Waterschap verwacht in april nieuwe peilboot Plannen koninginnedag in Renesse zo goed als rond Wel linksaf geslagen, maar niet verwijtbaar gehandeld Echtpaar Hoare opende winkel ,,Léon Sport" SAMAN BV Werkterrein in heel Zeeland STAAT DER NEDERLANDEN LENING 1983n Verwerking gegevens kan nu veel vlugger Vergadering Oranjevereniging STREEKNIEUWS Verdachte veroorzaakte botsing Zitting kantongerecht b 4 Advertentie ZIERIKZEE - Begin april verwacht het waterschap Schouwen-Duiveland de nieuwe peilboot. De appara tuur van de huidige boot is aan vervanging toe, volgens de heer J. R. H. Scheele, hoofd technische dienst. Met de nieuwe apparatuur kunnen de peilgegevens vlugger worden verwerkt en wordt heel wat handwerk overbo dig. Ook de tekeningen van het bodem-oppervlak hoe ven niet langer met de hand te worden gemaakt. Dat ge beurt voortaan door middel van de computer. De komst van de nieuwe peilboot houdt overigens niet in dat de peilcapaciteit wordt opgevoerd. ,,De vaarsnelheid van de boot gaat niet omhoog, dus wat dat betreft verandert er niets. Alleen kunnen de gegevens voortaan beter en sneller worden verwerkt", aldus de heer Scheele. Sinds 1981 peilt het waterschap Schouwen-Duiveland ook voor de an dere zes waterschappen in Zeeland. De kosten hiervan worden per peil- dag berekend en betaald door dat waterschap in wiens gebied gepeild is. Twee mensen varen op de boot en drie werknemers ontfermen zich over de zendapparatuur en de vlag gen op de kust. Echo Van de peilboot worden een echo naar een raaipaal (voorzien van zend apparatuur) op de kust en een echo naar de bodem gezonden. Die echo wordt omgezet in afstand en zodoen de kan men berekenen hoever de boot uit de kust is en hoe diep het wa ter is. „Wordt er geen afwijking ten op zichte van eerdere peilingen ge- konstateerd dan is er niets aan de hand, maar worden er wel afwijkin gen waargenomen dan worden er maatregelen getroffen. Op dat mo ment moeten we besluiten of wel of geen voorzieningen gaan treffen. Is de schade groot dan gaan we onmid dellijk aan het werk. Soms maken we gebruik van duikers om de schade te bekijken. Na 1973 zijn er langs de kust van Schouwen-Duiveland nogal wat bestortingen uitgevoerd. Nood zakelijk, omdat de kustbescherming schade had opgelopen", vertelt het hoofd van de technische dienst. De peilboot komt voornamelijk bij hoog water in aktie, vrijwel het hele jaar door. Voor de af te leggen route (1400 km per jaar) is een jaarschema gepland. Daarin bestaat wel ruimte voor klusjes tussendoor. Zeevaardigheid De nieuwe peilboot is 13 meter lang en heeft een grotere motorische ka- paciteit dan de huidige. De boot kent ook een grotere zeewaardigheid, wat vooral belangrijk is voor de dagen, waarop de boot langs de Noordzee kust moet peilen. De peilgegevens worden automatisch op papier ver werkt. „Als we straks snel gegevens willen hebben dan kan dat. Momen teel moet er eerst nog veel met de hand worden verwerkt," licht de heer Scheele toe. „Voor de Tweede Wereldoorlog ge beurde het peilen vanuit een roei boot. Toen hadden ze nog heel weinig apparatuur en werkten de mensen met een dieplood. Pas na de Tweede Wereldoorlog is die sterke ontwikke ling in de mechanica op gang geko men", vertelt de heer Scheele. De kosten van de nieuwe peilboot bedragen ongeveer 850.000,—. De helft daarvan komt voor rekening van de boot zelf en de andere helft voor de apparatuur. De boot wordt gezamenlijk door de Zeeuwse water schappen gefinancierd. Naar ver wachting zal de boot tien a vijftien jaar meegaan. Het casco is gebouwd door de firma Damen uit Gorcum en de apparatuur komt van Chips radio service uit Schiedam. bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 15 maart vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 april aflossing in 4 jaarlijkse termijnen van 15 april 1987 at verlenging houders van deze lening hebben van 15 april 1986 tot 15 mei 1986 het recht de lening om te zetten in een 7'/2% lening 1986 met aflossing per 1990/1993 inschrijving 15 maart a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 15 april 1983 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs In Korte Sint Janstraat ZIERIKZEE - Het echtpaar Léon en Joe Hoare opende donderdag een gespecialiseerde sportzaak in de Korte Sint Janstraat. De winkel is ver noemd naar de gastvrouw en draagt derhalve de naam „Léon Sport". Er is in deze nieuwe zaak duidelijk sprake van een gericht assorti ment, te weten alle kleine en grotere attributen en kledingstukken voor zogenaamde loopsporten: atletiek, jogging, tennis en badmin ton. Een zeer speciaal aksent ligt er dan bovendien nog op het schoei sel, dat in zeer grote keuze wordt gepresenteerd. Beperkte kollektie Joe en Léon waren van mening, dat hier in een stad als Zierikzee nauwelijks haalbaar is op sportgebied een assortiment te bieden, met op alle onderdelen gedetailleerde benodigheden en accessoires. Derhalve werd besloten de kollektie expliciet af te stemmen op ge noemde loopsporten. Op dit gebied was er volgens hen ook nog wel een gaatje in de markt. Ze hebben dan ook goede hoop in „Léon Sport" aan de individuele wensen van hun klanten tegemoet te kun nen komen. Zo zullen bijvoorbeeld mensen met „moeilijke voeten" er bij hen ongetwijfeld in slagen goede atletiek- of joggingschoenen te vinden; ze zijn er in alle soorten en maten. Naast die schoenen biedt het assortiment overigens ook een ruime keus aan sportkleding, zoals trainingspakken, sweaters en sportie ve jacks. Ook de tennis- en badmintonliefhebbers zullen er veel van hun gading kunnen vinden. León en Joe schaften ook een eigen spanmachine aan, zodat de rac kets precies naar de wensen van de klant gespannen kan worden. Verder uiteraard ook veel tenniskleding, waarin volgens Léon dui delijke nieuwe trends zijn te konstateren. Zo zijn de kleuren rose en zacht blauw in opkomst en gaan de tennisjurkjes meer in de be langstelling staan. Verder biedt deze nieuwe sportzaak nog tal van kleinere accessoires op het gebied van de reeds genoemde takken van sport. In eigen beheer Het echterpaar Hoare was bijna vier maanden druk bezig met het verbouwen en inrichten van deze nieuwe zaak. Eerder runde Joe -van origine een Engelsman, die de Hollandese taal al prima be heerst - in zijn geboorte land een delicatessenwinkel. Heel iets an ders dan een gespecialiseerde sportzaak. Zijn persoonlijke be langstelling in goede kleding, schoeisel en attributen voor het sport - beoefenen, leidde echter tot het initiatief deze zaak in de Korte St. Janstraat te beginnen. Als extra service aan het publiek is er een zithoekje met dokumen- tatiemateriaal over loopsoorten ingericht. „Geïnteresseerden mo gen hier dus best gezellig komen zitten om wat over de door hen be oefende sport te lezen", aldus Léon. Verder ligt het in de bedoeling over enkele weken in deze winkel doorlopend videofilms te vertonen over de fabricage en het gebruik van sportschoenen. Aan het openstellen van „Léon Sport" ging woensdag een open huis vooraf; een gelegenheid waar vele vrienden en bekenden gebruik van maakten om dit jonge echtpaar sukses te wensen met hun zakelijk initiatief. ZIERIKZEE - Overzichtsplaatje van de nieuwe winkel in de Korte Sint Janstraat: ,,Léon Sport". ALMELO - De Koninklijke Lucht macht is niet van plan de laagvlieg route over de Twentse gemeenten Al melo en Wierden te verleggen. KERKWERVE Oud papier Zaterdag 12 maart haalt S.V. WIK Kerkwerve weer oud papier op in Kerkwerve, Schuddebeurs en Noord- gouwe. Graag het papier gebundeld aan dé weg gereed zetten. Kleding voor „Mensen in Nood" Woensdag 16 maart wordt in Kerk werve een kledinginzamelingsaktie gehouden voor de Stichting „Mensen in Nood". Kleding, schoenen, dekens en gordijnen kunnen worden ingele verd bij mevrouw F. de Jonge-de Ruyter, Rengerskerkestraat 10, Kerkwerve. NIEUWERKERK Aanrijding op kruispunt Donderdagmiddag (15.00 uur) deed zich een aanrijding voor op het kruispunt Stationsstraat - Unatraat. A. C. L. uit Nieuwerkerk reed achter uit de Stationsstraat op, A. L. B. uit Oosterland reed met zijn auto op de Unastraat. De aanrijding veroor zaakte slechts lichte schade. RENESSE - In „De Wig" te Renesse werd donderdag avond de ledenvergadering gehouden van de oranjevere niging „Juliana" uit Renesse. De matig bezochte verga dering werd geopend door de voorzitter, de heer J. W. de Jonge. Hij merkte op dat het koninginnefeest van vorig jaar ondanks het koude weer een sukses was geworden. Hij dankte alle verenigingen die toen aan het program ma medewerking hebben verleend. Verder kondigde hij aan dat hij volgend jaar, na 35 jaar aktief te zijn geweest als bestuurslid van de Oran jevereniging, zijn funktie gaar neer leggen. In verband daarmee zal de le denvergadering volgend jaar vroeger in het jaar worden gehouden. De heer L. W. v. d. Waal las de notu len voor en vervolgens kwam het fi nancieel verslag van mevrouw T. Kostense-de Vos aan de orde. Daar uit bleek dat de vorig jaar gehouden oranjekermis het mogelijk had ge maakt een bedrag van 1500 gulden af te dragen aan de Stichting Inte rieur Dorpshuis. Verder bleek een batig saldo aanwezig van ruim 700. Nadat de stukken in de pauze waren gekontroleerd, werd besloten de pen- ningmeesteresse decharge te verle nen. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werden mevrouw T. Blom-van Nieuwenhuize en de heer J. H. Blom bij akklematie herkozen. Het lukte niet een der aan wezigen bereid te vinden om te voor zien in de vakature, die ontstond door het vertrek van de heer L. C. Hoogerhuis. Daarom werd besloten dat de heer Hoogerhuis voorlopig tot en met 30 april zal aanblijven en dat het bestuur inmiddels zal zoeken naar kandidaten voor deze bestuurs- funktie. Na de pauze zette de heer De Jonge uiteen dat men in het bestuur naar aanleiding van het programma van vorig jaar tot de konklusie was geko men dat het niet goed mogelijk is om gelijktijdig een oranjekermis en een zeskamp te houden. Daarom stelde hij voor om, gezien het sukses dat de oranjekermis toch had, dit jaar op nieuw een oranjekermis te organise- In 1984 zal dan weer een zeskamp worden gehouden. Hij legde uit dat over dit voorstel vooroverleg had plaatsgehad met vertegenwoordigers van de Renesse verenigingen. Herauten Vervólgens legde hij de plannen voor het ochtendprogramma voor. De gedachten gaan uit naar een ope ning van de festiviteiten door herau ten te paard, gevolgd door koraalmu- ziek vanaf de kerktoren door „Luc- tor et Emergo". Voor de schooljeugd zullen op de kleuter en lagere school kinderspelen worden georganiseerd. Eveneens 's ochtends zal een ringsteek wedstrijd voor paarden worden gehouden. De heer L. W. v. d. Waal bracht ver volgens verslag uit over de voor bespreking met de verenigingen ten aanzien van het middagprogramma, dat geheel zal bestaan uit de oranje kermis. De traditionele middagop tocht zal dt jaar komen te vervallen. Kermis Hij legde uit dat een deel van de op brengst van deze oranjekermis ten goede zal komen aan de kas van de oranjevereniging. Met dit bedrag kan de zeskamp van het volgend jaar groter worden opgezet. De deelne mende ploegen zal een bedrag ter be schikking worden gesteld voor de materialen die ze nodig hebben om hun spel op te bouwen. De rest van de baten zullen gelijktijdig worden ver deeld over de vernigingen, die met een stand of een spel aan de kermis deelnemen. Verder deelde de heer v. d. Waal mee, dat reeds 12 gegadigden zich hebben aangemeld. Voor de avond gaan de gedachten uit naar een evenement voor de jeugd tussen 12 en 13 jaar. De C.J.V., die hierover door de oranjevereniging werd benaderd, dacht aan een fiets- cross op het crossbaantje aan de Oranjehof. Deze plannen moeten ech ter nog verder worden uitgewerkt. Het feest zal worden afgesloten met een lampion- en fakkeloptocht, die in de plaats komt van de gebrui kelijke middagoptocht. Deze optocht zal eindigen bij een groot vreugde- Aan het slot van de vergadering werd besloten de kontributie te ver hogen van 4,- naar 4,50. En de her en M. Kooman en A. de Bil werden bereid gevonden om samen met enke le bestuursleden plaats te nemen in de werkkommissie, die de oranjeker mis gaat voorbereiden. Om tien uur werd de geanimeerde vergadering door voorzitter J. W. de Jonge afgesloten. Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647 - 3909 ZIERIKZEE - Ook de advocaat van J. A. W. uit België, mr. E. G. Karei, kon er niets aan veranderen dat de ver dachte toch een boete van 175,- of vier dagen hechtenis kreeg tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierik zee. W. had namelijk op 28 juli van het vorige jaar in Ou- werkerk over de Weg van de Buitenlandse Pers gereden en kwam door dat hij afsloeg in botsing met een motor rijder. De verdachte zelf was op het kantongerecht niet aanwezig, mr. Karei trad voor hem op als gemachtigde. Maar het lange pleidooi van de advocaat kon W. niet vrij pleiten van de straf. motor te hard reed, hij zei: „Ik neem aan dat de motor te hard reed". Kan tonrechter mr. W. F. van Sollinge vond dat de motor helemaal niet te hard reed. Hij vonniste conform de eis. De verdachte erkende bij monde van zijn advocaat dat hij linksaf was geslagen, maar hij was van mening dat hij niet verwijtbaar heeft gehan deld. De verdachte heeft de motorrij der niet gezien en hoorde - terwijl hij de linkerweg helft overstak - ineens een doffe dreun tegen de achterkant van zijn wagen. De motorrijder had vlak daarvoor een auto ingehaald. Deze getuige schatte de snelheid van de motorrij der op 90 km per uur. Mr. Karei ver telde dat 300 400 m. van de plaats van het ongeluk een heuveltje en een bocht in de weg zitten. „Door die bocht had de motorrijder geen goed overzicht op de weg en een snelheid van 60 km per uur zou beter zijn ge weest. Daar komt bij dat de motorrij der dan ook later op de plaats van de aanrijding zou zijn gearriveerd en dan had het ongeluk niet plaatsge had. Als verkeersdeelnemer moet je voorrang verlenen, maar je mag het niet nemen. De motorrijder heeft voorrang genomen", was de advo caat van mening. De officier van justitie, mr. J. van Marion vond dat er helemaal geen sprake was van voorrang nemen. „Rechtdoor is rechtdoor", zei hij. „De verdachte is linksaf geslagen en dan moet er wel heel wat gebeuren wil je geen schuld treffen", dacht Van Marion. „Dat de motorrijder rechtsachter de auto raakte kan ook komen doordat hij nog geprobeerd heeft de auto te ontwijken. De ver dachte spreekt zichzelf trouwens te gen, want hij zegt dat hij de motor niet aan heeft zien komen en hij be weert dat de motor te hard reed. Dat kan natuurlijk niet. Van Marion eiste 175,- of vier dagen hechtenis. De advocaat voegde eraan toe dat verdachte W. niet heeft gezegd dat de Laden en lossen Voor A. L. H. M. M. uit Oosterhout volgde er schuldig verklaring, maar zonder oplegging van straf tijdens de zitting. Op 3 augustus 1982 had hij zijn auto langs de gele streep in de Zuidstraat te Burgh-Haamstede ge parkeerd. M. moest beroepshalve in een winkel zijn en was de goederen in de wagen aan het lossen. Terwijl hij in de winkel was werd er een bekeu ring onder de ruitewisser gelegd. „Dat vond ik zeer onredelijk. Ik doe gewoon mijn werk en daarna ga ik weer weg", zei M. De officier van justitie zei dat de wet over onmiddel lijk laden en lossen spreekt en dat het verblijf van twintig minuten dat M. in de winkel was niet als onmid dellijk door kan gaan. Het verweer van de verdachte kon hij toch niet met een schouderophalen afdoen (M. had in de winkel nog moeten wach ten op een klant, die geholpen moest worden) en hij verklaarde M. schul dig zonder oplegging van straf. Van Sollinge vonniste conform de eis. Eigen rechter spelen" G. t. W. uit Rotterdam reed op 24 juli verleden jaar met zijn auto over de Vroonweg in Burgh-Haamstede. Hij sloeg rechtsaf de Boeijesweg in en raakte de hem tegemoet komende fietster. T. W. zei dat hij verblind was geweest door het zonlicht en daardoor de fietster niet had gezien. De politie konstateerde bij die gele genheid dat de veerdemper van de auto kapot was en dat de linkervoor- band en de rechterachterband waren afgesleten. „De echtgenoot van de fietster heeft eigen rechter gespeeld. Daarom ben ik hier naartoe gekomen. Hij bonste o mijn autoraam en sloeg een deuk in de wagen. Daar wil ik hem aanspra kelijk voor stellen", bracht T. W. naar voren. Kantonrechter Van Solinge zei dat het kantongerecht niets met de poli tie heeft te maken. Wel werd het adres van de fietser gegeven. „Maar voor klachten over de politic moet u bij hen zijn", verduidelijkte Van So linge. Mr. J. van Marion eiste 80,- of twee dagen voor de aanrijding en 120,- of drie dagen voor de gebre ken. De kantonrechter vonniste con form de eis. Brommer R. M. had vorig jaar juni met zijn brommer over de Appelmarkt te Zie rikzee gereden. De politie had een te veel aan vermogen van 62 ge- konstateerd en de brommer maakte te veel lawaai. De meter wees 109 de cibel in plaats van 102. M. vertelde dat hij op de dag zijn brommer had neergezet, een sigarettenwinkel was binnengelopen en daaruit was ge haald door twee agenten. „Dat vond ik niet zo leuk", aldus M., die overi gens verder weinig spraakzaam was. Zijn vader moest vanaf de tribune zoonlief bijstaan met een verklaring van een en ander. Van Solinge moest er nogmaals tijdens deze zitting op wijzen dat burgers met klachten naar de politie zelf moeten gaan en niet bij het kantongerecht ermee aan moeten komen. Zowel vader als zoon ver wonderden er zich over dat de brom mer niet in orde was. Want het ver voermiddel was enkele maanden daarvoor nog gekeurd door de techni sche dienst en toen in orde bevonden. De kantonrechter vroeg zich wel af of er na die tijd niet aan gesleuteld was. Hij verlaagde de geëiste straf van 120,- naar 75,- of twee dagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4