HET FLAT-MYSTERIE Vermageren zonder een uitgestippeld dieet Bio-energetica: oefeningen om spanningen op te heffen Dit biedt de beeldbuis Diëtiste Brigitte van Dijke: Minima zullen cursusgeld verhoging niet voelen Turkse ambassadeur zwaar gewond Steekproef naar fraude bij opgave leerlingenaantal Pijnstiller tijdelijk uit de handel Haags jazzfestival heeft nog 2,5 ton nodig Bruse popgroep naar Sommelsdijk Vrouwenprotest in Brussel tegen bewapeningswedloop CLASS OF 1984 IN BIOSCOOP ZIERIKZEE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 maart 1983 Nr. 23283 SCHARENDIJKE - Binnenkort kunnen we weer onze zomerse kleding te voorschijn halen. Tenminste, als die nog past! Een dieet zal voor velen geen overbodige „luxe" zijn om wat overtollige kilo'tjes weg te werken. Maar perso nen die al jaren kampen met een overgewicht, zullen hier geen baat bij vinden. „Een dieet is zeer tijdelijk en betrekkelijk. Voor een korte periode eet men an ders en inderdaad, men valt (te snel) af. Zodra men op het streefgewicht zit, ver valt men vaak langzaam maar zeker in het oude patroon. Het gewicht neemt weer toe en de gevolgen van het dieet waren van korte duur", is de mening van Brigitte van Dijke-Meulendijks, die zich onlangs als diëtiste in Scharendijke heeft gevestigd. Binnenkort geeft zij de kursus ..Zelfkontrolemethode bij verma geren", een nieuwe formule om af te vallen. ,,Niet iedereen die te zwaar is eet te veel", legt Brigitte uit. „Overgewicht is het gevolg van een langdurige hogere opna me van voedsel in verhouding tot het verbruik door het lichaam. Een aantal mensen heeft aan zeer weinig voedsel al voldoende. Om af te vallen zal men dus tijdelijk minder moeten opnemen dan dat men verbruikt." Tijdens de kursus van Brigitte wordt de deelnemer zich bewust van het eigen eetgedrag. Het on dercontrole krijgen van het eetge drag staat in de kursus centraal. Dat klinkt misschien wat inge wikkeld, maar de praktijk is een stuk eenvoudiger. De kursus bestaat uit een zoge naamd stappenplan. Een stap is een oefening, die thuis kan wor den uitgevoerd en die helpt bij het bewust worden en veranderen van het eetgedrag. De deelnemer leert fouten te ontdekken en moet bereid zijn deze geleidelijk te ver anderen. Dat vereist een goede motivatie en veel doorzettings vermogen. Samen ,,De praktijk heeft me geleerd dat werken in groepsverband het grote voordeel heeft dat de deel nemers elkaar enorm steunen. Men geeft elkaar tips en oplossin- Brigitte van Dijke: wie ben ik om te bepalen wat men wel of niet mag eten. gen om moeilijke momenten te doorstaan. Verwacht van mij ech ter geen uitgestippeld dieet. Wie ben ik om te bepalen wat men wel en niet mag eten. Ik ben er om de groep te begeleiden en te advise ren". Verkeerde eetgewoonten wor den ons, volgens Brigitte, al met de paplepel ingegoten. „Het be gint bij wijze van spreken al in de box. Zeurt een kind, dan wordt al gauw iets lekkers gegeven om het kind zoet te houden. Er ontwik kelt zich dus een eetpatroon dat door veel meer prikkels dan al leen het hongergevoel wordt be heerst. Ook de reklamekreten op tele visie en radio dragen hiertoe bij. Het komt ook voor dat men uit verveling of onvrede gaat eten. De voedselopname correspon deert dan dus niet meer met de li chamelijke behoefte". Leren Dit alles resulteert bij velen in een te hoog lichaamsgewicht. De methode waarmee Brigitte werkt is gebaseerd op de gedragsthera pie. „Tenslotte, wat ooit is aange leerd, kan ook worden afgeleerd". De kursus bestaat uit 12 bijeen komsten. Brigitte geeft de deelne mers na afloop diverse oefeningen mee naar huis, zoals bijvoorbeeld: schrijf bp wat men eet en drinkt, hoeveel, wanneer en waarom. Dit heeft als doel dat de deelnemers zich bewust worden van het eigen eetgedrag. Naast de gedragsverandering, besteed zij aandacht aan voe dingsleer, warenkennis, voedsel bereiding, inkopen doen en li chaamsbeweging In centrum Iona ZIER1KZEE - In de maand maart worden in het cen trum Iona in Zierikzee zogenaamde doe-avonden georga niseerd. Op deze bijeenkomsten wordt door enkele des kundigen aandacht besteed aan verschillende vormen van massage en lichaamsoefeningen. 5 Vrijdag 11 maart, 20.40 uur, Nederland 2: ,,De schaduw van het water". Het Zeeuwse boerengezin bestaat uit v.l.n.r.: vader Gerard Baijens, doch ter: Ina Blok, zoon: René Jansen en moeder: Tilly Meijeren. Een specifieke vorm van lichaams oefeningen, bio-energetica genoemd, zal op maadag 14 maart door Rauna Janowski geïntroduceerd worden. Bio-energetica, in Nederland al ge ruime tijd toegepast, werd ontwik keld door de Amerikaanse therapeu ten Alexander en Leslie Lowen, die deze oefeningen ontwikkelden in de loop van twintig jaar therapeutisch werk. Dat wil ziet zeggen, dat bio- energetica uitsluitend als therapie beschouwd moet worden. De grond stelling ervan is om beter in kontakt te komen met onze emoties en gevoe lens via ons lichaam, dat er rechtstreeks bij betrokken is. Dit ge beurt door oefeningen die het dyna mische proces van ademhaling, stof wisseling en beweging stimuleren, waardoor men leert bewuster met ei gen energie om te gaan. Met andere woorden: als we door gerichte oefe ningen spanningen, vooral spier spanningen. in ons lichaam kunnen opheffen, die meestal door vooraf gaande psychische spanning zijn ont staan, zal onze energie weer vrijer stromen. Met als gevolg, dat we ons DEN HAAG - De volwassenen uit de laagste inkomensgroepen, die dag- of avondonderwijs volgen, zul len de cursusgeldverhoging niet voe len. Dit heeft staatssckretaris me vrouw Ginjaars-Maas (onderwijs en wetenschappen) woensdag aan de Tweede Kamer toegezegd. Een meerderheid in de kamer had zich gestoten aan de schriftelijke toe lichting van minister Deetman op de cursusgeldverhoging, dat daarmee ook een rem wordt gezet op de toe loop" tot de volwassenedukatie. Me vrouw Ginjaar verklaarde dat het cursusgeld wel omhoog zal moeten, maar dat de studiefinanciering voor parttime studenten zo zal worden aangepast dat de toegankelijkheid van dag- en avondonderwijs voor de laagste inkomensgroepen niet wordt beperkt. De staatssekretaris vertelde de ka mer dat de belangstelling voor dit onderwijs na jaren van snelle groei vorig jaar stabiel is geworden. bewegelijker, levendiger en beter voelen. We kunnen leren uiting ge ven aan de emoties, die zich voor doen tijdens de oefeningen, waar door we emotioneel ballast kwijt ra ken. Vooral kwaaltjes als pijn in de onderrug, gespannen nek en schou ders, een zwak gevoel in de benen of algehele vermoeidheid bestaan een aantal zeer effektieve oefeningen. Toepassing thuis Gedurende de introductieavond zal Rauna de toepassing van bio- energetica als therapievorm en als li- chaamswerk thuis bespreken. Aan sluitend kunnen de deelnemers een voorbeeld uit de praktijk meema ken: losmaakoefeningen voor de gewrichten en twee bio-energetische basisoefeningen. Hiervoor wordt ge makkelijk zittende kleding aanbevo len. Rauna's ervaringen bestaan uit en kele jaren yoga-praktijk, aktivitei- ten met betrekking tot individueel li- chaamswerk en een jaar training in een leergroep onder leiding van een bio-energetica-therapeute. De avond begint om 20.00 uur in Io na. Op maandag 21 maart om 20.00 uur is er Do-in zelfmassage door Joke Enserink en op maandag 28 maart om 20.00 uur Massage voor iedereen door Hugo Zevenbergen. Alle avon den worden gehouden in Iona, Poststraat 25 in Zierikzee. I.v.n. de beperkte ruimte graag van tevoren telefonische opgave onder 01110-5433 of 01119-1460. WINDHOEK - Zuidafrikaanse troepen hebben 186 guerrillastrijders gedood van de Namibische bevrij dingsbeweging Swapo in het distrikt van blanke boeren in het Noorden van Namibië. Dat heeft de Zuidafri kaanse algemeen-administrateur van het gebied, Willie van Niekerk, woensdag in Windhoek bekendge maakt. FRANKFORT - De overgrote meer derheid van de schuldeisers van het sinds augustus vorig jaar in sursean ce van betaling verkerende Westduit- se concern AEG-Telefunken gaat ak koord met de voorgestelde regeling die de weg vrij moet maken voor sa nering van het concern. BELGRADO - De ambassadeur van Turkije in Joegoslavië, Galip Balkar, is woensdagmorgen het slachtoffer geworden van een aan slag door - naar hun eigen bekendma king in Parijs, Beiroet en Athene - de „Commando's van de snelrechters van de Armeense volkenmoord", en hij zweefde woensdagavond nog tus sen leven en dood. Bij de aanslag verloor een Joe goslaaf van 25 jaar het leven toen de daders zich bij hun aftocht dekten en twee andere personen, onder wie aan kolonel-b.d., werden gewond. De chauffeur van de ambassade is ern stig gewond. Volgens het persbureau Tanjoeng waren de daders met z'n tweeën en is een van hen door de politie gewond en in een ziekenhuis opgenomen. In een kort kommuniqué deelde de Joegoslavische overheid mee dat al les werd gedaan om het leven van de 46-jarige Balkar te redden. De am bassadeur werd door kogels in hoofd en rug getroffen en met spoed geope reerd. PEKING - Door een aardverschui ving in de noordwestelijke provincie Gansu in China zijn maandag zeker 270 mensen omgekomen. Dit heeft het persbureau Nieuw China woens dag bekendgemaakt. Er waren 22 ge wonden. DEN HAAG - Steekproeven naar het aantal leerlingen in het lager en kleuteronderwijs door de onderwijs- inspektie hebben tot dusver 1,5 tot minder dan vijf procent gevallen van fraude met het leerlingenaantal op geleverd. Minister Deetman van on derwijs heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van het Kamer lid Konings (PvdA). In 1980 werden vijf van de 340 scho len uit de steekproef betrapt op een te hoge opgave van het leerlingen aantal. In 1981 waren dat er twintig van de 902 en vorig jaar 33 van de 641 In alle gevallen waarin op grond van de te hoge opgave ten onrechte perso neel was aangesteld werd de rijks vergoeding voor dat personeel niet verleend. In enkele gevallen zijn dis ciplinaire maatregelen getroffen te gen degene die de telling had ver richt. UTRECHT - De Nederlandse im porteur van de pijnstiller Zomax, Ci- lag NV/SA, heeft dinsdag besloten, dit geneesmiddel tijdelijk uit de han del te nemen. In de Verenigde Staten is dat vorige week al gebeurd door de fabrikant, Johnson and Johnson, na dat bijwerkingen daar de dood van vijf patiënten hadden veroorzaakt. Het kollege ter beoordeling van ge neesmiddelen heeft dinsdag overleg gepleegd met de importeur. Zodra ge detailleerde gegevens binnen zijn over de bijwerkingen van Zomax zal het kollege die onderzoeken om na te gaan of het middel formeel moet worden verboden, zo heeft het mi nisterie van WVC meegedeeld. In Europa zijn gevallen bekend van allergische reakties met dodelijke af loop. Cilag adviseert patiënten die nog Zomax-tabletten in huis hebben, ze voorlopig niet te gebruiken. DEN HAAG - De organisatoren van het 6de North Sea jazzfestival dat op 8, 9 en 10 juli in het congresge bouw te Den Haag wordt gehouden, zijn nog druk doende de financiën rond te krijgen. Het ruim 2 miljoen gulden kostende jazz-festival heeft op dit moment nog een ongedekte post van 2,5 ton. Impresario Paul Ac- ket woensdag: „We hebben goede hoop dat de benogdigde fondsen bin nenkort nog bijeen gebracht kunnen worden.". Tot de bijna 600 optredende ar tiesten behoren in ieder geval pianist Oscar Peterson, Chick Corea/Gary Burton, Woody Herman, Zangeres Nina Simone, Vibrafonist Lionel Hampton, Buddy, Tate, Clark Terry en Dorothy Donegan. Traditionele jazz wordt onder anderen gepresen teerd door Dick Hyman classic jazz band, Vic Dickenson, Oliver Jack son. Rhythm and Blues worden ver tegenwoordigd door onder meer Bo Diddly, John Hammond, Willie Dixon en John Lee Hooker. 22 Gaat het je wat an, met wie ik een afspraak heb? We leven in een vrij iand, ik kan gaan en staan waar ik hvil en met wie ik wil. Inderdaad. Nee, ik wou zeggen, als dat zo was, dan zal ik u zo kort mo gelijk ophouden. Hij had geen oog van haar gezicht af. Dat gezicht stond weerspannig, bijna wanhopig. U kunt toch wel antwoorden op een simpeie vraag? Als u niets te verber gen hebt... Wat zou ik tc verbergen hebben? Dat weet u zelf het best. Ze zag hem woedend aan. Zo gaat dat, zei ze fel, zó kletsen jul lie iemand erin. Juffrouw Volkers, zei Martijn Koppe- nol rustig, zoudt u niet een beetje meer redelijk kunnen zijn? Ik zit hier niet om u wdér dan ook in te klet sen. De zaak is deze: meneer Nieu- wolda is dood. Dood?, herhaalde ze. Drong het niet tot haar door? Ze scheen er niet eens van te schrikken. Hij is dood. herhaalde de rechercheur. En... hij is géén natuurlijke dood ge storven. Niet? Ze keek even op zij, balde op nieuw haar vuisten. Wat wil je zeg gen, man? Ik hou niet van die stadhuiswoorden! Hij is vermoord. Vermóórd? Haar gezicht was een tragedie. U wist het nog niet? Ze hield haar handen voor haar ge zicht en mompelde: Hoe zou ik dat weten? Wanneer... Waarschijnlijk gisteravond. Ha! riep ze. En me dan hier met een schijnheilig smoel zitten vragen of ik Vrijdag 11 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Ja, natuurlijk 18.25 uur Teleac 18.55 uur Niels Holgersson 19.20 uur Vijf tegen vijf 20.00 uur Journaal 20.28 uur Achter het nieuws 21.10 uur Fame. De leerlingen ont dekken het geheim van de conciërge dat hij een dakloze en werkloze vriend onderdak heeft verschaft. 22.00 uur Pisa 22.10 uur Sonja op vrijdag 23.15 uur Journaal 23.20 uur Nieuws voor doven 23.30 uur Studio sport extra Nederland 2 13,00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat ZIERIKZEE - In bioscoop de Con certzaal draait zaterdag 12 en zondag 13 maart de film Class of 1984. De film-song „I'm the future" wordt ge zongen door Alice Cooper. Het is 1984. Norris, de nieuwe muziekleraar van een Amerikaanse middelbare school, raakt al bijna direkt be vriend met Corrigan, de leraar biolo gie, die een revolver bij zich draagt. Norris begrijpt dit eerst niet goed en hij begrijpt evenmin waarom de leerlingen bij het binnenkomen van de school een metaaldètëcto'r moeten passeren en waarom er in het gebouw diverse bewakers .rondlopen. Norris ondervindt ecn'fër al gauw dat de ver halen van Corrigan op waarheid be rusten. De leerkrachten en de goed willende leerlingen van de school worden geterroriseerd door en door andere leerlingen gevormde bende. AMSTERDAM - Minister Deetman van onderwijs zal de Anne Frankstichting een subsidie geven voor de produktie van een anti-fas cistische film en voor een anti-fascis- me projekt. Dit heeft de minister woensdag bekend gemaakt in ant woord op vragen uit de Tweede Ka mer, zo heeft de Anne Frankstichting in Amsterdam meegedeeld. Hoe groot de subsidie is, is niet bekend. DEN HAAG - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hopen door voor rang te geven aan ekonomische akti- viteiten de teruggang in de ekonomi sche bedrijvigheid van de laatste ja ren tot staan te brengen en tevens de omvangrijke werkloosheid te ver minderen. Dit blijkt uit de woensdag gepubliceerde nota „ontwerp evalua tie nota economie van Zuid-Holland". 'em gisteravond nog gesproken had. Met andere woorden, heb jij 'em soms het hoekie om geholpen U zegt het, ik niet. Maar wij moeten weten wie het gedaan heeft, en ik neem aan, als u eh... intieme vrien den bent geweest, dat u ons daarbij zult willen helpen. Jullie helpen.' Als ie dood is helpt er toch niks maar an. En zoveel is 't er niet aan 'em verloren. Hij zal wel ge kregen hebben wat hem toekwam! Op het moment dat ze het zei be greep ze: ik ben stom, ik praat weer te veel, ik laat me géén. Wie veel zegt heeft veel te verantwoorden. Ik zeg niks meer! Maar Martijn Koppenol scheen niet op haar uitbarsting te letten. Ik wou alleen dit maar weten, zei hij. u hebt hem gisteren gezien noch ge sproken. Néé!, schreeuwde ze bijna, en meteen herinnerde ze zich: ze had hem wél gesproken. Door de telefoon. Zou ze het zeggenWelnee, laat die lui het zelf maar uitzoeken, daar waren ze voor. En laat me nou met rust wil je?, zei ze gesmoord, want wie weet wie er luisterde. Straks wist iedereen dat ze een smeris op haar kamer had gehad. Hij stond op. Jammer dat u zo weinig geneigd bent tot medewerking, zei hij. Het kan zijn dat ik nog eens een paar vragen moet stellen, dan kom ik wel terug. Ik moet je hier niet! Goed. u kunt ook op het bureau ko men als u dat liever wilt. U hoort nog van me. Zonder groeten ging hjj weg. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Tedshow. Amusementspro gramma. 20,40 uur De schaduw van het water. In de winter van 1952 wordt een jon gen uit de grote stad liefdevol opge nomen in een boerengezin in Zeeland om wat aan te sterken. Het botert niet erg tussen de jongen en het boe ren gezin 21.55 uur In stemming. Koorzangpro- grama waarin een aantal Zeeuwse koren zullen optreden. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Humanistische Verbond 23.20 uur Praten met de minister pre sident 23.30 uur The four Feathers. Jane Seymour speelt hierin de verloofde van een jonge luitenant die in 1880 niet naar Soedan wil om er te vech ten voor de Engeland koloniale rech ten. Zijn drie vrienden, die wel naar het front vertrekken, zenden hem als teken van afkeer een veer die geleid wordt door de brutale sa distische Peter Stegman. Al gauw ontdekt Norris, dat de bende ook in drugs handelt. Norris stuurt Steg man met zijn bendeleden nu naar de direkteur, die de bende echter weer ongestraft laat gaan, naar hij zegt omdat er geen concrete bewijzen zijn, maar in werkelijkheid uit angst voor represailles van de kant van de ben de. Na schooltijd pleegt de bende een wraakoefening wegens de „bemoei zucht" van Norris door hem en Corri gan in een steeg aan te vallen, waar bij Corrigan ernstig aan een hand wordt gewond. Na dit incident ver telt Corrigan aan Norris dat de bende alle gezag de oorlog heeft verklaard, zichzelf als de toekomst ziet en dat Norris zich er beter niet mee kan be moeien als hij zelf geen slachtoffer van de bende wil worden. Aanvang 20.00 uur. SOMMELSDIJK - De formatie Pléémobielz van Schouwen-Duive- land treedt vrijdag 11 maart op in het jongerencentrum Jailhouse in Som melsdijk. Pléémobielz brengt snelle en swingende muziek met Neder landstalige teksten. De groep bestaat uit Theo Tektiel (zang/gitaar), Ron van Nimwegen (bass), Dennis Klop (drums) en Ad Jongemans (orgel). Jongerencentrum Jailhouse is ge vestigd aan het Haveneinde. Het op treden begint om 22.00 uur. door TOM LODEWIJK Ze keek naar de deur, waardoor hij verdwenen was. En was geschied wat ze hem toewen ste, dat was hij niet gezond en wel de trap afgekomen... Nou, dat grietje zegt: mijn naam is haas, rapporteerde Koppenol. Weet van niks en heeft hem die dag niet gesproken of gezien. v Laat maar, zei Dricssen, er is beter brood op dc plank. We hebben het doktersrapport. Dat geeft ons einde lijk een beetje houvast. Vermoedelijk is de moord gepleegd in de voor avond. dus zo tussen zeg zes en acht. Dat laat nogal wat ruimte. Ja. dat is niet zo precies tc zeggen, 't Zou makkelijker zijn als ze konden vei tellen dat het om achttien uur twee en twintig minuten en dertig se- konden gebeurd was, maar met een paar uur speling moet je toch wel tekenen. Dus is de maaginhoud on derzocht.... Waarom? vroeg Koppenol. Hij Is toch niet vergiftigd? Hou je stil en luister: zeer kort voor zijn dood moet het slachtoffer een maaltijd hebben gebruikt en wel... bami. Nou. die maakt een vrijgezel niet zelf, daarvoor gaat ie zeg het es. Martljntje? Naar een Chinees restaurant, zei Martijn met een kinderstemmetje. Heel goed; dat jongetje van Koppe nol let tenminste op. Is er in die buurt een Chinees restaurant? Een héél goed. wist Marlijn. Hon- kong. Tn de winkelgalerij: 'is er In het weekeinde zo vol dat je oen tafel moet bestellen. (wordt vervolgd) DEN HAAG/BRUSSEL - Met een speciaal vredesvliegtuig, vredestreinen en bussen zijn duizenden vrouwen uit Europa en Noord-Amerika de afgelopen dagen naar Brussel gekomen voor manifestaties voor vrede en ontwapening en tegen de bewapeningswedloop. De hoogtepunten van de aktivitei- ten vonden dinsdag plaats, tegelijk met de jaarlijkse viering van de In ternationale Vrouwendag in de gehe le wereld. Dinsdagochtend werd op het hoofdkwartier van de Navo het resultaat aangeboden van een inter nationale handtekeningenaktie waarin voorkoming van de plaatsing van nieuwe kerkraketten in Europa wordt geëist, alsmede een totaal ver bod op kernwapenproeven, atoonwa- penvrije zones en aanwending van het defensiebudget voor menselijke noden. Het streven was een miljoen hand tekeningen te verzamelen. In Neder land zijn volgens Adrienne van Mel- le, lid van het internationale organi satiecomité zeker 25.500 handteke ningen binnengekomen. Dinsdag ochtend vertrokken meer dan 450 vrouwen onder wie PPR- fraktievoorzitster Ria Beckers, uit Nederland met een speciale vre- destrein naar Brussel om de mani festatie bij te wonen. Ook reden er nog bijna 50 bussen. „Hiermee is Ne derland stellig de grootste vertegen woordiging", aldus Adrienne van Melle. A NV

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5