RAAS LOTERIJ Gemeente Westerschouwen aktief met herbeplanting houtwallen Financiële problemen voor Stichting dorpshuis Haamstede Kleuterjuf Annet neemt afscheid DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gevolg-en van iepeziekte Akties leveren te weinig op Biar (oU^yïlt Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 37,00, per jaar f 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Donderdag 31 maart 1983' 139ste jaargang Nr. 23295 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Oplossingen Integrale Dorpsplannen Bom laagste inschrijver dorpshuis BURGH-HAAMSTEDE - Bouwbedrijf Bom uit Haamstede is vanaochtend als laagste inschrijver uit de bus gekomen voor de nieuwbouw van het dorps huis in Haamstede. Met het bedrag van f859.000,-, ex clusief btw, bleef hij onder de bedragen van de vier an dere regionale bouwbedrij ven. Inclusief de 18% btw wordt het totaalbedrag f 1.013.620. De overige regi onale bouwbedrijven wa ren Braber uit Renesse (F. Boogert uit Oosterland (f867.000), Braber uit Re- nesse (f 882.000), Bijkerk uit Burgh (f 974.000) en Prince uit Haamstede (f 984.000). In de raadsvergadering van februari verleenden de frakties - met uitzondering van de RU - hun goedkeu ring aan de bouw van het dorpshuis voor een ge raamd bedrag van f 1.461.787. De maquette van net nieuw te bouwen dorpshuis in Haamstede is klaar. Zoals bekend zal het dorpshuis gedeeltelijk rond het oude schoolgebouw de Schutse worden opgetrokken. Foto: Johan Berrevoets jr. Zaterdag 23 april is de opening van het Toeristenseizoen in Haamstede. De Stichting zal op die dag aan de Ring met een kraam staan. Zaterdag 30 april (Koninginnedag) is de Stich ting op de Oranjemarkt vertegen woordigd met tal van aktiviteiten. Ook zal koffie en thee worden ge schonken. Bij de Ring Promotion- dagen in Haamstede zal de Stichting ook aanwezig zijn, net als op de seizoen-weekmarkt in Renesse. De inmiddels verzamelde 20.000,— is bijeen gebracht door de verkoop van kwartetten, tasjes, stickers, een ver loting, enz. Een aantal verenigingen voerde akties, waarvan de hele op brengst of een deel daarvan ten goe de kwam aan de Stichting. Intekenlijst Op korte termijn gaan de leden van het Stichtingsbestuur in de gemeente Westerschouwen langs de huizen met een intekenlijst. Het bestuur doet een oproep aan de bewoners om me dewerking te verlenen aan de akties van de Stichting, mede omdat straks alle bewoners kunnen profiteren van de mogelijkheden die de aanwezig heid van een dorpshuis biedt. yon 26 maart tol en met 7 april organiseertI de Middenstands Vereniging Renesse een Bij besteding vanaf f.10.- in de deelnemende winkels ontvangt V een gratis lot en dingt V mee naar een van de fantastische prijzen! Bij de eerste trekking op 1 april worden 35 PAASVERlLiSSINGEN verloot ên bij de tweede trekking, op 7 april nog eens 35 FEESTTAARTEN Bekendmaking van de winnende lotnummers en het afhalen van de prijzen: Eerste trekking: Na 1 april hij BAKKER El'ERAERS Lange Reke Renesse. Tweede trekking: Na 7 april bij BAKKERIJ JANSE Korte Reke Renesse HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een depressie bij Schot land trekt naar het Europese vaste land en blijft voorlopig ons weer be palen. Morgen is deze depressie dicht bij ons land en zorgt voor half tot zwaar bewolkt weer met op een aan tal plaatsen een bui. De lucht boven ons land blijft koud, en de middag- temperatuur blijft hierdoor op een laag niveau. Morgen is deze ongeveer 9 graden, en ook de komende dagen wordt het niet veel warmer, omdat er tot na het weekend ook op buien moet worden gerekend, hebben wij dit jaar te ma ken met wisselvallige en koude paas dagen. ARNHEM - De directie van Akzo Nederland en de industriebonden FNV en CNV, de Unie BLHP. de Ver eniging Hoger Personeel Akzo (VHPA) en de voedingsbond CNV hebben woensdag in Arnhem hun handtekeningen gezet onder het ak koord over de nieuwe c a o. voor de ongeveer 23.000 werknemers van het concern. Arbeidstijdverkorting bij Akzo van 40 naar 38 uur per week is daarmee definitief een feit met struiken en bomen die in dit landschap passen". Momenteel zijn twee werknemers van de firma Braber en één medewer ker van de dienst gemeentewerken 8300 stuks bosplantsoen aan het po ten, om de schade die de iepeziekte heeft veroorzaakt te herstellen. Dit kon mede worden gerealiseerd door een rijkssubsidie van 80 van de kosten. Die worden geraamd op 25.000,-. In dit nieuwe herbeplantingsplan komen geen iepen voor. Het gaat vooral om de els, de esdoorn, de grau we abeel, de vlier en de eik. De heer P. van Kleef, distriktsas- sistent landschapsbouw van staats bosbeheer legt uit dat het niet in de bedoeling ligt de iep volledig uit het beeld te verdringen. ,,De iepen op de wallen zijn wel omgezaagd, maar de wortels en de stobben zijn nog aan wezig zodat de boom absoluut weer zal gaan uitlopen. De nieuwe strui ken en bomen zullen tussen deze stronken worden geplaatst". Partikulieren Overigens zijn niet alleen de hout wallen van de gemeente aangetast, KERKWERVE - Dinsdag kwam juf Annet Akkersdijk afscheid nemen van de kleuters van de kleuterschool „Piggelmee" in Kerkwerve. Ze was enige tijd geleden gestopt met lesge ven omdat ze een baby verwachtte. Nu kwam ze echter nog even naar school om vol trots de baby te laten zien. WESTERSCHOUWEN - Het afgelopen jaar moesten in de gemeente Westerschouwen 2600 bomen worden ge kapt die waren besmet met de iepziekte. Het kappen had vooral in Haamstede en Renesse grote lege plekken tot gevolg en daar moest volgens de dienst gemeentewerken verandering in komen. In samenwerking met staatsbos beheer werd een zogenaamd „herbeplantingsplan van beeld bepalende iepenwallen" opgezet, een plan dat in middels wordt uitgevoerd. Het gaat dus vooral om de hout wallen waar voornamelijk iepen op groeien. ,,Je ziet ze veel langs de we gen in de Westhoek. Ze zijn van grote cultuur-historische waarde en we vinden daarom ook dat deze hout wallen in ere moeten worden her steld", vertelt Simon de Feiter, hoofd plantsoenendienst. Honderden iepen sneuvelden door de iepeziekte die in de gemeente Westerschouwen in 1982 bijzonder hard toesloeg. Rij ke bomen gingen tegen de vlakte, zo wel bomen in partikulier eigendom, als die van de gemeente. Samenwerking ,,Door een zeer goede samenwer king met staatsbosbeheer hebben we oplossing voor dit probleem gevon den. De wallen worden herbeplant maar ook die van partikulieren. Deze zijn ook in het plan betrokken en zul len volledig worden opgeknapt. In een brief aan de betrokken partiku lieren legt de direkteur gemeente werken uit dat de herinplant door de dienst gemeentewerken wordt uitge voerd, terwijl he de eigenaar niets kost. ,,In verband met de hoge land schappelijke waarde van de begroei de wallen, is het ministerie van land bouw en visserij bereid gebleken voor herinplant een bijdrage in de kosten te verstrekken. Dit betekent dat u uw door de iepeziekte gevelde walbeplanting gratis en zonder in spanning terug krijgt", aldus de brief. Alle betrokkenen hebben hierop zeer enthousiast gereageerd. Het eni ge dat ze hier voor moeten doen is in perioden van droogte de jonge strui ken of bomen een beetje water geven. Verder vraagt de dienst gemeente werken of men de voet onkruidvrij wil houden, waarbij overigens abso luut geen gebruik mag worden ge maakt van chemische (bestrijdings)middelen. Opbouw Ten slotte benadrukte De Feiter dat het plan dankzij de goede samen werking met staatsbosbeheer gerea liseerd kon worden. ,,Het is een uniek projekt en we zijn blij dat we ons eindelijk eens met opbouw van het groen kunnen gaan bezig houden in plaats van het eindeloos kappen van bomen zoals dat het afgelopen, jaar gebeurde." Of de iepziekte ookdit jaar hard nekkig zal toeslaan is nog niet be kend. Ik ben voorlopig zeer opti mistisch. We moeten die ziekte toch één keer de baas worden". Baby Joris maakt kennis met de kinderen" van zijn moeder, kleuterjuf Annet Akkersdijk. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting dorpshuis Burgh-Haamstede kampt met een groot financieel pro bleem. In de februari-raad werd besloten dat 60.000,— van de inventariskosten van het nieuw te bouwen dorps huis in die plaats door de bewoners moet worden be taald. De gemeente neemt 140.000,— van de geraamde kosten voor haar rekening. Voorzitter dr. H. J. van Zuij- len van de Stichting zegt: „We hebben van alles gedaan. We hebben alle mogelijke akties gehouden om gelden in te zamelen, maar we zijn nog lang niet aan het benodigde bedrag. Momenteel beschikken we over 20.000,—", al dus een zich zorgen makende Van Zuijlen. ,,Het grootste probleem is voorna melijk dat we geen gelden van buitenaf krijgen. Het Koningin Juli ana Fonds zou twintig duizend gul den hebben gegeven als de totale kosten van het dorpshuis onder de ze ven en een halve ton zouden zijn ge bleven, maar dat is niet het geval (in de februari-raad werd goed keuring verleend voor de bouw van het dorpshuis voor een geraamd bedrag van 1.461.787,-)." Aanbesteding De aanbesteding van het gebouw heeft vanochtend plaatsgevonden en naar verwachting kan het dorpshuis in de loop van de winter in gebruik worden genomen. „Misschien dat de akties meer opbrengen als de bewo ners zien dat fret de gemeente emst is met de bouw van het dorpshuis", hoopt Van Zuijlen. De Stichting heeft in elk geval nog voldoende aktiviteiten in het voor uitzicht, waarmee gelden kunnen worden ingezameld. „We moeten er nóg meer aan doen om geld binnen te krijgen", onderstreept de voorzitter. Nadat baby Joris voldoende was bewonderd en rustig lag te slapen, werd er groot feest gevierd. Juf kreeg een luier, waarop de teksten van de liedjes stonden die werden gezongen en ze mocht in een mooie, versierde stoel plaatsnemen. Groepsgewijs beelden de kleuters de verschillende fasen in het leven van de juf uit: van baby tot juf met baby. Vooral de uitbeelding van de juf in verwachting was erg komisch om te zien. Verschillende cadeaus werden aan geboden, zoals een geborduurd wandkleed waarop Piggelmee stond uitgebeeld ii} z'n Keulse pot. Namens het bestuur voerde burge meester W. den Boer het woord. Hij had een zogenaamd „praatstokje" meegenomen, waarmee juf Annet destijds haar proefles aan de kleuter school had gegeven. Als afscheidsge schenk mocht de scheidende kleuter- juf een boekenbon in ontvangst ne men. Ook de ouders van de kleuters bo den haar een geschenk aan. Na een feestelijke morgen ginden de kleu ters huiswaarts met een traktatie en een cadeautje van de juf. Advertentie mlddenitcnrix varcnlglng RENESSE Verwachting tot vrijdagavond: Aanhoudend te koud Half tot zwaar bewolkt en moge lijk een bui; minimumtemperatuur omstreeks 4 graden; middagtempera- tuur ongeveer 9 graden; zwakke tot matige wind, kracht 3 of minder, hoofdzakelijk oost. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 4 april. Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min temp.: 4 gr. Middagtemp.: 9 gr. Windkracht: noord 5 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: noord 5 Maandag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: n.west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 1 april Zon op 7.17, onder 20.13 Maan op onder 9.09 Laatste Kwartier: 5 april (10.38) HOOG EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 1 april 6.20 19.00 12.20 Doodtij: 7 april WA> Wr pa s t 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1