Jonge boeren pleiten voor zoet water voor landbouw Eerste programma ziekenomroep in nieuwe studio te Zierikzee Bekroning voor twee Ierse Setters van Wim en Ineke Muste Bijeenkomst in Noordgouwe llolty" iijpde STREEKNIEUWS Viervoudige moordzaak voor rechter Betere kontrole op WA-verzekering auto's Inval gokgelegenheid: zeven arrestaties Tijdens Clubmatch te Goes Overleg leerlingen vervoer 4 NOORDGOUWE - Het afgelopen weekend werd in Noordgouwe een bijeenkomst gehouden van 6 inmiddels afgestudeerde studenten van de landbouwhogeschool te Wageningen en een groep jonge boeren van Schouwen- Duiveland, die vier jaar geleden op initiatief van de Regionale Agrarische Kommissie samen een onderzoek hebben gedaan naar de voordelen van zoet water op Schouwen-Duiveland voor de landbouw. Die samenwer king heeft geresulteerd in de uitgave van de brochure „Grevelingen zoetzout", die in het najaar van 1979 veel aandacht trok. In de brochure werdgekonkludeerd dat zoet water belangrijk is voor de landbouw in verband met hogere op brengsten, betere kwaliteit van de produkten, grotere oogstzekerheid, mogelijkheid tot intensivering en handhaving van de werkgelegenheid. Tijdens de bijeenkomst werd gekon- kludeerd dat de brochure in feite nog niets aan aktualiteit verloren heeft Sterker nog, de behoefte aan zoet water is juist gegroeid. Dit wegens de konstatering dat met name het areaal vollegrondsgroenten sterk is toegenomen de tussenliggen de 4 jaar. Juist die sektor is heel af- Advertentie F,anke<wa»de' Fijn om te weten dat alle topmerken weer ruim zijn vertegenwoordigd in onze nieuwe voorjaarskollektie. hankelijk van zoet water zoals het vo rige voorjaar is" bewezen. Toen moes ten er percelen witlof, winterpeen en spruiten overgezaaid worden en bleef de opbrengst van de tulpen door de droogte sterk achter. Uitstraling Nógmaals is vastgesteld dat Schou wen-Duiveland een vooral agrarisch „eiland" is. Het welvaartspeil van de agrarische bevolking heeft z'n direkte uitstraling op de rest van de bevol king, de problematiek van de kleine kernen enz. De groep kwam tot de kon- klusie dat het welvaartspeil van de agrarische bevolking in toenemende mate door de beschikbaarheid van zoet water bepaald zal worden. Door de werkloosheid worden veel kleine bedrijven overgenomen. Daardoor komt er weinig grond vrij om even tueel andere kleine bedrijven te laten groeien. Voor kleine bedrijven is het verbouwen van intensieve gewassen zoals vollegrondsgroenten een voor waarde voor het behalen van een rede lijk inkomen. Geld is op Ook zijn de zaken die op beleids terrein spelen aan de orde gekomen. Het uitstellen van de werken aan de Philipsdam betekent uitstel van de eventuele komst van zoetwater. „Daar naast toont het aan hoe ver de over- heidsgelden op zijn. We zijn bang dat een uiteindelijke beslissing over de beschikbaarheid van zoet water op het eiland afhankelijk wordt van de finan ciële positie van de overheid en niet een beslissing gestoeld op duidelijk beleid". Tot slot is de diskussie binnen het Grevelingenschap Lo. nog even aan de ZIERIKZEE - De ziekenomroep ra dio Nomen Nescio presenteert sinds vrijdag de programma's live vanuit de eigen nieuwe studio in het Zierik- zeese ziekenhuis. Deze vrijdagmid dag met een feestelijk tintje in ge bruik genomen, tijdens de uitzending van het verzoekplatenprogramma. Vele personeelsleden kwamen een kijkje nemen en feliciteerden de me dewerkers van de ziekenomroep met het nieuwe onderkomen. Ook de direktrice mevrouw A. Kortleve was present. Ze sprak via de radio een kort welkomstwoordje en moedigde het team van Nomen Nescio aan om met dit werk door te gaan. Op de afdelingen op de eerste en tweede verdieping werd goed ge luisterd naar de eerste live uitzen ding. Alle patiënten waren goed te spreken over de radioprogramma's, voor de ziekenomroep een bevesti ging om op deze voet door te gaan. i: Op diverse afdelingen werd goed ge luisterd naar de eerste live uitzen ding van de ziekenomroep. orde gekomen. Gebleken is dat daar een conceptbeheersplan ter diskussie zou komen dat uitging van een zoute Grevelingen. Terecht is er daar door een vertegenwoordiger van de ge meente op gewezen dat de keuze tus sen zout en zoet nog gemaakt moet worden. Gezien het feit dat Lv.m. de werkgelegenheid de behoefte aan zoet water op het eiland in de toekomst nog steeds zal toenemen, werd besloten de vertegenwoordigers van de gemeen ten in het Grevelingenschap i.o. alsnog een brochure toe te sturen. ZIERIKZEE Vakantiebonnen gestolen Uit een bouwkeet aan de Laan van St. Hilaire zijn achttien vakantie bonnen gestolen. De eigenaar is A. K. uit Rucphen. De bonnen kosten 29,75 per stuk. Aanrijding Op de hoek van de Weststraat- Regenboogstraat raakten twee auto's met elkaar in botsing. J. d. B. uit Zierikzee kwam uit de Regen boogstraat en wilde de Weststraat in rijden. D. B. zou daarbij geen voor rang hebben verleend aan automobi list J. C. T. uit Zierikzee. Aanrijding bij stoplichten Bij de verkeerslichten op de Nieu we Kooiweg zijn maandag twee auto's tegen elkaar gereden. Auto mobilist K. M. uit Halsteren zou te ver onder de lichten zijn doorgere den, zodat hij de kleur van de lamp niet meer kon zien. D. V. uit Spijke- nisse reed achter M. en trok op toen het licht op groen sprong. V. bleef echter staan. Beide auto's raakten beschadigd. HAAMSTEDE Lezing voor Huisvrouwen over voetverzorging De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Westerschou- wen wordt dinsdag 29 maart voorge licht over voetverzorging door me vrouw A. G. Steendijk uit Zierikzee. De vergadering wordt gehouden in Hotel Haamstede (Hogezoom) en be gint om half acht. SEROOSKERKE Verkoping Rode Kruis In Serooskerke wordt zaterdag middag 19 maart een verkoopmiddag van well-faire-artikelen ten bate van het Rode Kruis gehouden. De artike len kunnen tussen half twee en half vijf in het Dorpshuis worden ge kocht. BRUINISSE Burgerlijke stand Het bevolkingsverloop over de maanden januari en februari 1983 ziet er als volgt uit: Geboren: Peter A. Zuidgeest. Jo hannes P. Dorst, Anthonie W. Jume- let. Overleden: Hendrik Duson, óud 83 jaar; Hendrik J. Platschorre, oud 79 jaar; Antoon J. van de Graaf, oud 66 jaar; Klaas Kik, oud 89 jaar; Willem de Oude, oud 85 jaar; Adriana Capel- le, oud 77 jaar; Willem Hoek, oud 94 jaar; Jacob J. de Regt, w.v. van Wee- Ie, oud 74 jaar; Jacob C. Giljam, oud 76 jaar. Gehuwd: Leendert Verspoor en Bartelina de Jonge; Benjamin W. Schot en Cornelia J. Koster; Pieter C. Giljam en Catharina M. Meertens; Arie J. Bontekoe en Roelina Blaauw; Pieter M. C. Hoogerwerf en Adrian C. de Koning. Links in de hoek, coördinator van Nomen Nescio Harry van Rooyen met naast zich presentatrice Conny Boot. Voorde microfoons van links naar rechts: John Cevaal, Wijnand Troost en de direktrice mevrouw Kortleve. Prljsknijper verbouwd Vrijdagochtend 11 maart gingen de deuren van de Bruse Prijskniper, de supermarkt in de Nieuwstraat, weer open na een verbouwing van enkele dagen. Het gedeelte wat enige tijd leeg heeft gestaan wegens het vertrek van Bert Visch naar een zelfstandige vestiging, is totaal vernieuwd. Hier zijn eigenlijk drie eigentijdse ver kooppunten gesitueerd namelijk een kaasboetiek, een broodboetiek en een komplete slagerij. Ook de winkel zelf heeft hierdoor aan ruimte ge wonnen en is overzichtelijker gewor den. De avond ervoor was het ,,Open huis" voor genodigden, relaties, kol- lega ondernemers, klanten en was het gemeentebestuur vertegenwoor digd door wethouder V. d. Velde en gemeentesekretaris B. de Groot. Vrijdag kregen de eerste 100 klan ten een plant aangeboden. Op de be geleidende openingskrant staan, naast de speciale openingsaanbiedin gen, ook de foto's afgedrukt van de medewerkers van de Prijsknijper, zoals Lia de Winter al 10 jaar werk zaam in de supermarkt. Jaarvergadering Chr. Schoolonderwijs De Vereniging tot bevordering van Chr. schoolonderwijs houdt op D.V. vrijdag 18 maart haar jaarvergade ring in het schoolgebouw aan de Mo lenstraat. Aanvang 20.00 uur. Voor de pauze hopen leerlingen van klas zes een en ander te laten zien en ho ren met betrekking tot de bezuinigin gen zoals ze in de Tweede Kamer zijn aangekondigd. Bij de bestuursverkiezing zijn af tredend en niet herkiesbaar me vrouw C. v. d. Velde-de Ronde en de heer H. Schot. Tijdrede Op D.V. vrijdag 18 maar zal de heer De Rooy uit Krabbendijke op uitno diging van de S.G.P., een tijdrede houden in het kerkgebouw van de Ger. Gem. in Ned. aan de Schoolstraat 13. De tijdrede, welke handelt naar aanleiding van Jesaja 1:21, begint om 19.30 uur. Belangstel lenden zijn hartelijk welkom. AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam is vandaag begonnen met de behandeling van een viervou dige moordzaak. Verdachte hiervan is de 27-jarige Romeo Glenn B. uit Amsterdam. Deze zou in 1977 een echtpaar in Utrecht, in 1980 de 56- jarige J. H. G. Tuytschaevers uit Am sterdam en vorig jaar de 78-jarige vrouw Pietertje Rüpke uit Amster dam om het leven hebben gebracht. B. werd vorig jaar aangehouden na de moord op 22 september op de be jaarde vrouw. De vrouw, toen de buur vrouw van B., werd op gewelddadige wijze om het leven gebracht nadat ze eerste seksueel was misbruikt Dit ge beurde in haar woning aan de Banka- straat in Amsterdam. Eerder al was B. door de politie in verband met de drie vroegere moordzaken gearresteerd, maar moest toen wegens gebrek aan bewijs weer worden vrijgelaten. De verdachte ontkent de vier moor den. „Ik heb geen zin om hier vier dagen te zitten en ik wil naar huis. Ik heb er niets mee te maken", aldus B. Aan het begin van de zitting. Voor de behandeling van deze zaak zijn vier dagen uitgetrokken. DEN HAAG - Het Rijk wil de kon trole op de WA-verzekering van auto's verbeteren. Daartoe is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging van de Wet Aaansprakelijkheidsver- zekering Motorrijtuigen ingediend. Om een betere kontrole op de na leving van de verzekeringsplicht te krijgen en daardoor het onverzekerd rijden terug te dringen, zal de registra tie van verzekeringen door de Rijks dienst voor het Wegverkeer worden uitgebreid. Een nota van wijzigingen met een aantal technische verbeterin gen van het wetsontwerp is daarbij gevoegd. Het wetsontwerp is inge diend door de ministers van justitie en financiën en de staatssekretaris van verkeer en waterstaat, aldus dinsdag een mededeling van het ministerie van justitie. NIJMEGEN - Bij een inval in een il legale gokgelegenheid in een hotel in Berg en Dal (bij Nijmegen) heeft de rijkspolitie in de nacht van maandag op dinsdag de zeven organisatoren gearresteerd en een bedrag van enke le tienduizenden guldens, alsmede een roulettetafel en twee black- jacktafels in beslag genomen. Dit heeft de politie dinsdagochtend mee gedeeld. Twintig politiemensen uit Groes- beek vielen het speelhol binnen toen daar volop werd gegokt door 27 be zoekers. Volgens een politiewoord voerder is het illegale casino onge veer vijf weken in bedrijf geweest. De politie kreeg argwaan, omdat het de laatste weken regelmatig zeer druk was rond het hotel, dat verder vrij vervallen is en voorheen nauwe lijks bezoekers trok. ZIERIKZEE - „We hebben echt een beetje de „Setter-koorts", vertelt Ineke Muste- Goudswaard uit Zierikzee lachend. Ze heeft ook wel reden tot lachen, want de twee fraaie Ierse Setters Nolan Nury en Kriston van haar en haar man Wim Muste, behaalden mooie suksessen za terdag in Goes tijdens de Clubmatch van Kynolo- genklub Zeeland. De bijna negen maanden oude Ierse Setter Nolan Nury van het Adelaarsvaren werd op deze klubmatch eerste in de puppieklasse en behaalde een tweede prijs bij de keuring van de puppies van vijfen twintig verschillende rassen. De 13 maanden oude Ierse Setter Kriston van het Adelaarsvaren werd eerste in de jeugdklasse en werd beoordeeld als een zeer mooi type met toekomst. Uit Bruinisse De honden van Ineke en Wim werden gefokt in de Ierse Setter ken nel ,,Van het Adelaarsvaren" door mevrouw Ingrid Silvius-Lemstra te Bruinisse. Mevrouw Silvius presenteerde de twee bekroonde hon den ook zaterdag, want „daar hadden wij nog geen ervaring mee en het is echt wel moeilijk om dat goed te doen", licht Ineke toe. Ze vertelt desgevraagd, dat Ierse Setters meestal eigenwijs zijn. ,,Je moet ze vooral het eerste jaar goed kort houden en laten weten dat jouw wil wet is". Verder noemt ze het verschrikkelijk vrolijke honden, die meteen iedereen hun liefde willen betuigen. De honden van Ineke en Wim gedragen zich goed en een zogenaam de Gedrags- en Gehoorzaamheidskursus werd derhalve niet noodza kelijk geacht. De eigenaars zijn er echter alert op, dat niet wordt toe gegeven aan kuurtjes, die de honden af en toe toch weieens vertonen. „Je moet zeer konsekwent blijven in de opvoeding van deze dieren", voegt Ineke eraan toe. Zij en haar man waren altijd al dol op honden, maar kozen destijds - in verband met beperkte behuizing - voor een Spaniel. Nu, elf jaar later, werden ze door genoemde fokster te Bruinisse zo enthousiast gemaakt voor Ierse Setters, dat ze zich er in een mum van tijd twee aanschaften. Achter in hun tuin werd een grote ren gemaakt met een riant nachthok. „Overdag zijn ze echter meestal gewoon bij ons in huis, want daar heb je ten slotte honden voor, om ze bij je te hebben". Met veel plezier Het echtpaar Muste is vast van plan na het nu behaalde sukses meer tentoonstellingen met hun dieren te bezoeken. Op de vraag of honden dat showen nou zelf wel zo leuk vinden, antwoordt Ineke: „Ja, dat vinden ze inderdaad. Als bestuurslid van de dierenbescher ming heb ik dat zelf nooit geloofd, maar ik heb het nu met eigen ogen gezien. Het is duidelijk te konstateren, dat ze met veel plezier aan zo'n tentoonstelling meedoen". De jeugdige Nolan Nury stamt af van Drummer Boy van het Ade laarsvaren en van Hazel van het Adelaarsvaren. De dertien maan den oude Kriston heeft als vader en moeder: Nilson of the Hintersho- me en Easy Rider van Huize Comtesse. Met dit laatsgenoemde dier begon mevrouw Silvius in Bruinisse destijds met het opzetten van de kennel. Ineke en Wim zijn lid van de Regionale Ierse Setterklub, een vere niging van enthousiaste Setter-bezitters, die gezamenlijk talloze strandwandelingen maken en lezingèn bijwonen. De bekroonde Ierse Setter van Wim en Ineke Muste. De neqen maan den oude Nolan Nury (l.) en de dertien maanden oude Kriston. (Vervolg pag. 1) om de petitie, die vorige week don derdag tijdens de onderwijs-protest- demonstratie in Zierikzee werd aan geboden aan het kollege van B. en W., met gemeentelijke ondersteuning door te zenden naar Den Haag. Ook een voorgestelde wijziging van de vervangingsregeling voor vakleerkrachten bij het lager onder wijs ondervond geen enkele tegen stand. De wijziging houdt in dat de termijn, waarin bij ziekte van een vakleerkracht geen vervanger mag worden aangesteld, wordt verkleind van zes weken naar vier weken. Het agendapunt mededelingen le verde drie bijdragen van de kant van de wethouder. Zo is er goedkeuring ontvangen van GS voor de over dracht van het schoolgebouw aan de Raamstraat aan de gemeente Voorts is een officiële afwijzing binnengeko men van de afwijzing van de Theo Thijssenschool als stimuleringS- school. De derde mededeling betrof het feit dat de beslissing van de mi nister omtrent de plannen voor het schoolgebouw aan de Raamstraat met ten hoogste drie maanden is ver daagd. „Een en ander houdt in dat de minister nu wettelijk verplicht is oiti uiterlijk 5 mei uitsluitsel over de in gediende voorstellen te geven. Wij blijven echter aan de bel hangen". Aldus wethouder Groen. Goed voorbeeld HAMBURG - Vijfenzeventig West- duitse jongelui hebben vandaag in Hamburg uit protest tegen de olie vervuiling op de Noordzee 300 dode zeevogels gedeponeerd voor het ge bouw van de Westduilse Taxaco AG. De betogers eisten in spreekkoren dat men met de vervuiling zou op houden en zeiden dat vrede ook leven met de natuur betekende en men met zijn handen moest afblijven van de Waddenzee. Texaco AG werd ervan beschul digd door olieboringen in de voor het milieu belangrijke Waddenzee bij te dragen tot de olievervuiling en de gruwelijke dood van vogels.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4