Afscheid J. Louwerse als direkteur gemeentewerken „Witte van Haemstede" kampt met financiële problemen „Luctor et Fermento" hield haar eerste ledenvergadering Ambtelijke Adviesdienst Welzijnszaken draait straks onbemand verder ZEEUWS AMATEUR WIJNMAKERSGILDE Benoemd tot ridder van Oranje Nassau STREEKNIEUWS Jaarvergadering muziekvereniging Zeeuws Amateurwijnmakersgilde 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 maart 1983 Nr. 23293 3 De heer J. Louwerse krijgt de versierselen, behorende bij de Koninklijke on derscheiding, opgespeld door burgemeester Th. H. de Meester. ZIERIKZEE - De heer J. Louwerse, direkteur gemeen tewerken van Zierikzee is vrijdagmiddag benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Burgemeester Th. H. de Meester spelde hem de bijbehorende versierselen op. In de Vierschaar van het stadhuis werd vrijdgmiddag afscheid genomen van Louwerse, als direkteur gemeen tewerken. Zaterdag 8 janauri was hij veertig jaar in dienst van de overheid en per 1 april maakt hij gebruik van de VUT-regeling. In het stadhuis werd een zeer druk bezochte receptie gehouden, waarop de prominenten van de gemeente Zierikzee waren vertegenwoordigd en vele medewerkers met wie Louwerse in zijn Zierikzeese peri ode te maken heeft gehad. rissen van gemeentwerken, de kom missie laat zich geen knollen voor ci troenen verkopen, de kommissie kunt u geen dag missen en zij mag tot haar spijt alleen maar adviseren en geen beslissingen nemen", grapte de gem een t esecret aris De heer W. H. Keikes, voorzitter van de personeelsvereniging ver hoogde de hilariteit door een heel verhaal over wekkers af te steken. „Onder ambtenaren is het gebrui kelijk dat op de eerste dag van het pensioen de wekker uit het raam wordt gegooid. Daarom zijn we ver rast dat u om een digitaal wekker vroeg", zei Keikes. De heer W. A. van Bochove sprak namens de NIDIG. „Het is niet meer dat een direkteur gemeentewerken rustig en in stilte zijn werk kon doen. Ook hij valt tegenwoordig ten prooi aan het publiek, denk maar aan de hoorzittingen, de inspraakraondes, enz.," aldus Bochove. Behalve bo vengenoemde sprekers voerden ook de heren ir. Scherpbier namens inge nieursbureau Witteveen en Bos, J. Baas, oud-direkteur van de gasfa briek in Zierikzee, R. van Ommeren, oud-gemeente-secretaris van Zierik zee en C. van Rijn namens de dienst gemeentewerken het woord. Tijdperk voorbij De heer Louwerse hield een zeer uitvoerig dankwoord, waarin hij alle medewerkers, oud-medewerkers en relaties bedankte voor de samenwer king. „Als ik over mijn werk een boek zou schrijven, dan zou het de volgen de titel hebben: een periode van vol doening en dankbaarheid." Na ne gentien vruchtbare jaren in Zierikzee besloot hij met: „Het tijdperk Lou werse is voorbij. Dank, dank, dank, voor alles wenste nivo. Het was een karwei on der hoogspanning, zoals gebruikelijk bij het dichten van de laatste stuk ken van een gat, omdat de stroom dan samengebald op één punt, even tuele nieuwe ontgrondingen zou kun nen veroorzaken. Vorige week was het dood tij, dus gunstig om dit laatste werk te klaren in deze „moei lijke hoek" van de Deltawerken. Zo spoedig mogelijk zal daarna het nivo op plus een halve meter boven NAP worden gebracht, zodat een ge deelte van de dijk dan blijvend bo ven water steekt. Na een tussenfase van 1.25 boven NAP krijgt de dam in de loop der tijd de definitieve hoogte van drie meter boven NAP. ZIERIKZEE „Wees een zegen" De Hervormde Werkgroep „Wees een zegen" houdt deze week geen bij eenkomst. De vrouwen zijn uitgeno digd om dinsdag 29 maart een bijeen komst van de Vrijzinnig Hei*vormde Vrouwenvereniging bij te wonen. Jaarvergadering Hout- en bouwbond CNV Vrijdagavond hield de afdeling Zierikzee van de hout- en bouwbond CNV in de zaal van de Gereformeer de kerk aan de St. Domusstraat haar jaarvergadering. Na het lezen van een bijbelgedeelte en voorgaan in ge bed opende voorzitter A. v. d. Berg de vergadering. Na de gebruikelijke jaarverslagen door sekretaris en pen ningmeester was er bestuursverkie zing. A. v. d. Berg en J. Folmer wa ren aftredend en niet herkiesbaar, wel herkiesbaar de heren Billius en De Bil. Voorzitter werd de heer A. A. van Dam (met algemene stemmen) en vervolgens werden gekozen de beide herkiesbare heren en J. den Boer. „De vier jaargetijden" was de titel van een diaserie, vertoond door de heer Van Leerdam uit Serooskerke (W). Aan het eind van de vergadering nam de voorzitter afscheid, na 25 jaar voorzitter van de afdeling Zierikzee geweest te zijn. Een envelloppe met in houde vertolkte de dank voor dit vele werk. DUIVELAND - „Ik vind het een gevaarlijke ontwik keling", was de reaktie van de heer J. A. Schiettekatte op de mededeling, dat de Ambtelijke Adviesdienst Welzijns zaken (AAW) Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland met ingang van 1 november dit jaar onbemand verder moet draaien. Deze informatie werd donderdagavond verstrekt tijdens een openbare vergadering van de wel- zijnskommissie in Duiveland. De sprekers (tien in totaal!) lieten één voor één hun bewondering en respekt voor de werkwijze van Lou werse blijken. Zij brachten een scala van dankwoorden en positieve uitla tingen naar voren, ieder in zijn eigen stijl, maar wel eensgezind. „U heeft het goed gedaan als direkteur ge meentewerken", was de konklusie. Wethouder P. de Rijke verklapte dat de heer Louwerse toch wel enige moeite had met zijn naderende af scheid. „U stond met één been in de VUT en het andere been bleef staan. Aan de ene kant bent u blij met het afscheid, maar aan de andere kant hebt u er een beetje moeite mee", al dus De Rijke. De opvolger van Lou werse, de heer D. D. J. van der Poel zei veel van de scheidende direkteur te hebben geleerd. „Ik zal er met respekt aan terugdenken." Dankwoorden ook van burge meester De Meester: „Dank voor de goede en fijne samenwerking. Dank voor alles wat u voor de gemeente Zierikzee heeft gedaan", aldus de heer De Meester. In zijn speech keek hij terug op de carrière van Louwerse en memoreerde daarin ook het ambt van onderwijzer dat de heer Louwer se in vroeger dagen heeft uitgevoerd. „In uw manier van optreden ver raadt zich dat vak. U praat docerend en artikulerend." Technicus en Zeeuw Gemeente-secretaris A. G. Izeboud typeerde een direkteur gemeente werken als een technicus. „Mij werd verteld dat als hij een spijker in de muur moet slaan hij daar eerst een tekening van maakt. Zo gaat het in de praktijk natuurlijk niet," zei Ize boud. Izeboud stak tot vermakelijk heid van de aanwezigen een geksche rend verhaal af over de Zeeuwen en de kommissie publieke werken. „We nemen ook afscheid van een Zeeuw. Hoewel er tussen Zeeuwen onderling veel onderscheid is, bestaan er ook veel overeenkomsten. Een Zeeuw is: nuchter, vrijheidslie vend, niet hoogdravend, hij houdt graag een slag om de arm, hij houdt niet van gejakker en ook niet van half werk. De Zeeuw heeft een ster kere ontwikkeling van zuinigheid, maar is niet gierig," aldus de secreta ris. De kommissie publieke werken heeft het voorrecht zowel de direk teur gemeentewerken als de gemeen tesecretaris in haar midden te heb ben, vond Izeboud. „Publieke wer ken is een soort raad van commissa- Laatste sluiting Markiezaatskade vordert naar wens Het ziet er naar uit, dat woensdag de dam Markiezaatskade bij Bergen op Zoom op de in deze fase gewenste hoogte van een halve meter onder NAP zal zijn gebracht. Zoals bekend is daar een dag of tien achter elkaar door gewerkt om ontgronding te stabiliseren en de laatste gaten te dichten tot dit ge- Aanrijding Automobilist J. t. R. uit Nieuwer- kerk kwam op de Oude Haven tegen een lantarenpaal terecht en daarna botste de wagen tegen een gepar keerd staande auto van F. X. C. uit Luxemburg. Door het natte wegdek zou R. in een slip zijn geraakt. De voertuigen raakten zwaar bescha digd en moesten door takelbedrijf J. de Jonge worden weggehaald. Stormschade Tijdens de storm van vrijdag moesten nogal wat dakpannnen het ontgelden o.a. van woningen aan de Schouwenbank. Verder waaide in de Regenboogstraat een muur om en in de Lange Npbelstraat kwam een schoorsteen omlaag die via een raam de woonkamer van de fam. L. te,- rech kwam. De schade is vrij aan zienlijk. De -schoorsteen was af komstig van de buurman. De heer Schiettekatte noemde het verder „hinken op twee gedachten" om per 1 november de medewerker welzijn (de heer G. O. Groenleer) te ontslaan, maar desalniettemin in de begroting 1984 eenzelfde bedrag voor deze dienst op te nemen. „Dan ga je er al van uit, dat in 1984 toch weer een medewerker moet worden aangetrokken voor deze AAW", al dus Schiettekatte. Het inkrimpen van de AAW houdt verband met de voorgenomen vereen voudiging van de planprocedure voor het gedecentraliseerd welzijns beleid. Tot het opstellen van een welzijnsplan voor vier jaar, zoals in eerste instantie wel geschiedde, zijn de kleinere ge meenten niet verphcht. Alleen de ge meente Zierikzee is wel planplichtig omdat deze gemeente jaarlijks meer dan f 75.000,- aan rijksbijdrage ont vangt voor sociaal-kultureel werk. Kanttekeningen Ook de welzijnskommissie Duive land adviseerde donderdagavond het opstellen van een welzijnsplan voor taan achterwege te laten. De kommis sieleden maakten echter wel kantteke ningen bij het voornemen de AWW straks onbemand verder te laten gaan. Op advies van de gemeentelijke porte feuillehouders welzijn werd besloten de medewerker welzijn per 1 novem ber dit jaar te ontslaan. De vertegen woordigers van de gemeenten kwa- Aanrijding Toen mevrouw E. M. E. S.-H. uit Zierikzee, vrijdagmiddag te 16.30 uur de parkeerstand in de St. Do musstraat verliet, werd ze geraakt door K. K. G. uit Zonnemaire die haar van achteren naderde. Beide voertuigen liepen schade op. RENESSE Ree moest worden afgemaakt In Renesse in de buurt van restau rant Zeelust werd een ree door een hond gebeten. Het dier raakte der mate gewond dat het moest worden afgemaakt. De veldpolitie Heeft de reegeit meegenomen. men tot de konklusie, dat er in de nabije toekomst niet voldoende werk zaamheden zouden zijn, die een voort zetting van het dienstverband met de medewerker welzijn rechtvaardigen. Wel werd besloten de gemeen schappelijke regeling op zich te hand haven. Voorshands kon nog niet pre cies worden aangegeven welke werk zaamheden zullen voortvloeien uitde Wet Voorzieningen Gezondheidszorg, die gefaseerd zal worden ingevoerd. De gemeentelijke vertegenwoordi gers adviseerden derhalve wel een zelfde bedrag voor de AAW in de be grotingen op te nemen. Er zal dan na melijk geld beschikbaar zijn als aanm de hand van de ontwikkelingen op het gebied van de gezondheidszorg extra mankracht dient te worden ingezet Deze adviezen brachten de heer Schiettekatte donderdagavond tot zijn konklusie van hinken op twee gedach ten. „Beetje tegenstrijdig" De heer G. La Grand noemde het „een beetje tegenstrijdig" om nu iemand weg te doen, terwijl je in 1984 misschien weer iemand nodig zult heb ben. Ook de heer K. Hendrikse ver wonderde zich over deze gang van zaken en bracht naar voren, dat het er juist op lijkt, dat er in de toekomst meer werk gemaakt gaat worden van de decentralisatie. Voorzitter van de welzijnskommis sie, wethouder A. L. Bakker voegde eraan toe, dat natuurlijk ook de wel- zijnsambtenaren in de diverse ge meenten thans behoorlijk ingewerkt raken in de welzijnsmaterie. „Huiswerk" Deze vergadering werd besloten met het opgeven van wat „huiswerk" aan de kommissieleden. Overeenge komen werd dat de leden van de wel zijnskommissie in vier groepen van vier alle subsidies, die de gemeente Duiveland verstrekt, zullen doorlich ten. Dat doorlichten zal geschieden aan de hand van zogenaamde wegings normen. Volgens welzijnsambtenaar van Duiveland de heer J. P. van der Laan zal het de kommissieleden op deze wijze mogelijk worden gemaakt tot een verantwoorde keuze te komen. De heer D. D. J. van der Poel volgt de heer Louwerse op als direkteur gemeen tewerken. ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen/Flakkee van het Zeeuws Amateur Wij nmakersgilde „Luctor et Fermento" hield vrijdagavond in het U.V.V.-gebouw te Zierikzee de eerste ledenvergadering in haar bestaan. Er bestond zeer veel belangstelling voor deze avond, hetgeen een blijk vormt van het feit dat deze nieuwe vereniging bruist van aktiviteit. Een goed gegeven uiteraard voor een Amateur Wijnmakersgilde. Tijdens deze ledenvergadering wer- den verder de diploma' s uitgereikt aan de winnaars van een in januari gehou den onderlinge wijnwedstrijd. De mensen, die de onderscheidingen in ontvangst mochten nemen, waren: H. de Rijke, B. M. Ferron, C. Hendrikse, J. Luyendijk, J. de Glopper, J. Provoost, BURGH-HAAMSTEDE - Op de vrijdagavond in café- bar De Westhoek gehouden jaarvergadering van de Ko ninklijke Muziekvereniging Witte van Haemstede heeft de voorzitter dr. H. J. van Zuijlen zijn zorgen uitgespro ken over de uiterst precaire toestand van de geldmidde len, juist nu in dit jaar het 100-jarig bestaan gevierd moet worden. Het betreft een tekort van 5000,op de rekening 1982 en een tekort op de begroting van 35.000,— voor 1983. In zijn terugblik over 1982 noemde de voorzitter het een roerig jaar met het tijdelijk vertrek van de dirigent, de heer Stoutjesdijk. Gelukkig bleek de heer Knuist een uitstekend ver vanger. De jaarvergadering is, zon der de aanwezigheid van de dames, heel sober gehouden in verband met de kaszorgen. Spreker dankte me vrouw J. Bliek voor de opleiding van de 15 jeugdleden en de gemeente voor de extra bijdrage die het mogelijk maakt deze jeugdleden te laten les sen. Hij dankte daarvoor de beide wethouders voor hun steun aan deze bijdrage. Aandacht vroeg spreker verder voor het beter beheren van de instrumenten. Speciaal de jeugd be zondigt zich aan dit feit en regelma tig moeten instrumenten gerepa reerd worden. Met de scholen bestaat een bijzonder prettige band. Uit het jaarverslag van de secreta ris de heer F. Slager bleek dat de ver eniging in 1982 23 maal optrad. Er zijn 27 blazers, 16 drummers, 3 niet meewerkende leden en 15 leerlingen. Het oud papier bracht 4700,— op volgens penningmeester de heer P. M. Kuzee. Volgens hem wordt het nu erg moeilijk om nog nieuwe unifor men en instrumenten aan te schaffen, mede in verband met het jubileum jaar. De heer J. Vredenbregt advi seerde namens de kascommmissie de rekening goed te keuren. De heer J. Tuinman werd als nieuw lid be noemd. In het bestuur werden de heren M. Post en H. J. van Zuijlen herkozen, terwijl de niet herkiesbare heer Ku zee werd vervangen door de heer L. W. Zomer. Namens het jubiliem- comité gaf L. Zomer een voorlopige opsomming van het feestprogramma 1983. Op 23 april speelt de fanfare voor de bejaarden met medewerking van de leerlingen onder leiding van mevrouw J. Bliek. Klapstuk Het klapstuk van het jaar valt op 7 mei, wanneer alle corpsen van Schouwen-Duiveland hun opwach ting in Burgh en Haamstede op de Beatrixweide maken, 's Avonds volgt het optreden van een Pipeband uit Vlaardingen. In een grote tent kan worden uitgeweken bij selcht weer. Een jubileumconcert met mede werking van de koren uit Burgh- Haamstede wordt op 26 augustus in de Ned. Hervormde kerk te Haamstede gehouden. Nog onzeker is een concert door het Seniorenconcert op 11 juni met medewerking van het Huisvrouwenkoor. De officiële re ceptie is nog niet vastgesteld, maar komt eind september. De heer Zomer ze verder dat de verloting tot nu toe bar slecht verloopt en er nog maar Va deel verkocht is. Dirigent Knuist dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en zeide dat de repetities goed bezocht wor den. Een nieuwe opstelling der muzi kanten zal deze week al uitgepro beerd worden. De voorzitter hoopt dat met de inzet van elk lid, dit jubi leumjaar toch naar een goed einde ge bracht zal kunnen worden. Het definitief bestuur werd inmid dels gekozen op 28 januari. Het be staat uit: de heer F. Teeuw (voorzit ter), mevrouw P. C. Rijn-Labeur, me- fuffrouw L. Sluis, de heer J. F. Tanis en de heer J. Verspoor. Voorzitter Teeuw toonde zich vrij dagavond zeer verheigd over de goede opkomst en heette iedereen hartelijk welkom. Het bestuur stelt zich voor vier maal per jaar een vergadering te beleggen. Aan de hand van een enquête om te peilen waar de wensen van de leden naar uit gaan, werd besloten te zijner tijd een onderlinge wijn-wed- strij te organiseren, een exkursie te maken naar een wijnkelder en kursus ziektes in wijn en bier op poten te zetten. Oranjemarkt Het bestuur zal de mogelijkheid be kijken om in verenigingsverband een pers en/of moutmolen aan te schaffen. Het gaat hier om vrij kostbare mate- tialen, die op aanzienlijk goedkopere wijze in verenigingsverband aange kocht en gebruikt kunnen worden. „Luctor et Fermentoheeft verder het plan opgevat deel te nemen aan de Zierikzeese Oranjemarkt op zaterdag 30 apriL Men stelt zich voor een kraam in te richten met verschillende soorten eigen gemaakte wijnen. Verder zal een gistfles in werking worden ge toond en wordt gedacht aan een aar dige proeftest voor het publiek. In deze Oranjemarkt-stand zullen tevens artikelen voor het zelf wijn ma ken worden getoond door slijterij wijnhandel ,,'t Kraanplein", die sinds kort haar assortiment met deze beno digdheden voor de amateurwijnmaker heeft uitgebreid. Ook op Duiveland Dag, zaterdag 25 juni zal „Luctor et Fermento" van de partij zijn. Men zal met een propa- gandastand deelnemen aan de brade rie in Nieuwerkerk. J. F. Tanis, P. M. Flikweert, S. v. d. Laan, J. de Wilde en L. J. Hartman. Zelf bierbrouwen Tussen en na het officiële gedeelte van deze vergadering gaf de heer Jan van Schaik een uiteenzetting en een demonstratie van zelf bierbrouwen. „Wie zelf brouwt heeft veel plezier en goedkoper, beter en lekkerder bier", was zijn devies. De heer Van Schaik ging uitgerbreid in op de benodigde ingrediënten (pilsmout, kleurmout, hop, water en gist) en op de appara tuur, die nodig is om een smakelijk eigen pilsje te maken. Hij lichtte vier verschillende manieren om bier te brouwen toe. Van Schaik wist zijn ge hoor zeer enthousiast te krijgen met zijn inleiding. B»e*«TA*l*Xr. P»»AUuM.W«4«.. l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3