HET FLAT-MYSTERIE ABVA/KABO HULDIGDE JUBILARISSEN TIJDENS FEESTELIJKE JAARVERGADERING llNIN ïlolty" njode Sanering drie bedrijven op Schouwen-Duiveland Geslaagd jaarfeest van C.J.V. „De Schakel" LANDBOUWVERENIGING „ALLER BELANG OP NAAR HONDERD JARIG BESTAAN Blijspel: „Ze staken oh, wat enig" V erontreinigde bodem in Zierikzee STREEKNIEUWS Bouw nieuwe reddingsboot voor Burghsluis Gezinsavond te Ouwerkerk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 maart 1983 Nr. 23285 3 ZIERIKZEE - „De Zeelandbrug wordt gedragen door zijn pijlers, onze vakorganisatie wordt gedragen door de trouwe leden", aldus symboliseerde de heer C. Heijboer, voorzitter van de Ambtenarenbond ABVA/KABO afde ling Zierikzee. Hij deed dat vrijdagavond tijdens de feestelijke jaarvergadering in het Hervormd Vereni gingsgebouw te Zierikzee. ZIERIKZEE - ABVA/KABO-voorzitter C. Heijboer feliciteert de jubilarissen JKikstra (r.) en J. Groen (m.). De voorzitter toonde zich ver heugd, dat de ABVA/KABO nog steeds veel trouwe leden telt, te meer daar hij moest erkennen, dat het niet altijd even gemakkelijk is om lid te blijven van de vakbond als men bij voorbeeld van een bescheiden uitke ring moet zien rond te komen. Tijdens de jaarvergadering vrij dagavond waren twee leden aanwe zig, die gehuldigd konden worden in verband met hun vijfentwintig jarig lidmaatschap, te weten: de heren J. Groen en J. Kikstra. In verband met dit jubileum speldde de heer Heij boer hen het F.N.V.-insigne op en sprak de hoop uit, dat ze de ABVA/KABO nog vele jaren trouw ZIERIKZEE - Het oriënterende on derzoek naar bodemverontreiniging op het terrein waar de voormalige gasfabriek in Zierikzee heeft gestaan heeft aangetoond dat de bodem en het grondwater plaatselijk sterk zijn verontreinigd. In de bodem komen verontreini gingen voor door cyanide, fenolen, aromaten en pca's. Het grondwater is plaatselijk licht verontreinigd met zware metalen, licht tot matig ver ontreinigd met extraheerbare orga- no-chloorverbindingen en sterk ver ontreinigd met cyanide. Het onder zoek in Zierikzee is in opdracht van het provinciaal bestuur uitgevoerd door het Technisch Adviesbureau van de Unie van waterschappen. Advertentie Fijn om te weten dat alle topmerken weer ruim zijn vertegenwoordigd in onze nieuwe voorjaarskollektie. Ook voor hoeden en shawls Dam 15-19. Zierikzee Telefoon 01110 2816 zullen blijven. Voor de echtgenotes van de jubilarissen was er een fraai boeket bloemen. De overige drie le den, die inmiddels ook vijfentwintig jaar lid zijn - de heren W. J. Botbijl (Brouwershaven), L. M. Kleppe en S. J. Stoel (Zierikzee) waren niet aan wezig tijdens deze bijeenkomst en zullen hun F.N.V.-speld later in ont vangst nemen. Blijspel Na het officiële gedeelte ging het doek open voor de opvoering van het blijspel „Ze staken oh, wat enig" door de toneelgroep Ouwerkerk. Vo rig jaar waren deze tonelisten ook van de partij toen met de komische thriller „Gieren op 't veilig nest". Dit keer brachten ze weer heel iets anders. Het verhaal speelde zich af op het redaktiekantoor van bedrijfs blad „De Schakel". Bijzonder aardig was het te konstateren, dat het de groeR gelukt .was een krant op de kop te tikken, die echt deze naam draagt. De hardwerkende journalisten op het redaktiekantoor: Kees van der Veen (gespeeld door Eugène Totté) en Emmy Leenheer (Tanny Stoutjes- dijk) werden in het stuk nogal bestookt door mensen uit het bedrijf, die de verslaggeving in het bedrijfs blad wel wat anders zouden willen zien. Maar daar bleek voorlich tingschef Bonnemeijer (prima ver tolkt door Jacob Manni) een stokje voor te steken. Er kwam nog meer leven in de brouwerij toen twee stagiaires van de school voor journalistiek hun in trede deden: de vertederende Anne- lies (Ada Snijders), die even later zelfs de dochter van de direkteur bleek te zijn en de opvallende Margie (Ali Pankow), die niet alleen journa listieke kwaliteiten, maar ook al haar charmes in de strijd wierp om de zaken naar haar hand te zetten. Vooral de anders zo onverstoorbare bode Lodder (Op het lijf geschreven van Jo Hage) bleek daar niet onge voelig voor. Het verhaal werd verder gedragen door een pittige typiste Mia (punt gaaf neergezet door Joke van Stuy- venberg) een ondernemingsraadslid met haar op d'r tanden Marga Boer (een type dat prima paste bij Ria van Wijngaarden) en door stakingsleider Karei Noordermeer, een kerel van stavast waar Dies Lemsom uitste kend mee uit de voeten kon. ZIERIKZEE Kledinginzameling „Mensen in Nood" Woensdag 16 maart wordt in Zie rikzee een kledinginzamelingsaktie gehouden voor de Stichting „Mensen in Nood". Van 9.00 tot 18.00 uur kan men kleding, schoeisel, dekens en gordijnstoffen inleveren in het Vere nigingsgebouw in 't Vrije. Hinder voor woonomgeving BROUWERSHAVEN - Drie bedrij ven van Schouwen-Duiveland komen in beginsel in aanmerking voor een bijdrage op grond van de „bijdrage regeling sanering milieu-hinderlijke bedrijven in de woonomgeving". Zij komen voor op de lijst die Gede puteerde Staten van Zeeland hebben opgesteld. Het betreft de bedrijven: groothandel in levende dieren van de heer D. Voorbeijtel uit Oosterland, opslag giftige stoffen van de fa. N. v. d. Wekken uit Brouwershaven en een veehouderij van de heer M. C. Ganze- De toneelgroep Ouwerkerk, onder regie van Rinus Pankow stond borg voor een fijne toneelavond, waar het publiek zich duidelijk erkentelijk voor toonde met een gul applaus. De voorzitter onderstreepte dat nogeens met bloemen voor de voltallige cast en een bedrag onder couvert. De avond werd besloten met een in formeel samenzijn, tijdens welk de trekking van de verloting met fraaie prijzen plaatsvond. Tegen ANWB-bord Net voorbij de verkeerslichten Laan van St. Hilaire op de weg tus sen Haamstede en Zierikzee, botste automobiliste B. uit Kortgene tegen een ANWB verkeersbord. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De wagen raakte zwaar beschadigd en moest door takelbedrijf J. de Jon ge worden weggesleept. HAAMSTEDE Natuur- en Vogelwacht Op vrijdag 18 maart houdt Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland haar jaarvergadering in de Gerefor meerde Kerk te Haamstede. Na de pauze zullen er bijzondere dia's wor den vertoond over vogels met een toelichting van Arnold van der Wees. ROTTERDAM - De direktie van de Koninklijke Zuid-Hollandsche Maat schappij tot Redding van Schipbreu kelingen te Rotterdam tekent vrij dagochtend 18 maart het kontrakt voor de bouw van een nieuwe red dingsboot, bestemd voor het station Burghsluis. Een en ander vindt plaats in de K.R.Z.V. „De Maas", Veerdam 1 te Rotterdam. De bouw zal worden opgedragen aan Scheeps werf Mulder en Rijke te IJmuiden. Het betreft een reddingboot van een type, dat hier te lande nog niet eerder van stapel is gelopen. De bouw werd financieel mogelijk gemaakt door fondsen, ter beschik king gesteld door de Stichting Bingo- Ned. De dia's zijn gemaakt door Henk Harmsen. RENESSE Voorjaarsvergadering V.V.V. DE V.V.V. Renesse houdt dinsdag 22 maart de algemene voorjaarsver gadering in restaurant „Orisant" aan de Lange Reke te Renesse. Na het huishoudelijk gedeelte van deze vergadering zullen de gemeente- sekretaris de heer J. W. de Jonge en de direkteur gemeentewerken de heer W. van Meerten een toelichting geven op de gemeentelijk rekreatie- begroting en aktiviteiten van de ge meente Westersehouwen. De verga dering begint om 20.00 uur. NOORDWELLE Auto in de sloot De rijkspolitie ontdekte langs de Lockershofweg bij Noordwelle een wagen op zijn kop in de sloot. De au to bleek van J. J. V. uit Ellemeet te zijn. Het totaal vernielde voertuig zal vandaag worden weggesleept. SCHARENDIJKE Hengels ontvreemd Uit een caravan op camping „Duin en Strand" werden 12 zeehengels ont vreemd, met een waarde van 3.300,-. De eigenaar, G. A. N. uit Helmond, was sinds november niet meer in de caravan geweest. Wanneer de hen gels zijn gestolen kon zodoende niet worden vastgesteld. Door een ruit te forceren waren de daders binnen ge komen. ZONNEMAIRE Kledinginzamelingsaktie Woensdag 16 maart wordt in Zon- nemaire de kledinginzamelingsaktie gehouden voor de stichting „Mensen in Nood". Kleding, schoenen, dekens of gordijnstoffen kan men inleveren bij mevrouw Hillebrand- Hoogerwerf, Dijk van Bommenede 18, woensdag na 12.00 uur. Snelheidscontrole Vrijdag werd in de bebouwde kom van Zonnemaire een snelheidscontro le gehouden, waarbij 40% van het ge controleerde verkeer te hard reed. Er werden 18 processen verbaal opge maakt. De te hoge snelheden varieer den van 63 tot 80 km. NIEUWERKERK Auto beschadigd In de Meidoornstraat reed een bromfietser tegen de geparkeerd staande auto van J. A. v. K. uit Nieu- Bouwen aan vrede RENESSE - C.J.V. „De Schakel" vierde zaterdagavond een zeer geslaagd jaarfeest in de Hervormde Kerk van Renesse. Men was naar de kerk uitgewe ken om dat het dorpshuis te Renesse wegens verbouwing niet beschikbaar was. Het betekende voor de C.J.V.'ers wat aanpassen en improviseren op een gelegenheidspodium zonder coulissen en zonder gordijnen. Maar dat deed op geen moment afbreuk aan het geheel. I Scène uitéén van de toneelstukjes op het jaarfeest van C.J. V. ,,De Schakelin Renesse. De goed bezochte avond werd geo pend door de heer I. Lemsom. Hij deed dat, nadat onder tromgeroffel een balk werd neergelaten met daar op de tekst „Wat gaan we doen", die vervolgens wederom onder tromge roffel werd opgehaald nadat de tekst was veranderd in „Bouwen aan vre de". Hij verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder, de .vertegenwoordi- werkerk. De brommer, die uit de Magnoliastraat kwam, reed na de botsing door. De wagen werd voor 1.000,- beschadigd. BRUINISSE Frontaal Op de Parallelweg naast de Greve- lingendam nam J. H. uit Bruinisse een zanderinge bocht in de weg wat al te ruim, waardoor hij frontaal botste tegen de auto van L. K. uit Middelharnis. De voorzijden der au to's liepen vrij ernstige schade op. 59 OUWERKERK - Landbouwvereniging „Aller Belang" te Ouwerkerk koerst af op het honderd jarig bestaan. Donderdagavond tijdens de gezinsavond annex jaarver gadering in het dorpshuis deelde voorzitter W. A. Kuy- per mede, dat uit oude papier inmiddels volkomen zeker was gebleken, dat de vereniging in 1884 werd opgericht onder de naam „Vereeniging tot aanschaffen van meststoffen". man uit Noordgouwe. Deze door de gemeenten aangemelde bedrijven willen vrijwillig meewerken aan een eventuele sanering. De op 1 novem ber 1981 in werking getreden bijdra geregeling maakt het mogelijk dat gemeenten een bijdrage ontvangen in de kosten van de sanering. De betref fende bedrijven bevinden zich in moeilijkheden, omdat ze een onaan vaardbare hinder vormen voor de woonomgeving. De bedrijven in Oosterland en Brouwershaven staan voor 1983 op het programma en het bedrijf in Noordgouwe voor 1984. Het bestuur hoopt dit jubileum volgend jaar te gaan vieren, zij het op bescheiden wijze, want de kasmidde len zijn beperkt. De heer Kuyper liet weten graag suggesties te ontvangen voor de viering van dat honderd jarig bestaan. De voorzitter herdacht in zijn ope ningswoord de heer C. van den Ha mer, een trouw lid, die de vereniging onlangs is ontvallen. Het financieel overzicht van „Aller Belang" vertoonde een nadelig saldo van 31,86. De bestuursleden J. van den Hamer en J. Bodbijl werden ver volgens met overgrote meerderheid herkozen. De heer C. Remeeus was aftredend lid van de Commissie van Toezicht en niet herkiesbaar. In zijn plaats werd de heer A. G. Bos door de vereniging gekozen. Als plaatsver vanger zal optreden de heer C. J. Ver- mue, nieuwe bedrijfsvoerder op de welbekende hofstede van de heer Van de Stolpe. Reis naar U.S.S.R. Vervolgens was het tijdens deze ge zinsavond de beurt aan het echtpaar Jobien en Stoffel van Mourik. Op uit nodiging van de gezamenlijke land bouworganisaties maakten zij in juli 1981 met een reisgezelschap van vijf entwintig personen een studiereis naar de U.S.S.R. Deze reis werd ook gemaakt door een agrarisch echtpaar uit Nieuwerkerk: de heer en me vrouw De Reus-Hannewijk. De heer en mevrouw Van Mourik stelden van hun reis een gevarieerd beeldverslag samen en vertoonden dat donderdag avond aan de leden van „Aller Be lang". Om enige indruk te geven van de immense grootte van dat land werd de vergelijking 611 x Neder land genoemd (1/6 deel van het aard oppervlak) met een bevolking van 18'/2 x Nederland. Het eerste hoofddoel van de reis was Leningrad, waar men logeerde in een hotel met 1300 bedden. In Le ningrad en omgeving werden enkele Kolchozes (coöperatieve bedrijven) bezocht. Een Nederlands sprekende tolk was hier behulpzaam. Vervolgens werd ook een bezoek gebracht aan Moskou (9'/t miljoen in woners). Belangrijke produkten. die in deze omgeving worden verbouwd, bleken: aardappelen, kool, erwten, maïs, tarwe en haver. Over het algemeen zagen deze pro dukten er, volgens de heer Van Mou rik, niet erg florissant uit (te droog met een temperatuur van ongeveer 30°C. Spreker had zijn twijfels over de (noodzakelijke) beregening en de toepassing van kunstmest. Verder zuidwaarts werd ook de stad Za gorsk nog bezocht. Exkursie Na afloop van deze causerie met beeldverslag sprak de voorzitter een dankwoordje en overhandigde het echtpaar een kleine attentie. Aan het einde van deze avond werd besloten de mogelijkheid te bekijken om samen met de landbouwvereni- ging te Nieuwerkerk een exkursie te maken naar het werkeiland Neeltje jans. De voorzitter besloot met de op merking: „Wij leven met moed op de nieuwe oogst en zullen tevreden zijn met een menswaardig bestaan". ger van de gemeente wethouder A. J. Padmos, ds. T. Fahner, vertegen woordigers van kerkeraad en jeugd raad en de jeugdwerkleider van de C.J.V. Zeeland, de heer Frans Wille men. Verder gaf hij een overzicht van het wel en wee van de vereniging in het afgelopen jaar. Hij vertelde dat de vereniging momenteel 56 leden telt en dat met weemoed afscheid was genomen van het klubgebouw- tje, dat moest wijken voor de vergro ting van het dorpshuis. Hij dankte de familie W. Kooman, die spontaan ruimte ter beschikking heeft gesteld voor de klubavonden. Hij bood me vrouw Kooman een attentie aan. Werken aan vrede De heer F. Dudok leidde het thema van de avond „Werken aan Vrede" in, nadat verschillende mensen in de zaal waren gevraagd te vertellen wat zij onder vrede verstaan. De heer Du- dok stelde vervolgens, dat vrede méér is dan geen oorlog. Hij noemde rechtvaardigheid, welzijn en zorg om de natuur. En stelde dat we daaraan moeten werken, ons zelf als het ware erin moeten opvoeden. Tot slot stelde hij dat de C.J.V. met dit thema op dit jaarfeest zich ten doel stelde de leden aan het denken te zetten. Rond dit thema werd met zang en sketches een aardig afwisse lend programma gebracht, dat duide lijk een diepere achtergrond had, maar toch ook luchtig en vrolijk was. In de pauze werd in het koor van de kerk een uitstekend geslaagde verlo ting gehouden, waarvan de op brengst was bestemd voor het vluch telingenwerk 50%, ziekenomroep Schouwen-Duiveland 25% en het or gelfonds van de Herv. Gemeente Re nesse eveneens 25%. Na de pauze vertoonden Leo Lem- son en René Korstanje dia's over hun reis naar en verblijf in een vluchte lingenkamp in Jordanië, afgelopen zomer. BRUINISSE Bejaardensoos De bejaardensoos van mevrouw IJ- zelenberg begint woensdag 16 maart om 14.00 uur. Er komen die middag negen kinderen uit het dagverblijf Zierikzee die de gast van de soos zul len zijn. 24 Ik dacht dat in zo'n flatgebouw geen mens zich met een ander bemoeide. Dat dacht u maar. Hier twee huizen verder zit zo'n oud kavalje, die doet de hele dag niks anders dan voor het raam zitten. Er kan geen kat voorbij lopen of ze heb 'em gezien. Nou u er toch bent, wilt u een kopje koffie? Martijn was een groot liefhebber van koffie, maar vooral van een ontspan nen sfeer. Je moest zo min mogelijk de politieman uithangen en de men sen aan de praat krjjgen. Dan hoefde je soms niet eens te vragen. Van vragen klapten ze vaak dicht of gin gen Interessant doen. En dit me vrouwtje van Tol hield wel van een kletspraatje. Het duurde een beetje lang met de koffie, maar toen ze binnenkwam, konstateerde Martijn dat ze intussen één en ander aan haar toilet had ge daan. Martijn was een nog jonge vent én een knappe vent, al was hij zich daarvan gelukkig niet te zeer bewust, Mevrouwtje van Tol sloeg haar be nen overelkaar en zei vriendelijk: als u roken wilt, daar staan sigaretten. Martijn sloofde zich een beetje uit, presenteerde haar, gaf haar vuur, waarbij ze haar oge- gevoelvol op sloeg. Ik heb je zuiver, dacht Martijn, de sfeer is geschapen voor een goed gesprek. Ziet u, begon hij, w(j weten van die meneer eh... Nieuwolda niet zo erg veel. U woonde er vlak naast, en u had wel kon takt met hem. Nou ja, kontAkt, zei ze, zoals u dat zégt... Ze lachte alsof ze meer zou kunnen vertellen als ze maar wou. U nam wel brood voor 'em, zei hij, en, ach, zo'n eenzame vrijgezel, die altijd weg is, u hebt misschien wel eens een pak voor hem aangenomen van de stomerij, of een kwitantie be taald voor hem Tja, zei Sjoukje, zich noemende Loe- kie van Tol, en snufte een beetje droevig. Ik denk er op eens an, dat dat nooit meer gebeuren zal. Och ja, hce gaat dat, je woont naast mekaar, en hij had altijd wel een handig smoesje van ach me lieve mevrouw tje, en hoe bén je clan? En soms bracht ie dan een doos bonbons of zoiets voor me mee, voor eh- voor al de moeite. Jammer dat ie er niet meer is, wie weet wie we nü krijgen. Vertelde hij wel eens wat over zijn omstandigheden Och ja, hoe gaat dat, zulke mannen verwaarlozen d'r eigen vaak en dan zei ik wel es: drink effe een kopje koffie, of een borreltje. Hij kon er soms zo koud uit zien, lichtte ze haastig toe. Martijn glimlachte begrijpend, meer begrijpend dan zijn gastvrouw ver moedde. Nou ja, die vrouw van hem, waar ie dan van af was. dat wAs geen vrouw. Tenminste niet, nou ja, u begrijpt me wel. Ze glimlachte als oen vrouw die wél een vrouw was en dat wist. Maar dat grietje waar ie de laatste tijd mee optrok haar toon werd scherper nou, dat was toch niks voor hém. Hij was een héér, meneer, en zij- nou, neem me niet kwalijk, maar ik vond haar een slet. Met die rooie haren en rokken tot d'r heupen en ónder de smink. Née- zei ze met door TOM LODEWIJK hartgrondige afkeer. Aff(jn, het was ook heel vaak donderen. De laat es kijken de vorige avond nog. Het is hier zo gehorig weet u, en m'n man was niet thuis. Als je hier op het toilet zit kun je b(j de buren de nieuwsberichten horen. Martijn hoopte vurig, dat ze gedaan had wat hij verwachtte, namelijk ge- iuime tijd op het toilet vertoeven, en dat bleek zo te zijn, al zei ze het er niet bjj. Zoals die griet te keer ging! De hon den vraten er geen brood van! Ik heb er natuurlijk niet alles van ver staan; ik had liever m'n oren dic.ht- gestopt, dat snapt u. Martijn knikte gelovig, hij snapte er alles van Nou ja, om kort te gaan, 't kwam er dan op neer dat hij liever een wijf met centen had, zó zei ze het, en dat ic van de bok had gedroomd als ze zich als een vod liet wegsmijten, dat zc hem en dal andere wijf, ja zo zei zij het, liever de ogen uitkrabde. En dat ie een loeder was en een mis selijke smerige vieze oude bok. En toen zei hij dat ze haar mond moes* houden want dat iedereen het koi horen, en toen zei ze dat de hele sta» mocht weten wat hij voor een ellen dig stuk vreten was, letterlijk zó, me neer. Nou en toen heeft ie haar ge loof ik de deur uitgesmeten, want de schilderijen vielen tcmee van de muur. toen die deur dichtging. Ik zei toen al tegen me man: dat wordt nog moord en doodslag met die griet, 't Was helemaal niks voor hém. Ja, knikte Martijn, u zei het al, hij was een heer. Was uw man ook thuis toen (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3