Nederland reageert met instemming op tussenvoorstel Reagan Huishoudkinderen krijgen geen kinderbijslag meer Westduitse regering beëdigd zonder de protesterende Groenen Voorwaardelijk voor Anna Walentynowicz Solidariteit roept op tot protest op 1 mei Paaswake bij vliegveld De Peel Goede eerste stap Iraanse olievlek bedreigt golfstaten WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Verdere verhoging van benzineaccijns niet uitgesloten Doden in El Salvador Vietnamese aanval op kamp Rode Khmer in Cambodja ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG - De Nederlandse regering heeft woens dagavond in een verklaring met instemming gereageerd op het initiatief van de Amerikaanse president Ronald Reagan om tijdens de onderhandelingen in Genève met de Sovjet Unie over vermindering van middellange af standsraketten in Europa met een tussenvoorstel te ko men. Nederland vindt het initiatief echter een tus senstap. „Dat wil zeggen de nul-optie blijft overeind", aldus de verklaring. In de verklaring uitgegeven door de Rijksvoorlichtingsdienst, mede namens de ministeries van buiten landse zaken en defensie, wordt ge zegd dat het voorstel van Reagan tot BONN - In de Westduitse Bondsdag is woensdag de tweede regering beë digd van kanselier Helmut Kohl. De Groenen lieten bij deze plechtigheid verstek gaan uit protest tegen de plannen van de regering nieuwe ra ketten te plaatsen in de Bondsrepul- biek als het wapenoverleg tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie geen resultaat oplevert. Op het moment dat de beëidi- gingsplechtigheid begon stond Petra Kelly, een van de leiders van de Groenen, op om samen met de overi ge 26 andere Groene Bondsdagleden de zaal te verlaten. Als reden van de ze demonstratieve daad voerden de Groenen aan dat de aspirant ministers bij de eedsaflegging moe ten zweren de Duitse belangen te ver dedigen terwijl ze anderzijds van plan zijn eventueel nieuwe raketten te stationeren op Westduitse grond gebied. Volgens de Groenen staan de ze twee zaken op gespannen voet met elkaar. Op dezelfde gronden boycot ten de leden van de milieupartij dins dag de beëdiging van kanselier Kohl. Nieuwe gezichten De tweede regering-Kohl verschilt weinige van de eerste. Ze slechts twee nieuwe gezichten. Ignaz Kiechle (CSU) is belast met landbouw in plaats van Joseph Ertl en Heinrich Windelen (CDU) is minister van inter-Duitse betrekkingen geworden als opvolger van Rainer Barzel, nu voorzitter van de Bondsdag. GRUDZIADZ - De Poolse Anna Walentynowicz is woensdag door een rechtbank in Grudziadz (op 100 kilo meter ten zuiden van de havenstad Gdansk) veroordeeld tot vijftien maanden voorwaardelijke gevange nisstraf. De vrouw zou in de loop van de avond worden vrijgelaten. Walentynowicz geldt als een van de prominentste leden van de inmiddels verboden vakbond Solidariteit. Ze heeft van december 1981, vlak na het uitroepen van de staat van beleg, tot in juli 1982 vastgezeten. Kort daarna, op 30 augustus, werd ze gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld wegens het voortzetten van vak- bondsaktiviteit in strijd met de be palingen van de staat van beleg. De straf tegen Anna Walentyno wicz heeft een proeftijd van drie jaar. Bovendien kreeg de vrouw een boete van 16.000 zloty (ca. 480 gulden) opgelegd. Anna Walentynowicz wordt be schouwd als ,,de vrouw door wie al les is begonnen". Uit protest tegen haar ontslag als kraandrijfster op de Lenin-werf in Gdansk legde het per soneel van de werf in augustus 1980 massaal het werk neer. Deze staking had uiteindelijk de geboorte" van Solidariteit tot gevolg, de eerste vri je, niet aan de staat verbonden, vak bond in een Oosteuropees land. WARSCHAU - Ondergrondse lei ders van Solidariteit hebben arbei ders in de Poolse hoofdstad opgeroe pen 1 mei te vieren zoals ze dat afge lopen jaar deden. Toen trotseerden tienduizenden arbeiders de nood toestand door in de oude binnenstad te demonstreren. In een communiqué dat was onder tekend door drie ondergedoken lei ders van het verboden vrije vakver bond werd gezegd dat niemand de vreugde van deze dag voor arbeiders mocht verstoren. Het communiqué legde verband tussen de 1-mei-vie- ring en de voorbereidingen voor het bezoek van Paus Johannes Paulus II aan zijn vaderland in juni. De vreug de van de eerste mei weerspiegelt de hoop op verwelkoming van de Heili ge Vader, aldus de verklaring. stand is gekomen na intensieve con sultatie met Amerika's NAVO- partners. Ons land beschouwt het als het geven van een nieuwe impuls aan de onderhandelingen. Verstandig is het, zo staat in de verklaring, dat Reagan geen aantal len heeft genoemd, hetgeen de onder handelingsbereidheid daarover on derstreept. Volgens Nederland moet het resultaat van het tussenvoorstel zijn dat aanzienlijk minder raketten in West-Europa worden opgesteld dan de 572 waartoe de NAVO in 1979 besloot. Vanzelfsprekend kan een tussenvoorstel voor wat Nederland betreft niet vooruitlopen op de toe zeggingen die aan het parlement zijn gedaan ten aanzien van een later te nemen beslissing over eventuele plaatsing in ons land, aldus de ver klaring. Ontmanteling In een toelichting op de verklaring betreurt de regering het dat - hoewel de Sovjet Unie impliciet de oneven wichtigheid op het gebeid van de middellange afstandsraketten er kent - zij desondanks nog niet is be gonnen met ontmanteling van eigen SS-20 raketten maar de aantallen daarvan nog steeds verder opvoert. Omdat mede daardoor de afgelopen maanden duidelijk werd dat de „ideale nul-optie" niet in één stap onderhandelbaar is juicht de rege ring een tussenvoorstel toe, ook „om aan te tonen dat we eenvoudig weg niet kunnen toelaten dat de onder handelingen in Genève geen vooruit gang maken". perking van de middellange- afstandsraketten in Europa betuigd. In Bonn liet bondskanselier Hel mut Kohl zich in dezelfde zin uit. Hij wees erop dat het westelijk bondge nootschap het voorstel heeft goedge keurd. In de reactie van de NAVO liet de Amerikaanse voorzitter van de speci ale overleggroep, Richard Burt, we ten dat de groep vorige week al op een geheime bijeenkomst de nieuwe Amerikaanse aanpak had gesproken. Volgens de verklaring blijft de groep echter van oordeel dat het voorstel van president Reagan van 18 no- vermber 1981 voor de volledige eli minering van alle op land gestatio neerde middellange-afstandsraket- ten - de zogenoemde nul-optie - de beste oplossing die, naar de overleg groep hoopt, tenslotte zal kunnen worden bereikt. BAKEL - Vredesgroepen uit diver se gemeenten rondom de vliegbasis De Peel zijn van plan om op Paasza terdag zo massaal mogelijk een wake van een uur te houden bij de poort van deze slapende basis. Dit naar aanleiding van een oproep van het Landelijk Overleg van Vredes Orga nisaties LOVO om op deze zaterdag op zoveel mogelijk plaatsen in Ne derland te demonstreren tegen kern wapens. De vredesbewegingen uit de omge ving van De Peel hebben twee weken geleden al aangekondigd dat elke week bij de poort van het vliegveld zal worden gewaakt. De eerste keer deden daaraan enkele honderden mensen mee, vorige week waren dat er ruim honderd. Zaterdag is men van plan demonstratief naar de poort te trekken vanuit het vlakbij gelegen gehucht Vredepeel. De toelichting noemt het voorstel van president Reagan een goede eerste stap op weg naar afschaffing van alle middellange afstandsraket ten. „Als tussenoplossing is natuur lijk een beperkt aantal kernkoppen altijd beter dan de hoge aantallen die nu aan Sowjet-zijde staan opgesteld en waarop de NAVO-planning is ge richt". Over het voorstel zou binnen de NAVO „tijdig, intensief en substan tieel" vooroverleg zijn gevoerd. Ne derland heeft aan dat proces bijge dragen, met inachtneming van de speciale positie die ons land ten aan zien van het dubbelbesluit van '79 binnen de NAVO heeft ingenomen en afspraken die met het parlement zijn gemaakt ten aanzien van plaatsing in ons land. Commentaren De NAVO-bondgenoten hebben woensdag in Brussel instemming met en steun aan het tussenvoorstel van president Reagan voor een be- DOHA (QATAR) - Een olievlek zo groot als de oppervlakte van België zal de kusten van de golfstaat Qatar binnen 24 uur bereiken. Dit heeft een regeringsfunktionaris van Quatar woensdag gezegd. Dr. Hassan Kushkush zei tegen Radio-Qatar dat de olie uit twee be schadigde olieputten stroomt met een snelheid van 7000 vaten (van 159 lieter) par dag. de olievlek is twee of drie keer groter dan het bedreigde schiereiland zelf. Radio-Qatar drong er bij de 250.000 inwoners op aan niet in paniek te raken. De hulporganisa tie Rode Halve Maan riep vrijwilli gers op te helpen bij de komende schoonmaakwerkzaamheden. Uit informatie van helikopters bleek dat deze grootste olievervui ling, die in dit olieproducerend ge bied ooit is voorgekomen en die zeer waarschijnlijk een grote klap zal be tekenen voor de rijke visstand, Bah rein tot op 25 kilometer is genaderd. Zaterdag 2 en zondag 3 en maandag 4 april - Pasen Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag-, zondag- en maandagmor gen van 11.00-11.30 uur. Burgh, Haamstede, Westenschouwen Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 van vrijdag 18.00 uur tot zondag 12.00 uur. Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 van zondag 12.00 uur tot dinsdag 8.00 uur. Scharendijke, Renesse Brouwersha ven Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280, van vrijdag 18.00 uur tot zondag 12.00 uur. Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280, van zondag 12.00 uur tot dinsdag 8.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Buiten spreekuurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Dorrestein. Tandarts D. H. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115- 1359 neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag-, zondag- en maandagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster Poley, Vloedstraat 1, Kerk- werve. Tel. (01110) 2309, neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1203, heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. Zuster A. v. d. Schelde,Spuislop 14, Brouwershaven. Tel. (01119) 1682 heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag en maandag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Advertentie STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal a.s. vrijdag 14.30 uur a.s. vrijdag 20.00 uur a.s. zaterdag 14.30 uur a.s. zaterdag 19.00 uur a.s. zondag 14.30 uur a.s. maandag 14.30 uur a.s. maandag 19.00 uur alle leeftijden a.s. zaterdag 21.30 uur a.s. zondag 20.00 uur a.s. maandag 21.30 uur 12 jaar binnenkort in dit theater aas der azen DEN HAAG - De bedrijfstak Weg vervoer accepteert geen verhoging van de accijns op dieselolie. Als mi nister Ruding van financiën op deze manier denkt de bedrijfskoe uit te melken, vindt hij 10.000 woedende prijsstieren op zijn weg, op wie deze maatregel als een rode lap zal wer ken. DEN HAAG - Staatssekretaris Ko ning (financiën) heeft de geruchten dat er van een verdere verhoging van de benzineaccijns sprake is niet kun nen ontzenuwen. In de Eerste Kamer optredend zei hij dat op het departe ment wordt nagegaan of een verdere verhoging van deze accijns noodzake lijk is, waarbij ook de dieselolie accijns en de brandstoftoeslagen in de beschouwing betrokken worden. Bij de behandeling van enkele belasting-voorstellen (de verhoging van de inkomstenbelasting en van de loonbelasting voor 1983 en de verho ging van de accijns van benzine met 4,1 cent per liter op 1 april) sloot de staatssekretaris een verdere verho ging van de loon- en inkomstenbe lasting ook niet helemaal uit. Hij noemde namelijk „onmogelijk om zonder meer, pertinent te zeggen dat dit de laatste tijdelijke verhoging van de loon- en inkomstenbelasting is geweest". Grenzen bereikt Als een pleister op de wonde gaf de staatssekretaris wel te kennen, dat „we onze grenzen hebben bereikt bij de zwaarte en de steilte van de tarie ven" bij die belastingen. Bij de be raadslagingen in de senaat werd er van VVD-zijde op aangedrongen de behandeling van de belasting voorstellen voor zogenaamde „twee verdieners" niet te overhaast te laten geschieden. Bij de voorgestelde in gangsdatum van die regeling (1 juli van dit jaar) werden op voorhand vraagtekens geplaatst. DEN HAAG - Kinderen, die het huishouden mee ver zorgen, hebben na 1 april geen recht meer op kinder bijslag. Een uitzondering, onder voorwaarden, wordt ge maakt voor kinderen van 16 en 17 jaar, die tot 1 april als medeverzorgend kind in aanmerking kwamen voor kin derbijslag. Kinderen die het huishouden volledig verzor gen, omdat de moeder ontbreekt of invalide is, behouden het recht op kinderbijslag. Het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid heeft dit donderdag meege deeld. Van medeverzorgen van het huis houden is sprake wanneer één van de kinderen de verzorger of verzorgster meer dan 20 uur per week bijstaat in de huishoudelijke taken, terwijl nog tenminste drie andere kinderen tot dat huishouden behoren. Zij krijgen dus vortaan geen kinderbijslag meer. Kinderen van 16 en 17, die tot 1 april als medeverzorgend kind recht hadden op kinderbijslag, kunnen die behouden als ze geen werkkring kun nen vinden. Ze moeten zich laten in schrijven bij het Arbeidsbureau. Zijn ze 18 of ouder dan kunnen ze, indien ze geen werk kunnen vinden, onder voorwaarden voor een RWW- uitkering (bijstand) in aanmerking komen. Omdat de voorwaarden voor twee voudige kinderbijslag voor uitwo nende invalide kinderen in praktijk zodanig waren dat de kinderbijslag vaak de gemaakte onderhoudskosten overtrof, dient de verzekerde voor taan 112 gulden in de week bij te dra gen in de onderhoudskosten vah een uitwonend invalide kind. DEN HAAG - Het middenstandsdi ploma is, ondanks de nieuwe vesti gingswet detailhandel, nog altijd zeer waardevol. Mensen met een mid denstandsdiploma kunnen namelijk een diploma vakbekwaamheid ha len. Dit stelden woensdag de direc ties van de centrales voor handelson derwijs. Voorts in het onderscheid tussen kinderen tot 12 en vanaf 12 jaar die door ziekte, gebreken of het volgen van onderwijs niet tot het huishou den behoren opgeheven. UTRECHT - Ieder ziekenhuis moet een op schrift gestelde regeling voor een klachtenprocedure hebben. Die regeling moet aan alle patiënten en medewerkers bekend worden ge maakt. SAN SALVADOR - Guerrillastrij ders in El Salvador hebben gemeld dat zij woensdag de plaats San Isi- dro, 105 km ten noorden van de hoofdstad San Salvador, in de pro vincie Morazan hebben ingenomen. Bij de aanval werden 67 leden van een in de Verenigde staten opgeleide commando-eenheid en 17 leden van de paramilitaire garde gedood. Voorts werden 46 soldaten gewond en werden 70 geweren en andere wa pens in beslag genomen. De guerrillastrijders spraken van een van de grootste successen die zij tot nu toe in dit jaar hebben geboekt. Van salvadoriaanse militaire zijde was nog geen kommentaar te verkrij gen. DEN HAAG - De internaten voor kinderen van binnenschippers en kermisexploitanten „St. Jozef" in Oud-Gastel en „De Schutsluis" in Wemeldinge gaan dicht op achtereen volgens 1 augustus van dit jaar en van volgend jaar. Behalve de finan ciële situatie is de overcapaciteit van de schippersinternaten een reden voor de sluiting. DEN HAAG - De vier grote steden zijn hevig teleurgesteld in de reactie van de regering op het rapport „Een schuyt die tegen de stroom wordt op- geroeyt". In dit rapport wordt met het oog op de enorme problemen van de grote steden gepleit voor een gro tere financiële en bestuurlijke armslag voor de gemeentebesturen. Gebleken is echter dat de regering hiertoe niet bereid is. ARANYAPRAPATHET, THAI LAND - Vietnamese tanks en artille rie hebben donderdag voor het aan breken van de dag een aanval op een kamp van Rode Khmer-rebellen in Cambodja uitgevoerd waarbij zeker 21 burgers werden gedood en 50 wer den gewond. Dit hebben militaire kringen in de Thailandse grensplaats Asranyapra- thet, 193 km ten oosten van Bang kok, meegedeeld. Ca. 10.000 in het kamp aanwezige Cambodjaanse vluchtelingen zochten veiligheid over de grens met Thailand. Thailand liet in het verleden Cam bodjaanse vluchtelingen op zijn ge bied toe teneinde zware gevechten in het grensgebied te voorkomen maar de vluchtelingen kregen later op dracht naar Cambodja terug te ke ren. In de afgelopen weken waren er Vietnamese troepenkoncentraties langs het grensgebied gesignaleerd en de aanval kwam dan ook niet on verwachts. Donderdag 31 maart Kerkwerve Chr. Ger. Kerk, Beatrixstraat. Jaar vergadering C.N.S. 19.30 uur. Renesse Nederlands Hervormde kerk. Uit voering van „De Kleine Mattheüs Passion" door het Hervormd kerk koor en diverse solisten. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Prijsklaverjassen t.b.v. damesvoetbal SKNWK. 19.30 uur. Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 1 april Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Als je be grijpt wat ik bedoel. 14.30 en 20.00 uur. Zaterdag 2 april Zierikzee Bioscoop. Als je begrijpt wat ik be doel, 14.30 en 19.00 uur. Firefox. 21.30 uur. Haamstede Beatrixschool. Inschrijven Rode Kruis wandeltocht, 12.45; start wan deltocht 13.30 uur. Bruinisse Kerkstraat. Oud papier. 08.30 uur. Zondag 3 april Zierikzee Bioscoop. Als je begrijpt wat ik be doel, 14.30 uur. Firefox, 20.00 uur. Gasthuiskerk. Paaszangdienst. 17.00 uur. Maandag 4 april Zierikzee Bioscoop. Als je begrijpt wat ik be doel. 14.30 en 19.00 uur. Firefox, 21.30 uur. Zonnemaire Puzzelrit M.A.C. Sparta. Start vanaf 14.00 uur bij Paauwe Meubelen. Dinsdag 5 april Brouwershaven Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Woensdag 6 april Zierikzee „De Lichtboei". Good-News klub, feestmiddag met Paasspelen. 14.00 uur. Dorpshuis. Jaarvergadering S.V. Kwiek. 20.00 uur. Donderdag 7 april Zierikzee „De Lichtboei". Poppen maken van brooddeeg. 14.30 uur. Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Raadszaal Stadhuis. Vergadering ad vieskommissie financiën. 19.30 uur. Verenigingsgebouw. Spelmiddag voor de jeugd. 14.00 uur. Vrijdag 8 april Zierikzee „De Lichtboei". Volksdansen voor de jeugd. 14.00 uur. Maandag 11 april Zierikzee „Mondragon". Kursus Ken uw recht. 20.00 - 21.30 uur. Dinsdag 12 april Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Vrijdag 15 april Zierikzee Concertzaal. Donateursconéert „Kunst en Eer". 20.00 uur. Zaterdag 16 april Zierikzee Oudeweg 25. Stekkenruilbeurs, Maatschappij voor Tuinbouw Plantkunde. 11.00 - 16.00 uur. Maandag 18 april Zierikzee „Mondragon". Kursus Ken uw récht. 20.00 - 21.30 uur. Woensdag 20 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Jaarfeest C.F.O. in samenwerking met NCVB. 19.30 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2