Steun voor WV-bestuur inzake ontslagprocedure m Ut ZIN IN Plannen „Beter Wonen" tot bouw passieve-zonne-energie woningen PEILBOOT IN ZIERIKZEE •Holty" iijode STREEKNIEUWS Feestmiddag voor ouderen werd een groot sukses Nog geen kontingent ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 maart 1983 Nr. 23294 3 Exploitatie over 1982 resulteert in voordelig saldo van ruim 11.000 gulden ZIERIKZEE - „Het beleid van het bestuur van de VVV is er voortdurend op gericht om een goede kontinuering van de dienstverlening te bevorderen. Daarom ook werd vorig jaar getracht om een sa menwerking tot stand te brengen met de nieuwe Stichting Promotie Schouwen- Duiveland. Er werd toen besloten om me dewerking en samenwerking te verlenen, maar geen organisatorische verantwoor delijkheid te nemen. Onze VVV-informa- trice is vanaf het eerste begin nauw be trokken geweest bij het overleg rond de totstandkoming van deze samenwerking. Ze heeft echter op vaak irritante en in dringende wijze het bestuursbeleid van de VVV-Zierikzee doorkruist en daardoor schade berokkend aan de zaak van het VVV. Dat resulteerde in het feit dat de in- formatrice van de Stichting Promotie Schouwen-Duiveland uiteindelijk haar intrek nam in het VVV-kantoor van Re- nesse, waar de zaak uitstekend draait. We hebben onze informatrice voldoende tijd gegeven om zich te richten naar het bestuursbeleid. Dat is niet gebeurd, waar door wij genoodzaakt werden om haar ontslag aan te zeggen. Een informatrice moet het beleid van het bestuur aanvaar den en dat uitvoeren; we hebben een goed bestuur en goede leden, kortom een goed draaiende VVV en dan heeft zij datgene te aanvaarden, wat het bestuur meent te moeten doen. Wil ze dat niet, dan moet ze haar ontslag aanvragen". Met deze woorden opende de heer F. de Jager gisteravond in zijn funk- tie als voorzitter van de VVV- Zierikzee de algemene jaarvergade ring in restaurant Mondragon te Zie- rikzee. Hij gaf daarmee een toelich ting op de gang van zaken binnen het VVV gedurende de laatste tijd, die heeft geleid tot het aanspannen van een kort geding bij het kantonge recht teneinde een ontslagvergun ning te verkrijgen voor VVV-infor- matrice mevrouw M. van der Pols- Elshout. Een tweede, niet minder be langrijke mededeling volgde in zijn openingswoord. ,,Ik ben sinds 1968, toen de plaatselijke VVV nieuw le ven werd ingeblazen, bestuurslid ge weest. Dat is inmiddels al weer vijf tien jaar. Ik heb al vanaf 1977 enkele malen te kennen gegeven dat ik mijn funktie als voorzitter wens neer te leggen, maar het kwam er niet van. Ik vind dat ik nu genoeg gedaan heb; daarom leg ik uiterlijk op 1 septem ber aanstaande mijn funktie neer. Dat betekent, dat er nog tenminste vijf maanden resten om een nieuwe voorzitter te zoeken. Ik heb alles ge daan wat in mijn vermogen lag om de VVV-Zierikzee te maken tot wat het nu is. Ik hoop dat er nu jongere krachten klaar staan om mijn werk over te nemen". Exploitatie 1982 Vervolgens werd het jaarverslag van de penningmeester over het jaar 1982 aan de orde gesteld. Uit de verlies- en winstrekening blijkt dat het aanvanlijk begrote exploitatie tekort van 10.500,- gedurende het boekjaar kon worden omgezet in een winstsaldo ter grootte van 11.178,12. Dit op z'n minst opmer kelijk te noemen resultaat is volgens de toelichting van het bestuur, te danken aan een onverwacht groot aantal bezoekers van de Sint Lievens Monstertoren en aan de goedlopende folderverkoop via het VVV-kantoor. Op een vraag van één van de leden, of er niet getracht kan worden de ge meentelijke subsidie te verhogen, moest voorzitter De Jager ontken nend antwoorden. De gemeentelijke subsidie is afhankelijk van het aan tal inwoners van Zierikzee, en be droeg voor 1982 ruim 5.300 gulden. .Zoals uit de begroting blijkt, kun nen we de zaak in 1983 financieel nog wel rondbreien, maar voor 1984 lig gen in dat opzicht de nodige proble men in het verschiet". Het VVV-bestuur heeft onlangs een onderhoud gehad met burgemeester Th. H. de Meester, die opnieuw het standpunt van het kollege duidelijk naar voren bracht: het VVV is een zaak van de ondernemers. Het ge meentebestuur stelt dat weliswaar de subsidies in verschillende ge meenten hoger kunnen zijn dan in Zierikzee, maar daar staat dan tegen over dat men ook toeristenbelasting heft. Op die manier is men dan in staat om de verleende subsidiegelden weer via andere bronnen terug te ontvangen. Advertentie Fijn om te weten dat alle topmerken weer ruim zi/n vertegenwoordigd in onze nieuwe voor/aarskollektie De heer De Jager plaatste hierbij een kanttekening: ,,Het is niet te ver wachten dat in deze opstelling veran dering komt, gezien de bezuinigingen die alom moeten worden toegepast binnen het gemeentelijk uitgaven- pakket. Bovendien wordt een even tuele heffing van toeristenbelasting een moeilijke zaak voor Zierikzee, omdat er niet of nauwelijks sprake is van verblijfsrecreatie. De VVV heeft echter ook een sociale taak te vervul len. En die taak zou overduidelijk aan het licht komen wanneer er geen VVV zou bestaan. Dan zou de afde ling voorlichting van de gemeente een aanzienlijke taakverzwaring on dergaan, die zou leiden tot het moe ten aantstellen van extra voorlich- t ingspersoneel Begroting' 1983 De opgestelde begroting voor 1983 toont een verwacht exploitatietekort van ruim 2.100 gulden. Dit tekort is op te vangen met het saldo over 1982, aldus het bestuur, dat echter voor het jaar 1984 grote financiële problemen in het verschiet ziet. Vanuit de vergadering werd door mevrouw R. Geluk een vraag gesteld met betrekking tot de post onvoor ziene uitgaven: „De konfliktsituatie met betreking tot de informatrice heeft nu geleid tot het nemen van ju ridische stappen. Dat kost echter het één en ander, waarmee kennelijk in deze begroting nog geen rekening is gehouden. Geeft dat straks geen fi nanciële problemen?" Het antwoord van de heer De Jager was bevestigend. „Het was echter niet meer mogelijk om deze gegevens op het laatste moment te verwerken in de inmiddels al gedrukte stukken. Wanneer de zaak echter grote vor men gaat aannemen ten aanzien van de financiën, dan zullen we daarmee zeer zeker terugkomen bij de leden". Vervolgens werd, door de heer H. Lindhout, de vraag gesteld of er wel voor 100% gezocht is naar mogelijk heden om te voorkomen dat men in de nu heersende problematiek zou te recht komen. „Bemiddelingspogin gen kun je niet zomaar afdoen met de opmerking: „Er is al wel eens ge praat". Het voortbestaan van onze VVV kan er immers mee door in ge vaar komen". Voorzitter De Jager was resoluut in zijn antwoord.' „Je kan je als werkgever niet laten manipuleren door je personeel. Dat is duidelijk ge tracht en dan moet je maatregelen treffen. Er is in deze kwestie niet meer met de informatrice te praten. Er is zelfs een voorstel gedaan om sa men om tafel te gaan zitten, in aan wezigheid van de wederzijdse advo- katen en een vertegenwoordiger van het Arbeidsbureau. Maar dat voor stel werd afgewezen door de Dienstenbond CNV. Dan houdt alles op". Toeristendagen Het agendapunt betreffende de Toeristendagen was voor voorzitter De Jager aanleiding om in het kort het ontstaan van dit evenement weer te geven. „De organisatie van een dergelijk evenement behoorde echter niet tot de taak van het WV en is daarom ook overgedragen aan de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC). Dat is dan ook de instantie on der wiens auspiciën de Toeristenda gen worden georganiseerd. Voor de feitelijke organisatie is de Evene- mentencornmissie in het leven geroe pen. Er bestaan plannen om deze or ganisatievorm onder te brengen in een stichtingsvorm, maar daarover is nog niets zinnigs te zeggen". De heer De Jager roemde het ZOC-bestuur. dat heeft laten blijken erg goed in staat te zijn om Zierikzee te promo ten. Hij wenste het bestuur van de Evenementen Commissie erg veel sukses bij de uitvoering van haar taak, die beslist niet gering te noe men is. Ten aanzien van de invulling van het programma rond de Toeristenda gen 1983 wees de heer De Jager op een vergadering van het ZOC, die be gin april zal worden gehouden. Tij dens die vergadering zullen alle be trokkenen uitvoerig worden inge licht over de bestaande plannen. Braderie De heer H. Lindhout, voorzitter van de Evenementen Commissie, maakte evenwel van de gelegenheid gebruik om aandacht te vragen voor de televisieopnamen voor het TROS- programma „Fiets 'm d'rin", die zul len worden gemaakt op maandag 27 juni bij de Oude Haven in Zierikzee. „We willen als Evenementen Com missie deze gebeurtenis aangrijpen om, met een uitgebreide braderie, een magistrale opening van het sei zoen 1983 te kreëren. We hebben daarbij echter wel de hulp nodig van de ZOC-leden om mee te helpen en de braderie te bemannen. We doen dat liever dan zakenmensen van buiten Zierikzee aan te trekken". Volgens de heer Lindhout is het de bedoeling om de braderie in te rich ten op het Kraanplein en het Haven park. „Van het Havenplein willen we één groot terras maken. De mede werking daarvoor van de gemeente is eveneens noodzakelijk omdat het gebied die dag verkeersvrij moet zijn". De heer Lindhout hield een plei dooi om een enorme publiekstrekker zoals de TV-opname ten dienste te stellen van de Zierikzeese onderne mers. „We moeten daarop voor 1007c inspelen". Bewegwijzering De bewegwijzering binnen Zierik zee is erg slecht. Eén van de aanwezi ge leden stelde dan ook de vraag, ge koppeld aan deze konstatering, of daaraan niets gedaan kon worden. Het antwoord van de heer De Jager was bevredigend, want hij kon mel den dat B. en W. de toezegging had den gedaan dat nog vóór het begin van dit seizoen deze zaak aangepakt zal worden en een betere bewegwij zering zal worden aangebracht. „Het wachten is in deze dus op de gemeen te of één en ander inderdaad nog bin nen die termijn z'n beslag zal krij gen". Gezond In zijn slotwoord riep voorzitter De Jager tenslotte op tot eenheid in de gelederen. „We moeten met z'n allen proberen om de VVV van Zierikzee gezond te houden. We zullen de huidi ge problemen heus wel te boven ko men. Tenslotte hebben we in de loop der jaren wel voor hetere vuren gestaan en nog steeds zijn we er uit gekomen". Opbrengst Unicef kaartenaktie De opbrengst van de Unicef kaartenaktie op Schouwen-Duive land, waarvoor het afgelopen jaar weer velen zich hebben ingezet, be draagt maar liefst 19.000,—. Jaarlijks worden de kaarten door tientallen vrijwilligers met enthousi asme verkocht en ook dit keer is het resultaat zeer bevredigend. Ook leer lingen van zesde klassen van lagere scholen in Zierikzee gingen op pad om kaarten aan de man te brengen. Als beste verkoper rolde Steven Vis uit de bus, die voor 1500,— aan wenskaarten wist te verkopen. Tijdens de koninginnedag zal Uni cef met een kraam op de Oranje- markt aanwezig zijn om in ieder ge val nog 1000,— bijeen te krijgen zo dat een mooi rond bedrag van 20.000,— ingeleverd kan worden. ZIERIKZEE Maltarakkers zochten paaseieren De leerlingen van de christelijke kleuterschool „De Maltarakkers" werden vorige week al in de Paasstemming gebracht. Zij waren een dag te gast op de boerderij van de familie W. van der Wekken-van de Hoek aan de Grachtweg te Zierikzee, waar een dagvullend paasprogram- ma werd afgewerkt. In de schuur, die speciaal voor de kinderen was ingericht en versierd, kregen alle kinderen een mooie muts en een paasmandje. De hoofdtooi en het mandje ware de avond te voor door een van de ouders op de school gemaakt. Enthousiaste kinderen begaven zich daarna naar de tuin. Daar moch ten alle kinderen drie eieren zoeken. In Zonnemaire ZONNEMAIRE - In het dorpshuis te Zonnemaire werd zaterdag een zeer suksesvolle feestmiddag gehouden voor ouderen. De zaal zat bomvol. Honder denvijfenzeventig soosleden uit Renesse, Scharendijke, Brouwershaven, Dreischor, Noordgouwe, Nieuwerkerk, Sirjansland, Bruinisse en Zierikzee waren aanwezig. Door ziekte van de voorzitter, de heer B. J. Iking opende mevrouw C. S. Mandemaker- Penning deze mid dag en heette iedereen hartelijke welkom. In het bijzonder werden burgemeester en vrouw Slabbekoorn verwelkomd, verder de hammondor ganist, de heer Jil v. d. Doel, direc teur van de Muziekschool te Maassluis en zijn dochter, die enkele liederen zong. Verder de dames J. Zeyler en A. Beye, die tesamen het duo Annie en Jannie vormen en de volksdansgroep o.l.v. mevrouw Oele uit Sirjansland. het was een feestelijk gezicht: al die kinderen met een muts op en een mandje in de hand zoekend naar eie ren. Voor de hele kleine kinderen was het nog een hele toer om er drie te vinden. Na het zoeken werden er nog wat spelletjes gedaan in de schuur. Tussen de middag bleven de kleu ters in de schuur eten en lieten zich krentebollen en brood goed smaken. Na de lunch werden de kinderen aan het werk gezet. Elk kind versierde een papieren ei en deze eieren wer den in een grote paas-mand geplakt die aan de wand van de schuur hing. Ook mochten de kleuters een kijk je nemen in de overige vertrekken van de schuur. Mevr. v. d. Wekken vertelde hierbij iets over de machi nes en de produkten die daar ston den. Na de rondleiding bedankte mevr. De Jonge van 't Hoff mevr. v. d. Wek ken heel hartelijk voor de geboden gastvrijheid en liet haar woorden vergezeld gaan met een plant. Mevr. v. d. Wekken zorgde tot slot ook nog voor een verrassing. Zij had voor ieder kind een knikkerzak ge maakt met daarin een sinaasappel. ZONNEMAIRE Hoorzitting Dorpsplan In het Dorpshuis van Zonnemarie wordt woensdagavond 30 maart om 20.00 uur een tweede hoorzitting ge houden in het kader van het Dorpsplan Zonnemaire. Het eigen sooskoor onder leiding van de heer C. de Vlieger opende deze feestmiddag. Zij zongen eerst het ei gen „sooslied", gevolgd door twee andere liederen. Zoals altijd werden zij begeleid door mondharmonica's. Een hartelijk applaus klonk na af loop. De heer J. v. d. Doel speelde op voortreffelijke wijze op zijn orgel. Veel liedjes werden door het publiek meegezongen en meegeklapt. De stemming was geweldig. Het duo Annie en Jannie vermaak ten de aanwezigen met liedjes, sket ches en Schouwse voordrachten. Ook zij kregen een hartelijk en welver diend applaus en beiden werd hun een VVV-bon gegeven als dank. In de pauze werd een grote verlo ting gehouden, opgeluisterd door hammondorgelmuziek. Na de geani meerde pauze volgde nog een tweede optreden van het eigen koor. De heer C. de Vlieger werd hartelij ke dank gezegd voor zijn grote inzet, onder het aanbieden van een ge schenk. Het tweede optreden van de heer v. d. Doel was ook weer een sukses. mej. Jill v. d. Doel zong enkele mooie liederen met begeleiding van haar vader op het orgel. Zij mocht een bloemetje in ontvangst nemen. Volksdans Tenslotte kwam de volksdans groep o.l.v. mevrouw Oele op het to neel. Deze groep bestaat uit soosle den van Zonnemaire, Dreischor en Brouwershaven en is pas sinds 5 we ken aan het oefenen. Toch gaven zij nu ai een demonstratie van vier ver schillende dansen, met uitleg van mevrouw Oele. Zij mocht na afloop van mevrouw Mandemaker een VVV-bon in ontvangst nemen. De groep werd geprezen voor hun prestatie en hun durf om na slechts zo'n korte oefenperiode op het toneel te komen dansen. Rond half 6 werd deze feestelijke en gezellige middag besloten. De soos van Zonnemaire kan terugzien op een heel geslaagd jaarfeest.' ZIERIKZEE - Woningbouwvereniging Beter Wonen werkt aan de plannen voor de bouw van 57 huurwoningen in Poortambacht. Het gaat hier om zogenaamde passieve- zonne-energie woningen. De verenigingsraad ging maan dagavond tijdens een openbare vergadering in het Huis van Nassau akkoord met het voorstel tot aankoop van de grond, evenals met het voorstel tot het- zonodig- aangaan van een geldlening voor de financiering van de stichtings- kosten. den, maar dat er geen kontingent be schikbaar is en de betreffende grond ook nog niet bouwrijp werd gemaakt door de gemeente. Op korte termijn bouwen ligt derhalve niet in de ver wachting. Voorzieningen De direkteur lichtte toe, dat bij de plannen tot de bouw van deze 57 pas- Alleen verenigingsraadlid de heer J. Hendriks onthield zich van stem ming, omdat hij, naar zijn mening, te weinig geïnformeerd zou zijn over de bouw van deze bijzondere huurwo ningen. Direkteur van Beter Wonen ing. Ph. H. van Doorne deelde mede, dat deze besluiten genomen dienden te worden om het projekt voortgang te laten vin- ZIERIKZEE - Aan 't Luitje meerde maandag de nieuwe peilboot van het waterschap Schouwen-Duiveland af. Het werkterrein van de boot richt zich op alle wateren in Zeeland. De zes andere waterschappen betalen mee in de aan- schafkosten, die bijna een miljoen gulden bedragen. De peilboot is voorzien van moderne apparatuur, waardoor de verwerking van meetgegevens veel sneller gaat. sieve-zonne-energie woningen ge tracht werd een programma van eisen uit te werken met een hoge mate van isolatie. Het woonkamergedeelte zal op de zuidzijde liggen met een zon inval van 15°een bouw die past in het stedebouwkundigplan. Verder zal er via de C.V.-ketel warmteterugwinning plaatsvinden. Beter Wonen hoopt als eerste met een dergelijk systeem te kunnen experimenteren. Bouwfonds Nederland trekt er echter ook hard aan dit systeem als experiment te krijgen bij de ketelbouwer. De voorzieningen voor deze pas sieve-zonne-energie woningen wer den eerder in den lande uitgetest in proefinstallaties. Bij de plannen van Beter Wonen zou het echter gaan om een volledige integratie van deze za ken in de sociale woningbouw. Om verder ervaring op te doen zullen in twee proefwoningen in dit projekt zonnepanelen worden aangebracht De verenigingsraad ging verder ak koord met een voorstel tot het uitvoe ren van een proef met het verbeteren van de geluidisolatie door het aanbren gen van een voorzetwand met behang tegen één zijde van de bouwmuur tus sen aangrenzende (gespiegelde) wo ningen in huizen in de Keetenstraat en Mastgatstraat in Poortambacht De ge luidsisolatie tussen de zogenaamde garagewoningen voldoet niet aan de oude en nieuwe normen. Hierbij zij echter opgemerkt dat de oude normen meer golden als aanbeveling dan als een strikte eis. De geluidsisolatie tus sen de zogenaamde erkerwoningen voldoet aan de oude normen (1962) en nieuwe normen (1976). Uit de meet resultaten blijkt volgens de woning bouwvereniging, dat in de woningen van het erkertype, in niet gespiegelde bouw, geen aanvullende maatregelen behoeven te worden getroffen. Proef Het verbeteren van de geluidsiso latie in 56 woningen betreft een proef, indien de proef slaagt en indien me dewerking van de bewoner wordt ver- kregen, zal deze geluidsisolatie bij alle woningen (in totaal 112) worden aan gebracht Omdat geen sprake is van woningverbetering in de zin van ge- riefsverbetering wordt geen huurver hoging in rekening gebracht Zeer positief reageerde de vereni gingsraad op dc aanpak van herver deling van arbeid binnen de woning bouwcorporaties. Volgens de heer Hendriks betreft het hier de eerste C.A.O., waar arbeidstijdverkorting werkelijk leidt tot extra werkgele genheid. Commissaris H. P. Everwtyn maakte een komplimcntaan het per soneel voor de bereidheid daar een stukje inkomen voor in te leveren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3