Stukje droevige historie van Zierikzee gevonden Leger des Heils wenst beleid voor toekomst peuterspeelzaal Grootscheepse zoekaktie naar twee sportvissers DE ZIERIKZEESCHE COURANT Philips 1 spelcomputer. Videopack G 7000 2 met 2 B spelregelaars. Sensationeel, spannend. Nu al meer dan 3 42 cassettes. Welzijnskommissie moet adviseren NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110)6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 37,00, per jaar 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Donderdag 17 maart 1983' 139ste jaargang Nr. 23287 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: TROS-televisie in Zierikzee Bij grondwerkzaamheden De heer P. R. M. van der Sneppen, die zich onlangs ook intensief heeft beziggehouden met historisch bo demonderzoek op het braakliggende terrein aan de Nieuwe Boogerd- straat, werd door één der omwonen den opmerkzaam gemaakt op deze vondst, die een stukje droevige histo rie van Zierikzee blootlegt. De heer Van der Sneppen liet desgevraagd weten, dat dit massagraf hoogst waarschijnlijk ontstond ten tijde van de pestepidemiën. Aan de Hoge Mo lenstraat stond destijds een pesthuis, genaamd het St. Rochushuis. 1624 Uit de geschriften van voormalig stadsarchivaris P. D. de Vos heeft de heer Van der Sneppen vast kunnen stellen, dat in 1624 zesenvijftig aan ZIERIKZEE - Op peuterspeelzaalKwibus" gaat het er vrolijk toe. De kleintjes maken zich duidelijk niet druk over de toch wat onzekere toekomst van de beide peuterspeelzalen in Zierikzee. De leidsters wel: zij deelden vast een waar schuwend stenciltje uit aan de betrokken ouders. WESTERSCHOUWEN - Drie reddingsboten plus een opsporingsvliegtuig van de vliegbasis Valken burg zijn afgelopen nacht in de weer geweest om twee Belgische sportvis sers te zoeken, die met hun boot sinds woensdagavond waren vermist. De vissers spoelden vanochtend om 07.57 uur in hun boot op het strand van Renesse aan. Ze verklaarden mo- torpech te hebben gehad. Woensdagmiddag vertrokken twee mannen uit Wissenkerke (NoortJ-Be- veland) met het zes meter lange, twee motorige jacht ,,May" naar de Steen- banken. Deze platen bevinden zich ongeveer twintig kilometer uit de kust aan de Noordzee-zijde. Toen de twee mannen, M. J. uit Stabroek en J. D. uit Brasschaet, 's avonds nog niet waren teruggekeerd werd er in Wissenkerke alarm geslagen. Om elf uur kreeg de reddingboot President Jan Leis uit Burghsluis opdracht om uit te varen. Met goede assistentie van de vuurtoren in Burgh-Haamste- de heeft de Jan Leis tot vier uur van ochtend gezocht naar de vermiste sportvissers. Assistentie De reddingsboot keerde terug naar Burghsluis om opnieuw uit te varen bij het aanbreken van de dag. Bij de ze tweede poging kreeg de Jan Leis hulp van de reddingsboten De Griend uit Ouddorp en de Zee manspot uit Stellendam. Ook werd assistentie verleend door een opspo ringsvliegtuig van de vliegbasis Val kenburg. Om 07.57 uur ontving de kustwacht een telefoontje dat de twee vissers terecht waren. Ze spoel den met de boot op het strand van Re- nesse aan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Boven de oceaan is een krachtige westelijke stroming tot stand gekomen waarmee storingen snel naar west-Europa kunnen wor den gevoerd. Zo'n zóne met regen en motregen trok de afgelopen nacht van Engeland over ons land naar Duitsland weg. De aangevoerde lucht is betrekkelijk zacht zodat mid- dagtemperaturen mogelijk zijn van 10 tot 13 graden. Ook vrijdag worden wolkenvelden aangevoerd maar de kans op enige regen is klein. De tem peratuur komt geleidelijk op een iets lager niveau. ARNHEM - Het aantal brandstich tingen in woningen en gebouwen in Arnhem was in 1982 hoger dan in enig ander jaar na de tweede werel doorlog. Gevreesd moet worden dat onder invloed van de ekonomische recessie het aantal brandstichtingen de komende jaren hoog zal blijven of zelfs nog zal toenemen. Dat staat in het jaarverslag van 1982 v V- hemso brandweer ZIERIKZEE - Aan de Hoge Molenstraat te Zierikzee is woensdagmiddag een massagraf aangetroffen. Dit ge beurde tijdens grondwerkzaamheden ten behoeve van de bouw van het nieuwe rusthuis ter vervanging van ,,Ons Huis" en „Irene". WASHINGTON Het officiële Rus- sische persbureau Tass heeft woens dag gemeld dat waarnemers in Was hington menen dat het de Verenigde Staten niet is gelukt druk uit te oefe nen op premier Lubbers om de statio nering van Amerikaanse kernraket ten in Nederland veilig te stellen. MEXICO-STAD - De Latijns-Ame rikaanse journalisten vereniging (FELAP) heeft een betere bescher ming geëist voor journalisten. Dat gebeurde dinsdagavond in Mexico- stad op een herdenkingsbijeenkomst voor de vier IKON-joumalisten, die een jaar geleden in El Salvador om het leven werden gebracht. pest overleden slachtoffers in een massagraf werden begraven. Er bestond in die tijd ook een wet, dat deze slachtoffers binnen tweemaal 24 uur begraven dienden te zijn. Dit uit eraard met het oog op de kans van verdere besmetting. Op het ogenblik kan overigens nog niet worden vast gesteld of het nu aangetroffen massa graf hetzelfde is als waar P. D. de Vos over schrijft. In de dertiger jaren van deze eeuw werd ook reeds - dich ter langs de straatkant - een derge lijk massagraf aangetroffen. Alles duidt er op, dat de pestepidemiën in Zierikzee zeer veel slachtoffers heb ben geëist en derhalve meerdere mas sagraven ontstonden. Heden (donderdag)middag om 13.00 uur wordt begonnen met de her opgravingen. De stoffelijke resten van deze vroegere stadsbewoners zullen worden overgebracht naar de algemene begraafplaats, waar - na verricht onderzoek - een herbegra ving zal plaatsvinden. Patholoog dr. Haneveld heeft zich bereid ver klaard, zodra het massagraf is ont ruimd, naar Zieidkzee te komen, voor het verrichten van nader onderzoek. Een overzicht van de graafwerkzaamheden aan de Hoge Molenstraat, waar gisteren het massagraf is ontdekt. Advertentie M I 299,- ZIERIKZEE - Ook in Zierikzee dreigt het peuterspeel- zaalwerk in de toekomst door financiële problemen in de knel te komen. Elders in de regio (in Duiveland en Westerschouwen) kwamen de moeilijke zaken waar peu terspeelzalen in de huidige tijd mee worden gekonfron- teerd, reeds uitgebreid aan de orde. Zierikzee vormt in vergelijking met de overige gemeenten op Schouwen- Duiveland een uitzonderingspositie wat de organisatie van peuterspeelzalen betreft. Hier is dat namelijk in handen van het Leger des Heils. „Dat is in het verleden zo gegroeid, omdat vanuit dit korps op een duidelijke be hoefte werd ingespeeld", lichtten luitenant Piet Dijkstra en leider van het buurt- en clubhuiswerk Rudi Prager toe. Destijds - alweer ongeveer twaalf jaar geleden - ging een peuterspeelzaal draaien in het Leger des Heils-pand ,,De Lichtboei" in de Poststraat. Vijf och tenden per week werden (en worden) daar gemiddeld zeventien peuters door deskundige leiders beziggehouden en begeleid. Vier jaar geleden werd de wachtlijst zo groot, dat het Leger des Heils besloot een tweede peuterspeel zaal te beginnen. Dat gebeurde aanvankelijk in de voormalige kleuterschool achter de „Corneliastichting" en thans in een lokaal van de Nutskleuter- school aan de Baden Powellweg. De peuterspeelzalen „Kwibus" en „Harlekijn" voldoen duidelijk in een behoefte. In totaal bezoeken 110 peu ters per toerbuurt deze speelgelegen- heid. Het Leger des Heils heeft daar in totaal vijf - opgeleide - krachten voor in dienst. Deze leidsters worden gehonoreerd volgens de C.A.O.-wel- zijn; dat betekent het minimum loon zoals ook wordt aangeraden door het regio Overleg Kindercentra Zeeland. Norm Aanvankelijk betrof het peu- terspeelzaalwerk vrijwel overal in den lande werk opgezet vanuit het partikulier initiatief, soms heel een voudig zonder deskundige leiding, in niet aangepaste ruimtes en zonder honorering. Toen het peuterspeel- zaalwerk echter omvangrijkere vor men ging aannemen, werd het nood zakelijk geacht normen op te stellen. De groep peuters diende bijvoor beeld bij voorkeur niet groter te zijn dan zeventien kinderen, de leidsters dienden een bepaald niveau aan des kundigheid te bezitten en voor hun werk een honorering te ontvangen. Een speciale opleiding voor peu terspeelzaalleidsters stelde hen in staat de enkele uren aan hun hoede toevertrouwde kindertjes verant woord te observeren en te stimule ren. Over het algemeen werden de vast gestelde normen als zeer zinnig be schouwd, alleenin de huidige tijd van bezuinigingen dreigt die sa lariëring volgens de C.A.O.-welzijn voor vele peuterspeelzalen een strui kelblok te worden. De bijdragen van de diverse gemeenten op Schouwen- Duiveland bleken uit een enige maanden gelden verstrekt overzicht, zeer verschillend. Zierikzee neemt wat dit betreft een uitzonderingspo sitie in omdat niet exakt kan worden vastgesteld, welke bijdrage expliciet ten goede komt aan het peuterspeel- zaalwerk in deze centrumgemeente. „Ingebouwd" De gemeente Zierikzee verstrekt het Leger des Heils een totaalsubsi die voor het jeugd- en clubhuiswerk „met ingebouwd het peuterspeel zaal werk", zoals in de begroting staat omschreven. Jaren geleden, toen er financieel nog mogelijkheden waren, gaf dat geen grote problemen. Op grond van de door het Leger des Heils ingediende begroting werd de gemeentelijke subsidie verstrekt. Toen in 1979 echter de bezuinigings ronden reeds hun schaduw vooruit wierpen werd de begroting van het Leger des Heils zogenaamd „gemaxi maliseerd", met andere woorden er werd een plafond van 150.000,- als totaalsubsidie vastgesteld. Luitenant Dijkstra laat desge vraagd weten, dat van dit bedrag krap twee vaste krachten van het Le ger des Heils en de schoonmaakster betaald kunnen worden. Dat houdt in, dat de kosten van alle aktivitei- ten, inventaris, huur en onderhoud door het Leger zelf moeten worden opgebracht. Vervolg pag. 3 Vanochtend met boot aangespoeld in Renesse Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Pas aan het einde van het spel weet men wie er gewonnen heeft. Spreekwoord Verwachting tot vrijdagavond: Af en toe zon Half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur omstreeks 5 graden, middagtempera- tuur ongeveer 9 graden; matige westelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 21 maart. Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: zuidwest 5 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 9 gr. Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Kans op neerslag: 607< Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 18 maart Zon op 6.50, onder 18.49 Maan op 8.36, onder 23.14 Eerste Kwartier: 22 maart (3.25) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 18 maart 4.52 18.10 11.21 23.27 Doodtij: 24 maart

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1