vinciale waterstaat luidde om die re den dan ook om stortsteen te gebrui ken. Deze toelichting werd verstrekt door de nieuwe direkteur gemeente werken, de heer D. D. J. van der Poel. Verkeerd Het debat, dat vervolgens enige tijd werd gehouden over voorname lijk technische details van de stor ting, was voor wethouder De Rijke op een gegeven moment aanleiding om te konstateren dat uit het betoog van de heer Geleijnse moest blijken dat de dienst gemeentewerken de verkeerde adviseurs heeft geraad pleegd. Een konstatereing overigens, die door de heer Geleijnse niet werd gedeeld: „Het onderhoud en het be heer van de dijken van het Havenka naal zijn weliswaar ondergebrcht bij andere instanties, maar Zierikzee is in feite de eigenaar. Het is beslit niet zo dat we een advies altijd maar vol ledig moeten overnemen. Het staat ons vrij om te zoeken naar andere, goedkopere oplossingen". De oplos sing, die de heer Geleijnse aandroeg door aanwending van slakken bij de storting, zou ten opzichte van het ge bruik van stortsteen een besparing opleveren van ongeveer 5.000 gulden. „Ik wil echter geen halszaak maken van dat bedrag. Ook gezien de stand punten van de overige kommissiele den ga ik akkoord met het voorstel." Keuze De standpunten van de overige kommissieleden werd verwoord door de heer L. S. P. van Velthoven (CDA): „Het is een zuiver technisch probleem. We hebben een keuze moe ten maken en die is gevallen op het gebruik van stortsteen. De prijs daarvoor, zoals die genoemd wordt in het tweede voorstel, is interessan ter dan die in het eerste. Ik ga er dan ook mee akkoord." Zowel de heer H. Asma (PvdA) als de hee!r W. F. Sprengelmeijer (RU) sloten zich bij de woorden van de heer Van Velthoven aan. NOORDGOUWE - Voor het eerst in de afgelopen zestien jaar wordt er in Noordgouwe gebouwd. Over ongeveer veer tien dagen zullen de eerste van een serie van 15 woningen worden opgeleverd. De 15 woningen zijn het contingent van 1982 en 1983 samen. De woningen zijn voorzien van drie slaapkamers, doorzon-kamer, c.v. en isolatie. De eerste tien huizen zijn al verhuurd, de rest wordt (tijdelijk) gereserveerd als wisselwoning, omdat negen woningen aan de Bouwstraat binnenkort worden gerenoveerd. De nieuwbouw staat aan de Vijverbergstraat (genoemd naar een oud onderwijzer van de o.l.s.) en de Heldikstraat (genoemd naar een huisarts). Eigenaar is .Beter Wonen". Architect is De Jonge uit Rotterdam, bouwer is Prins uit Burgh-Haamstede. De aanvangshuur bedraagt 430,-per maand. Met boom- plantdag werden reeds wat bomen en struiken in deze nieuwe buurt geplant ter verfraaiing.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3