.CIRCUS Amerikaanse aandacht voor Nederland uitzonderlijk GS Zuid-Holland tegen splitsing Lubbers: Vakantietoeslag en koopkracht ontwikkeling Herverdeling van arbeid ANWB tegen verhoging benzine-accijns Salvadoriaanse aktiviste was „koerierster" Dominee Ian Paisley mag VS niet in Werkgelegenheids- akkoord grafische industrie Opslag radioaktief afval in Petten WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 WASHINGTON - Premier Ruud Lubbers vindt de aan dacht die zijn Amerikaanse gastheren aan Nederlandse standpunten hebben gegeven uitzonderlijk. De tijd die president Ronald Reagan, vice-president George Bush, minister van buitenlandse zaken George Shultz, mi nister van defensie Caspar Weinberger en minister van financiën Donald Regan aan hem en minister van buiten landse zaken Hans van den Broek spendeerden ook in vergelijking met de tijd die aan andere bezoekende staatslieden wordt gegeven opmerkelijk. De Nederlandse premier verklaar de dit woensdag, de laatste dag van zijn driedaags bezoek aan de Vere nigde Staten, voor zijn terugkeer naar Nederland. Minister Van den Broek blijft nog een dag langer en heeft vandaag de gelegenheid op het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken wat uitgebreider in te gaan op zaken waarvoor tijdens de officiële gesprekken minder tijd was. DEN HAAG - PvdA en CDA vinden dat de vakantietoeslag aan een maxi mum moet worden gebonden om op die wijze een acceptabeler koop krachtontwikkeling te bereiken voor dit jaar dan er nu verwacht wordt. Beide frakties toonden zich ontevre den met de cijfers die minister De Koning (sociale zaken en werkgele genheid) de Kamer woensdag over de koopkrachtontwikkeling heeft ver strekt. Daaruit blijkt dat de minima er ongeveer 2,5 procent in koop kracht op achteruit gaan en de inko mens van viermaal modaal ongeveer 1 procent vooruit. De PvuA-er Buur- meijer noemde deze cijfers woensdagavond bij de voortzetting van het debat over de begroting van De Koning „onaanvaardbaar". WD-woordvoerder De Korte bleek minder moeite te hebben met de koopkrachtcijfers. Het kabinet moet zich nu niet met het overleg tus sen werkgevers en werknemers gaan bemoeien, zo was zijn standpunt, ook niel wat betreft de vakantietoeslag. Volgens De Korte zet de PvdA met het pleiten voor overheidsmaatrege len het akkoord van de Stichting van de Arbeid over het inleveren van prijskompensatie voor meer werk en het dinsdag bereikte akkoord in de metaal op de tocht. DEN HAAG - Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegen heid denkt aan de mogelijkheid om een kaderwet te maken waarin de mogelijkheden voor herverdeling van arbeid worden aangegeven. In een dergelijke kaderwet zal tevens de inbreng van werkgevers en werk nemers geregeld moeten zijn. Dat zei De Koning woensdag in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de begroting van zijn departement. De Koning wilde zich niet uitlaten over de opstelling die hij zal kiezen als eind april in het overleg in de Stichting van de Arbeid met werkge vers en werknemers mocht blijken dat het CAO-overleg over ar beidstijdverkorting te weinig heeft opgeleverd. De Koning zei in de afge lopen periode wel eens van zijn be zorgdheid te hebben blijkgegeven, omdat hij vond dat het overleg te stroef verliep. De afgelopen tijd zijn er echter wat meer hoopvolle teke nen, meent De Koning, door de resul taten die bereikt zijn bij het overleg in de metaal, bij Philips en bij Akzo. DEN HAAG - Het werkloosheidcij fer in Nederland is in februari 1983 ^gestegen met 2430 tot 778.747. Dat be tekent, dat 16,7 procent van de afhan kelijke beroepsbevolking in die maand werkloos was. De werkloos heid onder mannen bedroeg 16,5 pro cent en onder vrouwen 17 procent. Lubbers vindt altijd moeilijk te meten welke direkte resultaten een bezoek als het zijne heeft, maar heeft de indruk dat in de Verenigde Staten grote interesse bestaat in standpun ten van Nederland. ,,Een Europees land, trouw lid van de EG, maar met een sterke Atlantische binding. Bo vendien de grootste van de kleine Amerikaanse bondgenoten", aldus de premier. Plaatsing raketten Voor de premier zijn de gesprek ken over de plaatsing van Ameri kaanse middellange afstandsraket ten, defensie in het algemeen, plus de internationale ekonomische situatie het belangrijkste geweest. Lubbers is duidelijk bezorgd over de toene mende spanning tussen de EG en de Verenigde Staten op het gebied van de internationale handel. De recente ruzie over de verkoop door de Vere nigde Staten van graan aan Egypte, een traditionele markt van de EG, is hier een voorbeeld van. De Nederlandse eerste-minister heeft de indruk gekregen dat Ameri kanen slecht zijn geïnformeerd over Europese politiek. Teleurstellend vindt Lubbers de politieke moeilijkheden die de Vere nigde Staten heeft met de uitbrei ding van de bevoegdheden van inter nationale instellingen als het Inter nationale Monetair Fonds en.de We reldbank. De Nederlandse bewinds man heeft bij zijn gastheren gepleit voor de noodzaak tot bestrijding van protectionisme en gewezen op het be lang van een lage rentestand voor herstel van de ekonomie. Olieprijs Nederland en de Verenigde Staten blijken het eens te zijn over het be lang van een zakkende olieprijs voor internationaal ekonomisch herstel. LONDEN - Een Argentijnse groe pering die zich de „Tweede April" noemt, heeft in Buenos Aires laten weten dat zij een bombrief naar de Britse premier Margaret Thatcher heeft gestuurd. Deze brief werd in Londen bijtijds onschadelijk ge maakt. De naam van de groepering is ontleend aan de datum waarop vorig jaar de Argentijnse aanval op de Falkland-eilanden begon. Scotland Yard deelde mee dat meer organisa ties zich voor de actie verantwoorde lijk hebben gesteld. DEN HAAG - De ANWB heeft ern stig bezwaar tegen de plannen van de regering om de benzine-accijns met 3,5 cent per liter te verhogen. „Het is weer een louter budgettaire maatre gel om de schatkist te vullen", aldus de bond in een brief aan de Tweede Kamer. Het alleen belasten van automobi listen die op benzine rijden past naar de mening van de ANWB niet in het profijtbeginsel. Volgens de organisa tie zijn „benzinerijders" 4,1 cent per liter duurder uit als de plannen van de regering worden verwezenlijkt, terwijl een accijnsverhoging van 1,9 cent per liter voldoende is als ook an dere weggebruikers meebetalen. In de brief aan de Tweede Kamer stelt de ANWB voor de belastingver hoging tijdelijk te maken tot 1985 en tevens een gedeelte ervan - 1,2 cent per liter - als een soort „wegenac cijns" te storten in het Rijkswegen fonds, zodat weggebruikers meer ze kerheid hebben dat het geld voor de wegen in ons land wordt besteed. DEN HAAG Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben zich dinsdag in Den Haag uitgesproken tegen de plannen van de regering tot splitsing van de provincie Zuid-Holland in Midden- en Zuid-Holland. Aanstaande donder dag zullen GS in een nota het waarom van hun „neen" inzake de splitsing uit voerig uit de doeken doen. De nota zal worden toegezonden aan de minister van binnenlandse za ken, aan de Eerste en Tweede Kamer en de staten zelf zullen zich in april er nog over moeten uitspreken. Gedeputeerde Hoek van Dijke zei over het standpunt van GS: „Onder deze omstandigheden vinden wij de splitsing geen aanvaardbare zaak. Dit is niet meer de oorspronkelijk in geslagen weg", aldus Hoek van Dij ke. GS van Zuid-Holland vinden on der meer dat de reorganisatie bin- nenlandsbestuur en de vorming van een provincie nieuwe stijl niet uit de verf komen en ook ten aanzien van de financiën is de provincie ontevre den. De gedeputeerde zei verder nog dat GS op dit moment nog geen pasklare oplossing kunnen aandragen. Hij verwacht overigens dat de staten zich in vrij grote meerderheid achter het standpunt van het kollege zullen scharen. Het wetsontwerp inzake de splitsing van Zuid-Holland moet nog worden behandeld in de Eerste en Tweede Kamer. Mocht deze splitsing uiteindelijk toch doorgaan, dan zul len GS geen „burgerlijke ongehoor zaamheid" toepassen, zo zei de gede puteerde. Wel is voor een evenwichtig energie beleid noodzakelijk dat een vloer ontstaat in de prijsdaling. Beide lan den denken hierbij aan een prijs van 25 tot 27 dollar per vat olie. Lubbers heeft de regering van de Verenigde Staten ingelicht over de studie die minister van ekonomische zaken, Gijs van Aardenne, op het ogenblik laat verrichten naar de toekomst van het Nederlandse aardgas. SAN LAVADOR - Volgens het Sal vadoriaanse leger is Marianelle Gar cia Villas, de maandag omgekomen voorzitster van de kommissie van de mensenrechten in El Salvador, koe rierster geweest voor het verzet. Er zijn bij haar papieren aangetroffen, waaronder een strijdplan van het na tionale bevrijdingsfront Farabundo Marti (FMLN), zo blijkt uit een woensdag verspreide officiële ver klaring. Mevrouw Garcia Villas is maandag bij een treffen tussen leger en verzet in La Bermuda in de provincie Cus- catlan in het midden van het land omgekomen. In een officieel leger communiqué heette het dat ze als „Commandante Lucia" meevocht aan de zijde van de guerrillastrij ders. De kommissie voor de mensen rechten is van mening dat haar voor zitster door het leger is vermoord. WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben donderdag de Noord- ierse protestantse leider dominee Ian Paisley een visum geweigerd. Het is niet in het algemeen belang van de VS hem toe te laten, aldus funktiona- rissen van het ministerie van buiten landse zaken in Washington. Paisley had om een toeristenvisum gevraagd voor een bezoek later deze maand. De aanvraag is afgewezen omdat hij opruiende verklaringen heeft gedaan en aktiviteit ontplooid die in strijd zijn met ons streven naar een vreedzame regeling van het noor- dièrse'tëonflikt, aldus de funktiona- rissén. In januari v^r?'!dit jaar kreeg Paisley ook al geen visum voor de VS. AMSTERDAM - Werkgevers en werknemers in de grafische industrie hebben een akkoord bereikt over de werkgelegenheid. Dat akkoord houdt onder meer in dat in de eerste helft van 1984 een 38-urige werkweek zal worden ingevoerd en dat in de eerste helft van 1986 een 36-urige werkweek zal worden ingevoerd. De financieringsbron van deze verkor ting van de werkweek zal de prijs compensatie zijn. Dit hebben werk gevers en werknemers in de grafi sche industrie donderdagochtend meegedeeld op een persconferentie in Amsterdam. In de grafische in dustrie werken 50.000 mensen. Het werkgelegenheidseffect van het ak koord wordt geschat op twee- tot vijfduizend arbeidsplaatsen. DEN HAAG - Op het ECN-terrein in Petten (gemeente Zijpe) wordt voorlopig radioaktief afval opgesla gen. Minister Winsemius (volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer) heeft dit woensdag schriftelijk aan de Tweede Kamer meegedeeld. Het gemeentebestuur van Zijpe moet hiertoe nog wel een voorbereidingsbesluit nemen. Is dat genomen, dan worden de procedures voor opslag van het afval in Velsen stopgezet. De gemeenteraad van Zij pe ging eerder deze maand onder voorwaarden akkoord met de tijde lijke opslag. In zijn brief heeft Winsemius Zijpe toegezegd zich aan de voorwaarden te houden. Zo wordt geen radioaktief afval uit het buitenland opgeslagen en geldt de opslag voor een periode van vijf jaar. In een struktuurschema zullen de gemeente, Rijk en provin cie bovendien vermindering van de schietoefeningen in het gebied vast leggen. Hieraan werkt ook staatsse- kretaris Van Houwelingen van de fensie mee. DEN HAAG - Het kabinet acht zich niet in staat om ten behoeve van de zogeheten echte minima - gezinnen die van één minimum-uitkering moe ten rondkomen - een zodanig beleid te voeren dat het niet meer nodig zal zijn jaarlijks een extra uitkering te geven, zoals ook al gebeurde in 1981 en 1982. Advertentie STICHTING TH EATER vertoont in de concertzaal a.s. zaterdag 19 00 uur a.s. zondag 20.00 uur Alleen Patrick Hale kan een radelote president, het hoofd van da CIA 'n snelschietende generaal, terroristen, "n wapenhandelaar en religieuie fanatici ervan weerhouden de wereld te vernietigen. Maar hij heeft andere taken aan lijn hoofd. SEAN CONNERY 'DE MAN 'MET HET DODELIJKE OOG (THE MAN WITH THE DEADLY LENS) 12 jaar a.s. zaterdag 14.30 uur jj PRODUKTIE REXFILM alle leeftijden a.s. zaterdag 21.30 uur 16 jaar Zaterdag 19 en zondag 20 maart Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080,neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280, neemt waar voor dokter Flach, dokter Stenger en dokter Van Beek-Verbeek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17-00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Dorrestein en dokter Speelman Tandarts P. A. J. Bruynzeel, Karne- melksvaart 2, Zierikzee, tel. 01110-2693 De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster Poley, Vloedstraat 1, Kerk- werve. Tel. (01110) 2309, neemt waar voor Zierikzee. Zuster P. Waasdorp, Oosterland, Ko- ninginneplein 12, tel. (01114) 1707 neemt waar voor Bruinis- se en Duiveland. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 1341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. AMSTERDAM - De 23 krakers van de woensdag ontruimde luxe appartementen aan de Realengracht in Amsterdam, die gearresteerd wa ren wegens huisvredebreuk, zijn woensdagochtend allen door de poli tie weer vrijgelaten. DEN HAAG - CDA en VVD willen dat de regering het voortouw neemt om de kinderbijslag af te stemmen op de onderhoudskosten in het land waar de kinderen verblijven. In een motie van de kamerleden Lischoten (VVD) en Hermsen (CDA) die woens dag werd ingediend wordt voor gesteld om het woonlandbeginsel „als uitgangspunt" toe te passen. Dat moet worden vastgelegd in EG- verordeningen en in verdragen tus sen Nederland en landen rondom de Middellandse Zee waar gastarbei ders vandaan komen. Donderdag 17 maart Zierikzee Bejaardencentrum Borrendamme. Voorlichtingsbijeenkomst Volksdan sen voor ouderen. 10.30 - 11.30 uur. Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. „Hervormd Verenigingsgebouw", 't Vrije 2. „Open huis" t.g.v. 50-jarig bestaan van het gebouw. 19.30 - 21.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst „Wees een Zegen". 20.00 uur. Kerkwerve Konsistorie Herv. kerk. Paasbeurs. 19.00 - 21.00 uur. N.H. Verenigingsgebouw. N.C.V.B.- vergadering. 19.45 uur. Vrijdag 18 maart Zierikzee Stadhuis. Kommissie welzijn. 16.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Ou deravond J. L. de Jongeschool. 19.30 uur. Kegelhuis Geluk. Finalewedstrijden 100-ballenkaart Zierikzeese Kegel bond. 19.30 uur. Haamstede Geref. Kerk. Jaarvergadering Na tuur- en Vogelwacht Schouwen-Dui veland. 19.45 uur. Noordgouwe Hotel-café-restaurant Van der Weij- de. Finale-toernooi bandstoten eer ste klas biljartclub KVL. Aanvang: 19.00 uur. Bruinisse Schoolgebouw, Molenstraat. Jaar vergadering Chr. Schoolonderwijs. 20.00 uur. Kerkgebouw, Schoolstraat. Tijdrede door de heer De Rooy. 19.30 uur. Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Jaarvergadering Algemeen Belang. 20.00 uur. Zaterdag 19 maart Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Dik Trom en het circus, 14.30 uur. De man met het dodelijk oog, 19.00 uur. Sweet Lollipop, 21.30 uur. Serooskcrkc Dorpshuis. Verkoping well-faire ar tikelen Rode Kruis. 13.30 - 14.30 uur. Noordgouwe Hotel-café-restaurant Van der Weij- de. Finale-toernooi bandstoten eer ste klas biljartclub KVL. Aanvang: 13.00 uur. Nieuwerkerk Jeugdsoos „De Kêête", voormalig sportveld. Officiële opening. 13.30 uur. Bruinisse N.H. Verenigingsgebouw. Bazar „De Nachtegaal". 13.00 uur. Zondag 20 maart Zierikzee Bar Mirabelle. Live music m.m.v. Cold Steel and friends. 14.00 - 17.30 uur. Bioscoop de Concertzaal. De man met het dodelijke oog. 20.00 uur. Noordgouwe Hotel-café-restaurant Van der Weij- de. Finale-toernooi bandstoten eer ste klas biljartclub KVL. Aanvang: 13.00 uur. Maandag 21 maart Zierikzee Kegelhuis Geluk. Finalewedstrijden 100-ballenkaart Zierikzeese Kegel bond. 19.30 uur. Iona, Poststraat 25. Do-in. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Jaarvergadering Philatelica. 20.00 uur. Concertzaal. Concert van Het Zeeuws Orkest o.l.v. Louis Stotijn. 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring WIK-tennis (over clubgebouw). 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 22 maart Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Jaarver gadering C.P.B., afd. Schouwen-Dui veland. 19.45 uur. Cafetaria „Orisant". Algemene Voorjaarsvergadering VVV Renesse. 20,00 uur. Dorpshuis. Hoorzitting gemeentelij ke projektgroep integrale dorpsplan nen Noordwelle. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw, Nieuwstad 13. Ledenvergadering ANBO. 14.30 uur. Woensdag 23 maart Kerkwerve Verenigingsgebouw. Lezing NCVB. 19.45 uur. Donderdag 24 maart Scharendijke Gemeentehuis. Raad Middenschou- wen. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Openbare vergade ring commissie welzijnsbeleid. 19.30 uur. Vrijdag 25 maart Zierikzee UW-gebouw. Ledenvergadering wijn- en bierbrouwersgilde. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Hotel Bom. Jaarvergadering Ring Promotion. 20.00 uur. Zaterdag 26 maart Zierikzee Concertzaal. Show met Bassie Adriaan. 14.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Zaterdag 19 maart, optreden Risqué, 22.00 uur. Openingstijden: vrijdag 19.30 - 23.00 uur, zaterdag 19.30 - 24.00 uur; zon dag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Zaterdagavond 19 maart a.s. Beton- avond. Elke woensdagavond gezellige avond met klaverjassen, schaken, dobbelen, enz. Van 19.00 - 23.00 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2