Wolfert Jumelet ere-lid van Bruse „G. J. Peelen" Vijftig miljoen gulden steun aan „De Schelde" TRO S-televisieprogramma deze zomer uit Zierikzee Windturbineproduktie in ketelbouw Vlissingen Gouden handdruk Stikker onderwerp interpellatie „Een bindende faktor STREEKNIEUWS „Fiets 'm d'r in" Bouwplafond ziekenhuizen omlaag CNV: Dezer dagen kans op herstruktureringskans RSV Zeeuwse staten akkoord: 4 BRUINISSE - ,,Een man die een bindende faktor was, die onze postzegelvereniging draaiende hield en, erg be langrijk voor Bru, hij hield de vereniging zelfstandig". Deze typering gebruikte voorzitter Jac. Huizer tijdens agendapunt acht op de jaarvergadering van de Bruse postzegelvereniging ,,G.J. Peelen" en ze sloeg op de oud voorzitter Wolfert Jumelet. De heer Jumelet is meer dan 25 jaar voorzitter van de afdeling Bruinisse geweest en hij werd gisteravond dan ook eens extra door het bestuur in het zonnetje gezet. BRUINISSE - Wolfert Jumelet (l), 25 jaar voorzitter van filatelistenvereni ging „G. J. Peelenkreeg uit handen van de huidige voorzitter Jac. Huizer een fraai tinnen hord als blijk van waardering. Hij werd het eerste erelid van de vereniging en kreeg uit handen van de voorzitter een fraai tinnen bord, waarop dit met z'n naam en de naam van de vereniging gegraveerd stond. Een blik terug in de geschiedenis leerde de aanwezigen dat de op ver- enigingsgebied zeer aktieve Jumelet al voor 1930 bestuurslid was van de voetbalvereniging „Volharding", de eerste georganiseerde voetbalvereni ging van Bru. Hij speelde hierin mee als een niet onverdienstelijk rechts buiten en was een echte dribbelaar. Verder was hij bestuurslid van de korfbalvereniging „Rhoda" en ak- tief van de C.J.V.-vereniging „Obad- ja". Als bestuurslid van de C.J.V.- kring Schouwen-Duiveland bezocht hij menige vergadering per fiets die soms diep in de kop van Schouwen plaatsvond. attJliulS lu/'I. Gemeenschapszin Ook de voorzitter van het distrikt Zeeland van Philatelica, de heer J. Westhoeve uit Sommelsdijk, roemde in z'n felicitatiewoord de gemeen schapszin van Jumelet. De distrikts- vergaderingen die ze samen bijwoon den in Goes, vroeger met de pont: een hele dag waren ze dan onderweg. Westhoeve noemde in een breder ver band ook het voorzitterschap van Ju melet van de „Bruse Trekker", het kweken van een nieuw appelras en verdere aktiviteiten zoals het verzor gen van de speciale envelop met stempel tijdens de viering van het 500-jarig bestaan van Bru in 1968. Westhoeve, die volledig achter het in itiatief stond om Jumelet erelid te maken, overhandigde hem een kado- bon en voor z'n vrouw een bos bloe- Belangrijke funktie In z'n openingswoord stelde de heer Huizer dat hoewel postzegels verzamelen evenals andere vormen van sport of vrijetijdsbesteding geen elementaire levensbehoefte is, toch voor velen een belangrijke funktie heeft: In deze tijd van ekonomische recessie, waarin we meer en meer over vrije tijd beschikken, gekop peld vaak aan dalende inkomsten, is postzegelverzamelen een verant woorde hobby, waarbij de kosten in dividueel afgestemd kunnen worden op de mogelijkheden". En tegen de jeugd: „Een verzame ling opbouwen is méér dan alleen je stockboek volstoppen met de nieuwe uitgaven van de P.T.T., denk eens aan een motiefonderwerp, het geeft vaak een diepere dimensie aan je hobby". Het jaarverslag was, prima ver zorgd, van sekretaris S. A. Jumelet, het financiële praatje van kasbe- waarder W. Schikker die de vergade ring verheugde met een behoorlijk voordelig saldo. J. Reurich en P. T. Bolkenbaas werden bij acclamatie herkozen. Jan de Korte en Eddy Schild hadden de kas in orde bevonden. Zeer toepasse lijk voor Bru draaide de heer Houte kamer uit Goes een maritieme dia serie over schepen op postzegels die iedereen boeide. Zeker ook omdat Houtekamer er zeer onderhoudend over vertelde. SCHARENDIJKE Kollekte In Scharendijke, Ellemeet, Eiker zee en Looperskapelle werd een kol lekte ten bate van het Rheumafonds gehouden. Er werd een bedrag van 637,30 opgehaald. De gevers en kol- lektanten wordt dank gezegd. KERKWERVE Lezing over kerkmuziek voor N.C.V.B. Op woensdag 23 maart houdt de N.C.V.B. afdeling Kerkwerve haar ledenvergadering. Deze avond zal de heer M. v. d. Veer een inleiding hou den over kerkmuziek, zangers en voorzangers. Iedereen die belangstelling heeft voor dit onderwerp is welkom. Spaniels in de prijzen De Engelse cocker spaniels van Ti neke en Detlef Bohg uit Kerkwerve behaalden zaterdag 12 maart te Goes en zondag 13 maart te Breda prima resultaten in de clubmatches. In Goes was het Quester of Qubo's Home die de beste was in de kampioensklas en Olivia of Qubo's Home mocht zich de beste teef noemen. Zondag in Breda was het weer Oli via of Qubo's Home die daar werd: Best teef, beste van het ras en beste van alle jachthonden. Ook werd zij zesde van de hele clubmatch. Dit al les overkomt deze rashond op de jeugdige leeftijd van zestien maan- den. Tennisclub vergadert over clubgebouw Maandag 21 maart houdt de Ten nisvereniging WIK uit Kerkwerve een buitengewone ledenvergadering in het Verenigingsgebouw aan de Beatrixstraat. (De aanvang is 20.00 uur.) Deze vergadering zal gaan over de realisering van een clubgebouw. ZIERIKZEE - Het bekende TROS-televisieprogramma „Fiets'm d'r in" in het kader van de serie „Ter Land, ter Zee en in de Lucht", zal deze zomer in Zierik zee worden opgenomen. Producent René Stokvis toonde zich na het zien van de lokatie Oude Haven meteen enthousiast dit vijftig minuten durend televisie programma hier op te nemen. Eigenlijk was hij eerst - op een desbetreffend ver zoek - een kijkje gaan nemen in de gemeente Westerschouwen, maar hij vond daar geen geschikte lokate. Die vond hij wel toen hij tijdens zijn verdere trip over Schouwen-Duiveland Zierikzee aandeed. De Evenementenkommissie en het bestuur van de Zierikzeesche Ondernemers Centrale toonden zich zeer verheugd over dit door de TROS getoonde enthousiasme en spanden zich direkt in de zaak organisatorisch rond te krijgen. Dat is inmiddels gelukt. Op maandag 27 juni zullen de opnamen voor dit televisieprogramma plaatsvinden: de uitzending zal ge schieden op 12 of 19 juli. In augustus worden de hoogtepunten van de vier programma's van „Ter Land, Ter Zee en in de Lucht", nogeens herhaald. „Dat betekent dus een enorme publiciteit voor Zierikzee", aldus de heer H. Lindhout, voorzitter van de Evenementenkommissie. Hij wijst erop, dat aan de televisie-uitzending ook publikaties in dagbladen en pro grammabladen voorafgaat. Hij hoopt dan ook, dat de Zierikzeese ondernemers bereid zijn een steentje bij te dragen. Want, dat laatste is eigenlijk wel nodig. Ook bij de TROS-televisie blijkt men te maken te hebben met bezuinigingen en der halve moest een keus gemaakt worden: één programma van „Ter Land, Ter Zee en In de Lucht", te laten val len en er in totaal dus slechts drie te brengen of de gemeente waar het programma wordt opgenomen een fi nanciële bijdrage te laten leveren. De totale produktiekosten van het festijn rond en in de Oude Haven zal 175.000,— gaan bedragen. Daarin zal vanuit Zierikzee een bijdrage van 10.000,— moeten komen. Tijdens een gesprek met betrokken produ cent, vertegenwoordigers Evenementenkommissie en Z.O.C. liet wethouder L. J. van Gastel reeds weten, dat de gemeente niets meer of minder zouden kunnen doen dan hand- en spandiensten verrichten, maar dat geen financiële bijdrage zou worden verstrekt. De Evenementenkommissie cn het Z.O.C.-bestuur besloten toen er zelf hun schouders onder te zetten en het bedrag van 10.000,— de TROS toe te zeggen. Kraampjes „Uit diverse potjes" is volgens de heer Lindhout nog wel wat te putten, maar om het toereikend te maken zullen donaties nodig zijn en wordt een plan uitgewerkt om via kraamverhuur inkomsten binnen te krijgen. De Zierikzeese ondernemers zullen binnen afzienbare tijd een brief in hun bus krijgen met het verzoek mee te doen aan een grote braderie-achtige manifestatie rond de Oude Haven. De kraamhuur omschrijft de heer Lindhout zelf als „niet goedkoop", te weten 85,—. Daarbij moet vol gens hem wel bedacht worden, dat de publiciteitswaarde van dit gebeuren erg groot is. Hij verwacht dat op die 27e juni derhalve al een soort voorafgaande toeristendag gehouden kan worden, 's Middags rond twee uur zullen de opnamen van enkele bekende artiesten plaatsvinden. Het eigenlijke wedstrijd-gebeuren (met opmerkelijke fietsen de Oude Haven zien over te steken) begint om half vijf. Dit tijdstip werd gekozen in verband met een gunstige waterstand. Omstreeks zeven uur hoopt men de opnamen te kunnen afronden. Aan deze wedstrijd doen zestig zeventig - vooraf beoordeelde - deelnemers mee; zij kunnen afkomstig zijn uit het gehele land. NOORDGOUWE Kollekte In Noordgouwe en Schuddebeurs werd een kollekte ten bate van het Rheumafonds gehouden. De kollekte bracht het bedrag van 610,25 op. De gevers en kollektanten wordt dank gezegd. NIEUWERKERK Bromfiets kapsalon binnengereden De bromfietser P. V. uit Nieuwer- kerk reeds woensdag door de etala geruit van kapsalon Adriaan te Nieu- werkerk. V. reed in de Poststraat en moest uitwijken voor het meisje, G. W. uit Nieuwerkerk. Het meisje werd toch geraakt en V. reed de kap salon binnen. W. raakte licht ge wond. De brommer werd beschadigd en de ruit was (uiteraard) aan digge len. OOSTERLAND Oranjevereniging Het bestuur van de Oranjevereni ging organiseert voor vrijdag 25 maart de traditionele bijeenkomst onder het motto „Breng eens een zon netje" in dorpshuis Oosterhof. Oosterlanders van 55 jaar en ouder worden in de gelegenheid gesteld de avond bij te wonen. De toegang is te vens vrij voor alle leden van de Oranjevereniging. De vereniging heeft een afwisse lend programma samengesteld. Een optreden wordt o.a. verzorgd door de Mandolinevereniging uit Sommels dijk, door de Tanzan Broozie band onder leiding van Kees v. d. Maas en door een plaatselijke accordeonist. Verder worden diverse sketches op gevoerd. Aanvang 19.30 uur. Bijeenkomst Plattelandsvrouwen De.afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen komt dinsdag 22 maart bijeen in het dorps huis „Oosterhof". Tijdens deze bijeenkomst zal de heer M. v. d. Have uit Goes een inlei ding houden over Zeeuwse sieraden. Een ieder die in het bezit is van Zeeuwse sieraden kan deze meebren gen en hierover vragen stellen aan de inleider. De avond begint om 19.30 uur. UTRECHT - De industrie- en voedingsbond CNV wil dat het produktiepak- ket van de ketelbouwbedrijven van de Schelde in Vlissingen en Stork Henge lo wordt uitgebreid met windturbines. Op die manier kan de bedreigde werk gelegenheid bij beide bedrijven worden verzekerd, terwijl een plaats op de markt voor windturbines wordt veroverd. Dit schrijft de bond in een brief aan minister Van Aardenne van ekonomische zaken. De problemen waar de twee ketel bouwbedrijven in verkeren door het inzakken van de vraag naar grote ke tels voor energievoorziening moeten volgens de bond op twee manieren worden aangepakt. De overheid moet snel opdrachten geven voor de ombouw van de centrales in Borsse- le, op de Maasvlakte en in Buggenum (L), ombouw van de stadsverwar ming van Leiden, en ombouw van de centrales Bergum (Fr), Eems bij Delf zijl (Gr) en Harculo (O) met gasturbi nes. Deze maatregelen moeten al dit jaar voor voldoende werk in Hengelo en Vlissingen zorgen. DEN HAAG - De lokatie voor het plaatsen van kruisraketten in Neder land ligt volgens het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) vast. Het betreft het vliegveld De Peel. Volgens het IKV zal al op 3 april worden begon nen met de zogenoemde operationele ondersteuning van de basis. Minister De Ruiter van defensie ontkent dat verandering is gekomen in het proces van besluitvorming over het al dan niet plaatsen van kruisvluchtwapens in Nederland. In een reaktie op de brief van het IKV zegt de bewinds man dat onverkort de hand wordt ge houden aan de toezeggingen die hij in december aan de Tweede Kamer heeft gedaan. De tweede fase, die op langere ter mijn voor werk moet zorgen, is de windturbine. Bij Stork in Hengelo en de Schelde in Vlissingen moet de eerste serie windturbines van 3 Me gawatt worden gebouwd. De over heid moet daartoe het proefprojekt over het gewenste type turbine ver snellen. Het moet volgens de bond mogelijk zijn dat een kleine groep van onafhankelijke deskundigen binnen een a twee maanden het ont werp voor de Nederlandse windtur bine op tafel heeft. Opdrachten De Christelijke industriebond dringt er bij de minister op aan om er via de opdrachten van de overheid voor te zorgen dat beide ketelbouw bedrijven open blijven. Sluiting van een van beide bedrijven door concen tratie van de produktie zou een jam merlijk verlies aan kennis en werk gelegenheid betekenen. Zowel Stork in Hengelo als de Schelde in Vlissin gen zullen over enkele jaren nodig zijn bij vervanging, ombouw of uit breiding van de installaties voor elektriciteitsproduktie in ons land, en het zou zonde zijn als nu door een kortzichtig beleid een bedrijf zou moeten sluiten, aldus de bond. De industrie- en voedingsbond CNV zegt te hopen dat minister Van Aardenne de bonden spoedig zal uitnodigen voor nader overleg over de ketel- bouw. Mogelijk vorig jaar al gegeven DEN HAAG - D'66-fraktieIeider Maarten Engwirda wil volgende week de regering interpelleren over de „gouden handdruk" die topman Stikker van het RSV-concern al zou hebben ontvangen in oktober vorig jaar. In een artikel in Elseviers Weekblad van deze week wordt ver meld dat het zou gaan om een bedrag van 1,1 miljoen gulden. Engwirda meent dat het gaat om een bijzonder ernstige zaak, omdat het verlenen van die „gouden hand druk'' in strijd is met de wet en bo vendien zou zijn geschied buiten me deweten van regeringswaarnemer Molkenboer. Kamervoorzitter Dol man zal de Kamer hierover donder dag een voorstel doen toekomen. De interpellatie zal vermoedelijk vol gende week donderdag worden ge houden. UTRECHT - Staatssekretaris Van der Reijden (WVC) heeft het bouw plafond voor ziekenhuizen, het be drag dat maximaal in de bouw van ziekenhuizen en dergelijke instellin gen mag worden geïnvesteerd, vci>r 1983 vastgesteld op 580 miljoen gul den. Dat is een aanzienlijke verla ging vergeleken bij voorgaande ja ren. In 1982 was het bouwplafond nog 650 miljoen gulden. Er is intussen een groot stuwmeer ontstaan van projekten die op uit voering wachten. In totaal is met de ze projekten een bedrag van 9 mil jard gulden aan investeringen ge moeid: Alleen voor de bouwkosten, want er komt gemiddeld nog een even groot bedrag bij voor de inrich ting. In een brief aan de Tweede Kamer zegt de staatssekretaris, dat de verla ging van het bouwplafond verande ringen noodzakelijk maakt in het bestaande prioriteitenoverzicht. In dat overzicht staat aangegeven met de bouw van welke projekten in welk jaar mag worden begonnen. Van der Reijden heeft echter nog geen nieuw prioriteitenoverzicht op gesteld, omdat hij ook nog wacht op adviezen van de provincies over de vermindering van het aantal zieken huisbedden. „Enige inkrimping van marinewerf De Schelde' DEN HAAG - De kans is groot dat Rijn-Schelde-Verolme deze dagen met een herstrukturingsplan voor het concern komt. Volgens minister Van Aardenne werken bewindvoer ders en raad van bestuur aan zo'n to taalplan. De minister van ekonomische za ken voerde woensdagochtend over leg met de vaste Tweede- Kamerkommissie voor ekonomische zaken. De woordvoerders van de rege ringspartijen CDA en VVD en van de grootste oppositiepartij PvdA spra ken de vrees uit dat er een soort mini- holding - de socialist Van der Spek sprak van een klein RSV'tje - uit de bus zal komen. Van Aardenne zei hierover steeds duidelijk te zijn geweest. „Als be windvoerders en raad van bestuur met een grote holding-constructie ko men zal de overheid niet meewerken". De meeste woordvoer ders wilden van de minister horen wanneer het kabinet met een beslis sing komt over de beloofde marine orders voor de Schelde. Volgens de minister is dat in eerste instantie; de zorg van minister De Ruiter van fensie. Het gaat er daarbij om hoe groot de marine-afdeling van de Schelde zal moeten zijn, omdat een continue or derstroom voor een miljoen man uren is gegarandeerd. Zoals het er nu uitziet is er sprake van overcapaci teit en valt aan „enige inkrimping" niet te ontkomen. Op meer jover- heidsorders mag namelijk niet1 wor den gerekend. De minister gin£ niet in op een inkrimpingspercentage van twintig, zoals Van der Spek opperde. MIDDELBURG - De staten van Zeeland hebben de aandeelhouders van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij dinsdagmiddag unaniem toestemming ge geven om vijftig miljoen gulden te onttrekken aan de re serves van de NV PZEM. Dat geld zal gebruikt worden om de werkgelegenheid bij de in financiële moeilijkhe den verkerende Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) in Vlissingen zoveel mogelijk in stand te houden. Volgens de Zeeuwse economie-ge- deputeerde drs. R. Barbe zijn er nog diverse juridische en technische pro blemen op te lossen vóór dit unieke gebaar gemaakt kan worden. Maar omdat de situatie bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde zeer nij pend is en een snelle oplossing nood zakelijk is, hebben de staten van Zee land dinsdagmiddag toch besloten om de aandeelhouders van de NV PZEM - en dat zijn zij zelf plus verte genwoordigers van de Zeeuwse ge meenten - toestemming te geven om 50 miljoen gulden aan de reserves van het openbaar nutsbedrijf te ont trekken ten behoeven van de KMS. Voorwaarden De staten hebben aan de lening wel een aantal voorwaarden gesteld waaraan de KMS en de overheid moeten voldoen om de vijftig'mil joen gulden voor dit bedrijf beschik baar te krijgen. Zo moet er de zeker heid komen van het rijk die de af bouw van de lopende orders moge lijk maakt, moet er een afstemming komen van de capaciteit op de te ver wachten orderportefeuille, de een heid van de KMS moet behouden blijven, inclusief de dochterbedrij ven en garanties dat er geen gelden naar derde afvloeien zoals dat in het verleden wel het geval is geweest. Pas als aan die voorwaarden is vol daan kan de KMS over dit geld be schikken. De gedeputeerde Barbe zei het volste vertrouwen te hebben in het beleid van de overheid ten aanzien van de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Hij is tot deze conclüsie ge komen na een gesprek met minister Van Aardenne. Daarin hebben een eensgezinde delegatie van de directie en van de ondernemingsraad van de KMS en. de gedeputeerde staten van Zeeland plannen ontvouwd, die moe ten leiden tot een verzelfstandiging van de KMS met behoud van de drie dochters die bestuurd worden door een eigen raad van bestuur en een ei- •gen raad van commissarissen. De plannen zouden ook moeten lei den tot de instandhouding van de zes industrietakken van de KMS (nodig voor een flexibele structuur) en tot veel minder ontslagen dan door mi nister Van Aardenne zijn aangezegd. Er mogen volgens directie en on dernemingsraad van de KMS door de overheid geen fusieverplichtingen met andere bedrijven aan de Konin- lijke Maatschappij De Schelde wor den opgelegd. Gedeputeerde staten van Zeeland staan volledig achter dit standpunt. Barbe verwacht dat de provincie met het geven van zo'n forse financiële injectie het recht heeft zich te be moeien met de herstucturering van de KMS nu en in de toekomst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4