HET FLAT-MYSTERIE Kunstschilder Ad Kikkert exposeert in Haamstede Exklusieve (dubbel) expositie Dit biedt de beeldbuis In „De Bewaerschole" Maatschappij wetenschappen landbouwhogeschool Actrice Ank van der Moer plotseling overleden Fraude- en milieu-affaire T ankschoonmaak bedrijf door Rijnmond op vingers getikt Twee nieuwe films te leen bij provincie 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 maart 1983 Nr. 23294 5 BURGH-HAAMSTEDE - De kunstschilder Ad Kikkert uit Brouwershaven verzorgt van 2 t/m 23 april de eerste expositie in het nieuwe kulturele centrum „De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. De heer Kikkert, op 10 augustus 1914 geboren in Rotterdam, stelt werken van het Zeeuwse en Franse landschap be schikbaar voor de tentoonstelling. Het is de tweede keer dat Ad Kikkert een deel van zijn werk op Schouwen-Duiveland exposeert. De primeur vond plaats in Zierikzee en wel in het Burger Weeshuis, ongeveer tien jaar geleden. Sinds een jaar woont hij samen met zijn vrouw in Brouwershaven en dat bevalt hen zo goed dat ze niet van plan zijn om Schouwen- Duiveland nog eens te verlaten. De landschappelijke omgeving spreekt hem bijzonder aan. De aanwezigheid van water heeft zijn werken altijd sterk beïn vloed. Gezichten op het water, stad- en havenschilderingen ge nieten zijn voorkeur. Ad Kikkert werkt zowel met olieverf als wa terverf (aquarellen). ,,Af en toe maak ik er nog wel eens een olie verfschilderij tussendoor, maar de laatste jaren houd ik me voor namelijk met het maken van aquarellen bezig. Bij het werken .met waterverf komt het aan op een direkte toets. Je moet het transparant weten te houden. Het nadeel van een aquarel is dat je een fout niet meer kunt herstel len, bij olieverf is dat veel makke lijker. Als ik een aquarel vervaar dig, ligt mijn concentratie ook veel hoger", vertelt de heer Kik kert. De Rotterdammer is een typi sche .buitenschilder". Dat wil zeggen dat hij er meestal op uit trekt om de mooie plekjes vast te leggen. In de loop der jaren heeft hij veel tijd doorgebracht in Frankrijk, waar hij de verschil lende dorpjes en rotskusten aan het doek heeft toevertrouwd. „Ja, dat buiten werken, dat doe ik graag. Ik wil namelijk direkt bij het onderwerp betrokken zijn". Bretagne en Zeeland vertonen naar zijn zeggen veel landschap pelijke overeenkomsten. „Ik houd van een open landschap, het moet wijds zijn. De Grevelingen bijvoorbeeld, dat gebied blijft mij boeien. Maar ik schilder niet al leen het water. Het schilderij of de aquarel moet wel gestoffeerd zijn met schepen of mensen. Som mige plaatsen heb ik al tientallen malen geschilderd, maar het is al tijd weer anders. Dat heeft ook te maken met een steeds wisselende lichtval", aldus Ad Kikkert. De familie Kikkert vertoeft al tientallen jaren geregeld op Schouwen-Duiveland. In vroeger jaren werden met het gezin vele vakanties doorgebracht, hoewel de heer Kikkert kwam om te schilderen. Prijzen Ad Kikkert is na zijn schooltijd leerling geweest aan de Rotter damse academie voor Beeldende Kunsten en heeft daarna les ge had van de Haarlemse schilder H. F. Boot. Tijdens zijn opleiding kreeg hij tweemaal een Konin klijke subsidie en na de waters noodramp van 1953 won hij twee keer de Willink van Collen-prijs. De expositie in „De Bewaer schole" in Burgh-Haamstede be gint zaterdag 2 april en duurt tot en met zaterdag 23 april. De ten toonstelling is geopend op maan dag, dinsdag, vrijdag en zaterdag van 14.00-17.00 uur. WAGENINGEN - De Landbouwho geschool in Wageningen heeft haar sociologische en economische studie richtingen meer gericht op agrari sche en aanverwante terreinen. Be halve de studieopzet zijn ook de toe latingsvoorwaarden gewijzigd. Natuur- en scheikunde is vervallen. Wiskunde 1 komt daarvoor in de plaats. De richtingen sociologie westers en socioligie niet-westers zijn in het ver volg een richting: toegepaste sociolo gie. De richting economie heet voor taan agrarische economie. De derde maatschappijrichting, huishoudwetenschappen, blijft on veranderd. Deze omvat drie oriënta ties. Huishoudkunde richt zich op so ciale en economische vraagstukken van grote en kleine huishoudingen. De volgende houdt zich met consu- mentenproblematieken en voorlich ting daarover bezig. De laatste con centreert de aandacht op huisvesting en wonen. Toegepaste sociologie kent ook drie oriëntaties: sociologie van het platteland, recreatie en milieu, die van gezin, huishouden en arbied en agrarische ontwikkelingssociologie. Agrarische economie analyseert en verklaart economische verschijnse len op vijf terreinen: landbouwnij verheid, toelevering en afzet van pro- dukten, nationale en internationale voedselvoorziening, grondgebruik, overheidsbeleid voor landbouw en landelijk gebied. WASHINGTON - De Russische wa penverkoop aan derde-wereldlanden is in 1981 sterk afgenomen. ROTTERDAM - Voor zover na een week van „actievoeren" valt te be zien heeft de benzineoorlog tussen de oliemaatschappijen en de vrije pom pen niet geleid tot opzienbarende wijzigingen in de marktverhoudin gen en tot spectaculaire stijgingen van de verkopen. Dat zegt maandag secretaris J. Oskam van de Neder landse organisatie van olie- en kolen handelaren Novok in Rotterdam. WASHINGTON - In de Verenigde Staten zal dit jaar voor het eerst se dert 1978 meer olie worden verbruikt en ingevoerd dan in het voorgaande jaar, zo staat te lezen in een rapport dat het Amerikaanse ministerie van energie maandag heeft gepubliceerd. De toeneming van de vraag vloeit voort uit de daling van de olieprijzen en de opleving van de economie, maar de omvang van de stijing zal volgens het ministerie worden ge drukt door verbetering van de brandstofverbruikscijfers van auto's en door andere bezuinigingsmaatre gelen. LONDEN - De Britse regering zal de koers van het pond sterling niet bijsturen en is niet van plan op grote schaal op de internationale wissel markt ponden te kopen om de koers op 1,45 dollar te houden, zo is verno men uit het kabinet van premier Thatcher. Valutahandelaren hadden gezegd dat de regering het pond ster ling op 1,45 dollar zou houden we gens de invloed daarvan op de infla tie. AMSTERDAM - De actrice Ank van der Moer is maandag op het kan toor van het gezelschap Nooy's volkstheater in Amsterdam plotse ling onwel geworden en overleden. Ze is 71 jaar geworden. Ze was naar het kantoor gekomen om met me despelers en -speelsters in „De Jant jes" naar Bussum te gaan waar opna men zouden worden gemaakt van dit stuk, waarin zij de rol van Na Drup pel speelde. Anna Maria van der Moer werd 23 januari 1912 in Amsterdam geboren. Met lof verliet zij de toneelschool in 1931het jaar waarin zij haar carrière begon bij het gezelschap van Eduard Verkade. Na haar debuurt speelde Ank van der Moer toneel bij onder andere: Het Masker, Van der Lugt Meltsert, Resi dentie Toneel, Comedia, Nederland se Comedie, Nijinsky en Nooy's Volkstheater. Ze stond in stukken van onder andere: Euripides, Vondel, Shakespeare, Tennessee Williams, Arthur Miller, Tsjechov, Bertolt Brecht en Hugo Claus. Voor dit seizoen nam ze de rol van Na Druppel in „De Jantjes" van Her man Bouber, Louis Davids en Margie Morries, en stelde ze een nieuwe „Ip- higeneia" samen, die juist zijn eerste uitvoering heeft beleefd. MAASTRICHT - De Maastrichtse rechtbank is maandag begonnen aan de behandeling van de ingewikkelde fraudezaak, waarmee enkele tiental len miljoenen guldens zijn gemoeid en die aan het licht kwam door een milieuschandaal dat de nasleep is van de geruchtmakende Uniser- affaire. Naar het zich laat aanzien gaat het proces tegen de voormalige directeur van het failliete haven- transport- en overslagebedrijf Bea- trixhaven BV in Maastricht, de 41- jarige P. D. uit Schinnen, vele dagen duren. Na het uiteenrafelenj' wijzigïjnvefo opnieuw uitbrengen van dagvaarcÜ- gingen bleek, dat P-JD.^voor minstens vier milieüzaïcenlerecht zal moéten staan. De voornaamste is het storten van minstens veertig ton chemische afvalstoffen. ROTTERDAM - Het Openbaar Li chaam Rijnmond hheeft maandagavond op grond van de wet luchtverontreini ging het Schiedamse tankschoonmaak bedrijf Tankercleaning aangezegd te stoppen met het reinigen van een schip in het Rotterdamse Waterweggebied. Dit gebeurde nadat de milieudienst van Rijnmond aan het begin van de avond had gekomstateerd dat de uit het schip te verwijderen afvalresten meer dan tien procent benzeen bevat ten. Tankercleaning heeft hiervoor geen vergunning. Volgens een woordvoerder van Rijn mond kan Tankercleaning gesloten worden als het bedrijf aan de aanzeg ging geen gehoor geeft Donderdag 31 maart, 21.30 uur, Nederland2: „Maritiem". Met aandacht voorde marine, met hier een kerkelijke dienst aan boord van het oorlogsschip. Woensdag 30 maart Nederland I 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 15.00 uur Teleac 15.30 uur Bluf 15.45 uur Appelmoes met taartjes 16.00 uur Bokkesprongen 16.30 uur Kanaal 13 17.00 uur Tot ziens Lulov 18.25 uur Teleac 18.55 uur Pubertijd 18.20 uur Kenmerk 19.45 uur Socutera 20.00 uur Journaal 20.28 uur Journaal 20.28 uur BGTV BRUSSEL - De EG-commissie in Brussel heeft nog geen commentaar op een Amerikaanse uitspraak die zegt dat de Verenigde Staten voorlo pig zullen afzien van het geven van subsidies bij het verkopen van Ame rikaanse landbouwprodukten op de wereldmarkt. De commissie wil die uitspraak eerst nader bestuderen. Over milieu en Zeeland MIDDELBURG - Sinds deze week heeft de'-provincie de beschikking over twee nieuwe films in haar uit leenbestand. Het zijn „Nog net niet te laat" en „Zeeland op maat". Op zich zeggen die titels misschien niet veel, maar als bekend wordt, dat de eerste het milieu tot onderwerp heeft en de tweede de ruimtelijke orde ning, dan worden zij sprekender. Nog net niet te laat toont het Ne derlandse milieu en hoe wij daar mee omgaan. Er worden schokkende beel den getoond van de vervuiling die is ontstaan door onnadenkendheid, slordigheid of door opzet. Tegelijker tijd wordt aangegeven dat het nog geen verloren zaak is, als iedereen - burgers, bedrijven, overheid - maar overtuigd is van goed beheer van het leefmilieu, te bereiken met diverse maatregelen. Toonder Geesink Multifilm heeft de twee films gemaakt; de scripts zijn van Bert Kroon. Regisseur van Nog net niet te laat is Peter Alsem- geest; voor de regie van Zeeland op maat heeft Gerard van Zalingen gete kend. De films zijn opgenomen in het uit leenbestand van de provincie. Het bureau voorlichting is met de uitleen belast. Het adres is Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31395 of 31404. Aan de uitleen zijn geen kosten verbonden. 21.05 uur Puur natuur. Magazine over etens- en drinkenswaren 22.00 uur Tijdsverschijnselen. Dis- kussieprogramma over het thema „Het veranderde ondernemingsklimaat". 23.00 uur Teleac 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen 19.20 uur Van gewest tot gewest O.a. wordt een bezoek gebracht aan Sneek. 20.10 uur Op het eerste gezicht Voor Lucas zit het verblijf in een psychia trische inrichting er bijna op. Deze 22- jarige is goed uit therapie gekomen en heeft goede levensmoed. Dan ontmoet hij een bijna 10 jaar oudere vrouw en de liefde bloeit op. 21.10 uur Shizen. Special rond de dansgroep Pilibolus uit Japan. 21.30 uur Cinevisie 22.00 uur Studio Sport 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven Donderdag 31 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 11.30 uur Schooltelevisie 16.00 uur Surfles 16.15 uur In Vogelvlucht In het mid delpunt staat dit keer in deze reeks ZIERIKZEE. 16.30 uur Sons and daughters 17.15 uur Jan Pelleboer 18.25 uur Teleac 18.55 uur Slakkie en Puntmuts 19.00 uur Harold Lloyd 19.25 uur Silas 20.00 uur Journaal 20.28 uur King's royal. De verhouding tüssen Robert eh zijn vader verslech tert meer en meer. Robert vindt toch een manier om whisky te maken zon der te distilleren. Hij wordt hierdoor onafhankelijk van zijn vader en kan het meisje van zijn dromen huwen. 21.20 uur Hier en nu 22.00 uur Tussen hemel en aarde 22.25 uur The Passion. Het passie verhaal in rockvorm met medewet king van een symfonie orkest geschre ven en uitgevoerd door de Engelse rock zanger Adrin SnelL 23.30 uur Journaal 23.25 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De wereld van het jungle- boek. 20.00 uur Akkoord. Een korte Neder- landse film die handelt over een orga nist die niet meer in de kerk mag spelen, omdat hij graag „wereldse mu ziek" ten gehore brengt De man vlucht naar de stad waar hij kennis maakt met een nachtclub zangeres. 20.30 uur Kfjk haar. Feministisch ma gazine. 21.30 uur Maritiem. Vanavond wordt de Marine belicht 22.30 uur Journaal 22.45 uur Schooltelevisie In „De Burght" - Haamstede HAAMSTEDE - In het Evangelisch ontmoetingscentrum „De Burght" aan de Hogeweg 55 te Burgh-Haamstede, exposeert Arie Boers zijn aquarellen, olieverven en pentekeningen tot 2 juni. Centraal in zijn werk staat de impone rende, tijdloze pracht van het Zuidhollandse landschap, waarvan hij als geen ander de sfeer kan weergeven. De stijl is naturalistisch en steunt op een fraaie kleurvocring, naast een liefdevolle overgave aan het motief. Herman Gast, docent creatieve vorming te Rotterdam, zal tegelij kertijd zijn plastieken tonen en dat mag beslist een verrassing worden genoemd, omdat deze kunstenaar nog altijd de ontspannen rust van het eigen atelier prefereert boven de af leidende drukte rondom een ten toonstelling. Wat onmiddellijk opvalt is dat Gast bewust kiest voorde worsteling met de kenmerkende eigenschappen van het materiaal waarvan hij zelf vindt dat het voor hem het enige vol waardige expressiemiddel is - in dit geval: chamotte. Verliefd op klei „Ik ben verliefd op klei", heeft hij eens gezegd, er nog aan toevoegend dat het hem vooral gaat om „het uit buiten van het keramisch materiaal, zonder dat daarvan de stem mag wor den „gesmoord" door de eigen wil tot vormgeving". Voor een ieder die in kunst geïnte resseerd is, zal een kennismaking met het werk van beide kunstenaars zeker de moeite waard zijn. De expositie is te bezichtigen van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.00 uur. 33 Nee, natuurlijk. Ik dacht: niks zeg gen, maar 't heb niet geholpen. Nee, je hebt het verkeerd aangepakt. Maar. kcp op, je krijgt je kans nü. Wacht, vertel eerst es wóéirom ging je naar zijn huis, terwjjl je wist dat hij niet thuis was? En toen kreeg Driessen, als een stortvloed, het hele verhaal. Hoe het geweest was met Henri, hoe hij altijd had geklaagd over z(jn vrouw, die maar niet wou scheiden. En toen kón ie scheiden... Hoe wist je dat Heeft hij het je verteld Hij niet. O nee, hij niet? Zij! Wie? Dat wijf van 'em. Je bedoelt mevrouw Nieuwolda. Even vlamden haar ogen op. toen zei ze gedwee: ja, zijn vrouw. Ze kwam in de lunchroom, ik bediende haar, en toen zei ze het. Waarom Om jou de blijde bood schap te brengen? Even vertrok haar mond in een grijns. Ze zei dat ze me wou waarschuwen: het zou tóch nooit wat worden met Henri. Nou ik dacht: mens stik. Maar toen ik bij Henri kwam geen kik over die scheiding? H(j deed net of zijn neus bloedde. Nou. toen heb ik 'em gezegd dat ik het wist. En toen? Ach man. julMe kerels zijn toch al lemaal hetzelfde. Smoesjes geen ge brek! Het leeftijdsverschil. En dat lk me niet thuis zou voelen ln zijn kring. Nou, ik had het allang door, meneer had beter brood op de plank! Heb je 'm dat gezegd? Ik heb 'em uitgemaakt voor a'les wat lelijk is. Je hebt gezegd dat je hc en dat an dere wijf de ogen zou uitkrabben. Ze zag verbaasd op, toen gloeide in haar ogen het begrip. Dét weet jullie van dat kreng van daarnaast, ach, dat lieve mevrouwtje, nou, Iaat die lopen. Die deugt ook voor geen vijf centen. Goed, dat héb ik gezegd, ga ik daar de bak voor in Wel als je het zou dóen, glimlachte Driessen. En toen heeft ie je de deur uitgegooid? Hij? Géén kans! Ik ben weggelopen en heb de deur zó hard dicht gesme ten, dat ik dacht dat het plafond naar beneden kwam. En toen... Toen kwam het verhaal van die dag vol onzekerheid en argwaan, hoe ze hem had opgebeld. Hij zei dat ie nog een zakenrelatie kreeg en 's avonds uit zou gaan. Naar Amsterdam, dacht ze, daar zat ie wel vaker. En uit de bios was ze naar zijn huls ge gaan... lk weet niet. Ik dacht misschien is ie tóch thuis. Misschien kennen we praten. Ik dacht je vangt meer vlie gen met honing dan met azijn; ik was stom om zo te keer te gaan, ik maak te het hem veel te makkelijk om er een eind aan tc maken! En toen zag ik... zag ik licht branden. En toen dacht ik... door TOM LODEWIJK Daar zit ie met die ander. Ze zag hem bijna dankbaar aan. Precies. En daar wou ik haring of kuit van hebben. Ik de lift in en langs de galerij; ik zag licht branden, alleen de lamp op z'n bureau, dat zie je door de gordijnen als je 't weet, en ik stak de sleutel in de deur. Juist, en nu verder, weet je wel? Alles. Niets vergeten. Nou, ik loop zachtjes de hal door, ik denk als het wéAr is, nóu... ik hoor de niks, ik doe de deur open. En toen zag je hem. Ja. Wét zag je toen precies? H(j zat in z'n stoel, z'n hoofd voor over op het bureau. Ik zag het nog niet meteen, ik kwam van, ja. 's kij ken. ik kwam van links. Ik dacht hij zal toch niet zitten te maffen? Ik loop naar 'em toe. Toen zag ik die bronzen vaas liggen. Ik tilde hem op, er zat nattigheid an, ik kon het niet goed zien in dat schemerlicht, ik kflk naar m'n vingers, het was blóed! Ze zag hem met wijdopen gesperde ogen aan, als beleefde ze het op nieuw. Je schrok je dood, zei hij nuchter en dat bracht haar weer tot zichzelf. Ja, dat haalt je de duvel? En toen keek lk en zag- zfln kop helemaal onder 't bloed... ach. en toen opeens... ze begon heftig te snikken. Hij mocht dan wezen wat ie wou, maar d&t gunde Je hem niet. Hij stelde het zonder meer vast. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5