Tien medailles uitgereikt voor tien jaar trouwe dienst bij het Rode Kruis Kommissie publieke werken nam afscheid van direkteur gemeentewerken J. Louwerse Stadhuistoren Zierikzee krijgt opknapbeurt Hoogste punt bereikt bij verbouw dorpshuis Diskussie over huisarts en wijkverpleegkundige In vol Bru's Dorpshuis Sieraden verdwenen ter waarde van 29.000 gulden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag H maart 1983 Nr. 23284 UTRECHT - De directie van het zoetwarenbedrijf Jamin in Ooster hout (800 produktie- en 1500 winkel werknemers) en de vakbonden zijn het donderdag niet eens kunnen wor den over de manier waarop een onaf hankelijk onderzoeksbureau een on derzoek moet instellen naar de toestand van het bedrijf. De directie heeft in beginsel wel ingestemd met een onderzoek. Kommissie Publieke Werken: ZIERIKZEE - De toren van het stadhuis van Zierikzee zal van een niéuwe r UT T IT 1VI O verflaag worden voorzien. Deze schilderwerkzaamheden zullen worden ver- J. tl Ei Ei iV 11 t Ei IJ Vr richt, voor het eerst, door personeelsleden van de dienst gemeentewerken, wanneer de gemeenteraad akkoord gaat met het gevraagde krediet van ZIERIKZEE 58.000. De kommissie publieke werken gaf daaraan gisteravond haar fiat. Het ligt in de bedoeling om deze opknapbeurt nog vóór de aanvang van het toeristenseizoen af te ronden. Jaarvergadering Philatelica In het Huis van Nassau houdt de Int. Ver. Philatelica maandag 21 maart een jaarvergadering. Op de agenda staat onder meer de bestuurs verkiezing. Na de pauze volgt een veiling en een bingo met extra prij zen. Aanvang 20.00 uur. Dode zeehond aangespoeld Op de Gouweveerse Zeedijk werd gisteren een dode zeehond gevonden, opgemerkt door vissers. De politie heeft het dode dier opgehaald waar na het op transport werd gezet naar een laboratorium op Texel, waar ge tracht zal worden achter de doods oorzaak te komen. Jaarvergadering Op dinsdag 22 maart houdt de afde ling Schouwen-Duiveland van de C.P.B. haar jaarvergadering. Na de gebruikelijke jaarverslagen houdt de provinciale presidente, mevrouw Verstraaten-Pieterse, een praatje over homofilie. De vergadering wordt gehouden in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw, 't Vrije te Zierikzee om 19.45 uur. Het genoemde bedrag is opgevoerd aan de hand van ervaringscijfers uit het verleden. Omdat echter het schil derwerk in eigen beheer wordt uitge voerd, is de kans groot dat de kosten aanzienlijk lager zullen uitvallen1 dan de nu opgevoerde post. Gemeen- tesekretaris A. G. Izeboud pleitte evenwel voor handhaving van deze stelpost, omdat de mogelijkheid bestaat dat er onvoorziene kosten moeten worden gemaakt. ,,Er kan één van onze eigen mensen ziek wor den, waardoor derden moeten wor den ingeschakeld. Dan moet daar voor wel geld beschikbaar zijn. Eventueel resterende gelden vloeien bovendien automatisch terug in de gemeentekas". Veiligheid De opgevoerde deelpost „Steiger bouw" ter grootte van 23.000,- ont lokte de heer L. S. P. van Velthoven (CDA) de vraag of er offertes zijn aangevraagd van terzake deskundige bedrijven. Direkteur gemeentewer ken J. Louwerse deelde mee dat dat nog niet was gebeurd. „Nadat het krediet is verstrekt, zal dat zeker ge beuren. Voorop dient echter de zaak van optimale veiligheid te staan. Steigerbouw is een gespecialiseerd vak en bovendien het belangrijkste onderdeel van de opknapbeurt ten aanzien van de veiligheid". Aardgasaansluitingen De kommissie ging ook eensgezind akkoord met de aanvraag van een krediet van ruim 35.000 gulden voor de uitvoering van de 2e fase van aan sluiting van onrendabele percelen op het aardgasnet. ,,Ik hoop dat iedere betrokkene gebruik maakt van deze mogelijkheid. Wanneer men nu niet meedoet en later toch een aansluiting wil, dan komt men voor aanzienlijk hogere kosten te staan, omdat nu met subsidies wordt gewerkt van onder andere de PZEM. En die zijn er later niet meer". Aldus wethouder P. de Rijke, die bovendien liet weten dat de aanleg van aansluitingen op een bepaalde weg alleen maar door kan gaan, wanneer er niet meer uitval lers zijn dan maximaal 20%. „Wordt dat percentage hoger, dan zal ook de prijs aanzienlijk stijgen, die men moet betalen voor de aansluiting". Aldus de wethouder. „U bent een prettig man om mee samen te werken BRUINISSE - Negen dames en één man kregen uit handen van de heer Fokker van Crayestein van Rengerskerke (r) een medaille voor tien jaar trouwe dienst in het Rode Kruis. BRUINISSE - „In deze kille, harde, materieel gerichte en egoïstische wereld van vandaag is het meer dan ooit nodig ons er aan te herinneren dat onze eerste en belan grijkste taak is om ons in te zetten voor de naaste in nood en ellende. Zoals elk mensenwerk is ook het werk van het Rode Kruis niet volmaakt, maar het pogen om de doelstelling van het Rode Kruis in de dagelijkse prak tijk te brengen zou al veel wonderen verrichten en leed verzachten". Aan het woord de voorzitter van het Rode Kruis Bruinisse, burgemeester T. C. Hekman, tijdens de algemene ledenvergadering gisteravond in een vol Dorpshuis. Twee emmers bloed gegeven De voorzitter betrok in zijn wel komstwoord ook de Provinciaal bestuurders J. Marteyn en A. D. O. C. Fokker van Crayestein van Rengers kerke, de erevoorzitter P. Krepel en het erelid A. Lock. Op deze avond werd aan 10 leden een medaille uitge reikt door de heer Fokker wegens 10- jarige trouwe dienst. de nacht door de politie van z'n bed werd gelicht. In een grote Harley Da vidson met zijspan ging het naar het ziekenhuis om bloed te geven. Hierna kreeg hij een snee brood met een biefstukje en koffie. De heèr Lock richtte een vurig plei dooi aan de aanwezigen bij de sekre- taris op te geven als bloeddonor: „Hier sta ik voor u nadat ik twee em mers bloed heb afgestaan. Help uw naast, vriend of vijand, daadwerke lijk, is de leus". Sekretaris H. v. d. Bos ging in zijn jaarverslag terug naar 30 jaar gele den toen vrijwilligers van het Rode Kruis „in dienst" moesten treden van en voor een ontredderde bevol kingsgroep, gevlucht en verstrooid door het geweld van het water. „De ze vrijwilligers b,estaan nog steeds", aldus v. d. Bos, „het Rode Kruis is springlevend.'Het werkt nog steeds met de zelfde principes en met dezelf de soort mensen". Het financieel verslag van pen ningmeester C. Heule werd puik in orde bevonden. H. v. d. Bos en C. Heule werden bij acclamatie in het bestuur herkozen. altijd afhankelijk is van de politiek die het land bedrijf en van de tole rantie van een regering van het land waar zich de hulpomstandigheden voordoen. Het was volgens Fokker ook geen verbod, alleen was, ook in het belang van de vrijwilligers, gevraagd zich tijdelijk afzijdig te houden. Een tij delijke maatregel dus, die zeker niet te zwart-wit moest worden gezien. Jumelet was wel tevreden met het antwoord meer zeker niet met de opstelling van het Internationale Ro de Kruis. Film Na de pauze werd een film ge draaid uit het jaar 1927. De film, af komstig van de vroegere R.T.M., liet beelden zien van het toenmalige Schouwen-Duiveland met de stoom tram en de ponten uit die tijd. Ieder een genoot van de film die de heer Viergever uit Haamstede draaide, vooral de aanwezigen die nog op de tram en boot gewerkt hadden of mee- gereist. EINDHOVEN - De gezondheids diensten in Eindhoven, Geldrop en Valkenswaard gaan doormiddel van een diaklankbeeld de schooljeugd wijzen op de risiko's van te hoge bloeddruk. Er komen ook lesbrieven over dit onderwerp. ZIERIKZEE - Aan het slot van de vergadering van de kommissie publieke werken, gisteravond in het stadhuis van Zierikzee, kwam het naderende afscheid van de di rekteur gemeente werken, de heer J. Louwerse, ter spra ke. Voorzitter P. de Rijke stelde dat hij hiermee een zaak aan de ordé, moest stellen, die hij veeljjiever niet aan de orde zou stellen, v,-Het betreft het na derende afscheid van onze direkteur gemeentewerken, de heer J. Louwer se. Deze vergadering van de kommis sie publieke werken is de laatste die hij in funktie zal bijwonen. We zullen hem node missen, wanneer hij met ingang van 23 maart vervroegd zal zijn uitgetreden. Ik wil hem dan ook vanaf deze plaats heel hartelijk dankzeggen voor de vele technische bijstand, die hij mij op deze vergade ringen altijd heeft verleend". Deze woorden van de voorzitter vonden een optimale ondersteuning vanuit de kommissie. De heer W. F. Sprengelmeijer (RU) liet weten, dat de heer Louwerse „al aan deze tafel zat toen ik raadslid werd. En dat is al bijna twintig jaar geleden. Ik heb In Renesse de ervaring dat ueen prettige man bent. om mee samen te werken". Sprengelmeijer liet overigens een aantal zaken uit die twintig jaar de revue passeren. De heer L. S. P. van Velthoven (CDA) onderschreef de woorden van de heer Sprengelmeijer. „Ik wil an dere vergaderingen beslit niet afval len, maar ik vond persoonlijk deze kommissie vergaderingen altijd de prettigste. Ik heb u ervaren als een eerlijk en open mens, die echter pal- staat ais hij weet dat zijn mening de juiste is. Dat is een goede zaak. Ik heb u steeds beschouwd als mijn peetvader met betrekking tot de technische zaken". Bevredigend De heren J. J. Geleijnse (WD) en H. Asma (PvdA) sloten zich, in ple zierige bewoordingen, bij beide eerste sprekers aan. Het slotwoord was aan de heer Louwerse: „Ik heb het altijd erg gewaardeerd dat er al tijd een mogelijkheid bestond tot een eerlijke en open discussie. Dat heb ik altijd als erg plezierig ervaren. Het was overigens wel zodat ik mij op de ze vergaderingen altijd goed moest voorbereiden omdat je bijna zonder uitzondering steeds de fraktievoor- zitters van de gemeenteraad tegeno ver je vond. We hebben echter gedu rende de twintig jaar, dat ik in Zie rikzee heb gewerkt, erg veel kunnen bereiken, Dat geeft een erg bevredi gend gevoel". Aldus de scheidende direkteur gemeentewerken, die op 23 maart op officiële wijze zijn afscheid viert. ZIERIKZEE - De Zierikzeese juwe lier Ruud van der Bijl heeft donder dagmiddag bij de plaatselijke politie aangifte gedaan van de vermissing van een rol gouden kettinkjes met een totale verkoopwaarde van 29.000 gulden. „Zaterdagmiddag heb ik een klant een kettinkje uit de rol laten zien. Toen de rol woensdagmiddag weer nodig was, bleek deze verdwenen", vertelt de aan de Appelmarkt woonachtige juwelier. „In eerste in stantie zoek je de fout bij je zelf. We hebben het hele huis overhoop gezet, maar er is niets gevonden. Aanvan kelijk mis je de rol niet, omdat we er diverse hebben liggen. Over de toe dracht van de vermissing valt voor alsnog niets te zeggen. De politie heeft de zaak in onderzoek". De rol kettinkjes kan in principe al op zaterdag verdwenen zijn. „Dat kunnen we niet zeggen", merkte Van der Bijl nog op. „Tussen het gebruik op zaterdag en het moment op woens dag, dat ik de rol weer wilde pakken, kan de verdwijning hebben plaats gevonden". In de loop van vandaag (vrijdag) treedt Van der Bijl in kon- takt met de verzekeringsmaatschap pij. 400-jarig schoolfeest Burgemeester T. C. Hekman (l) hul digt de heer A. Lock voor veertig keer bloed geven (twee emmers vol!). Deze onderscheiding viel te beurt aan de dames J. C. M. v. d. Berge- Hoogerheide, G. J. Klompe-Janse, C. Haeck-de Kuyper, P. Bolier-Mol, I. v. d. Houten-Hanzen, M. A. de Vlieger de Ronde, M. Jumelet-Otte, A. Haeck-Haeck en B. Bouwens- Jumelet. Tussen al dit „vrouwengeweld" hield één man zich staande, namelijk de heer C. Hoogerwerf. In zijn felicitatiewoorden ging de heer Fokker dieper in op de in een andere dimensie gekomen stamtaak van het Rode Kruis: „Niet alleen maar aanvullende hulp maar direkte hulp wat ook weer een andere ver antwoording geeft, zowel in vredes- als in oorlogstijd". Daar moeten ook de opleidingen op afgestemd worden, aldus deze waarnemend Kringkom- missaris uit Middelburg. Sprekend over de Welfare citeerde Fokker een Engels spreekwoord: „Liefdadigheid begint thuis", dit over de beginselen van de hulpverlening die klein kan beginnen. Hij zag in de vele aanwezi gen een erkenning voor de inzet van de afdeling Bruinisse. Gouden onderscheiding Vervolgens kreeg de heer A. Lock namens het Hoofdbestuur een gou den onderscheiding opgespeld voor het 40 keer bloed geven. Tot zijn spijt moet hij er om gezondheidsredenen mee stoppen. In zijn dankwoord haalde Lock enkele voorvallen aan uit die lange periode van bloed ge ven, zoals in 1948 toen hij midden in De heer Bontekoe, plaatsvervan gend Colonnekommandant, gaf het relaas weer van de Colonne. Hier was ook bij de humoristische vertel ling van een oefening toen enkele fa natieke leden regelrecht van het 400- jarig schoolfeest kwamen en in de kleding uit die tijd op de oefening kwamen. Minder leuk vond hij het dat van enkele leden het E.H.B.O.-di ploma niet zal worden verlengd om dat ze het benodigde aantal herha- lingslessen niet hadden gevolgd. Het verslag over de vrijwillige Welfare werd toegelicht door me vrouw V. d. Bos. Ze onderstreepte dat de wekelijkse kontaktmiddagen op maandag in „In 't Opper" in een prima harmonie en sfeer verlopen. De verkopingen hadden een erg goed resultaat. Marian Maaskant bracht verslag uit over de jongste tak, het Jeugd Ro de Kruis, welke reeds vijf jaar op de lagere scholen aktief is. Ze vond het bijzonder verheugend te kunnen ver tellen dat in september op de scholen wordt gestart met het Jeugd- E.H.B.O.-B, de vervolgkursus. Hier voor hebben zich reeds 23 kinderen gemeld. R.K. in Israël Bij de rondvraag richtte de heer S. A. Jumelet het woord tot de Provin ciale bestuurders. Jumelet had signa len ontvangen uit Israël dat tijdens de laaste vijandelijkheden tussen Is raël en de Palestijnen het Internatio nale Rode Kruis zich afzijdig had ge houden. De heer Fokker schetste de moei lijkheid van het Rode Kruis welke Het Groene Kruis SCHARENDIJKE/ELLEMEET - De vereniging Het Groene Kruis Schou wen-Duiveland, afdeling Scharendijke/Ellemeet had woensdagavond de hui sarts L. A. M. Bruel en de wijkverpleegkundige zr. A. v. d. Schclde-Bos uitge nodigd. Zij spraken over: wat doet de huisarts en wat doet de verpleegkundi ge en voldoet dit aan uw verwachtingen? De heer Bruel vertelde dat hij eigen lijk geen vaste taakverdeling heeft. De huisarts heeft een vrij beroep, maar wel een overeenkomst met de ziekenfondsen. De wijkverpleegkundige heeft wel een duidelijke taakverdeling. Zij spuit insuline bij diabetespatiënten, zij verpleegt en verzorgt patiënten, 's middags houdt ze spreekuur en ze bezoekt zuigelingen, kleuters en bejaarden. Na de pauze werd in groepjes gedi scussieerd over de taken van de hui sarts en de wijkverpleegkundige en ook over de taak van de mensen zelf in de gezondheidszorg. De aanwezi gen vonden eigenlijk dat de arts een duizendpoot moest zijn. Hij moet on der andere psychische problemen be handelen, het roken krachtig bestrij den, echtelijke ruzies oplossen, alco hol misbruik tegengaan, alternatieve geneeswijzen afkeuren of toejuichen. Sommigen waren van mening dat een huisarts niet langer dan 40 uur per week moet werken, omdat hij an ders niet goed kan funktioneren. De arts zou dus taken moeten delegeren naar andere deskundige instanties. Ook kwam aan de orde de verhou ding tussen arts en homeopaat en een eventuele patiëntenraad. Woningnood Wat de wijkverpleegkundige be treft waren de mensen van mening dat het mogelijk moet zijn om ook in de avonduren en 's nachts een beroep op haar te doen, ondanks dat haar dagtaak overvol is. Zij moet dus ook een soort duizendpoot zijn. De heer Bruel was het met de aanwezigen eens dat werkloosheid, eenzaamheid, woningnood en weinig inkomen fak- toren zijn die een ziekte kunnen be vorderen. De voorzitter van het Groene Kruis Schouwen-Duiveland, de heer J. W. de Jonge vertelde dat de gezond heidszorg op de nullijn staat. Ook in deze branche zal bezuinigd moeten worden. RENESSE - Het in verbouw zijnde dorpshuis te Renesse bereikte donderdag het hoogste punt. In aanwezigheid van loco-burgemeester J. C. de Feiter, wet houder A. J. Padmos, secretaris J. W. de Jonge, direkteur gemeentewerken W. van Mecrten, architekt M. Zeelenberg uit Ouddorp en aannemer C. A. Bom uit Burgh werd de vlag uitgestoken. De heren Zeelenberg en Bom leidden het ge zelschap rond en lichtten de heren voor over de vorderingen van de verbouw. Sinds begin januari is er in het pand aan de Zeeanemoonweg heel wat weggebroken. De veranderingen in het gebouw zijn al duidelijk te zien, ondanks dat er nog niet bepaald over een afgewerkt geheel kan wor den gesproken. Het dorpshuis zal wat het aangezicht van de buiten kant betreft niet veel veranderen. Zeelenberg vertelde dat rekening is gehouden met het lijnenspel op de muren van het oude dorpshuis. Om vijf uur 's middags kregen de werknemers van aannemer Bom het traditionele „pannenbier" geser veerd, waarna het gezelschap zich naar het Wapen van Zeeland begaf. Daar werd een toast op het hoogste punt uitgebracht. De verwachting is dat het dorpshuis in juni zal worden opgeleverd. De kosten van de ver bouw bedragen ongeveer 750.000,-. De vlag in top. Het hoogste punt van het in verbouw zijnde dorpshuis in Re- nesse is bereikt. Foto: H. A. Wakkee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3