VURIG PROTEST IN CENTRUM ZIERIKZEE Havenkanaal Zierikzee hield gemoederen bezig wp- mi* pa BUI* DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEÜWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 37,00, per jaar 1 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 1 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Vrijdag 11 maart 1983 139ste jaargang Nr. 23284 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Nieuwe peilboot waterschap Tegelijkertijd werd men echter gè- konfronteerd met een ander pro bleem rond het Havenkanaal. Het vermoeden was namelijk gerezen dat de bodemkonstruktie van de dijk langs het Havenkanaal, tegenover de Argelo-haven, niet is zoals die zou moeten zijn. In deze dijk is vlak na de ramp een gat gedicht, zonder dat daarover ver dere gegevens beschikbaar zijn ge bleven. Omdat de meningen van ge raadpleegde specialisten niet eensluidend waren, werd besloten tot proefboringen om enig inzicht te krijgen in de toestand van de bodem konstruktie onder deze zeedijk. Samen De opzet was in eerste instantie om zowel de proefboringen als de bestor- tingen te bekostigen doormiddel van één krediet. Maar omdat de verdie ping in het Havenkanaal zich sneller ontwikkelde dan was verwacht, werd dit plan doorkruist. Toen in de vorige week gehouden vergadering van de kommissie financiën dan ook genoemd financieel voordeel werd gemeld, zag de heer Louwerse daarin een mogelijkheid om de bestorting te bekostigen. En meldde een en ander dan ook onmiddellijk. Voorzitter De Rijke lichtte toe dat het dus beslist niet de bedoeling was om de kommissie publieke werken te passeren, maar dat enkel getracht was te profiteren van een gunstige fi nanciële gelegenheid. Derde probleem Naar aanleiding van een vraag van de heer J. J. Geleijnse (VVD) werd door Louwerse vervolgens een derde probleem rond het Havenkanaal uit de doeken gedaan. Gebleken is namelijk dat de asfalt- beglooiing van de dijk, bij de voor malige steenbakkerij, verzakkings- verschijnsclen vertoont. Ook daar zal reparatie moeten worden ver richt, waarvoor het benodigde geld door Rijkswaterstaat wordt aange vraagd in de vorm van een subsidie. (Vervolg pag. 7) Advertentie r-i Restaurant jtietniss* Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten Kommissie publieke werken Geslaagd ZIERIKZEE - Zo'n 170 leerlingen, leraren en ouders liepen gisteravond mee in een fakkeloptocht door het centrum van Zierikzee, die was georganiseerd als protest tegen de door minister Deetman voorgestelde bezuini gingen in het onderwijs. De fakkeloptocht begon aan de Mosselboomgaard en eindigde tenslotte bij het stadhuis van Zierikzee, waar een groep van ongeveer 50 leerlin gen van de Rijksscholengemeenschap „Professor Zee man" te Zierikzee een „gymnastische protest-aktie" hielden. betrokken onderwijsorganisaties over de dreigdende bezuinigings maatregelen, die ,,de kwaliteit van en de werkgelegenheid in het onder wijs ernstig zullen aantasten". Aldus deze organisaties. Bij de aanbieding van de petitie stelde de heer De Jong, dat ,,nog nooit zoveel mensen in aktie zijn ge weest voor een begroting, maar ook nog nooit heeft zoiets zo weinig be werkstelligd," Wethouder Groen noemde het ge beuren ,,een leuke demonstratie; de aanleiding daartoe is echter minder leuk. Ik hoop dat jullie niet het idee hebben dat de wethouder van onder wijs van de gemeente Zierikzee aan de bezuinigingsvoorstellen veel kan veranderen, maar ik zal de petitie doorgeven aan de betrokken instan- tie's." De fakkeloptocht trok dwars door het centrum van Zierikzee. In totaal liepen ongeveer 170 mensen mee. zaken", „Deetman weg, zwemmen moet blijven", „Dit vraagt om beleid om strijd" en „Wij zijn de toekomst". Gelijktijdig met de optocht werd ook een fakkel-estafette gehouden door het centrum van Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Verwachting tot zaterdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur om streeks 1 graad en kans op nacht vorst; middagtemperatuur rond 9 graden; zwakke tot matige zuid oostelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 15 maart: Zondag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: zuid 4 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 9 gr. Windkracht: zuidwest 4 Dinsdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 12 maart Zon op 7.03, onder 18.38 Maan op 6.46, onder 15.58 13 maart Zon op 7.01, onder 18.39 Maan op 7.08, onder 17.08 14 maart Zon op 6.58, onder 18.41 Maan op 7.27, onder 18.19 Nieuwe Maan: 14 maart (18.43) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee 12 maart 13 maart 14 maart Hoogwater 2.01 14.45 2.28 15.24 2.46 16.00 Laagwater 8.02 20.19 8.39 20.48 9.11 21.13 Springtij: 17 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het zal vandaag het grootste deel van de dag zwaar bc wolkt zijn, maar uit deze bewolking wordt weinig of geen regen ver wacht. In de loop van de middag drij ven van het noorden uit echter enke le verspreid voorkomende opklarin gen ons land binnen. De wind draait naar het noord westen en voert tamelijk koude lucht aan, waarin het niet warmer wordt dan een graad of 6. De noordwestelij ke stroming wordt in st and gehouden door een hogedrukgcbied waar n het centrum zich snel van Schotland naar ons land verplaatst. Zaterdag wordt het iets warmer en komt er ook wat meer zon. De optocht, die gisteravond om ze ven uur vertrok van het parkeerter rein bij de Mosselboomgaard, telde zo'n 170 deelnemers. Omdat gere kend was op ongeveer 100 deelne mers sprak de organisatie van „een geslaagde demonstratie". In de stoet, die dwars door het centrum van Zie rikzee trok, werden vele borden met leuzen meegevoerd. Enkele daarvan waren: „Van onderwijs naar sociale De heer J. de Jong (links) biedt wethouder J. Groen de petitie aan. Aan het eind van de demonstratie bood de heer J. de Jong namens de or- ganisties A.B.O.P., afdeling Oost- Duiveland en de afdelingen Zierik zee van het N.G.L. en de V.O.O. een petitie aan onderwijswethouder J. Groen, met het verzoek om de petitie door te sturen naar het ministerie van onderwijs en naar de fraktie- voorzitters van de politieke partijen in de Tweede Kamer. De petitie geeft een verwoording van de ongerustheid, die leeft bij de ZIERIKZEE - De leden van de kommissie publieke werken van de gemeente Zierikzee hebben, zo bleek gisteravond tijdens de vergadering van deze kommisie in het stadhuis van Zierikzee, nogal wat moeite met het feit dat zij niet tijdig worden geïnformeerd over bestaan- de problemen. De vertegenwoordigers van de vier poli tieke partijen uit de Zierikzeese raad vonden het una niem noodzakelijk dat zij over problemen op de hoogte moeten worden gebracht, zodra deze bekend of ge- konstateerd worden. Een en ander kwam aan de orde tij dens de behandeling van het agendapunt, waarin om een krediet wordt gevraagd ter grootte van 51.000,voor het uitvoeren van bestortingen in het Havenkanaal. De ze bestortingen zijn noodzakelijk omdat aan de binnen zijde van de keersluis een verdieping (gat - red.) is ge- konstateerd in de bodem van het Havenkanaal. Voorzitter P. de Rijke legde uit waarom een en ander zo was gelopen. „Tijdens de vergadering van de kom missie financiën bleek dat de ge meente Zierikzee een onvoorzien ren tevoordeel stond te wachten ter grootte van 163.000,— als voort vloeisel van een onlangs afgesloten lening. Tijdens het beraad, op welke wijze dit bedrag besteed kon worden, opperde de aanwezige direkteur ge meentewerken J. Louwerse de moge lijkheid om daarvan de noodzakelij ke bestortingen van het Havenka naal te bekostigen." Wanneer Niet het feit dat er een krediet moet worden aangevraagd, was de kommissieleden in het verkeerde keelgat geschoten, maar wel het feit dat een dergelijke materie, die pur sang een zaak is voor Publieke Wer ken, in eerste instantie werd aange kaart in de vorige week gehouden vergadering van de kommissie finan ciën. ZIERIKZEE - Een deel van de oude Zierikzeese stadsmuur aan de Wandeling zal binnenkort een grote opknapbeurt on dergaan. De muur, die met klimop was overwoekerd, wordt momenteel schoongemaakt, zodat de stenen weer te voor schijn komen. De muur is partiknlier eigendom en behoort bij het pand Oude Haven 55, een woning die onlangs werd gekocht door een Duitse familie. Ook de woning zal helemaal worden gerestaureerd. De ouderdom van de stadsmuur is volgens archivaris H. Uil niet exact bekend. ..Mogelijk dateren ze uit de Middeleeuwen. We weten wel dat de muren in 1829 werden afgebroken, omdat het onderhoud een te duren zaak werd. De muur aan de Wandeling is slechts een klein gedeelte, dat bespaard bleef". De kosten van de restauratie neemt de nieuwe eigenaar voor eigen rekening. De volgende vraag, die gisteravond werd gesteld, was: „Wanneer werd bekend dat die bestortingen zo nood zakelijk zijn?" Het antwoord op dié vraag kwam van de heer Louwerse in de vorm van een kort overzicht. Halverwege de zestiger jaren bleek dat aan de bin nenzijde van de keersluis, die ge bouwd werd rond 1960, een verdie ping in de bodem begon te ontstaan. Door middel van onderzoeken met behulp van peilingen bleek echter dat er geen enkele reden was voor verontrusting omdat de verdieping nauwelijks groter werd en dat ingrij pen de kans op nog grotere schade slechts zou vergroten. De laatste pei ling, in september 1982, toonde ech ter aan dat de verdieping aanzienlijk groter was geworden, waardoor in grijpen wél noodzakelijk werd geacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1