Dienstverlening in het nauw door bezuinigingen Muziekvereniging Crescendo hield jaarvergadering in Dorpshuis Dreischor deurloo mode MILJOEN SUBSIDIE VOOR REKREATIE WESTERSCHOUWEN Huurders „Beter Wonen recht in eigen hand Kommissie diskussieeert over subsidie-beleid Jaarverslag- Federatie STREEKNIEUWS In gemeente Westerschouwen GEZINSBEDRIJF HOUDT NEDERLANDSE LAND - EN TUINBOUW OVEREIND 4 5 anijQiBe VoO Uo. /3, Het gemeentebestuur van Westerschouwen vindt dat de sanitaire voorzieningen nabij het strand noodzakelijk zijn. Naast ingebouwde toiletgroepen is met name ten bate van de bezoekers, die een lange autotocht achter de rug hebben een douche-af spoelgelegenheid gewenst. Op de kaart staan de geplande units bij het Watergat, de Jan van Renesseweg, de Scholderlaan, bij Kijkduin, bij het parkeerterrein de Laöne en nabij het strand aan de Luieweg. ZIERIKZEE - „Wij maken ons zorgen over de toe komst. Gezien de ontwikkeling van de totale economi sche toestand van ons land en de plannen van de regering daarbij voor de maatschappelijke dienstverlening, zijn de vooruitzichten niet rooskleurig", aldus een fragment uit het jaarverslag 1982 van de federatie maatschappelij ke dienstverlening Noord-Zeeland te Zierikzee. aan te doen. Daartoe werd de Alpha- hulpverlening uitgebreid en de tradi tionele hulp iets gekort. De tijdig in gezette vakaturestop voorkwam gé- dwongen ontslagen". Maar om die re den kon de omvang van de dienstver lening niet worden gehandhaafd. In dit jaarverslag spelen de bezui nigingen een grote rol. Voor wat be treft de gezinsverzorging is de fede ratie er in geslaagd de opgelegde be zuinigingen te realiseren. „Wij heb ben getracht dit te bereiken zonder de dienstverlening te veel geweld (Vervog pag 1) nen op of nabij gesitueerde parkeer terreinen te worden geplaatst. Naast ingebouwde toiletgroepen is met na me ten bate van kategorie b. een een voudige douche-afspoelgelegenheid gewenst. Sanitaire unit Watergat (kate gorie b). Kostenraming 60.000,—. Sanitaire unit J. van Renesse weg (kategorie b). Kostenraming 50.000,—. Sanitaire unit Scholderlaan (ka tegorie b). Kostenraming 46.000,—. Sanitaire unit Kijkduin (kate gorie b). Kostenraming 55.000,—. Sanitaire unit parkeerterrein Laöne (kategorie b). Kostenraming 50.000,—. Sanitaire unit strand Luieweg (kategorie a). Kostenraming 80.000,—. Sanitaire unit strand Rotonde (kategorie b). Kostenraming 70.000,—. De kommissie merkt de onderhavi ge voorzieningen als kwaliteitsver betering aan en stelt voor deze sani taire units „pro memorie" op te ne men in de subsidie-voordracht. Zierikzee Vorig, jaar .vroeg het gemeente bestuur van, Zierikzee subsidie voor. uitsluitend de realisering van een douche- en toiletruimte voor passan ten. Gedeputeerde Staten stelden zich overeenkomstig het advies van de Recreatieraad op het volgende punt: „Wij zijn van mening dat het in dit stadium niet beslist noodzakelijk is deze accommodatie, waarmede een investering van 260.000,— is ge moeid, te realiseren, zulks vooruitlo pende op verdere uitbreiding van de passantensteigers in de haven in de komende jaren. Het gaat immers om ligplaatsen aan niet meer dan 110 m steigerlengte. Wij geven er de voorkeur aan, me de gezien de behoefte aan ligplaatsen voor passanten, dat Zierikzee een subsidieaanvraag indient die zowel betrekking heeft op verdere uitbrei ding van ligplaatsen voor passanten als op realisering van genoemde douche- en toiletruimte. Van belang is in dit verband de bij brief van 5 de cember 1980 gedane principe uitspraak van de staatssekretaris van C.R.M. Wij adviseren Zierikzee dan ook een dergelijk verzoek bij ons in te dienen. Er zal overigens wèl dienen te wor den aangetoond dat deze douche- en toiletruimtes niet dan wel slechts ge deeltelijk ten laste van de exploitatie van de watersport in uw gemeente kunnen worden gebracht. Wij menen, evenals het betrokken consulent schap voor de openluchtrecreatie van genoemd ministerie, dat getracht moet worden deze voorzieningen zo veel mogelijk door te berekenen in de ligplaatstarieven". Thans verzoekt het gemeente bestuur subsidie in de aanleg van 50 m passantensteiger - mogelijk doordat weer 50 m kademuur wordt gerestaureerd - en de realise ring van de douche- en toiletruimte. De kosten van de passantensteiger worden geraamd op 107.500,— en van de douche- en toiletruimte op 220.000,—. Het gemeentebestuur licht toe dat in het zomerseizoen 50 a 75 boten liggen afgemeerd aan de aanwezige 110 m steigerlengte. De uitbreiding met 50 m zal ligplaats bieden aan 30 a 50 boten. De douche- en toiletaccommodatie zal ook wor den benut door watersporters die el ders afmeren, zoals aan de Engelse Kade. Het dagelijks bestuur van de Stuurgroep Oosterschelde heeft me degedeeld dat realisering van deze voorzieningen past binnen het kader van het beleidsplan Oosterschelde en bijdraagt tot opheffing van het te kort aan voorzieningen voor passan ten. De werkkommissie meent dat uit breiding van ligplaatsen voor pas santen noodzakelijk is en merkt de douche- en toiletaccommodatie als kwaliteitsverbetering aan. De kom missie stelt voor beide projekten ter subsidiëring voor te dragen onder voorbehoud dat een goede financiële onderbouwing van de gemeente zal worden ontvangen. Er is inmiddels nadere informatie ontvangen. Ter vergadering zal de werkkommissie een konkreet voorstel doen. ZONNEMA1RE Puzzelrit Op maandag 4 april, tweede Paas dag, organiseert de M.A.C. Sparta een puzzelrit. Er kan worden gestart vanaf 14.00 uur bij Paauwe Meubelen te Zonnemaire; de inschrijving kan geschieden vanaf 13.00 uur. BRUINISSE B.O.V.aktie In deze week voor Pasen houdt de Bruse Ondernemers Vereniging weer een aktie. Tot en met zaterdag 2 april ontvangt elke klant die bij de aan gesloten leden een bedrag van 5,- besteedt een zegel. Volle kaarten ge ven recht op eieren, roomboter of een fles drank. Expositie gemeentehuis Woensdag 6 april wordt in de hal van het gemeentehuis een expositie geopend van schilderijen en tekenin gen van mevrouw Addi Kubbinga- Kwakkelstein. Zwaar In het jaarverslag wordt kort inge gaan op het belang van de gezinsver zorging. „Gezinsverzorging is hulp aan huis voor bejaarden, chronisch zieken of gehandicapten. Het is daar om zo jammer dat de gezinsverzor ging onevenredig zwaar wordt ge troffen door de bezuinigingsmaatre gelen". Meer dan de helft van de vragen die bij de Federatie binnenkomen zijn vragen van bejaarden om hulp. Voor nu het aantal bejaarden ieder jaar toeneemt en bovendien het aantal hoogbejaarden groter wordt, is de be jaardenhulp voor veel ouderen een alternatief voor een verzorgingste huis geworden. Het aantal hulpeenheden (een al leenstaande, of een ge?in) dat in 1982 op de een of andere wijze hulp via de Stichting ontving bedroeg 1106. Een ander hoofdstuk is het maat schappelijk werk. In 1982 werden 727 mensen door het maatschappelijk werk geholpen. Daarnaast deden 174 personen een beroep op de afdeling informatie en advies. Problemen De meeste hulpvragen hadden be trekking op relatiemoeilijkheden binnen huwelijk en gezin (35%). 21% van de hulpvragen ging over finan ciële problemen en huisvestingsza ken. Verder waren er individuele psychische problemen (18%) en er kwamen veel vragen bij de federatie terecht over echtscheidingsproble- matiek (117r). Van de 727 mensen die door de af deling maatschappelijk werk werd geholpen, bestond 327r uit mannen en 52% vrouwen en 167r kinderen. NIEUWERKERK Kledingbeurs peuterspeelzaal De peuterspeelzaal „De Grutte- pikkertjes" houdt op 19 mei a.s een kledingbeurs met daarbij een verlo ting. De opbrengst komt ten goede aan de peuterspeelzaal, in verband met de slechte financiële situatie. Wan neer u voor hen nog kleding, regen laarsjes, etc. hebt, dan kunt u deze goederen inleveren bij de peu terspeelzaal, Weststraat 26a, 's mor gens van 9.00 tot 11.30 uur. in BURGH-H AAM STEDE--De kommissie financiën van tie gemeente Wester schouwen heeft maandagavond besloten de Landelijke Rijvereniging en Pony Club Westelijk Schouwen een éénmalige bijdrage te verlenen van 250,—. Het voorstel van het kollege was om een subsidie te geven van 250,— per jaar. De kommissie-leden hadden nogal moeite met de beleidslijnen van de ge meente inzake het subsidie-beleid. „Als u zegt éen éénmalige bijdrage, dan ben ik direkt voor, maar met subsidie heb ik moeite", zei J. van den Berge (R.U.). Dr. H. J. van Züijlen (VVD) vond de hele subsidiepolitiek in de ge meente Westerschouwen zo ongelijk soortig en moeilijk. „In vele kringen bestaat grote onvrede over de ver schillende hoogten van de bedragen. Misschien is het niet zo gek als een aantal mensen in een kommissie bij eenkwam, die langs bepaalde lijnen werkt", aldus Van Zuijlen. Kommissie-lid P. M. van den Aar- sen (CDA) dacht dat het wel van be lang is dat bij het verstrekken van subsidie wordt gekeken naar welke aktiviteiten in stand kunnen worden en moeten worden gehouden. G. J. W. van der Salm (PvdA) zei: „Dat soort keuzes hoeven we niet te maken. El ke vereniging heeft evenveel recht op subsidie." Uiteindelijk werd beslo ten een éénmalige uitkering te ver strekken in plaats van een subsidie toe te kennen. „En dan zien we het volgende jaar wel weer verder", besloot voorzitter J. L. Niemantsver- driet-Leenheer. Springmatten i De konditie van de springmatten in de gymzaal te Haamstede werden als „levensgevaarlijk" en „onverant woord" betiteld. De kommissie ging ermee akkoord om de matten te ver vangen. 1 De kommissie besloot om in de Beatrixschool te Haamstede ver huurd aan de Stichting Peuterspeel zaal, gordijnen op te hangen en in één lokaal naaldvilt op de vloer te leg gen. De voorzitter vertelde dat de ge horigheid in het gebouw enorm is. Een poosje terug is zij samen met de direkteur gemeentewerken, de heer Aktiviteiten-programma bijna rond DREISCHOR - Donderdag 24 maart hield de muziekvereniging „Crescendo" haar jaarvergadering in het Dorpshuis. Voorzitter P. J. van Don- ge kon in zijn openingswoord een groot aantal leden begroeten. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot ere-lid S. Wagemaker, dirigent A. L. van Wallenburg en instrukteur A. Struijk. Sekretaris C. J. van Dixhoorn liet in een betoog van ruim een half uur het jaarverslag van de vereniging de revue passeren. Penningmeesteresse M. L. van der Weijde-Smits bracht het finan cieel verslag uit, waaruit bleek dat de vereniging er momenteel niet on gunstig voorstaat. Op advies van de kaskommissie, J. van der Linde- Waasdorp en D. A. van Donge, werd de penningmeesteresse décharge ver leend. Zowel sekretaris als penningmeesteresse werden onder applaus van de vergadering door de voorzitter bedankt voor hun vele werk. In de plaats van de perdiodiek afgetreden mevrouw Van der Linde werd de heer A. J. de Bil in de kaskommissie benoemd voor een periode van twee jaar. Bij de bestuurs verkiezing werd de zittende voorzitter P. J. van Donge bij akklamatie herko zen voor een nieuwe zittingsperiode van drie jaar. De heer Van Donge dankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. Na de pauze vervolgde men de ver gadering met het agendapunt „Kon- koursen". De fanfare zal ook dit na jaar weer worden ingeschreven voor het najaarskonkours van de KNF. Ook de drumband zal deze zomer weer deelnemen aan het marskon- kours. Het bestuur zag geen kans meer om dit voorjaar nog een onderling so- listenkonkours te organiseren, zodat nu reeds een datum gepland werd voor het najaar. Om alle leden van de vereniging voor dit gebeuren te inte resseren. werd gepleit voor een ge heel andere opzet, waarmee de aan wezige leden zich goed konden ver enigen. Tijdens deze vergadering werd, op voorstel van het bestuur, besloten om dit najaar een muzikaal uitstapje te organiseren naar de Doelen in Rot terdam. De sekretaris kon de vergadering meedelen dat het zomerprogramma nog niet helemaal rond is. Wel staat het openingskonsert door „Crescen do" te Dreischor al vast op zaterdag 4 juni a.s. Thuisstudie Tijdens de rondvraag kreeg een voorstel uit de vergadering om de repetitie-avond met een half uur te verlengen geen bijval. In hoofdzaak zag men het late tijdstip voor de jeugd niet zitten. Dirigent Van Wal lenburg attendeerde op meer thuisstudie, op tijd aanwezig zijn op de repetities, en goed repetitiebe- zoek. Verder kwamen nog diverse zaken aan de orde, zoals opleiding leerlin gen, samenwerking met de overige 3 korpsen uit de gemeente, en zaalpro blemen met betrekking tot de uitvoe ringen. Alle naar voren gebrachte zaken werden op ontspannen wijze goed doorgepraat, waarna de voorzitter de vergadering kon afsluiten met een dankwoord tot de leden voor hun po sitieve inbreng. Hij uitte nogmaals zijn waardering over het feit dat in een rustige en ontspannen sfeer kon worden vergaderd. Hij hoopte dat al le genomen besluiten ook daadwer kelijk verwezenlijkt kunnen wor den. en wenste een ieder een gezond en vooral muzikaal zomerseizoen toe. W. van Meerten, een kijkje wezen ne men en volgens haar was de geluidso verlast zo erg dat horen en zien je verging. De gehorigheid wordt voor namelijk veroorzaakt door de huidi ge vloerbedekking. Ook hangen er geen gordijnen. De begroting van de Stichting Dorpshuis Noordwelle 1983 en de be groting van de Stichting Wester schouwen Kultureel 1983 in Haamstede werden goedgekeurd door de kommissie. RENESSE Demonstratie- en voorlichtingsavond over schoonheid Dinsdag 5 april wordt in motel de Zeeuwse Stromen een demonstratie- en voorlichtingsavond gehouden over huidverzoring en make-up. Dit wordt verzorgd door het schoon heidsbuis dr. R. A. Eckstein en wordt aangeboden door de negen deposi- tairs (kernleden van de ANBOS) op Schouwen-Duiveland. Dit zijn Hen- ny van den Berg, Eveline de Goede ren, Ria Heskes, Ans Padmos, Lidy Blom, Lien Hoogmoed, Jacomijn Boshoven, Adie Dubel en Lia Maes. De avond begint om 20.00 uur. KERKWERVE Ledenvergadering NCVB Woensdag 23 maart hield de NCVB, afdeling Kerkwerve, haar ledenver gadering. De avond werd geopend door de vice-voorzitster, mevrouw Van der Velde-Stouten. Vervolgens heette de presidente, mevrouw Viergever-Legemaate, iedereen van harte welkom, in het bijzonder de spreker op deze avond, de heer Van der Veer uit Zierikzee. Tijdens de bestuursverkiezing werd mevrouw Van der Wekken-van der Houten in het bestuur gekozen; zij gaat de plaats innemen van me vrouw Bolkenbaas. Ook werden er brieven geschreven, in het kader van de aktie „Schrijf een brief"; de gea dresseerde was deze keer de Russi sche ambassadeur in Den Haag. De inleiding werd gehouden door de heer Van der Veer over het onder werp „Zangers en voorzangers". (Vervog pag 1) gen als dekking kunnen dienen voor de investeringen vah de woning bouwvereniging zelf. Voor het doorvoeren van het groot onderhoud aan de zeventien wonin gen te Oosterland zal een bedrag van 340.000,— ten laste van de algeme ne bedrijfsreserve worden gebracht. De bewoners van de betreffende hui zen zullen tijdens de werkzaamheden in hun woning kunnen blijven. De mogelijkheid bestaat overigens nog wel, dat sommige bewoners zul len doorstromen naar de nieuwe wo ningen aan de Groene Poort te Oos terland, die omstreeks het begin van de bouwvakvakantie gereed zullen zijn. De heer Van der Male informeerde of de woningbouwvereniging het al tijd laat aankomen op groot onder houd. De direkteur lichtte toe, dat geëxploiteerd wordt op basis van vijftig jaar; sommige materialen (go ten, kozijnen e.d.) houden het echter niet zo lang uit en derhalve dient van tijd tot tijd groot onderhoud plaats te vinden. De heer L. Meerman informeerde naar de situatie van de woningen aan de Oud Heiligenweg te Oosterland. De heer Van Doorne liet weten, dat Advertentie nog steeds getracht wordt deze wo ningen na verloop van tijd leeg te krijgen, mede in verband met des kundig advies tot sloop. Bijkomend probleem is echter wel, dat geen kon- tingent voor vervangende nieuw bouw beschikbaar is. I Te krappe kontingenten Uit een overzicht van de nieuw- bouwplannen bleek overigens dat Beter Wonen nog heel veel wil, maar door de zeer krappe kontingenten lang niet zoveel kan realiseren. De plannen zullen derhalve gedoseerd moeten worden naar mogelijkheden en tijd. In dit verband bestaat wel de hoop, dat de reeds zeer lang (meer dan tien jaar) gekoesterde wens tot de bouw van zogenaamde servicewo ningen te zijner tijd buiten de kontin genten om gerealiseerd kan worden. Deze service woningen, destijds ge pland aan het Kaaskenswater, zullen - als de plannen verwezenlijk kunnen worden - verrijzen aan het Vrije op de plaats van de oude, thans nog in gebruik zijnde L.T.S. De direkteur kon nog geen mededeling doen op de vraag om hoeveel servicewoningen het gaat. Men hoopt met de bouw redelijk te kunnen aansluiten op het vrijkomen van de technische school. Dat lijkt nauwelijks haalbaar als Beter Wo nen wel aan de kontingenten gebon den zal zijn. De heer Van Doorne wees erop, dat het toch al zeer be perkte kontingent van Zierikzee ook voor een groot deel naar andere ver huurders dan Beter Wonen zal op gaan. De situatie op Schouwen-Dui veland beschouwend, sprak de direk teur over „een ongezonde ontwikke ling" in vergelijking met het aantal te bouwen woningen dat andere re gio's in Zeeland kregen toebedeeld. Volgens hem is hier sprake van bena deling, mede gezien het feit dat hier vrijwel geen leegstand plaatsvindt. Ten aanzien van de nieuwbouw in de Nieuwe Boogerdstraat, pas ge pland in 1986/1987 deelde de heer Van Doorne desgevraagd mede, dat op het vrijgekomen terrein aldaar in de toekomst in elk geval woningen gebouwd zullen worden al dan niet in kombinatie met een nieuwe biblio theek. Ten aanzien van die plannen wacht Beter Wonen nadere medede lingen van de gemeente Zierikzee af, die de zaak intern nader bestudeert. Noordbrabantse Christelijke Boerenbond: TILBURG - Het gezinsbedrijf is voor de Nederlandse land- en tuinbouw de enig juiste formule, zowel uit ekonomisch als uit sociaal oogpunt bekeken. Dat heeft het hoofdbestuur van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) laten weten in een reaktie op de toespraak die de heer Den Uyl afgelopen zaterdag heeft gehouden op een landbouwcongres van de PvdA in Wa- geningen. en toe vrijaf kunnen krijgen en ziekte of ongevallen beter kunnen worden opgevangen. Eenzijdig De NCB-hoofdbestuurder vindt dat Den Uyl betoogde daar dat het ge zinsbedrijf moet verdwijnen, omdat het de herverdeling van werk in de weg staat. Hij bepleitte als alternatief het samenvoegen van verschillende boerenbedrijven tot grotere kollektie- vea zodat boeren en hun gezinnen af een eenzijdige voorstelfing van zaken. „Juist door het relatief kleinschalige karakter van het gezinsbedrijf blijft de land- en tuinbouw overeind", aldus het bestuur, „terwijl daarbij de ekonomi- sche flexibiliteit zowel in goede als in slechte tijden een sterke troef is. De kosten die in EG-verband worden ge maakt om het landbouwbeleid te kun nen blijven voeren, mogen niet los van de opbrengsten worden gezien. Die opbrengsten zijn nog steeds erg hoog. In Nederland draagt de land- en tuin bouw plusminus 14 miljard netto bij aan de betalingsbalans en dat wordt bijna uitsluitend bereikt door de ge zinsbedrijven zoals wij die in ons land kennen". r A 1/

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4