Verlies linkse partijen in Frankrijk bleef nu beperkt CDU behaalde opnieuw de absolute meerderheid Vijftig gulden erbij voor bijstandmoeders Tweede ronde gemeenteraadsverkiezingen Nog geen akkoord binnen OPEC Herdenking in Gdansk Joshua Nkomo in Londen Rapport inpoldering Markerwaard Prijzen met 0,2 procent gestegen Thatcher met eieren hekogeld Van der Louw wordt voorzitter Rijnmondraad Plan PvdA: Kind overreden 6Holty*ii|ode Verlaging Kinderbijslag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 PARIJS - De regerende linkse partijen in Frankrijk hebben zondag bij de tweede ronde van de gemeente raadsverkiezingen de opmars van rechts weten te stui ten. Een rekord-opkomst van de kiezers hielp de rege ringspartijen, en met name de socialistische partij, het verlies dat zij verleden week zondag bij de eerste ronde hadden geleden, te beperken. Landelijk gezien haalden de communisten en socialisten zondag samen 50 procent van de stemmen. Een week eerder kwamen de oppositie partijen boven de vijftig procent. LONDEN - De ministers van olie van de dertien Opec-landen zijn het zondagavond nog niet eens geworden over de verdeling van de produktie. De vergadering in Londen werd ver daagd tot heden maandag 12.00 uur Nederlandse tijd. Volgens de Saoedische minister van olie, sjeik Achemed Zaki Jama- ni, is er een akkoord bereikt over een verlaging van de basisprijs met vijf dollar tot 29 dollar per vat (van 159 li ter) en over beperking van de pro duktie tot ten hoogste 17,5 miljoen vaten per dag. Ooit werden in de Opec dagelijks 32 miljoen gewonnen. Gezien het grote overschot aan olie op de wereldmarkt is men in de olie industrie van oordeel dat de prijs van 29 dollar nog veel te hoog is. Ter verdediging van de prijs en ter voor koming van een kortingenoorlog tus sen de leden van de organisatie van olie-exporterlanden dient men het eens te worden over verdeling van de verkleinde produktie en dient men zich aan de afgesproken contingen ten te houden. GDANSK - Naar schatting 1.500 Polen die vaderlandse liederen zon gen hebben zondag buiten de scheeps werf in Gdansk het feit herdacht dat de staat van beleg 15 maanden gele den een einde maakte aan het be staan van de vrije vakcentrale So lidariteit. De betogers'gingen vreedzaam Uit een nadat de politie - die hen had om singeld - dat verlangd had. De herdenking werd van op een af stand van tweehonderd meter passief gadeslagen door Lech Walesa, leider van de verboden vakcentrale, die later in een auto wegreed. Solidariteit werd geschorst toen op 13 december 1981 de staat van belegin Polen werd afgekondigd en ontbonden in oktober van het vorig jaar. LONDEN - De Zimbabwese oppo sitieleider Joshua Nkomo is zondag ochtend in Londen aangekomen. Af gelopen donderdag vluchtte hij uit zijn land naar het naburige Botswa na. Als reden gaf Nkomo op dat de Zimbabwese premier, Robert Muga be, opdracht had gegeven hem te do den. Mugabe sprak dit vrijdag in New Delhi tegen. Nkomo kwam in Londen aan met een vlucht uit Zuid-Afrika, waarheen hij met een privé-vliegtuig uit de hoofd stad van Botswana, Gaberone, was ge gaan. Nkomo heeft in Groot-Brittannië geen politiek asiel gevraagd en kreeg toegang tot het land als gewoon bezoe ker. Dit hebben funktionarissen van het Britse ministerie van buitenlandse zaken zondag verklaard. Maar om de diplomatieke betrekkingen met Zim babwe niet te schaden verbiedt de Britse regering Nkomo elke politieke aktiviteit in het land. Zo als het er nu naar uitziet verliest links tussen de 25 en de 35 van de 22Ö steden met meer dan 30.000 inwo ners. De socialisten hadden van te voren gezegd niet ontevreden te zijn wanneer hun verlies beperkt zou blij ven tot 15 steden. De oppositiepartij en hadden er op gehoopt 60 steden te rug te winnen, het aantal dat links won bij de vorige gemeenteraadsver kiezingen in 1977. De communisten deden het bij de verkiezingen minder goed dan de so cialisten. Zij verloren bolwerken als St. Etienne en Nimes. Acht ministers Aan de gemeenteraadsverkiezin gen deden ook acht ministers uit de socialistische regering mee. Volgens de eerste resultaten en voorspellin gen, zijn zij alle acht tot burge meester gekozen. Premier Pierre Mauroy, wiens positie in de regering in het geding was, werd in Rijssel herkozen. In Marseille, waar een fel le verkiezingsstrijd was gestreden, werd de socialistische minister van binnenlandse zaken, Gaston Deffere, herkozen als burgemeester. Defferre bekleedt deze funktie al dertig jaar en hij had na de eerste ronde ver klaard dat hij als minister op zou stappen, wanneer hij in Marseille niet herkozen zou worden. In Chatellerault behaalde minister van landbouw, Edith Cresson, de overwinning, in Nevers Pierre Bere- govoy, minister van sociale zaken. In Belfort werd de minister van in dustrie Jean-Pierre Chevenement herkozen als burgemeester. STRAATSBURG - Het Europees parlement wil dat de EG de moge lijkheid gaat bekijken of Vietnam, net zoals vergelijkbare landen, ont wikkelingshulp kan krijgen. DEN HAAG - Wanneer de Marker waard wordt aangelegd, is het inrich ten van randmeren - zoals dat is ge beurd bij de aanleg van Flevoland - niet voldoende voor het waarborgen van een goede stand van het grond waterpeil in Noord-Holland. Dit staat in het rapport „Geohydrologi- sche aspecten bij de aanleg van de Markerwaard", dat minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat aan de Tweede Kamer heeft gestuurd, sa men met nog drie studierapporten die van belang zijn voor de besluit vorming over de aanleg van de Mar kerwaard. Een van die rapporten gaat over handhaving van het Markermeer. Het rapport over de geohydrologi- sche aspecten gaat over de maatrege len die moeten worden genomen bij inpoldering. Door droogmalen van het Markermeer wordt de grondwa terstand ter plaatse verlaagd. Die da ling van de grondwaterstand kan zich in sommige grondlagen tot de aangrenzende provincie voortzetten. In het geval van de Markerwaard kan dat niet worden opgelost met al leen de inrichting van randmeren, omdat de bodem van de randmeren bij de Markerwaard - een dikke klei laag - vrijwel geen water zal doorla ten. Daarom, aldus het rapport, zul len putten of geulen gegraven moe ten worden waardoor het grondwa ter kan worden aangevuld. HAAMSTEDE - Vrijdagmiddag rond 16.00 uur reden op de kruising Bouwmansweg-Kraaijesteinweg met de Prov. weg Zierikzee-Haamstede twee auto's dusdanig op elkaar dat ze bijna volledig vernield werden. S. J. B. d. V. uit Haamstede die met een Renault 5 uit de Bouwmansweg de kruising nader de. zou de uit Haamstede komende zware Ford van J. de J. uit Streefkerk niet of te laat gezien hebben, waardoor hij werd gegrepen, tegen een lichtmast werd gesmeten, om via de verkeersdrempel aan de andere kant van de weg te belanden. B. d. V. werd eerst naar de dokter vervoerd en vandaar per ambu lance naar het Zweeds Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee, met o.a. een gebro ken sleutelbeen en dito ribben. Beide auto's werden totaal vernield en door Takelbedrijf J. de Jonge weggesleept. Ook de lichtmast liep schade op. In Parijs, waar de oppositiepartij en onder aanvoering van de Gaul listische leider Jacques Chirac bij de eerste ronde al de absolute meerder heid hadden behaald in 18 van de 20 arrondissementen, wonnen zij zon dag in de resterende 2 districten. Twee faktoren Politieke waarnemers schrijven de betere resultaten van links bij de tweede verkiezingsronde toe aan twee faktoren. Links wist stemge rechtigden die bij de eerste ronde verstek lieten gaan, er nu toe te be wegen wel hun stem uit te brengen. Bovendien hebben de mensen die in de eerste ronde op de ecologen had den gestemd, hun stem in de tweede ronde veelal aan links gegeven. LONDEN - Engeland is niet van plan mee te doen aan de prijzenslag die eventueel op de oliemarkt zal los barsten als de OPEC niet uit haar cri sis weet te komen. f%AAAAAA#*AAAAAA#%A#WW\AAAI Toch niet de ware BLYTHE. VERENIGDE STATEN - De 74-jarige Ameri kaan Glynn - voor zijn vrien den Scotty - Wolfe, recordhou der op het gebied van het hu welijk, heeft besloten zich van zijn 25ste, 51-jarige echtgenote te laten scheiden omdat zij ,,wil drinken en zich wil amu seren zoals de jeugd". De koning van de echtschei ding, die in het recordboek van Guiness vermeld staat, was in december j.l. met haar ge trouwd. De ,,jonge-gehuwden" hadden zich laten inschrijven op een universiteit waar overi gens ook een van de 40 kinde ren van Scotty studeert. Maar pa kon het tempo daar niet vol gen. Zijn duurzaamste echtver bintenis hield het vijf jaar en de vluchtigste 38 dagen. Maar Scotty ziet niet af van de hu welijkse staat. Hij heeft al een oogje laten vallen op een actri ce van 26 die hij tot zijn 26ste echtvriending hoopt te maken. Zij zal hem in Blythe, Califor- nië, opzoeken waar hij een ho telletje zal bezitten nadat de echtscheiding zal zijn uit gesproken. DEN HAAG - Rinke Tolman, de au teur, bioloog en free-lance journalist, van wiens hand zo'n vijftig boeken op natuurgebied zijn verschenen, is zaterdagmiddag in een verpleegte huis in Amersfoort op 91-jarige leef tijd overleden. Rinke Tolman, gebo ren op 25 mei 1891 in het Friese Oosterzee, was ridder in de Orde van Oranje Nassau en ereburger van de gemeente Soest, welke gemeente naar hem een lagere school heeft ge noemd. Hij heeft vooral een bijdrage geleverd aan de popularisering van de wetenschappelijke benadering van alles wat op de natuur' betrek king heeft. Advertentie Verkiezingen Sleeswijk-Holstein KIEL - De Christen-Demokratische Unie (CDU) heeft zondag bij de deelstaatverkiezingen in Sleeswijk- Holstein opnieuw de absolute meerderheid behaald in het deelstaatparlement. Volgens de voorlopige uitslag behaalde de CDU 49,2 procent van de stemmen, goed voor 39 van de 74 zetels in het parlement. Vergeleken bij de verkiezingen in Sleeswijk-Holstein in 1979 boekte de partij bijna een procent winst. Ook de sociaal-demokraten (SPD) gingen in Sleeswijk-Holstein verge leken bij 1979 vooruit. Zij kregen 43,4 procent, oftewel 34 zetels. De grote verliezer was de liberale FDP. Overschreed deze partij in 1979 de kiesdrempel van vijf procent nog ruimschoots, nu kwam zij niet verder dan 2,4 procent. Ook de Groenen niet Dit betekent dat de FDP in Sleeswijk-Holstein uit het deelstaat-, parlement verdwijnt. Ook de Groe nen haalden de jfijf procent niet en krijgen dus geen vertegenwoordigers in het parlement. LONDEN - Premier Margaret That cher is bij een bezoek aan Cambridge met eieren bekogeld. Naar schatting 400 studenten jouwden haar uit en riepen „weg met Thatcher". De regeringsleidster die omgeven was door politiemannen, werd door geen van de projektielen getroffen. Een van de eieren spatte uiteen op haar auto. Mevrouw Thatcher bleef onbewogen. Zij si gewend aan derge lijke manifestaties bij haar bezoeken aan de provincie. Naast de CDU en de SPD is als der de partij de SSW, de partij van de Deense minderheid in het parlement gekozen. Ook deze partij bleef ver onder de vijf procent, maar voor haar geldt als enige partij in de Bondsre publiek de kiesdrempel niet. DEN HAAG - Het ligt in het voor nemen de oud-minister van crm en oud-burgemeester van Rotterdam, A. A. van der Louw, aan de koningin voor te dragen als voorzitter van de Rijnmondraad. De ministerraad heeft dat vrijdag besloten op voorstel van minister Rietkerk van binnenlandse zaken. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft dat vrijdagavond meegedeeld. Van der Louw wordt de opvolger van Ir. A. Oele, die enkele maanden ge leden is benoemd tot Commissaris van de Koningin in Drenthe. Arie Andries van der Louw (49), in Den Haag geboren, is momenteel voor de PvdA lid van de Tweede Kamer. Hij was van 1981 tot 1982 minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk in het Tweede kabinet-Van Agt HILVERSUM - De PvdA gaat een plan lanceren dat moet voorzien in een ex tra steun van vijftig gulden per maand voor de zogenoemde bijstandmoeders. Dit heeft het tweede kamerlid voor de PvdA Buurmeijer zaterdag tijdens een uitzending van de Rooie Haan gezegd. Buurmeijer vermoedde, dat het plan van de PvdA waarschijnlijk vandaag nog in de vaste kamerkommissie voor WVC ter sprake komt. De PvdA heeft de eis van de vrou- het totale aantal gerechtigden voor wen, vierhonderd gulden per maand zo'n uitkering ongeveer 150.000 ge- erbij, bestudeerd en is volgens Buur- draagt. Dat zou de staat per jaar ne- meijer tot de conclusie gekomen, dat gentig miljoen gulden kosten. Behal- de vooral de kinderbijslag ontoerei- ve de pot voor de eenmalige uitkerin- kend is. „Uitgaande van de huidige gen zijn er volgens het kamerlid nog regeling voor de kinderbijslag zou meer mogelijkheden binnen de huidi- een een-ouder-gezin met twee kinde- ge financiële staat van het rijk om de ren er per maand vijftig gulden moe- uitkering te kunnen betalen, ten bijkrijgen", aldus het kamerlid. De PvdA is van mening, dat dat be- drag via de Algemene Bijstandswet moet worden uitgekeerd. Ook andere „minimumlijders" zouder er een be roep op moeten kunnen doen. Volgens Buurmeijer is het effect op de koopkracht van een dergelijke maatregele aanzienlijk. Zou zou dit voor een alleenstaande vrouw met twee kinderen een toeneming van de koopkracht van 4,5 procent beteke nen. De PvdA heeft berekend, dat UTRECHT - Het aantal mensen dat zonder te betalen met de trein reist is vorig jaar behoorlijk toegenomen. In 1982 werd in totaal ongeveer 22.500 keer proces-verbaal uitgeschreven door de Spoorwegpolitie, ruim een derde meer dan in 1981, toen 16.500 mensen op de bon gingen wegens zwart rijden. Het werkelijke aantal zwartrijders is nog vele malen hoger, omdat het hier alleen om die mensen gaat die na ontdekking weigerden te betalen. Dit heeft de NS desgevraagd meegedeeld. BUENOS AIRES - Argentinië zal dit jaar waarschijnlijk elf twaalf miljoen ton graan aan de Sowjet- Unie verkopen, zo heeft de Argen tijnse minister van landbouw, Victor Santirso, laten weten. Vorig jaar nam de Sowjet-Unie 9,5 miljoen ton af. Van de oogst van het seizoen 1982/83, die naar schatting de re- kordhoeveelheid van ruim veertien miljoen heeft opgebracht, heeft de Sowjet-Unie al vier miljoen ton ge kocht. RAAMSDONKSVEER-De 7-jarige Peter Hooijmaijers uit Raamsdonks- veer is zaterdagmiddag op de Maas route in het verkeer om het leven ge komen. De jongen speelde met een groepje kinderen en was, volgens de politie, over de bermbeveiliging heen de weg opgelopen. Hij werd daar ge schept door een personenauto. Het kind was op slag dood. Fijn om te weten dat alle topmerken weer ruim zijn vertegenwoordigd in onze nieuwe voorjaarskollektie. DEN HAAG - De prijzen zijn tus sen midden januari en midden fe bruari met 0,2 procent gestegen. Kle ding werd duurder, verse groenten en benzine goekoper. Dit blijkt uit het vrijdag gepubliceerde prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie. Ook het gekorrigeerde cijfer op grond waarvan de prijskompensatie wordt berekend steeg met 0,2 procent. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt voorts mee dat de dalende ten dens van het tempo van de prijsstij gingen aanhoudt Dat blijkt uit het zo genaamde voortschrijnende twaalf- maandsgemiddelde. Tussen januari 1982 en december 1982 lag het infla tiepercentage op 5,9, tussen februari 1982 en januari 1983 op 5,7 en tussen maart 1982 en februari 1983 op 5,4. Medische tarieven Van de goederen en diensten waar voor het CBS regelmatig prijsgegevens verzamelt gaf 42 procent een stijging te zien, 31 procent een daling en bleef 27 procent ongewijzigd. De stijgingen hadden een verhogende invloed van 0,4 procent de dalingen een verlagen de invloed van 0,2 procent Het CBS tekent bij de gegevens aan dat nog niet bekend is of een aantal medische tarieven met terugwerken de kracht zullen worden aangepast DEN HAAG - De verlaging van kinderbijslag voor kinderen van bui tenlandse werknemers die nog in het land van herkomst wonen is van de baan. Staatssekretaris De Graaf van sociale zaken heeft vrijdag bij de Tweede Kamer een wijziging op zijn plannen voor aantasting van de kin derbijslag ingediend, waarin in plaats daarvan in een algemene ver laging van' de kinderbijslagen met ongeveer 0,5 procent per 1 juli wordt voorzien. Met die wijziging is de regering te gemoetgekomen aan kritiek vanuit de Kamer, met name van het CDA. Verder wordt voorgesteld om de af schaffing van de kinderbijslag voor kinderen die in het eigen gezin in het huishouden werken en beperking van de kinderbijslag voor gehandi capte kinderen in inrichtingen, tot maximaal de kosten van verzorging per 1 april van dit jaar in te laten gaan. Oorspronkelijk zou dat al be gin dit jaar gebeuren. Aanvullende maatregel Al met al slaat dat een begrotings gat van vijftig miljoen gulden. Dat kan dit jaar worden opgevangen door een algemene kinderbijslagver laging. Voor 1985 en 1986 zal een aan vullende ombuigingsmaatregel in de kinderbijslag noodzakelijk zijn, zo wordt door De Graaf aangekondigd. Maandag 14 maart Zierikzee Iona, Poststraat 25. Bio-energetika. 20.00 uur. Dinsdag 15 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering Ned. Bond van gepensioneerden, af deling Schouwen-Duiveland. 14.30 uur. Kerkwcrve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Geref. kerk. Bijeenkomst NCVB. 19.45 uur. Renesse Restaurant „De Wig". Midden standsvergadering. 20.00 uur. Dorpshuis. Ledenvergadering C.N.V.- overheidspersoneel. 19.30 uur. Woensdag 16 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Kleding- sinzamelingsaktie Mensen in Nood. 9.00 - 18.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB. 14.30 uur. Mondragon. Ledenvergadering VVD. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw, 't Vrije. Jaarvergadering NCVB. 19.30 uur. Zonncmaire Dorpshuis. Optreden kabaretgroep De Krijtstreep. 20.00 uur. Ouwerkerk De Vierbannen. Ledenvergadering VVV-Duiveland. 20.00 uur. Donderdag 17 maart Zierikzee Bejaardencentrum Borrendamme. Voorlichtingsbijeenkomst Volksdan sen voor ouderen. 10.30 - 11.30 uur. Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. „Hervormd Verenigingsgebouw", 't Vrije 2. „Open huis" t.g.v. 50-jarig bestaan van het gebouw. 19.30 - 21.00 uur. Kerkwerve Konsistorie Herv. kerk. Paasbeurs. 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag 18 maart Zierikzee Stadhuis. Kommissie welzijn. 16.30 Haamstede Geref. Kerk. Jaarvergadering Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland. 19.45 uur. Noordgouwe Hotel-café-restaurant Van der Weij- de. Finale-toernooi bandstoten eer ste klas biljartclub KVL. Aanvang: 19.00 uur. Zaterdag 19 maart Noordgouwe Hotelcafé-restaurant Van der Weij- de. Finale-toernooi bandstoten eer ste klas biljartclub KVL. Aanvang: 13.00 uur. Bruinisse N.H. Verenigingsgebouw. Bazar „De Nachtegaal". 13.00 uur. Zondag 20 maart Noordgouwe Hotelcafé-restaurant Van der Weij- de. Finale-toernooi bandstoten eer ste klas biljartclub KVL. Aanvang: 13.00 uur. Maandag 21 maart Zierikzee Iona, Poststraat 25. Do-in. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Jaarvergadering Philatelica. 20.00 uur. Dinsdag 22 maart Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Jaarver gadering C.P.B., afd. Schouwen-Dui veland. 19.45 uur. Cafetaria „Orisant". Algemene Voorjaarsvergadering WV Renesse. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw, Nieuwstad 13. Ledenvergadering ANBO. 14.30 uur. Donderdag 24 maart Scharendijke Gemeentehuis. Raad Middenschou- wen. 19.30 uur. Zaterdag 26 maart Zierikzee Concertzaal. Show met Bassie Adriaan. 14.00 uur. Maandag 28 maart Zierikzee Iona, Poststraat 25. Massage voor ie dereen. 20.00 uur. Donderdag 7 april Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Maandag 11 april Zierikzee „Mondragon". Kursus Ken u\v recht. 20.00 - 21.30 uur. i uV r (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2