HET FLAT-MYSTERIE Aardgasopbrengst gebruiken voor ombouw centrales Landbouwoverschotten moeten serieus worden aangepakt Dit biedt de beeldbuis Vliegende schotels in Mexico Lubbers blij met uitslag Westduitse verkiezingen Dit jaar grote stijging premiedruk F3EELAVKE rOïOG^ArEn FNV-leden niet overtuigd van sukses arbeidstijdverkorting Films over ruimtelijke ordening en milieu in Middelburg Meerjarenplan voor kankerbestrijding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Di„Sdag 8 maart 1983 Nr. 23282 5 VVD pleit voor advies kommissie Wagner: Advertentie DEN HAAG - De VVD acht het tijd dat het advies van de Commissie Wagner wordt opgevolgd om de ombouw van elektrische centrales op kolen mede te financieren uit de aardgasopbrengst. VVD-kamerlid Rempt- Halmmans de Jongh betoogde maandag tijdens een kom missievergadering over het energiebeleid dat omschake ling van aardgas op kolen bij de elektriciteitsopwekking onvoldoende spoort met de doelstelling van lagere tarie ven. Voortijdige ombouw veroorzaakt immers kapitaal verlies, waarvan de kosten niet op de industrie of de kleinverbruiker behoren te drukken, aldus mevrouw Rempt. Het VVD-kamerlid bepleitte ver der uniforme elektriciteitstarieven in Nederland. Op dit moment lopen die tarieven van provincie tot pro vincie sterk uiteen. Zij wees er op dat in West-Duitsland grootverbruikers een lager tarief betalen en kleinver bruikers een hoger tarief dan in Ne derland. De oplossing voor het con currentienadeel van de Nederlandse bedrijven kan niet louter worden ge vonden in een tariefverschuiving ten laste van de kleinverbruikers. Die verhalen de hogere tarieven immers via de prijscompensatie weer op het bedrijfsleven, aldus mevrouw Rempt. Zij wilde van minister Van Aardenne (economische zaken) weten hoe dat kan worden vermeden. Waar het in Nederland aan schort is een bindende richtlijn voor de ver houding tussen het inzetten van ko len en kernenergie in centrales. Op zijn aardgas alleen zal Nederland in de toekomst geen energiebeleid kun nen bouwen. De EEG streeft ernaar de afhankelijkheid van Nederlands aardgas te verminderen. .Betekent dit dat de vrij sterke positie van Ne derland binnen de EG binnen afzien bare tijd wordt aangestast?" zo vroeg mevrouw Rempt. WASHINGTON - Bijna tweederde van de Amerikanen (65 procent) gaat ermee akkoord dat Amerikaanse troepen worden ingezet, indien de Russen West-Europa zouden verove ren, 51 procent zou dat willen indien Japan was veroverd, 31 procent in het geval van Polen en 30 procent in het geval Israël. Dat blijkt uit een opiniepeiling van het instituut Gal lup dat maandag is gepubliceerd. Het onderzoeksinstituut heeft 1547 man nen en vrouwen ondervraagd. DEN HAAG - Het succes van de CDU/CSU bij de verkiezingen voor de Westduitse Bondsdag zal van gunstige invloed zijn op de Ameri- kaanse-Russische onderhandelingen over beheersing van kernwapens voor middellange afstand, aldus heeft premier Lubbers maandag ochtend verklaard. Bondskanselier Kohlondersteunt volledig de politiek van de westerse landen om slechts in geval de Geneef- se onderhandelingen mislukken nieuwe kernwapens voor middellan ge afstand op te stellen". De Duitse Bondsrepubliek heeft in Europa altijd een belangrijke rol gespeeld bij kernwapenbeheersing, een zaak die bij uitstek voor West- Europa van belang is, aldus premier Lubbers - die er in dit verband aan herinnerde dat de nul-optie in Euro pa is geboren. De positie van West- Europa is door de overwinning van de Westduitese Christen-democraten versterkt, zo meende hij. DEN HAAG - De premiedruk van de sociale verzekeringen op het nati onaal inkomen neemt dit jaar toe met 2,6 procent ten opzichte van vo rig jaar. Dat staat in de meerjarenra mingen sociale zekerheid van het mi nisterie van sociale zaken. Het ministerie noemt deze stijging van de premiedruk „historisch groot". Vorig jaar steeg de druk van de sociale premies met 1,3 procent ten opzichte van 1981 en dat was al de op een na hoogste stijging van de af gelopen twintig jaar. (Van 1972 op 1973 steeg de premiedruk met 1,4 pro cent.) De premiedruk is dit jaar vooral verzwaard door het terugtrekken door het rijk van 6,65 miljard gulden uit de sociale fondsen. Verder moesten de premies omhoog om de achterstanden van een aantal sociale fondsen in te lopen. Ten slotte speelt ook het feit dat meermensen een be roep moeten doen op een sociale uit kering een rol in de drukverzwaring. Naar schatting zal dit jaar 83 mil jard gulden worden uitgegeven aan sociale verzekeringsuitkeringen. Dat is 2,1 miljard meer dan vorig jaar, wat voor bijna de helft is toe te schrijven aan het wassende aantal uitkeringsgerechtigden. Richtlijnen „De plaat dat wij niet in de pas lo pen is langzamerhand grijs gedraaid", aldus mevrouw Rempt, TUXTEPEC, MEXICO - In de Mexicaanse staat Puebla ten oosten van de hoofdstad wordt binnenkort een landingsplaats voor onbekende vliegende voorwerpen aangelegd, „voor het ontvangen van buitenaard se wezens". Dit heeft zondag een woordvoerder op het 6e congres van magiërs in Tuxtepec in het zuiden van Mexico meegedeeld. De „Schotelhaven" wordt op 26 april op een plaats die de naam „De burcht van het geluk" draagt, open gesteld. Haar doorsnee zal ongeveer 30 meter zijn. Buitenaardse wezens die tussen de 1.90 en 2.10 meter lang waren en alge meen beschaafd Spaans spraken, hebben zich onlangs getoond aan dor pelingen in de streek, aldus de woordvoerder ter rechtvaardiging van het bouwplan. We doen meer dan de krant alleen REPORTAGE REKLAME „THUIS"FOTO'S ILLUSTRATIES BEDRIJFSFOTO'S kleur zwart-wit TEL. 01110-3568 JOI- 3E33EVOci* >3. JOH 3E33EVOEC* jFt STOCKHOLM - Een lid van de klandestiene organisatie in de Sow- jetrepubliek Estland die er op toeziet dat men zich daar houdt aan naleving van de bepalingen in de akkoorden van Helsinki, is zaterdag door de Sowjetrussische politieke politie, KGB, gearresteerd. Socialistische fraktie uit dreigement in het Europese parlement: STRAATSBURG - Als binnen het Europees parlement geen redelijke meerderheid ontstaat voor het serieus aanpakken van de overschotten die de landbouwers in de tien lidstaten van de E.G. produceren, dan zal de grootste fractie in het Europees parlement, de socialisti sche, zich aansluiten bij de prijsvoorstellen van de Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de E.G. Dit dreigement uitte maandagavond een woordvoerder van de socialistische fraktie, de Nederlander Eisso Woltjer. De Europese Commissie wil voor het oogstjaar 1983/84 de landbouwprijzen met 5,5 procent verhogen, terwijl de landbouwcommissie van het parlement voorstelt met tenminste zeven procent te verhogen. Woltjer beschuldigde zijn collega's in de landbouwcommissie de Europe se consument te willen overspoelen met melk en te begraven in bergen van meel en overtollige suiker. „Mensen die niet mee willen doen aan deze dans rond het gouden kalf van een overleefde landbouwpoli tiek, worden beschuldigd van doem denken. Zij willen dat de boer maar, voortploegt in het barre klimaat van de internationale recessie. Als de Eu ropese boerenorganisties hun zin krijgen, dan blijft de kleine boer aan het eind van het jaar geen andere keus over dan die tussen da balie van de bank voor een lening of een werk loosheidsuitkering". STOCKHOLM - De Sowjet-Unie is bereid, wanneer er in Noord-Europa een kernwapenvrije zone wordt in gesteld, de zes atoom-onderzeeërs van de Golf-klasse uit de Oostzee te rug te trekken. Dit houdt in dat de Oostzee dan ook deel uitmaakt van de kernwapenvrije zone. Dit heeft de Russische generaal Nikolai Tjerwov maandag in een interview met de Zweedse televisie. Onderzoek stelt vast: AMSTERDAM - De industriebond FNV heeft met de in 1978 gestarte cam pagne zijn achterban niet blijvend kunnen overtuigen dat arbeidstijdverkor ting de werkloosheid zou kunnen terugdringen. Dat heeft drs. P. G. Klander- mans vastgesteld bij een onderzoek waarop hij 17 maart zal promoveren tot doctor in de sociale wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Klandermans herinnert er aan dat Arie Groencvelt in augustus 1978 vriend en vijand verraste met de mededeling dat de industriebond in de c.a.o.-onder handelingen voor 1979 een vrije vrijdagmiddag zou eisen. het (gewijzigde) arbeidsvoorwaar denbeleid. In de loop van de tijd liep ook het aantal vakbondsleden, met de overtuiging dat arbeidstijdver korting de werkloosheid zou kunnen terugdringen, gestaag terug. De bond heeft sneller dan onder ge wone leden steun voor zijn opvattin gen verloren onder de kaderleden. Dat heeft volgens Klandermans een belangrijke rol gespeeld bij de ont wikkelingen rond de campagne. De onverhoedse introductie van de kor tere werkweek en een onvoldoende ondersteuning van de kaderleden lij ken er naar de mening van de promo vendus oorzaak van te zijn dat de bond zijn overtuigingskracht snel zag verdwijnen. Zijn bond hoopte op die manier de werkgelegenheid te bevorderen. De promovendus heeft getracht de daar op volgende mobilisatiecampagne van de bond op de voet te volgen. Daartoe werden tussen november 1978 en juli 1979 zeven interviewron den gehouden onder leden van de in dustriebond bij drie Akzo-bedrijven (Ede, Emmen en Oss). De industriebond heeft aanvanke lijk de meeste leden (70 80 procent) redelijk wéten te informeren over de hoofdpunten van zijn arbeidsvoor waardenbeleid. Tijdens de onderhan delingen van 1979 vond echter twee maal een beleidswijziging plaats. In beide gevallen halveerde het aantal vakbondsleden dat bekend was met Overvloedige oogsten het afgelo pen jaar plus de garantieprijzen die de Gemeenschap daarvoor moet be talen, dreigen het landbouwbeleid van Europa onbetaalbaar te maken. Woltjer heeft de Landbouwhoge school in Wageningen laten uitreke nen dat aanvaarding yan de zeven procent die de landbouwcommissie van het parlement wil, betekent dat dit jaar al, de Gemeenschap meer MIDDELBURG - In de schouwburg van Middelburg vindt dinsdag' 22 maart de première plaats van twee films, getiteld „Nog net niet te laat" en „Zeeland op maat". Na een inlei dend woord van dr. C. Boertien, de commissaris van de Koningin in Zee land wordt de film Nog net niet te laat vertoond. Het Zeeuws Accorde onsextet verzorgt onder leiding van Ger Blom een muzikaal intermezzo, waarna de film Zeeland op maat wordt gedraaid. De film nog niet te laat handelt over het milieu en hoe de mensen er mee omgaan. De vervaardiging was een initiatief van de gezamenlijke provincies. Nog net niet te laat geeft beelden van de vervuiling van ons milieu op verschillend gebied als ge volg van onnadenkendheid, slordig heid en ook wel opzet. Maar de film toont ook aan dat de situatie niet hopeloos is, als iedereen ervan overtuigd is dat er mogelijkhe den en oplossingen bestaan voor een goed beheer van het leefmilieu. Zeeland op maat belicht de vele kanten van de ruimtelijke ordening in de provincie Zeeland. Er wordt in gegaan op de vraag wat ruimtelijke ordening in Nederland betekent en hoe noodzakelijk zij is in een derge lijk dichtbevolkt gebied. Bijzondere aandacht krijgt de zogenaamde schamierfunktie van de provincie tussen het rijk en de gemeenten. Bei de films zijn - naar een script van Bert Kroon - vervaardigd door Toon der Geesink Multifilm. Peter Alsem- geest regisseerde de milieufilm en Gerard van Zalinge had de regie over Zeeland op maat. moet uitgeven aan landbouw dan zij aan eigen middelen heeft. Hij be schuldigde de meerderheid van het parlement - christen-democraten, li beralen, Gaullisten en Franse com munisten - domweg voorstellen van landbouworganisties over te nemen die slechts korte-termijn belangen dienen en de belangen van de consu ment verwaarlozen. -j" -i-MSC; Verscfiii'len In Straatsburg verwachten waar nemers dat de minimaal zeven pro cent die de landbouwlobby wil het wel zal halen. De boerenorganisaties wijzen op de noodzaak hun inkomen,- dat de laatste jaren is teruggelopen, te verbeteren en regionale verschil len in inkomen binnen Europa te ver minderen. In 1982 bijvoorbeeld steeg, het inkomen van boeren in Ierland- maar 0,5 procent, terwijl het in Dene marken met maar liefst 24 procent steeg. Ook in Nederland is het boere- ninkomen gestegen. In algemeen boert het noorden van de E.G. beter dan het zuiden. Wel bestaat de kans dat het Europees parlement aanvul lende maatregelen van de Europese Commissie zal overnomen die de ze ven procent onverlet laten doch reëel de prijsverhoging op rond de vijf pro cent laten uitkomen. Nederlandse boeren-vertegenwoordigers, Teun Dolman (C.D.A.) en Hendrik Lou- wers (V.V.D.), lieten dit maandag doorschemeren. „Het parlement is reëler dan zijn eigen landbouwcom missie". Woensdag 9 maart Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 15.00 uur RVU 15.30 uur Kinderbios 18.25 uur Teleac 18.55 uur Pubertijd 19.20 uur Kenmerk 19.45 uur Socutera 20.00 uur Journaal 20.28 uur Van Kooien en de Bie. Sati risch programma van het bekende tweetal vanuit de RK kerk te Juinen. 21.25 uur Onze lijken leven nog. Een Westduitse speelfilm over een viertal dames rond de zestig jaar, die elkaar ontmoeten tijdens een tentoonstel ling in Berlijn. 22.25 uur Hotel Suburbia. Muziekma- gazine. 23.00 uur Teleac 23.35 uur Journaal, 23.40 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat DEN HAAG - Staatssekretaris Van der Reijden (volksgezondheid) komt komend najaar met een middellange termijn visie voor de kankerbestrij ding, geldig voor de periode 1984- 1986. Hij zegde dit maandag toe tijdens een mondeling overleg met leden van de voljcsgezondheidskommissie uit de Tweede Kamer. De staatssekreta ris liet blijken het tot nu toe gevoer de beleid op dit terrein te willen voortzetten en voor zover mogelijk te willen verbreden. Volgend jaar zul len middelen voor de verdere ont wikkeling van de kankerbestrijding ter beschikking worden gesteld, in het bijzonder voor de start van de landelijke kankerregistratie. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen 19.20 uur Van gewest tot gewest. O.a. wordt een bezoek gebracht aan Hoorn en Utrecht. 20.15 uur Oogst in beeld 20.40 uur Op zoek naar Europa. Dis cussieprogramma. 21.30 uur Dream dancers. Ballet van Jiri Kilian. 22.00 uur Studio Sport 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio Sport Donderdag 10 maart Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Zomermode '83 16.45 uur Sons and daughters 17.10 uur Jan Pelleboer 18.25 uur Teleac 18.55 uur Slakkie en Puntmuts 19.00 uur Zo moeder, zo dochter. Spelprogramma. 19.25 uur Silas 20.00 uur Journaal 20.28 uur Armoede. In deze laatste af levering staat Amietje centraal. 21.25 uur Kwistig met muziek. Spel- programma dat gepresenteerd wordt door Eddy Becker. 22.35 uur Ida Boudier-Bakker. Por tret van deze schrijfster die o.a. het boek Armoede schreef.. 23.15 uur Hier en Nu 23.55 uur Alles heeft zijn tijd. Medi tatie. 00.05 uur Journaal Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Jeugdjournaal 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Daar vraag je me wat 19.50 uur De KRO komt langs in Uit hoorn. Amusementsprogramma m.m.v. Los Allegres, Tetske van Os- sewaarde en de balletgroep van Pen ny de Jager. 20.45 uur Vergeet niet de ketters. Een bezoek wordt gebracht aan een Itali aanse protestantse beweging. 21.30 uur Maritiem. In deze afleve ring komen de zeelui zelf aan het woord. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio Sport 23.45 uur Nieuws voor doven 21 Nel is er ook nog, zei de inspekteur tevreden. Tussen hem en dat „lastig portret" waarmee Martijn Koppenol was gehuwd, bestond een goede rela tie, vooral gebaseerd op Nel's bewon dering voor de scherpzinnigheid van haar man's chef, en het feit dat Mar tijn hem lastig maar goudeerlijk en een bovenste beste kerel vond. Nel hoopte altijd nog dat hij eens een we derhelft zou vinden, en was daartoe konstant op de uitkijk, want zoals bij vele vrouwen zat het koppelen haar in 't bloed. -f- Juffrouw Volkers? Carla keek verschrikt op. Ze had die morgen haar werk gedaan in de lunchroom, maar ze begreep niet hoe ze de tijd was doorgekomen. Meid wat is er, je bent toch niet ziek?, had Dorie gevraagd, maar Carla had haar met een grauw afge scheept en Dorie, beledigd, had met haar kollega's gesmoesd. Wat die meid had, de laatste tijd, gister waé ze óók al zo... Misschien hep ze de gezonde ziekte, spotte één van de meisjes. De eerste tijd... Je schijnt er alles van te weten, zei een ander. Die vent aan tafel twaalf zit al een kwartier met z'n hand in de hoogte, die wil betalen. Carla deed haar werk automatisch haastte zich met de kraag van haar klanten en zag ze niet. Ze wachtte geen sekondc toen ze weg kon en haastte zich me de kraag van haar mantel op naar buiten. Daar stond een ionge vent in een lichte autojas met een klein geruit hoedje op. Juffrouw Volkers? Wat moest de vent van haar? Ze was nu niet in de stemming. Ze wilde hem snel voorby lopen. Ik wilde u graag even spreken, zei de man beleefd. Vent ruk op. snauwde ze. Mijn naam is Koppenol, van de re cherche... Haar gezicht trok krijtwit weg. Maar haar op de straat geleerde brutaliteit, gevoegd bij haar afschuw voor ..de prinsemarij" kwam haar te hulp. Wat heb ik daarmee te maken? Ik zou u graag? even spreken, bij u thuis, als u wilt, het kan ook op het bureau maar ik dacht... h(j wees op een klein dafje dat even verderop ge parkeerd stond. Ken je hier niet zeggen wat je van me moet? Zeker, maar dat zou u niet prettig vinden. Stap nu maar in juffrouw Volkers; hoe gauwer we kiaar zijn hoe beter. Carla stapte in. Een ogenblik besloeg haar de angst dat ze in een val zat, regelrecht naar het bureau of mis schien wel naar de gevangenis zou worden gereden. Hij bleek precies te weten waar ze woonde en zc merkte, toch een beetje gerustgesteld, dat hij de route naar haar huis volgde. Ik loop even mee als ik mag. zei hij. Ze vertrok haar gezicht tot een gri mas. Wat zijn we beleefd, spotte ze. Met de hoed in de hand kom je door het ganse land., zei Martijn Koppenol gelijkmoedig. Even later keek hij rond in het scha mele. slordige kamertje met de goed- door TOM LODEWIJK kope pronk, terwijl Carla snel een paar schoenen onder het divanbed schopte en er toen haar jas op gooi de. Ze streek haar haren uit haar ge zicht. Je denkt zeker niet dat ik je iets aanbied?, zei ze honend. Jullie kun nen van mij allemaal de pot op. Nó u, zei Koppenol beleefd. Gaat u zitten, ik moet u een paar vragen stellen. U snapt natuurlijk wel waar over? Maar Carla tippelde er niet in. Hou je van de domme, was haar geleerd. Je weet niks. je zag niks, je hoorde niks. Laat hünnie maar kletsen. Hoe minder je zegt hoe minder je hebt te verantwoorden. Geen flauw idee. zei ze met een rust die ze niet voelde. Kent u ene meneer Nieuwolda?, vroeg hij. Ze schudde haar hoofd, ze had geen woorden. Kom kom. hielp Martijn. u bent sa men nogal eens op stap geweest de laatste tijd, en helemaal niet stiekum. Waarom zou ik stiekum doen Waarom?, herhaalde Martijn. Wat ik maar weten wilde is: wanneer hebt u hem voor het laatst eh... gesproken? Ze keek hem niet aan. kneep haar handen samen. Gesproken Ze moest wel antwoorden. Nou, zei ze, een paar dagen geleden nog. Gisteren nog? Nee, gisteren, nee, toen moest ie er gens heen, geloof ik. Had u voor vanavond soms een af spraak met hem (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5