Eén systeem voor vaststellen huurprijs na woningverbetering ANWB VOERT AKTIE TEGEN PRIJSVERHOGING STRIPPENKAART Grootste protestdemonstraties Akties in onderwijs blijven voortduren Leerlingenvervoer blijft waar het nodig is' WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Gemeentehuis in Den Haag en Amsterdam Vlissingen bezet Surinaamse ambassade weer open Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Plan van staatssekretaris volkshuisvesting 'S-HERTOGENBOSCH - Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer wil dat er een uniform landelijk systeem voor de verbe tering van woningwetwoningen en particuliere huurwo ningen komt. Op een bijeenkomst in 's-Hertogenbosch, waar de staatssecretaris donderdag sprak op een sympo sium over stads- en dorpsvernieuwing, zei hij bezig te zijn met het ontwerpen van een integraal systeem, waaraan een landelijk werkend schijventarief voor de vaststelling van de huur na verbetering zal worden ge koppeld. Details kon Brokx nog niet geven omdat hij daar eerst nog in kabinet over moet overleggen. DEN HAAG - Dirk Dolman, voor zitter van de Tweede Kamer, begint genoeg te krijgen van de vele en vooral de lange moties die kamerle den tijdens de debatten indienen. ,,Het begint de spuigaten uit te lo pen. Vijftien procent van de tijd gaat op aan het lezen van moties", mop perde Dolman woensdagmiddag toen de WD-er Franssen een motie van twee kantjes tekst op zijn tafel legde. DEN HAAG - Voor de derde achter eenvolgende dag zijn woensdag door het hele land demonstraties gehou den tegen de bezuinigingsplannen van minister Deetman voor het on derwijs. De acties werden zowel ge organiseerd door ouders van leerlin gen als leerlingen zelf en leerkrach ten en hun bonden. De ABOP kwam, nadat de kaarten tijdens het onderwijsbegrotingsde bat in de Tweede Kamer waren ge schud, met een commentaar waarin de regeringspartijen VVD en CDA verantwoordelijk worden gesteld voor het verlies van meer dan 10.000 arbeidsplaatsen in de onderwijssec tor per 1 augustus. „Het is beschamend om te zien hoe met name het CDA tijdens de kamer- •'-clëbatterr steltdat zi|f weliswaar d'e étgumentatie' voor de verschillende bezuinigingsmaatregelen Volstrekt onvoldoende acht, maar'dat zij, ge dwongen door de economische situa tie, toch akkoord gaat", aldus de ABOP. In zijn commentaar waar schuwt de bond de bewindslieden dat ,,zij door het naast zich neerleggen van een zo massaal en overtuigend protest, ernstige schade toebrengen aan een van de fundamentele waar den van de samenleving: goed en voor ieder toegankelijk onderwijs". Nu is het nog zo dat bij de vaststel ling van de huur van verbeterde wo ningen de 2,5 procentsregeling geldt en een schijvensysteem voor etage woningen ouder dan vijftig jaar. Brokx zei begrip te hebben voor de kritiek op vooral de 2,5 procentsrege ling. De 2,5 procentsregeling houdt in dat de huur na verbetering wordt verhoogd met 2,5 procent van de ver- beteringskosten. De regeling geldt maar voor een be perkt aantal gebieden, hoofdzakelijk voor de grote steden. De kritiek is niet alleen gericht op het feit dat die regeling alleen voor de grote steden geldt, maar ook omdat de regeling na vijf jaar wordt doorkruist door de huurharmonisatieregeling. Dit laatste houdt in dat de huren van bestaande woningen worden opge trokken tot het niveau dat is afgeleid van huren van nieuwe woningen (het puntenstelsel). Voor huurders bete kent dat meestal een flinke huurver hoging. Geen dubbel plafond Brokx kondigde voorts, overigens binnen de afzonderlijke categorieën voor-oorlogse en na-oorlogse woning wetwoningen, aan dat er voortaan geen dubbel plafond meer zal gelden voor verbetering van deze woningen. ,,Het plafond van het maximum aan tal verbeteringen vervalt, alleen het beschikbare budget en een minimaal aantal te verbeteren woningen be grenzen de speelruimte bij de uitvoe ring op provinciaal niveau. Deze flexabiliteit geldt echter alleen bin nen de categorieën voor-oorlogse en na-oorlogse woningwetwoningen en niet daartussen", zei hij. DEN HAAG - Minister Deetman houdt vast aan zijn voornemen het kollegeld voor universiteiten en ho gescholen dit jaar te verhogen met 37 procent. Dit zei de minister van on derwijs en wetenschappen woensda gavond in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting. .99 99 DEN HAAG - Waar het nodig is blijft het vervoer van leerlingen ge handhaafd. Dit heeft staatssecretaris Van Leijenhorst (onderwijs en we tenschappen) woensdag aan de Twee de Kamer toegezegd. De Kamer had bezwaar tegen een bezuiniging van 30 miljoen gulden op het vervoer van leerlingen van het buitengewoon on derwijs. De staatssecretaris beloofde de nieuwe regeling te zullen versoepe len ,,op gevoelige punten": Het crite rium reistijd wordt verminderd van anderhalf tot een uur openbaar ver voer en kinderen mogen op de rijks bijdrage rekenen als daarmee gtotè-1 moeilijkheden in dq ^uiselijke, sfeer voorkomen kunnen woraeh.' De af- Zaterdag 12 en zondag 13 maart Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Dorrestein. Tandarts F. van der Vliet, Varre- markt 1, Zierikzee, tel. 01110- 6190 neemt waar voor Schou- wen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde,Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1203, heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. Zr. W. C. Steutel, Bughseweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. stand huis-school handhaaft de be windsman op vier kilometer. Het aangepast vervoer voor gehan dicapte leerlingen en zeer moeilijk opvoedbare leerlingen blijft. Toch wil de staatssecretaris de kosten van het leerlingenvervoer in het komen de jaar nader bestuderen. Er moet door doelmatiger rijden en samen werken volgens hem op bespaard kunnen worden. Onder drang van de Kamer zegde Van Leijenhorst ook toe dat^hij het getalscriterium voor stichting op op heffing van een BUO-school, name lijk zestig leerlingen, soepel zal han teren. Haj zal ook de regionale sprei ding van deze scholen en de. aard -„richting" - iti^aAïiiierkitïg T.^hïëft.' Gehandicapten adviesbureau land. (Tel. 01110-4743). Aktie's tegen onderwijsbezuinigingen VLISSINGEN - Ouders van leerlin gen van openbare scholen in de ge meente Vlissingen hebben woensdag een tijd lang de afdeling onderwijs op het gemeentehuis bezet gehouden. De actie is uitgevoerd als protest te gen de bezuinigingsmaatregelen, die minister Deetman van onderwijs heeft voorgesteld. Van wethouder G. Adam werd ver langd, dat hij namens het school bestuur mede een telegram onderte kende aan de voorzitter van de Twee de Kamer. Daarin kon de wethouder zonder overleg in het college niet di rect toestemmen. Na een gesprek over onder andere de bedoelingen van de ouders, werd de bezetting op geheven. DEN HAAG - In Den Haag en Amsterdam zijn dinsdag de grootste protest demonstraties gehouden tegen de onderwijsplannen van minister Deetman. In de hoofdstad ging dat onder het motto „Deetman-tweedaagse". De akties waren georganiseerd door de ABOP. Naar schatting 5.000 leerlingen en leer krachten namen deel aan een „Educatieve tocht". Een poging om van het ge meentebestuur toestemming te krijgen behalve dinsdag ook woensdag te mo gen demonstreren, werd echter afgewezen. Naast de educatieve tocht vond nog een demonstratie plaats van onge veer 500 leerlingen en onderwijzers in Amsterdam-Noord en hielden stu denten van de Academie van Licha melijke Opvoeding een ludieke de monstratie op het Beursplein tegen de plannen de gymnastieklessen voor oudere leerlingen te beperken. Ook in Den Haag waren de gym nastieklessen en het voornemen de klassen groter te maken de voor naamste onderwerpen in de protest demonstraties tegen Deetman. De grootste aktie werd georganiseerd door leerlingen van het voortgezet onderwijs. Kerngroepen vertrokken 's morgens via vijf routes richting Malieveld, waarbij minstens 19 mid delbare scholen werden aangedaan. Het sneeuwbaleffekt van deze aktie leverde uiteindelijk een demonstra tie op van een kleine 4.000 scholieren, die vervolgens naar het Binnenhof trokken en daar een petitie overhan digden aan Kamervoorzitter Dol man. DEN HAAG - Eind februari is het aantal werklozen gekomen op 778.700. Koop nu nog goedkope strippenkaart Vampier bespringt prinses LONDEN - Prinses Michael van Kent, de in Oostenrijk ge boren vrouw van een neef van koningin Elizabeth van Enge land, is dinsdag tijdens een be zoek aan een tentoonstelling in Londen besprongen door een man die een wolfmasker met slagtanden en cape droeg en deed of hij de prinses in de hals wilde bijten. Rechercheurs trokken de man weg en de prinses kwam er met een verschrikt ,,oh" af. De 18-jarige.vampier" werd aan de ?org van zijn ouders toe vertrouwd hangende een politie-onderzoek. Het leek te gaan om een reklamestunt en de prinses zou er geen werk van maken. DEN HAAG - De ANWB adviseert mensen, die regel matig van openbaar vervoer gebruik maken per 1 april een aantal extra 15-strippenkaarten in te slaan. De bond heeft voor dit doel zijn kantoren extra bevoorraad. Op 1 april worden de 15-strippenkaarten - de enige die in voorverkoop, ook bij de ANWB, verkrijgbaar zijn - 80 cent duurder, maar de oude kaarten blijven geldig. Het publiek behaald dus een aardig voordeeltje door nu wat kaarten in voorraad te nemen, aldus de ANWB. De bond zegt deze aktie de voeren uit protest tegen de „bui tensporige" (13 procent) prijsverhoging van de strippen kaarten. De initiatiefgroep „Wijs op weg" heeft zich ook gekeerd tegen de stij gende tarieven voor het openbaar vervoer. De organisatie, waarin ver schillende organisaties die met het openbaar vervoer te maken hebben, en milieugroepen samenwerken, neemt met name stelling tegen het kortgeleden gepresenteerde „tarie- venplan 1984-1987" van minister Smit-Kroes (verkeer). De minister geeft in het plan een volkomen verkeerde voorstelling van zaken als zij bijvoorbeeld de bij dragen van het Rijk aan de Neder landse Spoorwegen als argument ge bruikt om de tarieven voor het open baar vervoer tot 1987 jaarlijks met 13 procent te verhogen. „Wijs op weg" heeft uitgerekend dat, in tegenstel ling tot overige overheidssectoren - die bijdragen sinds 1976 zijn gedaald van 1,29 procent tot nu 0,75 procent, inclusief rente en aflossing van de door het Rijk overgenomen verlie zen. Gevaarlijke ommezwaai Ook ontbreekt in het tarievenplan, volgens de initiatiefgroep, een sa menhang tussen het tarievenplan en andere plannen inzake het vervoer beleid. De organisatie signaleert een „gevaarlijke ommezwaai" in de opstelling van de overheid tegenover het openbaar vervoer, dat er sinds 1975 op gericht was het openbaar ver voer te bevorderen. Voorts wordt in het tarievenplan geen rekening gehouden met andere financiële consequenties de steeds stijgende tarieven. „Wijs op weg" denkt daarbij bijvoorbeeld aan de, naar haar berekening, 40 procent die werkgevers gemiddeld bijdragen in de reiskosten van werknemers. Advertentie STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal a.s. zaterdag 20.00 uur a.s. zondag 20.00 uur een Mark Lester film PERRY KING MERRIE LYNN ROSS TIMOTHY VAN PATTEN STEFAN ARSGR1M MICHAEL FOX RODDY McDOWALL ISonfl "I '"1 lh> future'doorAfc» Cooporj muitok Lilo Scbllrin gopioducoerd dm i 16 jaar Haamstede Geref. kerk. 19.45 uur. Bijeenkomst NCVB. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Donderdag 10 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering vogelvereniging. 20.00 uur. Stadhuis. Kommissie publieke wer ken. 20.00 uur. „De Wig". Ledenvergadering Oran jevereniging Juliana. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Gezinsavond jaarver gadering landbouwvereniging „Al ler Belang". 20.00 uur. Zee- Bruinisse Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling' Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. ROTTERDAM - De Vervoersbond FNV in Rotterdam maakt zich ernsti ge zorgen over de werkgelegenheid van 400 havenwerkers in de fruitsek- tor van de Rotterdamse haven. Dis- triktsbestuurder Kees Voormeulen van de bond liet woensdag weten dat grote fruitimporteurs, goed voor en kele honderdduizenden tonnen la ding, Rotterdam dé rug dreigen toe te keren als er niet op redelijke termijn besluiten vallen over de inrichting van een speciale fruitpier aan de Merwedehaven op het terrein van Muller Thomsen. DEN HAAG - De woensdag in ons land teruggekeerde Surinaamse am- bussadeur Henk Herrenberg, heeft sekretaris-generaal I. Verkade van het ministerie van buitenlandse za ken, meegedeeld dat met ingang van 10 maart de Surinaamse ambassade in Den Haag en het consulaat- generaal in Amsterdam weer zullen worden geopend. Dit heeft de Suri naamse ambassade woensdag be kendgemaakt. De beide Surinaamse missies waren sinds 22 februari gesloten na een inci dent op schiphol waarbij Herrenberg was betrokken. Hij verweet toen de Nederlandse autoriteiten onvoldoen de maatregelen te hebben genomen voor zijn veiligheid. Oorzaak van het incident was het feit dat enkele foto grafen opd hoogte waren geweest van zijn aankomst op schiphol en in staat waren foto's van hem te maken. Dorpshuis. Algemene Ledenvergade ring R«de .Kriiis, ftfcteling Bruinisse. 19.30 uur. Peuterspeelzaal, Dr_ de Kockstraat 81. Ouderavond'„De Krukels". 20.00 uur. Vrijdag 11 maart Zierikzee Concertzaal. Jaarfeest C.J.V. „Sa men Verder". 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Leden vergadering Abva/Kabo. 19.30 uur. Zeeuwsche Pannekoekenhuys, Ap pelmarkt 6. Prijsklaverjassen. Aan vang: 20.00 uur. Haamstede Geref. kerk. Uitvoering zangvereni ging „Nu met Hope". 19.30 uur. Restaurant „De Wig"; Voorlichting en instruktie-avond R.T.C. Schou wen-Duiveland, 19.30 uur. Burgh Café-bar „De Westhoek"; Voorjaars vergadering H.S.V. „De Krabbe", 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Konsert „Nut en Uit spanning" in samenwerking met koor Plattelandsvrouwen. 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Propaganda-avond F.N.V. 20.00 uur. Zaterdag 12 maart Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Kleintheater Op vrije voeten. 19.30 uur. Bioscoop de Concertzaal. Class of 1984. 20.00 uur. Renesse Ophalen artikelen voor rommel markt in mei. 9.00 - 12.00 uur. Hervormde kerk. Jaarfeest C.J.V. „De Schakel". 19.30 uur. Scharendijke Strao-feest. Vanaf 12.30 uur. 's Avonds dansen in de Putmeet. Dreischor Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging „Crescendo". 19.30 uur. Zondag 13 maart Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Class of 1984. 20.00 uur. Maandag 14 maarl Zierikzee Iona, Poststraat 25. Bio-energetika. 20.00 uur. Dinsdag 15 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering Ned. Bond van gepensioneerden, af deling Schouwen-Duiveland. 14.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Restaurant „De Wig". Mid denstandsvergadering. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Ledenvergadering C.N.V.- overheidspersoneel. 19.30 uur. Woensdag 16 maart Zierikzee Mondragon. Ledenvergadering VVD. 19.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Optreden kabaretgroep De Krijtstreep. 20.00 uur. Ouwerkerk De Vierbannen. Ledenvergadering VVV-Duiveland. 20.00 uur. Donderdag 17 maart Zierikzee Bejaardencentrum Borrendamme. Voorlichtingsbijeenkomst Volksdan sen voor ouderen. 10.30 - 11.30 uur. Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. „Hervormd Verenigingsgebouw", 't Vrije 2. „Open huis" t.g.v. 50-jarig bestaan van het gebouw. 19.30 - 21.00 uur. Kerkwerve Konsistorie Herv. kerk. Paasbeurs. 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag 18 maart Zierikzee Stadhuis. Kommissie welzijn. 16.30 Noordgouwe Hotel-café-restaurant Van der Weij- de. Finale-toernooi bandstoten eer ste klas biljartclub KVL. Aanvang: 19.00 uur. Zaterdag 19 maart Noordgouwe Hotel-café-restaurant Van der Weij- de. Finale-toernooi bandstoten eer ste klas biljartclub KVL. Aanvang: 13.00 uur. Zondag 20 maart Noordgouwe Hotel-café-restaurant Van der Weij- de. Finale-toernooi bandstoten eer ste klas biljartclub KVL. Aanvang: 13.00 uur. Maandag 21 maart Zierikzee Iona, Poststraat 25. Do-in. 20.00 uur. Dinsdag 22 maart Renesse Cafetaria „OrisanC. Vergadering VVV Renesse. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw, Nieuwstad 13. Ledenvergadering ANBO. 14.30 uur. Donderdag 24 maart Scharendijke Gemeentehuis. Raad Middenschou- wen. 19.30 uur. Maandag 28 maart Zierikzee Iona, Poststraat 25. Massage voor ie dereen. 20.00 uur. Donderdag 7 april Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Zondag 13 maart, optreden Kees en de snelbinders, 20.00 uur. Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag 19.30 - 23.00 uur, zaterdag 19.30 - 24.00 uur; zon dag gesloten. Brogum (Zierikzee) Vrijdag 11 maart, soos mini- kermis. Zaterdag 12 maart, overdag in de soos mini-kermis voor kinderen. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Elke woensdagavond gezellige avond met klaverjassen, schaken, dobbelen, enz. Van 19.00 - 23.00 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2