Volksdansen voor ouderen straks ook in Zierikzee MINISTERIE ONDERSCHAT OMVANG WEGENSANERING Motorenvoorlichting in Bru's Dorpshuis Bescherming burgers komt in gevaar Dijkgraaf M. J. Steur: Zelfstandigheid waterschap definitief voorbij STREEKNIEUWS Veilig Verkeer Nederland vraagt werkloze vrijwi illig ers 4 Rekreatiezaal „Borrendamme" ZIERIKZEE - De vereniging Het Groene Kruis Schouwen-Duiveland heeft besloten (ook) in Zie rikzee een volksdansgroep voor ouderen op te richten. Uit een aantal reakties, binnengekomen bij de Stichting Welzijn voor Ouderen, was reeds gebleken dat er onder de ouderen veel belangstel ling bestaat voor het volksdansen. Dankzij de medewerking van bejaardencentrum „Borrendam me", dat - voorlopig op proef - de rekreatiezaal beschikbaar stelt - kan binnen enkele weken zo'n volksdansgroep van start gaan. Om zowel de bewoners van „Borrendamme" als alle ouderen te Zierikzee de gelegenheid te geven gratis en vrijblijvend kennis te maken met het volksdansen wordt op donderdagochtend 17 maart van 10.30-11.30 uur informatie verstrekt in de rekreatiezaal van ge noemd bejaardencentrum. De konsulent van Meer Bewegen voor Ouderen van het Zeeuwse Kruis zal het één en ander vertellen over het volksdanden. Demonstratie Daarna zal een groep ouderen uit Nieuwerkerk laten zien hoe het volksdansen voor ouderen eruit ziet. Na de koffie zal er dan voor de aanwezigen - indien gewenst - gelegenheid zijn zelf eens een volks dansje te wagen. Belangstellenden mogen verder ook komen kijken of op proef meedoen tijdens de lessen, die vanaf 24 maart elke donderdag van 10.30-11.30 uur zullen plaatsvinden in Borrendamme. De leiding zal in handen zijn van mevrouw J. Oele, gediplomeerd leidster „Volks dansen voor Ouderen". Het volksdansen voor ouderen ontstond in het begin van de jaren zeventig en mag zich sindsdient in een stijgende populariteit verheu gen. Het programma bestaat uit allerlei bekende volksdansen uit het internationale programma. Deze dansen zijn echter wat tempo en vorm betreft aangepast aan de wensen en mogelijkheden van ouderen. De aanpassingen in de dansen zijn overigens zodanig, dat zoveel mogelijk de originele dans behouden is gebleven. De lessen bevatten volksdansen uit o.a. Ame rika, Israël, Joegoslavië, maar ook uit Nederland zoals de Driekus man, de Almelose Kermis en de Zeeuwse Rei. De muziek van de langspeelplaten „Dansen voor Ouderen" is eveneens aangepast, maar door het inschakelen van verschillende gespecialiseerde or kesten is het authentieke karakter zoveel mogelijk behouden geble ven. Gezelligheid en plezier in het bewegen staan bij het volksdan sen voor ouderen uiteraard voorop. ZIERIKZEE - „De tijd dat de waterschappen vrijwel zelfstandig hun zaken konden regelen zonder dat daar vele andere belangen in meespeelden is definitief voor bij. Vanuit de waterschappen zal naar de wetgevende en plannenopstellende instanties een vooral praktijk ge richte inbreng noodzakelijk zijn. Het is niet gering wat er op de waterschappen afkomt. Denk maar aan de wet geving ten aanzien van het waterkwantiteits- en kwali teitsbeheer, de sanering van het wegenbeheer, de pro vinciale studie of concentratie van waterschappen in het Zeeuwse al dan niet wenselijk of noodzakelijk en het toekomstige dijkbeheer na voltooiing van de storm vloedkering in de Oosterschelde", zei dijkgraaf M. J. Steur, heden middag bij de vergadering van het water schap Schouwen-Duiveland. Ten aanzien van het kwaliteitsbe heer is momenteel een ambtelijke werkgroep bezig met het opstellen van adviezen over de zogenaamde funktie-indeling van de oppervlakte wateren in de Zeeuwse waterschap pen. Deze funktie-indeling is nodig voor het opmaken van het provincia le waterkwaliteitsplan en tevens la ter voor het waterkwantiteitsplan. BRUINISSE Jaarvergadering Algemeen Vissersbelang Op de jaarvergadering van de ver eniging Algemeen Vissersbelang, vrijdagavond 18 maart in het Vereni gingsgebouw te Bruinisse zijn twee gastsprekers. Na de jaarrede van de voorzitter, de heer W. Okkerse geeft de heer ir. J. D. Holstein, hoofd afde ling kustvisserij van het ministerie van landbouw en visserij een uiteen zetting over het overheidsbeleid in de kustwateren voor de mosselkwe kerij. De heer J. W. Troost, direkteur van de visserijschool te Stellendam praat over de opleiding op de visse rijschool voor het vaarbewijs. Aan vang: 20.00 uur. Koliekte Kinderzorg Voor Kinderzorg werd in het laatste kwartaal van vorig jaar ge- kollekteerd door Rianne Jumelet, Karin Jumelet, Maayke Fluit, Tama ra Bestman, Linda Bruynes, Pia Ju melet, Rita v. d. Velde, Astrid van Nierop, Anne Jumelet, Jeanette de Ronde, Ellen Roth en Ineke en Piete- ko de Koning. Zij brachten het fraaie bedrag van 636,91 bij elkaar. Alle gevers en kollektanten hartelijk be dankt. In deze werkgroep zitten vertegen woordigers van provincie, Technolo gische Dienst Zeeuwse Waterschap pen en de Zeeuwse waterschapsbond. „Wij achten ook bestuurlijke in spraak vanuit de waterschappen bij deze planvorming van groot belang, hetgeen door Gedeputeerde Staten ook is toegezegd. De vrees bestaat - en na lezing van verslagen van de werkgroep „funkties" niet geheel ten onrechte - dat het provinciale kwaliteitsplan te veel zal willen re gelen en voorschrijven zodat er voor een eigen beleid door de waterschap pen weinig of geen ruimte overblijft", aldus dijkgraaf Steur. Het provinciale plan dient per 1 ja nuari 1984 gereed te zijn. De water schappen zullen dan daarna hun ei gen kwaliteitsbeheersplannen opstellen. Dezelfde procedure door provincie en waterschappen zal ook gevolgd worden voor het opstellen voor het kwantiteitsplan van de pro vincie en de beheersplannen van de waterschappen. De wet die dat regelt is echter nog niet van kracht. Beide Schoolzwemmen Gistereh hield de Chr. lagere school „Op Dreef" een Open dag in het zwembad „Aquarium". De ou ders werden in de gelegenheid gesteld om de verrichtingen van hun kroost te bekijken tijdens het school zwemmen. Vele ouders maakten hier van ge bruik om de prestaties te.komen be kijken. Zoals op-der-convocatie ook stond waren er zelfs enkele sportieve ouders die zelf een baantje mee zwommen. Tot vermaak der jeugdi gen werd één van de vaders die zich te dicht langs de rand van het zwem bad begaf, met kleren en al het water in geduwd. Pret alom en gezien het gezellige sfeertje die ochtend een geslaagd initiatief voor kinderen, ou ders en onderwijzend personeel. plannen en beheersplannen zijn ech ter zo nauw met elkaar verweven dat gelijktijdig opstellen hiervan de beste methode zou zijn. Wegenbeheer ,,W1 moet mij nog van het hart dat het bijzonder teleurstellend is te moeten konstateren dat wat de sane ring van het wegenbeheer betreft, de betrokken ministeries er tot nu toe het zwijgen toe doen. De stagnatie in het doen van investeringen in wegen dreigt nog steeds grotere vormen aan te nemen met alle gevolgen vandien voor de kwaliteit van de wegen en de werkgelegenheid in de wegenbouw", zei de heer Steur. Bij voortduring is zowel vanuit de provincie als vanuit de watérschappen aangedrongen op een overgangsregeling voor de tijd tot aan de saneringsdatum, die vol gens recente berichten eerder bij 1990 zal komen te liggen van bij 1985. „Wij krijgen meer en meer de in druk dat men de omvang en de inge wikkeldheid van deze wegensane ring op de betrokken ministeries heeft onderschat, en te weinig heeft rekening gehouden bij het opstellen van de plannen met de praktijk van alledag. Het is triest dat daarvan de wegen en de mensen die in de wegen bouw hun werk vinden de dupe wor den. Hopelijk gaat men in Den Haag nu spoedig inzien dat dat zo niet kan", besloot dijkgraaf Steur. Nieuwè boegschroeven Bij Machinefabriek Padmos te Bruinisèe werden de mosselkotters Cornelus Bru 19, van de gebroeders De Keizer en Janna Bru 68, van de heer W. Okkerse ieder van een boeg schroef voorzien, resp. elektrisch en hydraulisch aangedreven. Koliekte Wereldgebedsdag De kd>llekte gehouden tijdens de dienst ih de Geref. Kerk op de We reldgebedsdag heeft 88,56 opge bracht. 1 C.N.V.vergadering Op dinsdag 15 maart wordt de le denvergadering C.N.V. Over heidspersoneel afdeling Oost- Duiveland gehouden. Aanvang 19.30 uur in het Dorpshuis. Inbraak in tweede woning In eei^ woning op het bungalow park Hogerwerf, Aquadelta, werd ingebroken. Jafel, een t.v. toestel, kussens erf slopen worden vermist: Door een deur te forceren konden ,de daders het pand binnen komen. i SYDNEY - De Australische dollar is met tien procent gedevalueerd ten opzichte van hét „mandje" van valu ta's die van belang zijn voor de bui tenlandse handel van Australië, zo heeft de Centrale Bank in Sydney maandagavond meegedeeld. Op de Amsterdamse wisselmarkt noteerde de Australische dollar maandag 2,5125 glilden. WASHINGTON - President Reagan heeft het congres maandag meege deeld dat de Verenigde Staten op het gebied van de vreedzame toepassing van kernenergie zullen blijven sa menwerken met Euratom, de Euro pese Gemeenschap voor kernenergie, ook al ontbreekt er nog steeds een akkoord over de opwerking van Amerikaanse splijtstof. ZIERIKZEE - Nauwelijks wordt de temperatuur iets aangenamer en breken de eerste lente-zonnestralen door het win terse wolkendek, of er zijn (voornamelijk) vrouwen die hier kennelijk op hebben zitten wachten, en halen de kasten leeg: de voorjaarsschoonmaak is in aantocht. Onze allerte fotograaf maakte .deze foto van het resultaat van een wel erg ijverige huisvrouw, die de inhoud van haar klerenkast aan den volke toonde. Jurken en mantels met lange mou wen: ze kunnen weer opgeborgen worden tot het eind van het jaar. Maar eerst de schoonmaak. Het bloed kriebelt, dat is duidelijk. BOGOTA, COLOMBIA - Vier on bekende gewapende mannen hebben maandag op straat in de Colombiaan se hoofdstad Bogota de Amerikaanse zakenman Kenneth S. Bishop ont voerd na zijn twee lijfwachten te hebben doodgeschoten. Bishop is in een leidende funktie verbonden aan de Texas Petroleum Company. WASHINGTON - De inflatie in de westerse industrielanden is vorig jaar aanzienlijk verminderd, zo blijkt uit cijfers van het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF). Het ge middelde tempo van de prijsstijging nam af van tien procent in 1981 tot 7,4 procent in het afgelopen jaar, wat het laagste niveau was sinds 1978. PARIJS - Het maartnummer van het Franse satirische maandblad Hara-Kiri mag in België en Zwitser land niet worden verkocht, zo heeft de direktie van het tijdschrift in Pa rijs bekendgemaakt. Visserij BRUINISSE - „Een Avond met Geveke", zo luidde het opschrift boven het programma, door de frima Geveke aangeboden aan de Bruinisser mosselkwe kers en andere vaartuigenbezitters, vrijdagavond in het Dorpshuis te Bruinis se. Het mag gezegd worden dat Geveke een uitstekende gastheer was. Velen hadden daarom ook vergezeld van echtgenote of verloofde aan de uitnodiging gevolg gegeven, zodat de avond al in dit opzicht een groot sukses was. De be doeling was het promoten van de Carterpillar motoren en speciaal die series, die beginnen met de letters 33,34 of 35 Carterpillar motoren voor dte visserij. HILVERSUM - Veilig Verkeer Ne derland (VVN) denkt aan het inscha kelen van werklozen in regionale steunpunten. Directeur H. Gribnau van het Centraal Bureau van VVN in Hilversum zegt dit in „Wegwijs", het maandblad van Veilig Verkeer Ne derland. Het valt VVN volgens Gribnau steeds moeilijker vrijwilligers te vinden voor bestuurswerk etc. Werk lozen („onvrijwillige vrijwilligers") zouden dit gat kunnen opvullen. Gribnau denkt onder andere aan het inschakelen van werkloze onderwijs krachten zonder werk. Deze mensen moeten voor VVN kunnen werken, zonder dat hun uitkering in gevaar komt, aldus Gribnau. De WN-directeur meent, dat wer kloze vrijwilligers kunnen functio neren rond de regionale consulenten van de organisatie daarmee creëer je VVN-steunpunten, die het beleid van VVN kunnen „verkopen" en die het beste kunnen inspelen op de plaatse lijke verkeerssituaties. Verkeersvei ligheid begint vlak voor de deur, zegt Gribnau, sinds november vorig jaar VVN-directeur. Rechercheurs rijkspolitie: DEN HAAG - Verlaging van de on regelmatigheidstoeslag voor leden van de justitiële diensten bij het korps rijkspolitie kan leiden tot waardevermindering van de krimi- naliteitsbestrijding. Maar ook de be scherming van de burgers kan daar door in gevaar komen. Rechercheurs bij de rijkspolitie hebben in een brief aan minister Korthals Altes van justitie deze waarschuwing geuit als de nieuwe regeling voor hun onregel matigheidstoeslag wordt ingevoerd. Als deze toelage verdwijnt, of niet wordt vervangen zal dit sterk demo tiverend werken, aldus dinsdag C. Brinkman, voorzitter van een nieuw opgerichte kommissie, die de belan gen van de recherche bij de rijkspoli tie behartigt. De nieuwe regeling voor onregelmatigheidstoeslag zou voor hen een inkomensvermindering van zeventig tot 125 gulden per maand opleveren. Volgens de opstellers van de brief zijn reeds een aantal jaren de recher che-eenheden gedemotiveerd over de steeds stijgende kriminaliteit, het dalende oplossingspercentage, de steeds smaller wordende flessehals bij het openbaar ministerie en het verminderen van overwerkmogelijk- heden, „hetgeen niet geresulteerd heeft in meer arbeidsplaatsen". Inleider met een welkomstwoord was de heer L. Dingemanse (Marke ting manager). Daarna volgde een dia-presentatie, met informatie over de brandstofzuinige 3400 serie met haar lange levensduur, door de heer H. Schippers (General sales mana ger). Carterpillar heeft de signalen van de tijd verstaan: de hogere brandstofprijzen, waarmee de visse rij in de jaren 1973-1983 werden en worden geconfronteerd, die steeds zwaarder de exploitatierekening gin gen belasten, vroegen om maatrege len van de motorenfabrikanten en Carterpillar ontwierp die motor. In 1974 verscheen hij op de markt. Dit alles was op dia's te zien. Tevo ren was ook reeds vertoond, hoe Ge veke begonnen was en wat daaruit in een periode van een halve eeuw ge worden was. En hoe reeds in 1865, na de Amerikaanse Vrijheidsoorlog de firma's Holt en Best begonnen waren met het fabriceren van motoren, waaruit de Carterpillar Company was gegroeid. Dieselmotoren De firma die in 1931 met de diesel motor uitkwam. Waarom die diesel motor uitmuntte door degelijkheid en prestatievermogen, werd in dia en film uitnemend verbeeld, door een toelichting op de afbeeldingen, met daarnaast dezelfde onderdelen van een willekeurige fabriek. De supe rieure kwaliteit van de Carterpillar onderdelen, en daanne van de gehele motor werd uitstekend gepresen teerd. Nu is Carterpillar ook in de Brui nisser mosselkotters geen onbekende motor. Van de ongeveer 20 vaartui gen zijn er vijf met een Carterpillar uitgerust en twee maal zorgde de Bruinisser vissersvloot voor een we reldprimeur. In 1967 werd de motor- kotter Leen Willem, Bru 24, van de firma Hoogerheidc-Elenbaas van een motor voorzien, die in zijn serie de eerste was van een nieuw type. De eerste motor in Europa ingevoerd. werd in genoemd schip geplaatst. Een feit dat zich in 1974 herhaalde, zij het dan natuurlijk met een Carter pillar van een ander type en een an dere serie. En in 1954 was de Bru 19 van de fir ma Gebrs. De Keijzer de eerste die met een Carterpillar motor werd uit gerust. In Yerseke zijn 22 motoren van dit merk in mosselschepen ge plaatst, in Zierikzee één. Gezien de grootte van de mossel- vissersvloot, is er voor Geveke toch nog wel wat ruimte, om in meerdere mate aan de bak te komen. De films „Where in the World" (met een syn chronisatie in het Engels) en „Monu ments" droegen er toe bij de aanwe zigen te overtuigen hoe Carterpillar over de gehele wereld motoren levert voor alle mogelijke doeleinden. En al kon de tekst niet altijd worden ver staan, de natuuropnamen uit de U.S.A., Noorwegen, Japan. Neder land en andere landen maakten het kijken tot een genot, al werd de re- klame voor het merk niet vergeten. Serviceverlening Een aparte dia-serie was gewijd aan de service-verlening „Geveke Service Faciliteiten", aangevuld met de film „S.O.S." toegelicht door de heer A. T. van Dam. Voor een be paald bedrag per jaar, kan de eige naar van een Carterpillar olie- monsters opsturen, waaruit in het la boratorium konklusies worden ge trokken, over de slijtage die een be paalde olie door zijn samenstelling aan bepaalde onderdelbn kan veroor zaken. De quiz, geheel afgesteld op Brui nisser relaties met Geveke en Carter pillar en de uitreiking van de prijzen, waren aparte programmapunten die er toe bij droegen de avond tot een sukses te maken. Een der Ameri kaanse direkteuren hield in het En gels nog een toespraak die door een der anderen werd vertaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4