Massale vergiftiging raadsel voor Israëlische bezetter Jongerenklubs vierden samen jaarfeest CJV Bruinisse Oranjevereniging bracht een schitterend zonnetje PvdA pleit voor nieuw Europees landbouwbeleid 2 Palestijnse meisjes in ziekenhuis Omroepbijdrage gaat vijf gulden omhoog Brinkman wil meer geld voor Monumentenzorg Extra controle op rekreatieverkeer Brief Reagan naar NAVO- staatshoofden Journalisten in El Salvador aangehouden Somber vooruitzicht voor leerlingen huishoudscholen Vrouw verdrinkt zichzelf en twee kinderen JENIN/JERUZALEM - Een massale vergiftiging van enige honderden Palestijnse meisjes heeft de autoritei ten in het door Israël bezette gebied van de westelijke Jordaanoever in het weekeinde voor een compleet raad sel gesteld. In toaal werden vanaf vrijdag 317 meisjes van vijf scholen in Jenin en omgeving naar een zieken huis gebracht met klachten over duizeligheid, hoofdpijn en brandende ogen, zo zei het hoofd gezondheidsdienst, Yitzhak Seveg, van het Israëlische burgerlijke bestuur van het gebied. Toen hij zondag deze officiële ba lans opmaakte, bevonden er zich nog 230 meisjes in ziekenhuizen in bezet gebied of in Israël zelf, maar wist men nog steeds niet welke soort gif werd gebruikt en door wie en hoe het werd toegediend. ,,Vele meisjes bleken het slachtof fer van massahysterie, maar de meesten hunner hadden te lijden van een onbekend gif, dat zij hadden in geademd", zo zei hij. DEN HAAG - Het kabinet wil het kijk- en luistergeld per 1 januari vol gend jaar met vijf gulden te verhogen tot 158 gulden. Voor mensen die al leen een bijdrage voor hun radio be talen is voorzien in een stijging met een gulden tot 46 gulden. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met een ontwerp-besluit daarover. De zendgemachtigden hadden aan gedrongen op een verhoging van de omroepbijdrage met acht gulden. Mi nister Brinkman gaf medio januari in een brief de voorkeur aan een ver hoging met drie gulden. In de ramin gen van inkomsten en uitgaven is er van uitgegaan dat de omroep vol gend jaar ,,pas op de plaats" zal ma ken. Persbelang Om de belangen van de pers te be schermen wil het kabinet de tarieven voor de Ster volgend jaar met slechts vijf procent laten stijgen. Het ontwerp-besluit moet nog naar de Raad van State. De Eerste en Tweede Kamer of een vijfde van de ledqn daarvan hebben de mogelijk heid tp vragen om vaststelling van de bijdrage per wet. ZWOLLE - Minister mr. drs. L. C. Brinkman van WVC probeert in het kader van de voorjaarsnota al het mogelijke te doen meer geld te krij gen voor de monumentenzorg en de hieraan verbonden werkgelegen heid. Hij verklaarde dit zaterdag bij de officiële ingebruikneming van de gerestaureerde Bethlehemse kerk in Zwolle. De bewindsman wil nagaan of het gespecialiseerde vakmanschap in de monumentenzorg kan worden behou den door middel van werkgelegen- heidsprojekten. De vakmensen die hun baan verliezen door verminde ring van het aantal restauratiepro- jekten, zouden dan met behoud van uitkering aan het werk kunnen blij ven. DEN HAAG - In het voorjaar gaat de politie vooral in de week voor Pasen en voor Pinksteren meer aan dacht besteden aan en kontrole uit oefenen op het rekreatieverkeer, zo als personenauto's met beladen im perial of volle kofferruimte en perso nenauto's met aanhanger. De Centrale Politie Verkeerscom- missie (CPVC) heeft de Nederlandse politie hiertoe geadviseerd omdat de indruk bestaat dat deze weggebrui kers zich niet altijd in voldoende mate realiseren dat het vervoer van veel bagage het weggedrag van de auto en eventuele aanhangwagen nadelig kan beïnvloeden, aldus een woordvoerder van de CPVC. Technische staat De kontrole zal zich toespitsen op de technische staat van het rekreatiever keer, waarbij met name de belading, de koppeling van de aanhangwagens, de remmen en het uitzicht onder de loep worden genomen. Zo moet een caravan-kombinatie praktisch altijd voorzien zijn van extra buitenspiegels voor het zij- en achteruitzicht De Centrale Politie Vcrkeerscom- missie hoopt dat het aankondigen van deze aktiviteitcn leidt tot tijdig onderhoud en extra aandacht aan de voertuigen voordat met reizen wordt begonnen. Dit onderstreept tevens het preven tieve karakter van het optreden van de politie, wat niet betekent dat bij bij voorbeeld ernstige gevallen niet be keurd zal worden, aldus een CPVC- woordvoerder. Vrijdag waren al 63 meisjes uit het dorp Arabah bij Jenin „licht of min der ernstig" aangedaan naar zieken huizen gebracht, terwijl hij de zater dag en zondag binnengebrachte ge vallen „licht" noemde. Naar hij zei, „zouden de vergifti gingen kunnen zijn veroorzaakt door Palestijnse terroristen en andere vij andige krachten, daar het persbu reau van de Palestijnse Bevrijding sorganisatie PLO al donderdaga vond had gemeld dat de vergiftigin gen zich hadden voorgedaan, terwijl zij zich toch pas de volgende dag, vrijdag, begonnen te openbaren". Alleen meisjesscholen „Belangrijk is ook, dat de vergifti gingen zich alleen op meisjesscholen voordeden, in Jenin, Burkin, Mita- lun, Silat-Adaher en Jalameh, voor deden en ook dit wordt onderzocht, zo zei het hoofd gezondheidsdienst. Op jongensscholen in Jenin werd DEN HAAG - Met ingang van 1 april wordt J. J. van Aartsen benoemd tot eerste plaatsvervangend sekretaris- generaal op het ministerie van binnen landse zaken. Hij volgt in deze funktie Mr J. W. van den Akker op, die verle den jaar december is overleden. LAJES, AZOREN - President Rea gan heeft brieven gestuurd aan de staatshoofden van de Navolanden waarin hij het nieuwe voorstel uit eenzet dat hij voornemens is aan te bieden aan de Sowjet-Unie ter ver mindering van het aantal kernraket ten voor de middellange afstand in West-Europa. n Dit is bekendgemaakt door een ho ge functionaris van het Pentagon in het gevolg van de Amerikaanse mi nister van defensie, Weinberger, die oip bezoek is geweest in Spanje en Portugal. Weinbergers vliegtuig maakte een tussenlanding in Lajes op de Azoren, waar de Verenigde Sta ten een luchtmachtbasis hebben. De functionaris zei dat de brieven woensdag al waren verstuurd. Presi dent Reagan spreekt donderdag tot de „World Affairs Council" in Los Angeles en hij zal dan naar verwach ting een nieuw voorstel doen. pamfletten gevoden, waarin de leer lingen werd gevraagd anti- Israëlische manifestaties te houden. Deze pamfletten zei de Israëlische militaire gouverneur van Jenin zon dag als bewijs te zien dat „de staat Is raël vijandige elementen" verant woordelijke zijn voor de vergifti ging. „Als dat niet gebeurt, staat jul lie hetzelfde te wachten als de meis jes", zo luidden volgens hem de pam fletten. Voor Jenin en omgeving was zon dagochtend een uitgaansverbond af gekondigd na een protestbetoging van familieleden van getroffen meis jes. Israëlische militairen schoten in de lucht om betogers te verspreiden die leuzen riepen over misdadige ver giftigingen, zo werd uit Palestijnse kringen vernomen. Ook zondagavond nog bleef de spanning hoog in de streek en moch ten nog alleen maar familieleden van opgenomen meisjes hun huizen uit. UTRECHT - In het historisch kos tuum muzeum in Utrecht is een ten toonstelling geopend over het werk van de Nederlandse mode-ontwerp ster Fong Leng. Op de tentoonstelling zijn japonnen, mantels en accesoires van de hand van Fong Leng te zien. Zij kleedde onder meer de in 1977 over leden Mathilde Willink, van wie op de tentoonstelling ook verschillende kle dingstukken staan opgesteld. SAN SALVADOR - De politie in El Salvador heeft twee Amerikaanse journalisten aangehouden, die ervan worden verdacht banden te hebben met de guerrillabeweging. Dat is zon dag vernomen in welingelichte krin gen in San Salvador. Joan Ambrose Newton, medewer kers van het Amerikaanse persbu reau AP werd in zijn huis onder vraagd door politieagenten in burger die in gezelschap waren van zijn col lega T. J. Western van het Ameri kaanse televisiestation NBC. WAGENINGEN - De Partij van de Arbeid wil zowel nationaal als internationaal in Europees verband een nieuw landbouwbeleid gericht op behoud van bestaande en scheppen van nieuwe werkgelegenheid. Tegelijker tijd moet er een einde komen aan de geldverslinde over- produktie van de landbouw in het Europa van de tien. PvdA-leider Joop den Uyl, die dit zaterdag bekend maakte tijdens een agrarisch congres van zijn partij in Wageningen, zal zich als voorzitter van de Europese Federatie van Soci alistische Partijen inzetten voor dat nieuwe Europese landbouwbeleid. De Europese landbouwcommissa ris, de Deen Poul Dalsager, verklaar de tijdens dezelfde bijeenkomst dat de Europese Gemeenschap wat be treft de landbouwpolitiek op een keerpunt in de geschiedenis staat. Op de langere termijn gezien is er een langzamere stijging van de koop kracht van de consument en de ex port van landbouwprodukten naar derde landen heeft te lijden van het feit dat die landen een gebrek aan geld hebben. Dalsager sprak van een somber, maar niet hopeloos perspek- tief, mits er in de landbouwpolitiek aanpassingen plaatsvinden. Sterk gestegen Net als Dalsager wees Den Uyl op de sterk gestegen kosten van het Eu ropese landbouwbeleid, thans onge veer 40 miljard gulden, die daarmee het plafond van het Europees begro tingstekort hebben bereikt. Volgens de Partij van de Arbeid zou meer geld alleen moeten worden uitgege ven als er de voorwaarde aan wordt gekoppeld dat het Europees land bouwbeleid wordt gewijzigd. AMSTERDAM - Een derde van de Amsterdamse meisjes die in 1981 de huishoudschool (LHNO) verlieten hadden medio 1982 nog geen baan ge vonden. Slechts een derde van hen die wel werk hebben, vond een baan in overeenstemming met de eigen voorkeur. Dit is vastgesteld bij een onderzoek van de Stichting voor Eco nomisch Onderzoek van de Universi teit van Amsterdam dat in opdracht van de gemeente Amsterdam werd uitgevoerd. Aangezien de vorming aan LHNO- scholen weinig op een beroep gericht is en het diploma - zeker in de ogen van de toekomstige werkgevers - weinige eigen gezicht heeft hebben de schoolverlaters van dit type on derwijs op de arbeidsmarkt zwarte concurrentie te verduren van meisjes met een MAVO-diploma, van oudere vrouwen en van leeftijdgenoten met arbeidservaring, aldus de onderzoe kers. Meer dan de helft van de meisjes die wel werk hebben vindt dat hun schoolopleiding geen nut had voor hun huidige baan en ruim driekwart is van mening dat de praktijkvakken op school niet aansloten bij hun hui dige funktie. REIMERSWAARL - De Rijkspoli tie van het Zeeuwse Reimerswaal heeft zaterdag uit de spuiboezem van het Spuikanaal van het Schelde-Rijn- kanaal bij Rilland de ontzielde licha men opgedregd van de 34-jarige Ma ria van Sitten-Gremmen, haar 6-jarig zoontje Joris en een 3-jarig dochtert je, allen uit Ossendrecht. De auto van de vrouw werd onbe heerd aangetroffen langs het Spuika naal bij Rilland. Vrijdagavond had de echtgenoot van de vrouw bij de rijkspolitie van Woensdrecht aangif te gedaan van de vermissing van het drietal. De politie van Reimerswaal, die het onderzoek heeft geleid, wilde geen enkele mededeling doen over de omstandigheiden waarin de vrouw zich bevond voor ze tot haar daad kwam. BRUINISSE - „Onze vertegenwoordigers op landelijk- en wereldnivo heb ben de mond vol over allerlei zaken, doen oorlogsaankopen, maar wordt er ook over mensen gepraat? Weinig of niets. De C.J.V. probeert hierin verande ring te brengen door via haar jeugd wegen aan te geven die leiden anar een nieuwe wereld, een rechtvaardige samenleving met gelijke rechten waar vooral verdraagzaamheid moet heersen. Daar zijn we als Christelijke Jonge renvereniging mee bezig. Daarom is het zo belangrijk dat de ouders stimule rend werken op de jeugd zodat de C.J.V.-idealen meer en meer uitgedragen kunnen worden". Het waren de bezielende woorden van jeugdleider Wim van Kooten toen hij vrijdagavond het schitterend geslaagde jaarfeest opende van het C.J.V.-Bruinisse. Echte Zeeuwse avond a la Oosterland OOSTERLAND - Terwijl vrijdagavond de met storm gepaard gaande maartse buien nu neerslag vonden, ge noten zo'n 130 belangstellenden in het dorpshuis „Oosterhof" met volle teugen van het „zonnetje". De plaatselijke Oranjevereniging verzorgde de 14e uitvoe ring van „Breng eens een zonnetje" en stond borg voor een echte bonte avond. Het zonnetje scheen op deze avond zeer gevarieerd en was muzikaal samengesteld uit een drietal dubbel-optredens van de plaatselijke accor deonist Sip Zwart, de Tansan Broozie band en het Mandoline-orkest „Estampida" uit Sommelsdijk. Tus sen deze bedrijven door brachten de bestuursleden van de Oranjevereniging en hun echtgenotes verschillende vermakelijke sketches, terwijl het geheel op de van hem bekende spontane wijze aan elkaar werd gebreid door voorzitter M. Dalebout. De heer Zwart - inmiddels een vaste medewerker aan het zonnetje - bracht met zijn accordeon een med ley van bekende melodieën ten geho re, die spontaan werden meegezon gen. Uiteraard kwam tijdens dit in strumentaal en vocaal samenspel de klok van Arnemuiden van stal. Het succesvol optreden van Sip Zwart be reikte zijn hoogtepunt tijdens het tweede optreden toen de zaal met het scanderen van de in muzikale krin gen graag gehoorde term „bis" vroeg om een toegift van de accordeonist. De begeleiding met het slagwerk vond plaats door Marcel van Dijke. Tanszan Broozie De Tansan Broozie band (broozie komt van Bruinisse, Oosterland en Zierikzee) tekende voor het dixieland- en jazz-geluid op deze avond. De jonge muzikanten treden sedert een jaar in deze samenstelling op en brengen op een geheel eigen wijze een repertoire uit de oude muziek-doos. De band bestaat uit lei der Cees v. d. Maas (schuif-trombo- ne), Jaap Knuist (tompet), Franklin Schieman (klarinet), Jan de Bil (bas gitaar) en Marcel van Dijke (slag werk). Opmerkelijk klonk verderde „Ode aan de lente" (acapella) en een num mer met Schotse dansmuziek, waar bij Cees v. d. Maas zich ook op de ac cordeon een virtuoos toonde. Estampida Het optreden van het mandoline orkest „Estampida" onder leiding van mevr. Bom maakte het muzikale entertainment compleet. Het fijnbes naarde gezelschap, bestaande uit 16 dames met gitaar en mandoline, wis thet publiek te boeien met verschil lende marsen en walsen. Tijdens het tweede optreden zong de zaal uit volle borst mee met de potpourri van bekende volksliedjes, zoals „de diligence", „op de grote stille heide" en (zeer toepasselijke met de buitengeluiden van vrijdaga vond op de achtergrond) „onder moe ders paraplu". Sketches Een bijzondere leuke afwisseling vormden de sketches van de' bestuursleden en hun echtgenotes. Zo trad Henk de Jong solo op met het meisje voor halven dagen en met een leziing over de hond. Het huwelijks bureau Fortuna werd „bemand" door Suze Dalebout en Rian Bal, daarbij belaagd door Nelly Stouten, Janny Ista, Lie de Jong en Dineke Boogert. „De „klapbank", bezet door Jaap Beije, Toon Ista en Maar ten Stouten; de „treincoupé" door hetzelfde drietal aangevuld met Piet Bal en Jan Boogert, zetten de lachspieren in werking. Voor Chiel Dalebout en Jan Boogert werd het vervolgens een zware bevalling, waarbij de inzet van zware midde len, zoals tang en breekijzer, niet werd geschuwd. Het werk achter de schermen bij dit alles kwam weer voor rekening van Annie Beije. Als klap op de vuurpijl trad het voltallig Oranje-bestuur voor de schijnwerpers met een schoorsteen- vegerslied, onder begeleiding van Ri- anda Dalebout. Hierbij speelden de attributen een belangrijke rol en wel op een zodanige manier, dat de zaal in een geweldige schaterlach uit barstte. Velen zullen hieraan met een glimlach terugdenken. Zeeuwse avond In de wandelgangen klonken zeer duidelijk de complimenten voor de wijze waarop ook dit keer het zon netje is gebracht. Burgemeester J. van Bommel verwoordde dit aan het slot van de avond al in zijn enthousi aste conclusie, dat men kon terugzien op een echte Zeeuwse avond, een dorp als Oosterland eigen. Alle lof voor de bestuursleden van de Oranje vereniging en hun echtgenotes, want zij mogen in dit verband best zelf eens in het zonnetje worden gezet. Drie jongerenverenigingen, aan gesloten bij het C.J..V, verzorgden de avond. Dit waren de meisjesklub „De Kwakers", geleid door Ria van Driel, de jongensklub „Daniël", ge leid door Wim van Kooten en de meisjesklub „Rhodé", onder leiding van Corine Verwijs. Jaap Maaskant gaf een toelichting op de avond. Nadat het C.J.V.-lied gezongen was werd een kwis gehou den tussen oud-Bru en jong-Bru. Kwismaster Tonny Jumelet had en kele vragen in petto over de geschie denis van Bruinisse waar de jeugd toch wel moeite mee had; anderzijds hadden de ouderen moeite met sport - vragen. Uiteindelijk won de jeugd. Voorstelling Hierna kwam de voorstelling van de drie klubs. Jaap Muller als „reisleider in de bus" verzorgde de voorstelling van jongensklub „Da niël". Met liedjes als „Zorg, dat je er bij komt (bij Daniël) en „de C.J.V. gaat nooit verloren", op bekende meezingdeuntjes gaven ze akte de presance. De meisjesklub „De Kwakers" presenteerde zich op rijm, in ernst en luim, over hun bezig zijn tijdens de wekelijkse bijeenkomsten. Meisjes klub „Rhodé" bracht in spel en zang naar voren dat ze altijd volgens de norm van het woord van God te werk gaan. Tussen de bedrijven door zorg de Jeroen Klink met z'n trompet voor de muzikale intermezzo's. Wie niet sterk is Gezamenlijk speelden de jongeren een toneelstuk, genaamd: „Wie niet sterk is Een jongerenvereni ging zette zich in met allerlei kar weitjes om een bijdrage aan de na tuur en aan Greenpeace te leveren. Een groep punkfiguren de Dirty Duvels" overviel de klub echter en wou hun zelf opgeknapte klubhuis bezetten. De slimme jongeren maak ten echter een robot, die hen hielp de ongure figuren te verjagen, hetgeen wonderwel lukte. Een warm applaus van de vele aanwezigen bedankte de spelers voor hun fraaie en humo ristisch gebrachte spel. Kees Reinhoudt, de voorzitter van het C.J.V. Zeeland, had voor Janne- kee Jumelet nog een verrassing in petto. Hij overhandigde haar de oor konde welke behoorde bij het erelid maatschap dat ze onlangs kreeg aan geboden, het 2e in Zeeland. Rein houdt: „Meer dan 30 jaar heb je Rho dé geleid. Jannekec je bent uniek". Dominee Teekens sloot de onged wongen en gezellige avond met ge bed. Jong en oud, ze zaten op dezelfde golflengte. ROTTERDAM - De 32-jarige J. P. uit Rotterdam is zaterdag in een hotel in de wijk Oude Westen in Rotterdam overleden aan een overdosis verdo vende middelen, vermoedelijk heroine. Maandag 28 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Verenigings raadvergadering Beter Wonen. 19.30 uur. Christelijke Scholengemeenschap. Thema-avond rayonschoolraad. 19.45 uur. Iona, Poststraat 25. Massage voor ie dereen. 20.00 uur. Restaurant Mondragon. Algemene jaarvergadering VVV Zierikzee. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie finan ciën. 19.30 uur. Dinsdag 29 maart Zierikzee Bovenzaal Geref. kerk, St. Domus- straat. Algemene ledenvergadering C.F.O. 19.30 uur. Marktzicht. Ledenvergadering PvdA Zierikzee. 20.00 uur. LTS. Algemene ledenvergadering. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Paasviering Be- jaardensoos. 14.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. Hoorzitting gemeentelij ke projektgroep integrale dorpsplan nen Serooskerke. 19.30 uur. Haamstede Hotel Haamstede (Hogezoom). Le zing voor Vereniging van Huisvrou wen afdeling Westerschouwen. 19.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. NBvP, afdeling Noord- gouwe, bijeenkomst. 20.00 uur. Prins van Oranje. Filmavond Vereni ging tot Behoud van Natuurmonu menten. 20.00 uur. Woensdag 30 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB. 14.30 uur. Haringvlietstraat 9. CDA Vrouwen- beraad. 20.00 uur. De Gekroonde Suikerbiet. 20.30 uur. Donderdag 31 maart Kerkwerve Chr. Ger. Kerk, Beatrixstraat. Jaar vergadering C.N.S. 19.30 uur. Renesse Nederlands Hervormde kerk. Uitr voering van „De Kleine Mattheüs Passion" door het Hervormd kerk koor en diverse solisten. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Prijsklaverjassen t.b.v. damesvoetbal SKNWK. 19.30 uur. Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Duiveland. 20.00 uur. Zondag 3 april Zierikzee Gasthuiskerk. Paaszangdienst. 17.00 uur. Woensdag 6 april Zierikzee „De Lichtboei". Good-News klub, feestmiddag met Paasspelen. 14.00 uur. Donderdag 7 april Zierikzee „De Lichtboei". Poppen maken van brooddeeg. 14.30 uur. Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Spelmiddag voor de jeugd. 14.00 uur. Vrijdag 8 april Zierikzee „De Lichtboei". Volksdansen voor de jeugd. 14.00 uur. Maandag 11 april Zierikzee „Mondragon". Kursus Ken uw recht. 20.00 - 21.30 uur. Vrijdag 15 april Zierikzee Concertzaal. Donateursconcert „Kunst en Eer". 20.00 uur. Zaterdag 16 april Zierikzee Oudeweg 25. Stekkenruilbeurs, Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. 11.00 - 16.00 uur. (01110) 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2