Koop het Tussenrapport Kritiek Blokland op zware bezuinigingen in landbouw deurloo mode CBTB Schouwen-Duiveland bekritiseert bezuinigingen Brede Maatschappelijke Discussie over Energie Kleintje in de wieg Voorzitter CBTB West-Nederland Moeilijkheden op zuivelmarkt tijdelijk Zoutvat van 58.000 gulden In Zeeland op onderstaande adressen: ENERGIE ZIER1KZEE - „Het beleid van de overheid, gericht op verbetering van het ondernemersklimaat en lastenver lichting voor het bedrijfsleven geldt óók voor de land bouw. Het is dan bijzonder vreemd te moeten konstate ren dat juist deze sektor zo zwaar moet meedelen in de bezuinigingen. De inkomsten uit het aardgas lopen sterk terug, de landbouw levert voor de Nederlandse -ekono- mie nu reeds een hogere bijdrage dan het aardgas. Mij is altijd geleerd de beste koe zo goed mogelijk te verzorgen. De Nederlandse overheid is echter op weg op haar beste koe onverantwoord te bezuinigen", aldus voorzitter Blokland in zijn openingsrede in de hoofdbestuursverga dering van de C.B.T.B. West-Nederland. Advertentie WASSENAAR - De huidige moei lijkheden op de Europese zuivel markt, hoe ernstig ook, zijn van tij delijke aard. Zij rechtvaardigen daarom niet het nemen van ingrij pende maatregelen zoals bijvoor beeld een beperking (kontingente- ring) van de melkproduktie. Kontin- gentering dreigt de produktiestruk- tuur tot het jaar 2000 vast te leggen, brengt een heleboel bureaukratie met zich mee en dreigt de Nederland se zuivel van haar voorsprong te be roven, ten gunste van de vele te klei ne Europese melkproducenten. Dit heeft drs. H. Schelhaas, voorzitter van het produktschap voor zuivel, woensdag gezegd in de openbare bestuursvergadering van het schap. AMSTERDAM - Op de kunstvei ling bij Sotheby van Waay in Amsterdam heeft een Engelsman woensdagavond 58.000 gulden neer geteld voor een driehoekig zoutvat op drie Ionische zuilen. Dit, in 1622 in Middelburg gemaakte zoutvat, is volgens het veilinghuis een van de zeldzame bewaard gebleven voor beelden van een Nederlandse statie zoutvat uit de Maniëristische perio de. Op dezelfde veiling brachten twee Augsburgs sauskommen, gemaakt door Sebald Heinrich Blau (1781- 1783) veertigduizend gulden op. Voorzitter Blokland uitte scherpe kritiek op de plannen van de rege ring, maar vooral op de bewindslie den van landbouw en visserij. ,,Aan de ene kant predikt men lastenver lichting, maar de opgelegde bezuini gingen doen elk streven daarnaar weer teniet''. Bovendien achtte de voorzitter het onjuist dat op een aantal maatrege len die de positie van de Nederlandse landbouw kunnen verbeteren, sterk wordt bezuinigd terwijl de begro tingsposten van Staatsbosbeheer, na tuurbehoud en rekreatie onveran derd blijven. ,,Er moet bezuinigd worden, daarover zijn we het eens, maar dan ook evenwichtig en in overleg met betrokkenen. Misschien betekent dat dat Staatsbosbeheèr en de partikuliere natuurbescherming moeten gaan nadenken over een an der beleid en dan een beleid dat min der kost en meer verantwoordelijk heid bij de boeren laat. In ieder geval is er nu sprake van een maatschappe lijke wanverhouding, die haaks staat op de doelstelling van de overheid ten aanzien van lastenverlichting voor het bedrijfsleven. Dat is geen holle kreet, nee, het gaat om de eko-' nomie van ons land en de verbetering van de werkgelegenheid", zei Blok land. Fruitteelt Uitvoerig werd gepraat over bacte- rievuur en de beleidsvoornemens van de overheid. De voorzitter van de sektorvergadering akkerbouw en fruitteelt, de heer W. J. Sanderse, noemde de notitie van het ministerie, waarin de beleidsvoornemens wor den genoemd, zeer teleurstellend. ,,Wij hadden duidelijker uitspraken verwacht, waar we mee uit de voeten kunnen. Nu blijven er nog veel vra gen liggen waarop een antwoord niet is te geven". De grootste knelpunten zijn: 1. er wordt niet gesproken over een aanplantverbod 2. in de positie van de koncentratie- gebieden is grote onduidelijkheid over de natuurgebieden nabij fruit- percelen, 3. er is geen wettelijke basis voor beheer en onderhoud van gebieden met waardplanten, 4. de financiering van de bestrij ding, waarbij de gedachte van 50/50 niet akseptebel is. De.overheid moet het grootste deel voor haar rekening nemen. ,,Het ministerie schuift nu de ver antwoordelijkheid naar de regio, maar de regio verschuilt zich achter het vage beleid van de landelijke overheid. Het gevolg is dat belang hebbenden, i.e. fruitteelt, boomteelt, maar ook andere beheerders van het landschap, van het kastje naar de muur worden gestuurd. Er is vooral grote onduidelijkheid wie wat moet doen", aldus de heer Sanderse. Hij pleitte voor een duidelijker lijn in de plannen. „We moeten nu vastleggen wat we in de komende tijd willen, liefst voor langere termijn. Natuurlijk moet dat in goed overleg gebeuren met alle be trokkenen. Naast de direkte bestrij ding zal ook het onderhoud in de toe komst daarbij een belangrijke rol spelen. Nogmaals werd gepleit om, gezien de marktpositie van het E.G. fruit, de importen uit het Zuidelijk half rond te beperken. Veehouderij De voorzitter van de sektorverga dering veehouderij, de heer H. Pronk, uitte zijn grote zorg over de toename van de zuivelvoorraden. „Hoewel we nu weer een lichte afna me zien is de situatie toch zodanig dat van een probleem kan worden gesproken. De oorzaken zijn deels toevallig maar gedeeltelijk ook struktureel. Het goede groeiseizoen in 1982 zorgde voor een prima ruw- voederkwaliteit. Een duidelik struk tureel effekt ontstaat door de verde re toename in het gebruik van Ame rikaans sperma, aan welke ontwik keling voorlopig geen eind zal ko men". De heer Pronk verwachtte dan ook dat in de komende jaren de pro- duktie per dier, maar ook in totaal, verder zal toenemen. De E.G.- voorstellen om de melkprijs te hand haven op het huidige nivo zal dat niet tegenhouden. In de vergadering werden alle mo gelijkheden om de produktie te be perken op een rij gezet, maar alles overziende was de konklusie dat er in feite maar een reëele mogelijkheid is om te trachten de produktie af te remmen, nl. een verhoging van de mede-verantwoordelijkheidsheffing. Daarnaast houden wij vast aan ons voorstel van vrijwillige produktie- beperking via een premieregeling", aldus de heer Pronk. Vanuit de pluimveehouderij werd het woord gevoerd door de heer K. Vroegindeweij. Hij moest konstate- ren dat er in de zorgelijke situatie in zijn sektor nog weinig verbetering is gekomen. „Nederland is het meest exporterende land in de pluimvee- sektor en juist doordat die export stagneert, zijn de problemen groot". Spreker memoreerde dat juist deze week het voorstel Tazelaar Van Noord in de Tweede Kamer aan de orde komt. Het grootste probleem achtte hij de konkurrentiepositie met andere lan den, waar nog geen strenge eisen gel den ten aanzien van legbatterijen. Akkerbouw De heer Sanderse, voorzitter van de sektorvergadering akkerbouw en fruitteelt', gaf een overzicht van de si tuatie in de akkerbouw. „De problemen in de E.G. nemen steeds toe, vooral door de groeiende produktie en de veranderde han delspositie van de E.G. Voor veel produkten, maar met name voor gra nen, is de E.G. van importerend ex porterend geworden. Dat betekent enerzijds dat er minder geïmporteerd wordt, waardoor de importheffingen verminderen, maar anderzijds dat de export gesubsidieerd moet worden, waardoor de subsidies stijgen. De fi nanciering van een en ander wordt steeds moeilijker. Vandaar dat er plannen zijn om de inkomsten van de E.G. meer te verkrijgen via heffin gen op de produktie. Ook wil men het prijsbeleid meer gaan afstemmen op de produktie. Het is nog niet te overzien wat dat voor Nederland be tekent, dat zal ook gaan afhangen van het systeem dat men wil gaan hanteren. Duidelijk is in ieder geval dat gezocht moet worden naar wegen om de produktie te verminderen, waarbij wij willen zeggen dat de overheid aktiever moet worden ten aanzien van de handel. Er moet een beter en efficiënter exportbeleid worden gevoerd en vermoedelijk zal de overheid dat kunnen bereiken door meer verantwoordelijkheid te leggen bij de partikuliere en coöpera tieve handel", aldus de heer Sander- Advertentie Het Tussenrapport vormt de basis voor de Brede Maatschappelijke Discussie over Energie. Voor vijf gulden is het verkrijgbaar bij onderstaande adressen. U kunt ook f 9,25 (inclusief verzendkosten) overmaken op postgiro 121488 t.n.v. Stuurgroep MDE, postbus 20102,2500 EC Den Haag. Informatietelefoon: 070-624562. Te belangrijk om alleen aan de deskundigen over te laten. Arnemuiden Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Axel Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Borssele Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Bruinisse Volksbibliotheek Domburg Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Duiveland (Nieuwkerk) Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Goes Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Hulst Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Kapellc Bibliotheek Kortgene Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Middelburg Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Oostburg Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Reimerswaal Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Sas van Gent Gemeentelijke Sporthal Terneuzen Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Veere Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Vlissingen Gemeentehuis, Afd. Voorlichting Zierikzec Gemeentehuis, Afd. Voorlichting MAGDEBURG - Het Oostduitse voetbalelftal heeft woensdag de vriendschappelijke interland wedstrijd tegen Finland met 3-1 ge wonnen. Oost-Duitsland leidde bij rust met 2-0 door doelpunten van Streich en Richter. Na rust maakte Richter eerst 3-0, voordat Hjeln voor de Finse ploeg de „nul" van het sko- rebord verwijderde. DORTMUND - Rob Ehrens is woensdagavond bij het concours hip- pique van Dortmund als tweede geëindigd in een van de kwalifikatie- wedstrijden voor de grote prijs. Met Sir Price gebruikte hij in zijn foutlo ze barrage een halve sekonde meer dan de winnende kombinatie Eddie Macken (Ier) - Royal Lion. KRIENS - Het Westduitse UEFA- jeugdelftal heeft zich woensdag ge plaatst voor de eindronde om het Eu ropees kampioenschap, deze zomer in Engeland. De Westduitse junioren speelden in Kriens gelijk tegen Zwit serland: 1-1. De eerste wedstrijd was door West-Duitsland met 2-0 gewon nen. SCHEEPVAART Abida, 15-3 van Freeport naar Curasao Acila, 21-3 te Mombasa verwacht Amersfoort, 14-3 van Djakarta naar Singapore Moordrecht, 15-3 650 oost zuid oost Shanghai naar Shanghai Nedlloyd Adelaide, 15-3 van Free town naar Banjul Nedlloyd Barcelona, 15-3 van Genua naar Mina Qaboes Nedlloyd Dejima, 16-3 van Rotter dam naar le Havre Nedlloyd Delft, 14-3 van Djeddah naar Singapore Nedlloyd Rockanje, 15-3 rede Beng hazi Nedlloyd Rotterdam, 14-3 van Mar seille naar New York Nedlloyd Tasman, 15-3 t.h.v. Djed dah naar Suez Ondina, 16-3 te Rotterdam verwacht Onoba (pass), 15-3 van Guadeloupe naar Punta Cardon Vitrea, 18-3 te Rotterdam Zafra, 14-3 te Teesport m. NIEUWERKERK - Dat een lammetje wordt afgestoten door de moeder is niets buitengewoons en dat dit jonge dier dan wordt.opgevoed" door de eige naar is eigenlijk ook niet zo apart. Maar bij de familie Van de Zande in Nieu- werkerk gaat het er toch wel heel bijzonder aan toe. Een afgestoten lammetje werd in het gezin opgenomen en woont nu tijdelijk in de huiskamer. Laura van de Zande haalde een ledikantje te voorschijn, legde er wat stro in en het opvangcentrum was gereed. De zoon van Jan en Laura van de Zande de drieja rige Jacco heeft als taak op zich genomen om het dier zo nu en dan wat melk te geven. Het diertje maakt het zo te zien bijzonder goed. Voorzitter R. J. van der Wekken: Kritiek op export-beleid EEG SCHARENDIJKE - Dinsdagavond hield de C.B.T.B. West-Nederland een algemene ledenvergadering in de Putmeet te Scharendijke. De voorzitter van de kring Schouwen-Duiveland, de heer R. J. van der Wekken, be gon deze avond met het welkom heten van de aanwezi gen. In zijn openingswoord haalde hij tal van aktuele onderwerpen aan: „Wij willen best bezuinigen, dat moeten we allemaal; maar laten we dat dan vooral niet doen op de voor lichting en de S.E.V., dat keuren wij ten sterkste af. Ook het bezuinigen op de kultuurmaatregelen is een slechte zaak, zeker waar het ruil- en herverkavelingen betreft. De zoge naamde motie Faber moeten wij ver werpen. In deze motie wordt voor gesteld om de door de staat beheerde domeingronden te verkopen en van dat geld natuurgebieden aan te ko- KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Ridderkerk (nieuwe predikantsplaats): J. Veldhuijzen, Wijngaarden; te Zevenbergen (toez.): M. J. G. Smith, Haarlem-Schoten. Aangenomen naar Wekerom: A. de Lange, kand., Staphorst; naar Uit hoorn: E. H. Wolbers, Terneuzen; naar Augustinusga (part-time): mevr. G. I. Berkhof, kand., Harlin- gen; naar Winterswijk (toez.): E. van Donselaar, voorganger Ver. van Vrijz. Herv. te Kampen. Bedankt voor Stellendam: G. Mul der, Hasselt. Gereformeerde Kerken Beroepen te Deventer (als zieken huispastor in het P. W. Janssenzie- kenhuis te Almen): mevr. drs. A. E. van Luttikhuizen, kand., Zwolle, die dit beroep heeft aangenomen; te Koudum: mevr. A. van Delft, kand., aldaar, die dit beroep heeft aangeno men; te Voorthuizen: J. Rutgers, Heerenveen-Zuid; te Helmond: J. Huizebosch, Steen wijk; te Benschop (part-time): mevr. F. M. Zeelenberg- v. Middelkoop, kand., IJsselstein. Beroepbaarstelling: Mevr. drs. A. E. van Luttikhuizen, Roer 46, 8032 GG Zwolle; mevr. A. van Delft, Hoofdstraat 17, 8723 BE Koudum. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt Beroepen te Zuidwólde en te Anna- Paulowna in combinatie Enkhuizen: A. P. Feijen,/kand„ Emmeloord. Nederlands Gereformeerde Kerken Beroepen te Rijswijk (Z.H.): F. van Deursen, Apeldoorn. Aangenomen naar Haarlem: A. van der Dussen, Hardinxveld-Giessen- dam. Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland Aangenomen naar Dordrecht: A. D. Muilwijk, lerend onderling te Slie- drecht. die bedankte voor Achter berg, Capelle a.d. IJssel, Doorn, Kampen, Krimpen a.d. IJssel, Loe- nen a.d. Vecht, Monster, Nieuw- Beijerland. Oosterland, Oud- Bei jerland, Overberg, Rouveen, Rijs- sen, Scheveningen, Stavenisse, Utrecht en Werkendam. pen. Het vervolg is dat deze natuur gebieden slecht worden onderhouden omdat daarvoor geen geld is. Het is daarom beter niet te veel aan te ko pen rnaar om de zaak beter te onder houden". Ook de bestrijding van het bakterievuur verre van voldoende: „Er moet op z'n minst een inplant- verbod van waardplanten (dragers van de ziekte - red.) komen". Exportbeleid Vervolgens werd het exportbeleid van de EEG aan de kaak gesteld. „In Brussel hebben ze de vreemde ge woonte om vooral dan niet te verko pen, wanneer er goede afzetmogelijk heden zijn. Later, als de marktsitua tie zich wijzigt, blijft men dan met des te grotere en des te meer geld verslindende overschotten zitten. Mede verantwoordelijksheffingen zullen wij dan ook zeker afkeuren zo lang wij geen invloed hebben op het exportbeleid". Na een vlotte afwerking van het huishoudelijk gedeelte van de agen da, werd een inleiding gehouden door de heer S. Silvis. Hij sprak over het ondernemerschap en alles wat daarmee samenhangt. De heer Silvis is direkteur van Cebeco-Zuidwest. MARKTBERICHTEN Beursbericht Markt Goes van dinsdag 15 maart 1983 Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen boerenschoon, franko leveringsplaats en per 100 kg: Tarwe, basis 16 uit opslag handel en coö peratie 52,00 - 52,50; tarwe, basis 16 uit eigen opslag 53,00 - 54,50; zomergerst (brouwgerst), ba sis 16 57,00 - 58,00; voergerst, basis 16 48,50; haver 46,50; erwten (kleine groene) 79,00 - 85,00; Capucijners 69,50 - 77,50; Schokkers 77,50-/ 88,00; bruine bo nen, vrij van grond en halve bonen, 18 vocht, 120,00 - 127,50; karwij (boerenschoon) 219,50 - 223,50; karwij (prima doorsneekwaliteit) 226,00 -ƒ 240,00; blauwmaanzaad, geschoond en droog 315,00 - 390,00. Exklusief b.t.w. Aardappelen Bintje, veldsgewas, direkte leve- ring, op auto geleverd 13,00 - 14,00 per 100 kg. Bintje, 0 mm opwaarts, binnenlandse kwaliteitseisen 14,00 - 15,00 per 100 kg. Voederaardappe len 9,00 - 10,00 per 100 kg. Exklu sief b.t.w. Notering Rotterdamse Beurs dd. 14 maart 1983: Bintje 35-50 mm 14,00 - 14,50 per 100 kg; Bintje 50 mm op waarts 18,50-/ 19,25 per 100 kg. Ex klusief b.t.w. Uien Zaaiuien, 40 mm opwaarts, 3,00 - 6,50 per 100 kg. Op auto geleverd. Exklusief b.t.w. Tijdens het huishoudelijke gedeel te van de vergadering werd een bestuursverkiezing gehouden. Her kozen werden dé bestuursleden L. de Ruyter uit Zierikzee en P. J. Boot uit Kerkwerve. A. Leeuwe uit Noord- welle werd de opvolger van W. van den Berge uit Nieuwerkerk, die zich niet herkiesbaar had gesteld. Vlas Ongerepeld, uit de schuur, op auto geleverd, 0,40 - 0,55 per kg. Exklu sief b.t.w. Hooi en stro Alle prijzen per 1.000 kg: Weide- hooi 300,— - 350,—; dijkhooi 225,300,tarwestro 140, f 155,—; gerstestro 160,175,—; haverstro 110,— - 120,—; Rood- zwenk 190,210,—; Rietzwenk 190,- - 210,—; Veldbeemd 220,- 250,—; Raaigrassen 220,— -ƒ 235,—. Op auto geleverd en exklu sief b.t.w. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 16-3. Totaalaanvoer: 7297, waaronder: runderen 2694, graskalveren 667, vette kalveren 25, nuchtere kalveren 2262, schapen 888, lammeren 70, geiten 35, slacht- varkens 556, en slachtrunderen 1407. Prijzen per stuk: Melk- en kalf- koeien 2500 - 3275; guiste koeien 1400 - 1975; kalfvaarzen roodbont 2200 - 3225; zwartbont 2100 - 2925; klamvaarzen 1800 - 2200; guiste vaarzen 1650 - 2100; pinken 950 - 1850; graskalveren 650 - f 1350; nuchtere kalveren voor fok en mesterij roodbont 150 - 525; zwartbont 100 - 345; weidescha- pen 110 - 180; lammeren 100 - 200; vette schapen 140 - 210; zuiglammeren 100 - 190; overhou- ders 220 - 325. Prijzen per kilogram geslacht ge wicht: Stieren le 8,60 - 9,30, 2e 8,55 - 8,60; vaarzen le 7,55 - 8,70, 2e 6,85 - 7,55; koeien le 7,60 - 8,60, 2e 6,60 - 7.60. 3e 6,30 - 6,60; worstkoeien 5,75 -ƒ 7,00; dikbillen extra kwaliteit 9,75 - 12,75. Prijzen per kilogram levend ge wicht: vette kalveren le 6,85 -ƒ 7,00, 2e 6,70 - 6,85, 3e 6,55 -f 6,70slachtzeugen le 2,65 - 2,80, 2e 2,50 - 2,65, 3e 2,35 - 2.50. Overzicht: melk- en kalfkoeien, en guiste koeien: aanvoer gelijk, handel normaal, en prijzen gelijk; graskal veren: aanvoer groter, handel nor maal, en prijzen gelijk; vette kalve ren: aanvoer kleiner, handel lui, en prijzen lager; nuchtere kalveren; aanvoer kleiner, handel roodbont lui, zwartbont normaal, en prijzen roodbont gelijk zwartbont iets ho ger; schapen en lammeren: aanvoer kleiner, handel lui, en prijzen lager; slachtvee: aanvoer groter, handel traag, en prijzen gelijk, stieren lager; en slachtzeugen: aanvoer gelijk, han del lui. en prijzen lager. De Eierveilingen BARNEVELD, 16-3. Coöp. Veluw- se Eierveiling. Aanvoer 2.116.800 stuks. Stemming: redelijk. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 10,60 - 10,50; 55-56 gram 13,50 - 13,30; 60-61 gram 15.50 - 15,55; 65-66 gram 16,60

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5