Kredietaanvraag raad Zierikzee voor bestortingen Havenkanaal 'ZIN IN... hmowIT Vragen in de raad over tariefstelling PZEM Dinsdag 22 maart Bouwdokken en werkhavens geschikt voor „maricultuur" STREEKNIEUWS Tlolty* mpdc Van PvdA-fraktie Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag IS maart 1983 Nr. 23286 ZIERIKZEE - Het kollege van b. en vv. van Zierikzee stelt de gemeenteraad voor een krediet van 51.000,— (inkl. b.t.w.) beschikbaar te stellen voor noodzakelijke bestortingen in het Havenkanaal. Een peiling van sep tember 1982 toonde, zoals reeds gemeld, aan dat een ver dieping langs de zijde van de Oosthavendijk zodanig was toegenomen, dat deze werkzaamheden op korte termijn verricht dienen te worden. De leden van de kommissie publie ke werken adviseerde vorige week deze kredietaanvraag aan de raad voor te leggen, maar stelden daarbij wel als voorwaarde, dat er een nader onderzoek zal plaatsvinden naar het te gebruiken stortmiddel. De kom missie was van mening, dat door het gebruik van zogenaamde hoogo venslakken veel goedkoper kan wor den gewerkt. huyiige volkstuinenkompiex aan de Kleine Zelkeweg. Het kollege zegde toe onder nader vast te stellen voor waarden hieraan medewerking te verlenen door verhuur van een ge deelte van dit volkstuinenkompiex ter grootte van ongeveer 380 m2. Aan een aantal volkstuingebruikers, dat tengevolge van deze verhuur zijn tuin zal moeten afstaan, werd inmid dels vervangende tuingrond toege wezen. Rond de L.P.G.-tank, die on dergronds zal worden geplaatst, zal een hekwerk worden aangebracht dat zodanige afmetingen heeft, dat hiervoor een bouwvergunning ver eist is. Teneinde Cebeco-Zuidwest de gele genheid te geven op korte termijn het hekwerk te plaatsen zal, vooruitlo pend op een wijziging van het bestemmingsplan Uitbreidingsplan in Hoofdzaak", voor het desbetref fende gedeelte van het volkstuinen kompiex aan de Zelkeweg een voor- bereidingsbesluit moeten worden ge nomen. Het kollege stelt de raad voor aldus te besluiten. De agenda vermeldt verder een aantal begrotingswijzigingen naar aanleiding van eerder genomen raadsbesluiten. 3 ZIERIKZEE - De heer J. Morkus vierde maandag zijn 12Vz jarig jubileum in het onderwijs. Het was tevens zijn koperen jubileum aan de Willibrordus- school te Zierikzee. Ter gelegenheid van dit feit werd er maandagmiddag feest gevierd onder meer met een filmvoorstelling voor alle leerlingen aan de Willibrordusschool en ook voor de kleuters van .Onder de Wieken". Zaterdagavond gaf onderwijzer Morkus in het restaurant van sporthal Onder dak een dansavond voor alle ouders, het schoolbestuur en de onderwijskrach ten. Het werd een zeer geanimeerde avond. De jubilerende onderwijzer mocht toen twee fraaie kado's in ontvangst nemen: een relike schrijn en een processie-lamp. De heer Morkus verzamelt religieuze voorwerpen. Op de foto: de onderwijzer samen met zijn leerlingen uit klas 4 en 5a. Konklusie werkgroep „Marios": BRUINISSE/ZIERIKZEE - De werkhavens en bouwdokken aan en in de monding van de Oosterschelde zullen zich uitstekend lenen voor het kweken van zalmforel en zalm en tevens voor het opkweken van oesterbroed tot uit- zaaibare oesters. Tot deze konklusie komt de projektgroep „Marios", die in opdracht van de Deltadienst van Rijkswaterstaat en Direktie Visserij van het ministerie van landbouw en visserij, over de bruikbaarheid van de Oosterschelde-monding voor nieuwe vormen van marikultuur (kuituur van alles wat de zee oplevert). Deze kredietaanvrage komt aan de orde in de gemeenteraadsvergade ring van dinsdag 22 maart. Het kollege stelt verder voor een bedrag van 25.000,— aan te wenden voor vorming van een reserve: „aan passing Concertzaal". Dit bedrag be treft een strukturele ruimte voort vloeiend uit een rentevoordeel van een onlangs afgesloten vaste geldle ning. Reserve riolering Verder ontstaat er ook een eenma lig rentevoordeel van 163.500,— aangezien de eerste rentebetaling pas in 1984 vervalt. Het kollege stelt voor van de berekende eenmalige ruimte een bedrag van 119.500,— toe te voegen aan de reserve „rio leringswerken". Na bovengenoemde toevoeging zal deze reserve dan 269.500,— bedragen. Deze reserve- vorming is van belang in verband met een mogelijke provinciale subsi die. Zodra die bijdrage zou worden verstrekt, zouden de rioleringswerk zaamheden van start kunnen gaan. Over de toekenning van die provinci al e subsidie bestaat nog geen zeker heid; wel is echter bekend dat de rio leringswerken te Zierikzee als twee de op een door de provincie opgestel de urgentielijst prijken. De Stichting Bijzondere Woning bouw (S.B.W.) te Amersfoort heeft het voornemen achttien kleine wo ningen te bouwen in het bestem mingsplan Poortambacht VII. De raad wordt voorgesteld een garantie te verlenen ten behoeve van een juiste en tijdige betaling van rente en aflossing van een door S.B.W. aan te gane geldlening ad 1.900.000,—. Voor te treffen voorzieningen, val lend binnen de exploitatie-opzet van het gebied Hoge Molenstraat en om geving ten behoeve van de bouw van een nieuw bejaardencentrum met zorgwoningen stelde de raad reeds een krediet van 545.274,— beschik baar. In dit krediet werd geen reke ning gehouden met het feit, dat bij realisering van gesubsidieerde wo ningbouw de gemeente verplicht is het betreffende terrein te onderzoe ken op de aanwezigheid van bodem verontreiniging. De raad wordt der halve voorgesteld een krediet van 14.700,— beschikbaar te stellen voor dit oriënterend onderzoek. In de kosten van dit oriënterend onder zoek is een bijdrage van honderd pro-* cent mogelijk van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer. L.P.G.-tank Cebeco-Zuid West heeft het voorne men het huidige tankstation aan de Kleine Zelkeweg met een L.P.G.- installatie uit te breiden. De L.P.G. terptank zal worden geplaatst op het SCHOUWEN-DUIVELAND Jaarvergadering Natuur- en vogelwacht Op vrijdag 18 maart a.s. hoopt de Natuur- en vogelwacht „Schouwen- Duiveland" haar jaarvergadering te houden, welke begint om 19.45 uur in de Gereformeerde kerk te Burgh- Haamstede. Na de vergadering zal er een schit terende dia-serie vertoond worden van vogelfotograaf Henk Harmsen uit Den Haag. Henk Harmsen is bij na vaste foto-leverancier te noemen De sociaal-democraten hebben overigens al tweemaal eerder he- tracht deze vragen in de raadsverga dering te stellen. De eerste keer was dat in de vergadering van 18 januari 1983, maar de vraagstelling bleef achterwege. Burgemeester Th. H. de Meester was namelijk de mening toe gedaan dat de beantwoording van de vragen, door de gemeentelijke verte genwoordiger in de aandeelhouders vergadering van de PZEM, de heer K. T. de Jonge, óf door hemzelf, in zijn funktie als lid van de Raad van Bestuur, enige tijd van voorberei ding vergde. De beantwoording van de vragen werd derhalve verschoven naar de volgende raadsvergadering, op maandag 21 februari. De antwoor den op deze, inmiddels schriftelijk ingediende vragen bleven ook toen echter uit, omdat burgemeester De Meester wegens ziekte afwezig was. Vragen De formulering van de vragen is als volgt: 1. Welke motieven liggen ten grondslag aan het besluit van de aan deelhoudersvergadering van de PZEM om de tarieven voor elektrici teit voor kleinverbruikers voor het jaar 1983 niet te verlagen? van een aantal vogel- en natuur tijd schriften, waaronder de Sterna. In deze dia-serie zijn o.a. dia's opgeno men van „steltlopers" die juist op Sohouwen-Duiveland veel voorko men. „Steltlopers" zijn voor veel mensen, door de grote waarnemings afstand vaak onherkenbaar. Die dia's, die uiteraard vaak met een (600 mm) telelens zijn genomen ge ven een mooi overzicht van de vogel rijkdom van Schouwen-Duiveland. Amnesty schrijfavonden De door de Amnesty groep georga niseerde schrijfavonden zullen deze maand gehouden worden op woens dag 23 maart in Bruinisse en op 2. Welke rol hebben de moties van diverse Zeeuwse gemeenteraden, met name de motie van de gemeente Bruinisse, gespeeld in de diskussie over de vaststelling van deze tarie ven? 3. Wilt u eens aangeven welke mo gelijkheden er zijn om een eventuele herziening van genoemde tarieven voor 1983 te berwerkstelligen voor de raad van Zierikzee als aandeel houder van de PZEM? Onduidelijk De PvdA-fraktie stelt deze vragen omdat het haar niet goed duidelijk is op welke wijze het overleg over de elektriciteitstarieven voor 1983 is verlopen. Ook wil men graag inzicht in de wijze waarop het besluit tot stand kwam om de tarieven voor kleinverbruikers voor 1983 niet te verhogen. De fraktie is van mening dat de zeer gunstige bedrijfsresulta ten van de PZEM over de afgelopen jaren nauwelijks tot uitdrukking zijn gekomen in de tariefstelling. „Een tweede aanleiding tot het stel len van deze vragen is gelegen in het feit dat de raad van Zierikzee in 1982 adhesie heeft betuigd aan een motie van de gemeenteraad van Bruinisse, die betrekking had op dezelfde kwestie". maandag 28 maart in Zierikzee, Haamstede en Brouwershaven. Op de schrijfavonden is er ook ge legenheid de Egypte aktie te steunen. Dat kan door het versturen van brie ven naar president Mubarak of de Egyptische ambassadeur in Den Haag met het verzoek alle gewetens gevangenen op 15 mei amnestie te verlenen. Op die dag wordt in Egypte herdacht dat Sadat in 1971 een zuive ring uitvoerde. In het verleden is op die dag al aan vele gevangenen am nestie verleend. De werkgroep zal zorgen voor voldoende brieven, zo dat deze alleen ondertekend en ver stuurd behoeven te worden. Ook zal een petitie tegen het martelen van ge vangenen getekend kunnen worden. De gevangenen van de maand, waarvoor weer voorbeeldbrieven aanwezig zijn, zijn deze keer: Demir Kucukaydin in Turkije, Donat Mure- go in Rwanda en Samlith Ratsap- hong in Laos. Deze drie mensen zet ten gevangen omdat ze andere poli tieke opvattingen hebben dan de hui dige machthebbers. Ze hebben op ge weldloze wijze daaraan uiting gege ven en zitten nu, onder soms afschu welijke omstandigheden gevangen. De brieven zijn bedoeld om hun vrij lating te verkrijgen. Op de schrijf avonden zijn exemplaren van het maandblad Wordt Vervolgd, met vol doende informatie, aanwezig. De schrijfavonden worden op de gebruikelijke plaatsen gehouden. Dat zijn, in Zierikzee de Prinses Juli- anaschool, Jannewekken 19 in Haamstede en Brouwershaven de Gereformeerde kerk en in Bruinisse de leeszaal van de bibliotheek. In al le plaatsen kan men tussen 7 en 9 uur terecht. ZIERIKZEE Hervormd Verenigingsgebouw Donderdagavond 17 maart houdt het Hervormd Verenigingsgebouw „Open Huis". Een en ander vindt plaats in verband met het 50-jarig ju bileum. Ieder die belangstelling heeft wordt uitgenodigd, een kijkje te ko men nemen in het gebouw, waar in verschillende zalen normale aktivi- teiten plaatsvinden. U kunt in de za len binnen gaan, een kijkje nemen, praatje maken en vragen stellen. Daarna wordt u in de grote zaal een kopje koffie aangeboden. Tijd: 19.30 - 21.00 uur. Opbrengste Rheuma-kollekte De jaarlijkse Rheuma-kollekte heeft dit jaar een bedrag van 5.269,16 opgebracht; dat is ruim f 1.600,— meer dan vorig jaar. Allen, die aan deze kollekte hebben meege werkt, in welke vorm dan ook, wor den door het Nationaal Rheuma- fonds dan ook hartelijk bedankt. Ouderavond De oudercommissie van de Johan Louis de Jongeschool te Zierikzee or ganiseert op vrijdag 18 maart een ouderavond in het Hervormd Vereni gingsgebouw te Zierikzee; de aan vang is gepland op _19.30 uur?' Ledenvergadering C.F.O. Dinsdag 29 maart is de algemene ledenvergadering van de C.F.O. (Christelijke Federatie Over heidspersoneel) in de bovenzaal van de Gereformeerde kerk aan de St. Domusstraat. De aanvang is 19.30 uur. Naast de gebruikelijke agenda punten zal de heer Eisinga worden gehuldigd voor 50 jaar trouw lid maatschap van de bond. Na de pauze zal het hoofdbestuurslid de heer Ane- veld spreken over aktuele zaken. Aanvullend maakt het bestuur be kend dat op 20 april de jaarlijkse feestavond gehouden zal worden. Op deze avond die gehouden wordt in het Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee, zal de twee uur durende geluids-diaserie „Wir Sennen" ver toond worden. Deze begint om 19.30 uur. „Wees een Zegen" Op donderdag 17 maart komt de Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen" bijeen in het Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee. Tij dens deze avond wordt er door het bestuur van het Verenigingsgebouw een Open Huis gehouden. Deson danks is de aanvangstijd van de bij eenkomst van „Wees een Zegen" gep land op 20.00 uur. Jaarvergadering VVV De Algemene Jaarvergadering van de VVV Zierikzee zal worden gehou den op maandag 28 maart in het restaurant „Mondragon" te Zierik zee. Op de agenda staat onder andere een bestuursverkiezing: Aftredend zijn de heren J. Straetemans en N. J. W. van der Zwan; beide heren zijn herkiesbaar. Vooreen open vakature draagt het bestuur voor mevrouw Eggink. Ook de organisatie van de toe- ristendagen 1983 komen aan de orde. Daarbij zal tevens de nieuwe struk- tuur van de Evenementen Commissie worden besproken. Paaszangdienst De interkerkelijke werkgroep Zie rikzee organiseert op zondag 3 april een Paaszangdienst in de Gasthuis- kerk te Zierikzee. Het thema van de dienst zal zijn: ,,'t Is maar hoe je het bekijkt". In de dienst, die om 17.00 uur begint, zal voorgaan ds. P. Blokland. Medewer king verlenen de heer Lindhout (zang/gitaar) en Rien Balkenende (orgel). Tijdens de dienst zal een kol lekte worden gehouden ten bate van de Poole baby Alexandra. Een kindercrèche is aanwezig in de Lichtboei en is geopend vanaf 16.30 uur. Bij de uitgang van de kerk zul len Paasgroeten-kaarten worden ver kocht door Amnesty International. BURGH-HAAMSTEDE Tentoonstelling In hotel Bom in Burgh-Haamstedc Naast vertegenwoordigers van het Rivo en Rijkswaterstaat vindt men in de projektgroep „Marios", ook mensen van de Landbouwhogeschool te Wageningen en van het laboratori um voor marikultuur uit Gent (Bel gië). Naast de aquakulttur (viskweek) waarvoor de diverse havens die straks niet meer nodig zijn, als de Oosterschelde sluiting is voltooid uitstekend geschikt zijn, ziet men ook perpektief voor de oesterkweek en wil men de achterstand die Neder land heeft opgelopen door de besmet ting van de''oester op de Yerseke Bank omturnen in een export van zaaioesters, zoals men die ook voor 1963 heeft gekend. Kapitaal en mankracht Maar de oesterkwekers zelf zullen voor kapitaal en mankracht moeten zorgen om de experimenten die nu aan de gang zijn, suksesvol te maken, door aanpak van de geboden kansen en mogelijkheden. Ook aan de kweek van jonge kreeftjes wordt gedacht; zowel de Oosterschelde als de Grevelingen waren voor de oorlog belangrijke vangstgebieden voor kreeften. In de Oosterschelde monding opge kweekte kreeften zouden in deze wa teren uitgezet kunnen worden om op nieuw een groot deel van de vraag naar kreeften, die nu vooral uit Ca nada worden geïmporteerd, te kun nen voldoen. wordt op zaterdag 26 maart een spe ciale Portas-tentoonstelling georga niseerd. De tentoonstelling in het ho tel aan de Boordstraat 2 is te bezich tigen van 10.30 tot 16.30 uur. RENESSE Zomeravond koncerten De kommissie zomeravond koncer ten organiseert voor komende zomer vijf koncerten in de Hervormde kerk van Renesse. In verband met de stij gende kosten is het aantal koncerten teruggebracht tot vijf. Zoals gewoonlijk wordt geopend met een „Renesse-avond" en wel op 29 juni. Aan deze avond wordt mede werking verleend door het Kerkkoor Renesse o.l.v. Janny Lemsom, de fan fare Luctor et Emergo o.l.v. Henk Blom, kinderen van 't Staepel'of, eveneens o.l.v. Henk Blom en leden van Op Drift met declamaties o.l.v. Annemarie v. d. Wiel. Voor 6 juli stan Schouwse Klanken op het programma. Mevrouw Dorre man zingt Zeeuwse liedjes, Karin Kooman houdt een voordracht en Op Drift verzorgt declamaties en verder zorgen Schouwse muzikanten voor muziek. Advertentie Fijn om te weten dat alle topmerken weer ruim zijn vertegenwoordigd in onze nieuwe voorjaarskollektie Ook voor hoeden en «hawls Dam 15-19. Zierikzee Telefoon 01110 2816 Veel mogelijkheden ziet men ook in de kelder van 48 x 100 meter die ge maakt is in de mattenfabriek, die momenteel op het werkeiland Neel- tje Jans nog de matten produceert, waarop de fundering van de Ooster schelde afsluiting wordt gebouwd. Op 28 juli zijn er Orgelklanken door Hans Peter Reiners uit Bonn. Koorklanken zijn te beluisteren op 4 augustus. Het R.E.T. mannenkoor uit Rotterdam onder leiding van Piet Struyk komt op die dag naar Renes se. In tegenstelling tot de vier andere avonden zal bij die gelegenheid en tree worden geheven. De reeks wordt op 11 augustus af gesloten met koperklanken door Brassband Excelsior uit Kloetinge onder leiding van Ko den Toonder. KERKWERVE Opbrengst kollekte De rheumakollekte heeft in Kerk- werve 397,80 opgebracht. Langs de ze weg worden gevers en kollektan- ten (Anita Jonker, Sylvia Matthijsse, Evelien Stouten, Jan-Jaap en Hubri- na Landman) hartelijk dank gezegd. BROUWERSHAVEN Opbrengst Rheuma-kollekte De kollekte ten behoeve van de Rheuma-bestrijding, die verleden week in Brouwershaven werd gehou den, heeft 433,25 opgebracht. Zowel kollektanten als gevers worden dank gezegd. NIEUWERKERK Officiële opening Jeugdsoos Op zaterdag 19 maart a.s. zal de of- ficile opening plaatsvinden van Jeugdsoos „De Kêête" op het voor malige sportveld aan de Burg. van Eetenstraat. De opening wordt om 13.30 uur verricht door burgemeester J. van Bommel. De jeugdsoos is opgericht door de Oecumenische Jongerengroep. Deze enthousiaste jongerengroep is er in geslaagd met een portie zelfwerk zaamheid (ook van de ouders) een zeer geschikte akkommodatie tot stand te brengen. In het kader van deze opening wor den zaterdag een aantal activiteiten georganiseerd, 's Morgens gaan de jongeren op pad door de gemeente met de huis-aan-huis verkoop van oliebollen, 's Middags om 14.15 uur, dus na de officiële opening van de jeugdsoos, wordt een grootse bazar georganiseerd in „De Kêête" met di verse attracties, 's Avonds treedt in het soosgebouw een dixieland-band op en verzorgen de soosledcn een ei gen disco. Zaterdag stat dus in het teken van Jeugdsoos „De Kêête". BRUINISSE N.C.V.B.-vergadering Donderdag 17 maart houdt de N.C.V.B.-afdeling Bruinisse een ver gadering in het Ned. Herv. vereni gingsgebouw. De lezing op deze avond, die om 19.45 uur begint, heeft als onderwerp „Arbeid en Zending", verzorgd door Diaconessen Rotter dam. Kledingaktie Mensen in Nood Morgen (woensdag 16 maart) wordt ook in Bruinisse een kledinginzame- lingsaktie gehouden voor de Stich ting Mensen in Nood. Gebruikte kle ding en schoeisel, welke ten gunste komen voor de medemens in de derde wereld, kunnen in zakken of dozen verpakt in de garage van de pastorie van ds. Teekens worden gezet. OOSTERLAND - De twee klassen van de openbare kleuterschool van Oosterland hebben de afgelopen drie weken ge werkt aan een project over het verkeer. Met groot enthousiasme hebben de kinderen huizen, flats, andere gebouwen, auto's, treinen, verkeerslichten e.d. gemaakt. Dit alles werd bij elkaar gezet, waardoor een echte miniatuurstad tot stand kwam. Tijdens de project-weken heeft een plaatselijke politie-agent tweemaal de school bezocht. Opperwacht meester Rutgers sprak met de kleuters over het verkeer in het algemeen en over de dagelijkse werkzaamheden van een politie-agent. Interessant voor de kinderen was hetboeven vangen". Aansluitend mochten de kleuters in groepjes in een politiebusje een ritje door het dorp maken met natuurlijk even de sirene aan. Deze ervaring maakte op de kinderen de meeste indruk van het gehele project. Afgelopen vrijdag werd het project afgesloten met een tentoonstelling voor de ouders, die in grote mate van hun belangstelling liet blijken. Voor de kleuters waren het bijzonder leerzame weken. ZIERIKZEE - Tijdens de vergadering van de gemeente raad van Zierikzee, op dinsdag 22 maart, zal PvdA- fraktievoorzitter D. van der Wekken een drietal vragen stellen met betrekking tot de tarief-stelling van de PZEM inzake de elektriciteitstarieven. h «V V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3