Ring-Promotion Haamstede op 14 juli van start Veel belangstelling voor filmvoorstelling Hekman sr trouwt Hekman jr i 2,y DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bonden en direktie KMS houden vast aan overlevingsplan Aardbeving in Iran ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur; zie pagina 2 onder de rubriek .Agenda". Uitgave 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 37,00, per jaar f 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Maandag 28 maart 1983' 139ste jaargang Nr. 23293 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) in d« nummer: Tekort bij peuterspeelzalen Duiveland. Op zes donderdagen tot en met 18 augustus HAAMSTEDE - Op donderdag 14 juli start in Haamstede de eerste in een serie van zes Ring-Promo- tion-dagen, die traditioneel tijdens de zomerdagen wor den gehouden. Het programma rond deze Ring-Promo- tion-dagen werd vrijdagavond tijdens de jaarvergade ring van Ring Promotion te Haamstede voorgelegd aan de leden. De vergadering werd gehouden in hotel Bom. Haamstede: zo zal er elke donderdag kindercarnaval worden gehouden. Verder staan op het programma de monstraties van oude ambachten, poppenkastvoorstellingen, rad van avontuur (op 21 juli en 11 augustus, ln een toelichting op het program ma deelde mevrouw Evertse mee. dat nog niet alle programma-onderdelen zijn ingevuld. Tijdens de zes achter eenvolgende donderdagen zal er veel te doen zijn op en rond de Ring van VLISS1NGEN - De direktie van de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) en de vakbonden in Zeeland houden vast aan het overlevingsplan dat de direktie van de KMS eerder deze week openbaar heeft gemaakt. De don derdagavond door minister Van Aardenne aangekondigde nieuwe voorwaar de, dat de marinebouw in Vlissingen met 230 man extra moet afslanken, ach ten ze onaanvaardbaar. Volgens dit jongste plan zou de marinebouw in Vlis singen van de geplande 1.230.000 manuren naar een miljoen manuren terug moeten. Met de 520 ontslagen uit het overle vingsplan en de ontslagen bij de dochters Rijn Schelde Verolme Mon tage (RSVM) en de ijzergieterij, komt het erop neer dat er toch voor 1 april ruim duizend ontslagen zullen vallen in Vlissingen. Volgens distrikts- bestuurder W. Waumans, distrikts- bestuurder van het FNV, is het niet mogelijk om de marinekapaciteit verder terug te schroeven. Het is dan namelijk niet meer mogelijk om kon- kurrerend te werken ten opzichte van het buitenland. De Koninklijke Marine heeft deze stelling vrijdagmiddag in een tele gram aan direktie en personeel van de KMS onderstreept. Tijdens de personeelsbijeenkomst ontkende de KMS-direkteur drs. C. Hartog de geruchten dat de bewind voerders overwegen om de komende week voor het hele RSV-koncern een faillissement aan te vragen. I Enkele duizenden werknemers van de KMS hielden vrijdagmiddag na de personeelsbijeenkomst een pro testoptocht door Vlissingen. Ze kre gen de steun van de gemeenteraad Vlissingen, die in navolging van het personal een telegram heeft gestuurd aan minister Van Aardenne van ekonomische zaken en de Twee de Kamer met het verzoek het eerder deze week ingediende overle vingsplan voor de KMS op zijn waar de te beoordelen en goed te keuren, waarna De Schelde zo snel mogelijk uit de surceance van betaling kan worden gehaald. Het kan dan als zelfstandig bedrijf blijven voor tbestaan. De KMS verwacht volgend jaar na doorvoering van het reorga nisatieplan een winst te boeken van elf miljoen gulden. NEW DELHI - De militante lieders in de Indiase deelstaat Assam heb ben hun tegen immigranten gerichte campagne na wekenlang bloedver gieten opgeschort. georganiseerd door de zangvereni ging „Nu met Hope"), een modeshow en kreatief bezig zijn voor de kinde ren. Tijdens de openingsdag, op 14 juli, zal een 25-tal dames uit Zeeuws- Vlaanderen een show verzorgen in Zeeuwse klederdrachten; aanslui tend aan deze show bestaat er voor de bezoeker van de markt gelegen heid om deze Zeeuwse schonen op de plaat vast te leggen. Indien mogelijk zal deze show muzikaal worden bege leid door een zangkoortje van de ver eniging van huisvrouwen. Andere zaken, waaraan wordt ge dacht, zijn een kinderrommelmarkt, ballonnenverkoop en een hobby show. Bij dit laatste onderdeel is het de bedoeling dat partikulieren met hn hobby naar buiten treden. De publiciteit rond de zes Ring- Promotion-dagen zal worden ver zorgd door middel van folders/raam- affiches, die oip Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee via de VW-kantoren zullen worden ver spreid. Globaal Vice-voorzitter C. J. Simmers, die deze avond de voorzittershamer han teerde als vervanger van voorzitter C. de Coederen (wegens ziekte afwe zig) lichtte het globale programma toe met de woorden: „De opzet van de Ring-Promotion-dagen is ten aan zien van de invulling van het pro gramma nog wat vaag omdat nog niet alle financiële gevolgen bekend zijn. We krijgen nog een opgave van de hoogte van de Buma-rechten en. ook de fiskale zaken zijn nog niet rond. Toch willen we met deze dagen proberen om het geringe winkel bestand van Burgh-Haamstede te blijven promoten ten opzichte van de andere gemeenten op Schouwen-Dui- veland." Agenda Het huishoudelijk gedeelte van.de vergadering vóór de pauze werd op een vlotte wijze afgewerkt. Achter eenvolgens passeerden de agenda punten: notulen, exploitatierekening 1982, verslag kaskommissie en de verkiezing van een lid voor de kas kommissie de revue, zonder op- of aanmerkingen. Tot lid van de kas kommissie werd benoemd de heer J. J. Luijcx. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. ZIERIKZEE - Vrijdagochtend was er een korte, maar geanimeerde plechtig heid in de rekreatiezaal van rusthuis Irene". Feestelijk middelpunt van de koffiebijeenkomst voor direkte, personeel, bewoners en bestuursleden was mevrouw Jannetje van der Have. Zij vierde deze dag haar 82e verjaardag en bovendien berekte ze vrijdag haar vijfendertigjarig jubileum als inwoonster van rusthuis Irene". Dat was voor bestuur, direktie, personeel en bewoners aanleiding genoeg om mevrouw Van der Have eens even in het zonnetje te zet ten. Direktrice mevr. J. C. Smits sprak haar gelukwensen uit en bood namens allen bloemen en een fraai stolpklokje aan. TEHEREN - Zaterdag had men 66 stoffelijke overschotten geborgen uit het puin van huizen in twee dorpen op 80 kilometer ten noorden van Te heran die vrijdagmiddag door een aardbeving met de grond gelijkge maakt waren. Volgens de Iraanse radio-omroep werden enkele andere dorpen door de aardbeving van 5 graden op de schaal van Richter (die er 9 telt) zwaar beschadigd. Vrijdagavond had de Iraanse tele visie meegedeeld dat de aardbeving had geleid tot een grondverschuiving die de weg Teheran-Amol (aan de Kaspische Zee) op 45 kilometer ten zuiden van Amol had afgesneden. Hierbij waren enkele auto's mee gesleurd. BUENOS AIRES - De militaire re gering van Argentinië zal binnenkort het verbod op politieke aktiviteit op heffen dat na de machtsgreep van de militairen in 1976 werd opgelegd aan de leiders van de Peronistische bewe ging. Dit is vernomen in militaire kringen in Buenos Aires. Een leven zonder feesten is als een lange weg zonder pleister plaatsen. Demoqritus WA> ffib pa Biar GENEVE - De 13-jarige dochter van de bekende Franse schrijver van mis daadromans Frederic Dard die uit haar ouderlijk huis bij Genève was ontvoerd, is tegen betaling van een losprijs van twee miljoen Zwitserse franken (ongeveer 2,6 miljoen) vrij gelaten. Dit heeft de Zwitserse poli- tie'bekendgemaakt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied bo ven de zuidelijke oceaan breidt zijn invloed naar onze omgeving uit. Dit betekent dat het tot morgenavond droog weer is met zonnige perioden. Ook vannacht is er weinig bewol king, waardoor de temperatuur tot min twee graden kan dalen. Op veel plaatsen is er dus nachtvorst. De middagtemperatuur is ongeveer ne gen graden. De wind is zuidwest en neemt overdag toe tot matig, kracht 4. Zoals het er nu naar uitziet, is het na morgen weer afgelopen met het droge en zonnige weer. Het hoge drukgebied boven de oceaan trekt zich dan naar het zuidwesten terug, waardoor de weg vrijkomt voor een nieuwe depressie, die nu nog bij IJs land ligt. Dit levert een wisselvallig weerty pe op, dat tot in het weekend zal voortduren. De middagtemperatuur is na morgen ongeveer 10 graden. Verwachting tot dinsdagavond: Nachtvorst In de nacht weinig bewolking en op veel plaatsen nachtvorst; minimum temperatuur omstreeks min 2 gra den; overdag zonnige perioden en droog; middagtemperatuur om streeks 9 graden; tot matig toene mende zuidwestelijke wind, kracht 4. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 1 april Woensdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Minimumtemp.: 4 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: zuidwest 5 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Minimumtemp.: 3 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Kans op neerslag: 70%. Minimumtemp.: 3 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 29 maart Zon op 7.24, onder 20.07 Maan op 21.02, onder 8.08 Volle Maan: 28 maart (21.27) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 29 maart 4.23 17.18 10.23 22.33 Springtij: 31 maart MANAGUA - Volgens de regering van Nicaragua hebben Hondurese troepen opnieuw aanvallen uitge voerd op stellingen langs de geza menlijke grens. Het Sandinistische bewind in Managua verklaarde dat door de Verenigde Staten gesteunde troepen trachten Washington een mo tief te geven voor militaire interven tie in Midden-Amerika. Lampenfonds Hervormde Kerk Kerkwerve met één aktie al halverwege KERKWERVE - Afgelopen vrijdag betraden heel wat jeugdigen en ouderen het Verenigingsgebouw aan de Beatrixstraat te Kerkwerve om de drie aangekondigde dorpsfilmpjes te gaan bekijken, 's Middags waren er meer dan tachtig kinderen en bejaarden, 's avonds kwa men ongeveer honderd belangstellenden naar de film vertoning. Tegen acht uur 's avonds werd de avond geo pend door de voorzitter van de restauratiekommissie, de heer N. M. van der Have. Hij ging even in op de werk zaamheden die tot nu toe in de Hervormde Kerk zijn ver richt. De muren zijn klaar (drie nieuwe lagen zijn aange bracht), de vloeren voor de banken zijn gelegd en mo menteel is men druk doende aan de lambrizering langs de muren. De schilders kunnen binnenkort aan het werk in de kerk en gehoopt wordt dat het grote karwei over ongeveer een maand geklaard zal zijn. Na het openingswoord werd alle reerst de film van het Groene Kruis uit 1966 gedraaid. Deze liet wijk zuster A. Werkman zien op haar ron de. Vele Kerkwerfse bejaarden kwa men in beeld, en herkenning in de zaal zorgde voor een bijzondere sfeer. Na een pauze, waarin het rad van avontuur vrolijk draaide, kwam de (privé)-film van de heer L. A. Ha- gesteijn, over de grote bazar van 29 mei 1982 aan de orde. Ook deze film was zonder geluid, maar de beelden spraken voor zich. Vele bezoekers konden zichzelf aan het werk zien in deze film en hier en daar werd alvast afgesproken om over niet te lange tijd maar weer eens een dergelijke aktie op touw te zetten. De sfeer op die dag, en tijdens de voorbereidin gen was geweldig! Nieuwste film Gelijk na deze tweede film werd de nieuwste dorpsfilm, gemaakt n.a.v. het kleine kernen experiment, ver toond. Makers van de film, Kees de Bil, Hans Hanse en Adrie Kouwen- berg, hebben laten zien wat Ker kwerve rijkt is. Als is er maar één kruidenierszaak, er is een goede dienstverlening van „rijdende za ken". En wie heeft er nog aanmer kingen op het sportkomplex „De Vospit" Een dorp, een oorde van rust, zelfs wanneer het in de Wes thoek van ons eiland gonst van toe risten. Kerkwerve heeft eigenlijk al les wat haar hartje begeert. Enkele kritisch punten werden wel in de film genoemd: de nog steeds gevaar lijke situatie op de Heuvelsweg (de kinderen kunnen een fijn stuk rijden op een nieuw fietspad maar ze moe ten nog steeds een paar keer overste ken), de te diepe brandvijver beter bekend als de ijsbaan en het reikhal zend van verlangen uitkijken naar een dorpshuis. Geslaagd Gezien de reakties vanuit de zaal, mag de algehele filmvertoning geslaagd worden genoemd, en dat is eigenlijk ook een pluim op de hoed van Kees de Bil, die geheel belange loos deze films heeft gedraaid. Na de laatste film kwam opnieuw het rad van avontuur in werking, de heer H. A. Schipper wist heel wat lo ten (en prijzen) aan de man te bren gen. Na de geslaagde avond sprak de voorzitter van de restauratiecommis sie een dankwoord uit. Hij bedankte ieder voor de aanwezigheid en voor de hulp en inzet, getoond om deze filmdag te kunnen verwezenlijken. Het lampenfonds werd op de 25ste maart verrijkt met 1.600,- (netto) en dat was een stap in de goede richting.* Met de reeds geschonken gaven kun nen nu twee lampen worden be kostigd. MALMÖE - Een danser van een bal let uit Estland heeft politiek asiel ge vraagd in Zweden. Dat heeft de poli tie meegedeeld. BRUlNISSE - ,,Dan verklaar ik als ambtenaar van de burgerlijke stand dat jullie volgens de wet man en vrouw zijn". Burgmeester T. C. Hekman van Brui- nisse heeft deze woorden al honderden malen gezegd bij huwelijksvoltrekkingen maar vrijdagmiddag waren ze toch van bijzondere betekenis voor hem. Vrijdagmiddag verbond namelijk vader Hekman zijn zoon Chris in het huwelijk met Lenie Dooge uit Oosterland. Zeker geen alledaagse gebeurtenis voor een burgemeester. In de volle trouwzaal sprak hij dan ook van een wederzijdse gewaarwording. ,,Je gaat nu. als leraar van de tuinbouwschol, de tuin van het leven aanleggen"', aldus de burger-,,vader". ,,De wonderlijke kracht van de liefde heeft jullie samen gebracht. ik hoop dat jullie de kracht mogen ontvan gen om de belofte hier gedaan, heel je leven vast te houden. Of, zoals Shakespeare zei: To be or not to be, that's the question", te zijn in een waarachtig huwe lijk, of niet. Na deze dag vol glorie komen de gewone dagen, het gewone leven met al z'n moeilijkheden". Burgemeester Hekman herhaalde de woorden die de moeder van Dik Trom gebruikte: ,,Het is een bijzon der kinden dat is hij". De kerkelijke inzege ning vond plaats in de Ned. Hervormde kerk door ds. W. F. Teekens, tekst en prediking was ^^it Rom 14 ver 19. Chris en Lenie Hekman gaan wonen in Velp.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1