V.V.V.-Zierikzee kampt met slepend konflikt DOLF ROKS ERELID VAN OOSTERLANDS FANFARE 190 leerlingen plantten in Zierikzee 100 bomen Informatrice op non-aktief Geslaagden EHBO-kursus in Zierkzee STREEKNIEUWS Nationale Boomplantdag Uniek jubileum (zestig jaar) van een veelzijdig muzikant Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 maart 1983 Nr. 23291 3 ZIERIKZEE - Een konflikt tussen het V.V.V.-bestuur en de V.V.V.-informatrice dreigt een nauwelijks oplosbaar probleem te worden binnen de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Zierikzee. Het bestuur is van mening, dat de betrokken in formatrice, mevrouw M. van der Pol-Elshout de uitgestippelde beleidslijn doorkruist derhalve werd haar ontslag aangezegd met ingang van 1 april 1983. Mevrouw Van der Pol heeft tegen deze ontslagaanzegging bezwaar aangetekend en weet zich gesteund door de Dienstenbond C.N.V. Het V.V.V.-bestuur meende te maken te hebben met een tijdelijk arbeidskontrakt van een jaar, dat per 31 maart dit jaar zou aflopen. Dat bleek echter niet het geval: een eerste arbeidskontrakt ingegaan op 1 april 1981, werd in 1982 met een jaar verlengd en dat hield in dat er van dat moment af sprake was van een langdurige arbeidsovereenkomst. V. V. V.-voorzitter de heer F. A. de Ja ger. Nu de informatrice tegen het ont slag bezwaar heeft aangetekend, dient er een ontslagvergunning door het Gewestelijk Arbeidsbureau te worden afgegeven, voordat deze ar beidsovereenkomst wettelijk ver broken kan worden; een andere mo gelijkheid is dat het ontslag via de kantonrechter wordt afgedwongen. De heer A. van der Hulle van het Arbeidsbureau te Zierikzee deelde desgevraagd mede, dat van het V.V.V.-bestuur geen verzoek om een ontslagvergunning is binnengeko men. Mr. E. G. Karei, raadsman van het V.V.V.-bestuur bevestigde dat. Op de vraag of er dan stappen via de kantonrechter ondernomen zullen worden, zei de raadsman officieel geen bevestigend of ontkennend ant woord te kunnen geven. Voorzitter F. A. de Jager van het V.V.V.-bestuur liet desgevraagd we ten het niet juist te achten met gelden uit de kontributies een duur proces te bekostigen. Het bestuur bezon zich aanvankelijk nog op nadere stappen. Een volgende stap blijkt echter in middels genomen te zijn: per aange tekend schrijven d.d. 21 maart 1983 deelde mr. Karei de informatrice me de, dat zij met ingang van 22 maart op non-aktief werd gesteld. Een maatregel, die erop duidt dat er toch via de kantonrecht getracht gaat worden mevrouw Van der Pol te ont slaan. „Uiterst kwalijk" Woordvoerder van de Diensten bond C.N.V.de heer R. W. Vlietman, is niet zo te spreken over de handel wijze van zowel het V.V.V.-bestuur als van raadsman mr. Karei. Met de ontslagaanzegging d.d. 24 januari 1983 ging genoemde advokaat, vol gens de C.N.V.-woordvoerder lijn recht in tegen de wet en hij verwijst naar artikel 1639F van het Burger lijk Wetboek. De heer Vlietman laat weten best bereid te zijn tot nader overleg, maar verwacht voorafgaand aan dat overleg dan wel antwoord op zijn schrijven aan zowel het V.V.V.- bestuur als aan mr. Karei. In deze brieven wees de Dienstenbond C.N.V. op het feit, dat de ontslagaan zegging nietig was en dat een ont slagvergunning van het Gewestelijk Arbeidsbureau ontbrak. De heer Vlietman noemt het „uit erst kwalijk", dat hij op deze brieven geen antwoord heeft ontvangen. Ver der zegt hij een behoorlijke reden voor de ontslagaanzegging te missen. „Er wordt nergens iets gezegd over het funktioneren van de informatri ce; wat zijn dan de redenen voor de ontslag?", vraagt de C.N.V.-woord voerder zich af. „Wij kunnen niet ons totale beleid ophangen aan een werkneemster, die dwars ligt", zegt V.V.V.-voorzitter de heer De Jager. Samen met vice- voorzitter H. Schot en sekretaris N. W. J. van der Zwan gaat hij desge vraagd in op de zaken, die bij het bestuur hebben geleid tot de wens de V.V.V.-informatrice te ontslaan. Zij lichten toe, dat mevrouw Van der Pol in 1981 via een zogenaamde TAP-regeling in dienst werd geno men. Dat betekende, dat 80 a 90 van het salaris via een zogenaamde loonsuppletie werd vergoed. Een der gelijke regeling gold slechts voor de duur van één jaar, vandaar ook een arbeidskontrakt van één jaar. Eerste kontrakt verlengd Dit eerste kontrakt werd echter in 1982 verlengd en zodoende ontstond - zo bleek het V.V.V.-bestuur achteraf - •genoemde arbeidsovereenkomst. De delegatie van het bestuur laat weten, dat 1982 financieel gezien weliswaar een goed jaar was voor de V.V.V., maar dat is voor een groot deel af hankelijk van de opbrengst uit het bezoek aan de Dikke Toren en in mindere mate van de verkoop van brochures en folders. Dat wil volgens de woordvoerders zeggen, dat er een exploitaite met flinke tekorten zou ontstaan als die opbrengsten tegen vallen. De gemeentelijke subsidie be draagt ongeveer 5.000,— en dat noe men de bestuursleden in vergelijking met vele andere gemeenten, niet hoog. Zo verwijzen de heren naar een stadje als Delft, waar de gemeente de helft van de V.V.V.-begroting ver goedt. Het V.V.V.-bestuur heeft altijd er varen, dat de gemeente Zierikzee op het standpunt staat, dat het funktio neren van de V.V.V. toch in eerste plaats een zaak van de middenstand is. Een mening, die voorzitter De Ja ger niet volledig onderschrijft. „Als V.V.V. neem je een belangrijk deel van de voorlichtingstaak van de ge meente voor je rekening". Het financiële aspekt binnen de V.V.V. speelde mee bij het besluit vo rig jaar februari een samenwerking tot stand te brengen tussen de V.V.V.- Zierikzee en de Stichting Promotie Schouwen-Duiveland. Ter herinne ring: deze laatste genoemde Stich ting besloot een speciale informatri ce aan te stellen voor groepen bezoe kers aan het werkeiland Neeltje Jans en te trachten deze groepen wat meer dan voorheen gebruik te laten maken van de horeca-gelegenheden op Schouwen-Duiveland. De verant woording van de gehele opzet lag bij genoemde Stichting Promotie en het V.V.V.-bestuur achtte het in het be lang van de V.V.V in te spelen op dit initiatief. Men zag een goede moge lijkheid na verloop van tijd een sa menwerkingsverband tot stand te brengen. „Toch een goed plan" Dat is volgens de V.V.V.-woord voerders in Zierikzee niet gelukt en zij schrijven dat toe aan de houding van de V.V.V.-informatrice. Volgens de bestuursleden ontbrak bij me vrouw Van der Pol de bereidheid om V.V.V.-informatrice mevrouw M. van der Pol-Elshout. samen te werken met mevrouw A. C. Lucas-Ochtman, de informatrice van de Stichting Promotie Schouwen- Duiveland. Het beleid zoals het V.V.V.-bestuur dat voor ogen had kon niet worden uitgewerkt. „Toch was het een goed plan", be toogt vice-voorzitter Schot, „want in Renesse is het wel gelukt". Hij licht te toe, dat de informatrice van de Stichting Promotie Schouwen-Dui veland ten slotte op het V.V.V.- kantoor te Renesse werd gestatio neerd en dat er inmiddels een goed samenwerkingsverband tot stand is gekomen met de V.V.V.-informatrice ter plaatse. „Dat had in Zierikzee ook gekund", verzucht het bestuur. Van dat moment af was de samen werking tussen bestuur en informa trice, volgens de voorzitter, niet meer optimaal. Een dergelijke op merking werd ook schriftelijk vast gelegd in de notulen van de najaars vergadering. Mevrouw Van der Pol kreeg die passage onder ogen en heeft daar, volgens de heer De Jager, hysterisch op gereageerd. De voorzitter toont zich zeer ver bolgen over het feit, dat hij door de echtgenoot van de informatrice op zeer onheuse wijze zou zijn bejegend. „Persoonlijk zijn voor mij toen alle deuren dichtgeslagen", aldus de voorzitter. Het werk op het V.V.V.-kantoor draaide inmiddels door, zonder dat er nog sprake was van bijvoorbeeld werkbesprekingen tussen bestuur en informatrice. De bestuursleden er kennen echter volmondig op het werk van betrokken informatrice niets te kunnen aanmerken; de on vrede ligt volledig in het feit, dat de beleidslijn doorkruist zou zijn. „Niet voor je verdriet" Volgens het bestuur diende de al dus gegroeide situatie beëindigd te worden met het ontslag van me vrouw Van der Pol; nu dat echter ook al veel problemen heeft gegeven, be gint een en ander het V.V.V.-bestuur danig op te brekefci. ,?Het zou onder ling binnen het bestuur op den duur ook konsekwenties kunnen hebben. Bovendien doe je dit soort werk niet voor je verdriet, we zetten allemaal als vrijwilligers onze schouders on der de V.V.V. Verder ben je natuur lijk als ondernemer erg kwetsbaar, als de V.V.V. op een negatieve ma nier in het nieuws komt", aldus de bestuursdelegatie. Mevrouw Van der Pol heeft een wat andere visie op het waarom van de scheef gegroeide situatie tussen haar en het bestuur. Ook zij memo reert, desgevraagd, de start van de Stichting Promotie Schouwen-Dui veland. Ze heeft haar bevindingen en bezwaren wat die gang van zaken be treft, schriftelijk vastgelegd in een rapport. Haar bezwaar tegen de door het V.V.V.-bestuur voorgestelde gang van zaken betrof vooral het feit, dat ze aanvankelijk overal werd buiten gehouden. Half februari vorig jaar - twee weken voor de officiële start van de Stichting Promotie Schou wen-Duiveland - kreeg mevrouw Van der Pol, naar haar zeggen, pas de me-' dedeling dat de informatrice van die De voorzitter belichtte in zijn dankwoord de aktieve deelname van de heer Roks aan het reilen en zeilen van Oosterlands Fanfare. Voor Adolf Abraham Roks (69 jaar) is Oosterlands Fanfare een deel van zijn leven geworden. Het lidmaat schap van een vereniging gedurende zo'n lange periode mag uniek worden genoemd. Hoewel Dolf geen bestuursfunktie ambieerde heeft hij zich uitermate verdienstelijk ge maakt als adviseur. Voorbeeldige inzet Een bewonderenswaardig man met Stichting Promotie (mevrouw Lucas- Ochtman) op het V.V.V.-kantoor te Zierikzee zou worden geplaatst voor twintig uur per week en in die tijd ook zou bijstaan in het V.V.V.-werk, terwijl mevrouw Van der Pol op haar beurt de Stichting Promotie zou moe ten bijstaan. De V.V.V.-informatrice was van mening zich op zo'n korte termijn niet goed op een dergelijke nieuwe job te kunnen oriënteren. Bovendien achtte zij het onrechtvaardig, dat zij slechts twintig uur per week zou worden bijgestaan, terwijl daarte genover van haar werd verlangd dat zij gedurende 32Vi uur per week de zaak van de horeca mee zou moeten behartigen. Bovendien was op dat moment van enigerlei vergoeding voor dat extra werk geen sprake ge weest, zo staat vermeld in haar rap port. Zij legde schriftelijk vast onder redelijke voorwaarden altijd bereid te zijn tot samenwerking, maar te kende aan wel zwaar te tillen aan het feit, dat zowel van de zijde van de Horeca als van het V.V.V. het pakket arbeid werd onderschat. Inzet van twee kanten achtte me vrouw Van der Pol één der eerste ver eisten voor een goede samenwerking. De informatrice van de Stichting Promotie had haar echter inmiddels te kennen gegeven geen tijd te zullen hebben voor V.V.V.-werk, hetgeen haar ook niet zou zijn gevraagd. Op zo'n basis toonde mevrouw Van der Pol zich niet bereid tot samen werking; bovendien had zij inmid dels nogal wat kritiek op het funkti oneren van mevrouw Lucas, zo blijkt uit het rapport. Er wordt geen kom- promis meer bereikt en het koördinatie-centrum van de Stich ting Promotie wordt na verloop van tijd op het V. V. V.-kantoor te Renesse gestationeerd. Notulen In oktober krijgt een en ander blijkbaar een vervolg. In de notulen van de algemene bestuursvergade ring staat opgenomen, dat de samen werking tussen het personeel en het bestuur niet optimaal is. Mevrouw Van der Pol wil een duidelijke ver klaring voor die opmerking en ver zoekt schriftelijk, via de penning meester van het V.V.V.-bestuur, alle bestuurleden persoonlijk om een mo tivatie. Op dit schrijven werd door geen der bestuursleden gereageerd, volgens mevrouw Van de Pol. Ze toont zich niet gelukkig met het groeiend konflikt, dat volgens haar niet uit de wereld kan worden gehol pen door de houding van de V.V.V.- voorzitter. Ze benadrukt zelf altijd bereid te zijn geweest voor „gewoon menselijk overleg". Dat schrijft mevrouw Van der Pol ook aan zowel de heer J. de Regt, di- rekteur van de Provinciale V.V.V., als aan de heer P. Verhage, voorzitter van de Zierikzeesche Ondernemers Centrale. Zij verzoekt beide heren om hulp en steun. Ze deed dat in no vember vorig jaar, maar zegt daar tot nu toe geen daadwerkelijke reaktie op te hebben ontvangen. Mevrouw Van de Pol brengt in deze brief tot uiting, dat voor haar een werkkli maat werd geschapen, dat een werke lijk optimaal runnen van een V.V.V.- kantoor onmogelijk maakte. Ze stelt in dit schrijven als V.V.V- informatrice haar uiterste best te doen voor de ondernemers in Zierik zee, maar voelt zich door het V.V.V.- bestuur niet geruggesteund, eerder tegengewerkt. Mevrouw Van der Pol heeft een duidelijk standpunt en be schuldigt aan het einde van de brief voorzitter De Jager van onbehoorlijk bestuur. Bemiddelingspogingen Na de ontslagaanzegging in januari is het konflikt inmiddels naar een dreigende escalatie gegroeid. Enkele belanghebbenden bij een goed funk- tionerend V.V.V. in Zierikzee onder namen nog tevergeefse bemidde lingspogingen. De informatrice werd, zoals gezegd, inmiddels op non-aktief gesteld. Voorlopig ziet het er naar uit, dat er via juridische we gen een einde moet komen aan dit on verkwikkelijke probleem binnen de V.V.V. Zierikzee. Dolf Roks (69), zestig jaar bij Ooster lands Fanfare. ZIERIKZEE - Aan de EHBO- kursus 1982/1983 in Zierikzee namen 22 kursisten deel. De kursus werd ge organiseerd door de afdeling Zierik zee van het Nederlandse Rode Kruis. De docent was de heer J. Kloet en de arts-examinator was drs. J. W. F. Loubert. Alle kursisten slaagden. Hr. H. Langendoen, hr. B. W. Wijs man, hr. N. L. Kool, hr. A. Nuijens, hr. D. Verboom, mw. I. van Bloois, mw. P. J. Korstanje, hr. C. Duinhou wer, hr. B. P. de Munck, mw. E. A. Meerse-Tielman, mw. J. G. van den Dikkenberg, mw. M. Lokerse, mw. A. M. Nuijens-Fokkelman, mw. L. A. Flikweert-Jongejan, hr. H. M. Bruijn, hr. T. A. van der Weele, mw. M. van der Linde, hr. J. A. van Dienst, hr. J. C. Witkam, hr. L. A. de Graaf, mw. M. Geelhoed-v. d. Klugt, mw. B. Tol. ZIERIKZEE Voorlichting merkartikelen In een volle zaal van „Het Huis van Nassau" brachten twee voorlichters van het Bureau Merkartikelen in sa menwerking met het Voorlichtings bureau voor de Voeding een pro gramma van voorlichting, tips, toe passing voor een aantal merkartike len. Variatie in de voeding stond cen traal, waarbij vast kwam te staan, dat afwisseling zeer belangrijk is, evenals kwaliteit. De plattelands vrouwen, voor wie de lezing werd ge houden, werden verder voorgelicht over Reform-artikelen, soja-produk- ten, diepvries groenten en de natuur lijke huidverzorgingsartikelen. Tot slot werd een geweldige quiz gehou den, waarbij smakelijke prijsjes te verdienen waren. Jaarvergadering C.P.B. Mevrouw S. P. op 't Hof leidde dinsdag de jaarvergadering van de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond afdeling Schouwen-Duiveland. Na haar openingswoorden werd gez. 182 vers 1 gezongen en las me vrouw Van der Weide een meditatie over Mattheus 26. Het jaarverslag werd in samenspraak (in dialekt) ge lezen door de sekretaresse en pen- ningmeesteresse, waarna het woord was aan Laura van der Zande die het een en ander kwam vertellen over Multiple Sclerose. Na de pauze hield mevrouw Verstrate een lezing over homofilie, als lid van de werkgroep van Zeeland die sinds kort op dit ter rein ook op Schouwen-Duiveland werkzaam is. De werkgroep probeert zoveel mogelijk deze mensen als wel de mensen in hun direkte omgeving, op te vangen. Ze was er van over tuigd, dat de mens geschapen is naar Gods beeld, óók de homofile mens. Een stelling waar niet iedereen het over eens was. Mevrouw Boot- Viergever eindigde de jaarvergade ring met het lezen van het gedicht „Altijd Pasen". NIEUWERKERK/OOSTERLAND SIMAVI-kollekte De kollekte voor SIMAVI heeft to taal opgebracht de som van 715,-. De kollektanten voor Oosterland wa ren, mevr. J. Bolle-Ista, meVr. A. Bal-van Dijke, mevr. J. de Valk-Ista, mevr. R. Bal-Otte, mevr. E. v. d. Maas-Rotte, mevr. M. Steenpoorte-v. d. Have, mevr. L. Ouwens-Moret, mevr. L. Steenpoorte-v. d. Have, Ri an van Dijke, Sytske Kloet, Janet Dalebout. Janita en Mirjam Hollan der. Zij brachten een bedrag bijeen van 523,60. Voor Nieuwerkerk koliekteerden Margriet en Ineke Flikweert tot een bedrag van 191,40. Mevrouw A. L. Bouwman-v. d. Reest dankt namens SIMAVI de kol lektanten en de gevers. een bescheiden persoonlijkheid, die steeds de juiste snaren kon bespelen in tijden van tegenspoed. Zijn lijfspreuk „Eerst laten bezinken en dan verder praten" bracht in vele ge vallen de juiste oplossing. Zijn inzet wanneer het op werk aankwam, zo als bij niet-muzikale gebeurtenissen (teveel om op te noemen) wordt als voorbeeldig omschreven. Boerenkapel De muzikale evenementen waaraan Roks heeft deelgenomen zijn nauwelijks in cijfers weer te ge ven. Talrijke concoursen, alsmede solisten-concoursen en buitenconcer ten prijken op zijn staat van dienst. De muziekuitvoeringen overtref fen in aantal zelfs zijn leeftijd in ja ren. Met zijn geliefde boeren-kapel werden tot veler plezier diverse mu zikale noten gekraakt. Van 1923 af laat dc muzikant in hart en nieren van zich horen met partijen op de althoorn, bugel - tot en met de solo-partij - piston (een instru ment dat een bijzondere plaats in neemt in zijn hart), trombone, tuba en tenorhoorn c.q. bariton. Dolf Roks is voor Oosterlands Fan fare een stuwende kracht, waarop ge bouwd kan worden en die ieders respekt heeft afgedwongen. Een man die heeft meegewerkt aan de opbouw en instandhouding van een stuk cultuur in de samenleving van Oosterland. ZIERIKZEE - Hoewel het woensdag officieel pas de Nationale Boomplantdag was, hebben in Zierikzee de zesdeklassers van de Jan Wouter van den Doelschool in de wijk Poortambacht dinsdag middag al de eerste bomen geplant. Woensdag morgen gaf burgemeester Th. H. de Meester voor zijn gemeente het officiële startsein door de eerste boom te planten in dezelfde wijk, op de hoek van de Schouwenbank en de Robbenplaat. Wegens een overvolle agenda op de Nationale Boomfeestdag zelf, woensdag 23 maart, werden in Zierikzee al dinsdagmiddag de eerste bomen geplant. De zesdeklassers van de Jan Wouter van den Doel school aan de Kabbelaarsbank plantten op hun schoolterrein prunis- sen, lijsterbessen en essen. De eerste boom, een es, werd in de grond gezet door mevrouw A. P. van de Sluis, penningmeesteresse van de oudercomissie. Zij deed dit in samenwerking met de heer A. van Oosterom, het hoofd van de school. Ze vervingen de heer C. Bij de Vaate, die in zijn funktie als voorzitter van het schoolbestuur de eerste boom zou planten, maar deze middag verhinderd was. Na mens de afdeling plantsoenendienst van de gemeente was de heer J. J. Doeswijk aanwezig. Officieel Het officiële startsein werd, zoals gezegd, woensdagmorgen gege- ven door burgemeester De Meester. In aanwezigheid van ruim twin tig leerlingen van de openbare lagere school „Binnen de Veste", on der leiding van onderwijzer, de heer G. W. A. Kooman, werd de eerste boom op zijn plaats gezet. Onder de toeschouwers bevonden zich wethouder L. J. van Gastel, de heer J. Louwerse, direkteur ge meentewerken, gemeentesekretaris A. G. Izeboud, ambtenaar on derwijszaken de heer L. J. Lagendijk, Hoofd plantsoenendienst J. J. Doeswijk, en de heer T. Aernouts in zijn funktie als voorlichter bij Staatsbosbeheer. In zijn toespraak tot de aanwezigen stelde burge meester De Meester dat er door de jeugd veel wordt vernield, onder andere aan bomen en struiken. „Groen is mooi; door dat in stand te houden vergroten we het aanzien van de stad en dat is plezierig voor iedereen." Met de jeugdige boomplanters maakte de burgemeester de volgende afspraak: „Wij worden nu met z'n allen „vrienden van het groen"; laten we afspreken dat we ons voortaan op een andere manier uitleven en het groen in stand houden." Het antwoord was een meerstemmige bevestiging. Twee leerlingen van „Binnen de Veste" boden de heer De Meester een zelfgemaakt kunstwerk aan. De beide leerlingen, Henk van der Lee en Sanja van Uden,kregen van de heer J. J. Doeswijk de toezeg ging dat het werkstuk een mooi plaatsje zal krijgen in de kantine van „zijn" plantsoenendienst. Honderd bomen Tijdens deze 27e Boomplantdag werden door 190 leerlingen uit Zie rikzee honderd bomen geplant. Behalve op bovengemelde plek werd ook elders in Zierikzee het bomenbestand uitgebreid. Op de Schou wenbank en de Steenbank werd door de leerlingen van de chrstelij- ke lagere school ,,J. L. de Jonge", de openbare lagere scholen „Theo Thijssen" en ,,'t Kofschip" en de Rooms Katholieke school „Willi- brordus" esdoorns en iepen geplant. Aan de Brauwstraat werden lijsterbessen geplant door de leerlingen van de Beatrixschool. Schoolhoofd A. van Oosterom (l) en mevrouw A. P. van de Sluis (r) planten onder het toeziend oog van de leerlingen de eerste boom in Zierikzee, in het kader van de 27e boomplantdag. OOSTERLAND - De heer A. A. Roks is benoemd tot er elid van de Muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" in verband met zijn lidmaatschap gedurende een periode van zestig jaar. Tijdens een onderlinge leden-avond in de werkplaats van J. P. Boogert ontving het erelid ter gelegenheid van dit opmerkelijke feit uit handen van voorzitter A. C. Meerman een herinneringstrofee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3