Aktie-week van onderwijs tegen bezuinigingen Unie BHLP dreigt met veto tegen „zinloze" arbeidsti j dverkorting FNY-plan voor zelfstandige Schelde Mijnongeluk in Turkije eist hoge tol Vervoersbond FNV lanceert banenplan voor NS Uitkeringen boven minimum moeten 10 procent omlaag Zuid-Afrika meldt verliezen in Namibië OPEC-beraad uitgesteld Verkiezingen Eerste Kamer „Groenen" dreigen met hongerstaking in Bondsdag Engeland dreigt OPEC met prijsverlaging Europese Commissie onderzoekt „zure regen Arrestaties in El Salvador in verband met komplot paus ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Vele vormen van protest DEN HAAG - De schoolweek is maandag voor veel leerlingen, leerkrachten en ouders in ons land anders dan anders begonnen. Een enkele schoolbezetting stak wat af bij elders ondernomen aktiviteiten. Echt druk was het er nog niet mee, maar het staat als een paal bo ven water, dat het een druk wellicht chaotisch weekje wordt met veel en velerlei uitingen van protest tegen de aantasting van de kwaliteit van het onderwijs. Die aan tasting wordt volgens de betrokkenen een feit als deze week de Tweede Kamer instemt met de plannen van mi nister Deetman van onderwijs. In Den Haag hadden de gezamenlij ke onderwijsvakorganisaties en ver enigingen van ouders een openbare les op het Binnenhof voorbereid. Rond honderd kinderen namen er aan deel. Een kleine klas liet er de voordelen van het klein zijn zien, en een zeer grote klas alle nadelen die hieraan zijn verbonden. Klein en groot verenigde zich er in samenzang om hun protest kracht bij te zetten. Alle aandacht was op de volksverte genwoordigers gericht, die het vol gens de uitgereikte pamfletten nu eens niet bij woorden moeten laten. UTRECHT - De Vervoersbond FNV heeft een banenplan gemaakt voor de Nederlandse Spoorwegen. Kern daarvan is stapsgewijze invoering van een 36-urige werkweek. Dit le vert bij het 28.000 werknemers tel lende NS-bedrijf 2.200 banen op. De NS-werknemers zouden hiervoor vier jaar lang 2 procent prijskompen- satie en een half procent vakantie toeslag moeten inleveren. De laagst betaalden worden bij het inleveren ontzien. Van het „ingeleverde" geld wordt een fonds gevormd van 110 miljoen gulden. Daardoor kan de 36-urige werkweek in 1986 ingaan, en voorts kunnen de tussenliggende jaren roostervrije dagen (24 in totaal) wor den opgespaard, aldus het plan, dat de Vervoersbond dinsdag presenteer de. Het plan levert tot 1986 elk jaar 550 banen op, aldus de bond, die het plan onder het motto „Zo kan het ook" aan de NS-direktie, de minister van verkeer en waterstaat en de politieke partijen heeft toegezonden. Zoals bekend heeft minister Smit- Kroes (verkeer) bepaald, dat de NS vanaf volgend jaar jaarlijks 75 mil joen gulden moet bezuinigen. De bond vreest dat dit forse schade aan de werkgelegenheid zal berokkenen. Ook de overige landelijke akties hebben in Den Haag plaats. Het hoogtepunt moet woensdag worden een estafette van gymnastiekleraren naar de residentie. Voor het Tweede Kamergebouw wordt daar tot besluit „de laatste gymles aan 5 HAVO" ge geven. Demonstraties Vandaag wordt voor het gebouw van de Tweede Kamer gede monstreerd hoe een school voor bui tengewoon onderwijs wordt afgebro ken. Donderdag maakt men duide lijk dat het volwassenenonderwijs steeds minder toegankelijke wordt. Zodra de parlementariërs met de bewindslieden van onderwijs en we tenschappen in debat gaan over het onderwijs, betrekken tenminste tien personen uit het onderwijs een stille wacht bij de regeringsgebouwen. De wacht duurt zolang de Tweede Ka mer de onderwijsbegroting behan delt, tot en met donderdag. Uitvoe renden zijn leden van de grote onder wijsvakorganisaties, alsmede de Unie van MTO-verenigingen, de Ko ninklijke Vereniging van Gym nastiekleraren, de Algemene Vereni ging van Schoolleiders en de Vereni ging voor Openbaar Onderwijs. Breed verzet Het zijn de organisaties die tot de akties hebben opgeroepen tot een breed verzet tegen de voornemens van de overheid. Op veel plaatsen in het land worden alternatieve pro gramma's op de scholen geboden, soms voor een schooltijd, maar ook wel meer dagen. Daarin passen onder meer demonstratieve lerarenverga deringen, een sport- of gymnastiek- dag om het verdwijnen van dit vak aan de kaak te stellen, ouderavon den, extra school- en muurkranten, telegrammen en brieven aan de volksvertegenwoordigers persoon lijk, en de vlag halfstok tijdens de begrotingsbehandeling. Ouders De leerkrachten, vaak ook de schoolbesturen, hebben zich in gespannen om de ouders te informe- HOUTEN - De Unie BLHP is niet van plan in te stemmen met ar beidstijdverkorting die niets ople vert, maar die wel de prijscompensa tie voor enige jaren opslokt. Dit stelt deze vakbond voor middelbaar en hoger personeel aan de vooravond van een belangrijke onderhande lingsronde over korter werken bij Akzo, in de metaalindustrie en bij Philips. Daar wordt deze week over verkorting van de werktijd gepraat als uitvloeisel van het centraal ak koord tussen werkgevers en werkne mers eind vorig jaar. Volgens dat akkoord is een veto van een van de onderhandelende par tijen voldoende om overeenstem ming te blokkeren. De Unie over weegt zo'n veto gezien de ontwikke lingen van de drie onderhandelingen, zo blijkt uit een verklaring die de bond maandag heeft uitgegeven. Voorzitter Jos Werkhoven van de Unie BLHP verklaarde desgevraagd dat zijn bond er weinig zin in heeft om akkoord te gaan met bijvoor beeld invoering van een 38-urige werkweek, terwijl van tevoren al vast staat dat dit nauwelijks een baan zal opleveren. „De werkgevers willen geen millimeter toezeggingen doen over het aantal banen dat der gelijke arbeidstijdverkorting ople vert. Daar nemen we geen genoegen mee". Vóór de zomer De Unie vindt dat er niet koste wat kost deze week al resultaat dient te worden geboekt in de onderhandelin gen. Als het nodig is moet de onder handelingstermijn als gevolg van het Stichtingsakkoord, die op 1 april af loopt, met twee of drie maanden wor den verlengd. „Voor de zomer moe ten we er wel uit zijn", aldus Werk hoven. De Unie vindt dat in plaats van al leen naar een arbeidstijdverkorting van 38 uur meer naar zaken als uit breiding van de VUT, het vervangen van oudere werknemers door jongere en dergelijke zaken moet worden ge keken. Ook vindt de bond het onjuist dat door het inleveren van alle prijs compensatie voor een aantal jaren het loon wordt stilgezet, terwijl er waarschijnlijk nog allerlei lastenver zwaringen vooral van overheidszijde aan zitten te komen. VLISSINGEN - Tijdens een leden vergadering van de Industriebond FNV in Vlissingen is maandagavond een „overlevingsplan" aangenomen voor het behoud van de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS). Het plan behelst een drietal punten tot behoud van de volledige KMS-grocp en het uitschakelen van de invloed van de raad van bestuur van het RSV-concern en de bewindvoerders. Het plan zal met een begeleidende brief aan de regering, de tweede ka mer en de huidige direktie van de KMS worden gezonden, aldus een woordvoerder van de Industriebond. Volgens het plan dient de KMS zo spoedig mogelijk uit het RSV- verband gelicht te worden en zelfstandig voortgezet te worden. Met deze stap verwacht de bond de invloed van de drie leden tellende raad van bestuur van RSV uit te schakelen. In het verlengde hiervan dient de voorgenomen opsplitsing van de KMS voorkomen te worden. De complete KMS-groep, inclusief de drie dochters (AKF in Góes, de Giete rij in Middelburg en het montagebe drijf in Vlissingen), moet behuden worden aldus het plan. Tot slot mag de nieuw aangestelde groepsdirec- teur van de KMS niet meer zelfstan dig structuurplannen bespreken met de raad van bestuur en de bewind voerders. ren over de gevolgen van de maatre gelen voor de eigen school. Daardoor is het niet denkbeeldig, dat ouders zelf tot actie overgaan: het thuishou den van leerlingen, het bezetten van een school. Hoe de school in de toekomst moet draaien, blijkt dinsdag in Maastricht. Alle onderwijskrachten die binnen afzienbare tijd werkloos dreigen te worden, laten de school voor wat zij is om zich om half tien op het gewestelijk arbeidsbureau als werkzoekende te laten registreren. AREZZO - De 61-jarige Italiaanse industrieel Mario Lebole, algemeen direkteur van het konfektiebedrijf „Gio-Le", heeft maandag zelfmoord gepleegd, zo is uit welingelichte bron vernomen. Baby stierf hongerdood ALKMAAR - Een gescheiden echtpaar in Alkmaar wordt er van verdacht zijn 11 maanden oude baby door ondervoeding om het leven te hebben ge bracht. Een onderzoek door het gerechtelijk geneeskundig laboratorium naar de dood van de baby op 29 januari leverde als resultaat op dat het kindje 40 tot 50 procent te licht was, zo heeft de Alkmaarse politie maandag bekend gemaakt. Aanleiding tot het onder zoek was de weigering van de huisarts een verklaring van natuurlijke dood af te geven. Beide ouders, een 22-jarige vrouw en haar 25-jarige ex- echtgenoot, hebben inmiddels tegenover de politie bekend het kind opzettelijk te hebben verwaarloosd. De vrouw ver klaarde dat zij was bezweken onder de psychische druk van de echtscheiding en andere ge zinsmoeilijkheden. Werkgeversorganisatie NCW: DEN HAAG - De uitkeringen die hoger zijn dan het minimum zouden terug moeten van 80 procent van het loon naar 70 procent voor zover het nieuwe gevallen betreft. De lopende uitkeringen dienen te worden bevro ren tot zij op het nieuwe niveau zijnb aangeland, maar bij een lage inflatie zal dat misschien toch wat versneld moeten worden. Die voorstellen deed drs. D. E. Cnossen, algemeen sekreta- ris van de Christelijke Werkgever sorganisatie NCW, maandag op een perskonferentie in Den Haag. De volksverzekering (AOW, Alge mene Arbeidsongeschiktheidsverze kering en Algemene Weduwen en We zenwet) zouden gedurende vier jaar 2,5 procent per jaar moeten achter blijven bij het wettelijk minimum loon, vindt de werkgeversorganisa tie. Óp het moment zijn deze uitke ringen netto gekoppeld aan het netto-minimumloon. Het NCW vindt wel dat de zoge naamde echte minima, gezinnen met kinderen die van een minimuminko- PRETORIA - Sinds midden februa ri zijn in Namibië twee Zuidafri- kaanse militairen en acht leden van de speciale politie gesneuveld, zo hebben militaire autoriteiten in Pre toria en Windhoek maandag bekend gemaakt. Volgens het Zuidafrikaanse mili taire hoofdkwartier in Pretoria kwa men de twee militairen om in gevech ten met leden van de Zuidwestafri- kaanse volksorganisatie (Swapo). Er werd niet gezegd waar en wanneer dat is gebeurd. De acht politiemannen vielen in ge vechten in Noord-Namibië. Eerder was al het verlies van drie Zuidafri kanen gemeld. Aan de zijde van de zwarte nationalisten zouden, volgens Zuidafrikaanse cijfers, in de afgelor pen weken 172 doden zijn gevallen. Volgens in Pretoria ontvangen be richten zijn guerrillastrijders van de Swapo voor het eerst dit jaar land bouwgebieden van de blanken in Na mibië binnengedrongen. men moeten leven, geholpen moeten worden. Ik zou wel eens willen weten of de bijstandsmoeders echt gelijk hebben. Als dat zo is moeten wij daar wat aan doen, aldus Cnossen. De verlaging van de uitkeringen kan volgens het NCW ongeveer 2 mil jard gulden per jaar aan besparingen opleveren. Los daarvan moet er meer tijd worden uitgetrokken voor de diskussie over de wijziging van het sociale zekerheidsstelsel, meent het NCW. Staassekretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid zal eind deze maand een adviesaanvrage daarover sturen naar de Sociaal Eco nomische Raad. Hij wil het nieuwe stelsel invoeren per 1 januari 1984. DEN HAAG - Minister Rietkerk (binenlandse zaken) heeft een tijd schema opgesteld voor de nieuwe verkiezingen van de Eerste Kamer. Het schema voorziet in de verkiezing (door Provinciale Staten) op maan dag 20 juni en in de eerste samen komst van de nieuwe senaat op dins dag 5 juli. De kandidaatstelling heeft - volgens dit schema - plaats op dins dag 17 mei. Een en ander is afhankelijk van de aanvaarding door de beide kamers van een wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen over de verkiezing van de Eerste Kamer. Het ontwerp moet nog door de Tweede Kamer worden be handeld. De minister gaat ervan uit, dat ht ontwerp nog voor het paasreces (dat op 25 maart begint) in de Tweede Kamer wordt beproken en uiterlijk een maand later (26 april) in de Eerste Kamer haar beslag krijgt. PARIJS - Twee met pistolen gewa pende mannen hebben maandagmid dag in het centrum van Parijs een handelaar die een juwelierswinkel verliet, beroofd van een koffertje het sierraden met een geschatte waarde van vijf miljoen frank (ongeveer 2 mil joen gulden). De daders wisten te ont komen. UTRECHT - De bonden hebben met de papierfabriek Reed Corrugated Cases Nederland BV in principe overeenstemming bereikt over een gemiddelde individuele werkweek van 36 uur per ultimo 1986. Bij dit concern werken 1.400 mensen in de hoofdvestiging Eerbeek (De Hoop) en vestigingen Bussum, Zaandam, Zutphen en Tilburg. Dit heeft de In dustriebond FNV maandag meege deeld. BONN - De Westduitse ekologisch- Pacifistische partij zal in de komen de tijd in het parlement in Bonn en ook bij haar buitenparlementaire ak- tiviteit vooral tegen de plaatsing van kernraketten in het land en voor een beter milieu strijden. Daarbij sluiten „De groenen" hongerstakingen niet uit Petra Kelly, een van de 27 afgevaar digden die de partij na de verkiezingen van zondag naar de bondsdag mag sturen, konigde maandag op een zeer druk bezochte persconferentie aan dat de partij naar het middel van de hon gerstaking zou grijpen om de plaatsing van nieuwe kernrakketten voor mid dellange afstand te verhinderen. Zij zou echter ook andere vormen van geweldloze tegenstand gebruiken zoals blokkades en stille tochten. LONDEN - De Britse Nationale Oliemaatschappij (BNOC) heeft de ministers van olie van de OPEC (or ganisatie van olie exporterende lan den) laten weten dat zij haar olieprijs verder zal verlagen als de be windslieden tot een OPEC-basisprijs besluiten die lager is dan 29,50 dollar per vat (159 liter), zo is vernomen in kringen van de olie-industrie in Lon den. Maandagochtend hebben de OPEC- ministers besprekingen gehouden voordat zij elkaar treffen in een vol tallige raad van ministers van olie. De mededeling van BNOC beperkt de mogelijkheden van de OPEC-mi- nisters om tot overeenstemming te komen over een nieuwe olieprijs ten einde een prijzenoorlog te voorko men. Vorige maand besloot BNOC haar prijzen te verlagen, waardoor Nigeria, dat olie van dezelfde kwali teit produceert als Groot-Brittannië, zijn prijzen ook verlaagde en onder de basisprijs van de OPEC terecht kwam. DEN HAAG - De Europese Com missie bespreekt met regeringsdes kundigen een algemene richtlijn over luchtverontreiniging die voorziet in scherpere controle op de emissie (het uitstoten van stoffen in de lucht) van vaste industriële installaties. Ook wordt bekeken hoe de emissie normen voor motorvoertuigen op middellange termijn moeten worden ontwikkeld. ■m 99 LONDEN - De ministers van olie van de OPEC hebben maandag beslo ten hun overleg over prijzen en pro- duktie van olie uit te stellen nadat Iran had laten weten niets te voelen voor een prijsverlaging. De minister van olie van Indonesië, Soebroto, verklaarde dat de voltallige raad van ministers van olie vandaag bij elkaar zal komen. De bewindsman liet verder weten dat het beraad is uitgesteld omdat de ministers van olie van Gabon, Ecua dor en Qatar nog niet in Londen zijn aangekomen en dat het onderling overleg tussen de ministers maandag gewoon doorgaat. „We wisselen nog steeds ideeën uit en er is nog niets besloten", zei hij. Het probleem van de olieprijs kan niet worden opgelost zonder dat ook het probleem van de produktiehoeveelheid en -verdeling wordt opgelost, aldus Soebroto. De minister van olie van Iran, Mo hammad Ghazari, heeft overleg ge pleegd met zijn kollega's van de Ver enigde Arabische Emiraten en van Venezuela. Kort daarop verklaarde hij tegen iedere verlaging van de olieprijs te zijn. Overigens biedt Iran zijn olie aan tegen een prijs die ver onder de basisprijs van de OPEC, 34 dollar per vat van 159 liter, ligt. Het land wil zoveel mogelijk olie verko pen om de oorlog met Irak te kunnen betalen. Enkele OPEC-vertegenwoordigers in Londen sluiten niet uit dat er een overeenkomst tot stand komt zonder medewerking van Iran. Ze wijzen er op dat de besprekingen een infor meel karakter hebben en dat er al leen unaniem besluit moet worden genomen als de besprekingen wor den aangemerkt als een officiële OPEC-vergadering. ANKARA - Een gasontploffing in een mijn in het noorden van Turkije heeft maandagavond aan minstens 67 mensen het leven gekost. Het aan tal gewonden bedraagt 87, zo hebben de Turkse autoriteiten dinsdag mee gedeeld. Zeventien van de gewonden verkeren in kritieke toestand. Dertig personen worden nog vermist. Het ongeluk gebeurde op 350 meter diepte in de Armutchukmijn bij Er- egli aan de Zwarte Zee, 200 kilometer ten oosten van Instanboel. Nog niet bekend is hoe het gas zich in de mijn gangen heeft kunnen verzamelen en hoe het tot ontploffing is gekomen. Reddingswerkzaamheden werden maandagnacht voortgezet. Veel lij ken die naar boven zijn gehaald wa ren onherkenbaar door verbrandin gen. Honderden huilende en bidden de familieleden en bekenden van de mijnwerkers hebben zich bij de mijn verzameld om de reddingswerk zaamheden te volgen. Een totaal van 223 mijnwerkers die na de ontploffing waren opgesloten die verwijderd waren van de plaats waar het ongeluk gebeurde, konden na een zeven uur durende reddingso peratie ongedeerd naar boven wor den gebracht. Veel mijnwerkers in de Armutchukmijn zijn boeren die zes maanden per jaar de mijn in gaan. Volgens een Turks persbureau zijn in het gebied, waarin de mijn ligt de af gelopen tien jaar 630 mijnwerkers bij ongelukken omgekomen. SAN SALVADOR - De Salvado raanse politie heeft een vrouw gear resteerd die betrokken zou zijn ge weest bij een vermeend complot om paus Johannes Paulus 2 te doden tij dens zijn bezoek afgelopen maandag. Dat heeft een militaire woordvoer der dinsdag meegedeeld. Volgens de woordvoerder is de vrouw een vriendin van de man die de autoriteiten zou hebben ingelicht over het vermeende complot van de guerrillabeweging. De man zou de politie over het plan hebben verteld, toen hij op de vlucht voor de politie Dinsdag 8 maart 's Landskamer. Openbare algemene vergadering waterschapsbestuur Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. „Huis van Nassau". Huishoudelijke vergadering Diabetes Vereniging Ne derland, afdeling Schouwen-Duive land. 19.30 uur. Pand Visstraat 5. Internationale Vrouwendag, vanaf 14.00 uur, met filmvoorstelling 20.30 uur. Westenschouwen Zeelust. Ledenvergadering VVV af deling Burgh-Haamstede, 20.00 uur. Nederlands Hervormd Verenigings gebouw. Bijeenkomst „Helpt Elkan der". 19.30 uur. Woensdag 9 maart Scharendijke De Putmeet. Groene Kruis avond. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Optreden A.G. and Kate, country music. 20.00 uur. Donderdag 10 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering vogelvereniging. 20.00 uur. Stadhuis. Kommissie publieke wer ken. 20.00 uur. Renesse „De Wig". Ledenvergadering Oran jevereniging Juliana. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Gezinsavond jaarver gadering landbouwvereniging „Al ler Belang". 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Algemene Ledenvergade ring Rode Kruis afdeling Bruinisse. 19.30 uur. Peuterspeelzaal, Dr. de Kockstraat 81. Ouderavond „De Krukels". 20.00 uur. Vrijdag 11 maart Zierikzee Concertzaal. Jaarfeest C.J.V. „Sa men Verder". 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Leden vergadering Abva/Kabo. 19.30 uur. Zeeuwsche Pannekoekenhuys, Ap pelmarkt 6. Prijsklaverjassen. Aan vang: 20.00 uur. Haamstede Geref. kerk. Uitvoering zangvereni ging „Nu met Hope". 19.30 uur. Restaurant „De Wig"; Voorlichting en instruktie-avond R.T.C. Schou wen-Duiveland, 19.30 uur. Burgh Café-bar „De Westhoek"; Voorjaars vergadering H.S.V. „De Krabbe", 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Muziek- en zangavond. 19.30 uur. Zaterdag 12 maart Scharendijke Strao-feest. Vanaf 12.30 uur. 's Avonds dansen in de Putmeet. Dreischor Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging „Crescendo". 19.30 uur. Maandag 14 maart Zierikzee Iona, Poststraat 25. Bio-energetika. 20.00 uur. Dinsdag 15 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering Ned. Bond van gepensioneerden. Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Ledenvergadering C.N.V.- overheidsoersoneel. 19.30 uur. Woensdag 16 maart Zierikzee Mondragon. Ledenvergadering VVD. 19.30 uur. Ouwerkerk De Vierbannen. Ledenvergadering VVV-Duiveland. 20.00 uur. Donderdag 17 maart Zierikzee Bejaardencentrum Borrendamme. Voorlichtingsbijeenkomst Volksdan sen voor ouderen. 10.30 - 11.30 uur. door een auto was geraakt. Kort voor hij aan zijn verwondingen overleed zou hij de politie hebben verteld dat achttien guerrillastrijders van plan waren de paus te vermoorden. De mi litaire woordvoerder zei niet wan neer of hoe de vrouw is gearresteerd. Als haar onschuld blijkt, zal zij wor den vrijgelaten, aldus de woordvoer der. Een zegsman van de Salvadoraanse guerrillabeweging in Mexico heeft de beschuldiging over een complot een „uitvinding" genoemd om de bewe ging in diskrediet te brengen. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2