ff HET FLAT-MYSTERIE Vijfde Maaskant-kotter naar bedrijf in Lemmer Dit biedt de beeldbuis VVD-leider Nijpels verwijt CDA „zwabberend beleid" Ingericht voor boomkorvisserij Mosselkwaliteit blijft lang goed Grasland bemesting Dieren dood door brand in boerenbedrijf Jongetje verdronken Geldlop er overvallen Voetgangers geschept Consulaten Jordanië gesloten Reinigings- direkteuren tegen aktie „schoonste stad" Agrarische subsidies tijdelijk niet in behandeling Standpunt CDA export aardgas ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 7 maart 1983 Nr. 23281 5 BRUINISSE/LEMMER - De vijfde door Maaskant en Zn. ontworpen visserijkotter heeft met goed gevolg op het Haringvliet de technische proefvaart gehouden. Za terdag 5 maart werd deze kotter, de LE 64, Hoop op ze gen, overgedragen aan de nieuwe eigenaar, het visserij bedrijf Pietertje Elisabeth B.V. te Lemmer. Het schip is 42 m lang, 9 m breed en 5,10 m diep en uitgerust met een Deutz dieselmotor van 2250 pk. De motor maakt 1800 omwentelingen per minuut, type SBV 9M 628 met een Reintjes keerkoppeling, type WAV 2660 met PTO. t De visserijkotter LE 64, Hoop op Zegen werd zaterdag overgedragen aan vis serijbedrijf Pietertje Elisabeth BV te Lemmer. Dinsdag 8 maart, 21.20 uur, Nederland 1: „De weg naar Péruwelz". Ton Lénsink als Gerard Walraaven, die opzoek is naar zijn vrouw. Het vaartuig is ingericht voor de boomkorvisserij en voor de borden visserij. Hiervoor zijn de volgende voorzieningen aangebracht: een hy draulische aandrijving van 80 pk ten behoeve van een eventueel later aan te brengen nettenrol, een gelagerde rol op het achterschip, een netten- bergbordes tussen de mastpoten van de achterportaal mast en een berg ruimte voor de visborden kompleet met visgalgen. Visserij ZIERIKZEE BRUINISSE - Het is een normale zaak, dat mosselen in de maanden februari en maart hard achteruit gaan. Maar dit jaar blijft de mosselkwaliteit nóg steeds uitste kend, zodat in dit opzicht eveneens van een goed jaar kan worden gesproken. De aanvoer, ook uit de Waddenzee, is wekelijks nog steeds aan de hoge kant. Ook de export is nog uitste kend, zodat weinig mosselen in het Fonds terecht komen. En de goede kwaliteit heeft tevens tot gevolg dat de mosselconserven fa brieken aarzelen met het stoppen van de produktie. Was men eerst van plan volgende week (10 mei) te eindi gen, het ziet er naar uit, dat men nog wel één of twee weken zal doorgaan. De houdbaarheid van verduur zaamde mosselen wordt steeds gro ter, zodat men ook in de stille tijd kan blijven leveren. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Rockanje W. Dankers te Heteren; te Uithoorn E. H. Wol- bers te Terneuzen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Woerden L. Blok te Nunspeet; te Tricht-Geldermalsen M. Bruggraaf, kand. te Rotterdam; te Scherpenisse M. Burggraaf, kand. te Rotterdam. Oud Geref. Gemeenten in Ned. Beroepen te Capelle a/d IJssel A. D. Muilwijk, lerend ouderling te Sliedrecht. Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 19.00 uur ds. De Rooij. Haamstede: 10.00 uur ds. O. C. Kerssen, 19.30 uur gemeen teavond. Sirjansland: 10.00 uur Van der Valk, 18.30 uur ds. Van der Born. Bruinisse: 10.00 en 19.00 uur ds. Tee- kens. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 19.30 uur ds. Blokland. Haamstede: 19.30 uur ds. Eikelboom. Scharendijke: 14.30 en 19.00 uur ds. B. W. Oldenhuis, Rotterdam. Brou- wershaven/Zonnemaire: 19.30 uur ds. Stutvoet. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. Ten Hove; 19.00 uur ds. A. C. Ver heul, Sleeuwijk. Bruinisse: 10.00 uur ds. A. C. Verheul; 19.00 uur ds. Ten Hove. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur ds. Meijer. 19.00 uur ds. Blokland, Rotterdam. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 19.30 uur ds. De De LE 64 is voorzien van een komple- te zware olie behandelingsinstallatie geschikt tot 600 graden Redwood. Naast de Vordap-schroef van Van Voorden (3000 mm), opgehangen in de Hodi straalbuis, heeft het schip twee boegschroeven, die van de brug af bedienbaar zijn en 3 motorkontrol- lers. Maaskant-produkten Maaskant leverde vislier van eigen fabrikaat, de Maaskant anker- slipdraad, voortuiglier, de Maaskant, loslier/loskop - en de Maaskant stuurstoel. In het werkdek en ondér de buisr kap bevindt zich een vis.vérwer- kingsinstallatie kqmpleet met 6 transporteurs 2 spóelmachines en 3 visstortkokers. Afval wordt onder deks afgevoerd. LAND- EN TUINBOUW Bij de graslandexploitatie gaat het de boer om veel en goed ruwvoer. Daartoe moet men het groeiseizoen zo goed mogelijk benutten. De eerste snede moet op tijd worden bemest. Een goede maatstaf voor dit op tijd zijn, is de T-som van 200°. Is deze in het voorjaar bereikt, dan kan de eerste stikstof worden gestrooid. Voor grasland is Magnesamon een geschikte meststof. Gelijktijdig wordt met de stikstof wat magnesi um en zuurbindende waarde gege ven. Geeft u voor de le weidesnede 350 kg Magnesamon of voor een le maaisnede 500 kg, dan vangt u twee vliegen in één klap. U geeft de stikstof en u heeft een begin gemaakt met de magnesium- en kalkbe- mesting. Terecht een begin, want de samenstelling is zo gekozen, dat Mag nesamon meerdere keren moet wor den gegeven. Magnesium en zuurbin dende waarde verdeelt u dan gelijk matig over het seizoen. In totaal moet 1.400 kg Magnesamon per ha en per jaar worden gestrooid. Mede 1.400 kg geeft u 300 kg zuivere stikstof. Dat is een hoeveelheid die het Iandsgemiddelde vrij dicht bena dert. Voor veel bedrijven zal het beteke nen, dat men Magnesamon geduren de het gehele seizoen kan strooien. Graaf. Kerkwerve: 10.00 en 19.00 uur ds. Van der Sluys. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur kand. T. van Spijker. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 19.00 uur ds. G. Mouw, Tholen. Nieuwer kerk: 9.30, 15.30 en 19.30 uur ds. Van Gelder. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur ds. T. M. van Dijk, Rotterdam- Alexanderpolder. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 14.30 uur stud. Verhoeks; 19.00 uur leesdienst. in de Lutherse kerk. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 19.00 uur stud. Verhoeks. Oud-Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur leesdienst, 19.00 uur ds. Pronk, Dordrecht. Ooster land: 9.30, 14.30 en 18.30 uur ds. A. v. d. Meer, St. Philipsland. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Op de brug bevindt zich natuurlijk alle nautische apparatuur, geleverd door I.N.A. Rotterdam. Deurloo uit Schuddebeurs leverde cv en sanitair, Ytama uit Stellendam deed het tim merwerk, Strakoma ook uit Stellen dam verrichtte het straal- en schil derwerk, IJmuiden stores te Stellen dam leverde tuigage en Joose te Ar- nemuiden legde de stoffering. SCHEEPVAART Acila, 3-3 T.A. rede Dubai Aldabi, 3-3 van Libreville naar port Gentil Atlantic Star, 4-3 te Rotterdam Moordrecht, 3-3 450 oost noord oost Midway naar Shanghai Nedlloyd Houtman, 4-3 te Hongkong Nedlloyd Rockanje, 3-3 te Livorno Nedlloyd Tasman, 3-3 van Abu Dhabi naar Shuaiba Ondina, 3-3 70 noord west Kp. Fi- nisterre naar Westpoint Onoba, 3-3 van Belfast naar Punta Cardon Vitrea, 3-3 60 zuid west Landsend naar Castellon OULAWAYO - De Zimbabwese op positieleider Joshua Nkomo heeft premier Robert Mugabe ervan be- chuldigd opdracht te hebben gegeven hem te doden. Nkomo deed een beroep op de wereld druk uit te oefenen op Mugabe een eind te maken aan, wat hij noemde een campagne hem en zijn partij te vernietigen en een een-partij- staat te vestigen. PARAMARIBO/NEW DELHI - De Surinaamse legerleider Desi Bouter- se is zondag in New Delhi gearri veerd voor de bijwoning van de kon- ferentie van niet-geboden landen die maandag begint. Dat heeft een offi ciële woordvoerder in Paramaribo desgevraagd meegedeeld. Het is de eerste buitenlandse reis van Bouter- se sinds de gebeurtenissen van 8 de cember toen vijftien vooraanstaande Surinamers omkwamen. Suriname is een van de vice-vqorzitters van de konferentie in New Delhi. DALFSEN - In Dalfsen is zaterdag avond een grote schuur van een boe renbedrijf afgebrand. Vijf varkens, tien biggen en een kalf kwamen om het leven. Een silo met veevoer en 400 strobalen gingen eveneens verlo ren. Het huis naast de schuur kon worden behouden. De oorzaak van de brand is volgens de politie waar schijnlijk oververhitting door een lamp. De schade is niet vastgesteld. ZAANSTAD - De 7-jarige Ernest den Otter uit Zaandam is zaterdag middag in het water „De Kuil", een zijtak van de Zaan verdronken. Volgens de politie in Zaanstad is hij waarschijnlijk bij het spelen op dekschuiten misgestapt en daardoor te water geraakt. Duikers van de brandweer hebben het stoffelijk overschot van het jongetje uit het water gehaald. ROTTERDAM - De Rotterdamse politie heeft zondag een 25-jarige in woner van de Maasstad aangehouden omdat hij ervan wordt verdacht be trokken te zijn geweest bij een over val op een geldloper, waarbij een be drag van 16.000 gulden werd buitge maakt. Volgens de politie bestuurde de Rotterdammer de vluchtauto voor een nog onbekende man, die de geld loper zaterdagavond onder bedrei ging van een mes het geld afhandig maakte. Dat gebeurde in de buurt van een bankfiliaal aan de Mathenes- serweg. MAASTRICHT - Twee voetgan gers, de 71-jarige Maastrichtenaar Jan Ummels en zijn 11-jarige klein zoon Jan Crapts zijn zaterdagavond op de Brusselsweg in Maastricht rond acht uur door een auto geschept en op slag gedood. Zij liepen op het fietspad te wandelen met hun toen zij plotseling van achteren werden aan gereden door een personenwagen. Naar de politie zondagavond mee deelde heeft de bestuurder van de au to met veel te hoge snelheid gereden. Hij kwam met zijn auto vanuit Bel gië Maastricht binnenrijden, passeer de een voor hem rijdende wagen, raakte die even en tolde daarna over straat. De bestuurder kwam met zijn auto op het rijwielpad terecht en schoot nog vijftig meter door nadat hij de twee wandelaars had geschept. In een tarweveld kwam zijn wagen tot stilstand. De bestuurder liep een shock op. GUATEMALA-STAD - Paus Johan nes Paulus 2 is zondagavond na een bezoek van elf uur aan El Salvador, gearriveerd in Guatemala. Op het vliegveld van de hoofdstad werd hij begroet door de Guatemalteekse pre sident, generaal Rios Montt, die in burger was, en zijn echtgenote. Dui zenden toeschouwers waren naar het vliegveld gestroomd. ROTTERDAM - Het koninkrijk Jordanië heeft enkele weken geleden haar (honorair) consulaten in ons land (Den Haag en Rotterdam Delft-Zuid gesloten in verband met inbraken in december en januari. Het gaat volgens de Jordaanse con sul in Rotterdam, H. van den Akker, om „gerichte" inbraken, waarbij al leen paspoorten, stempels en zegels met een waarde van 50.000 gulden zijn gestolen. Door de Jordaanse con sul in Nederland afgegeven papieren worden in alle Arabische landen er kend, aldus Van den Akker. De politie onderzoekt de zaak, maar heeft nog geen spoor van de in brekers gevonden. Van den Akker weet niet hoelang de consulaten dicht blijven. Ik wacht op bericht van de Jordaanse ambassade voor de Benelux in Brussel, zegt hij. Die am bassade heeft inmiddels een adver tentie geplaatst, waarin mededeling wordt gedaan over de sluiting van de Jordaanse vertegenwoordigingen in Nederland. Gevraagd wordt zich voor consulaire diensten rechtstreeks tot Brussel te wenden. BREDA - De afdeling Noord-Bra- bant-Zeeland van de Nederlandse Vereniging van Reinigings Direkteu- ren (NVRD) wijst de aktie „De schoonste stad van het land" van de hand. Deze aktie is volgens de NVRD- afdeling geoi'ganiseerd door de onder nemersorganisatie schoonmaak- en bedrijvendiensten als onderdeel van de nationale schoonmaakweek in het kader van de interclean-tentoonstel- ling die van 25 tot en met 28 mei in de RAI in Amsterdam wordt gehouden. De NVRD-afdeling vindt de aktie een onverantwoorde poging om Nederlan ders bewust te maken van het belang van een schone woon en werkomge ving. Volgens de afdeling kunnen al leen steden met meer dan 50.ÖQ0 in woners meedoen. Bovendien zijn de gebouwen die beoordeeld moeten worden niet kenmerkend voor een schone stad en heeft de titel „Schoon ste Stad" alleen betrekking op een momentopname. DEN HAAG - Agrariërs die subsi die willen hebben voor beëindiging van hun bedrijf of voor rente over le ningen kunnen tot 7 juni geen aan vraag indienen. Een zegsman van het ministerie van landbouw en visserij heeft vrijdag verklaard dat het ontwikkelings- en saneringsfonds zijn financiële verplichtingen eens op een rijtje wil zetten alvorens nieuwe aanvragen om subsidie te honoreren. Onbekend is hoe hoog de huidige ver plichtingen in totaal zijn. 20 Het is een man die staat voor zijn werk en zelfs houdt van zijn werk, on danks alles,, glimlachte Driessen mat, en de rest zal hij wel leren. Inspekteur Driessen was een man die niet opviel. Je moest twee keer kij ken wilde je hem één keer zien, had hoofdagent Lokkerbol eens gezegd, op wie dit bepaald niet van toepassing was. Hij was klein van stuk, droeg jaltijd een te lange regenjas die op {zijn kuiten hing, een snorretje dat droef op zijn bovenlip rustte, en on der een lap hoedje, waarvan de rand ook al droef benedenwaarts boog, ke ken een paar slaperige grijze oogjes de wereld in. Die slaperigheid had al heel wat mensen kwade ogenblikken bezorgd, want net als ze dachten dat de inspekteur hun verhaal met aas en haak had geslikt en zoetjes onder zeil ging, kregen die oogjes een groe ne glans en kwamen ze met schrik tot de konklusie, dat ze zichzelf er in gepraat hadden, juist toen ze meenden dat ze er uit waren. Hij was zo'n mannetje dat in detective-verha len fungeert als de domme politie man die door de scherpzinnige speur der-van-buitenaf telkens weer voor schut wordt gezet. Hij was niet ge trouwd, hij leefde met een zwarte kater die Habakuk en met een kost- juffrouw die Dora van der Linden heette, weduwe en doof was, hem be handelde als een klein kind, in alle opzichten. Dit wil zeggen, dat ze hem omringde met de meest moederlijke zorgen. Ze lette er op dat hij geen vier dagen hetzelfde overhemd droeg, poetste Dinsdag 8 maart Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 en 14.00 uur Schooltelevisie 15.30 uur RVU 16.00 uur Daar vraag je me wat. Po pulair wetenschappelijk program ma. 16.40 uur Er was eens de ruimte 17.05 uur De Paus bezoekt Midden- Amerika 18.25 uur Teleac 18.55 uur Flappie 19.00 uur Matthew Star 20.00 uur Journaal 20.28 uur André's comedy parade. Een driedelige serie over de fabri kant Gerard Walraaven, die na een bezoek aan een hartspecialist bij zijn vrouw, zonder bericht niet meer komt opdagen. 22.10 uur Aktua tv 22.45 uur Falcon Crest. Lance voelt zich bedreigt door de nieuwe favoriet van Angie en is tevens uit zijn hu- ASSEN - VVD-leider Ed Nijpels vindt dat het CDA op het gébied van vrede en veiligheid een „zwabberend beleid" voert. Dat geldt met name voor de tweeslachtige houding van de partij met betrekking tot de ko mende vredesdemonstratie van het IKV, maar ook voor haar stemgedrag inzake de „Freeze-motie" en de opstelling van de CDA-kamerleden Frinking en De Boer, die het NAVO- dubbelbesluit soms wel, maar soms ook niet, blijken te onderschrijven. Nijpels zei dit zaterdag op een WD-bijeenkomst in Assen. Hij vroeg zich af hoe het mogelijk is dat er in het CDA mensen zijn die met de IKV-demonstratie mee willen doen, terwijl naar zijn mening een kind kan zien dat de IKV-leuzen haaks staan op het regeerakkoord en het CDA-programma. „Hoe kan het CDA nu instemmen met de leuze „Europa kernwapenvrij?" betekent dat dan niet dat West-Europa met lege han den staat, terwijl de Russische SS-20 raketten desnoods van achter de Oer al volop op ons gericht blijven staan? Wie laat, zich hier nu eigenlijk bedu velen, het IKV of het CDA?", aldus Nijpels. Ook het feit dat elf CDA-leden zich voorstander hebben getoond van de MOSKOU - Bij een bomaanslag in Kaboel zijn vrijdag drie mensen, on der wie twee kinderen, gedood. Er vielen tien gewonden, zo heeft het Russische persbureau Tass vanuit Kaboel gemeld. De daders van de aanslag waren volgens Tass „bandie ten, die zich huichelachtig strijders voor de zuiverheid van de Islam" noemen. zijn schoenen en beval hem op gezet te tijden naar de kapper te gaan. Theo Driessen kon zich niet begrij pen, waarom een man de lasten van een huwelijk op zich nam, wanneer hij een leven kon leiden zo als hij dat had bij de weduwe van der Linden. Zelfs zijn gewoonte, om hardop te denken was niet riskant, want ze kon hem tóch niet verstaan. Kommissaris van Lookeren liet zich door de schijn niet misleiden. Ze mochten Driessen dan wel eens de Fret noemen, maar als een fret ging hij achter z(jn prooi aan, zonder emoties, zonder vooroordelen en anti pathieën. Het recht moest zijn loop hebben. Elke zaak moest tot op de bodem uitgezocht worden. Als Dries sen één vrees koesterde, dan was het dat de verkeerde moest boeten; niet vanwege bijzondere medemenselijk heid, maar omdat dan de juiste boef nog vrij rondliep en in zijn vuistje lachte om die stomme lieden van de politie! Driessen wachtte, want hij voelde dat de kommissaris nog iets wou zeggen. En dat bleek zo te zijn. Ik zou wel graag willen, zei van Loo keren aarzelend, dat je deze zaak, als het kan, zoveel mogelijk buiten de publiciteit houden. Het was een opmerking, die makkelijk verkeerd kon worden uitgelegd. Iedereen wist dat deze affaire de kring raakte waarin de kommissaris zijn vrienden had... Mathilde van Herwijnen was er één van. Maar van Lookeren wist, dat Driessen hem niet verkeerd zou begrijpen. meur omdat Melissa een bloedtest weigert. 23.40 uur Journaal, 23.45 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur D'r kan nog meer bij 19.25 uur De vlucht van de concor. Een natuurdokumentaire over Zuid- Amerika. 20.20 uur Tijdsein 20.40 uur M'n buurman de psycho loog. Een dokumentaire over psy chiater Dr. Larry Crabb. 21.10 uur Het evangelie naar Johan nes 21.40 uur Omnibus 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Socutera 23.10 uur Nieuws voor doven zogenoemde „Freeze"-motie die en kele maanden geleden in de Verenig de Naties aan de orde was, verbaast Nijpels: „daarmee zouden wij direct onze dreiging met plaatsing ten op zichte van Rusland ongeloofwaardig hebben gemaakt. Rusland zou dan immers geen reden meer hebben zijn grote overwicht op West-Europa daadwerkelijk te verminderen". De „Freeze"-motie, die pleitte voor de bevriezing van de wederzijdse kern wapenarsenalen, werd overigens met een krappe meerderheid Verworpen. Nederland stemde tegen. DEN HAAG - Het CDA vindt een vergroting van de Nederlandse aard gasexport „verantwoord" mits dat tegen commercieel aantrekkelijke voorwaarden gebeurt en de op brengst wordt bestemd voor maatre gelen om de Nederlandse energie voorziening in de toekomst veilig te stellen. CDA-kamerlid Van der Lin den diende maandag bij de commis sievergadering over het energiebe leid een motie van die strekking in. Van der Linden wil de extra „aard gasguldens" gebruiken voor verbete ring van technologie die Nederland in staat zal stellen tot dusver niet winbare aardgasreserves naar boven te halen. Verder denkt hij aan ener giebesparingsprogramma's voor de industrie en het bevorderen van al ternatieve energie, zoals windener gie. door TOM LODEWIJK Publiciteit kan nodig zijn, antwoord de de inspekteur langzaam, in een zaak waarin we in het duister tasten. Van het één komt het ander. De men sen zien iets, horen iets, maar het ontgaat ze, tót... tot ze opeens iets lezen en zich dan herinneren... maar discretie is beter dan sensatie. De kommissaris glimlachte, Driessen had aan een half woord genoeg. In heb de Baard gevraagd voor de sektie, vervolgde de kommissaris, en het lijkt me dat die heel grondig moet geschieden. De doodsoorzaak is wel duidelijk ge noeg, meende Driessen. Jaja, maar dat is ook él wat duide lijk is. Wie heeft het gedaan en wan néér is het gebeurd? Dat laatste kan van het allergrootste belang zijn om het eerste vast tc stellen, zei de inspekteur en rolde een sjekkie. Een puntje rose tong, als van de kat Habakuk, gleed langs het papier en zijn oogjes waren strak op de kommissaris gericht. Ik ben heel benieuwd naar de uitslag. Misschien geeft dat een beetje houvast. Er. wat weten we van de relaties van wijlen... dinges? Eén ervan is bekend, want daarmee liep hij nogal in de gaten. Dat is een rosharige juffrouw uit een lunch room, ene juffrouw Volkers. Daar mee was hij tot voor enkele dagen geregeld op stap. Misschien is het goed die juffrouw eens te pompen? Mooie klus voor Koppenol. Laat ie maar oppassen, het moet een hele seksie dame zijn. (wordt vervolgd) Kerkdiensten op woensdag 9 maart - Biddag Inzake kernwapenbeleid 4 A A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5