c VeKaBo hoopt op voortrekkersrol van gemeente Middenschouwen Brouwershaven stemt in met arbeidsbevorderend projekt Vc DE ZIERIKZEESCHE COURANT Krediet van 27.375,— voor materiaal brandweer WA> ffib Pt 81 i> 7* Rookverbod in ziekenhuizen op komst Z-l. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 37,00, per jaar t 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Dinsdag 8 maart 1983' 139ste jaargang Nr. 23282 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) i„ au nummer. Ziekenomroep in eigen studio BROUWERSHAVEN - Zonder veel problemen ging de raad Brouwershaven maandagavond, evenals alle ande re gemeenteraden op Schouwen-Duiveland, akkoord met het verlenen van een bijdrage van bijna 2500,- voor het opzetten van arbeidsbevorderende projekten en voor de bestrijding van de maatschappelijke gevolgen van de (jeugd)werkloosheid. Het betreft een intergemeentelijke kwestie en om een samenwerkingso vereenkomst tussen de deelnemende gemeenten tot stand te laten komen, zal een stuurgroep worden ingesteld. Deze stuurgroep zal kunnen worden samengesteld uit bestuurders van de 7 gemeenten, het gewestelijk arbeids- buro, werkgevers- en werknemersor ganisaties en regionale welzijnsinstel- lingen. Om in aanmerking te komen voor financiële bijdragen van het rijk, zal de nadruk van het projekt komen te liggen op sociaal-kulturele aktivitei- ten. Deze zullen worden gekoordi- neerd door een aan te stellen projekt- leider. Jeugd De heer M.C.J. Mol (VVD) vroeg zich af waarom deze taken niet de Stich ting Jeugd kunnen' worden onderge bracht in de toekomst „Ook de Stich ting Samenlevingsopbouw zou hierin betrokken kunnen worden", aldus de heer MoL PvdA-fraktievoorzitter C. J. de Munnik was voorstander van dit projekt evenals raadslid P. van der Meide (SGP/RPF/GPV). Burgemeester C. Slabbekoorn legde uit dat het in verband met de subsidie voorwaarden niet raadzaam is dit pro jekt bij de Stichting Jeugd onder te brengen. De projektleider krijgt speci fieke taken, die enige specialisatie ver eisen. Hydraulisch gereedschap Tevens gingen de raadsleden ak koord met het verlenen van een kre diet van r 27.375,- voor de aanschaaf van hydraulisch hulpverleningsge reedschap voor de brandweer van DUESSELDORF - De rechtbank in Duesseldorf heeft maandag voor de tweede maal de Iraanse oud-vice-pre- mier Sadegh Tabatabai op vrije voeten gesteld omdat hij diplomatieke on schendbaarheid zou genieten. De 39- jarige politicus die zijdeling verwant is met Ayatollah Chomeini, werd op 8 januari op de luchthaven van Duessel dorf aangehouden, omdat er 1,7 kilo ruwe opium in zijn bagage was aange troffen. WENEN - Op initiatief van Takeo Foekoeda, ex-premier van Japan, zijn maanda in Wenen diverse voormalige regeringsleiders bijeengekomen voor voortzetting van het informele beraad over verbetering van de ekonomische betrekkingen tussen de rijke indus trielanden, voornamelijk op het Noor delijke halfrond, en de arme ontwikke lingslanden, voor het merendeel in het Zuiden. Brouwershaven en Dreischor. Dit ge reedschap zal worden aangebracht in de autospuit van de brandweer Brou wershaven. Het materiaal dient vooral om te assisteren bij verkeersongeluk ken. In dit verband vroeg de heer J. K. Goemans (WD) zich af waarom de gemeente zich destijds heeft aangeslo ten bij de regionale brandweerkring. „Toen we ons hierbij aansloten, hadden we ook niet gedacht ooit nog eens zo'n grote uitgave te moeten doen". Hij vulde dit echter aan met de opmerking dat het primaire hulpver leningsmateriaal thuis hoort by de gemeente. Ook de andere frakties vonden het een dure zaak, maar wel noodzakelijk, zodat het voorstel werd aangenomen. Schoolvoorstellingen De verhoging van de bijdrage voor schoolvoorstellingen voor het kleuter en lageronderwijs leverde eveneens geen grote diskussie op. De raadsle den gingen soepel akkoord met de vernoging vanr 1603,60 tot een bedrag van r 3000,-. Naai- aanleiding van vra gen van de fraktievoorzitters deelde wethouder S. C. J. B. Loschaco-de Kanter mee dat dit bedrag inklusief vervoerkosten is. Door opheffing van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland (SCZ) werd het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming en Volwas- senedukatie ingeschakeld om schoolvoorstellingen te organiseren voor kleuters en lagere schoolkinde ren. In de begroting '83 was voor dit doel veertig cent per inwoner vastgesteld. Dat komt neer op een bedrag van r 1396,40, terwijl het Steunpunt een be drag van r 3425,- voor de schoolvoor stellingen had geraamd. „Dit bedrag is voor ons niet aanvaardbaar. Naar onze mening moet het mogelijk zijn dat de schoolvoorstellingen voorr 3000,- kun nen worden uitgevoerd", aldus het kol- legevoorstel De raadsleden gingen hiermee akkoord. Den Osse Het voorstel een gedeelte van haven „Den Osse" te verhuren aan KaveroB. V. werd zonder op - of aanmerkingen een hamerstuk. De gemeente huurt dit gedeelte van de Staat der Nederlan den (inspectie de Domeinen ZuidWest Nederland) voor een bedrag van r 8.546,-. Hetzelfde bedrag wordt Ka- vero in rekening gebracht naar aanleiding van een vraag van C. J. de Munnik, kon het kollege nog geen mededelingen doen over de uifc- slag van het bodemonderzoek, dat enkele weken geleden werd gehou den op het terrein van een sproeibe- drijf te Brouwershaven. Deze uitslag wordt birtnenkort verwacht. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE - De Noordhavenpoort in Zierikzee is de komende dagen afgeslo ten voor het verkeer. De dienst gemeentewerken is het wegoppervlak op nieuw aan het bestraten, ditmaal in waaierverband. Vanuit de bevolking wa ren klachten gekomen over de oneffenheden in het straatoppervlak. Maandag zijn dè werkzaamheden gestart. De direkteur gemeentewerken, de heer J. Louwerse, verwacht dat de bestratingswerkzaamheden één a twee weken zul len duren. Op de donderdagen is de Noordhavenpoort wel voor het verkeer ge opend in verband met de markt op'het Havenplein: Vereniging van kampeerboeren kiest voorlopig bestuur ELLEMEET - De onlangs opgerichte Vereniging voor het Kamperen bij de Boer op Schouwen-Duiveland (Ve KaBo) heeft gisteravond een voorlopig bestuur gekozen. Gezien de herkomst van de leden, die zich tot nu toe heb ben aangemeld, werd besloten om zeven bestuursleden te kiezen: drie uit Middenschouwen, twee uit Wester- schouwen en één lid uit Duiveland en Brouwershaven. In het nu gekozen bestuur hebben zitting de heren C. Kooman en M. O. Hanse (Westerschouwen), mevrouw van der Velde en de heren H. Geluk en S. C. Coomans (Middenschouwen), de heer J. M. Holm (Duiveland) en de heer C. van Sluis (Brouwershaven). Tot voorzitter van het voorlopige bestuur werd met overgrote meerderheid gekozen de heer H. Geluk uit Ellemeet. Kamperen bij boeren" sterk de boer. De onlangs opgerichte VeKaBo op Schouwen-Duiveland wil zich als organisatie van ..kampeer- maken voor de ontwikkeling van deze vorm van recreatie. Gisteravond waren in totaal 33 le den op de vergadering in het Dorps huis te Ellemeet aanwezig. Twaalf van hen hadden zich aan het begin van de vergadering als lid laten in schrijven. Na de opening hield de heer Geluk een korte uiteenzetting van het doel van de vereniging. „Het doel van de vereniging is de belan genbehartiging van boer en partiku- lier, die als vergunninghouder op kleine schaal de mogelijkheid biedt tot recreatie. Er wordt veel over en voor ons beslist, maar nauwelijks door ons. Daarin willen we verande ring brengen door de oprichting van deze vereniging". Ten aanzien van de ontwikkeling in de nabije toekomst voor het kam peren bij de boer zag Geluk moeilijk heden in het verschiet, zeker voor de kleinere bedrijven. „We moeten stre ven naar uitbreiding van de moge lijkheden binnen onze bedrijven. Dat is alleen al nodig om financieel het hoofd te kunnen bieden aan de econo mische recessie. Vooral de kleinere bedrijven zullen het dienaangaande erg moeilijk krijgen". Ook de steeds toenemende recrea tiedruk op Schouwen-Duiveland en het feit dat de overheid het vakantie" houden-in-eigen-land sterk propa geert, maakt het noodzakelijk dat diezelfde overheid meewerkt om het de kampeerboer mogelijk te maken zijn bedrijf te ontwikkelen. „Boven dien brengt een dergelijke ontwikke ling voordelen met zich mee voor de plaatselijke middenstand". Aldus Geluk. Tegenargumenten In zijn toespraak ging de heer Ge luk in op de argumenten, die door te genstanders worden aangedragen om aan te tonen dat deze vorm van kam peren eigenlijk niet verantwoord is. „Het feit dat een dergelijke kam- peerwijze ontsierend voor het land schap zou zijn, Is op nog geen enkele wijze door middel van een weten schappelijk onderzoek bewezen. Bo vendien wordt door de boeren erg veel gedaan aan grocnbeplanting, waardoor de caravans veelal aan het oog worden onttrokken". De sterkste is niet hij, die de meeste kracht heeft, maar hij die volhardt. Mare Monnier *A*AAAAAAA/WW\AAAAAAA/W3 Ook de milieuproblemen, met na me de vermeende verontreiniging van het opppervlaktewater, roerde Geluk aan. „Ik vraag mij af of een boerenbedrijf, dat het gehele jaar door honderden koeien of varkens herbergt, of tienduizenden stuks pluimvee, niet een veel "grotere mate van vervuiling met zich meebrengt dan enkele caravans, die slechts ge durende enkele maanden van het jaar in gebruik zijn. Ik hoop dat de nieuwe kampeerwet, die de plaatse lijke overheden meer bevoegdheden verleent, mag bijdragen tot verbete ring van de recreatie-mogelijkheden bij onze bedrijven. Het aantal van maximaal vijf recreatie-eenheden (caravan of tent - red.) per bedrijf is veel te laag". Voorbeeld Datzelfde bepleitte een vertegen woordiger van de zustervereniging VeKaBo op Walcheren. De heer T. Lambert gaf in een korte toelichting een overzicht van datgene wat zijn vereniging in goed overleg met de plaatselijke overheden ter plaatse had bereikt. Als voorbeeld noemde hij de verruiming van het maximum aantal eenheden in het hoogseizoen van vijf naar tien per bedrijf. Afhan kelijk van de drukte en de getroffen sanitaire voorzieningen mogen som mige bedrijven in de gemeenten Ar- nemuiden, Veere, Domburg en Ma- riekerke op topdagen zelfs gaan tot 12 of 15 eenheden. „Dankzij de VeKa Bo hebben we voor de kampeerboe ren op Walcheren veel kunnen berei ken. Ik hoop voor u dat zoiets op Schouwen-Duiveland ook tot de mo gelijkheden behoort". Aldus Lam bert. Voortrekkersrol De op de vergadering aanwezige Middenschouwse wethouder L. C. Hart stelde desgevraagd, dat hij „de totstandkoming van de VeKaBo een goede zaak is. De gemeente is altijd bereid tot goed overleg om samen te proberen om aanwezige problemen tot een goede oplossing te brengen". Voorzitter Geluk dankte de wethou der voor deze positieve benadering en sprak de hoop uit dat de gemeente Middenschouwen ten aanzien van de ze materie een voortrekkersrol zou willen gaan vervullen. GRONINGEN - Leerkrachten en ouders van leerlingen van de „Simon van Hasseltschool" uit Groningen hebben maandag bij het Internatio naal Gerechtshof in Den Haag de Ne derlandse staat aangeklaagd voor het in „toenemende mate veronacht zamen van de zorg voor het onder wijs uit louter financiële overwegin gen". Volgens de ouders en leer krachten laat de Nederlandse rege ring „zich alleen maar drijven door economische belangen terwijl zij de jeugd verwaarloost". Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden Droog weer en zonnige perioden, maar later meer bewolking. Mini mumtemperaturen circa 4 graden, middagtemperatuur ongeveer 10 gra den. Matige zuidwestelijke wind, kracht 4. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 12 maart: Donderdag: Half tot'zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: west 5 Zaterdag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: variërend 3 ZON- EN MAANSTANDEN 9 maart Zon op 7.10, onder 18.33 Maan op 05.05, onder 12.46 10 maart Zon op 7.08, onder 18.34 Maan op 05.46, onder 13.45 Nieuwe maan: 14 maart (18.43) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 9 maart 11.18 23.56 4.45 17.35 lOmaart 12.45 6.02 18.46 Springtij: 17 maart HET WEEROVERZICHT DE BILT - In grote delen van West- Europa is de laatste dagen een weste lijke tot zuidwestelijke luchtstro ming tot stand gekomen. Deze wordt veroorzaakt door een wegtrekkend gebied van hoge luchtdruk van Frankrijk naar de Middellandse Zee en een depressie die van IJsland over Scandinavië naar Rusland koerst. In deze luchtstroming komt weinig be wolking voor, waardoor de tempera tuur op veel plaatsen in ons land tot 10 12 graden kan stijgen. Vriezen doet het in Europa nog in Scandinavië en Rusland. Echt lente weer met temperaturen tegen de 20 graden is het vooral langs de Middel landse Zee in Zuid-Frankrijk en Spanje. DEN HAAG - Staatssekretaris Van der Reijden (volksgezondheid) over weegt het roken in ziekenhuizen te verbieden. Hij deelde dit, als „een schot voor de boeg", mee tijdens een maandag gehouden mondeling over leg met leden van de volksgezond- heidskommissie uit de Tweede Ka- De mededeling viel bij een aantal leden van de kamerkommissie ver keerd. De liberale mevrouw Erica Terpstra (VVD) vroeg hierover een apart overleg. De inhoud van de me dedeling heeft, zo zette zij uiteen, zo fundamenteel met de individuele vrijheid te maken, dat het hier niet als een losse flodder mag worden ge bracht. De staatssekretaris zei de opmer king over het niet-roken in de zieken huizen „met opzet" te hebben ge maakt. Hij noemde het „van de dol le" dat de kamerkommissie wel spreekt over de kankerbestrijding en het niet zou aandurven het roken te verbieden in inrichtingen die samen werken om kanker te bestrijden. De staatssekretaris zei niets te voe len voor de suggestie van de Gezond heidsraad tot het instellen van een wetenschappelijk onderzoek naar de waarde van de bevolkingsonderzoe ken naar longkanker. Het CDA- kamerlid Borgman diende, samen met PPR-fraktievoorzitter Ria Bec kers, een motie in, waarin gevraagd wordt om een nadere studie van de gevolgen van de integratie van on derzoek op baarmoederhalskanker.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1